Binnenland. Gemengd Nieuws. Duilsche grossiers in het Roer gebied en de Rijnprovincie groote partijen margarine opkoopen om ze, volgens vaste contracten aan bepaalde Nederlandsche grossiers siers verder te verkoopen. De Nederlandsche douaniers en ma- rechaussées beproeven al het mogelijke om de smokkelarij tegen te houden, maar zij kunnen niet veel uitrichten omdat de grens bewaking slechts zwak is. Kerk en Vrede. In verband met een voorge nomen actie tegen den weleerw heer ds. J. B. T. Hugenholtz, als predikant, wegens zijn activiteit voor de vredesbeweging en anti- militairisme, deelt ds. Hugenholtz ons mede, dat hij, ofschoon hi vanzelfsprekend als mede-redac teui den geheelen inhoud van het orgaan „Kerk en Vrede" voor zijn rekening neemt, hij sinds Mei "an het vorige jaar geen hoofd redacteur meer is van genoemd orgaan en de heer Costerus blijk baar sinds dien tijd het orgaan niet onder oogen heeft gehad Verder is hij van oordeel, dat het gedeeltelijk citeeren van artikel elf een valsch licht werpt op genoemd artikel. Immers, voorop staat in dit artikel het belang van de Christelijke Kerk in het algemeen en de Hervormde Kerk in het bijzonder. Dit artikel luidt in zijn geheel als volgt „De zorg voor de belangen, „zoo van de Christelijke Kerk in „het algemeen als van de Her vormde in het bijzonder, de „handhaving harer leer, de ver „meerdering der godsdienstige „kennis, de behartiging van de „zending, de bevordering van „Christelijke zeden, de bewaring „van orde en eendracht, en de „aankweeking van liefde voor „Koning en Vaderland, moeten „steeds het hoofddoel zijn van „allen, die in onderscheidene „betrekkingen met het kerkelijk „bestuui belast zijn". We twijfelen niet, of ds. Hugen holtz zal zich op dat artikel wel weten te verdedigen. Er wordt helaas door sommigen, die in onderscheidene betrekkingen met het kerkelijk bestuur belast zijn, wel op meer ergerlijke manier gezondigd tegen dat artikel. Intusschen wijzen we erop, dat we met opzet Kerk en Vrede hierboven niet tusschen aanha- lingsteekens hebben geplaatst. De rijksmiddelen hebben in December f 33,568,400 opge bracht, of f9,616,000 minder dan het jaar tevoren. Over het geheele jaar 1932 was de opbrengst f 400,525,400, nog f 52,274,000 minder zijnde dan over 1931. AXEL, 17 Jan. 1933. Zij, die meerijn, dat een win ter zonder ijs of sneeuw niet je ware is, zijn bevredigd. Het heeft een paar nachten flink gevroren en men hoort reeds van ijsbanen. Toch is het weer veranderlijken we hopen maar, dat er geen éénnachtsijsslachtoffers vallen. Ook de jeugd kan hier heden zijn lust tot sneeuwpret bot vie ren, doordat vanmorgen een flinke laag sneeuw de straten bedekte Zaterdag werd in de Land bouwschool alhier een samen komst gehouden van oud-leer lingen dezer school. Het doel van deze samenkomst was de oprichting eener Vereeniging van Oud-leerlingen. Ruim een 40- tal waren opgekomen, terwijl van enkelen bericht van verhindering was ontvangen. Er werd in beginsel besloten tot het vormen eener Vereeniging van Oud-leerlingen. Een vijftal personen werd aangewezen om een ontwerp-reglement enz. sa men te stellen en dan op 28 Jan. a.s. opnieuw samen te komen, voor de definitieve oprichting der Vereeniging. Gisteren vernamen we het overlijden van den heer L. F. M. van Waesbergbe, leidend firmant van het bankiershuis van dien naam, lid van de Kamer van Koophandel voor Z- VI. en oud lid der Prov. Staten, terwijl nog onderscheidene functies door hem werden bekleed. Reeds eenige jaren moest hij zijn ijver temperen, terwille van zijn gezondheid, doch desniettemin had hij volle aandacht voor de Zeeuwsch-Vlaamsche belangen Het kantoor Ls. van Waesberghe- Janssens zal door dit verlies een flinke kracht missen. Zaamslag. Ook hier is een feestelijke jaarvergadering gehouden door de afd. van den Ned. Chr. Land arbeidersboni. Na opening met een inleidend woord en gebed van Ds. van Dis, las de secre taris zijn jaarverslag. Men telde 170 leden. Gememoreerd werd, dat de handelwijze van de landbouwers zeer te betreuren viel. Dezen hebben zich van den zwartsten kant laten zien er. er werd op gewezen, dat zij daardoor pro paganda maken voor de s. d. a. p. Aan steun was uitgegeven f4994 uit de kas en f 1088 door de gemeente. Vervolgens werden enkele voor drachten gegeven en spraken ook ds. Kok van Zaamslag en ds. Hetebrij van Rilland krachtige taal tegenover de houding der landbouwers. By Krabbendijke heett op den Rijksweg een auto komende uit de richting Middelburg en be stuurd door zekeren C uit Am sterdam, zekeren H., woceude te Kruiningen aangereden en op slag gedood. Volgens ooggetuigen zou den automobilist in dezen geen schuld treffen, doch het ongeval aan bet slachtoffer zelt zijn te wijten. Midd. Crt. Oneerlijke brievenbestellers Men meldt uit Maassluis aan de N. R Crt. De laatste dr'e jaren hebben verscheidene personen alhier geen bericht ontvangen op hun aan tabrieken ingezonden siga retten- en andere bons. Boven dien bleken uit postpakketten horloges, ringen, kettingen, geld enz. verdwenen te zyn. De vo rige week gat 'n ingezetene ken nis aan de politie, dat hij geld uit een hem toegezonden post pakket vermiste. Een recher cheur heeft daarna een onder zoek ingesteld. Op voldoende gegevens werd als verdacht gearresteerd de ad- spirantbesteller D. van W., al- bier. In zijn woning zyn vele voor werpen in beslag genomen, die uit pakketten en brieven afkom stig zijn. Ia de woning te Vlaar- dingen zijn voorts tal van voor werpen in beslag genomen, die door fabrieken op ingeleverde bons cadeau worden gegeven o.a. een theekast, een spiegel, een nikkelen theeservies en veel andere huishoudelijke artikelen. Voorts hebben eenige inwo ners aangitie gedaan, dat de brie venbesteller P. de L alhier, zich aan oplichting van eenige kleine bedragen zou hebben schuldig gemaakt. Eéa der inwoners verzocht bovendien een onderzork naar een niet door hem ontvangen brief, afgezonden door een firma te Utrecht. Uit het onderzoek bleek, dat de L. zich het poststuk bad toe geëigend en vernietigd. Beestachtig. Bij de familie R in de Zandstraat te Hoens- broek was eenige dagen thuis de 23 jarige Anna Kr. uit Kerkrade, die gescheiden leeft van haar man en moeder is van een kindje. De vrouw kreeg herhaaldelijk bezoek van zekeren Jan Sch., een 25-jarigen jongeman uit Sittard die als vechtersbaas be tend staat. De dader, die vermoedde, dat zyn vriend, 'n medeminnaar van de jonge vrouw was, was met dezen gaan wandelen en had onderweg een aantal glazen bier gedronken. Toen beiden weer in de Zand straat terug kwamen troffen zij daar bij de woning de 23-jarige Anna Kr. aan. Na een korte woordenwisse ling zag de vriend, dat Sch. een mes trok en daarmee naar de vrouw stak. De vriend nam de vlucht om zelt de tweede steek te kunnen ontgaan, waarna de vrouw de keuken achter de wouing bin nenvluchtte, nagezet door den woedenden Sch. In dit keukemje heeft een vreeselijke vechtparty zich af gespeeld. Sch. heeft de vrouw bynage heel deü hals afgesneden. Nadat het in de keuken één groot bloedbad was geworden is hij vertrokken, doch voordat hij het huis uit was, was de onver laat nog eens de keuken komen binnenstormen on had onder het uitroepen van „Auna het is je eigen schuld de stervende vrouw hevig geschopt en ge trapt. Terwijl de politie met een dokter het slachtoffer behandelde werd er plotseling weer aan de keukendeur gestompt. De inspecteur opende de deur en voor hem stond de dader Sch. Op de vraag, wat kom je doen, antwoordde by Nog even haar goeden dag zeggen. Hierna werd de man gegre pen en naar het bureau over gebracht. Onderweg bekende hij volledig. Vrijdagnacht betrapten twee agenten op de Prinsengracht te Amsterdam twee mannen, die een hek, toegang gevende tot de achterzijde van een perceel in de Vijzelstraat, hadden ver broken. Toen zij zich ontdekt zagen, namen de mannen de vlucht, achtervolgd door de agenten. Tijdens deze achter volging loste een der verdachten een schot, waarop een der agenten eveneens een schot loste. De man, die geschoten had, werd op het Amstelveld door de agenten gegrepen. De andere verdachte werd later eveneens aangehouden hij had zich onder een auto verborgen. Beide vërdachten waren in het bezit van een dolkmes, een hunner had bovendien bij zich een alarmpistool, sleutels en een fleschje met pepor. Een winke lier uit de Vijzelstraat gaf later kennis, dat zijn winkelruit was gebroken, vermoedelijk tenge volge van het schieten hierbo ven vermeld. Een gulden voor een kwartje Dat is nog eens een goede ruil zou men denken. Zoo dach ten er dezer dagen in Haarlem ook een paar wsrkloozen over, die door een biljet voor een winkelraam, waarop geschreven stond: „Wij geven voor elk kwArtje een gulden" waren aan gelokt en den wiDkel binnen stapten. Zij overhandigden den kooplieden een kwartje en eisch- ten daarvoor een gulden. Doch zoo woordelyk moest de aankon diging niet worden opgevat, leg den de kooplieden uit. De be- doeliug was natuurlyk. dat.men in den winkel voor een kwartje één gulden waarde kon koopen. De werkloozen hielden zich ech ter aan den letter van de aan kondiging en eischten den gul den. Na een heftig debat beslo ten de kooplieden tenslotte de gevraagde guldens uit te betalen, maar om een einde te maken aan die voor hen wat erg on voordee- lige ruil verwijderden zij het lokkende biljet van de ramen. Zondagnacht half vyf is een felle braod uitgebroken in het Variété-gebouw „De Arena" aao het Stationsplein te Rotterdam. In korten tyd nam de brand een geweldigen omvang aan en stortte de koepel van het gebouw aaar beneden. De brandweer was met zeer veel materiaal uitgerukt. Men heeft hard ge werkt om de aangrenzende ge bouwen te behoudeD. Met 18 stralen werd water gegeven. Het Arena gebouw is totaal afgebrand. Het in het gebouw gevestigde atelier en de kantoren zijo geheel vernield. De wouing boven het café, aan den hoofd ingang van den Scfoiwburg is aan den achterkant zwaar be schadigd. Het gebouw is eigen dom van mevr. Sophie Spree, die verzekerd is. De Arena zelf is eigendom van het concern Scala te Berlyn. Dit was niet verzekerd, ook niet tegen be drijfsschade. Ook bet gezelschap Van Aer- scbot en Boskamp, dat in de Arena uitvoeringen gaf, lijdt groote schade, daar alle costuums en decors verloren zijn gegaan. De brand werd ontdekt door een der stoker», die des nachts bad geholpen bij bet klaarzetten van decors. Om halt vyf werd hy opgeschrikt door een knal. Hij probeerde het licht aan te draaien, maar dit bleek overal defect. Hy opende een deur, toegang gevend tot een der gan gen naar de zaal waar hem rook tegemoet kwam. Toen de brandweer ter plaatse verschoen laaide reeds een ge weldige vlammenzee boven de huizen op. Groot gevaar heeft langen tijd voor de omgeving bestaan. Eod vonkenregen daalde neer op het spoorwegpostkantoor No. 2 Maat regelen moesten ook worden ge Domen voor het station Delftsche Poort, waarvan bet dak gevaar liep in brand te raken door de vonken. De roofdiereDgalery en het openhuis der dierengaarde, die vlak tegen Arena zyn aange bouwd, liepen eveneens gevaar. Gelukkig is het zoover niet gekom n. Tengevolge van dan brand zijn 65 menschen, die in vasten dienst waren, werkloos geworden. De geheele muziek bibliotheek van den orkestleider Max de Groot, ter waarde van ongeveer 3000, is verloren ge- gaan. Ook van het orkest zyn de meeste instrumenten ver brand. Een record duiksprong. Zaterdag stond de 19-jarige F Vlasblom uit de Freierikstraat te Rotterdam iu die straat te praten met een paar vrienden, en merkte terloops op, dat hij wel eens van een van de het- torens van de spoorbrug over de Koningshaven zou willen sprin gen. Zijn vrienden zeiden sma lend Dat durt je niet, waarop Vlasblom besloot, dat het er dan maar ineens van moest komen. Hij was bet al laDg van plan geweest. Vlasblom liep de spoorbrug op en begon kordaat de trappen in den toren te beklimmen. Al spoedig trok dit de aandacht van de voorbijgangers, en weldra vatte de meening post, dat men met een krankzinnige, óf met een adspirant-zelfmoordenaar bad te maken. Men waarschuw de de politie, men schreeuwde, maar Vlasblom klom door. Bij stoorde zich niet aan den agent, die met zyn armen zwaaide, alsof hy het verkeer in de lucht bad te regelen. De menschpnme- nigte groeide en in spanning keek men toe. Men zag Vlasblom het bovenste puutje van den heftoren bereiken, men zag, hoe hij zijn jas uittrok, men zaghoe bij zyn jas weer aantrok en men dacht reeds, aldus de N. R. Crt. dat Vlasblom, onverrichter zake zou terugkeereD. Maar opeen».,. Er voer een huivering door het publiek. Daar sprong Vlasblom boven van den toren. Pylsnel schoot hij langs de yzerconstruc tie. Toen maakte bij een keu rige salto-mortale weer giDg het een eind recht naar beneden opnieuw maakte Vlasblom een salto en toen viel hy de rest, met zyn handen naar voren. Hy tjoempte het water in, dat schuimend hoog opspatte cn zich daarna boven hem sloot. Reik halzend keek men toe. Zou hij weer boven komen en zou by oqgedeerd zyn? Weldra kwam zyn hoofd weer te voorschyn en met forsche slagen zwom Vlasblom een mo torbootje, dat juist door de brug kwam varen, tegemoet. Het bootje pikte hem op en bracht hem naar den wal. Daar stond de politie al klaar, om hem naar het bureau te brengen. Hy kreeg droge kleeren en twee processen- verbaal. Eén wegens het zonder toestemming loopen over den spoorweg en één wegens het zwemmen in verboden water. Letsel heeft Vlasblom niet op- geloopen. Hij heeft den sproDg gemaakt in zijn gewone kleeren. Jas, boord, das, BchoeneD, alles had hij er by aaD. De toren was 65 M. hoog. Een Nederlandsche perso nenauto, afkomstig uit Hengelo, welke met 6 inzittenden op den terugweg van de te Dortmund gehouden Zesdaagsche was, kwam in botsing met een uit de richting Munster komende au'o bus, waarin zich een 20-tal leerlingen van de landbouw school te Epe bevond. De auto bus sloeg om. De auto sloeg 50 M verder over den kop. De gewonden kooden allen, na ter plaatse te zyn verbonden, naar huis terugkeeren. De auto ig geheel vernield. De leerlingen uit de autobus werden door glasscherven licht gewond. De officier van justitie te Arnhem heeft de aanhouding gelast van A. J. F M. S. te Velp, die failliet is verklaard, en die vermoedelyk Daar het buiten land is vertrokken met mede neming vaD effecten tot een waarde van 200 000. Deze effecten zijn vermoedelijk eigen dom van zyn trouw, die voor haar huwelyk ernstig voor S. was gewaarschuwd. De Banier verneemt, dat Zaterdagmorgen in het huis vau bewaring te Dordrecht de hoofd dader van den landbouwer de Reus te Numansdorp, dood in zijn cel is aangetroffen. Galgenhvrnor. Dieven hebben getracht hun slag te slaan ia de zaak van de N.V. Friesche Zakkenhandel te Leeu warden. Ten einde zich toe gang tot het kantoor te ver schaffen hebben zij een achter ruit ingedrukt. Een scbryfma- chine, die hun in den weg stond werd tegen den grond gesmakt. Alle kasten en laden zijn leeg gehaald, aldus de Crt. De brand kast is met boren ea beitels ge forceerd. Den inhoud hebben de indringers zich toegeëigend eo de daarin aanwezige boeken over het kantoor geslingerd. Op den binnenkant van de brand- kastdeur hebben zij het volgende geschreven. „Als je geen betere kast hebt, kun je je geld wel op tafel laten liggeD. De groeten aan de recherche. De groeten van de inbrekers Wie vindt ods De politie heelt een onderzoek ingesteld en vingerafdrukken genomen. Dezer dagen is ingebroken by de firma A. Schi y ?er te Rot terdam De inbrekers zijn binnenge drongen in een leegstaand pand en kwamen zoo op hst dak van het bewuste perceel, waarin een gat werd gehakr, waarna zy alls kantoren hebben doorzocht. Daar- by vielen hen de sleutels van de brandkast in handen. Een aantal effecten ter waarde van flOOJO.is gestolen. Voorts zijn ontvreemd 2500 sigareD, postzegels en eenig kleingeld. Van de dieven geen spoor. Zondagmorgen omstreeks half acht is brand uitgebroken in de landbouwschuur van den landbouwer J. Beyer te Ooltgens- plaat. De schuur en de geheele inventaris gingen in de vlammen op Twee paarden werden m-1 veel moeite gered. Zondagnacht half twee wil de de heer F. D. uit Zandvoort met zyn auto onder Naarden te rugkeeren. Bij het keeren pas seerde hy een auto, komende uit Amsterdam, zonder te bemer ken dat daarachter eeD motor- rywiel reed. Een botsing volgde. De motorryder, S. H. uit Amster dam, werd tegen den grond ge slingerd en kwam met het rech terbeen onder den moter, Hy be kwam een gecompliceerde breuk aan het rechterbeen.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2