Charme en degelijkheid Binnenland. Landbouw. tegen behoorlijke prijzen naar het buitenland onze cokes verkoopen. Voorraad is er het geheele jaar niet geweest. De resultaten over 1932 kunnen reeds nu overzien worden en deze zijn tot volle tevredenheid. Te betreuren is het, dat het verbruik terugloopt, was dit niet het geval, zoo zouden wij nog verder gaan met verlaging. Onderwijs. De toestand van de scholen waarin lager onderwijs wordt gegeven, laat niets te wen- schen over. Het onderwijs kon geregeld zijn voortgang hebben en gaf dan ook geene redenen tot opmerkingen. Justitie en politie. Met vol doening kan ik er U aan herin neren, dat de Brigade der Kon. Marechaussee in deze gemeente gevestigd blijft, Dit jaar hopen wij met den bouw van een nieuwe kazerne een aanvang te kunnen maken. Traverse. Door den aankoop van de woning in de Oudewijk en een gedeelte van het pand aan de Noordstraat werden verschil lende gevaarlijke bochten voor het verkeer opgeheven. Boven dien werd aan 't eind van het jaai door Uw College nog een belangrijk besluit genomen be treffende de traverse in deze ge meente, hetgeen later een belang rijke verkeersverbetering zal blij ken te zijn. Waar ook in 1932 schade werd toegebracht aan eigendommen en aan landbouwgewassen rondom de Ammoniakfabriek, werd deze schade door de fabriek aan be langhebbenden uitbetaald. Met dank mogen we terugzien op de door de Gemeente-ambte naren verrichten arbeid, want hoe meer crisismaatregelen er moeten worden in 't leven geroepen, hoe meer arbeid er verricht moet worden. Overtuigd ben ik dan ook dat zij in 1933 hun plicht zullen doen. Ook breng ik dank aan U allen voor den arbeid verricht in het belang van onze gemeente. Waar de tijdsomstandigheden nog buitengewoon drukkend zijn en naar het mij voorkomt nog weinig lichtpunten aan den hori zon zijn verschenen, hoop ik dat wij dit Nieuwjaar ingegaan zijn met die gedachte, dat wij met elkander schouder aan schouder het goede van onze gemeente en onze ingezetenen trachten te zoeken. Mijne Heeren ik wensch U allen met de Uwen een gelukkig en gezegend jaar toe en hoop dat God zijn onmisbaren zegen zal schenken op den arbeid, die wij hebben te verrichten. Dhr. DIELEMAN dankt in wel gekozen woorden den Voorzitter voor het gesprokene. (Waarom niet als naar gewoonte het oudste lid Hij wenschte wederkeerig den Voorz. met zijn gezin Gods zegen toe en dat het hem gegeven zij de gemeente door de moeilijke omstandigheden, waarin we leven, te leiden. We weten allen dat dit moeilijk is, maar hopen, dat hem daartoe de krachten niet zullen worden onthouden. 1. Notulen. Behoudens een kleine opmer king (naamsverwarring) van dhr Verschelling werden deze goed gekeurd. 2. Ingekomen stokken. a. Bericht van den Minister van Binnenl. Zaken, dat de huur van de Woningwetwoningen van Rijkswege niet verlaagd kunnen werden. Dhr. VAN BENDEGEM acht het geen bezwaar om voor gelijk soortige woningen ook dezelfde huur te heffen, maar f4 is voor de werkmenschen, vooral als ze geen werk hebben, te hoog. De VOORZ.: We kunnen dat wel minderen, maar dan moet de gemeente het uit eigen kas bij passen. Dhr. DIELEMAN weet niet, wat er anders gebeuren moet. De huren zijn toch te hoog, zelfs f 3 is teveel, als men van werkloo- zengteun leven moet. De VOORZ. erkent dat, maar zegt, dat er ook menschen zijn, voor wie de huur verlaagd is. Voor wie de gemeente bijpast, want de huur verlagen kan de gemeente niet, aldus verbetert dhr. OGGEL. De VOORZ. zegt, dat er f1500 voor uitgetrokken is, maar de gemeente kan toch niet alles doen. Dhr. DIELEMAN zal er niet verder op ingaan en wil er nog eens over denken. b. Idem dat bij Kon. besluit is bepaald, dat het gemiddelde peil der wedden en loonen van het personeel dezer gemeente niet voor verlaging in aanmer king komt. Evenwel zijn de be lastingen, ondanks de heffing van meer dan 40 opcenten op de Hoofdsom der Gemeente-fonds belasting, niet tot redelijke be dragen opgevoerd, zoodat de vermindering, bedoeld in art. 1 lidyl van de Kortingswet, niet achterwege kan blijven. De VÖORZ. zegt dat dit een tegenvaller van f 1000 is op de begrooting. Dhr. VAN BENDEGEM zegt, dat hij spijt heeft dat hij over dat punt niet heeft kunnen spre ken (wegens afwezigheid) want hij was het eens met dhr. Oggel die zei dat dit besluit een slag in de lucht was, wat nu wel ge bleken is. De VOORZ.B en W. durf den er ook niet op rekenen, maar de Raad nam het besluit. Dhr. DE RU1JTER; die het voor stel daartoe deed, zegt, dat hij betrouwbaar advies had. Boven dien de Minister erkent toch, dat de loonen niet verlaagd kunnen worden. c. Goedkeuring van Ged. St., dat de jaarmarkt wordt afgeschaft. d. Bericht van Ged. Stdat de beslissing op de begrooting van 1933 wordt verdaagd tot 1 April. e. Goedkeuring door Ged. St. van de begrotingswijziging 1932 I. Begrooting van den Keu ringsdienst van Waren te Goes. Deze sluit met een post van f 73900 en f 658 onvoorzien. Dhr. VAN KAMPEN gelooft, dat er niet veel aan die begroo ting is te doen, maar acht het toch wenschelijk, dat de groote sommen berekend voor salaris sen en vergoedingen, gewijzigd werden. Dhr. VAN BENDEGEM is het daarmee eens en vraagt of er geen mogelijkheid is om ons aandeel in die kosten te ver kleinen. Spr. ziet loonen van f 6000 en meer, wat toch wel wat veel is. De VOORZ. zegt, dat de Raad zijn bezwaren kan inbrengen bij Ged. St. of de gemeente Goes inlichtingen vragen, maar het aandeel verkleinen zal niet gaan, want dan geldt dat alle gemeen ten in Zeeland. Dhr. OGGEL: Opgemerkt kon worden dat de salarissen te hoog zijn. Dhr. 't GILDE is het ermee eens, maar ziet er geen nut in dat bij Ged. St. te vragen. Dat wordt eenvoudig voor kennisge ving aangenomen. Liever zou hij daarom bij den Minister vra gen om algeheele herziening of reorganisatie. De VOORZ.Dan krijgt men met geheel Nederland te doen en dat zal nog minder lukken. Men kan het alleen vragen voor Z e- land en dan bij Ged. St. of te Goes. Dhr. HAMELINK heeft er wel eenig bezwaar tegen. Het gaat weer niet alleen om de hooge, maar om alle salarissen en spr. weet niet of die te hoog zijn, naar mate er capaciteiten ver- eischt worden. Dan moet men zich daaromtrent laten inlichten. Dhr. VAN KAMPEN kan daar iets van zeggen Er wordt bedoeld op de loonen van f22-f60 en hooger per week. Spr. gelooft dat voor controleur weinig studie noodig is, een kruidenier b.v. met een beetje warenkennis maakt er goeden kans. Het voorstel van dhr. Van Ben- degem, om nader inlichtingen te vragen wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen van de h h. Hamelink, Ortelee en Seghers. g. Jaarverslag van de Com missie van Toezicht op het lager onderwijs. Hieruit blijkt, dat er 1 buiten gewone en 3 gewone vergade ringen zijn gehouden. In de bui tengewone verg. werd de heer Van Houte benoemd tot secre taris, wegens vertrek van den heer Coumou. In de 3 andere vergaderingen werd het bezoek van de commissie aan de scholen besproken. Die bezoeken gaven reden tot tevredenheid. Het on derwijs in Axel is zeer goed op peil, leermiddelen, toestand der gebouwen, het werk der onder wijzers, alles viel te roemen. Klachten werden niet vernomen. Op het eind van 1932 werd in plaats van den heer L. de Putter door den Raad benoemd de heer P. de Klerk. h. Jaarverslag van de Com missie tot wering van schoolver zuim over 1932, waaraan het volgende is ontleend. Wegens vertrek van den heer Coumou werd benoemd als lid der Commissie de heerJ. J. de Ridder. De heeren Van Houte en Maris werden resp. als voor zitter en secretaris herbenoemd. Er werden 22 vergaderingen ge houden voor 48 gevallen van verzuim. Op de openb. school 15, waarvan 10 onwettig, op de bijzondere school Nieuwstr. 25, waarvan 20 onwettig, op de r.-k. school 7, waarvan 5 onwettig en op de bijz. school te Spui 1dat verschoonbaar was. Gebleken is, dat de ouders in enkele gevallen hoogstnoodzakelijk hunne kinde ren voor doeleinden bezigen, waarvoor evenwel de wet geen uitzondering maakt. De [cijfers geven een bemoedigenden indruk. i. Dankbetuiging van de „Po litiehonden - Dresseervereeniging Z.-VI." voor de ontvangen sub sidie. j. Rapport over de controle van de administratie der reken- plichtige ambtenaren te Axel over 1932, gehouden door het accoun tantsbureau Moret De Jong te 's-Gravenhage. Hieruit blijkt, dat bij den Gemeente-Ontvanger zes maal de administratie is gecon troleerd en kasopname heeft plaats gehad. Regelmatig werd mede- deeling gedaan van overboekin gen en ontvangstneming van gel den op de rekening bij de Bank voor Nederl. Gemeenten De ad ministratie is overeenkomstig de voorschriften bijgehouden. Alles werd overeenkomstig de beschei den in orde bevonden. Ook bij het Vleeschkeurings- bedrijf zijn geen verschillen ge constateerd en was de adminis tratie in orde. Bij het Burgerlijk Armbestuur zijn driemaal kasopnemingen ver richt was het kassaldo in over eenstemming met de getoonde bescheiden. Het contraboek voer bedeelingen was in overeenstem ming met de uitgaafposten in de boeken van den Ontvanger. Ove rige uitgaven waren voor gezien geteekend door den voorzitter en den secretaris van het Armbestuur. Ten slotte zijn ook de inkom sten uit legesgelden gecontroleerd en in orde bevonden, terwijl deze regelmatig aan den Gem.-Ontv. werden afgedragen. Genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. b Ged. Staten vragen, naar aanleiding van het genomen Raadsbesluit inzake de verbete ring der Traverse van de Ge meente en den weg Axel—Drie- schouwen Roode Sluis, waarvan met waardeering is kennis ge nomen, of er geen bezwaar be staat dat indien met de werk zaamheden onverhoopt niet in 1933 een aanvang kan worden gemaakt, dat van de door de gemeente gestelde voorwaarde om in 1933 met de werkzaamheden aan te vangen, wordt afgeweken. Voorgesteld wordt hieraan de noodige medewerking te verlee- nen, aangezien men er van over tuigd is, dat met den noodigen spoed deze zaak wordt voorbe reid en uitgevoerd zal worden. Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat**le traverse en de weg Axel Roodesluis in een adem ge noemd worden, maar toch twee werken zijn, los van elkaar en dus kon men toch wel met de traverse beginnen De VOORZ. zegt, dat de Com missaris ook gezegd heeft, dat zoo spoedig mogelijk begonnen zal worden. (Dat is rekbaar. Red). Dhr- HAMELINK vindt het ook vreemd, dat men dat aan elkaar koppelt. Ook al kon in 1934 nog niet begonnen worden met de groote weg, dan toch kon aan de traverse gewerkt worden. Spr. zal niet afwijken van het voor stel maar men moet toch weten in Middelburg, dat erop gerekend wordt, dat de traverse in 1933 tot stand komt. De VOORZ. kan de heeren daaromtrent gerust stellen. Ged. Staten hebben in dien zin geant woord. Er wordt gewacht op Kon. goedkeuring, doch dit be treft alleen de weg, in verband met de werkloosheid en als het nu lang wordt uitgesteld en de werkloosheid verminderde, dan zouden we bedrogen uitkomen. De VOORZ. bevestigt dat, maar hij gelooft niet, dat het zoover zal komen. Dhr. OGGEL is het ook eens met dhr. Dieleman. Het is een tegenvaller, als de menschen dit jaar niet aan den gang kunnen. sluiten elkaar niet uit. Huishou delijk werk is geen beletsel voor het bezit van zachte, gave, fraaie handen. Mits U maar Purol gebruikt en van tijd tot tijd Uw handen daarmede inwrijft. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1. De Inspecteur van het L O. in de Inspectie Goes bericht, dat de benoeming „tot wederopzeg ging" van mej. M. Dteleman als handwerkonderwijzeres aan de O L. School in strijd is met de wet en schrijft dat voldoende te hebben toegelicht bij zijn mon deling onderhoud met den secre taris. Bovendien is het ook vast gelegd in zijn schrijven dd. 30 Nov. '32. Besloten wordt de akte van benoeming van mej. M. Dieleman dien overeenkomstig te wijzigen. m. Verzoek van Gebr. Essel- brugge, exploitanten van de garage „Cito" te Axel. Adres santen geven te kennen, dat zij sinds korten tijd een autodienst onderhouden van Axel over Zuid dorpe naar Overslag, alwaar aan de grens aansluiting wordt ge geven met de autobus, die via Wachtebeke, Wynckel, Terdonck, Doornzele, Kerkbrugge, Ever- ghem naar Gent (Koornmarkt) rijdt, dat hierdoor een goedkoope, gemakkelijke en snelle verbin ding is ontstaan en zij onder vonden hebben, dat deze dienst voor de gemeente Axel van groot belang is, daar zij directe verbinding heeft met de omlig gende gemeenten Zuiddorpe, Over slag en Wachtebeke, Redenen, waarom zij verzoe ken om een jaarlijksche sub sidie, ten einde den dienst in stand te houden en gesteund te worden in hun streven om den middagdienst, die tot heden adeen Vrijdags plaats heeft, dage lijks te kunnen uitvoeren, waarbij dan Axel weer een belangrijke verkeersschakei rijker zal zijn. De VOORZ. zegt dat dit adres nog niet afgehandeld kan wor den, omdat de provincie nog geen concessie heeft verleend tot dien dienst. Dhr. VAN KAMPEN heeft geen bezwaar tegen uitstel, maar zou ook nog wel meer gegevens wil len hebben daaromtrent. Dhr. 1Z. DE FEIJTERIk dacht, dat die dienst al opge heven was De VOORZ.Voorloopig wel. Besloten wordt tot uitstel. (Wordt vervolgd). Kortelijks zij gemeld, dat als leden van de comm. van toezicht op de arbeidsbemiddeling nog zijn benoemd J. K. de Putter en P. Warnier, en als lid van het Burg. Armbestuur P. C. Mangold. Het voorstel-Hamelink tot af schaffing van het ambtsgebed vond geen steun. De gevraagde perceelen bouw grond werden voor den bepaalden prijs toegewezen. Het voorstel tot subsidieeren van een te stich ten badinrichting werd verworpen. Afgewezen werden verzoeken van P. van Hoeve en J. L. Bareman om vergoeding volgens ar*. 13 L. Onderwijswet, eveneens een verzoek om ontheffing van een half jaar hondenbelasting voor Jac. Zegers. Kamerontbinding. Met ingang van 8 Mei wordt de Tweede Kamer ontbonden verklaard. De dag van candi- daatstelling voor nieuwe leden is bepaald op 15 Maart. De s'uiting der Kamers is be paald op 6 Mei en de le zitting der nieuwe Kamers op 9 Mei. De stemming voor de Kamer verkiezing is 26 April. „Kerk en Vrede" en „De Zeven Provinciën". Het Dagelijksch Bestuur van „Kerk en Vrede" publiceert het volgende protest Het Dagelijksch Bestuur der vereeniging „Kerk en Vrede", met ontzetting kennis genomen hebbende van de bloedige wijze, waarop de muiterij der schepe lingen van „De Zeven Provinciën" tot een einde weid gebracht; met nadruk uitsprekende, dat het in geen enkel opzicht bedoelt de houding der muitende be manning te verdedigen wijst op het onmenschelijke dat aan het militairisme onlos makelijk verbonden is en zich ook in dit geval weder op zoo weerzinwekkende wijze open baarde en roept daarom het Neder- landsche volk op tot veroordee ling en bestrijding van het mili tairisme, omdat zijn karakter vol strekt onvereenigbaar is met de eischen van het Christendom." (w.g.) Prof. dr. G. J. Heering, voorzitter, Ds. J. B Th. Hugenholtz, secietaris. Deo 28-den Januari 1.1. is te Axel opgericht een „Vereeniging van Ond-leerlingen van de Chr. Landbouwschool te Axel". Deze vereeniging telt thans reeds 50 leden Het bestuur be staat uit zeven leden. Voorzitter is de heer A. van Hoeve, Sz. te Ter Neuzen, Secretaris de heer A. de Kraker, Az. te Zaamslag, Penningmeester de heer W. de Peijter, Wz te Axel. Het doel der Vereeniging is het bijhouden en uitbreiden van het op de school geleerde en men zal trachten dit doel te be reiken door het behandelen van principieële, technische en eco nomische onderwerpen. Ook na tuurlijk door practische proeven in het bedrjjf. Op Dinsdag 14 Februari is een vergadering gehouden, waarin door den heer Sietema, assistent Rijksveeteeltconsulent een rede werd gehouden over de varkens- tokkerjj in Zeeland en over de beteekenis, die het Deensche varken voor onze streek zou kunnen hebben. Het onderwerp werd toegelicht met lichtbeelden. Op deze vergadering werd het hoofd der Chr. Landbouwschool, de heer P. Le Peber, benoemd tot Eere-Voorzitter. AXEL, 17 Febr. 1933. Door de vereeniging «Her vormde Zondagschool" alhier is onder voorzitterschap van den heer P. A Wondergem een alge- meene vergadering gehouden op Maandag 13 Febr. jl., die door 32 leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging 248 leden telt, wat een vermindering is van 30 leden. De reden van deze ver mindering wordt toegeschreven aan de tijdsomstandigheden. Met de klasseverdeeling gaat het goed het bestuur is zeer tevreden over het werk van het personeel. De school werd bezocht door circa 240 kinderen. Het schoolbezoek was over het geheele jaar goed te noemen. Als bestuursleden werden her» kozen de heeren C. Qverdulvf

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2