Eerste Hulp «Si Binnenland. PÜROL dat laatste geval zullen andere landen zich met dezen landhonger moeten gaan bemoeien en de nieuwe wereldoorlog is geboren. Alle teekenen wijzen er op, dat Japan het laatste zal kiezen Subsidie aan de wcrkloozcnkassen. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft een mededee- ling gericht tot de besturen der gemeenten, die tot het Werkloos- heidbesluit 1917 zijn toegetreden, dat de regeering besloten heeft, voor het jaar 1933, ten behoeve van de werkloozenkassen van "ereenigingen, gesubsidieerd vol gens het Werkloosheidsbesluit 1917, een subsidie toe te kennen, van ten hoogste 200 pet., met deze uitzondering, dat voor eenige groepen (landarbeiders, metaal bewerkers, houtbewerkers, tex tielarbeiders en steenfabrieksar beiders) een subsidie zal worden toegekend van ten hoogste 250 pet. en voor de groep van tech nisch en opzichthoudend perso neel een subsidie van ten hoogste 150 pet. Het definitief percem tage van subsidie kan uiteraard eerst na afloop van het jaar 1933 worden vastgesteld en wordt zoodanig bepaald, dat niet meer wordt gegeven dan noodig is, tot de bovengenoemde maxima. Aan de besturen van de be trokken werkloozenkassen is in overweging gegeven, om maat regelen te treffen, die 't mogelijk maken, met het in den aanhef genoemde subsidie aan de reg lementaire verplichtingen te kun nen voldoen. In het algemeen is daarbij door de regeering als voorwaarde gesteld dat: 1. de termijn, na welken nieuwe leden recht op uitkeering kunnen doen gelden, wordt gesteld op 52 weken2. aan gehuwde vrouwen geen uit keering wordt gegeven3. aan personen van 65 jaar of ouder geen uitkeering wordt gegeven 4. de bijdrage voor de werkloozenkas, in geval van werkloosheid a!s uitkeering uit de werkloozenkas wordt genoten, wordt doorbe taald. Verschillende kassen zullen verdere maatregelen moeten ne men, waarover thans nog overleg wordt gepleegd. Zoodra ten aanzien van eenige kas vaststaat, welke wijzigingen zullen worden aangebracht, zal daarvan mededeeling worden ge daan. Te veel varkens. De Varkenscentrale, een van de crisisinstellingen, waarmee wij verrijkt zijn, is van plan 100 000 biggen op te koopen en deze te vernietigen om aldus de prijzen op peil te houden. Het Nationaal Crisis-Comité heeft op advies van de Directies van abattoirs gewei gerd de 100 000 krulstaarten in ontvangst te nemen om ze onder de werkloozen en armlastigen te verdeelen, doch heeft de plaatse lijke comité's echter volkomen vrijgelaten om indien zij een an dere meening zijn toegedaan, zich met de Varkenscentrale in ver binding te stellen. We leven in een dwaze wereld, die heet verarmd te zijn doch telkens en telkens weer blijk geeft het nog zoo goed te hebben, dat zij zich kan ontdoen van voedsel voorraden. Bovendien gelooven we niet, dat het opruimingsmiddel zal helpen, want teveel „varkens zullen er steeds onder de mer. schen blijven wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van be vroren rund- en kalfsvleesch. Uitvoer van groenten naar Frankrijk. Vanwege de commissie voor den uitvoer van groenten en fruit naar Frankrijk, wordt medege deeld, dat gedurende het eerste kwartaal van 1933 de volgende hoeveelheden groenten en fruit uit Nederland naar Frankrijk mogen worden ingevoerd le. witlof, vrij; 2e. pootuien, kleiner dan 20 m.m. middellijn, vrij. 3e. uien, 150 000 K.Q. gedu rende het tijdvak 1 Januari—15 Maart- 4e andere versche groenten dan uien en witlofin Jan. 720.000 K.G in Februari 810.000 K.Q., tot 15 Maart 400.000 K.G. 5e. appels en peren in Janu ari 260,000 K.G., in Februari 370.000 K.G., in Maart 375.000 K.G. 6e andere versche vruchten in Januari 2 000 K.G in Febtuari 5.000 K.G., in Maart 10 000 K.G. In het Fransche besluit om voor het eerste kwartaal van 1933 een afzonderlijk contingent voor uien vast te stellen, heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid aanleiding ge vonden om de basis van ver deeling der contingentecrings certificaten onder de Nederland sche exporteurs te wijzigen. Het contingent uien wordt uit sluitend verdeeld onder de ex porteurs, die in het tijdvak 1 October 1931 1 April 1932 voor eigen rekening uien naar Frank rijk hebben uitgevoerd. Het contingent „andere groen ten" wordt onder de handelaren, die in genoemd tijdvak „andere groenten" voor eigen rekening naar Frankrijk exporteerden ver deeld. Met het uitgeven van certifi caten voor dezen uivoer is belast, mr. L. Niemöller, Javastraat 80, 's Gravenhage, telefoon 112128 Naar aanleiding van het vast stellen van het contingent voor uien vernemen wij, dat in het overeenkomstig tijdvak van 1932 naar Frankrijk werden uitgevoerd 4 494 000 K.G. uien. Hieruit blijkt duidelijk, dat onze export een zeer gevoelig verlies lijdt, dat te meer te be treuren is, daar er ook dit jaar flinke vraag naar onze uien aan wezig was. Met ingang van 15 Maart wordt de Fransche grens voor Nederlandsche groenten ge sloten. Men zal zich herinneren, dat de Nederlandsche regeering het noodig oordeelde, evenals ver schillende andere landen, maat regelen te moeten treffen tegen den Franschen import in verband met den coloradokever. De maatregelen welke Frank rijk op zijn beurt genomen heeft, werden algemeen beschouwd als het gevolg van deze moeilijk heden. om nog loopende schulden ten bedrage van f63.83 af te lossen. Bovendien is ook op de leening voor de aangeschafte piano nog f150 schuld af te lossen. Vervolgens kwam de begroo ting voor 1933 aan de orde welke aan uitgaven f674,56 meldde waartegen slechts f 517,50 aan» inkomsten konden geraamd worden. Mag dit alles een somber vooruitzicht zijn, gelukkig is vol gende maand de Fancy-Fair (in combinatie met Concordia) daar, em naar wij hopen met de op brengst daarvan de tekorten weg te werken. Hierop werd ook nog de aandacht gevestigd en alle leden tot de meest mogelijke activiteit aangespoord om deze fancy-fair zoo goed mogelijk te doen slagen. De bestuursverkiezing welke door periodiek aftreden der leden J. K. Esselbrugge, A. van Hoeve en A. van 't Hoff volgde had het gewone verloop, doordat allen met bijna algemeene stemmen herkozen werden. Na nog eenige besprekingen van internen aard werd het offi ciëele gedeelte afgesloten en bleven de jongelui nog eenigen tijd gezellig bijeen. V. V. V, Eerste Kamer. De Eerste Kamer nam Dinsdag z.h s. en zonder discussie aan het wetsontwerp: machtiging van de ministers van waterstaat en van financiën, tot oprichting van de N.V. Haven van Vlissingen en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haven terreinen en de daartoe behoo- rende inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van de be voegdheid tot het heffen van rechten. Voorts werd aangenomen het AXEL, 13 Jan. 1933. Gisteravond hield de Alg. Zangvereen. „Orelio" haar jaar vergadering. Na opening deelde de waar nemend voorzitter mee dat de directeur tot aller spijt wegens uitstedigheid niet aanwezig kon zijn wat wel de eerste maal in den loop der jaren was. Hierna werden door den secretaris de notulen der vorige jaarvergadering gelezen en onveranderd vastge steld. Hierop volgde ofschoon er wei nig belangrijks te vermelden was een jaarverslag van denzelfden functionaris, dat als steeds in de puntjes was en dankbaar applaus oogstte. Alsnu werd de vergadering onder leiding van den vice-voor- zitter Van Hoeve voortgezet, en volgden financiëele besprekingen, het meest gewichtige van dien avond. Eerst het financiëel verslag, hetwelk aan ontvangsten f 392.35 vermeldde en aan uitg. f414.73, zoodat er weer een tekort was n.l. van f 22.38 Er was nog wel eenig kasgeld maar niet v<?ldoende Dinsdagavond hield de Ver eeniging voor Vreemdelingenver keer alhier op de bovenzaal van mej. Gilijamse een alge meene vergadering onder voor zitterschap van den heer A. van Maale, die de ongeveer 30 aanwezige leden het welkom toeriep en o)k voor hun gezin en zaken een goed nieuwjaar toewenschte. Het jaarverslag van den sec retaris wees op verschillende aangelegenheden die het vereeni- gingsjaar meebracht, zooals de ziekte van den voorzitter, waar door veel vertraging in de werk zaamheden ontstondhet con- cours-hippique, dat ondanks het minder gunstig weer een prach tig verloop had, het bezoek van de deelnemers aan het Binnen- scheepvaartcongres en het klein festival. De plannen, die men gekoesterd had voor het houden van een feestweek waren gestuit op een teleurstellende beslissing van de winkeliersvereeniging, omdat deze op het laatste mo ment niet wenschte mee te wer ken en zelfstandig een winkel show had ingericht. De voorz. zei, dat het bestuur gaarne wil vergeten wat te dien opzichte is gebeurd, maar dacht goed gedaan te hebben door liever de feestplannen in te trekken, dan een strop voor de kas te halen. Spr. hoopte voor 't vervolg op betere samenwer king. Het verslag van den penning meester luidde eveneens gunstig Het ledental was stationair ge bleven, terwijl de winst der ver- eeniging f413.44 bedroeg. Bij monde van dhr. A. Antheunis werd door de kascommissie tot goedkeuring geadviseerd. Hierna kwamen verschillende bestuursvoorstellen aan de orde, die een drukke bespreking ont lokten. Het resultaat was dat werd besloten a. tot het geven van een kunstavond aan donateurs en leden in de maand Februari, waarvoor f 200 crediet werd toe gestaan b. tot aansluiting bij de Alg. Nederl. Vereen, voor Vreemde lingenverkeer c. tot het laten vervaardigen van reclame-boekjes, waarin door foto's enz. de aandacht op onze gemeente zal worden gevestigd d. tot het nemen van maatre gelen, om te kom;n tot een Axelsche oudheidskamer met kleederdrachten, enz en e. tot het nemen van 20 aandeelen van f25 in het te stichten vereenigingsgebouw. Vervolgens gaf de voorz. lezing van het rapport, dat was uitge bracht over de stadsrechten en dankte de heeren, die daarvoor moeite en tijd belangeloos had den opgeofferd. Ofschoon dus 1933 in dat verband geen jubel jaar is» had men toch plannen om ook dit jaar meer teekenen van leven te geven en zoo ont wikkelde de voorz. een pro gramma, dat in 't kort hierop neerkomt le. op 2 Februari kunstavond voor de leden. 2e. op Hemelvaartsdag optre den van groepen uit de gymna stiek- en scliermvereeniging ,Me- dioburgum uit Middelburg, met folklore en rythmische dansen, des avonds concert te geven door een gunstig bekend staand mu ziekgezelschap. 3e op 2e Pinksterdag concours- hippique met een bijzondere attractie op het gebied van paar dendressuur. 4e. Een afwachtende houding zal worden aangenomen of van zekere zijde samenwerking zal worden verzocht en daarom ver zoekt het Bestuur de vergadering alsdan naar goeddunken te mogen handelen voor een feestweek. 5e. De plaatselijke muziek verenigingen zullen worden aangezocht om hunne te geven zomerconcerten zoo te regelen dat zij gedurende dat seizoen minstens 3 concerten zouden willen geven op Zaterdag, daar juist Zaterdags moet getracht worden het volk in Axel te hou den en de concerten in de week in verband met de winkelsluiting niets opleveren voor de nering doenden. 5e, Besloten werd in verband met het te houden klein festival door meer reclame meer vreem delingen te trekken. Deze plannen werden met in stemming begroet, evenals het voorstel, om aan den gemeente raad te verzoeken, om zijn be sluit aangaande de afschaffing der jaarmarkt in ta trekken en deze markt weer in te stellen, ook omdat die reeds sedert 1399 bestond. Het bestuur zou tot welslagen dier markt gaarne eenig offer brengen. Na enkele op- en aanmerkin gen bij de omvraag werd de vergadering gesloten onder de beste verwachtingen, dank zij het optimisme van het bestuur, dat vreemd was aan indrukken van mailaise of crisis, maar in plaats daarvan een toon van op leving en herstel deed hooren. inkeliersvcreenigiDg. Gisteravond werd vergaderd door de leden van bovenge noemde vereeniging en ofschoon de agenda punten bevatte, die van zeer groot belang zijn voor de winkeliers, was het aantal aanwezigen klein. De oorzaak zal wel te vinden zijn in de eenigszins slappe houding, waar door het bestuur zich de laatste tijden liet kennen en in dat geval hebben we hoop, dat er spoedig actie zal komen, want het bestuur is sedert kort gewijzigd en zon der een blaam op de aftredenden te werpen, gelooven we dat thans met name het secretariaat een activiteit vertoont, waardoor de leden zelfs gedwongen worden om ook hun aandeel te nemen in hetgeen te gebeuren staat. In de eerste plaats dan werd na de gewone plichtplegingen besloten tot het houden van twee vendu-dagen. Op 24 en 25 Januari aanst. zullen de leden gelegenheid hebben om in open bare veiling bij afslag en ten overstaan van bevoegde autoriteit hun zgn. winkelwachters te ver- koopen en al wat ze ten ver koop als winkelwaar wenschen aan te bieden. Ter vergadering werd reeds meer dan f 1000 goederen toegezegd. Vervolgens werd besloten om in het te stichten vereenigings gebouw 4 aandeelen van f25 te nemen. Hierna werd besloten om de cliëntèle 2 procent korting te geven in den vorm niet van zegels, maar penningen. Voor ieder kwartje besteed zou men dan een penning krijgen ter waarde van een halven cent, zoodat we in de toekomst dan een Axelsche munt krijgen, zij het op kleiner schaal dan in de middeleeuwen gebruikelijk was. En ten slotte besloot men om een propaganda-avond te geven voor de leden met hun huisge- nooten in den vorm van een soirée amusante. Ook werd nog I het idee geopperd om een jaar beurs te houden in de zomer maanden, doch dit zal van den financiëelen toestand afhangen. Inmiddels is ook eenige contri butie-verhooging te wachten. Voor wat hoort wat. Te Schoondijke ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur in gebruik bij den heer J. d. G. De schuur brandde geheel uit, terwijl de inhoud me de een prooi der vlammen werd voor het giootste deel. Een en ander kon nog worden buiten ge bracht. Verzekering dekt de schade. Ged. Staten van Zeeland hebben bepaald, dat, ingaande 1 Januari 1933, voor den tijd van drie jaar, een tijdelijke korting op de jaarwedden van wethou ders, die meer dan f 100 ont vangen, moet worden toegepast en wel voor gehuwden 21/, pet. van de eerste f2000, en voor ongehuwden 2V, pet. van de eerste f 1000 en 5 pet. van het meerdere der bezoldiging. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen verleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huid verwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube Loop der bevolking over 1932. Boschkapelle. Geboren 16 m., 13 vr., tot. 29 Gev. 23 m., 31 vr., tot. 54 Overleden 7 m., 9 vr., tot. 16 Vertr. 20 m., 34 vr., tot. 54 Bevolking op 31 Dec. 1931 609 m., 604 vr., totaal 1213. Bevolking op 31 Dec. 1932 621 m., 605 vr., tot. 1226. Alzoo vermeerderd met 13. Levenloos aangegeven 2. Voltrokken huwelijken 10. Hengstdyk. Geboren 10 m., 7 vr., tot. 17 Gev. 14 m., 10 vr., tot. 24 Overleden 4 vr., tot. 4 Vertr. 26 m„ 28 vr., tot. 54 Bevolking op 31 Dec. 1931 308 m., 283 vr, tot. 591 Bevolking op 31 Dec. 1932 310 m., 298 vr., tot. 608 Alzoo verminderd met 17. Voltrokken huwelijken 8. Hoek. Geboren 23 m., 22 vr., tot. 45 Gev. 28 m 32 vr., tot. 60 Overleden 15 m., 7 vr., tot. 22 Vertr. 39 m., 58 vr., tot. 97 Bevolking op 31 Dec. 1931 1347 m., 1359 vr., tot. 2706. Bevolking op 31 Dec. 1932 1348 m., 1344 vr., tot. 2692. Alzoo verminderd met 14. Voltrokken huwelijken 37. Westdorpe. Geboren 20 m., 24 vr., tot. 44 Gev. 40 m 63 vr., tot. 103 Overleden 12 m, 5 vr., tot. 17 Vertr. 46 m 52 vr., tot. 98 Bevolking op 31 Dec. 1931 1021 m., 968 vr., tot. 1989. Bevolking op 31 Dec. 1932 1023 m., 998 vr., tot. 2021. Alzoo vermeerderd met 32. In de gemeente geboren die elders woonplaats hadden 1. Levenloos aangegeven 1. Voltrokken huwelijken 13. De Zecuwsche lnchtiyn. Onlangs is melding gemaakt van de ernstige moeilijkheden die onstaan zijn over het vlieg veld te Haamstede en die ten gevolge zouden hebben, dat de Zeeuwsche luchtlijn in 1933 niet meer door de K. L. M. zou wor den geëxploiteerd. Op initatief van den burge meester Jhr. R. J. H. Q. Roël. hebben nu de laatste weken te Heemstede verschillende bespre kingen plaats gehad tusschen de belanghebbende groepen, welke besprekingen thans tot een gun stig resultaat hebben geleid, zoo- dat het behoud van de Zeeuw sche luchtlijn zoo goed als ver zekerd is. De gemeenteraad van Haam stede heeft besloten om de ega- listeingswerkzaamheden van de uitbreiding van het vliegterrein

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2