zee van Boven, aan boord van de Zeven Provinciën: „Tracht bemanning te overreden in hun eigen belang zoo spoedig mogelijk onvoorwaardelijk bevel overgeven aan commandant. Terugkeer Oelehleh, om rest equipage te t-mbarkeeren. Daarna rechtstreeks naar Soerabaja. Voorwaarde bij overgave inlevering alle wapens per sloep aan Aldebaran". Daarop werd te 17,50 uur door De Zeven Provinciën geseind „ln overleg bemanning houden wij vast aan reeds gezonden telegram". Dit sein werd onmid dellijk gevolgd door een bericht van den luitenant ter zee van Boven aan de Aldebaran, lui dende „Bemanning volhardt in besluit zelf schip naar Soerabaja te brengen en een dag voor aan komst te Soerabaja de wapens aan boord op te bergen en als dan het schip aan commandant en officieren terug te geven con form eerste telegram". Verder heeft men van af de Aldebaran met het schip geen contact meer gehad. Intusschen is commandant Eikenboom met zijn officieren van de „Aldebaran" overgestapt op de „Eridanus" eveneens een gouvernementsvaartuig, maar met betere capaciteiten. En met dat schip is „De Zeven Provinciën" weer nagestoomd. Naar gemeld wordt heeft toen het radio-station van „De Zeven Provinciën" het volgende draad- looze bericht uitgezonden dat gericht was aan kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom „Wij verzoeken U om de hoo- gere autoriteiten namens ons te willen mededeelen dat door ons geen communistische neigingen worden gekoesterd en dat wij niet van plan zijn tot geweldda digheden over te gaan. Wij willen alleen protesteeren tegen de korting op de salaris sen en tegen het in arreststellen van onze kameraden. Alles aan boord is goed. Er zijn geen ge wonden. De dienst heeft voort gang als gewoonlijk. Wij zijn bereid ons over te geven in den vorm waarvan ons eerder bericht melding heeft gemaakt". Onderteekend „De Europee- sche en inlandsche bemanning". Vrijdagnacht werd geseind vanaf Hare Majesteits Kruiser „Java", dat het eskader „de mui ters" in zicht had gekregen. Te 8.45 Indische tijd (Vrijdag nacht 3.45) meldde de Aneta- correspondent, dat de comman dant van het eskader begon met de muitende bemanning radio grafisch te sommeeren, zich on voorwaardelijk over te geven, daaraan toevoegend, dat anders geweld zou worden gebruikt. Medegedeeld werd, dat de vlag moest worden getoond op de zonnetent, er werden tien minuten bedenktijd gegeven. „De Zeven Provinciën" antwoordde met een draadloos telegram, dat gelijk luidend was aan de vorige tele grammen (overgave mits de be manning in vrijheid bleef); aan het telegram was toegevoegd „Val ons niet lastig". Hierop wierp een vliegmachine een bom op het schip. „De Zeven Provinciën" gaf zich over, nadat het schip te 9.18 door een bom van een Dorniet^vliegboot was getroffen, Brand brak uit aan boord, de bemanning verliet het schip en ging in de booten, de biand was blijkbaar niet ernstig, daar „De Zeven Provinciën" doorging met radiografeerer.. Er waren 18 dooden en 14 gewonden. De ontmoeting van het eskader met Hr. Ms. „De Zeven Provin ciën" ontwikkelde zich volgens het ontworpen programma, de bom die uitgeworpen werd woog 50 K.G. en is gevallen op een nog niet bekende plaats, de bom heeft brand veroorzaakt, bij 't begin van de operaties ontwik kelde zich de ontmoeting con form het ontworpen programma, Hr. Ms. kruiser „Java" bleef met de torpedobootjagers en onder zeebooten gereed om in actie te komen op verren afstand, terwijl de Dornier-walvliegboten over „De Zeven Provincifin heenvlo- gen, bij deze vluchten werd de bom uitgeworpen. Na radiografische eisch van overgave van den eskadercom mandant ging de bemanning on gewapend in de booten. Inmid dels voer het eskader in formatie op naar het muiterschip. Hr. „De Zeven Provinciën" was wederom onder commando van de officieren. Indien de overgave van het muiterschip niet onmiddellijk gevolgd zou zijn, dan had men een zwaarder bom geworpen, nl. een van 200 K.G. gewicht van welke soort de vliegbooten er verscheidene meevoerden voor alle omstandigheden. Het verslag van Aneta's spe- cialen correspondent aan boord van Hr. Ms. „Java" behelst de volgende bijzonderheden van de overgave van het muiterschip. Aan het drama van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" kwam een einde, toen Hr. Ms. kruiser „Java" de „De Zeven Provinciën" sommeerde om zich over te geven. De bemanning van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" heeft langs radio-grafischen weg de goede ontvangst van deze sommatie er kend, vervolgens hebben de mui telingen tot drie malen toe het antwoord-telegram uitgezonden, inhoudende de geseinde bekend- stelling van hun voornemen, welke tekst gevolgd werd door de woorden „ons niet hinderen". Na den voorgeschreven tijd, die na de sommatie moest verloopen, werd vervolgens een bom van 50 kilogram uit een Dornierr Wallvliegboot op het schip ge worpen. De inslag van de bom deed brand ontstaan aan board van „De Zeven Provinciën". Deze brand werd blijkbaar gebluscht. De muitende bemanning blijft voorloopig aan boord van het schip. Aldaar worden de bel hamels uitgezocht. Tot de dooden behooren 12 leden der inheemsche bemanning, 3 onherkenbare schepelingen en 3 Europeanen, n.l. de tamboer Bakker, de tamboer De Bree en de marinier Kroeskop. Voorts is één Europeesch schepeling zwaar gewond, be nevens 6 inheemschen en 2 on herkenbare schepelingen. 4 inlandsche schepelingen zijn licht gewond. Luitenant ter zee 2e kl. Baron De Vos van Steenwijk, die zich aan boord van het muitelingen schip bevond, heeft zeer lichte verwondingen opgeloopen Aan de gewonden is onmid dellijk geneeskundige hulp ver leend door de omliggende marine schepen. De correspondent keerde naar Batavia terug met Hr. Ms. torpe- dobootjager „Piet Hein", die te vens zoo snel mogelijk de tien zwaarst gewonden naar Batavia vervoerde. Van deze gewonden overleden er gedurende de zeven- urige reis nog vier, zoodat het aantal dooden thans tot 22 ge stegen is Uit het verslag blijkt, dat de muiters in het geheel geen geweld verwachten, en in dit op zicht door een hunner bewust waren misleid. De inheemsche „muiterscommandant", die zich op de commandobrug van „De Zeven Provinciën" bevond, werd gedood, van de officieren, die zich aan boord van het muiter schip bevonden, kreeg er slechts een lichte beenwonden, de ove rigen bekwamen geen letsel. Dat de vrees voof terugkeeren van de bombardementsvliegtu - gen, die voortdurend boven het tooneel van den strijd bleven cirkelen, zeer groot was, bleek uit het feit, dat de muitende be manning voldeed aan den eisch van den eskadercommandant om de witte vlag ook op het cam- pagnedek te leggen, waardoor het mogelijk was dat de vlieg tuigen dit teeken van overgave zouden herkennen. Intusschen bleven de vlagge- seinen onafgebroken aanhouden. Luitenant ter zee derde klasse, De Vos van Steenwijk, die slechts beenwonden heeft, en de eenige is die temidden van vele anderen, ver van de plaats waar de bom viel, getroffen werd, deelde aan een dagblad-correspondent mede, welk een ravage was aange bracht. De schoorsteen werd doorzeefd en in een der tenten werd een gat geslagen, waaruit de brand kan worden verklaard. Van de commandobrug, waarop zich de inheemsche muiterscom mandant temidden van een deel van zijn muitende état major be vond, werd deze gansche groep weggeveegd. De „commandant is twee uren na zijn opname in het hospitaal overleden.. De bom is gevallen juist ach ter de commandobrug. De linker vleugel van de commandobrug is totaal vernield. Ook het pant- serdek werd beschadigd en hier werd de gevechtsradio vernield. De lichamen van sommige ge kwetsten werden als het ware uiteengescheurd. Er werden vele vleeschwonden geconstateerd en de zware bloedingen die men zag gaven bovendien een ont stellend beeld van de uitwerking van de bom. Over den aanvang van den opstand zeide dhr. de Vos van Steenwijk, dat hij uit zijn kooi gehaald werd en voorgeleid tegenover een troep Inheemsche schepelingen, die duidelijk den indruk maakten dat zij geen ge weld in den zin hadden, mits de officieren beloofden dat zij de zelfde houding zouden aannemen. De muiters zetten aan dit ver zoek kracht bij, door het feit te releveeren, dat zij reeds twee jonge officieren, de luitenants ter zee Kooi en Stegeman van hunne bedden hadden gelicht, zoomede eenige Europeesche onderofficieren, die onmiddellijk gedood zouden worden zoodra een schot mocht worden gelost. De heer de Vos van Steenwijk verklaarde dat hij dien avond van alles had geprobeerd. Hij was verder vrij in zijn doen en laten, doch hij moest het aanzien, dat het schip vertrok Bij dit alles bleven in het offi ciers-kwartier zestien officieren voortleven als gewoonlijk. Luitenant de Vos van Steen wijk heeft even de gelegenheid gehad om de Marine te Soera baja op te roepen en het radio station Scheveningen, maar beide stations waren bezet. Men heeft nog eenmaal een klei ie verzetsactie gevoerd, maar toen is er onmiddellijk door de muiters op ons geschoten zei de officier, maar er werd niemand geraakt. We beseften toen we derom dat twee collega's hier door een zekeren dood zouden vinden, en dat de Europeesche onderofffcieren eveneens zouden worden vermoord, een conse quentie, welke wij niet voor onze rekening hebben genomen. Ook had één onzer zich in conferentie met de muiters begeven en bij die gelegenheid onder den indruk van doodsbedreiging aan den gijzelaars het eerewoord gegeven namens de officieren, dat zij geen gewapend verzet zouden plegen. Nu kunt ge daar verder over denken zooals ge wilt. Wij waren in omstandigheden die men zich onmogelijk kan indenken, om standigheden, die men beleefd moet hebben om ze te kunnen begrijpen De muiters misleid! Gemeld wordt, dat zulk een bom niet verwacht werd door de muiters. Een hunner had nl. o p z e 11 e 1 ij k het persbericht van het eskader vervalscht, door er aan toe te voegen „dat geer. geweld zou worden gebruikt" Zij verkeerden daardoor in de overtuiging, dat zou worden on derhandeld. De naderende strijdmachten wekten daardoor meer spot dan angst. De muiters verkeerden in de meening, dat thans het moment tot het stellen van hun eischen eerst recht gekomen was. Op dit moment viel de bom. Hiermede was de historie in eens ten einde De Koningin terug. In verband met den politieken toestand is H. M. de Koningin uit Zwitserland in Den Haag teruggekeerd en daar enthousiast door de bevolking ontvangen. AXEL, 14 Febr. 1933. Maandagavond hield de „Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoolonderwijs" alhier haar jaar vergadering in het gebouw der Chr. Bewaarschool. De voorzitter, de heer J. M. Oggel, opende de vergadering met gebed en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging er financiëel goed bij staat. Het Hoofd der School, de heer J. J. de Ridder, gaf een overzicht van het aantal leerlin gen, dat 450 bedroeg. Opzette lijk schoolverzuim kwam niet zoo heel veel voor. Toch meent de heer de Ridder, dat de ijver bij de scholieren over het alge meen dalende is. Op de vraag van een der aanwezigen wat daar wel de oorzaak van kon wezen, meende het Hoofd der School, dat dit gezocht moest worden bij de ouders, die een goede geleerdheid in de tegen woordige tijdsomstandigheden niet meer zoo noodzakelijk achten. Periodiek aftredende bestuurs leden waren de heeren W. A den Boggende, L. P. Bakker, Jac. Dekker, L. van Hoeve en de secretaris H. van Luijk. Laatst genoemde stelde zich niet meer herkiesbaar. De overigen werden allen herbenoemd en in plaats van den heer H. van Luijk werd de heer J. Fanoy gekozen. De begrooting voor 1933 werd vastgesteld op f 26.938. Aan het eind van de vergade ring richtte de voorzitter zich in zonderheid tot den heer van Luijk met een woord van warmen dank voorden onverflauwden ijver, die deze als secretaris van de ver eeniging nu 16 jaren bewezen had. Na de rondvraag werd de ver gadering op verzoek van den voorzitter door den heer De Rid der vnd. met dankgebed gesloten De opkomst der leden was vrij goed en de toon die er heerschte was zeer aangenaam. Vara-avond. Zooals geannonceerd werd hier gisterenavond een propaganda avond gehouden voor de V A R.A. Vereeniging van Arbeiders-Radio- Amateurs. De opkomst was niet druk, al mocht het bezoek be vredigend genoemd worden, dank zij een flinke opkomst uit Hulst. Na een inleiding van den af- deelingsvoorzitter, dhr. A. den Engelsman, die mededeelde, dat dhr. Kl. de Jonge verhinderd was, trad in diens plaats op dhr. Bree- dewolde uit Zwolle, lid van het hoofdbestuur der Vara. Deze herinnerde in 't kort aan „De Zeven Provinciën" en noem de het gebeurde een uiting van machtswellust van militairisme en kapitalisme. (Hij kon ook socia lisme gezegd hebben. Red.) Vervolgens zette hij uiteen de beteekenis van de Vara-uitzen dingen voor de beginselen van het proletariaat en de moderne vakbeweging en releveerde den strijd, die de Vara heeft gevoerd om haar rechten te verkrijgen en te behouden, waarbij ook ter sprake kwamen de mislukte plan nen van de Avro tot zenderbouw, de eisch politiek uit den ether en het werk van de radio con trole-commissie, welke van de Vara 408, de Avro 17, de K R.O. 19 en de N C R.V. 5 uitzendingen weigerde. Spr. pleitte voor een streven naar gelijkberechtiging met retributierecht. Bij afwisseling traden op de bekende Vara-medewerkers Jan Lemaire en Frans Nienhuis, welke heeren eenige staaltjes van de clamatie, tooneelspel en voor dracht gaven, waarvan inderdaad te genieten viel. Ook werden gramofoonplaten ten gehoore ge- hoore gebracht. Maar wat we niet hoorden, dat washet be kende Vara-lied „Hallo, hier Hilversum, Hier is de Vara". Hoe is 't mogelijk 1 Vrijdagavond 10 Febr. 1.1. werd in het Zondagschoolgebouw alhier een vergadering gehouden, belegd door de Vereeniging tot Zie- kenhuisverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen, gevestigd te Ter- neuzen. Een 45-tal belangstellenden had gehoor gegeven aan den op roep, die per strooibiljet was bekend gemaakt. De heer J. A. Meertens van Terneuzen opende de vergade ring met een welkomstwoord en zette in 't kort uiteen doel en strekking van bovengenoemde Vereeniging. Hii, schetste in kort bestek wat in ons land door Roode en Groene Kruis gedaan wordt in het belang van de lijdende menschheid en vertelde voorts wat in de laatste jaren gepres teerd wordt op het terrein van de Ziekenhuisverpleging. Ook in Zeeland zijn reeds twee afdee- lingen van Ziekenhuisverpleging nl. in Walcheren en in Zuid- en Noord- Beveland. Thans is Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt en het is voor deze Ver. dat we hedenavond in Axel willen trachten een afd. op te richten. Uit de vergadering werden ver schillende vragen gesteld, die alle bevredigend werden beant woord. De contributie is 5 ct. per hoofd en per gezin en ten hoogste 20 ct. per gezin. Voor deze contributie wordt vergoed per geval 25 verpleegdagen in een ziekenhuis, onverschillig waar, plus f 15 extra voor bijkomende kosten. Evenals de bestaande Vereeni ging in Zeeland zal ook deze districtsgewijze werken. Aan het eind der vergadering verklaarden de aanwezigen zich in beginsel voor oprichting van een afdeeling. Tot voorloopig comité werden gekozen de heeren B. Knieriem, P. van Driel, C. J. Schieman, F. v. Tatenhove, H. Hoeté, D. v. d. Berg en A Hol. Deze heeren waren bereid de voorloopige werkzaamheden op zich te nemen en daarna zal getracht worden definitief een afd. te stichten. Met dank voor de opkomst en voor de waardeering die ge bleken is, werd deze goedge slaagde vergadering gesloten. Zaterdag werd de 59-jarige M. d. E. alhier op zijn wande ling plotseling dco een toevrl getroffen en zikie ii.een. Toen hij werd opgenomen, had hart verlamming een eind aan zijn leven gemaakt. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Chr. School- vereeniging te Spui nam de heer J. Weijns, wegens a.s. vertrek van daar, afscheid als bestuurs lid, welke functie hij gedurende 30 jaren van af de oprichting heeft vervuld, waarvan 16 jaar als voorzitter. Geen wonder dat de vereeniging in deze persoon een goede kracht verliest, waar hij steeds met lust en liefde voor de belangen der school opkwam en groote verbeteringen en uit breiding aan hem zijn te danken. Opvolger werd de heer J. W. Bakker, welke een zware taak op zich neemt, indien hij de voetsporen van zijn voorganger wil trachten te volgen. Het is de wensch der leden, indien hem daarvoor de krachten worden geschonken. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat reeds maatregelen zijn getroffen, om van hier uit een tramverbinding te krijgen naar Breskens, teneinde ook des Zon dags een gemakkelijke correspon dentie te treffen op de Prov. boot naar Vlissingen. Misschien, dat dit nog wel leidt tot een geregel- den dienst van de Zeeuwsch- Vlaamsche tram, desnoods dage lijks. Te Westdorne is de heer R. C. M. J. Kerckhaert, bekend figuur in de handels- en land- bouwkringen dezer streek, op straat door hartverlamming ge troffen en overleden. Zaterdag overleed te Neuzen op 83-jarigen leeftijd de heer J. de Feijter Jacz. De overledene was ruim 20 jaar voorzitter var! de Liberale Kiesvereeniging en gedurende 2 perioden raadslid. Te Zaamslag ontving de heer J. Wisse telefonisch bericht uit Amsterdam, dat zijn loon

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2