Raadsverslag. Landbouw. den verhoogd tot 1.403 km. en stellen Qed. Staten voor daartoe te besluiten. Verbetering weg Ruischende Gat—Catharinapolder. Het gemeentebestuur van Boschkapelle verzocht een ren teloos voorschot ten bedrage der kosten van de verbetering van den weg Ruischende—Gat—Cat harinapolder, geraamd op f27000. Het verzoek betreft de Drie Ge- zusterdijk en den Sasdijk, resp. vormende de hoofdverbinding van de kom van Boschkapelle met die van Zaamslag en Axel en alleen met die van Axel. Na de uitvoering van de verbetering zal van den gansche bedoelden weg de breedte der kruin 5.50 m. en die der verharding 3.50 bedragen, terwijl de bestrating over een lengte van ongeveer 1900 m. keien en over eene van ongeveer 825 m. uit klinkers zal bestaan. Het gemeentebestuur is voornemens, het werk bij wijze van werkverschaffing en dienten gevolge in eigen beheer te doen verrichten. Ged. Staten vertrou wen, dat de Staten geen over wegend bezwaar zullen hebben het gemeentebestuur vrij te stel len van de verplichting betref fende openbare aanbesteding. Wanneer de wegsverbetering als werkverschaffing zal worden uit gevoerd, zal waarschijnlijk finan- cieele steun van de zijde van den dienst der werkloosheids voorziening in de te besteder arbeidsloonen kunnen worden verkregen, hetgeen dan op het voorschot in mindering komt. Ged. Staten stellen voor het ge vraagde renteloos voorschot te verleenen en den termijn van aflossing te bepalen op 20 jaar. Zitting van 23 Nov. 1932. Afwezig de h.h. Van de Bilt en Van Bendegem. [Slot. Vervelg Begrooting 1933. Inkomsten. 1. Vroegere diensten f9042. Algemeen beheer. 5. Gemeentefonds a f3000. 6. Idem f30.521. 7. Leges f 500. Wegens een ontwerpverord - ning is deze post verhoogd met f 150. Dhr. HAMELINK vindt 50 ct. voor een verklaring van goed ge drag, enz. volgens deze verorde ning wel wat hoog tegenover 20 ct. voor het geven van inlichtin gen uit den Burg. stand. Mis schien kon dat beter omgeruild worden B. en W. hebben daar geen bezwaar tegen. Dhr. 't GILDE gelooft, dat deze post in plaats van f 500 wel f 800 zal worden, nu de leges zooveel duurder zijn, zie maar eens hoe veel bewijzen van Nederlander schap worden afgegeven. De VOORAL denkt dat dat tegen zou vallen. Juist nu die bewijzen van Nederlanderschap f 1 kosten, zal er veel beter op gepast wor den en worden er dus minder uitgegeven. Met alg. st. wordt de ontwerp verordening goedgekeurd. Dhr. DE RUIJTER wil nog op merken aangaande art. 6, dat die uitkeering voor het gemeente fonds met f 1020 hooger zal worden, op grond van een te verwachten beslissing van den Minister aangaande het koitings- wetje. De VOORZ. acht het wel mo gelijk, maar niet zeker. Dhr. OGGEL acht het gewaagd, het is een vogel in de lucht. Er is wel een gunstig advies van de commissie, maar de Minister moet nog beslissen. Dhr. DE RUIJTER stelt dan voor. de post met f750 te ver- hoogen, wat met op 1 na alg. st. wordt aangenomen. Tegen dhr. Oggel. 43. Verhaal op pensioenpre- miën f955. 58. Premie ziektewet f 10. 60. Pensioenbijdrage politie i 222, 61. Huur vau de marechaus seekazerne f 1500. Dhr. 't GILDE acht die post voorbarig, omdat hem zaken be kend zijn, die reden geven te ver moeden, dat de kazerne er nog niet komt. Hij kan dat echter niet in 't openbaar mededeelen. De VOORZ. zal in besloten verg. daaitoe gelegenheid geven. 103. Drinkwater f 150. V. Volkshuisvesting f 16965- 123. Radio-distributie f90. 124. Marktgelden f40. 125. Slachthuis f 150. 127. Begrafenisrechten f 150. 128. Verstratingen f500. Bijdragen ziekte- en pensioen premie f 370. 145. Beerruiming f900. VII. Huur enz. van eigendom men f 1111,55. VIII. Onderwijs. 173. Schoolgelden o.l.s. f 1000. Dhr. VERSCHELLING vraagt of de aanslagen niet kunnen ver lagen. De VOORZ.Neen, deze zijn vastgesteld volgens de verorde ning. Een ontwerp-verordening op de heffing en invordering der schoolgelden wordt z. h. s. aan genomen. 174. Vergoeding van het Rijk voor salarissen f 12977. 175. Idem voor pensioenen f1080. 199. Schoolgelden bijz. scholen f 2750. IX. Vergoeding van het Rijk voor werkloozensteun f 13700. Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat gerekend is op 50 pet. ver goeding door het Rijk voor werkloozensteun, maar hij meent, dat wegens de verhoogde belas tingvoorstellen we! mag gerekend worden op 65 pet., dat is f 2025 meer. De VOORZ. zegt, dat B. en W. daaraan wel hebben gedacht, maar dat de bijdrage op het oogenblik nog maar 50 pet. is. Gaat de verhoogde belasting door, zoodat we in de 2e klasse komen, dan zullen we wellicht wel 65 pet. krijgen, evengoed als b.v. Terneuzen, ofschoon spr. niet precies weet, hoe de rege ling is. Dhr. DE RUIJTER weet ook niet precies wat het worden zal, maar in elk geval toch minstens 65 pet. Er is ook gesproken, dat het Rijk de geheele steun voor zijn rekening zou nemen, doch dit staat te bezien. Maar vast is, dat het 15 pet. meer wordt en daar kunnen we reke ning mee houden. Dhr. HAMELINK zegt er ook aan gedacht te hebben, maar vindt het gewaagd er vast op te rekenen. Het is de vraag of men oordeelt, dat onze gemeente door de verhoogde belasting in een zoodanige ongunstige positie komt, dat men 65 pet. als bijdrage noodig acht. Wel zal Axel een hoogere plaats op de lijst krijgen en daarom zou hij het op 60 pet. willen ramen. Iets anders is, dat ook onze werklooze bouwvakarbeiders, die we tot heden ten volle steunden, nu ook voor vergoeding bij het Rijk in aanmerking zullen komen. Kunnen B. en W. zeggen hoe groot dat verschil bedraagt voor Axel, want dat kan dan toch bij dezen post gevoegd worden. Spr. is ook van meening, dat we toch de belasting met geen cent moeten verhoogen, als het niet noodig is en we op andere pos ten dekking kunnen vinden voor de uitgaven. De VOORZ. zegt, dat tot heden reeds een bedrag wordt vergoed ook voor de bouwvakarbeiders, maar zoo groot is dat bedrag niet, dat de belasting er door verlagen kan. Dhr. HAMELINK is het daar mede niet eens. We hebben 50 georganiseerde arbeiders, en als er nu gemiddeld 5 per week werkloos zijn, die f 12 steun ge nieten, dan is dat f3000 per jaar en 60 pet. bijdrage daarvan is f 1800. De VOORZ.Dat is veel te hoog. Dhr. HAMELINK Goed, laten we dan f 1200 ramen, dan is dat toch aan den veiligen kant. Dhr. DE RUIJTER rekent het door hem genoemde bedrag ad f 1350 bij de f 1200 van dhr. Hamelink en neemt dan globaal f 2000, die minder door de be lasting moeten worden opge bracht. De VOORZ. zegt, dat hij in- tusschen heeft laten berekenen de som voor de bouwvakarbei ders en kan die inderdaad op f 1200 ramen. Als dus wordt voorgesteld om 80 opcenten te heffen van de gemeentefondsbe lasting, dan kan met die f2550 rekening gehouden worden. Dhr, DE RUIJTER: Het is daarom, dat ik een beetje vooruit wil loopen en post 271 bespre ken, nl. de opbrengst van de fondsbelasting die op f3600 is geraamd. Spr. zegt, dat de Min. daarvan nog 30 opce iten wil geven, zoodat de opbrengst dan f 1080 hooger wordt. Dhr. HAMELINK: Maar ik zou de opcenten willen verlagen. De VOORZ.: Dat willen we allemaal, als 't kan. Dhr. HAMELINK: Post 263 geeft voor de vermogensbelas ting f2125 aan, maar spr. heeft berekend naar een vermogen van fll millioen en komt dan tot een opbrengst van f4500. De VOORZ. We mogen niet verder gaan, f2125 is het maxi mum. Dhr, HAMELINK: Dan heb ik ook een veel hooger bedrag voor de fondsbelasting, nu we in de 2e klasse zitten. De VOORZ.: Dat is niet mogelijk want we hebben de cijfers van den Inspecteur van de Dir. belastingen en daar moeten we aan vast houden. We hebben voorgesteld 80 opc. op de gemeentefondsbelasting, 50 op de vermogensbelasting en 140 op de personeele belasting. Dhr. HAMELINK merkt dan op, dat los van de door hem genoemde cijfers toch 15830 minder moet worden opgebracht. Dhr. DE RUIJTER: Juist, vol gens art. 6 f750 meer, f2500 op de genoemde posten, f 1470 minder uitgaven en f 1080 op de 30 opc. uit de fondsbelasting, is totaal f5850. Afgerond op f 5800 beteekent dat 29 pet. der opc. op het Personeel, zoodat ik voor stel om in plaats van 140 opc. 110 opc. te heffen van de pers. belasting. (We meener, dat volgens het preadvies niet 140, maar 130 opc. waren voorgesteld, zoodat dan de opc. 100 konden zijn. Red.) Het voorstel-de Ruijter wordt m. a. s. aangenomen. XI, bijdrage van het Rijk voor den agent der arbeidsbemiddeling f 100. XII, belastingen. 258. Grondbelasting f 18105. 259. 80 opc. op de gebouwde en 20 op de ongebouwde eigen dommen f 12367. 260. Personeele belasting f21988. 261. 110 opc. op de pers. bel. f 24187. 262. 48 opc. dividend-bel. f300. 263. 50 opc. vermogensbel. f2125. 270. 80 opc op de gemeente- fondsbel. f 17153. 271. Fondsbel. f4680. Achtereenvolgens worden de verordeningen, die op de ge noemde belastingen betrekking hebben z. h, s goedgekeurd. 274. Hondenbelasting f300. 276. Vergunningsrecht f1540. XIII. Bedrijven. 3 Gasbedrijf. Renten f17604, aflos f 15350, batig saldo f 1000, pensioenbij dragen f2455, totaal f36410. 4, vleeschkeuringsbedrijf. Pensioenbijdragen f621.75 XIV, kasgelden f 755. Kapitaaldienst. Deze begrooting wordt z. h. s. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 13897. Voorts worden z. h. s. vastge steld a. Begrooting Burg. Armbestuur op f 10525. b. Id. Vleeschkeuringsdienst op f 4960. c. Id. Gasbedrijf op f 93503 en f 19345 kapitaaldienst. 9. Mededeellngen. van Bendegem, dat hij verhin derd is deze vergadering bij te wonen. Voorts een schrijven van den zelfden, dat hij de woorden tot dhr. 't Gilde gericht naar aanlei ding van de post betreffende de verpleegster, tot zijn spijt een te goeden vorm gaf om zich goed te doen verstaan en vraagt dhr. 't Gilde die woorden weg te willen denken. Niet omdat deze zelf steeds parlementair is, maar omdat hij er zich zoo door ge kwalificeerd achtte en schr. biedt daarom zijn excuus aan en ver wacht, dat ook dhr. 'I Gilde zijn ruwe uitdrukking intrekt. Dhr. 't GILDE zegt dat het hem genoegen doet, dit schrijven te vernemen en dhr. Van Bende gem daardoor toont een man van karakter te zijn, wien evenals spr. het temperament wel eens parten speelt. Spr. neemt hierbij de harde woorden terug. 3o. Een- schriftelijk voorstel van de leden 't Gilde, Verschel ling en Ortelee, tot wijziging van art. 7 le lid van het Ambtenaren reglement, als volgt „Tenzij bij de wet anders is bepaald geschiedt de aanstelling en bevordering in rang van een ambtenaar door den gemeente raad". Dit voorstel wordt gerenvoyeerc naar B. en W. 4o. Schrijven van dhr. Hame link, waarin hij voorstelt: 1. Art. 14 van de verordening, regelende het Georganiseerd Overleg, sub 2 te verlengen met de woorden „en aan de leden van den Raad, ook niet-leden dezer Commissie". 2. Het ambtsgebed in de Raadsvergadering af te schaffen 3. Art. 7 van het Ambtenaren reglement, sub 2 te lezen als volgt „Tenzij bij de Wet of raads besluit anders is bepaald, ge schieden de aanstelling en be vordering in rang van een amb tenaar door den Raad". Wordt gerenvoyeerd naar B. en W. 5e. Een adres van C. van Ben degem en A. j. Hol, namens de alg. vereen, voor het geven van onderwijs aan werkloozen om subsidie en localiteit. 6e. Idem van J. E. Blansaart om een schoollokaal voor het geven van muziekonderwijs. 7e. Idem van de Vereen, van Bouwpatroons, waarin ze dank zegt voor de genomen beslissing inzake het bouwen eener kazerne. De stukken 5 en 6 zijn intus- schen reeds behandeld en 7e is voor kennisgeving aangenomen. 10. Benoeming lid stenccom- miasie. Op een vraag tot dhr. VAN KAMPEN, of hij zijne benoeming als lid dezer commissie aanneemt, antwoordt deze ontkennend. Hierna heeft opnieuw stemming plaats, waarbij Verschelling 4, Ortelee 3, J. de Feijter 2 en Oggel en Seghers 1 stem beko men. Bij de 2e stemming ver krijgen Verschelling en J. de Feijter 2 en Ortelee 7 stemmen, zoodat deze is verkozen en de benoeming aanneemt. 11. Rondvraag. Dhr. SEGHERS had een zondheidscommissie. Intusschen zijn aan de woningen zoodanige verbeteringen aangebracht dat de Gezondheidscommissie niet meer bereid is tot onbewoonbaarver klaring. c. Dhr. I. DE FEIJTER Kun nen nu de pompen niet eens spoedig in orde gemaakt worden 't Is treurig. De VOORZ.: Ik weet niet beter of ze zijn alle in orde. Hebt u een lijstje Dhr. I. DE FEIJTER Minstens 3, bij Pot, van Houte en in de Weststraat. De VOORZ.: Dan zullen we opdracht geven. d. Dhr. SEGHERS dankt voor de verplaatsing der lantaarns. Spr. wil ook vragen of er mor gen op den dankdag ook wordt gewerkt en steun berekend wordt voor degenen, die geen kerkelijke verplichting hebben De VOORZ. antwoordt beves tigend. e. Dhr. ORTELEE vraagt of de waarborg van f25 voor de huur der huizen in de Juliana- straat niet kan worden gebracht op f 10. De VOORZ.: Dat is een zaak buiten ons en moet u zich daar voor wenden tot de bouwver- eeniging. f. Dhr. 't GILDE meent dat zijn voorstel om in 1933 geen nieuwe subsidie's te verleenen ongemerkt den hamer is gepas seerd en vraagt dit in de vol gende vergadering op de agenda te brengen. Voorts wil spr. den Voorz. danken voor de correcte wijze, waarop hij de vergadering heeft geleid en deze heeft ingegrepen te juister tijd, opdat de debatten niet al te ver beneden peil gin gen. Spr. heeft geen 50, geen 25, noch 1 procent op de leiding af te dingen en hoopt, dat de Raadsvergadering nog jaren onder die leiding zal worden voorge zeten. De VOORZ. zegt niet gedacht te hebben van die zijde deze vleiende woorden te zullen moe ten aanhooren. Hij neemt ze echter in dank aan. Hierna gaat de vergadering over in geheime zitting, waarna bij heropening deze met dank zegging wordt gesloten. a. De VOORZ. doet mededeeling van Ingekomen bericht van dhr. mededeeling verwacht van den Voorz. omtrent de rioleering aan den Oudenweg De VOORZ. zegt, dat de toe lichting bij de stukken heeft ge legen, waaruit de leden hebben kunnen zien, dat het polderbe stuur niet bereid is daarin bij te dragen en B. en W. ook geen vrijheid vinden om die kosten voor gemeenterekening te maken. Dhr. SEGHERS: Dan zal ik ook van verdere pogingen maar afzien. b. Dhr. HAMELINK herinnert eraan, dat de Voorz. onlangs zeide, dat gezorgd zou worden, dat de woningen te Sluiskil, die in onbewoonbaren staat verkeer den, niet meer betrokken zouden worden. Wat is nu de oorzaak, vraagt spr., dat ze weer allemaal bewoond zijn De VOORZ. betwijfelt of hij dat zoo positief gezegd heeft, maar kan wel zeggen, dat erover gecorrespondeerd is met de Ge- De maand Januari is daar en met haar vele werkzaamheden op veld en akker, in tuin en boomgaard. Met snoei van appel en peer wordt begonneD, En van de stammen der vruchtboomen en sierheesters verwijdert men het mos. Ook is het nu de geschiktste tijd om de groenblijvende Btruiken en hees ters nog eens nauwkeurig na te gaan en te arraDgeeren. En wil men hulp hebben der vogels bij het verdelgen der le gio schadelijke insecten hang dan nu ook nestkastjes op tegen muren en schuttingen, of in boom en struik. Want dra, bij gunstig weer, is de wintervlinder daar, welke zijne massa's eitjes zal leggen aan de knoppen der boomen. De bijna vleugellooze wijfjes kruipen to*en de stammen op, waarom het aanleggen van „teer- banden' in de boomgaarden nu op zijne plaats is, om deze die ren te vangen. Rupsennesten en eierhoopjes worden tusschen tak en twijg opgezocht en vernield. In den moestuin wordt gespit en de mest ondergewerkt. By zeer gunstig weer zaait men reeds in kouden grond radijs, spinazie of worteltjes. In den bak worden peul- en doperwten en groote boonen gezét, om deze a Maart naar buiten te brengen in de vrije aarde. De bloemist stekt chrysanthe mums, dahleas, heliotropen en andere bloemen, bloeiend biedt 3ij reeds aanseringeD, primu- a8, tulpen, byacinthen, narsissen, azaleas e.a. Op den akker bepaalt men zich nog tot het uitspreiden en onderwerken van den mest. Ka

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 2