omgesprongen Landbouw. Gemengd Nieuws. mate het opbrengst-cijfer is nog ruim 17 millioen onder de raming gebleven. Zonderen we het jaar 1928 uit, dan gaven de gewone inkomsten van het Rijk in latere jaren een geregelde stijging te zien. Zij klommen van bijna 429 millioen in 1923 tot 511 millioen in 1929 Toen begon de daling. Aldus: 1930504.5 millioen. 1931 452.7 1932: 400.5 Dit beteekent dus, dat, in weer wil van de getroffen maatregelen, de inkomsten van het Rijk in 2 jaar tijds met 104 millioen gulden zijn teruggeloopen. Als men nu ziet, dat de Rijks inkomstenbelasting over 1932 op bracht 77.5 millioen gulden, of 14 millioen minder dan een jaar te voren, en deze opbrengst zal zeer stellig over het loopende jaar een nog sterkere daling ver- toonen, omdat het effect van lagere inkomsten zich eerst twee jaar later ia de belasting-cijfers toont, dan behoeft men geen pes simist te zijn om zich af te vra gen, waar het naar toe moet. Mannen van gezag, als dr. Van Aalst en dr. Colijn, hebben ons in den laatsten tijd verteld, dat we door het diepste punt van de crisis heen zijn. Wel zal zoo zeggen zij de opleving zich niet zoo spoedig toonen en kan men verwachten, dat wij een vrij langen tijd op het niveau van het oogenblik zullen blijven staan, maar erger wordt het niet. We hopen het, maar dan nog behoeft men niet te verwachten, dat men er dadelijk de positief-gunstige uitwerking van zal bespeuren op de opbrengst der Rijksmiddelen. Verstandige en beleidvolle poli tiek schrijft voor, op verdere da ling bedacht te zijn. Staatsloterij. De heer K. ter Laan c.s. heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van art. 2 van de Wet van 23 Juli 1885 tot regeling der Staatsloterij. Het is de bedoeling, tijdelijk het aantal loten te vergrooten, opdat het publiek niet meer in de noodzakelijkheid verkeert een lot aan te schaffen bij een parti culiere binnenlandsche of bij een buitenlandsche onderneming. In de toelichting zetten de voorstellers verder uiteen, dat het Nederlandsche volk een veel grooter aantal loten verlangt dan de Staatsloterij beschikbaar stelt. Zoo is de tegenwoordige Wet op de Staatsloterij zelf de aanleiding tot de opkomst en bloei van verschillende particuliere loterijen. Deze laatste worden echter door de regeering bemoeilijkt en on mogelijk gemaakt. Nu wordt het publiek als het ware gedreven naar andere ondernemingen, waarbij er kunnen zijn, waarvan het stelsel niet zoo openbaar is te doorzien. Reeds sedert vele jaren wordt het land overstroomd met aanbiedingen van buiten landsche loterijen. Beter is, het geld in het land te houden. De leuze, dat men Nederlandsch fabrikaat moet koopen, is ook^ door de regeering bij menige" gelegenheid aangeheven en in dit geval is er meer dan één reden vóór, geen enkele tegen. Cadeanx aan Gemeente ambtenaren. De afdeeling voor geschillen van bestuur van den Raad van State behandelde Woensdag een beroep van het gemeentebestuur van Winschoten tegen een besluit van Gedep Staten van Gronin gen, die goedkeuring hebben ge weigerd aan 'n raadsbesluit van Winschoten, waarbij aan den gemeente-architect aldaar een zilveren servies ter waarde van omstreeks 500 gulden ten ge schenke is gegeven bij gelegen heid van zijn 25-jarig ambtsjubi-I leum. De griffier zeide, dat Ged. St. van Groningen reeds jaren lang I het principe huldigen, dat het niet aangaat, uit de publieke j kas cadeaux te geven aan amb tenaren. De Kon. beslissing zal later volgen. Bcetcnzand. Het Tweede Kamerlid Bierema heeft tot den m n ster van oeco- nomische zaken en arbeid de volgende schriftelijke vragen ge richt 1. Is het den minister bekend, dat voor den verbouw van sui kerbieten hier te lande dikwijls gebruik wordt gemaakt van bui- tenlandsch en met name van Duitsch zaad, ofschoon uitstekend in ons land verbouwd zaad in meer dan voldoende hoeveelheid beschikbaar is 2. Is het den Minister bekend, dat Duitschland den invoer van Nederlandsch bietenzaad belem meringen in den weg legt 3. Is de minister bereid aan het verleenen van steun aan de bietenteelt de voorwaarde te ver binden, dat de gesteunde suiker bieten gegroeid moeten zijn uit inheemsch bietenzaad HANDEN Doos 30 en 60 ct. Voor het Nat. Crisis-Comité. De directie der N.V. P. Mole naar en Co's Meelfabrieken te Westzaan heeft aan het Nationaal Crisiscomité 10000 pakjes Kin dermeel geschonken. De N.V. Maatschappij „Nutricia" te Zoe- termeer deed eveneens aan het Nat. Crisis-comité een schenking van 10.000 pakjes Kindermeel. Het Automobielverkeer met België. Blijkens bij de Kon. Nederl. Automobiel Club binnengekomen mededeelingen van leden heeft zich bij enkele Belgische douane kantoren het merkwaardige feit voorgedaan, dat Nederlandsche automobilisten verplicht werden tot betaling van een taxe de cir culation van 12,50 Belgische fr. In verband daarmede heeft het secretariaat der K.N A.C. zich on middellijk tot de Belgische Auto mobiel Club gewend ten einde na te gaan of wellicht de over eenkomst welke tusschen Neder land en België is gesloten ten aanzien van wederzijdsche vrij stelling van wegenbelasting zou zijn gewijzigd. Uit de stappen die genoemde Club bij den Minister van Financiën heeft gedaan is echter gebleken, dat de belasting heffing aan de grens op een mis verstand berust. De douanekan toren hadden namelijk 'n aan schrijving ontvangen, dat tenge volge van een wijziging van de belastingwet de wegenbelasting voor vreemdelingen verhoogd was van 10 tot 12,50 francs. Als ge volg van de overeenkomst tus schen Nederland en België was deze belasting echter niet van toe passing op Nederlandsche auto mobilisten, maar aangezien dit niet in de aanschrijving was ver meld, verkeerden sommige dou ane-beambten in de meening dat met ingang van 7 Januari j 1. iedere vreemde automobilist tot betaling van de taxe de circulation verplicht was. Uit het bovenstaande blijkt dus dat Nederlandsche automobilsten niet verplicht zijn tot betaling'van genoemde taxe de circulation. Prinses Juliana voor de microfoon. Hedenmiddag had via de A.V.R.O. de uitzending plaats van de opening van de Kweekschool van officieren, bij het Leger des Heils te Amstelveen. De plech tige opening geschiedde door Prinses Juliana, nadat door mr. dr. J. Donner, minister van Ju stitie een rede was gehouden en ook de Chef van den Staf Henry Mapp in de Engelsciie taal een rede was uitgesproken, vertaald door Komm.dt. Bouwe Vlas. H. K. H. verklaarde de stichting ge opend, met de hoop, dat de verwachtingen verwerkelijktmoch- ten worden. AXEL, 20 Jan. 1933. De sneeuw is weer geruimd, althans in zooverre, dat men er geen hinder meer van heeft. Dit moge jammer zijn voor de school jeugd, voor de rijpere jeugd is het misschien gelukkig, want het rennen op het marktplein met sleedjes nam een zoodanigen vorm aan, dat het een wonder mag heeten, dat geen ongelukken zijn gebeurd. Ook de chauffeurs zullen er niet om treuren, als de wegen wat minder glad zijn, want slip pen moeten ze niets van hebben 1 Dinsdagavond nog slipte de auto van de Z.-VI. Tramweg-Maal- schappij op het eind van de Kerkdreef, juist toen de tram aankwam. En alsof de machine het bemerkte, dat de directeur in de auto zat, zoo werd de gang plotseling als het ware tot stil stand verminderd, zoodat de auto nog wel met de tram in aan raking kwam, doch van schade of schrik was geen sprake. Mer. deelt ons mede, dat de ontspanningsavond, die de V.V.V. aan hare leden zal bieden, een week is uitgesteld en zal gehou den worden op 9 Februari. Van de komst van het ensemble-Car ter is men thans verzekerd. Wat betreft de komst op He melvaartsdag van de athletiek vereeniging Medioburgum uit Mid delburg, ook daarvan, is de toe zegging verkregen. Volksonderwijs. Onder voorzitterschap van den heer A J. Schieman werd gis terenavond de jaarvergadering gehouden van de afd. Axel van Volksonderwijs. De voor zitter sprak zijn teleurstelling uit, dat niet meerdere leden van hunne belangstelling blijk gaven. Weliswaar heeft men over het ledental niet te klagen en onder vindt het bestuur met de com- missie's ook sympathieke mede werking, maar het deelnemen aan de besprekingen en besluiten getuigt van meer meeleven in den strijd, die helaas nog onver zwakt moet worden gevoerd voor behoud van de openbare school, de volksschool. Het jaarverslag getuigde van activiteit en in financiëel opzicht van goed beleid. Gewezen werd op de bevredigende resultaten, van de propaganda-commissie en de collectanten. De rekening wees aan f 222 aan ontvangsten en f 159 aan uitgaven. Het getal leden is 101. Wegens periodieke aftreding van de heeren 't Gilde en Wiech- mann werd herkozen dhr. 't Gilde en mej. A Abrahamse, on derwijzeres, gekozen. Hierna bracht de voorzitter verslag uit van de algemeene vergadering in November te Haar lem gehouden en de propaganda- commissie van hare bevindingen bij het gehouden huisbezoek, waarbij o.m. werd geconstateerd, dat nog vele ouders, ofschoon principiëel voor openbaar onder wijs, door allerlei bijzaken bewo gen worden om hunne kinderen naar een bizondere school te zenden, zoodat men van een voortgezette propaganda wel succes verwacht. Een nieuwe commissie werd daartoe aange wezen. Besloten werd voorts om voor de leden een huishoudelijke pro- paganda-avond te houden, waarbij ter afwisseling „koekjes bij de thee" wordengeprrsenteerden ook zal men in openbare bijeenkomst een spreker doen optreden, waar bij dan de bekende film zal vertoond worden. Ten slotte zal aan de Fröbel school in de Nieuwstraat nog een Kerstgave worden verleend, als tegemoetkoming in de kosten van het Kerstfeest. Zware mishandeling. Toen dezer dagen delandbou- wei M. te Boschkapelle in een woning met enkele kennissen zat te praten kwam daar een zekere R. eveneens van daar binnenstuiven enzeide dat hij nog een appeltje met M, had te schillen, omdat M. destijds in een strafzaak tegen R zou heb ben getuigd, waarop hij vertrok. Toen M. eenige oogenblikken daarna de woning verliet en zijn fiets nam om weg te rijden stond R. hem op te wachten en sloeg met een paal tengevolge waar van M. een ernstige hoofdwonde bekwam en een fractuur aan den rechterarm opliep. De marechaussée stelde een onderzoek in en hield R. aan. Deze ontkende zich aan de mis handeling te hebben schuldig gemaakt, doch op zijn kleeren werden bloedvlekken aangetrof fen. R. is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. M. Crt. De laatste weken werden speciaal in de fabrieken der N.V.'s Van Melle en Gebr. Verduijn van tijd tot tijd een kleine hoeveelheid goederen vermist, zoo meldt de Breskensche Courant. De daders kwamen door een tuimelraam of door het uitsnijden van een ruit naar binnen en de den een keuze uit de vele lekker nijen die er lagen. Ook in dere- clame-afdeeling der eerstgenoem de N.V. werd een bezoek gebracht en krijtdoosjes, mesjes, horloges, waren welkome buit. Ten laatste werd zelfs gebruik gemaakt van een soort breekijzer, dat vergeten werd. Het mocht de politie al spoedig gelukken de daders te vinden. Het waren een 5-tal jcngens van 12—13 jaar. Ze hadden er een clubje van gemaakt, werkten mei uitkijkposten enz. en gingen heel geraffineerd te werk. Met een sleu tel, die was meegenomen op een hunner tochten, werd een auto maat geopend en geledigd. Na afloop werd soms een smulpartij gehouden, o m. op één der in de haven liggende botters. Het teveel, dat niet verwelkt kon worden, werd op verschillende plaatsen gestopt. Tot het nu tot de ontdekking gekomen is, met pi aces-verbaal als gevolg. Landbouwfilm. Het was een voor landbouwers zeer aantrekkelijke film, die hier Woensdagavond gegeven werd door de Chili-salpeter-Handels- vereeniging te Rotterdam en de ongeveer 150 toeschouwers heb ben er dan ook echt van genoten. Te meer waar hier niet, zooals dikwijls met die soort films het geval is, de leclame direct naar voren drong. Men kon er het landbouwbedrijf in zijn vollen omvang gadeslaan, zooals dit in de verschillende provinciën van ons land wordt uitgeoefend, zoo als zaaien, poten, ploegen, oog sten, dorschen, de veeteelt, het leven op de boerderij, de trans port en ook het havenbedrijf te Rotterdam, alles heel interessant. De heer P. Ie Feber, leeraar aan de chr. landbouwschool al hier hield een korte inleiding, waarna de heer Van Heel een uiteenzetting gaf van de resul taten van bemesting in verschil lenden vorm. Het slot was een humoristische film, waarbij een kleine hoeveel heid chili, welke quasi verloren ging, tot allerlei mogelijkheden aanleiding gaf, zoodat men zelfs het graan tusschen de straatstee- nen zag opgroeien. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 22 JANUARI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/« ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 44i. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Mare. 6:22. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Woensdagavond ruim 11 uur ontdekte de heer Van Liere, di recteur van de z.g Pulp- en Jamtabriek aan den Postweg te Kapelle, dat er in de maalderij brand uitgebroken was. Onmid dellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die tegen 12 nur ter plaatse was. Het gelukte het vuur tot de maalderjj te beper ken. Het inwendige brandde ge heel uit en hoewel de muren bleven staan, stortte het dak naar beneden. De oorzaak is on bekend, Vuur kwam er in deze afdeeling niet en de electriciteit wekt de fabriek zelf op. Deze machines stonden echter sedert 6 uur stil. Aan mogelijke broei in de droge grondstoffen wordt gedacht. Verzekering dekt de schade. Midd. Crt. Gisteren reed de 50-jarige T. de Groot, expediteur te Ameide, met een vrachtauto in de richting Schalkwijk. Bij den ontwaakten overweg zag hij een trein uit de richtiDg Utrecht naderen. Voor dezen trein stopte hij en toen de trein was gepas seerd wilde hij den overweg passeeren. Hij had echter niet gezien, dat uit de richtiDg Den Bosch even later de sneltrein den overweg zou passeeren en juist toen de vrachtauto op de lijn uit de richting Den Bosch was, werd het voertuig in volle vaart gegrepen. De vrachtauto werd totaal versplinterd en over giooteD atstand meegesleurd. De heer de Groot werd le vensgevaarlijk gewond. In deD vrachtauto reden mee de 20 jarige P. van Bruggen en de 6-jarige R. van Bruggen, twee broers, eveneen* uit Ameide, die beiden op slsg gedood werden. Zware brand te Rotterdam. Gisternacht is een ernstige brand uitgebroken in het ge bouw van de firma Kraemer en Roder, handel in Ijzerwaren en Gereedschappen, gevestigd aan den Middensteiger te Rotterdam. Het pand bestaat uit een grooten winkel, met magazijnen en kantoorlokalen en is vijt ver diepingen hoog. Onmiddellijk naast dit pand is gevestigd het modemagazijn van Esders, ter wijl zich aan de achterzijde o.a. bevinden een houtopslagplaatg en een tabaksfabriek. Een nachtwaker ontdekte den brand. De brandweer rukte dadelijk met greot materiaal uit. In een ommezien had zich in het ge- bou v een geweldig vuur ont wikkeld en had het vuur zich met groote snelheid over nage noeg het geheele gebouw uitge breid. Niet minder dan zeven motor spuiten en twee drijvende spui ten, beneven» een groot aantal slangeuwagens namen aaD de blussching deel, zoodat er met meer dan 40 stralen gewerkt werd. Herhaaldelijk kwamen kleine ontploffingen voor. De brandweer had Diet alleen een uitertst moeilijke, maar ook 'n gevaarlijke taak. Een vijttal brandweerlieden liep vrij ern stige snijwonden op, by pogin gen om door de brandgaDgen der verschillende perceelen de vuurhaarden te naderen. Bij deze pogingen moest de brandweer herhaaldelijk voor de vuurmassa wijken. Het hooge gebouw is geheel verloren gegaan. Twee andere pakhuizen wer den eveneens door het vuur aangetast en ernstig beschadigd. Hen slaagde er echter in, het vuur hier te blusschen. De omringende winkels, wo ningen en pakhuizeD, waardoor de slangen zijn gelegd, hebben alle zeer veel waterschade ge leden. Op last van de politie hebben de bewoners van de om het bran dende pand gelegen woningen reeds in het begin van den nacht hun woningen ontruimd. In verband met het gevaar van kortsluiting heeft men ver der de tramdraden doen wegne men. Ondanks het nachtelijk uur waren duizenden nieuwsgierigen naar de plaats van den brand gekomen om het blusscbingswerk gade te slaaD. Totaal uitgebrand zjjn het pak huis van de fa. Kraemer en Röder 't groote pakhuis van de firma Koch Co., waarin een groote oorraad tabak lag opgeslagen en de zolderverdieping met twee étages, van het pand der firma Kraemer en Röier aan den Mid- kensteiger. Verder zijn eenige huizen zeer ernstig beschadigd, vooral dat van den kleermaker B De schade aan andere huizen is minder groot» wmm

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2