Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. treden van het kabinet-Herriot. Ook in deze kwestie is evenwel het laatste woord nog niet ge sproken en het is vrijwel ondenk baar, dat Amerika faciliteiten op dit punt aan Engeland zou ver- leenen, zonder ten aanzien van Frankrijk een overeenkomstige houding aan te nemen. In elk geval is er een begin gemaakt met het aanknoopen van onderhandelingen over deze kwes tie, waaraan voor het herstel der goede verhoudingen in de wereld zooveel gelegen is. De aanstaande president der Vereenigde Staten heeft er zich in het uurtje, in het Witte jHuis gesleten, nog eens terdege van kunnen overtuigen, dat zijn pad niet over rozen zal gaan na zijn ambtsaanvaarding. Herhalingsoefeningen. Ingevolge Kon. besluit komen of blijven in 1933 voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst de gewone dienstplichtigen behoorende tot de lichtingen 1927 en 1929 vande regimenten infanterie, waaronder begrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers, het regiment wielrijders, schoolcompagnie van den motordienst, regimenten hu zaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remonte-depö*, de 8 regimenten veldartillerie, het korps rijdende artillerie, de treinafdeelingen der artilleriebrigades, de regimenten onbereden artillerie, het regiment kustartillerie, het korps luchtdoel artillerie, het regiment genietroe pen, de schoolcompagnie pon tonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en tweede ploeg, de schoolcompagnie torpedisten, de compagnie intendancetroepen. Lichting 1927 van de compagnie hospitaalsoldaten, met uitzonde ring van de ziekenverplegers. Lichting 1929 van de compagnie hospitaalsoldaten- Lichting 1928 van de schoolcompagnie pon tonniers voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. De duur van de opkomst in werkelijken dienst bedraagt voor de soldaten en korporaals 13 dagen en voor de onderofficieren 20 dagen. Gifgas en klapper. Onlangs verscheepte een Ch.~ neesche exporteur uit Bandjer- masin 2000 picols, in zakken, verpakt tot kleine stukken ge slagen klapperdopschalen. Tot dusver was de schaal van de kokosnoot geen handelsartikel, een oliefabriek gebruikte het doorgaans als brandstof. De Borneo Post verneemt, dat ver koolde klapperschaal een zeer sterk absorbeeringsvermogen be zit voor gif in gassen. De schaal- stukken gaan naar Shanghai, waar ze verkoold worden, waarna deze schaalkool gebruikt wordt voor vulling van gasmaskers. Dit product schijnt het grootste gifabsorbeeringsvermogen te be- bezitten van alle bekende kool producten. In de naaste toekomst worden nog meer klapperschalen naar Shanghai verscheept. (Waarom maakt N.-I. en maakt Nederland daarvan dan geen gebruik Dagelyksch bestuur Z. L. 11. De jongste vergadering we*-d geleid door den heer mr. P. Die- leman, die in z(jn openingswoord de leden van het dagelyksch be stuur gelukwenschte met de in trede van 1933 en er op wees dat in verband met deze moei lijke tijden veel van de bestuurs leden in het komende jaar zal worden gevergd. Spreker spoor de allen aan de belangen van den Zeeuwschen landbouw te dienen en schouder aan schou der te staan om de moeilijkheden het hoofd te bieden, Naar aanleiding van een in gekomen schrijven werd beslo ten het K N. L. C mede te deelen het bestuur van ket Fonds „Lannbou -Export-Bureau" te verzoeken gelden uit dit fonds beschikbaar te stellen voor het in studie nemen van het vraag stuk van het landbouwcrediet in de verschillende landen in nor male en abnormale tijden. Gezien de bemerkingen welke van de zijde van verschillende zusterorganisaties zijl gerezen tegen een iuvoermouopolie van graneD, werd basloten het K. N L. C. te verzoeken een commis sie te stellen, die het geheele vraagstuk in studie kan nemen. Het bestuur was van meening dat het vooralsnog naar aanlei ding van klachten over de hoe danigheid van in Zweden geïm porteerde bruine boonen Diet noodzakelijk kon worden geacht maatregelen van overheidswege te nemen. Besloten werd nogmaals met klem bij het K. N. L C. aan te dringen op het aanstellen van een persoon, die belast wordt met het samenstellen van het weekoverzicht voor de laud- bouwpers. Nogmaals zal aangedrongen worden op een spoedige bekend making van de steunregeling voor vlas voor 1933. Vastgesteld werd de beu tre- geling voor de verschillende kringen voor het aanwijzen van een lid der fiuancieele commis sie en een lid van 't Dagelijkscb Bestuur dat in deze commissie ziiting heeft. In verband met een ontwerp- steunplan voor de consumptie aardappelen dat was ingekomen werd medegedeeld, dat 'n voor stel tot steunverleening reeds bjj de Regeering is ingediend. Gezien de mededeeliDgen van den Minister acht deze de uit voering van de toen voorgestelde regeling niet mogeljjk. Nogmaals zal te bevoegder plaatse worden voorgesteld de mogelijkheid te overwegen een gedeelte der consumptieaardap pelen uit de markt te nemen, teneinde deze eenigszins te ont lasten b.v. door een gedeelte van den aardappel voorraad te drogen. Met instemming werd verno men dat de Tweede Kamer het wetsontwerp tot verhoogiDg vaD het maalpercentage tot 40 pet. en verlenging der tarwowet tot 1927 heeft aangenomen. M dd. Crt. AXEL, 24 Jan. 1933. Het wintert streng. Meer dan aangenaam is. Behalve dat de thermometer-eenige graden vorst aanwijst, heeft het gisteren hier nog den geheelen dag gesneeuwd, zoodat ook de ijspret werd be lemmerd. Toch is dat hier geen groot bezwaar geweest. De lage waterstand is oorzaak, dat er bijna geen ondeigeloopen weide is en er dus alleen ijs is op diepe plassen en waterleidingen, terwijl er bovendien veel stroom was, zoodat het ijs ook nog niet je ware is. Heden waagde men zich op de kreken en het laat zich aan zien dat daar wel banen zullen worden geveegd, om de schaat senrijders te laten genieten. We vernemen dat het bestuur der ijsclub vanavond vergaderen zal om eventueele wedstrijden voor te bereiden. Het is wel wat laat, maar gezien bovenge noemde omstandigheden, durfde men de verantwoording niet aan, ofschoon men niettemin toch eerder had kunnen vergaderen. Een goede maatregel is, dat van gemeentewege reeds hulp middelen zijn aangevoerd om bij mogelijke ongelukken de noodige reddingspogingen te kunnen aan wenden. De vendu. De aanvoer van winkelgoede ren in allerlei vorm, was heden ondanks het feit, dat een paar inzenders verhinderd waren, reeds j zoo groot, dat er ruimte te kort was in het lokaal, waar de vei ling gehouden wordt. Vele kijk- lgstigen stonden vanmorgen al op bepaalde artikelen te water tanden en inderdaad moeten we zeggen, dat er werkelijk goede en practische koopjes te halen zijn, waarmede men thuis kan komen. Huishoudelijke artikelen en kleedingstukken ze mogen dan winkelwachters zijn komen toch altijd te pas en wie zal in dezen tijd niet trachten te profi- teeren, als er een goedkoope gelegenheid is Geen wonder dan ook, dat van middag bij den aanvang het lokaal vol belangstellenden en kooplustigen stond en verwacht mag worden dat er niet alleen ruimte tekort, maar ook goederen te weinig zijn. We kunnen nu al vermoeden, dat de proef geslaagd zal heeten en de winkeliersvereeniging „Fen dracht maakt Macht" zoowel in het belang van hare leden als in dat der cliëntèle heeft gehandeld. cRuwe Jiuid j PUROL Jluwe Jianden Doos 30 cRuwe Lippen gijApotE „Iinmanuël". Tegen Zaterdagavond jl. war. n te Kijkuit onder deze gemeente de leden van de Zondagschool- vereeniging „Immanuël aldaar", bijeengeroepen tot het houden van de jaarvergadering. Aanwe zig waren 13 leden, toen de voorzitter de vergadering met gebed opende. Ter inleiding werd gezongen Ps. 42 1, waar na de notulen en het jaarverslag werden gelezen en onder alge- meene goedkeuring onveranderd vastgesteld. Hierna had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden, wegens periodieke aftreding. Herkozen werden Andr. Overdulve en C. Simorts, met 8 en 7 stemmen. Hierna kwam een voor de vereeniging gewichtig punt aan de orde, nl. herstel of vernieu wing van liet schoollokaal. Dit is, zooals helaas nog meer „ge bouwen" op Kijkuit, eenigszins in staat van verval geraakt en dus zou men dat gaarne wat op laten knappen. Maar omdat de boeken van den penningmeester (evenals het lokaaltje) ook zwakke plekken laten zien, durfde men die uitgaaf nog niet aan. want ook zonder begrooting van een deskundige was wel na te gaan, dat men niet zou toekomen. Men besloot dus om nog eeni- gen tijd te wachten. Een volgend punt stuitte even eens op datzelfde bezwaar. De voorzitter herinnerde eraan, dat dit jaar op 22 Juni de vereeni ging een 20-jarig bestaan heeft en er dus reden zou zijn om dat kroonjaar feestelijk te herdenken met de leerlingen en oud-leer lingen. Ernstig werd dit punt overwogen en besproken, maar.... de kas? En feesten op crediet, in dezen tijd, dat is toch eigen lijk.... vul maar ir, lezer. De menschen waren dan ook zoo verstandig om dat uit te stellen, misschien tot „Immanuël" een kwart eeuw telt. Dankbaar was men intusschen voor hetgeen in die 20 jaren was bereikt, want alvorens uiteen te gaan, sloot men de bespreking met Ps. 72 11, Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, enz. Als buitenstaander moeten we toch ook eer en lof brengen aan de eenvoudige menschen, die daar op hun eenzaam gehucht met wat bijeen gescharrelde cen ten een reeks van twintig jaren Zondagsschoolonderwijs hebben willen bekostigen met daaraan verbonden Kerstfeest en wat er verder aan onkosten te bestrijden is in het vereenigingsleven. Wel jammer is het daarom, dat de kas er niet beter voor stond. Maar misschien kan die tegen het eerstvolgende Kerstfeest wat worden opgevuld. Er zijn altijd nog wel goede harten, die ook een goede Dortemonnaie hebben. Wie weet? De boot Neuzen—Vlissingen. Het is bekend, dat het veer Neuzen—Vlissingen breedvoerig is besproken in de laatste zitting van de Provinciale Staten, wat geen wonder is, als men weet, dat dit de provincie eenige dui zenden kost, nu het Rijk daar voor haar steun (subsidie) heeft ontzegd. Het behoud van de bootdiensten is bestreden en verdedigd, natuurlijk. Maar hoe ook bekeken, objectief is o i. de verdediging van een zoo dure post als noodzakelijk of wen- schelijk in dezen tijd niet moge lijk. In Den Haag is dat goed gezien. Het doet intusschen zon derling aan, dat nu nog wordt geschreven, hoe andere moge lijkheden en middelen zijn in uitzicht gesteld, om aan de ver binding Neuzen—Vlissingen tege moet te komen op andere wijze, dan door de dure booten. De Midd. Crt. schrijft nl. dat van de zijde der Nederl. Spoor wegen wordt opgemerkt, dat bij de beschouwing inzake den Prov. Veerdienst Terneuzen - Borsselen Vlissingen de verbinding via Hoedekenskerke en Goes in de dagbladen niet geheel tot haar recht gekomen is. Reeds in Januari 1932 ver klaarden de Ned. Spoorwegen zich bereid bij het vervallen van de twee paar bootdiensten via Borsselen aan de vijf treinver bindingen via Goes drie meteen doorgaand rijtuig toe te voegen zoodat de 2 paar bootverbindin gen door 4 paar treinverbindin gen zouden worden vervangen. Tevens zou het. tarief verlaagd worden. Laatstgenoemde toezegging kan thans worden verstrekt bij toe passing van de algemeene ta riefsverlaging van 1 April 1933, welke dan bij de toegezegde speciale verlaging z: u worden ingeschakeld. De bootvracht van Terneuzen naar Vlissingen en terug bedraagt thans f 1 40 voegt men hieraan slechts 2 X fO.10 toe voor de tram, dan kost de reis naar Mid delburg en terug f 1.60. Daarentegen zijn de Ned. Spoor wegen bereid een prijs ad f 1.10 in te voeren voor een dagretour 111e klasse van Hoedekenskerke naar Middelburg. Daar de Provincie de boot vaarten tusschen Terneuzen en Vlissingen bespaart zou zij voor treinreizigers naar Middel burg en terug op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke een aanmerkelijke reductie kunnen toepassen bedraagt dit gedeelte van het dagretour f0 40, dan zal een dagretour Terneuzen—Mid delburg via Goes f 1 50 kosten, d.w.z. fO.10 minder dan thans per boot. Bovendien worden Goes en Middelburg dan gebaat met de 3 nieuwe treinen op dat baanvak. We zouden hieraan toe kun nen voegen, dat het ook zeer goed mogelijk was om de ver binding Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren met Walcheren via Bres- kens te leiden, door middel van een tram of autobusdienst Neu zen— Breskens, die dan gesubsi dieerd kon worden. Wat ons intusschen ook ver wonderd, is dat de „Middel- burgsche Courant" niet eens in enkele beschouwingen van voor lichting heeft gediend. Zij toch kan doorgaan voor een niet- plaatselijk blad en zij noemt zich ook de „Provinciale" Mid- delburgsche Courant. Deswege zou men mogen verwachten, dat zij objectief zou oordeelen, of is zij ook van meening, dat de hooge kosten van 4 bootverbin dingen van uit Z. VI. in over eenstemming zijn met het pro vinciaal belang? Jammer, dat napleiten hier niet veel helpen kan. De Middelburgsche Courant van gisteren, welke we heden morgen ontvingen, meldt nog een schrijven van de directie van de Zeeuwsch-Viaamsche Tramweg- Maatschappij, waarin zij uiteenzet •op welke wijze ook zij wil voor zien in een even snelle en des noods goedkoopere verbinding tusschen Neuzen en Breskens, om daardoor goede verbinding met Vlissingen te geven. Het schrijven is te uitvoerig om nog in dit nummer op te nemen, Maar het doet ook weer eigen aardig aan, dat dit schrijven eerst heden onder de oogen van het publiek wordt gebracht, ofschoon het reeds op 28 Oct. 1931 aan Ged. Staten werd verzonden. Waarom ook van die zijde en te gelegener tijd niet meer actie is gevoerd voor die lijn, moge voor meer ingewijden begrijpelijk zijn, voor ons niet. Sommigen strooien kruimpjes voor de vogels, nu alles onder de sneeuw' ligt. Laat velen het hen nadoen. (Dierenvriend). Bij een bewoner van Graauw achtereind is dezer dagen 't re genwater bedorven, doordat er petroleum in den regenbak is ge gooid, Aangezien het hier een ge zin betreft met 9 kinderen is het ongemak verbazend groot. Defo lite heeft de zaak in onderzoek. Midd. Crt. Zeenwsche Zangersbond. Zaterdag is te Goes weer de jaarvergadering gehouden van den „Zeeuwschen Zangersbond". Na verwelkoming door den voorzitter den heer Flipse, brach de weer herstelde secretaris, de heer van Houte zijn jaarverslag uit. Ook het financiëei beleid van den heer de Priester evenals de toestand van de kas vond be vrediging. Als bestuursleden werden her kozen de h h. van Houte en Jonker. Het congres zal dit jaar ge houden worden te Vlissingen op Zaterdag 10 Juni, doch thans niet in de openlucht, maar in het hotel Brittania, waarvan de on dernemer bereids toezegging had gedaan inzake verblijf, enz., spe ciaal ook voor kinderkoren. Na eenige discussie werd be sloten om de h.h. Callenbach en Nieuwenhove weer als juryleden uit te noodigen. Voor het praktijk-examen in de Duitsche Handelscorres pondentie der Vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen, alsook voor „Mercu- rius" is geslaagd de heer J. Wisse Az. te Zaamslag. De heer W. Schepman, Directeur van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank te Huist is als zoodanig benoemd aan het bijkantoor te 's-Hertogenbosch. Tot ontvanger-griffier van de polders Havik en Hulster- nieuwland te Hulst is met ingang van 1 Februari benoemd de heer A. J. M. Rottier te St. Jansteen. Men meldt aan de N.R.Crt. Een veekoopman uit Aarden burg, die verdacht van betrokken te zijn bij het smokkelen naar België, was gearresteerd, bleek in het bezit te zijn van een af schrift van een volledigen dienst rooster van de grensbeambten in de omgeving voor de komende dagen. Een paar grensbeambten heeft men in verband daarmede ge schorst. Vrijdag is een tot nog toe onbekend schip op de Ruggebot buiten het Keteldiep, op onge veer 5 KM. in Oostelyke rich ting van de Noordpunt van Schokland, aan den grond ge- loopen. De stoomfluit gaf her haaldelijk signalen, terwijl men van Schokland at tevens licht signalen waarnam. Men kon overigens niet onderscheiden, of deze signalen met flambouwen werden gegeven of dat wellicht een deel van het schip in brand stond, daar de vlammen vry groot waren. Assistentie kon men van Schokland uit, niet verleeneD, daar de haven it dichtgevroren. en Drog.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2