Bij Griep Een kostbaar bezit Landbouw. Reciitszaken. Gemengd Nieuws. En verder, dat het toezicht op dat Departement door chefs uit geoefend allertreurigst is geweest. Wie wordt daarvoor nu verant woordelijk gesteld en met de den lande berokkende schade belast Werklooze kostgangsters. De Minister van Binnenland- sche Zaken deelt, in antwoord op schriftelijke vragen van mej. A. de Jong, lid van de Tweede Kamer, mede, dat op 23 Januari aan de gemeentebesturen kennis is gegeven, dat de leeftijdsgrens, waarop aan alleenstaande werk- looze vrouwen (zg. kostgangsters) steun kan worden verleend, ver laagd is van 35 tot 25 jaar. is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij beschermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Wat Is er tegen den nood toestand gedaan „De Nederlander" (c.h.) van Woensdagavond schrijft het vol gende „De crisis wekt ontevredenheid. Men verwijt de Regeering, dat zij voor het bedrijfsleven niet voldoende doet. Uiteraard zijn de middelen der Regeering in dezen zeer beperkt. Wie even nadenkt begrijpt, dat een Nederlandsch Minister niet in staat is een wereldcrisis van nog nooit gekende heftigheid te beëindigen. De Regeering kan het leed alleen verzachten. Dat doet zij in ruime mate. Wie zich daarvan wil overtuigen moet kennis nemen van het overzicht dat de Economische Statistische Berichten van de Regeerings- maatregelen heeft samengesteld. Voorzoover de onkosten dezer maatregelen worden genoemd, hebben wij deze tevens vermeld. Onderscheid wordt gemaakt tusschen zes soorten steunver lening 1. de steunlast wordt gelegd op consument en tusschenhandel a. beschermende invoerrechten b. contingenteering c. Tarwewet; kosten (van Sept. 1931—Dec. 1932): f21,5 millioen d. Crisis-Zuivelwetkosten (van Mei Dec. 1932): f32 mil lioen e. Crisis-Varkenswetkosten (van JuliDec. 1932): f 18 mil lioen. 2. de Overheid kent een sub sidie toe a. uitkeering aan verbouwers van suikerbieten; kosten (1932): f 14.1 millioen; b. steun aan den vlasbouw kosten (1932): f0.96 millioen; c. steun aan de griendcultuur kosten (1932); fO.10 millioen; d. steun aan verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen kosten (1932) f5 millioen; e. steun aardappelmeelindu- striekoster. (1932): f 1.83 mil lioen. 3. credietverleening door de Overheid a. aardappeimeelindustrie kos ten f 4.4 millioen b. tuinbouw West-Friesland kosten f 1.4 millioen c. bloembollenteelt Breezand kosten f0.05 millioen; d. haringvisscherijkosten f 2.5 millioen e. scheepvaart; kosten f 1.5 millioen f. kascredieten aan gemeenten kosten f 41.7 millioen. 4. Regeeringsorganisaties a. kippenhouderij b. exportcredieten c. regeling van het verlies van de Ned. Bank. 5. Regeling van het betalings verkeer i Deviezenwet. 6. Vermindering van bepaalde schulden Crisis-Pachtwet. Deze gegevens zijn buitenge woon leerzaam. Zoo blijkt er duidelijk uit hoeveel juist voor den landbouw wordt gedaan. Er werden 21 maatregelen genomen. Niet minder dan 15 daarvan waren uitsluitend of mede be stemd voor den landbouw 1" Hengsten kt* ii>-ingen. Woensdag en Donderdag heb ben voor Zeeuwsch-VlaaDderen de verplichte voorjaarskeurin gen plaats gehad van hengsten, uitgaande van de Provinciale Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, het Ned. Trekpaarden S'amboek en het Zeeuwsch Belgisch Stamboek. De keuringen hadden achter eenvolgens plaats (Woensdag) te Hulst en Axel en (Donderdag) te Oostburg, waarvoor in totaal 81 hengsten waren aangegeven. De uitslag was als volgt Goedgekeurd N. Tr. Stb. en voor dekkingCarlo van A Boënne, Graaow, Frans van Wed. Wesemael, Hengstdijk, Aoton van G. Vael, Absdale, Rubicon van Wed. Verschuren, Hengstdijk, HonDy van Jac. Ser- rarens, Ossenisse, Karei van Wed. Verschueren vnd Charles van C. Steyaert, Graauw, Jules van Al. de Koek, Kuitaert, Da vids van A. Verschueren, Hengst dijk, Frans van J. Stallaert, Lamswaarde. Marquis van Iz. de Feijter Hz., Axel, Dorus van A de Feijter CAxel, Mou Gros van S. van Hoave FzAxel, Carlo van Kerckhaert en Staal, Stop peldijk, Dalson van C. de Feij ter Jz., Boschkapelle, Cambrinus van A. d'Hert, Zuiddorpe, Orien tal van A. Thieleman, Quatrecht (BGuerrier van Gebr. van Fraaijenhove, Axel, Hans van L. G. Wauters, Assenede (B Carnaval van H.V. De Toe komst, Axel. Adriaan van A. Temmerman, IJzendijke, Hans van F. d'Hoore, Sluis, Albion van Wed. de Badts, Sluis, Hardi van d'Hoore, vnd., Marcel van F. Booijmans, Bres- kens, Willy, I. Nortier, Oostburg, Mardison van G. Buijsse, Bier vliet, Marcbé van Buijsse, vnd., Germinal van Ed. Modde, Oost burg, Tambour van S. de Vlie- gher, IJzendijke, Pascha van Gebr. Aernaudts, Sluis, César van d'Hoore, vnd., Crapuleux van H V. te Wehl, Mayeur van H.V. te Schoondijke. Goedgekeurd voor het Z. B S. Floran van W. Dhondt, Bier vliet. Afgekeurd door het Z. B. S. en RijkRustant van P. de Dobbelaere te Biervliet. Goedgekeurd voor het Rijk Bara van A. VerschureD, vnd., Karei van Wed. Verschueren, Mon Gros van H. de Waal, Graauw, Superbe van L. van Dixhoorn, Vollezeele (B.), Ajax van Gebr. Mangnus, Boschka pelle en Laboureur van A. Rou- giers, Assenede (B), Albion van Wed. de Badts, Successeur van d'Hoore, Bruno van F. C. Dieleman, Waterland kerkje, Marché van Buijsse, Germinal van Modde en Pascha van Aernoudts Afgekeurd voor het N T. S.Sauhait van de Waal, Brillant van Verstraaten, Graauw, Frans van de Koek, Kuitaert, Louis van de Koek, Klooster- zande, Herman van Mangnus, Boschkapelle, Mon Gros van de Waal Graauw, Bienvenu van de Koek, Kloosteirzande, Prins van Bruggeman, Boschkapelle, Casi- mir van J, den Hamer Jz., Axel, Jupiter van Aernoudts, Frans van Lannooij, Aardenburg. Mar- tien van Buijsse, Biervliet, Peter van Buijsse, Groede, Bruno en Charlie van Dieleman, Water landkerkje en Successeur van d'Hoore. Afgekeurd voor het Rijk Rustant van Dobbelaere, Gaston van van Fraajjenhove, Axe), Dragon van Kiodt, Avenir vao E. van Acker, Westdorpe, PriDS Hubert van Bruggeman, Nero van van Acker vnd., Orlof van Wauters, Casimir van J. den Hamer, Albion van Aernoudts, Gaston van v. d. Hauwe, Bouchauta (B), Drinker, Jules en Albion, van Wed. Lannoojj, Aardenburg. Atwezig waren 12 hengstec. In de jl. Maandag te HuUt gehouden Bestuursvergadering der Onderlinge Veeverzekerihgs- Maatschappü in het voormalig Ve district van Zeeland te Hulst werd in de plaats van wijlen den Heer Louis van Waesberghe met algemeene stemmen be noemd, de Heer Jan van Waes berghe Ftn. AXEL, 3 Febr. 1933. De Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenver keer beloofde hare leden onlangs een V.V.V.-avondje en voegt thans de daad bij het woord, door toezending van een pro gramma, waarin we zien, dat mr. Carter and Miss Corrina, als universal artisten zullen optreden. Blijkens hetgeen we lazen van hun optreden elder?, moet mr. Carter er bizonder slag van heb ben om zijn gehoor te boeien, door een variété te geven, die ieders bewondering opwekt, zoo wel wat zijn prestatie betreft, als dat van zijn gezelschap. Kunst, humor en sensatie wor den afwisselend gegeven en bren gen het publiek gedurende enkele uren in een sfeer van gezellig heid en bewondering. We twij felen dan ook niet, of er zullen behalve de oude bekenden zich verscheidene nieuwe leden mel den, om den avond van 9 Fe bruari bij te wonen. De Fancy-Fair. In sprekende kleuren en letters zien we aangeko idigd de Con- cordia-Orelio Fancy-Fair die op 22 Februari a.s. en volgende 2 dagen telkens van half 2 tot 10 uur zal geopend zijn. We zullen nog niet vooruit loopen op wat dit zal geven, maar afgaande op hetgeen zooal is ingebracht door vrienden en begunstigers dezer vereenigingen, en waardoor de huiselijke zolder van een der comité-leden is geworden „een magazijn" van artikelen van den meest uiteenloopenden aard, heb ben we goede verwachting. Onder de attractie's lezen we o.a. een wafelbakkerij. We vroe gen ons afzou er dan ook boter geschonken zijn, van die dure, gemerkte boter? Neen, lezer, men stelde ons teleur, er was nog geen boter en nu wilden enkele meisjes probeeren met een huiskarntje boter te maken Maar, lieve dames, daar is geen beginnen aan, zoo zeiden we, want bij vroe gere gelegenheden is gebleken dat de Axelaars zulke groote snoepers zijn, dat de wafels niet waren aan te voeren. (Vraagt het ook de banketbakkers maar eers Er zit dus niets anders op, zeide een ander bestuurslid, dan boter te koopen En toen hebben we gewed, of er ook boerinnen zijn, die „neen"' zouden zeggen, als er om een half pondje gevraagd werd. Niet waar, vele halfjes inaken ook enkele kilo's? En voor een vrijkaartje op de fancy fair met een heerlijke wafel zullen ze 't wel doen. Een Axelsche boerin zal toch niet willen, dat ze op de fancy fair margarine eten 1 Kom, de weddenschap is ge wonnen. Woensdag werd door Bur gemeester en Wethouders alhier aanbesteed het bouwen van een slachthuis voor de gemeente Axel. Alleen ingezetenen van Axel moch ten inschrijven. Ingeschreven werd als volgt Metselwerk Wiemeersch en Verstraten, f 2699,- J. L. de Waele, 2495,- A. Lambert, 2460,— J. Dieleman, 2450,- J. Wieles, 2450,- M. van Alten, 2410, P. A. van Hoeve, 2349,— A. van Sabben, 2290,- P. de Jonge, 2270,- J. Houg, 2244,- J. A. Lensen, 2210, P. van Alten, 2100. Timmer- en ijzerwerk A. de Zeeuw, f 929, A. P. Butler, 895,— F. J. v. d Berge, 859,— W. Vercouteren, 847,- J. P. v. d. Broeke, M. van Doeselaar, 842,— 835,- A. van Sabber, 820,— H. v. 't Hoff, 820,- J. Wisse, 809,- H. van Luijk, 777,- Schilder- en glaswerk H. J. Harte, 252,- H J. Hoebé, 239,- M. W. Visscher, 22?,— E. van Rijn, 213, Ph. A. Knieriem, 212,— P. Brakman, f 208, C. B Antheunis, 198, J P. van Rijn, 198, W. A. de Jonge, 192, Lood- en zinkwerk A. Mei, f 279 Gebr. Van Rijn, 270,— Aanleg electrische installatie: G. de Jonge, f 93,— H. Peeters, 64,75 Perceel I en 11 gecombineerd: A. van Sabben, f 3090,— Gegund aan de laagste in schrijvers, n.l. de heeren P. van Alten, H. van Luijk, W. A. de Jonge, Gebr. Van Rijn en H. Peeters. en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kies pijn, Aangezichtspijn en vastzit tende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Ver krijgbaar bij Uw Drogist. Uitkeeringeu aan de gemeenten. De minister vau Financiën en van Binnenlandsche Zaken heb ben de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds, bedoeld in artikel 3, onder b, der wet van 15 Juli 1929 over het vijfja rig tijdvak aanvangende met het uitkeeringsjaar 1931/1932 en ein digende met het u'tkeeringsjaar 1935/36, voor de onderscheidene gemeenten des rijks vastgesteld. De staat waarin de berekenin gen worden vermeld, is opgeno men in een afzonderlijk bijvoeg sel van de Staatscourant van Maandagavond. De uitkeering per inwoner is voor Amsterdam vastgesteld op f24,956865; de laagste uitkeering per inwoner ontvangt de gemeente Engelen, nl. 10.4344, de hoogste uitkeering Wormerveer, nl. f278016. Voor de gemeenten in Ooste- 1 jk Zeeuwsch Vlaanderen is de uitkeering vastgesteld als volgt: Ter Neuzen f8,76378, Axel f 5,0233, Boschkapelle f6,4871, Clinge f 4,6524, Graauw en Lan- gendam f 5,2568, Hengstdijk f5,582, Heek f 5,8841, Hontenisse t4,2004, Hulst f5,4255, St. Jan steen f 3,8749, Koewacht f 4.8360, Ossenisse f 6,271, Overslag f 6,208 Philippine f 5,8213, Sas van Gent f 6,3225, Stoppeldijk, f 7,7398, Westdorpe f 6,0596, Zaamslag f3,7998, Zuiddorpe f3,990. Bij Kon. besluit van 27 Ja nuari is benoemd tot substituut griffier bij den centralen raad van beroep te Utrecht mr H. L. Hoo- genhuis, thans griffier bij het kan tongerecht te Hulst. Autobnsdiensten in Zeeland. Op 1 Januari 1933 waren er in Zeeland totaal 69 autobusdiensten (v.j. 79). Deze waren over de verschillende deelen der provin cie als volgt verdeeldTholen 3 (3), St. Philips[and 1 (1), Schou wen en Duiveland 4 (4), Noord- Beveland 4 (5), Walcheren en Zuid Beveland 7 (7), Walcheren 4 (4), Zuid-Beveland 23 (26), Zeeuwsch-Vlaanderen 23 (29). Openbaar lager onderwas in Zeeland. Op 1 Januari 1933 hielden 20 Zeeuwsche gemeenten (v.j. 18) geen openbare lagere school in stand. Van deze gemeenten zijn 8 gelegen in Walcheren, (Aagte- kerke, Biggekerke, Grijpskerke, Meliskerke, Rhittem, Serooskerke, St. Laurens en Zoutelande), 10 in Oost Zeeuwsch Vlaanderen (Boschkapelle, Graauw en Lan- gendam, Hengstdijk, Ossenisse, Philippine, St. Jansteen, West dorpe, Zuiddorpe, Clinge en Koe wacht; ten aanzien van de twee laatstgenoemde plaatsen is de be slissing |nog'bij de Kreon), 1 in West Zeeuwsch-Vlaanderen (Eede) en 1 in Zuid-Beveland (Ovezand). Proeftocht „Prins Hendrik" Deze week hebben Ged Sta ten van Zeeland, aldus meldt men aan het „Handelsblad", een proeftocht gemaakt met de nieu we ferry-boot „Prins Hendrik" bestemd voor den provincialen stoombootdienst op de Wester- schelde, welke boot reeds sedert geruimen tijd in de vaart had moeten zijn. Het hoofddoel van den tocht was, na te gaan of het op- en afladen van zwaar bela den wagens mogelijk was. Zoo wel te Walsoorden als te Hans- weert werden proeven genomen, die echter te Hansweert moeilijk heden met zich brachten, doordat het schip teveel s'agzij maakte. Ook in de haven van Terneu- zen werd aan den ponton van den provincialen stoombootdienst een schade van enkele honderden guldens veroorzaakt. De ferry-boot is naar de Kon. Maatschappij „De Schelde" terug gekeerd. M. Crt. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 5 FEBRUARI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\'i ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 44c. Nam. 2 Deze fde. Tekst Joh. 35-8. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Kantongerecht te Terneozen. Zitting van 24 Januari 1933. Veroordeeld wegens overtreding: Wapenwet. H. d. F., Zaamslag, f 15 ot 2 w. tuchtsch. Moter- en Rijwielwet. J. J. V., Terneuzen, 110 of 5 d. h.E. E. P., Philippine, f 15 of 10 d. h.; J. D Zaamslag, f 1 of 1 d. h. A. V., Westdorpe f 0,50 of 1 d. h.L. F. d. V., Zaamslag, f 1 of 1 d. h.J. M. W., Axel, f5 of 3 d. h.1. M. d. J., Zaamslag, f3,50 of 3 d. h.A. d. J, Zaam slag, f 1 of ld. h., L. d. V., Axel, f 2 of 1 d. h. A. E. IJ., Ter Neuzen, f2 of 1 d. h., P. L. S., Ter Neuzen, f3 of 1 d. h., C. W. W., Zaamslag, f2 of 1 d. h-, A. C., Stekene, f 2 of 1 d. h., J. d. F., Axel, f4 of 2 d. h. Art. 63 Alg. Pol.-verord. Axel. A Z, Axel, f 15 of 5 d. h. Art. 431 W. v. S. J. C. L., Ter Neuzen, f6 of 2d. h., P. M. O., Sluiskil, f6 of 2 d. h. Donderdagavond heeft te Am sterdam een zware fabrieksbrand gewoed in de erwtenmalerij van den heer Tadema. Nabij Helder is een auto met 6 personen uit Harlingen in het Noord-Hollandsch kanaal ge reden 2 dames, een kind en 3 heeren. Vermoed wordt dat de chauf feur een hartverlamming gekregen heeft. De overige 5 menscheni zijn gered. Woensdag is de boeiderij van den landbouwer Daamen te Escharen totaal afgebrand. De inboedel, landbouwwerktuigen en de oogst zijn verloren. Een paard, eenige runderen en varkens kwamen mede in de vlammen om. Oorzaak onbekend. Te Heerlen z(jn Woens dag twee mannen in den coöpe ratieven winkel in dagelykscb brood binnengedrongen Zjj heb ben in tegenwoordigheid van de winkelbedienden een geldkistje met naar schatting 400 buit gemaakt. In Den Haag meldde zich bij de politie een 29-jarige kleer* maker, die verklaarde pl.m. t 500 aan gelode posten te hebben ver* duisterd ten nadeele van zjjn patroon. De man is in bewaring gesteld. V 7) 7) n n 7) 7) 7) n n y> 7 n n

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2