is mei ijn 3 WONINGEN, een Weegbrng „AXEL-STATION". Ruwe handen Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Aangifte van Hengsten. Advertentiën. AXEL - VL1SSINGEN II te huur. TE HUUR: Alsmede de STAL, wanneer grond en weer samen werken, zoo wordt er soms nog wintertarwe gezaaid. De spreeuwen worden reeds levendiger en merel en grauwe lijster zwerven om en trekken ons oog door hunne felle jacht op de insecten. Zoo geeft de eer-te maand reeds heel wat te zien en ook heel wat te doen AXEL, 6 Jan. 1933. Woensdagavond werd de jaar vergadering gehouden van de alhier bestaande afdeeling van den Chr. Landarbeidersbond, aan welke vergadering men wegens den groei der vereeniging een feestelijk karakter had gegeven. We ontvingen van deze ver gadering van meer dan eene zijde een uitgebreid verslag, doch moe ten dil tot onzen spijt wegens overvloed van copie bekorten. De vergadering werd met een Psalmvers en gebed door den voorzitter, dhr. P. Mangold, ge opend. Vervolgens heette deze de aanwezigen, ongeveer 250 be zoekers, hartelijk welkom, inzon derheid de 10 afgevaardigden en plaatselijke predikanten. Spr. wees vervolgens op het ontstaan der vereeniging en hoe de kiem- kracht door licht en warmte tot ontplooiing komt. Licht in de tegenwoordige duisternis en warmte in de koude onverschil ligheid van het ongeloof. Uit het jaarverslag van den secretaris, dhr. C. Verschelling, blijkt dat er 50 leden waren bij gekomen, zoodat het getal nu 199 bedraagt. Spr. wees op de teleurstelling, die was ondervon den bij de pogingen om tot een collectief contract te komen. En in de 3e plaats trad de penningmeester, dhr. D. Free- kenhorst naar voren met een fi nancieel overzicht, waarvan men ons schreef dat het zóó keurig en overzichtelijk was uitgewerkt, dat men het nimmer zoo hoorde. De totalen beliepen tot f 10.000, wat geen peulschilletje is. Algemeen was men over dit drietal tevreden en de indruk werd gevestigd, dat de leiding in goede handen zit. Na de pauze tijdens welke van muziek en versnapering te genieten viel, werd een voor dracht gegeven door het lid P. Wolfert, getiteld „De werksta king". L. de Regt behandelde de vraagwaarom willen we een collectief contract en P. Simons sprak over den arbeid van 1880 tot 1931. Als afgevaardigde van het hoofdbestuur sprak ds. Hetebrij Herv. predikant te Rilland en hield een schitterende rede, waarin allen hoorden zingen „het lied van den arbeid". Deze rede vormde het fijnste van het gast maal. Nadat ook ds. Post op de hem eigene wijze een hartelijke toe spraak, vol waardeering voor den door de chr. organisatie gepres- teerden arbeid had gehouden, kwampn de afgevaardigden aan 't woord met hunne gelukwen- schen en ten slotte was het ds. Van Oeveren, die wees op het goede en mooie dat deze avond had gegeven, als een oase tus- schen de dagen van gedwongen verveling en werkloosheid. Na een welgemeend woord van dank door den voorzitter aan allen, die dezen avond zoo bij zonder hadden doen slagen,sprak ds. Hetebrij het dankgebed uit. Filmavond, Gisteravond werd voor de afd. Axel van den bond van chr. fabrieks- en transportarbeiders de propagandafilm van dien bond vertoond. Tal van beelden de organisatie en het bestuur be treffende gingen ons oog voorbij. Ietwat eentonig beginnend worden langzamerhand de beelden meer interessant, vooral daar waar het werk der organisatie naar voren treedt. De bedtijfsfLmen werden wat vlug afgedraaid, zoodat men van de fabricatie niet veel beeld kreeg. Interessant was de toe gift: het openen der Kamers en Üe tocht van H. M. de Koningin, gezeten in de gouden koets, waarbij spontaan het Wilhelmus y?erd aangeheven. De pauze's werden aangevuld met gezang en het s'ot werd ge vormd door een korte toespraak van den bekenden propagandist, de heer Kunrt, die bij het slot ook den dark i .oogstte van den voorzitter, d ir. Goossen, als tolk der aanwezigen. Bevolking. De lov.p der bevolking over 1932 was te Axel als volgt: Geboren 73 m., 59 vr., tot. 131 Gev. 163 m., 162 vr., tot. 325 Toename 236 m., 221 vrtot. 456 Overleden 28 m., 22 vr., tot. 50 Vertr. 174 m., 164 vr., tot. 338 Afname 202 m., 186 vr., tot. 388 Alzoo vermeerderd met 34 m., 35 vr., totaal 69. De bevolking was op 31 Dec. 1931 3154 m., 3032 vr., tot. 6186 en op 1 Jan. 1933 3188 m., 3067 vr., tot. 6255. Levenloos aangegeven 2 Voltrokken huwelijken 36. Echtscheidingen 2. Overleden als niet tot de be volking van Axel behoorend4. Doos 30en60ct. De drinkwatervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen. In een Woensdagmiddag onder voorzitterschap van mr. P. Die- leman te Terneuzen gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders in de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Mij., waarin vertegenwoordigers van 21 deelnemende gemeenten uit Oost- en West Zeeuwsch-Vlaan- deren en o.a. de heer Krull, di recteur van het Rijksbureau voor drinkwatervoorziening te 's-Gra- venhage, aanwezig waren, is op voorstel van de commissarissen der maatschappij met op één na algemeene stemmen tot ontbin ding der maatschappij besloten. Er is een liquidatie-commissie benoemd om de zaken verder af te wikkelen. Onmiddellijk na afloop van deze vergadering is een nieuwe maatschappij opgericht onder denzelfden naam, eveneens ten doel hebbend geheel Zeeuwsch- Vlaanderen in de toekomst van drinkwater te voorzien. In deze maatschappij wordt deelgenomen door de gemeenten Terneuzen, Hulst en Sas van Gent uit O. Zeeuwsch-Vlaanderen en Breskens, Oostburg en Aar denburg uit West Zeeuwsch- Vlaanderen. De aandeelen zijn bij het passeeren der akte vol gestort. Als commissarissen der nieuwe maatschappij treden op de heeren B A. Th. M. Truffino, burgemeester van Hulst, voor zitter; L. W. G. Hoefnagels, burgemeester van Sas van Gent, vice-voorzitterJ. Huizinga, bur gemeester van Terneuzen; Th. M. Overmaat, burgemeester van Aardenburg en mr. P. Dieleman, namens Ged. Staten van Zeeland. Als statuair directeur fungeert de heer B I. Zonnevijlle, ge meente-secretaris van Terneuzen. Voorloopig zal worden getracht een waterleiding tot stand te brengen voor de gemeenten Ter neuzen en Sas van Gent, waarbij met uitbreiding ook tot de andere gemeenten in Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen rekening wordt gehouden. Aan de O. L. School in de Molenstraat te Hontenisse is tot onderwijzeres beno'md mejuf frouw M Geillis uit Sas van Gent. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegen over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ont vangen bij den ontvanger der di recte belastingen te Terneuzen f41.66. Te Boschkapelle is Zondag avond ingebroken in de woning van mej. O., terwijl zij afwezig was. De inbrekers zijn waarschijn lijk in hun werk gestoord en ge vlucht, want er is niet veel ge stolen alleen een geldbedrag van ongeveer 16 gulden. Dadelijk, toen de inbraak ont dekt was werden de marechaus- sées uit Hontenisse opgebeld, die spoedig arriveerden. Zij heb ben een viertal personen aange houden onder verdenking, bij de inbraak te zijn betrokken geweest. Hbl. De politie te Clinge heeft aangehouden een persoon die op Oudejaarsavond in die gemeente de woning van een paar bejaar de menschen was binnengedron gen, gewapend met een bijl. On der bedreiging met geweld, heeft hij gepoogd de menschen geld af te zetten, hetgeen hem evel- wel niet is mogen gelukken. Bij zijn aanhouding ontkende hij de feiten, doch de oude lieden her kenden hem pertinent. De aange houdene bleek een Belgisch de serteur te zijn. Toen de politie hem uit de cel van het gemeente huis wilde halen om hem aan de Justitie te Middelburg voor te ge leiden, wist hij te ontsnappen en in de nabijzijnde bosschen te vluchten. M. Crt. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester van Biervliet, de heer W. P. Verplanke, met in gang van 15 Januari. De heer Verplanke is in 1868 te Biervliet geboren en. wethou der dier gemeente. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Za ken is de heer Const. Stevens, rijksbouwconsulent te Goes, adj. inspecteur voor de werkverschaf fing in de provincie Zeeland, be vorderd tot Rijksinspecteur voor de werkverschaffing. De handelsreiziger E. K., die als vertegenwoordiger van de vernisfabriek Molijn Co te Rotterdam wegens oplichting o.a. ook te Axel werd opgespoord, is te Arnhem aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. By ksstndlebeurzen. Die minister van O., K. en W. deelt mede, dat personen met een buitengewonen aanleg voor de studie, die niet in staat kun nen worden geacht hun studie kosten zelt te betalen en die gedurende den eursus 1933 1934 voor een ryksbeurs (ren teloos voorschot) ter gemoetko- ming in die kosten in aanmer king wenschen te komen, zich vóór l Maart per gezegeld adres tot zyn departement, afdeeling Voorbereidend Hooger en Mid delbaar Onderwijs, moeten wen den. Leerlingen van ambachtsscho len en leerlingen van andere inrichtingen voor lager nijver heidsonderwijs moeten hun adres vóór 15 Februari indienen bij zijn departement, afdeeling Nij verheidsonderwijs. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 8 JANUARI 1933. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Y» ure Nam.2 Ds. van Oeveren. Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 \aAv.6 Ds. A. Verhagen, van Middelburg. Vreeseiyke moord. Dinsdagavond hoorde de vrouw van den landbouwer J. de Reus te Numansdorp leven in de schuur en waarschuwde haar man. Hij ging kijken met een lantaarn en werd door 2 gemaskerde perso nen aangevallen. Een worsteling, een schot en de 36-jarige man lag dood in de stal. Hierop gingen de onverlaten naar de vrovw en eischten de sleutels Zij namen eenig geld weg en vertrokken. In Rotterdam zijn ze opge spoord en in verhoor genomen Een geheimzinnig geval Te Wittenberg (Dtl.) hoorden ar beiders die naar hun werk Sin- gen, uit den grond hulpgeroep en gekreun opstijgen. Het geluid kwam uit den ri- oolput op den hoek van de A'i- ler- en de Lutherstrasse. Politie, recherche en brand weer waren spoedig ter plaatse, en toen ontdekte men, dat zich in de rioolbuis, waar de put- schacht op uitkwam en die op eenigen afstand in een voorbij stroomende beek uitmondt, een mensch bevond, hoewel de buis slechts een doorsnede van 50 c m. heeft. Na langdurigen arbeid slaagde men er tenslotte, met behulp van aan elkaar gebonden stokken en een haak, in, den ongelukkige, die op een afstand van 15 M. van de putschacht in de buis lag, naar buiten te breDgen. Toen men hem eindelijk te voorschyu baalde, was hy reeds dood. Het bleek te zijn de 65- jarige arbeider Hermann Vossen uit Wittenberg. De linkerpols slagader was op twee plaatsen doorgesneden, en een bloedig mes stak in een der binnenzak ken. Het staat nog niet vast of men hier mat een misdaad te doen heeft; eenige personen zyu gearresteerd. Zware kloosterbrand. Dins dagavond is brand uitgebroken in het Dominicanerklooster te Zwolle. De dienst in de kerk, die te gen het klooster is aangebouwd, had juist een aanvang genomeD. De paters verzochten de talrijke aanwezigen dadelijk de kerk te verlatenalles verliep hierby in de grootste orde. De brand werd door omwo nenden ontdektze waarschuw den onmiddellyk de brandweer en de paters Dominicanen. Het vuur woedde op dat oogenblik waarschyolyk al eenigen tijd, want de vlammen hadden zich in een oogwenk een weg naar het dak van het klooster gebaand. Binnen zeer korten tyd stood het geheele bovengedeelte van het uit vier verdiepingen ba- staande klooster in lichter laaie. Verschillende schilderstukken werden een prooi der vlammen, terwyl ook de bibliotheek geheel verloren ging, Omstreeks 10 uur haddeu de brandweer-autoriteiten goede hoop de kerk te behouden. In- tusschen had men alle religieuze voorwerpen uit de kerk gehaald. Alle krachten werden ingespan nen om het beroemde ergel, dat zich in de kerk bevindt, te be houden. De belangstelling van de zijde van het publiek was gewelig. Scheepsramp. Dinsdagnacht is een Oceaan- stoomer in brand geraakt, n.l. de Fransche passagierboot „Atlanti- que". Het bestond uit 650 kop pen, doch er waren maar 250 aan boord, omdat het naar de dokken te Havre moest. Onmiddellijk snelden schepen toe, doch ze konden niet bij het brandend gevaarte komen- Bij het reddingswerk kantelde een reddingsboot, doordat de kabels afbrandden. Er werden 30 menschen ver mist. De overigen zijn opgepikt. Er is een sterk vermoeden van sabotage, omdat in korten tijd het geheele schip in lichte laaie stond. Gedurende de maand December 1932. Axel. Huw.-voltr. 15. Hermanus Zegers, 23 j. (van Zaamslag) en Pie- ternella Schieman, 16 j. 29. Ludo- vicus Rombout, 32 j. :van Dordrecht) en Adèle Strasser, 25 j. Geboren. 1. Cornelis Levinus, z. van Johannes van de Velde en |anna Jacomina Dieleman. Abraham, z. van Marinus Jan Brandes en Helena Anna van Alten. 4. Aarnoud, z. van Cor nelis Vos en Jacoba Meijers. 5 Maria, d. van Jan Wisse en Adriana Jozina Wisse. 9. Jacobus en Cornelis, zonen van Cornelis de Putter en Janna de Feijter. 16. Gatharina Elisabeth, d. van Leendert Pieter van Cadsand en Suzanna den Engelsman. 17, Corne lls, a. van Cornelia Deij en Qeertruida Elisabeth Bareman. Annie Antonetta d. van Aloysius Petrus Lievens en Anna Maria Naessens. 18. Abraham, z. van Pieter Jansen van Rosendaal en Maatje Dieleman. 28. Adriana Le- vina, d. van Cornelis Antonie Hoog- straate en Clara de Visser. Marinus Adriaan, z. van Willem Verhelst en Tannet e Dieleman. 29. Pieter, z van Jan Schuitvlot en Tanneke Goossen. Overleden. 6. Maria Buijze, 74 j., wed. van Adriaan de Ruijter. 15. Cornelis Jacobus van Sweeden, 70 j., wedn. van Anna van de Wege. 17. Adriana van Cadsand, 83 j., wed. van Hendrikus Jonkman. 23. Leuntjevan de Velde, 65 j., wed. van Pieter Si mons. 30. Adriaan Schuitvlot, 22 j., z. van Pieter en Sara van Drongelen. 31. Pieter Francies Jansen 63 j., echtg. van Charlotta van Campen. De Burgemeester van AXEL noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad no'. 419) eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, om hiervan vóór den 1 Fe bruari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. Axel, 3 Januari 1933. De Burgemeester van Axel, BLOK. De Heer en Mevrouw VANOEVEREN-Julius zeggen met wederkeerige gclnk- wenschen harteiyk dank voor de ontvangen Nieuwjaarswenschen. Voor de vele geluk- wenschen bij de jaars wisseling ontvangen, zeggen wij hartciyk dank. Axel, 4-1—'33. Familie J. M. OGGEL. Hartelijk dank zeggend voor ontvan gen heil wenschen bieden Ds. en Mevr. RUYSCH v. DUGTEREN wederkeerig de hunne aan. Zonnemaire, 4 Jan, 1933. Dokter VAN DER ZWAN wenscht allen en dankt voor de vele geluk- wenschen. Het Bestuur bericht bij deze, dat in de vacature van een weger is voorzien. Zondagmiddag om 2 nnr Competitie K. N. V. B. H. H. Donateurs en werkende leden worden er aan herinnerd, dat zij op het terrein steeds in het bezit moeten zijn van hun lidmaatschapskaart, welke bij de contröle getoond moet worden. Inlichtingen verstrekt C. VAN ALTEN, Axel, K 10. als gedeelten van de voormalige Marechaussee-kazerne aan den Buthdijk. welke voor verschillende doel* einden kan ingericht worden. De eigenaar, J. A. VAN HOEVE, Nieuwstraat G 84.

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3