l°lo Nederland 1933. ren, SJOELBAKKEN f 1.95. Tafeltennis f 1.95. Dam- en Schaakborden J. C. VINR AXEL. s Hoofdpijn Rechtszaken. en Kiespijn Gemengd Nieuws. Advertentiën. Stukken van f 100,-f500,- en f 1000.- P. AUGÜSTEIJN, Hypotheek beschikbaar. GEEN KIESPIJN J 0 E L B A K E N Voorts: mooie uitvoering en verschillende maten. Dam- en Schaakfiguren. stel van de h.h. Verschelling en 't Gilde, om de landarbeiders een zelfde steunuitkeering te geven als de fabrieksarbeiders. De steuncommissie is daar vóór doch B. en W. niet. Dhr. HAMELINK begrijpt niet, dat de voorstellers en ook de steuncommissie niet w ten,'dat de Minister daar gee medewer king aan verleent. Spr. zou er dus tegen moeten stemmen, maar stemt er vóór uit protest, dat de toestand zoo is, dat de landar beiders gedoemd zijn van minder inkomsten te leven, dan andere arbeiders. Spr. begrijpt in dat verband ook niet, dat de land arbeiders hun organisatie niet sterker maken. Dhr. DiELEMAN vindt het treurig, dat 13. en W. het eenpa rig advies va t de steuncommissie aan hun laars lappen. Dhr. DE RU1JTER meent dat B. en W. daartoe toch het recht hebben. De commissie geeft advies en B. en W. beslissen en al is dat anders, dan kijkt spr. toch nog even vriendelijk naai B. en W., al vindt hij het ook niet billijk, dat landarbeiders 42 ct. per dag minder krijgen dan an deren, waar de behoeften dezelfde zijn. Dhr. 1Z. DE FEIJTER zegt in de steuncommissie schoorvoetend te hebben gestemd voor die ge lijkstelling, maar het komt hem voor, dat het toch tegenover de arbeiders in het vrije bedrijf een onbillijkheid is en daarom zal hij vóór hét voorstel van B, en W. stemmen. Dhr. VERSCHELLING zegt, dat het niet gaat om de steun naar het loon te regelen in het landbouwbedrijf. Men kan de menschen wel gaan stellen op f 1,75 tot f 1,50. Dhr. OGGELHet is dus de bedoeling om den Minister te vragen daarvoor een hoogere uitkeering toe te staan Dhr. VERSCHELLING: Juist. Het voorstel wordt met 8 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de h.h. Oggel, Iz. de Feijter en van Kampen. Hoofdstuk X. Landbouw. 250. Subsidie geitenvereeni- ging f 50. Dhr. SEGHERS stelt voor die post als vroeger op f 75 te hou den, doch dit wordt verworpen met 6 tegen 4 st. Vóór de h.h. Ortelee, Seghers, Hamelink en Dieleman. (Dhr. Verschelling is afwezig). 251. Subsidie geitententoon stelling f 10. De f 150 voor de jaarmarkt vervallen, zoodat deze als afgeschaft wordt beschouwd. Dhr. IZ. DE FEIJTER vindt het spijtig, dat die markt ver valt. Het is nog het eenige, dat de landbouwers van de gemeente hebben. Hij stelt voor die te behouden. De VOORZ. zegt, dat er het vorig jaar f 108 aan besteed is en het resultaat eigenlijk de moeite en kosten niet loont. Dhr. J DE FE1JTFR vindt het ook jammer. Gezien de weinige belangstelling, ook van de land bouwers zelve, kan hij het voor stel echter niet steunen. Het wordt alzoo niet in stem ming gebracht. Hoofdstuk XI Handel en Nij verheid. 254. Subsidie Z. V. T. Mij. f940 en autobusdienst Axel- Hulst f50 255. Idem werkloozenkassen f8100. 256. Salaris correspondent ar beidsbemiddeling f 400. 257. Pensioen en verzeke ringspremie van dezen f85. Dhr. DE RU1JTER stelt voor de jaarwedde te verhoogen tot f500 op grond van de arbeids prestatie en de billijkheid. De h.h. Hamelink en Dieleman zijn het daarmede eens. Dhr. VERSCHELLING is ver wonderd dat de wethouders nog niet op het arbeidsbureau zijn geweest om eens kennis te nemen van de werkzaamheden. Het schijnt, dat ze er niets voor voe ler, maar ze zouden dan over tuigd zijn, dat f 400 te weinig is. Dhr. OGGELDe Ministei ftcht het voldoende. Het voorstel-de Ruijter wordt aangenomen met 7 tegen 4 st. Tegen de h.h. Og?1"', 't Gilde, Ortelee en J. de F' ij r. Hoofdstuk XII, belastingen. 264. Uitreikt' g biljetten f 40. 265. Teruggave belasting f 5n. 266. Kwade posten f7500. Dhr. DE RUIJTER vraagt op welk motief deze post f 1000 hooger is. De VOORZ. Op advies van den Inspecteur der Rijksbelasting. 267. Belooning schatters vol gens de drankwet f 10. 268. Teruggave verlofrecht aan het Rijk f 300. Hoofdstuk XIII. Bedrijven. Gasbedrijf. 279. Pensioen- en verzeke- ringspremiën f 2455. 280. Rente van leeningen f 17.604. 281. Aflos f 15.350. 282. Uitkeering aan het be drijf f 1000 283. Rek. Courant f 300. Vleeschkeuringsbedrijf. 285. Verzekering, enz. f621. Hoofdstuk XIV.. Kasgeld. 290. Voorschotten van de amb tenaren f 755. Hoofdstuk XV en XVI onvoor ziene uitgaven f67643. (Wordt vervolgd). AXEL, 3 Jan. 1933. De nieuwjaarsviering had hier Zondag vooral, maar ook giste ren een kalm verloop. Het ru moerige „uitgaan" van de jeugd, zooais dat vroeger gebruikelijk was, neemt gelukkig meer en meer af, zoodat maatregelen als beperking van dranklokalen en vergunningen of droogleggen vrij wel overbodig is geworden. In den Prosperpolder aan de grens te Clinge is de boer derij van J. de Block afgebrand. De geheele oogst, alle landbouw werktuigen en acbf koeien wer den een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Sas van Gent heeft de gemeenteraad besloten tot stor ting van 400 op 4 aandeelen in de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maatschappij op 3 Januari 1933. De Voorzitter liet hierby uit komen dat zoodra de oude N.V. is ontbonden, de nienwe prac- tisch werk kan doen. De water leiding zou eerst worden gelegd in Terneuzen, Hulst en Sas van Gent terwijl het plan voor 6 ge meenten strekt waarvan de an dere 3 in West-Z -Vlaanderen. Te Hontenisse bemerkte iemand toen bij water uit zijn regenbak wilde scheppen dat daarin een doode kat dreef die er blijkbaar door kwaadwilligen was ingeworpen. De man was genoodzaakt zyn regenbak leeg te scheppen. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Donderdag 29 Dec. werden de volgende uitspraken gedaan A. H., 42 j., slager te Philip pine, wegens beleediging, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Fr. d. B., 42 j koopman te Hulst, alsvoren 10 ot 5 dagen. I. M27 j., varensgezel te Westdorpe, werd omdat bij te Ter Neuzen Krya Dees meteen bierglas op zyu hoofd heeft ge slagen. D. F, 53 j„ landbouwer te Hontenisse, omdat bij zich heeft verzet tegen een wachtmeester 10 of 5 dagen. Na. Pa. M19 j., kapster te Hulst, omdat zij zich met geweld heefc verzet tegen de kommiezen te Clioge, 0,50 boete of 1 dag. J. M., 24 j., varensgezel te Hoek, omdat hij te Terneuzen zich heeft verzet tegen den op perwachtmeester, 20 boete of 20 dagen. M. H., huisvr. van K. Loud 41 j., zonder beroep te Honte nisse, wegens beleediging, vrij gesproken. zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardi's Hoofd pijnpoeders en Mijnhardt's Kies pijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijn- hardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en p r doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Te Haren (Gr.) is op een on- bewaakten spoorweg een 2 jarig zoontje van den veehouder Klant gegrepen en gedood. Een 3 jarig broertje wist nog tijdig te vluch ten. Een knecht was juist op weg om de kleintjes te balen. Te Lutterade vond de nachtwaker S. op den eersten Kerstdag bij zijn vrouw een zekere K., 42 jaar oud. Reeds vroeger had hij K. verdacht van ongeoorloofde betrekking met zijn vrouw. De nachtwaker trok zijn revolver en trof K. met met een schot in de hartstreek. K. was terstond dood. S. heelt zichzelf bij de politie gemeld. Doodelijk trein ongeval De 74-jarige H. S. uit Krommenie is, toen hij aldaar op den trein naar Amsterdam stond te wach ten gevallen. Juist naderde de trein. De man werd overredeD en op slag gedood. Verduisterig Door het atgeven van een valschelijk on- derteekende machtiging heelt een jongeman bij de Incasso-bank aan de Ceintuurbaan te Amster dam 1500 in ontvangst geno men. Hy' maakte daarbij gebruik van het chequeboekje van zijn vader. De jongeman is met het geld verdwenen. Zondagmiddag is te Loone- ker een personenauto met twee heeren en een dame, tegen een boom gebotst. De botsing was hevig en de wagen werd geheel vernield. Alle drie inzittenden geraakten bewusteloos. Het bleek, dat de dame een bovenbeen-fractuur had opgeloo- per, benevens verschillende snij- wonden. Een der beide heeren had eveneens een aantal sny- wonden, terwyl de derde inzit tende geen verwondingen had gekregen wel was hij geheel versuft. De drie personen kwa men vrij spoedig weer bij kennis Postzakdiefstal In verband met den diefstal van 20.000 gulden uit een twee en een halve week geleden van Winschoten naar Groningen ge zonden postzak, is behalve de eerst gearresteerde besteller Van der S. en de werkster van het postkantoor, thans ook de amb tenaar P. ter beschikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Vreemd. Donderdagmorgen bemerkte een ambtenaar, dat de in het plaatskaartenbureau van het sta tiou der Ned. Spoorwegen te Winschoten aldaar staande brandkast niet gesloten was Het bleek dat de inhoud ongeveer 2400 was verdwenen. Het ge val is des te raadselachtiger, daar alle deuren waren gesloten en op de brandkast geen sporen van braak werden gevonden. Het onderzoek is tot dusver neg zonder resultaat. Op Nieuwjaarsdag hield voor 'n juwelierswinkel te Min den (Dtl) een elegante limousine »til. Een inzittende sprong uit l^den wagen, wierp een steen door het étalagevenster en greep een aantal riDgen en andere sie raden ter waarde van ongeveer 3000 mark. Hy sprong weer in den auto en deze ging er dade lijk in volle vaart vandoor. Van de daders ontbreekt elk spoor. Het auto-nummer is zeer waarschynljjk vervalscht. Men veronderstell, dat te Minden de zelfde personen, aan het werk zijn geweest die verleden week op dezelfde wijze een juweliers zaak te Haonover hebben ge plunderd, Gedurende den Nieuwjaars nacht heeft aan de Engelsche kust van Zuid-Ierland een hevi ge storm gewoed. Honderden schepen en kleine vaartuigen werden losgeslagen en op 't strand geworpen. Tijdens een voetbalwedstrijd te Birmingham werd door den storm een gedeelte van het dak van een tribune weggeslagen. Ta Queenstown aan de zuid kust van Ierland werden tal van landingssteigers, o.a. die van den Norddeutschen Lloyd vernield. Brutaal Een merkwaar dig staaltje van brutaliteit is door een dame te Brighton (Eng aan den dag gelegd. Zij liet in een confectiewinkel verschillen de dingen zien, maar verliet de zaak tenslotte zonder iets ge kocht te hebben. Zoodra zy weg was, miste de wirkeijuffrouw die haar te weord had gestaan, een costuum. Eenige dagen later kwam de dame terug en vroeg of zij een costuum, dat zij van haar schoonmoeder cadeau had gekregen, kon laten veranderen De winkeljuffrouw herkende di rect het verdwenen costuum en liet een politie-agent komen. By onderzoek bleek, dat de schoonmoeder niets alwist van een costuum, dat zy aan haar schoondochter zou hebben ge- geveD. Dan moet 't m'n zuster zyn geweesf, beweerde de die vegge. Zij hield vol, dat zij het costuum in de gang van haar woning, netjes verpakt, had ge vonden. Er was een briefje by geweest, hoewel niet ondertee kend. De rechter veroordeelde haar tot 10 pond lo te, met de op merking, dat zy bly mocht zijn er zoo genadig al te komen. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 0,— a f 0,— Rogge f4,—af 4.50 Wintergerst f 5,— a f 6,Zomergerst f 5,a f 6,—. Haver f 4,— k f 5,— Erwten f 7—af 11,—. Paarden- boonen f 0,— a f 0,—. Duiver.- boonen f a f 0,—. Bruine- boonen f 0,— a f 0,—. Lijn zaad f 5, a f 7,Blauwinaan- zaad f ,i— a f Groen Vlas f 0,02 a f 0,03. Gebookt Vlas f 0,03 a f ,05 Gezwingeld Vlas f 0,30 k f 0,35, Aardappels f 0,50 k f 0,60. Stroo f 6,a f 8—. Koolzaad f—,Af Mosterdzaad f 0 af 0 Boter f 0, A f 0, Eieren f5,- a f5,50. Met wederkeerigen gelukwensck bedan ken de Heer en Mevrouw BOM- Meerburq Snarenberg hartelijk voor de ontvangen Nieuwjaars- wenschen. De Heer en Mevrouw POST-van Wijngaar den zeggen tmrtelflk dank voor de goede wenschen, die hun van zoovelen toekwamen, en wenschen wederkeerig allen vrienden een gezegend Nieuwjaar. De Heer en M vrouw DE PUTTER-Belger betuigen, onder aanbieding van wederkeerige gelnkwenschen, hun harteityken dank voor de bewij zen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen. Onzen hartelflken dank aan allen en inzonderheid aan H.H. Doctoren, den WelEerw. Heer Pastoor en Eerw. Zuster Wijkverpleegster, voor de hulpvaardigheid betoond tijdens de ziekte en het overlijden van PETRUS FRANCISCUS JANSEN. Namens de Familie, P. JANSEN. Inschrijvingen op boven genoemde leening worden zonder kosten aangenomen door EFFECTEN. 1ste Hyp. renten van af 41/, pCt. 2e Hyp. rente a 6 pCt. Credieten 6 pCt. Brieven onder No. 79 Bureau van dit blad. HT» Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van dhr. H. GOVAERT te Bergen op Zoom, aan het laatst door hem bewoonde winkelhuis te Sas van Gent, op Woensdag 4 Jan. 1933, nam. 1uur, verkoopen als: Tafels, Stoelen, Kasten, Kachels, 2 Ledikanten met ressort, 2 ijzeren Ledikanten, 2 Bedden met toebehooren, Waschkuip, Wringer, Bak trog, Keulsche Potten, Potten en Pannen, Ladders, een met 22 en een met 16 sporten, Kisten, Planken, 2 Kruiwa gens, enz., enz. alsmede den Winkelopstand, waar onder Toonbank met 3 laden. BETALING CONTANT. Zenuwkoorts, Spierpijn en Fleuricijn in het hoofd, Influenzapijnen kunnen blijven bestaan na het ge bruik van enkele KOORTSPOEDERS van H. VAN AKEN Apotheker-Specialist te Selzaete. PRIJS PER DOOS f 0 60. Eischt rond het doosje de handteekening „H. v. Aken". Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Importeur SCHULTE THIEME Postbox 55, Middelburg. i K

Axelsche Courant | 1933 | | pagina 3