Propaganda-avond Afd. Y.A.R.A. - Axel, lea set 1SISJ1. Kunstavond Verkeersmiddelen in Zeeland. Dienstregelingen en Tarieven. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Burgerlijke Stand. Herhalingsoefeningen Advertentiën. Belgische Evangelische Zending Zondag 12 Februari a.s., KL. DE JONGE Vrijdag 24 Februari 1933, BOUWLAND BOUWLAND, BOUWLAND, BOUWLAND, BOUWLAND, BOUWLAND, GEVRAAGD: Inpoldering van het Zwin Maandag werd te Retranche- ment een bespreking gehouden door Ged. St. van Zeeland met 't dagelijks bestuur dier gemeente in verband met den door het gemeentebestuur geuiten wensch om o.m door middel van werk verschaffing te komen tot inpol dering van het Zwin (overblijfsel van den zijarm, die eens Brugge en Sluis, de machtigste handels steden van weleer, met de Noord zee verbond.) Na een belangrijke conferentie, waarbij B. en W. in de gelegen heid werden gesteld de plannen breedvoerig te ontvouwen, werd het terrein in oogenschouw ge nomen, waarbij het college van Ged. St. zich nader deed voor lichten De abnormaal groote werk loosheid (omvattende 2 a 10 pCt. der bevolking) tengevolge waarvan de belastingheffing reeds tot het uiterste moest worden opgevoerd, deed het gemeente bestuur uitzien naar een om vangrijk doch tevens productief werkverschaffingsobject. Dit plan zou voor de gemeente van zeer groote beteekenis zijn, omdat een oppervlakte van ongeveer 30 h.a. productief kan worden ge maakt en dit terrein aansluitend aan het Belgisch kustgebied zeer gunstige perspectieven oplevert voor de ontwikkeling van een gedeelte der Zeeuwsch-Vlaamsche kust (van Breskens tot Retran- chement) als badgebied. Hier door ware een welvaartsbron te scheppen, die niet alleen voor de betrokken gemeenten, doch zeer zeker voor geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen van bijzon dere beteekenis mag worden geacht. Eventueele uitvoering zou te vens de mogelijkheid openen voor een rechtsstreeksche aan sluiting van de moderne Belgi sche kustwegen, via den thans zoo uitstekend geoutileerden Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde (lijn Breskens— Vlissingen) met het Nederland- sche primaire wegennet, benoor den de W. Schelde, waardoor naast het gemeente- tevens een bijzonder streekbelang, alsmede het internationaal verkeer in hooge mate zou worden gediend. Midd. Crt. Gevonden. Twee portemonnaie's met in houd, een bril in étui en een kindermuts. Inlichtingen bij veld wachter Oosting. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren. ^Nam. 2 Dezelfde, 's Av. 6 Lezing over Evang. in België. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 45. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Joh. 3:8. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Stud. Ligtenberg, van Rotterdam. Nam. 2 Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 7 Februari werden o.m. de vol gende personen veroordeeld M. C. G 47 j., arbeider, (vrij gestelde) te Hulst, wegens be- leediging in net openbaar van C. C. Arenthals raadslid (in de openbare vergadering van de Roomsch-Katholieke Werkmans vereeniging) te Hulst tot 20 b. s. 10 d.h. (Mr. R J. J. Latnbooy, verdachte's raadsman, vroeg vrij spraak) M. H. R,, huisvrouw van G. C. C., 20 j., te Sas'van Gent, wegens beleediging van Suliona Thiron aldaar, tot ƒ10 b. s. 5 dh. J. W. den D., 19 j., koopman te Zaamslag, wegens mishande ling van Emanuel de Klerk door hem in het gezicht te slaan 14 dagen gevang. E. P. F., 50 aannemer te Quilt, wegens beleedigiof van C. F. van Schoot', door hem een opruier te Doemen, bij gelegen heid van een terechtzitting voor Burgerlijke Zaken van het Kan tongerecht te Hulst tot 1 b. s. 1 d.h. G. J. van K., 25 j., werkman te Hontenisse, wegens mishande ling van J. P. Hermans, tot 15 b. s. 10 d.h. J. C. H 38 j., te TerneuzeD, wegens mishandeling van Jan Harte tot 15 b. s. 5 d.h. E. P. G., 23 jkoopman te Hontenisse, wegeDS mishandeling van P. J. Daalman, tot 10 b. s. 5 d.b. P. P. L. N., huivrouw van L. F- C., 21 j., te Sas van Gent, wegens mishandeling van Leoni van Damme, tot 15 b. s. 10 d.h. Woensdag is de mijnwer ker H. -H. Meerts op de cokes- fabriek van de S aatsmijD Wau- rits, te Heerlen tijdens reparatie- werkzaamhedeD, onder een om vallende ovendeur geraakt en op slag gedood. De getroffene, die te Stein woonachtig is, is 42 jaar, gehuwd en vader van 3 kinderen. Door actief buurman stoord Woensdag hebben twee personen zich toegang verschaft tot de woning van de ruim 80- jarige weduwe M., aan de Voor straat te Sommelsdijk. Een buur man, die gestommel hoorde, stel de een onderzoek in, waarna de twee personen vermoedelijk zeer jonge menschen de vlucht namen. De oude vrouw had door dezen overval eenige schrammen aan het gelaat opgeloopen. Zij was geheel overstuur en kon nog geen nauwkeurige mededeelin- gen omtrent het voorgevallene verstrekken. Wanhoopsdaad Een on geveer 25-jarige man heeft in de Rijnstraat, te Amsterdam, de ruit van een horlogezaak met een steen verbrijzeld. Hij greep vervolgens uit de étalage een paar horloges. Van verschillende kanten schoten menschen toe om den dader aan te houden. Deze deed echter niet de minste moei te om het hazenpad te kiezen heel gewillig liet hij zich inre kenen. Aan de politie heeft hy verklaard, dat hij, door hoDger en armoede gedreven, tot zijn daad is overgegaap, aangezien hij, op welke wijze dan ook, eten en onderdak wilde hebben. Zondagavond om elf uur, hebben ongewenschte gasten zich toegang weten te verschaffen tot het perceel Huygenslaan 37, te Amersfoort, dat bewoond wordt door de familie S. Tuininga. Vermist werd een bedrag van f400, benevens een gouden en zilveren dameshorloge. Overreden door auto's Op de Italië-lei te Antwerpen wer den de twee zusters Beernaert, 19 en 23 jaar oud, die uit de kerk kwamen en de straat over staken, door een auto overreden. Beide meisjes werden op slag gedood. De bestuurder van den auto, heeft de vlocht genomeD. Toen de beer A. Derkx, bur gemeester van Hom, de ouder lijke woning te Nunhem verliet, werd werd hy door een auto ge grepen en overreden. Met een ernstige been- en schedelfractuur werd de heer Derkx opgenomen en naar hst Ziekenhuis te Roer mond vervoerd. In de chirurgische afdeeling van het ziekenhuis te Konings bergen werd dezer dagen een vreemde patiënt binnengebracht. De man klaagde over aanhou dende pijn in het lijf, zoodat de dokter, die bem onder handen nam, een Röntgen-foto van hem liet maken. Toen de foto er was, zetten de dokters groote oogen opeen mes en een vork be vonden zich in de maag van den patiëot 1 De man werd geopereerd en van oen zonderlingen inhoud van zyn maag bevryd, Leergierig conducteur Dat er nog knappe bollen in de we reld zijn, bewijst de Weensche trambestuurder Sailler, die as- ren j var lang op het voorbalcon van een tramwagen heeft ge staan en thans is gepromoveerd tot doctor in de rechten. Zeven jaar lans heeft hij dienst gedaan tot halfééu des avonds. En zeven lange jaren stond hij iederen ochtend om zeven uur weer on, om te studeeren. Franz Sailler is gehuwd en heelt twee jongens van zes jaar. Met zijn conducteurssalaris on derhield hij zijn gezin en bekos tigde hij nog zijn studie boven dien. Hij kon geen beurs krijgen, zoodat hij ieder boek, dat bij noodig had, uit eigen zak moest betalen. Som3 moest er geducht op het eten worden bezuinigd en van dure kleeren kon nutuur- lijk nooit sprake zijn. In vacan- tietijd ging het gezin de bosschen in en als de kinderen buiten speeldeD, studeerde vader. Sailler blijft bij de tram al leen zal hij Diet meer op het voorbalcon staan, doch als amb tenaar op bet hoofdkantoor zijn brood verdieneD. Dijkbreuk in Frankrijk Van het Rhone-kanaal is tus- schen Artex en Chambéry over een afstand van bijna 30 meter een dijk doorgebroken, zoodat de geheele omgeving over een oppervlakte van ODgeveer 18 vierkante kilometer is over stroomd. Een visscher werd door het water meegesleurd en verdronk. De scheepvaart in het kanaal zal waarschijnlijk gedurende we ken zijn gestremd. De vermoede lijke oorzaak van deze dijkdoor braak moet gezocht worden in het plotselinge omslaan van de weersgesteldheid. Ontploffingsramp Omtrent de ODtploffiogsramp in de auto- mobielfabrieken-Renault, te Pa- rys, verluidt dat deze is veroor zaakt door het ufieenspringen van een grooten ketel. Het dak van het ketelhuis werd vernield en de ijzer- en muurdeelen kwa men op een belendend fabrieks gebouw terecht, waarin juist eenige honderden arbeiders werk zaam waren. Het gebouw stortte in en de ongelukkigen werden onder het puin beflolven. De brandweer en het beschikbare personeel werkten met koorts- acbtige haast aan de opruiming van het puin. Meer dan 100 ar beiders konden worden geborgen. Behalve 8 dooden, moesten 40 gewonden naar het ziekenhuis worden overgebracht. In het ge heel zijn ongeveer 150 arbeiders gewond. Visschersboot lekgeslagen Een Fran8che visschersboot met acht personen, die de haven van Etaples (Fr.) wilde binnenloopen sloeg plotseling lek. De acht op varenden sprongen geheel ge kleed te water. Een hunner kon zich reddende anderen ver dronken. Geboren. 2. Jaspert, z. van Jan Bakker en Adrians Faas. 5, Johanna, d. van Joost van Alten en Suzanna WillemseD. 6 Jan, z V8D Abraham de Pooter en Johanna Koster. 19. MartinupJ z. van Willem van Ham en Eli zabeth Schieman. 27. Andries, z. van Johannes de Feijter en Adriana Cornelissen. Neeltje, d. vin Hendrik Houg en Janna Kaijser. Overleden. 1. Elisabeth Wie- nand, 82 j., wed. van Jacobus van Doeselaar. 2. Cornelis van Wijk, 81 j., weduwn. van Krijoa Jansen. 14. Jacobus Scheele, 79 j,, weduwn. van JanDa de Feijter. Jan Bavekoo, 68 j., echtg. van Cornelia de Vos. 23. Cornelia de Visser, 93 j., wed. van Marinus de Jonge. 25. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. gesl. van Egbert van Driel en Catharira de Visser. 26. Johanna van Westen, 26 d., d. van Johannes en Elizabeth Fraanje. Sara Faas, 66 j., echtg. van Geleijn de Bokx. 28. Cor nelis van Fraeijenhove, 58 j weduwn. van Diengetje van Pienbroek. Zuiddorpe. Gehuwd. 11. Remi Msgrior, 23 j. en Alice van de Vijver, 23 j 18 Willem Vlas blom, 23 j. en Germaine Baeijens, 23 j Overleden. 17. Maria vaa Goetsum, 55 j echtg. van Hen- ricus Coone. 26. Polydorus ODgenae, 78 j., wedD. van Clara Freijser 27. Ferdinand Die- rickx, 45 j., echtg van Josephina Schuurbiere. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Dinsdag 14 Februari 1933, des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 8 Februari 1933. De Burgemeester, BLOK. Gedurende da maand Jan. 1933. Koewacht. Gehuwd. 4. Mau rice de JoDghe, 26 j. en Augusta Mannens, 27 j. 18. Florimond Dhert, 51 j. en Emelia Meuleman, 41 j. 25. Richard van Datum", 27 j. eu Maria van de Vijver, 24 j. Joannes Martens, 24 j en Prudence Inghels, 22 j. Geboren. 6. Denice, d. van E. Mannens en M Schaut 7. Willy, z. van G. Wieme en B. van den Broeck. Maria, d. van J. Geerards en T. de Vuyst. 24. Raymond, z. van F. Baert en M. Adam. 26. Maria, d. van F. Naessens en A. Dhanis. 31. André, z. vsd P. Inghels en A. de Clercq. Overleden. 2. Aloijsius Rom- baut, 55 j., echtg. van, Clemence de Schepper. 3. Josephina M;s- seghers, 75 j ongeh. 27. Bene dicts van Poecke, 45 j., echtg. van Maria de Mey. Overslag. Overleden. 26 Clo tilda Steenput, 73 j., d. van Edu- ardus en Natalia Martens. Zaamslag Ondertrouwd. 26 Marinus de Smit (van Neuzen), 25 j en Sara de Jonge, 19 j. Jan Deurwaarder, 25 j. en Adri* aantje Kotter, 28 j, (Art. 31, le lid, en art. 33 der dienstplichtwet). De Burgemeester van AXEL, roept de hieronder vermelde ge wone dienstplichtige bij dezen op om in 1933, op den achter zijn naam aangegeven datum, voor herhalingsoefeningen in werke lyken dienst te komen. DE YLEESCHOUWER ALPHONSE 1929, 14e Regiment Infanterie, 1 September 1933, Breda, voor 13 dagen. Zie verder plakbord. Axel, 9 Februari 1933. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Dir. R. NORTON. voor het Evangelisatie-werk in België, op des avonds om 6 ure, in de NED. HERV. KERK te Axel. Sprekers: de Evangelisten J. OVERDULVE, Moerbeke. (Onderwerp Het ontstaan en de ontwikkeling van de verschillende Protestantsche Kerken en Evang. organisaties in België). J. SER VA AS, St. Nicolaas. (OnderwerpHet ontstaan en ontwikkeling van Belg. Evang. Zending). D. MEYER, Antwerpen. (Ervaringen uit het Evangeli satie-werk in België), Toegang vrij, op 13 Februari aanst. met medew. van J LEMAIRE en F. NIENHUIS bij de Wed, GILIJAMSE, aanvang 7 uur. Spreker: H B, v. d. Vara en H.B. v. d. N.V.F.B. Entree 40 ct. Werkloozen 25 et. Nog een beperkt aantal kaarten te bekomen bij A. den Engels man en M. de Meij. HET BESTUUR. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben eene bijeenkomst belegd van onderscheidene ver- keersinstellingen in Zeeland en daarbij belanghebbende Colleges en personen op des namiddags 2unr, in het gebouw van het Provinciaal be stuur, Abdij, Middelburg. Zij noodigen ieder, die bezwa ren of verlangens heeft ten aan zien van het verkeer in en me* Zeeland, uit, die tijdig vóór voor noemden datum schriftelijk te hunner kennis te brengen. Voor allen, die zulks doen, is de bijeenkomst tot het geven van nadere mondelinge toelichting, desverlangd, toegankelijk. De pers zal ter bijeenkomst worden toegelaten. Middelburg, 3 Februari 1933. Notaris J. FANOY te Axel, zal op Donderdag 23 Febr. 1933, nam. 31/2 uur te Axel, in het hotel van dhr. De Lozanne, ten verzoeke van de Erven van dhr. ABR, WIELAND, verkoopen Koop 1. bestaande in Gebouwen, Bonw en Weiland met Weg te Axel, Langedreef, bewoond door dhr. A. Scheele, groot 13.14.05 H.A. (29 gem. 147 roe) en V4 ged. in de dreef groot 13 A. 90 c.A. Koop 2. 9.80.90 H.A. (22 gem. 4 roe) aldaar, ten Zuiden van de dreef. Koop 3. 304.80 H.A. (6 gem. 252 roe) naast koop 2. Koop 4. 3.08 30 H.A. (6 gem. 276 roe) hoek Langedreef. Koop 5. 1.68 58 H.A. (3 ;em. 235 roe) naast koop 4. Koop 6. 1.27.28 H.A. (2 gem. 257 roe) hoek Langedreef en Armendijk. Koop 7. 1.70.44 HA. (3 gem. 247 roe) aan den Armendijk. Alles verhuurd aan dhr. Adr. Scheele voor f 4500,per jaar tot rooven oogst 1934. Grondlasten 1932 f206.05, pol* derlasten 1932/33 f232.72. Betaling: 8 April 1933. Brieven onder no. 90 Bureau van dit blad, ZONDAG 12 FEBRUARI 1933. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3