Ijsvermaak Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. en verdedigde het standpunt der regeering. Na hem besteeg de socialisten leider Léon Blum, het spreekge stoelte en bezwoer de regeering niet op haar standpunt te blijven staan, waarbij hij met nadruk wees op den wil tot samenwer king der socialisten. De offers, die men thans van de socialis tische fractie eischte, waren te groot en konden door haar niet worden gebracht. Indien de re geering haar voorstel, zooals het er thans lag, in stemming bracht, zouden de socialisten zich ge dwongen zien, tegen de regeering te stemmen. De Kamer ging hierna te ruim 6 uur tot stemming over. Alleen de in de regeering vertegenwoor digde groepen stemden vóór de regeering en, in sommige geval len nog niet eens de geheele fractie. Het regeeringsvoorstel werd met 390 tegen 193 stemmen ver worpen. Hiermede was een einde ge komen aan het kabinet van Paul Boncour. Het bewind van Paul Boncour heeft precies 40 dagen geduurd, Op 18 Dec. 1.1. vormde hij zijn kabinet, nadat Herriot over de schuldenbetaling aan de Ver. Staten was gestruikeld. Na den dood van Aristide Briand werd Paul Boncour in April 1.1. door wijlen President Doumer benoemd tot permanent gedelegeerde voor Frankrijk bij den Volkenbond. Niettegen staande deze zware functie, werd hij op 4 Juli d. a. v. opgenomen in het nieuwe kabinet-Herriot als minister van Oorlog. Tegen alle verwachting in slaagde Paul Boncour er, na het aftreden van Herriot spoedig in, een nieuw kabinet te formeeren. Hij had den steun der radicaal socialisten en socialisten. Laatst genoemden echter stelden ver schillende voorwaarden, zoodat het te voorzien was, dat het ka- binet-Paul Boncour geen lang leven beschoren was, temeer waar de minister van financiën in zijn kabinet Chéron ingrijpende bezuinigingen aan de orde stelde, waartegen van alle zijden groote oppositie bestond. Chéron's sa- neeringsplannen zijn, hoe goed ook bedoeld, niet verwezenlijkt. De Kamer heeft het in groote meerderheid niet aangedurfd. Als opvolger van Paul Boncour wordt in de eerste plaats ge noemd Daladier, die als minis ter van Publieke Werken deel van het afgetreden Kabinet uit maakte. Daladier behoort tot den lin kervleugel der radicaal-socialis tische partij en men schrijft hem het voornemen toe, indien hij met de regeeringsvorming wordt belast, den socialisten een vast omlijnd program voor te stelien. Indien de socialisten op deze basis zouden weigeren aan de regeering deel te nemen, zou Daladier voornemens zijn, van koers te veranderen en zich tot rechts te wenden, met het ver zoek een concentratie te vormen. In elk geval zal thans getracht moeten worden een vaste regee- ringsmeerderheid te vinden voor een financieel program, aange zien de begrooting hét7 belang rijkste vraagstuk blijkt. Daitschland. Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijkspresident Von Hin denburg den leider der nationaal- socialisten Adolf Hitler tot Rijks kanselier heeft benoemd en op diens advies o. a. in de Rijks- regeering heeft benoemd Waarnemend Rijkskanselier en Rijkscommissaris voor Pruisen Von Papen. Buitenlandsche Zaken Freiherr Von Neurath. Binnenlandsche ZakenDr. Frick. RijksweerLuitenant-generaal Freiherr Von Blomberg. Financiën Graaf Von Schwerin. Economische Zaken Dr. Hu- genberg. ArbeidFranz Seldte. Een verlammingsgas Uit Marseille wordt gemeld, dat Fransche vliegers in de jungle van Indo-Chira een nieuw gas hebben geprobeerd, het zooge naamde veriammingsgas, dat ge durende een periode van 10—48 uur algeheele lichamelijke ver lamming veroorzaakt. Het gas kan met behuip van bommen uit vliegtuigen worden verspreid en is tot nog t»e alleen tegen wilde dieren gebruikt. De berichtgever eindigt zijn bericht met de opmerking, dat dit gas, in geval van oorlog prachtig dienst zou kunnen doen tegen vijandelijke troepen of burgers Koningin en Prinses vertrokken H.M. de Koningin en H K.H Prinses Juliana zijn Zaterdag ver gezeld van klein gevolg, naar Zwitserland vertrokken voor het voorgenomen verblijf aldaar. In twee auto's werd naar het Staatsspoorstation gereden, van waar de trein, waarin voor de Vorstelijke personen een extra rijtuig was ingelascht, te 9.43 vertrok. Op het perron waren verschei dene belangstellenden aanwezig die H.M. en H.K.H. een eerbie digen groet brachten. Crisis-Zuivei-Centrale Aid. Zeeland. De heer Geudeker, secretaris van de Crisis-Zuivel-Centrale schrijft ons Nog herhaaldelijk komt het voor, dat door de ambtenaren belast met het toezicht op de naleving der bepalingen ingevolge de Crisis-Zuivelwet, boter wordt aangetroffen, waarop de boter- merken niet op de voorgeschreven wijze met behulp van een aan- drukstempel zijn aangebracht Hierdoor is het niet zelden mo gelijk, die merken onbeschadigd van de boter te verwijderen, waardoor de mogelijkheid ont staat, dat het betreffende merk meer dan eenmaal wordt gebruikt. Het is zonder meer duidelijk, dat het laatste in strijd is met de thans geldende voorschriften en bovendien ook, dat daardoor schade ontstaat voor het Crisis- Zuivelfonds, waaruit moet worden geput voor het verstrekken van toeslag aan de melkproducenten. In verband met het voorgaande wijzen wij er U met den meesten nadruk op, dat met ingang van 1 Jan. 1933 de termijn van waar schuwend optreden in deze wordt gesloten en dat vanaf laatstge- melden datum het niet-of onvol doende aandrukken van boter merken met behulp van de daar voor bestemde aandrukstempels zal worden beschouwd als een overtreding, waarvoor procesver baal zal worden opgemaakt. Wij maken van deze gelegen heid gebruik er tevens Uwe bij zondere aandacht op te vestigen, dat het in voorraad hebben van afgewerkte boter, zonder dat deze voorzien is van de voorgeschreven botermerken, ongeoorloofd is en dat eveneens met ingang van 1 Jan. 1933 ook wegens het in voorraad hebben van ongemerkte boter procesverbaal zal volgen. Tenslotte zij er nog op ge wezen, dat meermalen moet wor den geconstateerd, dat de boter merken niet in volgorde der daarop voorkomende nummers worden gebruikt. Ook het laatste is in strijd met de terzake gel dende voorschriften. Wij moeten U dus dringend aanbevelen om ook ten aanzien hiervan de noodzakelijke orde in acht te nemen. Stamboek Nederlandscho Trekpaard. Vrijdag werd te Goes de alge- meene vergadering gehouden van de afdeeling Zeeland van het Stamboek Nederlandsch Trek paard (B.T.) onder voorzitter schap van den heer H. A. Hanken. Ook de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer J. van Vreden- burgh, was aanwezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat volgens een courantenbericht, de gemeente Amsterdam in België veertig trek paarden aangekocht had. Spr. drukt hierover, waar er in Zee land zooveel goede trekpaarden zijn, zijn verontwaardiging uit, en stelt voor, middels het hoofd bestuur tegen deze handelwijze te protesteeren. (Applaus.) Bij de ingekomen stukken is o.a. een schrijven van den aftre denden commissaris, den heer P. Vogelaar, dat hij, wegens gevor derden leeftijd, niet voor herkie zing in aanmerking wenschte te komen. Hierna bracht de secretaris, de heer A. J. Lako, zijn jaarverslag uit, waarin hij constateerde dat 't perspectief voor de fokkers iets gunstiger is dan eind 1931. Sinds November kwam er verbetering in den handel, door stijgende vraag naar goedgekeurde heng sten, ruinen en jonge veulens. Spr. erkent verder, dat ook 1932 meerdere fokkers het vertrouwen in eigen zaak hebben verloren, maar de groote kern van doel bewuste fokkers hield stand, hetgeen ook bleek bij de schit terende tentoonstelling te 's Her togenbosch. In het keurstamboek werden opgenomen 24 hengsten en 365 merriën, terwijl voor 1525 veulens werden aangegeven. Als voornaamste belemmering voor een algeheele opleving van den handel noemde spr. de abnor maal hoog(% invoerrechten in Duitschland en Frankrijk. In elk geval staat vast, dat geen over compleet van paarden bestaat. Als commissaris werd de heer Hanken bij acclamatie herkozen en in de vacature Vogelaar, werd de heer J. J. Geluk, Schudde- beurs, gekozen. De voorzitter wees er op, dat bepaald is, dat de premiën en bijdragen pas mogen worden uit gekeerd in het jaar volgend op de toekenning. Spr. zegt het geen tijd te vinden om de re geering met het geld der fokkers te laten speculeerenvoorts legt men zoo het paard te lang vast. Spr. wil het zoo wijzigen en het H.B. betuigde hiermede reeds instemming dat een bekroond paard, na ter dekking te hebben gestaan, in Sept. zijn dekboek moet inleveren en dan recht heeft op de premie. De heer A. van Houtegem, Kruiningen, stelde voor, om de verplichting op te heffen, dat een paard, dat voor vijf jaar goedge keurd is, elk jaar op de keuring moet komen. Van andere zijden werden hier tegen bezwaren geopperd. De heer J. B. Becu, Groede, zeide het beter te vinden, een paard niet voor 5 jaar, maar voor 1 jaar goed te keuren. De heer S. Gast protesteerde hiertegen, zulks zou alleen in 't belang zijn van de fokkers, maar het risico voor de hengsten- houders zoo veel grooter maken. Nadat de secretaris een uit voerige uiteenzetting van het hui dige systeem had gegeven, zeide de voorzitter toe, dat het bestuur aandacht aan de geuite meenin gen zou schenken. De secretaris- deelde hierop mede, dat de rekening 1932 sloot met f 11788 72 en een batig saldo van f 3695 41. De begrooting 1933, waarin opgenomen het vorengenoemde batig saldo, sloot met een post onvoorzien van f2380 41. AXEL, 31 Jan. 1933 Was het Zaterdag nog koud en zelfs vanwege den scherpen ^oord-Ooster nog guur, zoodat iet 's nachts nog flink had ge vroren, Zondag was het ideaal weer voor de schaatsenrijders. Alleen was het weinig hoopge vend, dat de pret nog lang zou duren. De temperatuur was sterk verhoogd en het heerlijke zon netje deed zelfs aan lente denken. Geen wonder dus, dat 's anderen daags alle ruiten waren ontdooid en de nog aanwezige sneeuw zienderoogen verdween. Alzoo is het weer uit met de spret. Zaterdag en Zondag hebben in de omliggende gemeenten nog enkele wedstrijden plaats gehad. Op de Otheensche kreek zelfs van twee zijdeneen comité onder voorzitterschap van het hoofd der school, de heer Jan sen—Verplanke had een pro gramma opgesteld voor school kinderen en volwassenen. De eersten kregen allen prijs en ook de volwassenen bekwamen zeer welkome prijzen. De wedstrijden bestonden in prikslede-rijen, ring- rijden, hardrijden, stoelenwed- strijd en schoonrijden. Een dergelijk programma werd afgewerkt door de ijsclub van Zaamslag, die echter ter opluis tering nog de harmonie had uit- genoodigd. Ook dit feest is goed geslaagd. En tenslotte maken we nog melding van den wedstrijd te Sas van Gent op jl. Zondag, op de Canisvliet-kreek. Hier was het letterlijk „zwart van 'tvolk" en zeker gaf de aanwezigheid van deze massa menschen een idee van de dikte van het ijs en de strengheid der vorst, die toch maar enkele dagen had aangehouden. Een toeterend draaiorgel bracht er hier de stem ming in, als die mocht verslappen. Want hoe zou er nu geen stem ming zijn met zulk weer en zoo veel menschen op een paar mooie banen, op schaatsen en in allerlei costumes en kleuren, jong en oud dooreen warrelend. Van de prijswinners melden we hier alleen onze stadgenoo- ten, die naar men ons mede deelt enorm succes hadden in het nummer schoonrijden voor dames en voor paren. Het was mej. A. E. Visscher, die twee le prijzen behaalde en dhr. L Deij Lz. één eerste, ter wijl eenige kwade concurrenten als bekende rijders mededongen. Terloops zij gemeld, dat we hier Zondag op de K'eine Kreek verschillende goede paren zagen en ook heeren, die ongetwijfeld een goed figuur in het nummer schoontijden zouden maken. Maar zooa's gezegd, het was niet verantwoord hier op den ijsvloer, eenige decimeters boven de wateroppervlakte (vanwege het spuien) een menschenverza- meling uit te lokken. Zooals bekend, is er aanst. Vrijdagavond alhier vergadering van de IJsclub en zullen plannen worden besproken tot aanleg van een nieuwe constante ijsbaan. Deze vergadering is ook toegan kelijk voor belangstellenden, die plan hebben zich bij de club aan te sluiten. Tragisch. Reeds eenige weken werd op gemerkt, dat de woning van mej. A. Dnabij Drieschouwen ge sloten bleef. Er werd echter niet bizonder veel acht opgeslagen, omdat men vermoedde, dat ze op bezoek was naar familie in de omgeving. Temeer nog, om dat de vrouw, die ongehuwd was en sedert het (onlangs) overlijden van haar broeder, met wien ze samenleefde, steeds geheel alleen was. Nu echter zoowel ter eene als ter andere zijde werd verno men, dat mej. D. dit jaar nog niet bij de familie was geweest, maakte men zich ongerust en werd een onderzoek ingesteld. Men drong in de woning, doch hier was niemand aanwezig en ook niets bijzonders op te merken, dan dat alles gesloten was. Alzoo begon men aan een ongeval te denken, tot men bij een put kwam in de weide, die achter de woning ligt, waar men kleeren onder het ijs waarnam en tot de droevige ontdekking kwam, dat hier het lijk lag van de vermiste. Hoe en onder welke omstan digheden zich dit ongeval moet hebben voorgedaan, zal wel immer in het duister blijven. De overledene was op enkele dagen na 50 jaar. Jragisch is, dat gedurende de laatste dagen door kinderen over die put werd schaatsgereden. Men had wel het goed opgemerkt, doch gedacht werd aan waarde- looze of afgedragen kleeding- stukken. Gisteren ging alhier het gerucht, dat een passagier in den trein had zitten schieten, ver moedelijk rnet het voornemen om zichzelf te treffen. Bij nader onderzoek bleek, dat inderdaad iemand uit St. Nicolaas, in den laatsten trein, blijkens de sporen op de ruiten met een revolver had geschoten en zich daarbij aan den schouder had verwond. Te Hulst is de man uit den trein gehaald en na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar St. Nicolaas teruggebracht. De kwestie die reeds vroe ger in den gemeenteraad van Koewacht ter sprake kwsm, n.l. de noodzakelijkheid dat zich in deze gemeente een arts vestigde, is in de laatstgehouden vergade ring van den gemeenteraad op nieuw behandeld. Besloten werd de gemeente, wat de armenpraktijk betreft, in wijken te verdeelen en een over eenkomst aan te gaan met de doktoren uit de aangrenzende ge meenten. Door welk besluit de regeering iets gunstiger kan wor den doch Koewacht blijft voorals nog verstoken van medische hulp uit de gemeente zelf. Midd. Crt. maakt de huid ruw en schraal en veroorzaakt dikwijls val- en schaafwonden. Men verzacht en geneest dit met Purol. Doos 30 ct. Naar de Breskensche Crt. verneemt, zal aan de heeren Jac. van den Heuvel Sr., Joz. Ver meulen, J. Vermeulen en J. Ver meulen Joz.z. de Carnegie medaille worden uitgereikt voor de hulp die zij hebben geboden bij ge legenheid van het ongeval met het Belgische stoomschip „Joyce" op 3 Sept. 1932. Toen Woensdagavond de koopman G. te Breskens met zijn auto huiswaarts keerde, vergiste hij zich in den ingang van de Scheldestraat, waardoor hij tegen den voorgevel van het huis van den heer M. aanreed. Bumper met nummerplaat braken af en bleven in den muur zitten. Direct gaf de chauffeur eas achteruit, waarbij hij bijna de doktersauto aanreed. De aangereden muur is geheel ontzet. De binnengangmuur is van voordeur tot voorkamerdeur gebarsten. De voordeur zat zoo danig geklemd, dat ze onmoge lijk geopend kon worden. Tegen den chauffeur is, naar de Bres. Crt. meldt, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, proces-verbaal opge maakt. Donderdagmiddag is te L^nthp, gemeeDte Dalfsen, de 22-jarige V bjj het schaatsen rijden op een sloot in prikkel draad verward geraakt en ach terover op het ijs gevallen. Hoewel hjj een bloedende ver wonding aan het achterhoofd opliep, is hij nog zonder hulp op de schaats naar huis gegaan. Vrijdag verergerde zijn toe stand echter en Zaterdagavond is hij aan de gevolgen van zijn verwonding overleden. De landbouwer Van Raay, uit Veld, bij Grave is nabij café „Den Tol-' aldaar, dooreen luxe auto overreden en op slag gedood. Te Hilversum was de heer S. in de garage bezig met eenige auto's na te zien, toen de heer B. kwam, die zjjn auto uit de garage haalde, de deuren daar van sloot en vertrok. Toen hjj een uur lat^r terugkeerde, ont dekte h(j tot zijn groote ontzet ting, dat S. bewusteloos over een spatbord van een der auto's hing. Onmiddellijk gewaar schuwde doctoren konden slechts den dood constateeren. S. bleek te z(jn vergiftigd door de gassen, die zijn ontstaan bij het op gang maken van den auto van den heer B. Door vrachtauto overreden Te Nymegen is de 31-jarige S. B., door een vrachtauto over-» reden. De vrouw bekwam eetl hersenschudding en 2 diepe hoofdwonden en is naar het Canisins-ziekenhuis vervoerd. De bestuurder van den vracht» auto is doorgereden.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2