Prins Willem van Oranje AXEL I-fiOES I Extra-tram Aiel-Breskens y.y. Mijnhardt's Zenuwtabletten Bekendmaki n gen. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Gewijzigd Bericht. Chr. Nat. School. Prof. Dr. HANS VAN WERVEKE, men, dat de reorganisatievoor stellen van den Kring Axel in de algemeene ledenvergadering der Kring met groote meerder heid van stemmen zijn aange nomen, waardoor de mogelijkheid is ontstaan om afdeelingen in den Kring op te richten. De statuten der opgerichte afdeeling Hoek werden goedge keurd. Besloten word de oprich ting van atdeelicgen in Axel en Zaamslag voor te bereiden. Blctenreeeling 1933 Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat een nieuwe steunregeling gereed wordt ge maakt, omdat ook by de Regee ring de overtuiging wordt ge deeld, dat een steunuitkeering van 8,25 niet meer voldoende is, zoodat de hoop gerechtvaar digd is, dat de nieuwe steun regeling een voldoenden bieten- prijs zal garandeeren. Met genoegen zullen de land bouwers van deze mededeeliDg kennis nemen, omdat hierdoor aan de onzekerheid te dien op zichte een einde is gekomen AXEL, 24 Febr. 1933. Woensdagmiddag waren in het gebouw der Herv. Zondagsschool verzameld de besturen van de harmonie „Concordia", de zang- vereen. „Orelio", de burgemeester, de le wethouder, afgevaardigden van andere vereenigingen en ver dere genoodigden, al of niet met hunne dames, om tegenwoordig te zijn bij de opening van de reeds veel besproken Fancy-fair. Het was weer voor de zooveelste maal, dat we dit gebouw zagen aangekleed tot een feestzaal, waarin tal van stands als op een tentoonstelling waren ingericht, niet zonder de onafscheidelijke attractie's in velerlei vorm. Voordat we een en ander eens nader zouden bekijken, ging de schel en zagen we den heer A. P. Esselbrugge, als voorzitter van „de commissie" plaats nemen voor de microfoon, welke was opgesteld om in zonderheid de toespraak van den burgemeester door middel van de Axelsche Ra dio-centrale door de gemeente hoorbaar te doen zijn. De heer Esselbrugge dan heette allen welkom en sprak zijn vol doening uit, dat reeds bij den aanvang zooveel belangstelling werd getoond. Voornamelijk gold dit den burgemeester, die steeds voor muziek en zang op de bres staat en dus ook nu weer direct bereid was om de officiëele ope ning te verrichten. Burgemeester Blok verkreeg hierna het woord en sprak o.a. alsvolgt Dames en Heeren, Allereerst wil ik beginnen met een woord van dank uit te spre ken aan het uitvoerend Comité, dat mij verzocht heeft deze Fan- "cy-fair te willen openen. Evenals vele vereenigingen ge voelen ook de beide vereenigin gen, „Concordia" en „Orelio" den druk van den tijd en hebben te kampen met financiëele zorgen Concordia dat in 1886 werd op gericht onder voorzitterschap van jhr. Mr. Quarles van Ufford, (des tijds Burgemeester van Axel), ge noot een subsidie van gemeente wege van f300 's jaars. Later werd dit teruggebracht tot f200 en f 150, op grond van bezuini ging, terwijl met waardeering over deze vereeniging werd ge sproken en men het jammer vond, gedwongen te zijn, een dergelijk besluit te moeten nemen. „Concordia" heeft toen begre pen, dat er iets moest gebeuren, zij heeft circulaires huis aan huis bezorgd en laten ophalen, om te trachten meer leden te winnen, hetgeen is gelukt, maar niet in die mate, dat de financiëele zor gen geheel en al weg zouden ge homen zijn. De Zangvereeniging „Orelio" Werd in 1909 opgericht en trad toe tot den Zeeuwschen Zangers bond in 1921. Deze vereeniging heeft onder leiding van den eminenten direc teur, den heer Blansaart, de eer van Axel wel hoog gehouden. Zij long in 1922 in de 3e afdeeling, in 1925 in de 2e afdeeling, in 1928 in de le afdeeling, in 1930 in de afdeeling uitmuntendheid en werd in 1931 in de eere afdeeling geplaatst. Waar ook deze vereeniging niet goed bij kas was, komt het mij zeer juist voor, dat deze beide vereenigingen de handen ineen sloegen en trachtten de beschikking te verkrijgen over meerdere financiën. Er werd dan besloten tot het houden van een Fancy-fair, waar van zeer veel werk is gemaakt. Wanneer men straks na de opening, een kijkje gaat nemen, wat hier bijeen is gebracht en met hoeveel zorg alles is ver zorgd, dan breng ik gaarne daar voor vanaf deze plaats oprechten dank en hulde. Moeite noch tijd zijn ontzien, zoowel van de leden van het uitv. Comité, als van de werkende leden onderling om gezamenlijk te trachten, alles zoo gezellig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Dames en Heeren, ik ga niet de hoop uitspreken, dat deze fancy-fair zal slagen, omdat ik overtuigd ben, dat deze fancy-fair moet slagen Indien er 's zomers concert ge geven wordt op de markt zijn er zeer velen, die van hunne be langstelling doen blijken en ge nieten van zang en muziek, waar om zouden die thans achterblij ven om een steentje bij te dragen Thans wordt dan ook ver wacht dat door velen, zeer velen deze fancy-fair zal worden be zocht. Ook de luisteraars, aangesloten bij de plaatselijke Radio Centrale, die de openingbeluisteren,worden tot een bezoek uitgenoodigd. Met deze,woorden verklaar ik deze fancy-fair voor geopend De heer Esselbrugge vnd. dankte hierna den burgemeester voor de vele goede wenschen in zijn rede vervat en spr. weet slechts weinig daaraan toe te voegen. De reden, waarom deze fancy-fair op touw is gezet, is duidelijk in het licht gesteld Het deed de commissie groot genoegen, dat reeds dadelijk bij den aanvang van alle zijden zoo veel steun werd ondervonden. Er deden zich aanvankelijk groote moeilijkheden bij de organisatie voor, doch deze zijn glansrijk overwonnen, dank zij het enthou siasme, waarmee de leden zich aan hun taak hebben gezet. Wat die ijver heeft opgeleverd, geachte aanwezigen, gij kunt het zien aan de groote collectie ingezonden voorwerpen, vele met smaak en schier eindeloos geduld vervaar digd en welke hier op de tafels ten verkoop zijn aangeboden. Spr. ziet daarin bij vernieuwing het bewijs, welk een sympathie var, de ingezetenen voor de beide vereenigingen uitgaat. Nu hem bij de opening in de Axelsche Radio-centrale een mo dern middel ten dienste staat, maakt spr. van dat middel gaarne gebruik, om alle luisteraars op te wekken om de fancy-fair met hun bezoek te vereeren. Ten slotte noodigde spr. de genoo digden om een rondgang langs de verschillende stands te maken, ten eir.de een overzicht van fyet gebodene te hebben. En hiermede zou de officiëele opening geëindigd zijn, ware het niet, dat de microphoon de ver leiding bood om de stem door de radio te doen doorklinken tot in de huiskamers en de heeren Pieterse, als voorzitter van Con cordia en Van Maale als voor zitter van de V V.V. hunne beste wenschen uitspraken, waarmede met applaus werd ingestemd. Men ging nu over tot bezich tiging, waarbij menig woord van bewondering, waardecring en lof werd uitgesproken over de offer vaardigheid, de kunstzin, het ge duld en de moeite, die alle spra ken uit de uitgestalde voorwer pen, zoodat niets te veel gezegd was door den voorzitter, dat daar zooveel getuigenissen van sym pathie lagen, waarbij kostbare stukken zaagwerk, snijwerk, schil derijtjes, kussens, bedsprei en velerlei andere handwerken, waarbij nog gevoegd vele win kelwaren, vruchten, bloemen, rookartikelen, enz. enz, Heel practisch heeft de com missie dat alles in elkaar gezet en ook daarvoor mag een pluim niet achterwege blijven. We haalden in den aanvang de com missie aan en deden dit met de bedoeling, dat het hier geen eere comité was, maar een groep van „werkers", die met overleg, smaak en tact de fancy-fair heeft inge richt, zoodanig, dat ofschoon met ruimte en hulpmiddelen moest worden gevoekerd. Vanzelt was er ook gedacht aan attractie en verrassing, waar bij men kon vissche.i, schieten, ringwerpen en door allerlei spelen Fortuna op de proef kon stellen. Het is heden de laatste dag, maar reeds mogen we vöör het sluiten zeggen, dat de onder neming welgeslaagd is. Uw 7pnuwpn komen tot rust- UW Z-Cliuwen kalmeeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Qlazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Willem de Zwager-herdenking. Ook in onze streek wordt natuurlijk dezer dagen gedacht aan het feit, dat 400'jaar geleden de Vader des Vaderlands is geboren in den grooten Prins Willem van Oranje, der. grond vester onzer onafhankelijkheid. En het verheugt ons daarom dat in ons oude Oranjelievende Axel de gelegenheid geboden wordt, van zeer bevoegde zijde iets na ders te hoeren omtrent de illustre persoon van Willem de Zwijger. Blijkens achterstaande adver tentie zal alhier daarover spreken prof. dr. H. van Werveke, hoog leeraar in de geschiedenis aan de Universiteit te Gent. We gelooven, dat het onnoo- dig is, om hiervoor een opwek king te schrijven, want we ver trouwen, dat tal van historie- minnende dames en heeren deze lezing zullen bijwonen, te meer waar prof. Van Werveke reeds enkele malen met bijval zijn le zing hield. We wilden alleen nog even verwijzen naar datum, uur en plaats. -- Gisterenmiddag werd alhier in het hotel van dhr. Lozanne voor de Erven van den heer Abr. Wieland ten overstaan van no taris Fanoy alhier geveild De hofstede te Axel, Beoos- terblij benoorden, nabij Kijkuit, groot 33.74.35 H.A. (75 gem. 210 roeden) in huur bij den heer Adr. Scheele-Dieleman. De hofstede werd voor f41000 toegewezen aan de heeren Gebr. Haak te Hoek. Woensdagmiddag is te Ter neuzen in het hotel „Centraal" door notaris Fanoy te Axel her- veild voor dhr. Mar. Verhelst te Terneuzen, het hofsteedje, Bonte polder, groot 6.26.70 HA (14 gem. 19 roe). Het hofje werd voor f7520.— toegewezen aan dhr. Krijn Wie- land te Terneuzen. In herveiling werd voor de Erven A. Wieland verkocht een kavel bouwland te Terneuzen Bontepolder, groot 398.70 HA. (8 gem 284 roe) Koóper werd de heer Krijn Wieland te Terneu zen voor f4520. Solistcnconcoars Bond van Harmonie- en Fanfarevereeni- gingen in Zeeland. Het solistenconcours van den Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland, van a.s. Zaterdag, mag zich in eene bi- zondere belangstelling verheugen, 's Morgens zal de burgemeester Hajenius het concours openen, hel derde door den Bond te ge ven, en dat de vorige verre over treft. In de 3de afdeeling komen uit 23 solisten, 3 duo's en 2 kwartetten; in de 2e afdeeling 25 solisten en 3 duo's; in de le afdeeling 8 solisten in de afdee ling uitmuntendheid 6 solisten en 1 duo en in de eere afdeeling 2 solisten. De deelnemers zijn allen lid van eene vereeniging bij den Bond aangesloten gevestigd in de Bevelanden en Walcheren. De ju ry bestaat uit de heeren J. J. Her mans, toonkunstenaar te 's Her togenbosch en Ed. Flipse, toon kunstenaar te Rotterdam. De mu zikale begeleiding is opgedragen voor Walcheren aan den heer P. de Rooy, muziekleeraar te Vlis- singen voor midden- Zuid-Beve land aan den heer H. Harthoorn, muziekleeraar 's Heer Arendsker- ke en voor O. Zuid Beveland aan mej. De Koning, muziekleerares te Kapelle. Er wordt gekampt al leen om het eeremetaal in den vorm van draagmedailles. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 FEBRUARI 1933. Ned. Herv. Kerk. V.oorm. 97i ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 45c. Nam. 2 Deze fde. Tekst Joh. 6:60-64. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Gevaarlijke bnren. In het woonwagenkamp Daby Sittard, is het, bij gelegenheid van eeD verjaardagfeestje, tot een oorlog-in-het klein gekomen. Met messen en ijzers werd er flink op los geslagen. Zekere V. werd zoodanig met een mes be werkt dat by naar het zieken huis moest worden overgebracht. Verschillende beenderen werden hem verbrijzeld, terwijl zijn neus in tweeën gespleten werd. In verschillende der woonwagens werd bet heele meubilair kort en klein geslagen. Het Sittard- sche woonwagenkamp begint langzamerhaed berucht te wor den. De Kantonrechter van Hulst, tevens van Ter Neuzen, heeft op 21 Febr. ontslagen van rechts vervolging: de overtreders van de Crisis-Varkenswet zoowel we gens het niet merken, als wegens het niet betalen van het geld voor het slachten. De Ambte naar van het O. M. had voor het Kantongerecht te Ter Neuzen, tegen verschillenden hunner straf fen geëischt, tot zelfs van f40 boete. Faillissementen, De Arr. rechtbank te Middel burg heeft failliet verklaard M. Vroegop, handelaar te Terneuzen. Rechtercommissaris nr. Th. Portheine, Curator mr. W. K. H. Dieleman, advocaat en procureur te Middelburg. De Burgemeester van AXEL, maakt bekend, dat de Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft goed gevonden te bepalen, dat in het geheele Rijk a. het zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voet paden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, scholeksters, grutto's, ture luurs, meerkoeten en water hoentjes is toegestaan vanaf heden tot en met 28 April 1933; het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpa den vervoeren van eieren van het onder a genoemde waterwild is toegestaan vanaf heden tot en met 1 Mei 1933 het zoeken, rapen, ten ver koop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren of vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten) duikers, watersnippen en goudple vieren niet is toegestaan. Axel, 23 Febr. 1933. De Burgemeester, BLOK. c. Daar besloten is de nieuwe cursus te doen aanvangen met 1 Mei, kunnen alsnog leerlingen worden opgegeven, die vóór I Augustus aanstaande 6 jaar zullen zijn. J. J. DE RIDDER, Hoofd der school Te Valkenswaard was de heer R. bezig met graven in een onbewoond buis uit 1635. Een vloer open brekende stootte bij 40 cm diep op een put. Bij on derzoek bleek deze gevuld met oude zilveren en gouden munt stukken uit 1672 en later, in tc- taal 72 stuks. Te IJzendijke is Maandag nacht door onbekende oorzaak het sigarenmagazijn van P. op de Markt geheel afgebrand. Ver zekering dekt de schade. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Terneuzen C. A. Cam- maert te Utrecht. Verplaatst met ingang van 1 Maart de besteller bij den post en telegraafdienst T. de Cooker van Westdorpe naar het hulppost en telegraafkantoor te Kruisland. Uit Nieuw-Namen wordt gemeld dat Zondag de kapitale boerderij van den heer D. v. M. in den Prosperpolder geheel door brand is vernield. Het vee kon nog gered worden, doch overigens ging de geheele inhoud van de groote schuur met bijge bouwen verloren. Dezer dagen was bij het schoonmaken van een autobus te Scbagen een boterhamzakje gevonden met een inhoud van f 000 aan bankpapier waarvan de verliezer zich niet aanmeldde. Het mysterie is nu opgelost, zoo meldt de Maasbode. Bij de po litie te Alkmaar heeft zich de wed. M uit 't Veld, gem. Oude Niedorp aangemeld met haar eerste mededeeling een zakje met een inhoud aan bankpapier van honderd gulden te hebben verloren. Liter heeft de weduwe die bekend slaat als betrekkelyk armlastig meegedeeld, dat de in houd f 1000 bedroeg. Zij had de gewoonte, het zakje altyd mee te nemen, zelfs als ze een kort bezoek bjj buren aflegde, Daar de politie de verklaring der we duwe niet in twyfei kon trekken i« het zakje haar weer ter hand gesteld, Over dit onderwerp zal op Woensdag 1 Maart 1933 om 7 unr in „Het Gulden Vlies" te Axel voor de Oudheidkundige kring „DE VIER AMBACHTEN" optreden Hoogleeraar te Gent. Leden gratis. Niet leden 50 ct. Ter gelegenheid van den voet balwedstrijd Zeelandia II—Axel, welke tegen Zondag 26 Februari is ingelascht, zal dien dag een extra-tram rijden van Axel naar Breskens. Reiskosten Axel Breskens (retour) 1 gulden per persoon. Zij, die de reis mee willen maken, kunnen zich melden bij een der bestuursleden der Voetbalvereen. „Axel". Zondagmiddag om 2 nnr (indien de wedstrijd Zeelandia II- t Axel niet doorgaat),

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3