Binnenland. van autonomie aan Catalonië, werd door de Cortes aangenomen. Kolonel Macia zag zich tot pre sident van Catalonië gekozen. Ontbinding der Jezuïten-orde en verbeurdverklaring van haar bezittingen vormde het voorspel tot een stillen, maar daarom niet minder heftigen strijd tegen den invloed der kerk in de jonge Spaansche republiek. Met enkele woorden mogen nog de voornaamste gebeurtenis sen in de overige landen worden gememoreerd. Noorwegen bezette in Juli het gebied van Oost-Groenland, dat door Denemarken als zijn gebied werd beschouwd. Noorwegen doopte het bezette gebied Eirik Raudesland. De kwestie van de souvereiniteit van de betwiste landstreek werd aan het Perma nente Hof van Internationale Ju stitie voorgelegd. In Zweden kwam door den plotselingen dood van Ivar Kreu- ger een der grootste financiëele schandalen ter wereld aan het licht. De verliezen door het in eenstorten der Kreuger-concems veroorzaakt, waren ontzaglijk. Ivar's broeder Torsten Kreuger werd wegens bedrog veroordeeld. Het aftreden van den premier Ekman, hield met deze zaak ver band. De socialistenleider Hans- son vormde het nieuwe kabinet. De verkiezingen in België le verden weinig verandering in de politieke constellatie op. Het kabinet-Renkin werd vervangen door dat onder de Broqueville, dat ook na den stembusstrijd op het kussen bleef. In Oostenrijk werd dr. Dollfuss tot bondskanselier benoemd, die een nieuw kabinet vormde. Oos tenrijk kreeg van den Volkenbond een leening van 300 millioen schillingen. Met een werkloozen-leger van 11 millioen man kan het niet anders of ook in de Vereenigde Staten moet de toestand verre van rooskleurig zijn. Dat heeft echter geen beletsel gevormd voor een intensieve propaganda, ten be hoeve van de presidentsverkie zingen en die voor het Congres (parlement). De democraten ble ven daarbij ver in de meerder heid, zoodat Franklin D. Roose velt in Maart a s. het Witte Huis zal betrekken en de plaats van president Hoover zal innemen. Er valt voor het nieuwe staats hoofd heel wat te regelen op de eerste plaats wat de oorlogs schulden betreft. Frankrijk, Bel gië, Polen, Estland en Hongarije weigerden reeds den op 15 Deöl j.l. vervallen termijn te voldoen en het ziet er naar uit, dat En geland en andere staten, die thans nog hun verplichting nagekomen zijn, dat in het vervolg eve ïeens zullen nalaten, totdat een volle dige nieuwe regeling zal zijn ge troffen. Gebeurt dat niet, dan zullen de debiteurlanden insolvent moeten worden verklaard, aange zien ze niet in staat zijn de kapi talen op te brengen, aan Amerika verschuldigd. Maar daarop zal Washington het vermoedelijk niet laten aankomen. Men kan nu eenmaal geen veeren plukken van een kikker. Er zal dus in de naaste toekomst ook van Ameri- kaansche zijde druk geconfereerd moeten worden. Dat daarbij de noodige pressie zal worden uit geoefend om aan het vraagstuk der ontwapening een bevredi gende oplossing te geven, is bui ten kijf. Amerika immers is van oordeel, dat verminderde uitgaven voor oorlogstoerusting het vrij maken van fondsen meebrengt, om de schulden te voldoen. Hoe deze aangelegenheid verder zal worden behandeld, blijve aan het jaar 1933 overgelaten. Een der meest sensatiewek- kende gebeurtenissen uit het af- geloopen jaar was de moord op baby-Lindbergh. De daders van deze laaghartige misdaad zijn nog niet opgespoord. Falllissementsstatistlek. Volgens de lijst van uitgespro ken faillissementen samengesteld door v. d. Graaf Co, N.V. (Afd. Handelsinformaties) bedroe gen deze in December 1932: Noord-Holland (excl. Amster dam) 48, Amsterdam 56, Zuid Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 56, Den Haag 40, Rotterdam 44. Utrecht 26, Gel derland 38, N jord-Brabant 35, Limburg 27, Zeeland 5, Friesland 26, Groningen 9, Drente 6, Overijsel 24, Totaal over December 440 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 4676 faillissementen. Vorig jaar 3553 faillissementen. Meuwe politieke party Na besprekingen door prof. dr. J. A. Veraart gevoerd, is komen vast te staan, dat een volkomen samenwerking van alle katholieke democraten voor de verkiezingen van 1933 mag worden verwacht. Dit heeft het voorlc&pig comité, dat aanstonds na het uittreden van prof. Veraart uit de R.K. Staatspartij is opgericht, aanlei ding gegeven tot de vorming van den Kalholiek-Democratischen Bond over te gaan. Afdeelingen zullen worden op gericht te Rijswijk (Z-H), Delft, Rotterdam, Tilburg, Eindhoven, Maastricht, Heerlen, Arnhem en Nijmegen. Provinciale Staten. Donderdag en Vrijdag jl. werd de najaarszitting voortgezet onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, die den leden bij de heropening geluk wenschte voor 1933 en zeide niet te be- hooren tot de optimisten en niet tot de pessimisten ten opzichte van den algemeenen toestand, maar toch meent hij dat men gereed moet staan als de duister nis overgaat en men met Gods steun en onder de regeering van H. M. de Koningin een beter tijdvak tegemoet gaat, wat voor alle takken van volksbestaan zoo zeer te wenschen is. De heer Dumoleyn wenschte namens de Statenleden den heer Quarles van Ufford met zijn familie een goed jaar toe en hoopte, dat zij dit jaar voor onheil en ongelukken mogen worden behoed. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van de verordening inzake de reis- en verblijfkosten van de leden van de Provinciale en de Gedepu teerde Staten. Besloten werd om de vergoeding te bepalen op f 10 per etmaal, w. o. verstaan wordt een afwezigheid van 12 uur of meer en f5 bij minder dan 12 u. Voor een reis die te 7 uur aanvangt en niet later dan 18 uur eindigt, zal f3 worden vergoed. De vergadering vereenigde zich z h.s. met het voorstel tot afkoop van den tol op den weg van Aardenburg over Heille naar de Belg. grens voor f2600. Dit was ook het geval bij de volgende vier voorstellen, dat tot aangaan van een geldleening van f 1.000.000, rentende 51/» ten bate van het Provinciaal wegenfonds; tot het voeren van een rechtsge ding met J Hullaert teljzendijke in verband met de verbetering van den weg tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaande ren tot overneming van het laagspanningsnet te Graauw er. Langendam en tot overneming van dat te Cadzand, resp. door aan de N V. P.Z E.M. credieten te verleenen van f 5000 en f 12.600. Uitvoerig werd besproken het voorstel om het crediet voor de aanschaffing van drie motorboo ten voor de Prov. stoomboot diensten te verhoogen van f 175.000 tot f 178.000 per schip. Deze verhooging dient om deze schepen aan de Koo. Mij. de Schelde te kunnen gunnen. Tegen verhooging op zichzelf was in de afdeelingen geen be zwaar gemaakt omdat het in den geest is van een aangenomen motie-Staverman om zoo moge lijk de schepen aan een Zeeuw- sche werf te geven, maar wel was aangedrongen op het noemen van de inschrijvingssommen van andere werven, wat Ged. Staten pertinent weigerden en ook nu volhardde het college bij dit standpunt, Maar bovendien was er op gewezen, dat de ondervinding met de motorveerbooten Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana voor den dienst Vlissingen Breskens en de Prins Hendrik voor den dienst Hansweert Walsoorden het vertrouwen in het scheepsbouwkundig bureau Cornelissen deerlijk geschokt heeft, terwijl nu de drie nieuw te bouwen schepen ook weer door dit bureau zijn ontworpen. De heer de Pauw (sda.p.) zeide gaarne de f 3000 toe te staan maar stelde een motie voor waarbij Ged. Staten verzocht worden alle relaties met genoemd bureau te verbreken. De motie van dhr. de Paauw werd om advies in handen van Ged. Staten gesteld en het voor stel z.h.s. aangenomen. Ged. Staten stelden voor de subsidie aan de R. T. M. voor den stoombootdienst Stavenisse- Zijpe-Anna Jacobapolder te ver lagen van f 5000 tot f 2000. Als laatste voorstel werd Don derdag behandeld dat om af te wijzen het verzoek van den A.N W B. en de K.N A C. om op den dienst VlissingenBreskens het aantal reizen gedurende het zo merseizoen op Zon- en feestda gen van 4 op ten minste 6 te brengen en om de laatste afvaart gedurende het geheele jaar op alle werkdagen ongeveer twee uur later dan thans te doen plaats hebben. De heer Erasmus (V. B stelde voor gedurende de maandenjuni tot en met September het aantal vaarten van 4 op 5 voor de Zon dagen te brengen. De heer Hamelink (S.D.A P.) deed twee voorstellen, het eerste om op Zondagen 6 reizen te ma ken en het tweede om op werk dagen 4 uur later te varen dan thans het geval is, beide alleen bedoeld gedurende het zomersei zoen. Het voorstel om 6 diensten op Zondag in te voeren werd ver worpen met 26 tegen 15 stemmen dat van 5 diensten met 21 tegen 20 stemmen en dat tot uitbreiding van den dienst op werkdagen aangenomen met 26 tegen 15 stemmen. Hierna werd de vergadering geschorst en gingen de leden in de afdeelingen ter behandeling van de voorstellen, die op 24 Januari in openbare behandeling komen. Vrijdag werd de zitting om 10 uur heropend en kwam eerst in behandeling het voorstel van Ged. St. om voorloopig ook na 1 Jan. 1933 de booten tusschen Neuzen en Vlissingen te laten varen en dan geheel voor reke ning der provincie. In de afdeeling vond dit voor stel veel bestrijding. Er was een tekort van f 6500 op dezen dienst. Dhr. Dominicus vindt een 4e gelegenheid om over de Schelde te komen overbodig, maar zal er niet tegen stemmen, als de Zon dagsdiensten vervallen, omdat men toch op andere wijze aan den overkant kan komen. Dhr. Kodde diende een motie in, waarin Ged. St. worden ver zocht een onderzoek in te stellen of het vervoer van Oostelijk Z.- VI. naar Walcheren op bevredi gende wijze kan plaats h-ebben, zonder dat de provincie daaraan moet bijdragen. De h.h. de Pauw en Geelhoedt waren voor behoud van den dienst. Dhr. Van Rompu verdedigde de booten, en zeide, dat er 50,000 passagiers op dat traject vervoerd worden. De motie van dhr. Kodde wordt door Ged. St. overgenomen. Over de motie-Dominicus om den Zon dagsdienst af te schaffen, staken de stemmen. Bij de behandeling der begroo ting werd door Ged. St. voorge steld om alle subsidies met 10 pet. te verlagen. Na discussie hierover werd over verschillende posten afzon derlijk gestemd. Over de subs, voor de doofstommen staakten de stemmen. Vermindering van subs, voor verpleging van be- hoeflige kinderen werd verwor pen, eveneens die van de t.b.c., over Groene Kruis staakten de stemmen, evenals voor kinder herstel en vacuntiekolonies en hygiëne van het kind. De overige subsidies werden verlaagd. De begrooting is z.h.s. aange nomen. Volgende vergadering op 24 Jan. om 10 uur. AXEL, 10 Jan. 1933. Zooals hekend .werd alhier on langs het initiatief genomen, om aan werkloozen de gelegenheid te geven tot het ontvangen van onderwijs. Zelfs werd door de heeren C. van Bendegem en A. J. Hol een adres aan den Ge meenteraad gericht, waarin daar voor steun en medewerking werd verzocht. Intusschen werd echter van ministeriëele zijde op deze zaak de aandacht gevestigd, zoodat voornoemd adres als overbodig werd ingetrokken en van gemeen tewege een commissie werd be noemd, aan het hoofd waarvan de heer J. M. Oggel staat, die zooals men uit het Raadsverslag heeft kunnen lezen, een en ander heeft voorbereid, waarna de Raad subsidie toezegde. Verschillende personen hebben zich tot deelname aan de lessen gemeld, in totaal zelfs 86, vari- eerend tusschen den leeftijd van 15 tot 48 jaar. In tegenwoordigheid van den heer Burgemeester, de onderwij zeres en meer anderen werd gis teravond in de vroegere katho lieke school de cursus geopend door den heer J. M. Oggel, die daartoe de volgende toespraak hield Vrienden, Met dezen naam mag ik U allen aanspreken, waar een onder ling saamhoorigheidsgevoel ons hier samenbrengt en het resultaat en verdere werkzaamheden te be spreken inzake den Ontwikke lingscursus onzer werkloozen. Tengevolge van het verzoek der heeren Hol en Van Bendegem bij den Raad dezer Gemeente ingediend is een comité ingesteld bestaande uit een vertegenwoor diger der 3 werklieden-organisa ties alhier, waarbij mijn persoon als voorzitter door het Coll. van Burg. en Weth. werd aangewezen, welk comité eenige malen ver gaderde met Heeren Hoofden der Scholen en aanstaande Leeraren van Uwen cursus. Door de vriendelijke welwil lendheid van den Heer Pastoor kunnen we thans in dit flinke lokaal vergaderen en breng ik Z. ZeerEerwaarde hiervoor in de eer ste plaats onzen dank. Verder vond ik de heeren Dijk- wel, De Jonge en J. Hoebé be reid lessen in algemeene ontwik keling, boekhouden en handen arbeid te willen geven. Verschil lende Hoofden van scholen stelden leermateriaal ter beschikking. Door de zorg van den Gemeente- Opzichter bevinden we ons thans in een verwarmd en tot de lessen ingericht vertrek De Gemeente raad stelde, wat het voornaamste is om zulk een zaak te kunnen beginnen, de noodige gelden be schikbaar, waaraan de Minister van Binnenl. Zaken subsidie ver leent ja zelfs ging van Z Exc. in zijn circulaire van 18 Nov. '32 een aandrang tot het instellen van dusdanige cursussen uit. Gezien de spontane medewer king allerzijdsch ondervonden moge ik van deze plaats allen hartelijk dank zeggen, dat zij daardoor mijn taak als voorzitter zoo veraangenaamden en verlicht ten dank zeggen voor hun blijk van medeleven in het droeve lot onzer werkloozen, dank zeggen voor hunne medewerking om daarin eenig licht te brengen, doordat we door onzen cursus en den arbeid daaraan voor hen verbonden hunne ledige uren wat willen trachten te vullen en wel op zulk eene wijze dat ze later, bij een ijverig deelnemen er aan, nog goede vruchten daarvan kun nen plukken. Toont daarom, vrienden, lust en ijvermaakt het daardoor Uwe leeraren gemakkelijk, want gezien de groote verscheidenheid in leef tijd, wacht hun een zware taak, doch door uw ijver wordt deze aangenaam en licht. Den leeraren wensch ik sterkte tot vervulling dezer schoone taak en in de hoop dat we allen met aangenaamheid om de goede vrucht op ijverige studie en de vrucht van saambinding wat saam hoort, op dit oogenblik mogen terugzien verklaar ik den cursus voor ontwikkeling onzer werk loozen geopend. Hierna dankte de burgemeester den heer Oggel voor de moeite die hij heeft willen nemen om de leiding voor die zaak op zich te nemen, waarvan thans reeds het voorloopig resultaat veelzeg gend is. Ook de heer J. C. van Driel sprak namens de arbeiders organisatie^ een woord van dank aan genoemde heeren en aan den Raad in 't algemeen voor den toe gezegden steun. Er zullen nu van Maandag- tot en met Vrijdagmiddag van 1 4 uur lessen worden gegeven voor algemeene ontwikkeling, handen arbeid en boekhouden,resp. door de heeren C. Dijkwel, Joh. Hoebé en J. R. de Jonge. De vorige week slaagde te Eindhoven voor het examen En- gelsche handelscorrespondentie de heer D. van Bendegem, aldaar, vroeger te Axel. Bevolking over 1932. Ilulst. Het bevolkingscijfer van Hulst is boven de 4000 gestegen. Er zijn in 1932 Geboren 48 m., 39 vr., totaal 87. Levenloos aangegeven 5. Gevestigd 148 m 156 vr., to taal 304. Overleden 21 m., 21 vr., totaal 42. Vertrokken 126 m., 150 vr., totaal 276. Bevolking op 31 December 1931 1859 m., 2105 vr., totaal 3964 en op 31 December 1932 1908 m., 2129 »rtotaal 4037. Alzoo vermeerderd met 73 zielen. Er werden 23 huwelijken ge sloten. In deze gemeente overleden uit andere gemeentenSt. Jan steen 2 m.Clinge 2 vr.Rot terdam 1 vr.Axel 1 vr.Hon- tenisse 1 vr.Roosendaal 1 vr. Kemseke (B.) 1 vr. St. Jansteon. Geboren 54. Gevestigd 167. Overleden 37. Vertrokken 156. Bevolking op 31 Dec. 1931 3393 zielen. Bevolking op 31 Dec. 1932 3421 zielen. Alzoo vermeerderd met 28. Aantal huwelijken 22. Levenloos aangegeven 2. Zaamslag. Geboren 27 m., 36 vr., tot. 63 Gev. 56 m., 58 vr., tot. 114 Overleden 16 m., 11 vr., tot. 27 Vertr. 59 m., 76 vr., tot. 135 Bevolking op 1 Jan. 1932 1799 m., 1814 vr., totaal 3613 Bevolking op 31 Dec 1932 1807 m., 1821 vr., totaal 3628. Alzoo vermeerderd met 15 pers. Levenloos aangegeven 3. Gesloten huwelijken 29. Aantal echtscheidingen 1. Kalenders. Onder de ons toegezonden ka lenders noemen we nog de wand- kalender van de firma Albert Heijn bestaand uit een viertal bladen waarop in levendige kleuren vier uitheemsche vogelsoorten zijn af gebeeld. De uitvoering doet zóówel de uitgevers als de drukkers eer aan. De maandkalender van de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. staat dit jaar in het teeken van de elec- trische verwarming, die blijkens de afbeelding zoowel voor lo kalen, waterleiding, industrieels doeleinden, huishoudelijk gebruik, broeikassen, landbouw en vee teelt, als reclame-doeleinden prac- tisch en naar men zegt ook goed koop is aan te wenden. Een zeer leerzaam en practisch boekje is de kalender, die door de Spoorwegen(S S en H.1J.S.) wordt uitgegeven en aan gerin gen prijs verkrijgbaar is. Behalve

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2