Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- V1 aan deren No. 81. DINSDAG 10 JANUARI 1933 Buitenland. J. C. VINK - Axel. 48e Jaarg. FEUILLETON. De witte Bloem. Dit blad verschijnt elkén Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Jaaroverzicht. Het jaar 1932 heeft aan de wereld weinig vreugde, maar daarentegen veel leed gebracht. Als vader Tijd ook aan 1932 de laatste eer zal hebben bewezen, het bijzettende in de donkerte der oneindigheid, waai de ver vlogen eeuwen slapen, zal het menschdom daar niet om rouwen. In het boek der historie mag dit jaar vrijelijk worden gekenteekend met een zwart kruisje, wijl elk zijner dagen achtereenvolgens bij droeg tot vergroeting van ellende. Het jaar 1932 was een rampjaar bij uitstek, waarin aan de mensch- heid geen bezoeking, van welken aard ook, werd gespaard. Oi- kanen en overstroomingen, aard bevingen en bergstortingen, epi demieën en vulkanische uitbars tingen, ze volgden elkaar op, bijna zonder onderbreking. Daar aan paarde zich een verwarring op politiek, economisch en finan- ciëel gebied als nooit te voren, zoodat in alle landen zich een onrust openbaarde, weike in vele gevallen tot revolutie voerde. Maar ook dat scheer, nog niet voldoende te zijn om de over tuiging te doen post vatten, dat de wereld zich op den verkeerden weg bevindt. Nog is de lijdens beker niet tot den bodem gele digd, naar het schijnt. Op meer dan één plek van dezen aardbol wordt de vrede ernstig bedreigd, ofschoon geen der in conflict lig gende landen het heeft gewaagd door een officiëele oorlogsverkla ring het odium van vredesver- stoorder op zich te laden. Aan den feitflijken toestand verandert dat echter geen zier en de krijg wordt er niet minder verbitterd om gevoerd. In Mantsjoerije en China, evenals in een deel van Zuid-Amerika werkt het krijgs bedrijf in al zijn verschrikking en elke poging om daaraan een einde te maken, heeft tot dusver ge faald. In den ontwikkelingsgang van dit aardsche bestaan blijkt oorlog voeren nog steeds een on misbare schakel te zijn, hoezeer de volken er ook van gruwen. Door heel de geschiedenis loopt de draad van deze tegenstelling als een te behartigen aanwijzing, dat de weg naar het licht gaat via de duisternis. Daarin ligt althans deze verheugende gevolg trekking opgesloten, dat het licht niet volstrekt onbereikbaar is. Van uit het standpunt van ons maatschappelijk leven bezien, is dit een schrale troost voor wie in de duisternis rond tobben. In die weinig benijdbare positie verkeert het huidige geslacht, dat nauwelijks op redelijke gronden de hoop op betere tijden kan koesteren. Toch is die hoop vrij wel het eenige, wat den mensch is overgebleven, want de feiten, de daadzaken zijn meer dan be droevend. De werkloosheid heeft een ontstellenden omvang aange nomen en het getal van 30 mil- lioen werkloozen, door den Vol kenbond als totaal opgegeven, legt een wonde bloot, waaraan de menschengemeenschap dreigt dood te bloeden. Een der sterkst aangevreten plekken in het zieke wereldli chaam is het Duitsche rijk, waar de economische nood zich weer spiegelde in een steeds in kracht toenemenden politieken strijd. De groote massa van het volk zocht heul en steun bij de extre misten van rechts en van links, de nationaal-socialisten en de communisten. Het Kabinet-Brü- ning, dat in het begin van het jaar de teugels van het bewind nog krachtig in handen hield, trachtte den wassenden stroom van Hitler-aanhar.gers en volge lingen van Moskou binnen de bedding te houden en slaagde daarin ook, dank zij de volledige medewerking van den grijzen Rijkspresident Von Hindenburg. Diens mandaat liep echter in Maart af, maar hij stelde zich wederom candidaat, zijn volle gezag in de schaal werpende, toen de nationaal-socialisten met een candidatuur-Hitler voor den dag kwamen. Met ruim 19 mil- lioen stemmen werd Von Hinden burg herkozen. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Tal van regeeringsproblemen en verkiezingen zijn hierop ge volgd, tot Hitier dan ook genood zaakt was zijn opdracht terug te geven. Toen werd de leiding der nieuwe regeering opgedragen aan generaal Von Schleicher, die van het vorige kabinet deel uit maakte als Rijksweerminister en thans de beide functies veree- nigde. Zijn benoeming heeft een zekeie ontspanning veroorzaakt, maar of die kan worden vergroot en duurzaam gemaakt, blijft een vraag, waarop in het nieuwe jaar het antwoord zal worden ge geven. Hoewel in mindere mate dan andere landen, gaat toch ook de Fransche republiek onder de cri sisgevolgen gebukt. De kelders van de Banque de France mogen al een rijken goudvoorraad be vatten, de financiëele zorgen der regeering zijn er niet minder om, want de uitgaven stijgen onrust barend, waartegenover nochtans de inkomsten sterk verminderen. Ook hier doet zich de weerslag van de economische en financi ëele positie in de politiek ge voelen. Reeds in de eerste weken van het afgeloopen jaar ging het kabinet-Laval heen, waarbij ken nelijk de bedoeling voorzat den Minister van Buitenlandsche Za ken, Aristide Briand die slechts enkele maanden later uit dit leven scheidde uit te schakelen. De koers, door dezen vredesapostel te Genève gevolgd, was aller minst naar den zin der partijen van rechts, waaruit de regeering was voortgekomen en om hem tot heengaan te dwingen, trad het heele kabinet af. Lang duurde de vreugde over de gelukte manoeuvre niet, want in Februari ontstond 'n nieuwe regeerings-crisis. In Juni ging de treurmare door het land, dat de president der republiek, Paul Doumer, tijdens het bezoek aan een tentoonstel ling, door een fanatieken Rus, Gorgoelof, was vermoord. De dader vond zijn straf onder het mes der guillotine, na een lang durig voor-onderzoek en proces. Tot opvolger van Doumer werd de voorzitter van den Senaat, Al- bert Lebrun, gekozen. In overeenstemming met den verkiezingsuitslag werd Herriot leider der nieuwe regeering, na zich van den steun der sociaal democraten te hebben verzekerd. Tijdens zijn bewind ontstond een merkbare toenadering tot Duitschland, culmineerende in de mede-onderteekening van het 5- mogendheden-verdrag, inzake de Duitsche gelijkgerechtigdheid, waardoor de voortzetting der ont- wapenings-conferentie, metgroo- ter kans op welslagen mogelijk werd gemaakt. Ook met Spanje werden nau wer vriendschapsbanden aange knoopt, tijdens een bezoek, door Herriot eind Oct. aan Madrid en andere plaatsen gebracht. De op 15 Dec. vervallende termijn der oorlogsschuld aan Amerika, was oorzaak van den val dezer regeering, die betaling bepleitte. De Kamer verzette zich daartegen en Herriot, die de ver trouwens-kwestie had gesteld, had de consequenties te aanvaarden. Zijn opvolger werd Paul-Boncour, wiens bewind een voortzetting beteekent van de door Herriot gevoerde politiek. Op het Britsche imperium drukt de economische crisis nog met onverminderde kracht. Als af weermiddel zocht het z.g. natio nale Kabinet zijn heil in de toe passing van steeds uitgebreider douane-tarieven, waarvan echter isoleering het onvermijdelijke ge volg was. Als tegenwicht hier voor zou de conferentie van Ot tawa middelen moeten verschaf fen, doch ook deze beperkten zich hoofdzakelijk tot vermeerde ring der invoerrechten. Een drie tal liberale ministers voelde zich diensvolgens genoopt af te treden, doch ook hierin zag de regeering geen noodzaak zich van voortgaan in de richting van protectie te onthouden. De verkiezingen in Ierland brachten de Valera op het kussen en zijn streven naar de vorming eener onafhankelijke lersche re publiek schiep reeds aanstonds een conflict door de afschaffing van den eed van trouw aan den Koning en de weigering der be taling van de land-annuïteiten aan de Engelsche schatkist. Tusschen Engeland en Ierland is een felle tarieven-oorlog ontbrand, waar van beide partijen gevoelige na- deelen ondervinden. De dezer dagen gesloten derde rondetafelconferentie heeft even min als de twee voorgaande een afdoend resultaat opgeleverd in zake de bestuurshervorming in Britsch-Indië. Bij vele koersfluctuaties kon het pond sterling zich handhaven op tweederden van zijn vroegere waarde. Er is echter meer kans op verdere inzinking, dan op stijging, volgens sommige des kundigen op financiëel gebied. Terugkeer tot den goudstandaard schijnt voorloopig nog niet in de bedoeling te liggen. Het voorbeeld van het moeder land heeft aanstekelijk gewerkt op de Unie van Zuid-Afrika, waar, praktisch gesproken, eveneens de goudstandaard is prijsgegeven. Het opzeggen door de Perzi sche regeering van de overeen komst met de Anglo Persian Oil Company, riep een geschil met Engeland in het leven, dat bij den Volkenbond aanhangig is gemaakt. In het land van Carmen houdt de politieke onrust aan. Het ka binet Azana is er tot dusver in geslaagd omwentelings-pogingen van links of van rechts den kop in te drukken, maar staat deson danks niet al te stevig meer in zijn schoenen. De tallooze sta kingen, veelal gepaard gaande met onlusten, stellen de krachten der regeering op een zware proef. Een grootsch opgezette monar chistische tegen-revolutie onder leiding van generaal Sanjurjo, in Augustus, werd tijdig ontdekt en mislukte. Diensvolgens werden vele voormalige hooggeplaatsten verbannen. Het voorstel tot het verleenen Wordt vet velgd. •»- Marie I riep hij uit, diep bewo Brand stampvoette ongeduldig, „je heeft verkregen. Wat geef je voor de verscheurde schuldbekentenis Hij plaatste zich voor het schelkoord en met dreigenden arm versperde hij haar den weg naar de deur. Zij rag dat zij in zijn macht was en het be wustzijn van haar hulpeloosheid deed haar over al haar leden beven en maakte haar zoo beangst als een kind. Hier, mijn armband... mtjn ju- weelen broche... tienduizend thaler aan contanten Niets meer, viel hij haar lachend ia de rede. Meer heb ik niet, jammerde zij buiten zichzelvc. Och koml... 'Is toch maar goed als men zoo'n beetje op de hoogte is. Waar is, om maar iets te noemen, dat aardige juweelkistje, waarin die witte kiezelsteentjes blin ken Laat mij dat nog eens zien, mon ange I De ballerina balde de vuist in machtelooze woede, zij had zich wel op den ellendeling willen werpen om hem te vermoorden. Eensklaps kwam zij op een goeden inval. Brand ik wil je vrouw worden I Zoo, zoo 1 hernam hij spottend, met een diepe buiging. Al te veel eer, dat ik onmogelijk kan aannemen, nadat je mij 'n blauwtje hebt laten loopen... Voor den dag met de dia manten, mademoiselle 1 Zij zag geen uitweg. Neg aarzelde zij. Vertwijfeling maakte zich van haar meester, maar zij zag zijn woest dreigenden blik en met wankele schre den ging zij naar de kas', waaruit zij haar kleinoodiën te voorschijn haalde, (Duitsche vertaling). 221 Toen sprak zij tot hem ernstige, treffende woorden, die als balsem druppelden in zijn hart. Maar hij zag niet tot haar op en eerst toen zij zweeg, hief hij het bleekt gelaat op en sprak Ik ben bijgeloovig. Die bloem ligt op den bodem van den vijver, zonder baar kan ik niet gelukkig worden. Maar ik zal haar zoeken, mijn witte Moem, al vind ik in die diepte ook mijn graf Langzaam stond hij cp. Doch zij versperde hem den weg en in haar angst sloeg zij den arm om zijn hal Neen, ik laat u niet naar die bloem gaan 1 Hij zag op en ontmoette den blik van haar stralende oogen- Hebt ge mij dan lief, Marie Ja, ik heb je lief Theobald en daarom moet ik over je leven waken. De gelofte aan je moeder heb je ge schonden, maar nog staat de weg voor je open om haar in het graf met je te verzoenen. Als het de wil des Hemels is, dat ge sterven zult, iaat het dan door een kogel zijn. die niet den schuldige, maar den verdediger van zijn vaderland treft. De oorlog met Frankrijk is uitgebroken, strijd voor Duitschland en, eischt Qod je leven, zoo verlies het dan op het veld Van eer gen, terwijl hij haar hand aan de lippen drukte. De Hemel zegene je voor die woordenJe hebt mij weder de hoop gegeven op een eerlijken dood en als ik het vijandelijk geschut mijn borst bied, zal er misschien wel een medelijdende kogel zijn, die den schender van een heilige gelofte een schuldeloos graf verleen'. Tranen rolden over haar wangen, toen zij, tegen zijn b irst geleund, hem vaarwel zeide. Welk een aandoenlijk afscheid I Zegenend legde zij haar handen op de zijne, maar hij drukte zijn lippen op haar rein voorhoofd en gaf haar den afscheidskus. In de s den van het badhuis heerschte een onstuimige opgewondenheid. Het oorlogstelegram was voorga 1 jzen. XV. Brand moest zonder twijfel iets on aangenaams ondervonden hebben. Met een somber gezicht liep hij naar He- loise's woning, stormde de trap op en trad, zonder zich te laten aandienen, bij haar binnen. Htl.ïie hief verbaasd het hoofd op en zag hem aan, zij lag geknield voor haar koffer. De kasten stonden open en de inhoud was gedeeltelijk reeds ingepakt. Mon Dieu, Brand I riep zij uit. Sedert wanneer trapt men mijn drem pel stuk? Brand antwoordde niet terstond, doch keek met gefronst voorhoofd naar dien chaos van doozen en pakken. Wal beteekent dat alles, Heloïse De danseres haalde minachtend de schouders op. .Sedert wanneer ben ik je verantwoording van mijn daden schuldig?" wilt dus vertrekken," zeide hij knarse tandend. „Dan heb ik ook nog een woordje mee te praten. Maar zeg mij eerst hoe het gisteren met Gerraid is afgeloopen. Het schijnt, dat jelui in onmin van elkaar zijt gegaan." In onmin O neen, zoo beleefd mogelijk. Die arme jongen knielde voor mij neder, hij zeurde van vroegere tijden en toeri heb ik mij veroorloofd zijn geheugen ook wat op te frisschen. Ik vertelde hem een kleine historie uit dien tijd en gaf hem bij het af scheid den genadeslag, er tevens voor zorgende, dat hij verder geen last zou hebben van het gouden étui, dat hem op de borst drukte, door htt in den vijver achter het Karhaus te werpen. Je z et dus wel, dat ik niets meer met Gerraid te maken heb. Ik ben gewroken en daarmee houdt tevens ons contract op, mon vieux. Wat je nog verder voor plannen hebt gaat mQ niet aan. Je zult nu wel begrijpen, dat onze wegen ulteen- loopen. Uiteenloopen riep Brand uit, terwijl zijn oogen de bekoorlijke ge- sta te, wier weeidtrige vormen onder den luchtig n peignoir uitkwamen, scheer, te willen verslinden. „Denk aan je belofte!... Ik vorder mijn loon". De danseres verbleekte en deinsde onwillekeurig terug. De tijden zijn veranderd, ant woordde zij, terwijl zij zich terzijde wendde, zoodat haar schoon profiel zich scherp tegen het venster aftee» kende. Ik ben een Fran^aise, jij bent een Duitscher, onze regeeringen heb ben elkaar den oorlog verklaard en zou ik mij nu als een slavin aan den vijand van mijn volk verkoopen Dütt nooit! Hier, neem deze juweelen, zij vormen een vorstelijke beiooning voor den dienst, dien j; mij bewezen hebt. Zij maakte haar armband los en reikte hem dien toe. Denk je werkelijk met zoo'n stukje speelgoed mijn recht op je af te koopen vroeg Brand toornig. Ge loof je inderdaad, dat ik voor dat ding afzie van de hand, die j; mij beloofd hebt? Je bent de mijne, Hehïie, en wee je gebeente, als jij niet je belofte wilt houden I Hij rukte haar den armband uit de hand, slingerde dien heftig tegen den grondals in een ijzeren schroef klemden zijn vingers zich om haar blanken ronden arm, met woesten l a t tocht trok hij haar aan zijn bors', zijn heete adem streek langs haar gelaat en vurige kussen drukte hij op haar lippen. Brand I riep zij uit, terwijl z{j poogde zich los te worstelen, Brand, hoor mii aan. Ik geef veel voor mijn vrijheid 1 Ik houd niet van je, aterling, en ik zou je het leven tot een hel maken als je mij aan je wilde kluis teren. Ik zou je vergiftigen met mijn adem, je dooden met mijn kussen, ik zou je bet leven uitzuigen als een vampyr Je hebt mij niet lief? zeide hij, koel terugtredende. Zijn roes was voorbij en zijn bere kenende geest vermaande hem zich het oogenblik ten nutte te maken. #'t Is goedEen vrouw die mij niet lief heeft, begeer ik niet. Maar hoor mij aan, Heioïse I Nu ben ik niet meer de man. die van hartstocht voor je blaakt, nu ben ik de woekeraar, die zijn schuldvordering aanbiedt en niet van 4e plaats wijkt, vóór hij betaling

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 1