Binnenland. zegt hij, werd ik misschien net zoo slecht. Maar dat een werk man in dit geval geen recht op vergoeding zou hebben, begrijpt hij niet. Spr. meent, dat als men een ambachtsman, smid ot schil der ontbiedt en de man kan zijn werk niet doen, zoodat hij naar huis moet, dan brengt deze die uren wel degelijk in rekening. En zoo is 't ook met den werk man, die moet van begin af be taald worden. Dhr. VAN BENDEQEMIk heb niet gezegd, dat ze niet be taald moeten worden of dat ze er geen recht op hebben, maar dat het een precedent is en dat de organisatie het moet betalen. Dhr. D1ELEMAN is het niet eens met degenen, die het op de organisatie willen schuiven. Dat is werk voor de l'Azote. Als er morgen voor 1 of 2 uur werk is, dan moeten ze zorgen, dat het betaald wordt. Het is inderdaad zoo geen kleinigheid, als men 's avonds of's morgens weg moet en men moet dan ginder gekomen weer terugkeeren na een uur. Spr. gelooft daarom dat de l'Azote aansprakelijk is voor dat loon, want die roept ze op. Wij zijn blij, als er een ploeg menschen gevraagd wordt, maar niet voor een uur. Ook is het schadelijk, want steungeld is nog geen dag loon. Daarom acht spr. de be doeling van dhr. Ortelee goed, al is 't misschien niet goed voor gesteld. Dhr. HAMELINK: Er is een hiate tusschen de l'Azote en de arbeiders, maar daarom is er de organisatie, die maatregelen kan nemen, als ze de macht er toe heeft. Dhr. 't GILDE vindt dat het voorstel-Ortelee kant noch wal raakt; dat zou een precedent scheppen, dat niet te overzien is. Men moet den toestand nemen, zooals die is, al staat er 1000 man op de tribune. Dhr. SEGHERS is ook van oordeel, dat de organisaties ervoor zorgen kunnen. Daar het voorstel-Ortelee niet gesteund wordt, komt het niet in stemming. Modedcclinsen. Naar aanleiding van de vragen door dhr Iz. de Feijter gesteld in de vorige vergadering, verwijzen B. en W. naar het rapport van den gemeente-opzichter. Betreffende de uitbetaling van vervoerloon deelt deze mede, nimmer een nota te hebben ont vangen- Gewacht werd een op gave van het juiste getal meters vervoerde zand en grint, om bij overeenstemming van de gecon troleerde meters een nota voor accoord te teekenen, die dan uit betaald kon worden. Alleen bij vooraf vastgestelde eindbedragen geschiedt na de uitvoering van het werk uitbetaling. Dit heeft zich pas voorgedaan met het vervoer van klinkers door A. Dieleman. Daar deze ook aan genomen had het zand en grind te vervoeren (hoewel alle vracht rijders er wat aan verdiend heb ben) heeft de opz. gevraagd of D. de vervoerde hoeveelheid op kon geven. Toen hij beweerde dit niet te kunnen, heb ik ge vraagd of hij ermede accoord ging, dat ik de door mij geno teerde hoeveelheid uitbetaalde. Daar hij dit goed vond, heb ik de beide posten op één nota gezet, waarna de betaling heeft plaats gehad. Als ik tenslotte niet zelf de rekening had geschreven, zat men misschien nog op het geld te wachten. In dit verband is het misschien gewenscht erop te wijzen, dat soms rekeningen wor den ingediend op stukjes papier van slechts 3 cM. en met pot lood geschreven, geen datum, enz., die ik niet kan accepteeren. Dit vertraagt natuurlijk de beta ling. Aangaande den toestand van de pompen, wordt medegedeeld le. de pomp voor den winkel van dhr. Pot is door een tram wagen beschadigd en zal zoo spoedig mogelijk hersteld worden. 2e. de pomp bij dhr. van Krui- ningen in de Weststr. is versle ten, Opdracht is gegeven aan Gebr. Van Rijn om deze geheel te vernieuwen. 3e. De pomp in de School straat geeft nog wel water, maar bij veelvuldig gebruik is de toe voer wel eens onvoldoende. Daar echter die post op de begroo ting al overschreden is, is het niet mogelijk ook deze pomp nog te vernieuwen, ofschoon het de eenige pomp is, die nog ge voed wordt door een gemetselde welput. Alle andere waren reeds eerder versleten en zijn ver nieuwd, temeer, daar er bij gere geld normaal verbruik nog tame lijk water aanwezig is. De kosten van een nieuwe boring bedragen gewoonlijk luim f 100. q. Schrijven van het raadslid Hamelink als volgt le. Zijn B. en W. bereid, zulks in verband met de heerscliende koude, aan alle werkloozen en in de werkverschafftig geplaatsten, een toeslag te verstrekken in geld of natura, om zich tegen de koude beter te kunnen wapenen, en zoo ja 2e zijn zij dan bereid, dit on verwijld te doen, ook al zou daardoor de risico ontstaan, dat deze voorziening geheel ten laste der gemeente komt De VOORZ. heeft gemeend, hierover het advies van den Mi nister te moeten vragen en deed daarom telegrafisch het volgende verzoek aan het Departement „Is u bereid goed te keuren, dat een extra uitkeering aan werklooze gezinshoofden wordt gegeven, in verband met strenge koude en zoo ja, tot welk bedrag en welk percentage zal het Rijk hierin bijdragen Hierop is geantwoord dat het verzoek niet voor inwilliging vat baar is, ook niet wanneer 0 kos ten alleen draagt. Voor den Minister (get.) FREDERIKS. De steuncommissie had gead viseerd om steun te verleenen, doch B. en W. hebben het afge wezen, naar aanleiding van deze telegramwisseling. r. Ook was ingekomen een schriftelijk verzoek geteekend door de h.h. Hamelink, Ortelee en Seghers, om een spoedeischende vergadering, in verband met die extra steun, doch dit is inge trokken, en naar de Voorz. meent vermoedelijk als gevolg van het antwoord van den Minister. Dhr HAMELINK zegt. dat dit laatste niet juist is. Het verzoek werd ingetrokken als gevolg van de veranderde weersomstandig heden. Nu 's Maandags dooi in trad, wenschten wij geen verga dering meer voor die zaak te forceeren. 8. Adres van G.J. A. de Jonge, exploitant der radio-centrale te Axel, die te kennen geeft, dat hij jaarlijks aan de gemeente moet betalen voor het hebben van draden - wegoverkruisingen een bedrag van 25 cent per M., dat dit jaarlijks een niet onbe langrijk bedrag vormt, en dat hij evenals ieder ander belasting schuldige van zijn bedrijf de ge wone belastingen aan de gemeente heeft te betalen, dat hem echter als 't ware nu een afzonderlijke belasting wordt opgelegd door de heffing van bovenbedoelde vergoeding, dat verschillende gemeenten geen, andere een geringe vaste vergoe ding per jaar vragen van zijn collega's, dat hij gaarne bereid is, een dergelijke vergoeding te betalen doch dat hij meent, dat die niet het karakter van een afzonderlijke belasting mag aannemen. Reden, waarom hij zich tot den Raad wendt, met het beleefd ver zoek, de vastgestelde vergoeding te herzien, en deze te bepalen op een vast bedrag van f 25 per jaar. Dit adres wordt verwezen naar B. en W. om advies. 3. Benoeming leden in de Comm van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling. Deze benoeming heeft plaats omdat de h.h. P. Huijssen en J. den Hamer hunne benoeming niet hebben aangenomen. Dhr. Huijssen deelt mede, dat het hem bevreemt door den Raad te zijn benoemd, waar hij zich niet kan herinneren, door zijn organisatie daartoe te zijn aangewezen, evenmin als hem zulks door het college van B en W. is gevraagd, waarom hij dan ook de benoeming niet aanvaardt. Ook de Axelsche Bestuurders- bond wijst erop, dat een ander is benoemd, dan de door hen opgegeven candidaat, dat zij overtuigd zijn, dat hierin eea vergissing is begaan, wes halve zij verzoeken, die vergis- s ng te doen ophelderen. Hun voordracht was le P. Warnier en 2e P. Huijssen. Zij dragen nü voor le P. Warnier en 2e J. Dielemar. Door B. en W. worden nu voorgesteld in de vacature den Hamer; P. B. van Hoeve en J. K. de Putter en in de vacature Huijssen Warnier en Dieleman vnd. Gekozen worden de h.h de Putter met 8 en Warnier met 7 stemmen. De h.h. van Hoeve en Dieleman hadden 5 en 6 st. De VOORZ. zegt dat de Raad nu itbg een voorzitter moet aan wijzen, doch wanneer de Raad het goed vindt zullen B. en W. dat doen. Alzoo wordt besloten. (Wordt vervolgd). Onderhandelingen mislukt. Gedurende een week zjjn te Berlijn onderhandelingen gevoerd door vertegenwoordigers der Ne- derlandsche Regeering met die der Duitsche Regeering over verhooging van verschillende Duitsche invoerrechten en over een nieuw handelsverdrag. Aanvankelijk zyn de voorbe reidende besprekingen gevoerd tusschen de Duitsche deskundi gen en onzen gezant in Berlijn. De ontwikkeling van deze ouder handelingen was echter niet erg bemoedigend. Onze gezant oor deelde het toen noodzakelijk dat de Nederl. Regeering eenige des kundigen zond om do onderhan delingen voort te zetten. Dr. Hirschteld en ir. Bonthuis zijn toen dadelijk naar Berlyn ver trokken, in gezelschap van ir. Louwes, regeeringscommissaris voor de uitvoering der Varkens- wet, en later gevolgd door den heer van Zwanenberg, directeur der Varkenscentrale. De Nederlandsche onderhan delaars hebben in den loop der besprekingen een plan aan de Duitschers voorgelegd, waardoor de Duitsche markt geen nadeel van Nederlaedsche prijzen zou ondervinden. Men had een sy steem van een vaste marge tus schen da verkoopprijzen uiige werkt, een idee, dat bij de Duit sche deskundigen niet onsym pathiek werd ontvangeD. Zelfs was er ééa dag, dat men ten aanzien van het te bereiken re sultaat optimistisch was gestemd, 'o de kringen van de Duitsche Regeering werd dit plan op het laatst echter toch weer ver worpen. Nadat de besprekingen een week hadden geduurd, kwamen de Nederlandsche onderhande laars tot de overtuiging, dat er in de huidige omstandigheden geen bevredigende re eling was te treffen. Hat voornaamste doel der onderhandelingen het niet- doorgaan of althans reduceeren van de verhoogingen op de in voerrechten op spek, kaas en eiaren, welke met ingang van K) dezer van kracht zijn ge worden, moest als mislukt wor den beschouwd. Thans zullen in de tweede helft van Maart de officiëele be sprekingen over het Handelsver drag aanvangen. In het algemeen was men het er ovor eens, dat de oorzaak ge zocht moet worden in de binnen- landsche politieke constellatie van Duitschland. Men meende, dat de wijze waarop Nederland „afgepoeierd" is, beschouwd moet worden ais een poging der Rjjks- regeerlng, om grootere populari teit te verkrijgen onder de agra- giërs. Voordat de verkiezingen gehouden zyn, behoeft men zich niet voor te stellen met Duitsch land tot overeenstemming te zul len komen. Wanneer deze ver* kiezingen achter den rug zijnen de Regeering stevig in den zadel zit, zal er echter wellicht met haar te praten zijn. AXEL, 21 Febr. 1933 Wij namen heden een kijkje in het Zondagsschoolgebouw, waar rappe handen bezig waren met timmeren, zagen, schilderen, schikken, passen, étaleeren, alles voor de Fancy Fair, die daar wordt ingericht ten bate van Concordia en Orelio. Om eenig idee te geven, van wat er te zien en te koop zal zijn, toonde men ons enkele voorwerper, die op zichzelf keurig en kunstig ver vaardigd waren. Snijwerk, zaag werk, dameshandwerken, teeken en schilderwerk van amateurs, alles zeer geschikt voor de huis kamer, terwijl tal van snuisterijen eveneens voorradig zijn. In een viertal tentjes zijn de attracties ondergebracht en... maar laten we niet te hard voor uit loopen en liever den lezer opwekken om toch te gaan zien en bij voorbaat de portemonnaie bij zich te steken, want onge twijfeld zal niemand den lust kunnen weerstaan om met een souvenir aan deze fancy-fair huiswaarts te gaan. Gaat daar om vroeg, eer het mooiste ver kocht is. We vernemen, dat Concordia bij gunstig weer morgen na de opening een muzikale wandeling door de stad zal maken bij wijze van propaganda. Broederdlenst. Bij beschikking van den Com missaris der Koningin in Zeeland is aan de 18 nagemelde personen, behoorende tot de lichting 1934, wegens broederdienst vrijstelling verleend van den militairen dienst. D. P. van Alten Az. C. F. Antheunis. C. van Bendegem Az. J. L. Caessens Emz. K. J. van Drongelen Kz. D. C. Faas Mz. P. de Feijter Pz. S. de Feijter Jz. J. Kaijser Lz. G Koekkoek Az. J. J. Kotvis Hz. P. K. van Langevelde Jz. M. J. Markusse. A. J. Michielsen Jz. C. H. Schieman Lz- P. E. Schieman Pz. C. H. Sijs Jz, P. Zonnevijlle. Lezing met lichtbeelden. De N.V. Kon. Pellerij „Mer- curius" te Wormerveer gaf Dins dag 14 Febr. alhier in de Herv. Zondagsschool voor een aantal dames een lezing met lichtbeelden over havermout en deed inzon derheid uitkomen, hoe „Neder- landsch Fabrikaat" ook bij dit product een rol speelt. De propagandist van bovenge noemde N.V de heer Hartman, begon met er op te wijzen, dat onder de tegenwoordige omstan digheden de huisvrouwen meer dan ooit de voorkeur moeten geven aan producten van Neder- landsch fabrikaat. Een Duitsche minister houdt een radio-rede voering voor de Duitsche huis vrouwen. Zegt haar, dat 75 pCt. van het nationale inkomen door haar handen gaat. Dat zij te beslissen heeft wat vopr dat geld zal worden gekocht. Èn dat zij het dus in hare macht heeft zoo weinig mogelijk en niet onnoodig goederen van buitenlandsch fa brikaat te koopen 1 De marga rine-fabrieken van de Fa. Hartogs te Oss werden gesloten, omdat ook het Engelsche volk toegan kelijk bleek voor de propaganda van artikelen van Engelsch fabri kaat! Als gevolg hiervan moeten de Hollandsche vrouwen nu tot hare leuze maken: „Houdt het geld in eigen land 1" Koopt niet onnoodig buitenlandsche goede ren„Laat de Hollandsche ar beiders werken in plaats van steuntrekken Spr. betoogde, dat de Hollandsche vrouwen door Nederlandsch fabrikaat te vragen, te eischen, kunnen bijdragen de werkloosheid te verminderen, de Hollandsche arbeiders aan werk te helpen. Spr. vertelde, dat jaarlijks mil* lioenen K.G. havermout in ons land worden ingevoerd 1 Een der ooizaken van dien groolen invoer is de bijzondere voorliefde van de Hollandsche vrouw voor bui tenlandsche merken en namen. Spr. gaf eenige voorbeelden hoe onze voorkeur voor al wat buitenlandsch is of heet, vaak oorzaak wordt, dat we worden beetgenomen. De hierboven genoemde mill. K G. havermout kunnen gemak kelijk in ons land worden ge maakt en zullen dan aan vele handen werk geven. Op vlotte en gezellige wijze vertelde spr. vervolgens hoe de bereiding van haver tot haver mout, van gerst tot gortmout was. Er waren verschillende doosjes geëtaleerd, eerst ongezuiverde haver en gerst, daarna steeds meer gezuiverde, ten slotte haver en gerst die gestoomd, geknikt, gewalst en geroosterd en gedroogd was, kortom de bewerking van begin tot eind. In de pauze werd thee aange boden, waarbij havermoutkoekjes werden gepresenteerd, voor dezen avond de koekjes van havermout gebakken. Het resultaat was in één woord smakelijk. Dat bewees wel de gretige aftrek, welke de koekjes vonden. Na de pauze werd een serie lantaarnplaatjes vertoond, welke een indruk gaven van de „Mer- curiusfabrieken". Eerst een aardige opname van den buitenkant der fabrieken, ge legen aan de Zaan. Een mooie K.L M.-foto gaf een totaal-indruk van het gebouwencomplex, waar boven uit de forsche graansilo zich kloek verheft. Toen zagen wij de geheele machinale bewerking, welke de havermout moet ondergaan wil ze als vlugkokendf „klaar i een wip", op tafel komen. Evenzoo met de gortmout. Voorzien van een proefpakje gortmout keerde men huiswaarts. Volksonderwijs. Gisteravond trad alhier voor de afd. Axel van de vereeniging „Volksonderwijs" op de heer H. Groenewout van Hees bij Nij megen met het onderwerp open baar of sectarisch (bizonder) on derwijs. De heer Groenewout begon, na een inleiding van den voorzitter, den heer A. Schieman, met te wijzen, op den invloed, die de school was voor het ge heele leven. Vandaar dat men inzag dat met invoering van sec tarisch onderwijs dat leven ook in sectarische banen zou worden geleid en de strijd ontstond niet voor het kind, maar om het kind. De gelijkstelling van 1917 deed ieder, die hart heeft voor het onderwijs verademen, maar het is een droom geweest. Op indrukwekkende wijze, doch in allen eenvoud zette spr. uiteen, hoe de openbare school is de school voor allen bestemd en voor allen geschikt en gaf in een vorm, of men het van den kansel hoorde, wijze lessen voor opvoedkunde en sa menleving gebouwd op het Evan gelie, dat z.i. is samen te vatten, in twee regels: Hebt God lief bovenal en uw naaste als u zelve. Dat is ook de boodschap voor de openbare school, die de spr. in aller bescherming en verde diging aanbeval. Na de rede werd de film ver toond, die Volksonderwijs voor de propaganda heeft doen ver vaardigen. Zij die afwezig waren, hebben een mooien, leerzamen avond gemist. Moedig optreden. Een paar weken geleden heeft men ook in ons blad kunnen lezen, dat te Amsterdam op de O. Z. Achterburgwal een groote brand heeft gewoed, waarbij de bewoners van de brandende per- ceelen met moeite zijn gered geworden. Weinig konden we toen ver moeden, dat een onzer vroegere stadgenooten in die redding een groot aandeel heeft gehad en wel zoodanig, dat hem door den Hoofdcommissaris van politie een belooning werd toegekend, Na een nachtelijken inval in

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2