Griep, Influenza. „r Rechtszaken. Gemengd Nieuws. stelling van nieuw personeel op lager Iooneninkrimping van personeel, enz., en op vele andere maatregelen, ook betreffende de belastingen. Hij is op hetzelfde stramien blijven doorborduren. In 1931 heeft hij nog eens een rede over den ernstigen toestand gehouden in het collegein een Raad heeft spr. meermalen de zelfde denkbeelden ontwikkeld 15 Januari 1932 heeft hij nog maals op de ernstige situatie van Rotterdam gewezen en op de invloeden van valsch-demo- cratischen aard. De democratie voert elk land naar den afgrond, zegt Fabius. Dezelfde experi menten, die we hier ondernemen, zijn in andere landen en andere tijden reeds ondernomen. De geschiedenis heeft er haar oor deel over geveld. Droevig is het wat er in Genève gebeurt, waar ook Nederlandsche afgevaardig den zich voor den verkorten ar beidstijd uitspreken. Er zijn verschillende soorten democraten naast de heeren van links en de katholieken, ook de liberale democraten, o.a. de voor zitter. U kunt u niet voorstellen, aldus spr., tot den voorzitter, welk een droefheid ik heb on dervonden door uw optreden. Spr. wil aanwijzen wanneer. Jarenlang is er op gewezen, dat het loonpeil hier te Rotterdam te hoog was. Loonsvermindering was noodzakelijk; doch de voorzitter wilde daarvan niet weten; eind October 1931 is de voorzitter de noodzakelijkheid pas gaan inzien. In het college was altijd maar weer de meer derheid van vier om de zothe den, die in het Ambtenarenreg lement zijn opgenomen tegen den wil van spr. en den heer de Groot, toen nog wethouder, te handhaven. Spr. staat thans aan het eind van zijn leven, hij is 22 jaar wethouder, hij heeft de politiek onedel, onwaarachtig, leugen achtig en vies gevonden. Een prachtige havenstad ziet hij nu de ruïne nabij. Op 15 Februari 1932 heeft het college naar aan leiding van de Belgische kanaal plannen der regeering nog eens duidelijk onder het oog gebracht, dat dit Rotterdam's dood zou zijn. Ten aanzien van den be zuinigingsinspecteur zegt spr., daar geen geloof meer in te hebben. Het helpt niet meer. Er is nu een poging om Rotter dam door 1933 heen te brengen. Inplaats van daarvan appreciatie te hooren uit den Raad, hoort het college allerlei wenschen uit spreken en bezwaren maken. Wat moet er van een begrooting na zoo eindelooze moeite tot stand gekomen, terecht komen Spr. heeft al eens de gedachte aan een regeeringscommissie ge uit misschien zal het er van komen, om het even of het Co- lijn, De Geer of Zimmerman zal zijn, maar het zal iemand moeten zijn met zeer ver gaande be voegdheden. Noodig is verso bering op alles, een versobering waarbij die van thans nog maar kinderspel is een loonsverlaging, als door spr. in 1922 reeds be pleit; herziening van het ambte narenreglement, dat alle dwaze franje moet verliezenalle ob structie voerende organisaties, die het levensbelang van Rot terdam bedreigen, dienen verbo den te worden. Daarvoor doet spr. een beroep op den Haag. De bevolking van Nederland Blijkens het Centraal Bureau voor de Statistiek telde ons land op het eind van 1931 8.061.571 inwoners nl. 4.006.359 mannen en 4 055 212 vrouwen. Het aan tal mannen op 100 inwoners bedroeg 49.70, het aantal vrou wen 50.30. Van 1930 op 1931 nam de be volking met 1,59 pet. toe. hoofd zakelijk als gevolg van meer ge boorte dan sterfte (1 27 pet de vestiging overtrof het vertrek met 0.32 pet. In 1931 werden 181.929 kin deren geboren, waarvan 177.387 levend en 4.540 dood geboren werden. Het aantal levend gebo ren jongens bedroeg 91615, het aantal levend geboren meisjes 85.772. In 1931 kwamen op 100 geborenen 1.74 pet onwettig ge borenen voor. Het sterftecijfer bedroeg voor 1931 per 1000 inwoners 963. Door echtscheiding werden in 1931 2998 huwelijken 'ontbonden, terwijl het aantal scheidingen van tafel en bed 504 bedroeg. dig heeft om spoedig te herstel len, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Verhoogd maal percentage. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende liet ontwerp van wet tot wijziging van de tarwewet 1931 merkt de Minister van Economische Zaken en Arbeid op, dat dit wetsvoor stel de gelegenheid geeft, om het maalpercentage op 40 te brengen. Dit wil niet zeggen, dat het de bedoeling is om het maalpercen tage dadelijk op 40 te bepalen. Voorloopig kan met een lager percentage worden volstaan, ter wijl het moge'ijk zal zijn tevens den zgn. V l.T.A.-prijs eenigszins te verlagen. De Minister meent, dat met een stijging van den broodprijs van ongeveer 0,7 ct. kan worden volstaan. Gezien de weinige kosten van levensonderhoud, meent de Mi nister dat bij een dergelijke prijsverhouding geen te zware belasting op het publiek zal worden gelegd. Teneinde uitwassen te voor komen, zal de met tarwe bezaaide oppervlakte welke voor steun in aanmerking komt, voor elk bedrijf niet grooter zijn dan l/s van de totale oppervlakte bouwland van dat bedrijf in 1932. De Rechtbank te Middelburg heeft de invrijheidstelling gelast van P. Th. O., 21 jaar, werkman wonende te Stoppeldijk en van C. R, 28 jaar, leurder te Ter- neuzen, thans in voorarrest als verdacht van diefstal met braak. te doen vermoorden. Hij had bij deze vrouw dertien kinderen gehad, waarvan er nog elf in leven waren zijn jongste kind was zes weken oud. Hij zeide aan lager wal te zijn geraakt, gaf toe zich aan sterken drank te buiten te gaan en bovendien een ongeoorloofde betrekking te hebben gehad met zyn dienst bode. Het reclasseeringsrapport vermeldde, dat verdachte wel spijt had over zijn misdaad, doch dat het berouw niet zoo zwaar was als het feit. Getuige W. v. G. had zich gehouden alsof bij wat voor het plan voelde en had ook B, er in gemengd. Deze zou dan de moordenaar worden. Verdachte had hem verteld, dat zyn vrouw op haar vaste plaatsje bij het raam zou zitten. De moordenaar had dan niets anders te doen dan het luik te openen en door het raam de vrouw neer te schieten. Ver dachte had daarbij nadrukkelijk gezegd „Maar pas vooral op, dat je de meid niet raakt". Ook B. was als getuige ver schenen en legde een gelijklui dende verklaring af, aldus de N. R. Ct. Nadat de rechtbank in raad kamer was geweest, werd de zaak voor onbepaalden tijd uit gesteld, om een onderzoek te laten instellen naar de geestver mogens van verdachte. Standbeeld voor de Koningin. Het standbeeld van de Ko ningin, tot de oprichting waarvan het initiatief werd genomen door de damesclub Entre Nous te Willemstad (Suriname) is op plechtige wijze door den gou verneur onthuld. Koningin en Prinses naar Zwitserland. Naar gemeld wordt, heeft de Koningin het voornemen om op medisch advies eenige weken rust te gaan nemen in Zwitser land. De Prinses zal Hare Majesteit vergezellen. H. M. en de Prinses zullen morgen vertrekken, Omkooperjj tot moord. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan de 45 jarige landbouwer H S. te Amersfoort, die W. v G. od H. B. zou hebben omgekocht om zijn vrouw van het leven te berooven. De landbouwer had met deze twee personen te Amersfoort afgesproken, dat de misdaad met f 300 zou worden gehonoreerd. De moord zou op Zaterdagavond 17 December geschieden. Dins dag tevoren sprak verdachte de beide mannen weer en kwam by met hen overeen, dat hij f50 in contanten zou betalen en een schuldbekentenis van f300 zou onderteekenen. Deze laatste som zou verdachte aan hen uitkeeren als de moord was gepleegd en verdachte de verzekeringssom by overlijden van zyn vrouw had gelid. Zaterdag, den dag, dat de moord zou plaats hebben, had verdachte wederom een onderhoud met hen gehad. Hij had hun de beloofde f 50 gegeven en tevens de schuldbekentenis, zgn. voor f 300 geleend geld, onderteekend. Verdachte gat toe, dat b(j dit allea bad gedaan om i(jn vrouw AXEL, 27 Jan. 1933 We waren gisteren in de ge legenheid om een kijkje te nemen in het ontspanningslokaal van de Chr. Besturenbond en we ver namen, dat dit geregeld bezocht wordt door een aantal werkloo- zen, die dank zij de mildheid van de burgerij, zich daar onle dig kunnen houden met spel en lectuur. Zoo nu en dan worden kleine onderlinge wedstrijden georgani seerd, wat de stemming erin houdt. Zoo had er gisteren een rookwedstrijd plaats, waaraan 37 mannen deelnamen, leder werd een gestopte Goudsche pijp tabak ter hand gesteld, die gelijktijdig werden aangestoken. Om half twee stegen de rookwolken op, doch steeds matiger werd „ge trokken"' zoodat er nu en dan een uitgedoofd raakte en „uit viel". J. Hamelink hield het 't langst vol en had 70 minuten smaak van z'n pijpje, zoodat hij de le prijs won 2e was H Oostdijk, 3e Adr. Jansen, 4e H. Schieman, 5e M. P. Bakker, 6e P. van Lan- gevelde. Dezen kregen ieder een krentenbrood. 7e D. J Freekenhorst, 8e Abr. van Alten, 9e J. de Groote, 10e M. Kempe en lie P. van Hoorn De laatste had 45 minuten ge haald. Dezen kregen kleeding- stukken en huishoudelijke arti kelen. De prijzen, alsmede tabak en pijpen waren alle gratis verstrekt en het bestuur houdt zich aan bevolen voor nog meer dergelijke artikelen. De aanhoudende vorst heeft nu de ijskorst wel zwaar genoeg gemaakt, dat vrijwel overal kan worden geschaatst. Enzoo-wordt hier weer druk gereden op de Kleine Kreek. Toch durfde de hier bestaande ijsclub nog geen wedstrijd organiseeren, omdat dit het bezoek op het ijs altijd nog meer dan verdubbeld en onge vallen dan niet zijn uitgesloten. Intusschen is er in het verkeer aanzienlijke stremming, zoodat de post en goederenvervoer met veel vertraging plaats heeft. Het feit, dat alle verkeer van Noord naar Zuid en omgekeerd over den Moerdijk moet gaan, is oor zaak, dat daar soms meer dan 100 auto's op elkaar moeten wachten voor overtochi. kan worden uitgegeven, dan strikt noodzakelijk is; en in de derde plaats is het nog nieuw. Maar in elk geval zal deze actie worden herhaald en ver wacht men met het voorjaar meer succes. Te Zaamslag overleed Maan dag jl. de oudste ingezetene, mej. wed. C. de Jonge—de Visser in den ouderdom van 93 jaren, terwijl enkele jaren geleden haar echtgenoot, de heer M. de Jonge eveneens als oudste ingezetene van Zaamslag is overleden. Zaterdagavond laat kreeg de grossier V. te St. Jansteen een Belg op bezoek, welke vroeg een partij koffie te koopen. De koop ging door, doch de leve ring zou eerst een uur later plaats hebben, tot een paar hand langers van den kooper de koffie zouden afhalen. Intusschen was echter van de gastvrijheid misbruik gemaakt, want den volgenden morgen bleek een partij kruidenierswaren gestolen. Woensdag kwamen te Zaamslag de auto's van den heer de V. te Zandberg en die van den heer v. R. uit Terneuzen, met elkaar in botsing. Het eerst genoemde voertuig moest wegens beschadiging buiten dienst ge steld worden, terwijl de laatst genoemde den rit kon voort zetten. De gladheid van den weg was oorzaak van het ongeval. Verwijzende naar de in dit blad voorkomende advertentie, wordt n ouders en voogden er aan herinnerd, dat de tijd voor aangifte voor leerling der am bachtsschool te Hulst weder is aangebroken. Tijdige aanmelding wordt dringend verzocht. Provinciale Staten. In de zitting van Dinsdag wer den verworpen voorstellen tot subsidieering van de verpleging van behoeftige doofstommen, „Het Groene Kruis", de Kinder Vacantic- en Herstellingskolonie's en de comm. van hygiëne van het Kind. Aangaande de traverse in Axel werd besloten lot wijziging van het Prov. Wegenplan, waardoor het minst voor interlocaal ver keer geschikte deel in de kom van Axel wordt vermeden voor een verbindingsweg Neuzen Axel Belg. grens. De Zondagsdienst van het veer Neuzen- Vlissingen werd afge schaft en aan Boschkapelle zal een renteloos voorschot worden verleend van f27000 voor ver betering van den Drie Gezusters- dijk en den Sasdijk. De boot Neuzen-Vlissingen. Zooals bekend hebben in de vorige vergadering de stemmen gestaakt over het amendement om de bootdiensten van Neuzen op Vlissingen des Zondags stop te zetten. In de zitting van Dinsdag is dit voorstel aangenomen met 20 tegen 19 stemmen. Afwezig waren de heeren Over- hoff (v.d.), Goossens (r k.) en Adriaanse (v.d dus toevallig 3 voorstemmers. We vernemen nu, dat deze regeling met Februari ingaat, zoodat a s. Zondag de boot voor het laatst vaart. Hoe ook de meening over dezen dienst is, iedereen zal toch moeten toegeven, dat men nu beter de geheele dienst kan schrappen, dan alleen op enkele dagen. Welke dienst kan zich nu in stellen op één dag per week? Ook de tweede vendu dag van de winkeliersvereenlging is naar wensch verloopen. Wel is de verkoop niet zoo diuk ge wéést,-als men verwachten mocht, maar daarvoor zijn redenen. Het strenge weer eischt meer uitgaven en ook blijkt, dat met de toege nomen werkloosheid weinig meer Predikbeurten te Axel. v ZONDAG 29 JANUARI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Oeveren (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 Dezelfde. Geref. "Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 44b. Nam. 2 De7e fde. Tekst Joh. 3t 1-5. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam, 9 Man meldt uit Nisse dat Dins dagavond j 1. mej B. uit 's Heer Abtskerke op den Zuidweg al daar door een onbekend mans persoon op de fiats werd ach tervolgd en met een mes be dreigd. Door het krachtdadig op treden van mej. B. werd erger voorkomen. Den gem. veldwach ter aldaar, onmiddellijk met het geval in kennis gesteld, mocht gelukken den dader een zekeren B uit Kwadendamme op te spe ren. B. legde een volledige be kentenis af. M. Crt. Valsche muntery De centrale recherche te Rot terdam is een valsche munters- complot op het spoor gekomen. In verband hiermede zijn aanga- houden de 39 jarige broodbezor ger J. W. B. en diens broer de 37-jarige broodbezorger G. J S B. Men is beiden op het spoor gekomeD, omdat de klanten, waarbij zij brood bezorgden, her haaldelijk valsch geld in handen kregeD. Bovendien werd ontdekt dat één van de broers materiaal kocht, dat voor het vervaaardi- gen van valsch geld kan dienen. Nadat beiden gisteren waren aan gehouden, had een huiszoeking plaats. Bij J. W. B. werd een groot aantal rijksdaalders, gul dens en kwartjes gevonden, be nevens matrijzen voor het ver vaardigen van valsch geld en nog ander materiaal, hiervoor geschikt. Ook valsche stuiverijes vond men. Beide mannen zijn in verze kerde bewaring gesteld. Het vliegende echtpaar. Woensdag is het echtpaar v. d. Leeuw dat met een particu lier vliegtuig een vlucht naar Mombesa in Afrika heeft ge maakt, op Waalhaven terugge keerd. Zy waren om 9 45 van Parijs vertrokken, hebben een tusschenlanding gemaakt in Ant werpen en landden om 14 55 op Waalhaven. Een 5 tal sportvliegtuigen was het echtpaar tegemoet gevlogen en vergezelden het op het laat ste traject. Te Erp (N. Br.) heeft een telle brand gewoed in de dui- genzagery van den heer A. v. Lith te Kelderdonk. Het vuur breidde zich snel uit over de kuiperij en tastte ook 2 hout- loodsen aan. De voorraad en de 3 gebouwen brandden zeer fel, zoodat er een groote vuurzee ontstond, die bij gebrek aan bluschwater, niet te dooven viel. Vermoedelyk' is een vonkje vuur in 't zaagsel terechtgeko men. De schade bedraagt f 35.000. De heer Van Lith is op beurspolis verzekerd. Woensdag waren 3 vis- schers aan hat spiering visschen op het IJsselmeer, Om ongeveer 10 uur bemerkte meD, dat zy door den sterken Oostenwind plotseling afdreven, waardoor zij in een hachelijke positie kwameD, Zoodra dit in hei dorp bekend werd, is door den Burgemeester het naburige Vollenhove opge beld, waar een ijsvlet is. In middels werd door 20 a 30 per sonen in een tweetal roeibooten naar het in nood verkeerende schip geroeid. Het gelukte te 2 uur de visschers veilig aan land te brengen. Vrydagavond stond in eea der straten te Rotterdam een personenauto, bestuurder D. C. van der H., uit Nieuw Helvoet aan den verkeerden kant van den weg. De wielrijder A haalde links laDgs den stilstaan^ de auto uit, toen hiervan het portier aan den kant van deü wielrijder werd geopend en met dezen in aanrakiüg kwam. C. viel en geraakte onder eeü juist passeerende zware zeswielige vrachtauto. De dubbele achter wielen gingen over bet slacht offer heep, Q* wai op slag dood<

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2