Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. strekt niet met hem overeenstem men maar die niettemin vrede zullen hebben met zijn benoe ming, omdat zij verwachten (en hopen) dat hij op zijn hoogen post radicaal zal mislukken. In ieder geval heeft de leider der nationaal-socialisten nn de gele genheid om te toonen, dat er nog iets anders en iets meer in hem steekt dan wat hij tot-nog-toe geweest is. Ook in politiek opzicht kan het resultaat van het optreden van hem en zijn kabinet met spanning worden afgewacht. Dat er zich al zeer spoedig een meerderheid tegen Hitier en zijn kabinet kan keeren, staat volstrekt vastof het gebeuren zal, wijst de naaste toekomst wel uit. Maar dit kan als vaststaand worden aangenomennu Hitier op zijn hoogen post staat, zal hij er zich niet spoedig van laten verdringen. Deze politicus, wiens actie voor een zoo groot deel steeds een anti-parlementair ka rakter heeft gedragen, zal er zeker niet naar streven om ten allen tijde de zuivere parlementaire wegen te bewandelen, om zijn kabinet te handhaven. Hitler's levensloop. Adolf Hitler, de stichter en leider der Nat.-Soc. Duitsche Ar beiders Partij, (N.S.D.A.P.) werd op 20 April 1889 als zoon van een Oostenrijksch douane-beambte te Braunau aan de Oostenrijksch- Beiersche grens geboren. Zijn kinderjaren bracht hij door op een landgoed bij Lambach, dat zijn vader spoedig nadat hij ge- pensionneerd was, had gekocht Toen Adolf Hitler dertien jaar oud was stierf zijn vader en 2 jaar later zijn moeder. Geheel zonder middelen kwam de 15- jarige in Weenen, waar hij als bouwvakarbeider en later als tee kenaar bij 'n architect zijn brood moest verdienen. In het voorjaar van 1912 kwam Hitier te Mün- chen, waar hij als bouwkundig teekenaar werk vond. Bij het uitbreken van den oorlog trad hij als vrijwilliger in dienst bij het 16de Beiersche Infanterie-regi- rnent. Tot het einde van den oorlog bleef hij aan het Westelijk front, na zijn bevordering tot korporaal bij den ordonnance- dienst. Hij werd tweemaal ge wond, de tweede maal zelfs zoo danig, dat men voor blind worden vreesde. Voor betoonde dapper heid kreeg hij het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse. In Mei 1919 nam hij in een speciaal commando deel aan de onderwerping van de Beiersche Radenrepubliek. Naar aanleiding hiervan werd hij benoemd in de Commissie van Onderzoek naar de gebeurtenissen tijdens de re volutie in het tweede Beiersche regiment infanterie. Bij deze ge legenheid kwam hij in aanraking met 'n politieke vereeniging, welke zich Duitsche Arbeiders partij noemde en waarvan hij na zijn tweede bezoek lid werd. Hij wist deze vereeniging tot deel neming te bewegen aan de door hem georganiseerde oprichting der N.S.D.A.P., welker oprich tingsvergadering op 5 September 1919 'te München werd gehouden, en inmiddels is uitgegroeid tot de grootste politieke partij in Duitschland. In 1923 ondernam Hitier de bekende staatsgreep, welke echter door de regeering werd neergeslagen, waarna Hitier op 1 April 1924 tot vijf jaar ves tingstraf werd veroordeeld. In datzelfde jaar kreeg hij echter gratie, doch hem werd een ver bod tot het houden van rede voeringen opgelegd, dat in Mei 1927 werd opgeheven. Toen kon hij weer in het publiek optreden en het geheele volgende jaar wijdde hij aan den organisatori- schen opbouw van zijn partij en 'n grootsch opgezette propaganda. De partij werd steeds sterker en het eerste overtuigende teeken van haar groeiende macht brach ten de Rijksdagverkiezingen van 14 November 1930, toen de Na- tionaal-Socialisten 107 mandaten kregen. Thans is aan den wensch der Nat.-Socialisten voldaan en heeft de Rijkspresident den eisch der Nat.-Socialisten om Adolf Hitler tot Rijkskanselier te benoemen ingewilligd. Wat zal het worden De gebeurtenissen te Soerabaja Men schrijft aan de „Avp.": 't Is inderdaad een droevig beeld, dat de Kon Ned. Marine te Soerabaja in de afgeloopen dagen heeft vertoond. En toch geheel onvoorzien kwamen de gebeurtenis niet. Reeds toen wij vernamen van het geschipper met de salaris kortingen begrepen wij. dat er wel iets zou gebeuren. Althans, dat daarop groote kans bestond. De taal door het Marineperso neel cp de eerste protestverga dering gebezigd, kon niet door den beugel, nam den vorm aan van bedekte toespelingen. De gevolgen bleven niet uit. Want toen tot korting werd over gegaan was de ontstemming natuurlijk dubbel. Waren toen de autoriteiten te Soerabaja zoo verstandig geweest, terstond elke vergadering te ver bieden en schepen, n'importe waarheen, desnoods naar de Kei eilanden, er op uit te sturen, het zou misschien los zijn geloopen Men liet echter vergaderen, op- tochtje houden volgens Hol- landsch recept, en demonstraties in de Soerabaja, alsof de Marine niets beters te doen had. Daarop kwam 'n vliegtuig met den Vice-Admiraal. Deze greep in en verbood vergaderingen. Goed gezien, maar o.i. kwam de maatregel te laat. Intusschen bleef men waak zaam, want het broeide. Die waakzaamheid blijkt uit hetgeen later is gebeurd. Patrouillegang moet onvol doende resultaat hebben gehad. Immers midden in den nacht roept men telefonisch de hulp in van het garnizoen Malang, (6e Reg. Inf.). Als we dan lezen, dat om 2 uur om assistentie wordt gevraagd en reeds een uur later twee compagnieën met mitrail leurs (elke comp. inf. heeft een aantal karabijn-mitrailleurs in de organieke sterkte) op weg zijn, dan moet men tot de overtuiging komen, dat men ook te Malang paraat was. Onder meer, dat een extra trein cf autobussen gereed gehouden waren. Van loopen is geen sprake (afstand 96 K M.). Voor de prestatie dezer troepen intusschen een compli ment. Begrijpelijk heeft men geen Europeanen of Javanen, maar Menadoneezen en Amboneezen gezonden en deze heeren weten ook van aanpakken. Veertig arrestanten Geen klei nigheid. Met die arrestatie achtte men blijkbaar den horizon opgeklaard. De heeren werden per autobus naar Malang overgebracht. Naar het MarineTkampement aldaar, waar ze bewaakt worden. Zondagmiddag klonk het ont stellende bericht: muiterij aan boord van „DeZeven Provinciën" door inlanders, die 16 officieren gevafigen namen, terwijl de com mandant aan wal was gegaan. De muiters zijn met het schip weggevaren, doch werden door andere schepen achtervolgd. De commandant, kapt -luit. ter zee, P. Eikenboom, die zich in de Atjehclub te Kota-Radja bi* vond, werd gewaarschuwd door den hem vervangenden comman deerenden officier, luit. ter zee Meyer, die blijkbaar nog op het uiterste nippertje „De Zeven Pro vinciën" kon verlaten. Hij deelde den commdt. mede, dat de ma trozen met de bajonet op het ge weer de 16 officieren hadden ge vangen gezet. Zooals gezegd, het schip wordt achtervolgd en wat er dan ge beuren zal Och, vermoedelijk niet veel, want blijkens een draadloos bericht hebben de op standelingen geen kwade bedoe lingen. Dit bericht luidt blijkens het persbureau Aneta uit Medan aldus „De Zeven Provinciën" is in handen van de bemanning. Wij zijn van plan naar Soera baja te varen. Wij hebben geen geweld in den zin en zullen een dag voor Soerabaja officieel het commando overgeven aan den commandant van „De Zeven Provinciën". Het is ons doel om een protest te uiten tegen de onrechtvaardige salarisvermindering en tegen het in hechtenis nemen van hen, die geprotesteerd hebben daartegen. Er zijn geen gewonden aan boord en aan boord is alles wel. (Onderteekend) de bemanning". Het is niet waarschijnlijk, dat de commandant zich door de muiters zal laten voorschrijven, „dat hij weer aan boord zal mo gen komen". Het begint er wel heel veel op te lijken, dat de muiters angstig worden en. spijt hebben van dezen ondoor dachten stap. Intusschen zijn het eskader en voorts de schepen en vliegtuigen uit Soerabaja naar het Westen gevaren voor begeleiding en be waking. Dit muisje zal echter wel een slaartje hebben. Aldus schreef men op 1 Febr., naar aanleiding van het feit, dat op 30 Jan. de Europeesche korporaals en min deren aan boord van de Java, Evertsen en Piet Hein weigerden aan te treden, welk voorbeeld werd gevolgd door enkele in- heemsche minderen. Na een toespraak van de com mandanten zijn zij alsnog aange treden. Later zijn dejava.de Evertsen, de Piet Hein en eenige mijnen vegers conform het programma vertrokken. Het is slechts enkele dagen later en de poppen zijn weer aan 't dansen, al is het nu weer op een anderen oorlogsbodem. AXEL, 7 Febr. 1933. Vrijdagavond vergaderde alhier de vereeniging IJsclub Axel, bij afwezigheid van den voorzitter onder leiding van den heer De Lozanne. Daar ook de secre taris afwezig was, bleven notulen en jaarverslag achterwege en werd een en ander maar monde ling medegedeeld. Zoo o.a. dat er f 176,19 in kas was en er 57 leden stonden geboekt. Ondanks het groot aantal be stuursleden (11) had men het niet tot een tijdige bestuursver gadering kunnen brengen om eventueele maatregelen te nemen voor een ijsbaan, wedstrijd, of wat ook, zoodat het getal hier geen invloed uitoefende. Men besloot daarom maar om en bloc af te treden (een rooster was er trouwens niet) en dan maar een zevental menschen te kiezen, van wien wat meer activiteit kan uitgaan. Alzoo werden gekozen de heeten F. N Hiemstra, voor zitter, J. L. M. Boot, vice-voor- zitter, A. van Sabben, secretaris, J. A. de Smidt, penningm. en C. Schieman Sr., J. A. Cappon en A. Vermaas. De functie's hebben de heeren onderling verdeeld. Alvorens deze verkiezing plaats had, was echter een voorstel van hel oude bestuur besproken, nl. om in de gemeente een-eigen ijsbaan te vestigen. Omdat men steeds op het terrein van anderen zit, wanneer men iets ten bate van de ijssport wil doen, is dat zeer gewenscht. Vandaar dat men een kostenberekening had laten maken van een ontworpen ijsbaan. Men stelde zich voor om die aan te leggen op gron den van het Kroondomein en daartoe 2 hectaren te pachten. Dan evenwijdig aan de bestaande waterleiding aldaar een put te graven, breed 40 M., lang 350 M. en diep 2,40 M. beneden A.P. Thans is de laagste stand 2,15 beneden dat peil. Men zou dan hebben uit te graven 8500 Ms. grond, waarvan de kosten werden geschat op f 2500. Voor de voorbereiding van een en ander achtte de heer Hiemstra nogal wat bemoeienis en daarom stelde hij voor om een commissie met een en ander te belasten, welk voorstel het bestuur, dat gaarne ontlast was, gaarne over nam. De voorzitter wees alzoo aan den heer Hiemstra, als voorsteller, den heer Boot, die den weg naar het Kroondomein kende en den heer Van Sabben, die het werk met teekening had ontworpen. Onder de huidige omstandig heden achtte men de kosten geen bezwaar, daar de mogelijkheid bestaat, dat als minister en ge meenteraad van Axel meewerken, het geheele werk ten laste der werkverschaffing kan komen en alzoo voor de vereeniging niets of zeer weinig behoeft te kosten. Wanneer dus alles meeloopt zou men op voordeelige wijze een mooie baan kunnen aanleg gen. Geen wonder dat alle aan wezige leden dit voorstel met instemming begioetten. Bij de omvraag werd het be stuur nog eens aan den tand ge voeld in zake zijn houding tijdens de vorst der laatste dagen en ofschoon men zich verschool achter verantwoordelijkheid en gebrek aan rechtsgrond, bleek achteraf wel, dat men liever de kas ongeschonden liet en ander- zijdsch gemakzucht de reden was. Uit het nieuwe bestuur klon ken stemmen, die meer moedge vend waren voor de toekomst. Men zal trachten leden te werven en de contributie te verhoogen, zoodat de nieuwe ijsbaan zonder risico zal kunnen worden geëx ploiteerd en onderhouden. Zaamslag. Vrijdagavond, vierde de C. J. V. „Stroomopwaarts" haar 12de jaar feest, te samen met de Knapen- ver. „Samuel". Opnieuw bleek, hoe Zaamslag behoefte heeft aan een flinke groote vergaderzaal, daar de bewaarschool weer veel te klein bleek te zijn, voor de talrijker dan ooit opgekomen feestgangers. De vereeniging doet dan ook al wat in haar vermogen is, om haar vrienden een aangename avond te bezor gen, wat wonderwel gelukt is, dank zij het rijk gevariëerde programma. De verslagen spraken van groei bij beide vereenigingen, een ver blijdend verschijnsel in deze tijd. Hoe mooi was „Het Geweten" van A K. Straitsma, het tableau „Ons Kamp", de voordrachten, samenspraken, de zang, het maakte alles samen de avond tot een goed geslaagd jaarfeest, waar vooral het ernstige woord ook niet ontbrak. Thee, koek en limonade, gepresenteerd door de meisjes, waren zeer welkom en nadat de eere-voorz. Ds. Van Dis, de vergadering met een op wekkend en dankbaar woord gesloten had, keerden de hon derden weer huiswaarts. Gevonden. Rijwielbelastingmerk, te bevra gen bij veldwachter Griep. Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 9 FEBRUARI. Geref. Gemeente. 'sAv. 6 ure Ds. J. D. Barth, van Borsseler. Faillisscmentsstaiistiek. Uitgesproken faillissementen Noord-Holland (excl. Amster dam) 33, Amsterdam 55, Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rot- dam) 63, Den Haag 41, Rotter dam 45, Utrecht 15, Gelderland 34, Noord-Brabant 37, Limburg 13, Zeeland 4, Friesland 10, Groningen 9, Drente 11, Over ijssel 17. Totaal over Jan. 387. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 322 faillissementen. Volgens het Weekblad Han delsbelangen werden gedurende de maand Januari bij de geza menlijke griffies in Nederland gedeponeerd 205 crediteurenlijs- ten met een totaal passief van f 6,783,272,62, waarvan preferent f 1,474,879,69, Te Kattendyke werd de groo te landbouwschuur van hoeve „Wijdvliet" door het vuur ver woest, waarbij niet alleen alle landbouwmachines en werktui gen vernield werdeD, doch tevens 49 stuks vee, groot en klein (w. o. 7 paarden en 9 koeien), om kwamen. Zaterdagnacht is er inge broken by da firma T. aan den Oppert te Rotterdam. Deze firma banr'e'.t in tabak en sigaren. Da inbrekers hebben zich er toegang verschaft door verbrijzeling van een luik. Buren waren echter door het lawaai wakker gewer den. Zij belden de pol tie op, die onmiddellijk met een flinke macht 8genten uitrukte. De inbrekers bleken echter lont geronken te hebben. Toen de agenten bij het bewuste paud arriveerden, zagen zij 2 mannen wegrennen. Er ontstond een wil de jacht, waarsan zelis motorpo litie deelnam. Op de Hoogstraat slaagde men er in de vluchte lingen aan te houden. Zy bleken de 27-j»rige varensgezel J. S. en de 32 jarige loswerkman C. J. te zyn, beide goede bekenden van de politie. Den 24en Juni van het vorige jaar waren eenige vreem delingen by een diamantenzetter op de Keizersgracht te Am-ter- dam gekomen, zoogenaamd over 'n reparatie te spreken. Van deze gelegenheid maakten zij gebruik om twee kostbare juweelen oor knoppen te stelen. Ook in Den Haag hebben deze lieden toen nog geopereerd, waarna zij uit ons land verdwenen. De naspo ringen der politie bleven zonder resultaat. Vrijdag is nu, naar aan het „Hbld." verneemt, bij de politie te Amsterdam bericht ontvangen dat de vermoedelijke hoooiddader van den juweelendiefstal te Brus sel bij een winkeldiefstal gearre steerd is. De man is Spanjaard of Zuid-Amerikaan en zal zich t.z.t. ook te Amsterdam voor de rechtbank te verantwoorden heb ben. De oorknoppen zyn inmid dels natuurlijk verdwenen. Een gevaarlek persoon. Toen een nachtwaker te Zun- dert zijn ronde deed, ontmoette hij, aldus de „'s Hert. Crt.-1 de 20-jarige D. die in overspannen toestand, gewapend met een tweeloops jachtgeweer rondliep, met het plan, naar hij zeide, om degenen, die hem verleden jaar naar Vught hadden gebracht. (D. is n.l. eenigen tyd in het krankzinnigengesticht aldaar ver pleegd geweest) van kant te maken. Toen de nachtwaker hem met een zacht lyntje naar huis wilde brengeD, legde D. aan en schoot rakelings langs den hevig ont stelden waker heen, waarop hy de vlucht nam. Dat het schot in het nachtelyk uur veel consternatie in het kal me dorp verwekte, is te begrijpen. De marechaussees, die gewaar schuwd werden, troffen D. in de woning zyner ouders aaD, waar bij zich in een der bovenvertrek ken bad verschanst en dreigde ieder neer te schieten, die den drempel van het huis durfde overschrijden Daar D. behalve het jachtge weer nog een geladen revolver had, spreekt het vanzelf, dat de marechaussees aanvankelijk op eerbiedigen afstand bleven. Toen men trachtte hem te overreden naar beneden te komen, vuurde de jongen weer zonder gelukkig iemand te treffer). Het werd morgen en niemand durfde het huis te passeeren. Tenslotte slaagde de marechaus see er in het ruis binnen te drin gen en den jongen te overmees teren, waarna men hem een dwangbuis aanlegde en per auto naar de marechaussee-kazerne overbracht. Later ep den dag werd D, door een dokter onderzocht. Haf

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2