Landbouw. Binnenland. Een verzoek van den heer de Visser, om de Regeering direct daarover te mogen interpelleeren, werd met 85 tegen 2 stemmen afgewezen. De heer Drop heeft inzake de gebeurtenissen met de korting op de salarissen van het marine personeel een lange reeks vragen gesteld en de Minister van De fensie heeft, die vragen beant woordend, het regeeringsbeleid verdedigd. Hij had zich bereid verklaard, op 6 Februari de ver tegenwoordigers der Carnbo (de socialistische bonden) te ontvan gen. Een vroegere audiëntie was niet noodig en niet mogelijk. De audiëntie heeft toen echter plaats gehad met den secretaris-gene raal, want zoo verklaarde de Minister al had ik allen tijd gehad, dan nog zou ik gewei gerd hebben persoonlijk verte genwoordigers te ontvangen, die niet den moed hebben gehad in hun orgaan de gebeurtenissen te Soerabaja af te keuren. Bovendien heeft de secretaris generaal van de heeren een ver klaring gevraagd en gekregen, dat zij de muiterij in Atjeh af keuren en die afkeuring in hun orgaan zullen plaatsen. De Minister heeft ook de be slissing der Regeering verdedigd, om de korting voor het Euro- peesche personeel 3 pet. minder te doen zijn voor het inlandsche dit verschil achtte de Regeering billijk, omdat de Europeaan voor hoogere uitgaven staat, gezien de gezinnen in Nederland.' En de Minister noemde tal van salaris sen om te doen zien, dat deze nog zoo anredelijk niet zijn Hierna is aan de Regeering door mr. Knottenbelt e.a. hulde gebracht voor haar krachtige houding, zooals die gebleken was uit de afgelegde verklaring. Volkomen terecht wees hij er op, hoe diep en pijnlijk de groote meerderheid des volks door het gebeurde getroffen is en hij ver langde dat de daders streng zouden worden gestraft en dat er met alle kracht zou worden opgetreden tegen de communis tische invloeden. vooraanstaande personen, uit allerlei kringen, opgemerkt. in de kapel werd allereerst het woord gevoerd door den voor zitter van het comité, Z.Exc. jhr. mr. D. J. de Geer. Namens de familie heeft ver volgens mr. J. A. de Visser het woord gevoerd. Dank werd ge bracht aan het Comité, in het bijzonder aan Minister De Geer, „die zulk een groote plaats in nam in het hart van mijn onver getelijken vader". Minister-crisis Gisteren kwam het in de Tweede Kamer tijdens de behan deling van de Justitiebegrooting tot een incident. Na de debatten op 's Minis ters voorstellen tot beperking van rechtbanken verdedigde Z Exc. zich en zeide, dat de Kamer een groote verantwoordelijkheid op zich laadde, door zijn voorstellen niet aan te nemen. De behandeling werd na de replieken geschorst en de Kamer ging uiteen met de vraag of nu het Ministerie heen zal gaan of niet. De groote dagblagen ont raden dien stap te doen onder de huidige omstandigheden. Bond van Boerenboterprodu- cen ten in Zeeland. Gisteren (Donderdagmiddag 2 uur Ned. tijd) zijn 3 oorlogs schepen in straat Soenda samen getrokken met 6 vliegbooten, 2 onderzeeërs, een sleepboot, het Gouvernementskabelschip en een mijnenlegger. De inheemsche bemanning was aan land gezet en door Europe anen vervangen. Vannacht verwachtte men de ontknooping en zou bij niet on voorwaardelijke overgave een bom op De Zeven Provinciën gewor pen worden, ten einde tot over gave te dwingen. Inderdaad is dit ook geschied. Toch bloed gevloeid. Hedenmiddag seinde het Pers bureau ANETA, dat er een bom op „De Zeven Provinciën" was geworpen vanuit een vliegtuig, waarbij 18 menschen werden gedood, w.o. 3 Europeanen en 25 personen werden gewond. De muiters gaven zich daarop onvoorwaardelijk over, zoodat het schip weer onefbr commando staat van de Nedeilandsche marine. De Koningin in Zwitserland. Naar wordt gemeld, maakten de Koningin en de Prinses flinke wandelingen in de omgeving van Lenzerheide. De hooge lucht en de rustige omgeving hebben de Koningin veel goed gedaan. De Koningin heeft een bedrag van f 10.000 geschonken aan het Nationaal Crisiscomité. Grafmonument dr. De Visser. In tegenwoordigheid van zeer veel belangstellenden, had op de begraafplaats „Crooswijk", te Rotterdam, de overdracht plaats van het monument, op het graf van wijlen dr. J. Th. de Visser. Onder de aanwezigen werden Men schrijft ons Vrijdag jl. had te Middelburg onder leiding van den heer Zwagerman de eerste algemeene vergadering van den Bond van Boerenboterproducenten in Zee land plaats. Alle deelen der provincie waren vertegenwoor digd. De voorzitter bracht in herinnering dat de Bond gesticht werd in gemeenschappelijk over leg van alle Zeeuwsche Land bouworganisaties speciaal om de belangen der producenten vaQ bcerenboier in Zeeland in deze crisis-tijd te behartigen. Op ver zoek van het Bestuur der C Z C. worden dan door den Bond de werkzaamheden verricht die in verband staan met de uit voering van de crisis-zuivelwet voor boerenboterproducenten io Zeeland. Thans zijn van de 60G0 Zeeuwsche veehouders plm. 3400 met plm. 14000 koeien als producent van boerenboteringe schreven. De totale jaarlijksche boerenboterproductie op deze bedryveri bedraagt plm. I1/» mil- lioen K.G. waarvan plm. lJ/4 millioen in den handel komt. Al deze bedrijven worden ge controleerd door een elftal con troleurs. Tot heden werden merken verkocht voor 470 000 K G. boter. Io de meeste deelen der provincie worden de voor schriften der crisis-zuivelwet behoorlijk nagekomen. In som mige deelen komen meerdere ontduikingen voor. Er zijn maat regelen genomen om daartegen strenger op te treden. Hoewel velen in verband met de hooge merkenprijzen meenen dat de C. Z. wet voor de boerenboter producenten geen voordeel af werpt, staat nadrukkelijk vast, dat zonder de wet de boterprij zen tot een ongekend laag peil zeker beneden de f 0.70 per K.G. zouden zakken. De voorzitter eindigde zyn me dedeeling met op te merken dat de Crisis-Zui velwet hoewel deze de melkveehouderij niet renda bel kan maken, ook voor onze Zeeuwsche boeren belangrijke voordeelen afwerpt, Stipte nale ving dezer wet beteekent een gemeenschappelijk boerenbelang Het voornaamste punt der agenda betrof de prijszetting en de afzet van boerenboter. De Crisis-Zuivelwet beoogt te be vorderen, dat de in het binnen land verbruikte bot£V tegen een redoljjke prijs kan worden afge zet. De boerenboter is aange wezen op afzet binneD onze provincie Door de verarming van de bevolking laat deze afzet hier en daar veel te wenschen over. Het gevolg is dat de boerenboter meerendeels voor belangrijke lagere pryzen moet worden verkocht, dan 'de fa- brieksboter opbrengt. Waar het n(et mogelijk is voor de boeren boter merkenprijzen te handha ven belangrijk beneden die voor de fabrieksboter besloot de ver gadering de volgende maatrege len te nemen. Allereerst zou worden bevor derd dat de prijsnoteering voor boerenboter hoewel eenigszins lager, meer in overeenstemming zullen komen met die voor fabrieksboter. De uitvoering hiervan wordt toevertrouwd aan deskundige commissies in de verschillende deelen der pro vincie. In de tweede plaats zal de Bond beginnen in de week van 13—18 Februari in streken waar dat noodig is, boerenboter uit de markt te nemen Op meerdere centrale plaatsen zullen de leden van den Bond éénmaal per 14 dagen hun boter kunnen leveren. Deze levering zal ook kunnen geschieden namens den boer door den handelaar. Het ligt in de bedoeling de normale relaties zoo weinig mogelijk te verstoren. De boter moet zonder.crisismerk lietst in 1 of 2astukken geleverd worden. Er wordt dan een vervoerbewijs voor die boter afgegeven. Er zal alleen boter worden aangenomen van perso- nen die in het bezit zijn van door het hoofdkantoor te Middel burg afgegeven vervoerbewijzen. Deze moeten dus vooraf wor den aangevraagd met opgave van het gewicht en het aantal stukken. De boter zal worden beoordeeld en betaald naar kwa liteit. Voor de eerste kwaliteit wordt de groothandelsprijs van fabrieksboter, de daarop rustende helfïog plus nog 2 cent per K.G. voor het vat betaald. De volgende kwaliteiten steeds een dubbeltje minder. Er wordt gehoopt dat het op deze wilze mogelijk zal ziju een normale afzet van boerenboter te hand haven. Algemeen was men er op de vergadering vaD over tuigd dat dit uit den handel nemen van boerenboter beperkt moest worden tot het strikt noodzakelijke, omdat anders het normale afzetgebied voor boe renboter in de toekomst verlo ren zou gaan. In de week van 13—18 Fe bruari zal boter worden ontvan gen te Goes en Oostburg. Een en aoder wordt per advertentie nader bekend gemaakt. Op deze vergadering werd ook nog besloten systematische pogingen in het werk te stellen om verbetering te brengen in de kwaliteit van boerenboter. E m eenvoudig boekje met voorschriften daarvoor zal dit voorjaar gratis aan alle leden worden toegezonden. Hergstonkampioen. Op de gehouden controle heng- stenkeuring te Goes werd kam pioen Clairon de Lijs, van H. Kerckhaert e.a. te Stoppeldijk. V. V. V. Axel. Zooals was aangekondigd bood de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer alhier gisteravond aan hare leden een ontspannings avond, waarvoor het bestuur had geëngageerd Mr. Carter en Miss Corrina uit Rotterdam., die als universal artisten voor deze ge legenheid een programma hadden samengesteld, dat niet alleen vol afwisseling was, maar bovendien nummers bevatte, die ieder met bewondering vervulde. Zoowel op het gebied van goo chelen, jongleeren, fantaseren en muziceeren, toonde mr. Carter zich ook thuis in cla rvoyance en hypnotisme, kon buikspreken, ga karakterschetsen en wist ook als conferencier een vroolijke stem ming onder zijn gehoor te houden. Het zou te uitvoerig zijn om de nummers te gaan bespreken en te moeilijk om er een keuze uit te doen. Het geheel vormde een bezetten avond van kunst, humor en sensatie, zoodat dhr. Van Maale zeker namens allen sprak, toen hij als voorzitter het gezelschap tot weerziens toeriep. AXEL, 10 Febr. 1933. De agenda voor de op aanst. Dinsdag alhier te houden raads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, enz. 3. Benoemen 2 leden voor de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling. 4. Benoemen lid van het Burg. Armbestuur wegens bedanken van dhr. L. de Putter. 5 Voorstel-Hamelink om het ambtsgebed af te schaffen. 6. a. Verkoop bouwgrond in de Pr. Hendrikstraat aan A. Ver linde; in Pr. Mauritsstraat aan Wed. Eggermont, P. Kanaar en A. de Zeeuw; en in de Wilhel- minastraat aan M. W. Visscher. b. Aankoop van een stukje grond wijk Schapenbout. 7. Wijziging verordening op het beheer en kasbeheer der gas fabriek. 8. Stemming over renteloos voorschot en subsidie voor Bad en Zweminrichting. 9. Verleening van voorschot ten aan de Bijz* scholen. 10. Vergoeding voor kleeding van schoolkinderen 11. Ontheffing Hondenbelas ting. 12. Begrotingswijziging, Gisteravond werd voor le den van de Chr. Besturenbond alhier in het Zondagschoolge bouw een lezing met lichtbeelden gehouden door den heerj. Schip per secretaris van het Chr. Nati onaal Vakverbond in Nederland. Vanaf de oprichting met 5000 leden tot nu met een aantal van 115,000 leden werd door dhr. Schipper op zeer leerzame manier in woord en beeld geschetst het werk der Chr. Vakbeweging in den loop der jaren. De beteeke- nis, die zij inneemt in het maat schappelijk leven, zal naarmate het ledental toeneemt, steeds grooter worden. Daarom aan den arbeid tot versteviging der Chr. Vakbeweging. Meer kennis van en liefde tot de Chr. vakbewe ging te verkrijgen was het doel van deze zoo leerzame lezing. Waar-is-tie Maar zelden gebeurt het, dat juist op den trouwdag de bruid de bruidegom nog zoeken moet. Toch gebeurde dat hier gister middag. Zij waren getweeën op stap gegaan, doch de aanstaande zou nog even een boodschap verrichten. Intusschen ging de bruidegom door, doch wellicht niet aard rijkskundig in Axel georiënteerd, sloeg hij rechts, in plaats van links af en schoot er voor de bruid niet anders over, dan op zoek te gaan. Gelukkig is het een uur later toch een echtpaar geworden, anders had men de radio-centrale nog moeten ont bieden voor opsporing. Woensdag liepen in de Kerk- dreef twee jongens spelenderwijs op elkaar in. Zij vielen, waarbij een van hen zoodanig werd ge wond, dat geneeskundige hulp noodig bleek. Geslaagd voor 2en stuurman o.a. de heer J. C. de Kraker, vroeger te Axel, thans leerling aan de De Ruijterschool te Vlis- singen. Uitbreiding; der havenwerken van Terneuzen. Aan de memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake 't wetsontwerp tot onteigening van perceelen, erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor uitbreiding van de haven werken te Terneuzen, behooren- de tot het kanaal van Terneuzen, is het volgende ontleend De minister van waterstaat merkt op, dat uitbreiding van de havenwerken noodig is. De wer ken zullen voorzien in een dade lijk aanwijsbare, volmaakt natio nale behoefte. De haven van Terneuzen heeft zich ondanks de minder gunstige spoorwegtarieven van Terneuzen naar het achterland voor het tran sitovervoer van massale goederen zoodanig kunnen' ontwikkelen, dat thans reeds van plaatsgebrek kan worden gesproken. Dat de aanleg der kanaalha vens niet buiten verband niet het vraagstuk wan den bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen kan worden beschouwd, zooals enke le leden opmerkten, kan de mi nister geenszins inzien. Met de bestaande schutgelegenheid kun nen alle schepen, die zich voor schutting aanmelden, zonder be zwaar worden verwerkt. Den leden, die vroegen om overlegging van een rentabiliteits- rekening, merkt de minister op, dat van rentabiliteit dezer werken voor het rijk in engeren zin stel lig geen sprake kan zijn. Iets an ders ware het, indien men renta biliteit opvat in dien zin, dat te genover elkaar worden gesteld eenerzijds de kosten van haven- aanleg-, outillage en exploitatie en anderzijds de baten, daaruit voortvloeiende voor de gemeen schap. Naar aanleiding van de opmer king der leden, die er de aan dacht op vestigden, dat de havens ver van de stad Terneuzen zijn ontworpen en de havenuitbreiding nabij de stad de voorkeur zou verdienen, wijst de minister er op, dat het voorgestelde ontwerp is gekozen uit drie ontwerpen, nadat daarover met belangheb benden overleg was gepleegd. In het bedrag van f3,000,000 der kosten van den eersten aan leg zijn begrepen de kosten van onteigening van de gronden voor alle drie de ontworpen havens met toebehooren. De bijdragen der provincie Zeeland en van de gemeente Terneuzen zijn enkel bedoeld in de aanlegkosten der Noordelijkste haven. Betwijfeld moet worden, of de onteigening der benoodigde gron den zoo snel zal kunnen verloo- pen, dat nog in dit jaar met het werk zelf zou kunnen worden be gonnen. Toepassing der Lager Onderwijswet. In 1932 is door den gemeente raad van Sas van Gent afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur der R.K. bijzondere jon gensschool aldaar om beschik baarstelling van gelden (over eenkomstig art. 72 der Lager Onderwijswet) voor de aanschaf fing van de noodige meubelen en leer- en hulpmiddelen voor het inrichten van een vierde les lokaal. De gemeenteraad over woog daarbij o.m., dat weliswaar het gemiddelde aantal leerlingen over 1931 118 bedroeg, maar dat het aantal was bereikt door uitoefening van eenigen invloed op sommige ouders van leerlin gen, en dat 6 leerlingen tot de schooi waren toegelaten uit de Belgische gemeente Assenede. De raad achtte het onbillijk de gemeente te belasten met de onderwijsuitgaven, veroorzaakt door het schoolbezoek van bui- tenlandsche kinderen. Van deze beslissing is het schoolbestuur in beroep gegaan bij Ged Staten van Zeeland. Intusschen was het aantal leer lingen cpgeloopen tot 123, onder wie 13 uit Assenede, en ver wacht werd, dat dit aantal bij het begin van het nieuwe school jaar ruim 130 zou zijn. Ged. Staten waren echter van meening, dat het toch onbillijk tegenover de belastingbetalende Nederlandsche ingezetenen en tevens in strijd met den geest der wet is te achten, indien ten behoeve van een vreemde natio- liteit lasten op de publieke kas sen worden gelegd. Het college hield verder ook rekening met de mogelijkheid van verhooging van de leerlingenschaal van art. 28 der wet, en verklaarde het beroep ongegrond. Het schoolbestuur ging hierop opnieuw in beroep. De Kroon heeft thans met vernietiging van het besluit van Ged. Staten, be slist, dat de gemeenteraad alsnog de gevraagde medewerking moet gevenuit overweging, dat de aangevraagde gelden worden aangevraagd wegens stijging van het aantal leerlingen der school en dat onder de leerlingen wel iswaar leerlingen, afkomstig uit Assenede (B.) zijn, maar dat daarmede evengoed rekening moet worden gehouden, omdat de wet geen onderscheid maakt tusschen leerlingen van een be staande school, afkomstig uit Nederland of uit een aangrenzend land. 9

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2