PÜROL rijk aan geneeskracht I Binnenland. P. Warnier en J. C. Kruyssen, van Driel. Punt 5 was het verzoek van dhr. J. E. Blansaart om een lo kaal van de openbare school voor het geven van muziekles, waarop B. en W. afwijzend be schikten, mede in verband met de pas genomen beslissing om de school voor particuliere doel einden niet meer af te staan. Dhr. VAN BENDEGEM be pleitte het verzoek, gesteund door de h.h. Ortelee en't Gilde, omdat ze meenden, dat nu de harmonie .Concordia" en de zangvereen. „Orelio" gevaar liepen zonder repetitie-lokaal te zijn. En of schoon de Voorz. toezegde, dat dit geenszins het geval is, doch deze vereenigingen zelfs nog en kele maanden van de school ge bruik kunnen maken, indien B. en W. maar zien, dat er aan de verkrijging van een lokaal met ernst gewerkt wordt, werd toch nutteloos en herhaaldelijk over het adies gesproken en zelfs in dien vorm, dat dhr. HAVfF.LlNK terecht opmerkte, dat het gevaar lijk was, na de toezegging van den Voorz. nog met voorstellen te komen. Er wordt toch in het adres geen vereeniging ge noemd, zoodat het een zuiver persoonlijk karakter draagt en als zoodanig niet ingewilligd kan worden en ook in gewij- zigden vorm zou verworpen worden, ondanks de gunstig ge zinde uitspraken van alle leden ten opzichte van genoemde ver eenigingen. Men sprak zelfs van camouflage. De VOORZ. gaf in overweging geen voorstellen te doen en ook geen nieuwe adressen te zenden, maar eenvoudig het verzoek af te wijzen. B. en W. zullen dan de omstandigheden in acht ne men maar kunnen niet officieel toezegging geven. Alzoo werd besloten. Ook punt 6 werd druk be sproken. Dit betrof a een ver zoek van den plaatselijken Raad van de S. D. A. P. en N. V. V. om een Kerstgave uit te reiken aan werkloozen. b Verzoek van de landarbei dersbonden om een wekelijkschen brandstoffenbijslag. Omtrent de Kerstgave had de steuncommissie geadviseerd om een regeling te treffen als verle den jaar, nl f5 per gezin. Burg. en Weth. zijn echter van meening, dat de beoordeeling van den toestand over het al of niet verleenen van een Kerstgave ge heel anders is dan vorig jaar. Thans wordt vanaf begin Decem ber een brandstoffenbijslag ver leend aan de werklooze hoofden va"h gezinnen. Het komt hun voor, dat een Kerstgave niet billijk is tegenover hen, die in het vrije bedrijf werk zaam zijn geweest en eerder minder dan meer hebben ver diend. Ook met het oog op de ge- mecnte-ffnanciën achten zij het niet gewenscht. Ten opzichte van het verzoek om kolentoeslag meent vnd. col lege dat de werkloozenuitkeering voor landarbeiders belangrijk lager is dan die van fabrieksarbeiders en om dat verschil te overbrug gen en ook gezien de verdien sten in het vrije bedrijf miniem zijn, stellen B. en W. voor aan de georganiseerde landarbeiders toeslag te verleenen gedurende den tijd, dat zij uit hun kas trek ken en met ingang van 1 Januari a.s Dhr. HAMELINK juichte dit standpunt toe, maar niet inzake de Kerstgave en daarom vroeg hij, of B. en W. er dan niet aan den ken, dat de nood van velen hoo- ger is, omdat ze reeds meer dan een jaar door werkloosheid ge teisterd zijn. Het moge waar zijn, dat de Kerstgave eens in enkele verkeerde handen gekomen is, maar hoe groot is de groep van welgestelden en rijken, die geen Kerstgave behoeven en er ook niet om vragen, maar een wet eischen, die hen steunt. Boeren, fabri kanten, varkensexporteurs liepen naar de Regeering en kregen een wet, die hun groote bedragen in handen speeldedat kunnen ar beiders niet doen. Dan is er de steuncommissie, die met pijnlijke nauwgezetheid afweegt, wie steun behoeft. De kosten bedroegen f715 en kun nen nu iets meer zijn, maar het is toch wel te vinden. Spr. ge loofde daarom, dat B. en W. lie ver geen Kerstgave geven en naar middelen zochten om zich te verschoonen. Hij nam het voor stel der steuncommissie over. De h.h. Seghers en Verschel ling sloten zich hierbij aan, maar laatstgenoemde wilde ook geden ken degenen, die maar f7 tot f9 per week aan inkomen hebben en daarom f 3 schenken aan allen, wier inkomen minder dan f650 bedroeg, dus niet de landarbei ders alleen. Dhr. OGGEL bepleitte, dat het voorstel van B. en W. verder reikte, dan een Kerstgave en ook nog meer kost, maar B. en W. willen dat billijkheidshalve, omdat de veldarbeiders zoover achter staan bij fabrieksarbeiders en ver scheidene steuntrekkers, die in gunstiger conditie verkeeren. Dhr. VAN BENDEGEM wilde geen onderscheid maken en ieder werklooze, die naar meening der steuncommissie in de termen valt, kolentoeslag geven (geen Kerst gave). Dhr. HAMELINK begreep niet dat dhr. Verschelling bijslag op het loon der landarbeiders wil geven dat moeten de werkgevers doen. Spr. zag de Axelsche land arbeiders daarom liever wat meer actief voor loonsverbetering, dan dat ze parasiteeren op de ge meente. Dhr. VAN KAMPEN distilleerde uit de besprekingen, dat men eindelijk gaat inzien, dat er een groote onrechtvaardigheid bestaat in de wijze van steunverleening, waardoor het getal werkloozen steeds toeneemt, alleen om steun te trekken. Zelfs de werkgevers zullen straks zeggenik zal je maar ontslaan, anders krijg je geen Kerstgave en B. en W. gaan maar voort met steunen. De VOORZ.Neen, dat doet de Raad. Dhr. VAN KAMPEN Er wordt niet gekeken, wie of waar het harder noodig is en ik beschuldig iedere partij, dat ze de werk loosheid bevordert, zoolang ze niet meewerkt om de maatschappij in een beter spoor te leiden. De VOORZ. bracht het voorstel- Hamelink in stemming, daar het voorstel-Verschelling niet vol doende gesteund werd. Het werd verworpen met 8 tegen 4 st. Vóór de h h Ortelee, Seghers, Verschelling en Hamelink. Hier door werd het voorstel van B. en W. als aangenomen beschouwd Wat betreft de kolenbijslag hield dhr. VAN BENDEGEM zich bij zijn voorstel. Als de Voorz in twijfel trekt, of de Minister hieraan zou medewerken, meende spr., dat het gevraagd kan wor den. Ofschoon echter verschil lende leden bezwaren opperden werd het voorstel royaal aange nomen. Alleen dhr. van Kampen stemde tegen, hoewel hij er een kiem van recht in zag en mis schien nog beter aan het licht kwam, hoevelen het nog harder noodig hebben. 7. Besloten werd aan P. F. Velleman, F. Cortvriendt, A. de Winne en J. Scheele Jz. desge vraagd een schoolvergoeding te geven van f 20 per jaar en per kind naar gelang de school bezocht werd. 8. Vastgesteld werden de be dragen, waarop de bijz. school besturen recht hebben over 1928, '29 en '30. De kosten voor instandhouding bedroegen voor de Bijz. school Nieuwstraat f 10272, Spui f4119 en R.K school f 3320uitgekeerd was resp. f 7200, f 3485 en f 3250. Volgens art. 101 der L.O.-wtt werden de kosten vastgesteld op f 10272, f4075 en f3320 en de uit te betalen bedragen op f 3072 590 en f7014. 9. Het suppletoir-kohier van de hondenbelasting werd op f 10 vastgesteld. Punt 10 betrof het voorste van B. en W. om voor de te stichten bad-inrichting een ren teloos voorschot toe te staan van f 1000, in 10 jaar af te lossen en naar behoefte jaarlijks f300 sub sidie te geven, onder voorwaarde le dat het water goedgekeurd wordt, 2e dat deze vereeniging Kon. goedkeuring op haie Sta tuten krijgt en 3a dat een en ander wordt uitgevoerd, als in het ontwerp is aangeduid. Dhr. DIELEMAN opperde en kele bezwaren, die dhr. HAME LINK weerlegde. Deze zeide, dat het niet loopt over een verschi van f350, maar of men niets krijgt of de helft is een verschi en men kan van het bijeenschar relen van geld bij de burgers ook genoeg krijgen. Ten opzichte van het samen zwemmen van verschillende ge slachten zijn uren gesteld voor degenen, die ertegen zijn. Gevaar voor het water bestaat niet, want reeds jaren is erin gezwommen zonder ziekten en zonder ratten. Bovendien wordt het dan alles vee! zindelijker en is de jeugd mis schien nog niet eens zoo inge nomen met de genomen maat regelen. In Sas van Gent gaf men spon taan de subsidie terug, wegens de deelnamemisschien is dat hier ook mogelijk. Komt het bad er niet, dan wordt toch gezwom men alleen onder dezelfde ge vaarlijke en ongewenschte toe standen. Het is zooals de Voorz. zegt, er is behoefte en er moet iets gedaan worden. Daarom drong spr. op aannemen aan. Het voorstel vond bestrijding van de heeren van Kampen, 't Gilde en Dieleman, die de be handeling voorbarig vonden, zoo lang er geen deskundige, uit spraak was over het water. Dhr. 't Gilde maakte bovendien be zwaar, dat er 's Zondags geen gelegenheid is om een bad te nemen, zoodat het argument, dat de vereeniging alzijdig is samen gesteld, niet strookt. Dhr. van KAMPEN waardeerde die bepaling, al vond hij eigen aardig, dat zulks komt van een groep, die er anders over denkt en spr. vroeg zich af, of die be paling niet veranderen zou. Ove rigens zei spr., dat iemand, die voor zijn plezier zwemmen wil, dat maar bekostigen moet; zoo is het ook met muziek en al wat men voor liefhebberij doet. Dhr. 't GILDE was er tegen, le omdat de zaak geen levens vatbaarheid bezit en 2e er geen deskundig advies is over het water en 3e men in een tijd, dat er wordt gepiekerd om de be grooting sluitend te krijgen, zulke uitgaven niet moet doen. Ook andere sprekers noemden het een onnoodige luxe voor de gemeente en meenden, dat parti culier initiatief de kosten moet dragen. Dhr. VERSCHELLING wees ook nog op de sloot, die in 't kanaal uitloost en wilde wel particulier steunen, maar niet hier. Dhr. DE RUIJTER was uit oog punt van volksgezondheid en zedelijkheid vóór het voorstel, nu de toestand onhoudbaar is en toch de helft door de deelne mers wordt bijgedragen. Ook als anti-revolutionair verheugt het hem dat geen principieele bezwaren hem beletten om vóór te stemmen. Dhr. HAMELINK wilde het plan niet verder verdedigen, maar alleen de bezwaren als kleinzie lig weerleggen. Spr. wees op de betrekkelijk geringe kosten, het bestaande gevaar voor verdrinken, het volksbelang, dat geen luxe is, de waterloozing buiten het bassin om. Als er een standenvereeni- ging komt, zal die anders samen gesteld zijn en zullen degenen, die in sommige tijden gaarne met de arbeiders vrijen, er voor zijn, dat die uitgesloten worden. Dan wordt het luxe. Het voorstel verkreeg 6 st. vóór en 6 tegen, zoodat de beslissing in de volgende vergadering zal vallen. Vóór de h.h. Oggel, v.d. Bilt, Ortelee, Seghers, Hamelink en de Ruijter. Tegen de h.h. 't Gilde, Verschelling, Iz. de Feij- ter, van Bendegem, van Kampen en Dieleman. Punt 11 liep over de traverse, waaromtrent we het schrijven van Ged. St. reeds in ons vorig nummer hebben gemeld. Ons advies tot uitstel gaven we in de meening, dat het nog moge lijk was om den weg langs de Noordstraat te leiden, omdat ieder overtuigd is, dat de Kerk- dreef te smal is. Maar het is ook hier weer, zooals zoo vaak de praktijk komt tweedens. En omdat nu a. h. w. eer. ultimatum is gesteld, dachten B. en W. maar het best, om hun voorstel in te dienen, als gemeld is. De VOORZ. deelde nog mede, dat hij persoonlijk toezegging had van den Hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, dat de voorwaarde, dat Axelsche werkloozen het werk zullen uit voeren, geen bezwaar zal zijn en ook dat de Te f1000 niet voor 1934 behoeven betaald te wor den en dus niet meer op de begrooting 1933 komen. Dhr. DE RUIJTER vroeg nog wat de kosten van rioleering en trottoirs kunnen zijn, waarop de VOORZ. antwoordde f 2 a f 3000, die voor rekening van de ge meente komen. Dhr. OGGEL wees erop, dat als aan die straat huizen gebouwd worden, de rioleering toch voor rekening van de bewoners komt. Dhr. DE RUIJTER berekende, dat door dit werk het uit te be talen loon tot 25 pet. boven de geraamde som voor steun zal gaan en als dan het Rijk nog 60 pet. bijpast voor werkverschaffing, dan zal dit werk voor onze meente geen financ. bezwaar zijn. Dhr. 't GILDE en andere leden zagen den weg liever door de Noordstraat geieid, en zou ook willen wachten, tot polders hun uitspraak hebben gedaan, zooals ook dhr. lz. de Feijter zeide en daarbij opmerkte, dat men in Middelburg, die adviezen wel aan z'n laars zal lappen. De VOORZ. kwam hier tegen op, want z.i. geven Ged. St. er niet om, of we die traverse ma ken of niet. Het is alleen, omdat de gemeente het vraagt, dat ze willen medewerken. Bovendien is een eerste vereischte ook voor de polders, dat de wegen in orde zijn en dan nog moeten we dank baar zijn, hier een object van werkverschaffing te hebben, waar steeds om geroepen is. Ged. St. wachten niet op hetgeen de pol ders zullen besluiten. Als de Raad het voorstel aanneemt, wordt begonnen. Tegenover de opmerking, dat het beter was geweest, dat men een paar jaar vroeger was geko men, merkte dhr. Oggel op, dat het toen pl.m. f70.000 duurder was, Dhr. 't GILDE begrijp niet, dat B. en W. opeens zoo hyper-voor uitstrevend zijn en denkt, dat de tram er achter zit. Is dat bedrag aan werkloon ook niet geflatteerd Spr. zou een bepaling willen maken, om dan de Kerkdreef maar langs een zijde te mogen inrijden. Dhr. HAMELINK zei eveneens voor de Noordstraat te zijn, en heeft dat ook geprobeerd bij de Staten, maar het is niet gelukt Spr. wil daarom echter dit plan niet laten varen, maar liever doorwerken in de hoop, dat later toch ook nog de Noordstraat wordt doorgetrokken. Spr. ziet in dit werk een oplossing in het verkeer en voor de werkloosheid in de gemeente. En dat is voor de neringdoenden van belang, want het loon wordt niet opge pot, maar besteed. Spr. zou daarom willen vragen ook voor den weg tot Moerspui Axelsche werkloozen te nemen. Spr. zeide ook, dat de weg van de zgn. Kinderdijk eigenlijk geen rijweg is en als dhr. de Feijter zeide, dat het Rijk daarvoor moest zorgen, antwoordde sprdat dit eigenlijk ook gebeurt, want dat geeft een belangrijke bijdrage uit het wegenfonds. Als we deze kans niet benutten, zei spr. is er voor onze opmerking van stief moederlijke bedeeling in Z. Vlaan deren geen motief meer. Spr. heeft ook wel eens gezegd dat Z. VI. weinig krijgt en dan ant woordde menZ. VI. wil ook niets. Z. VI. wil alleen klagen. En waar nu andere gemeenten veel meer geven voor goede wegen, adviseerde spr. dit voor stel aan te nemen, wat ook ge schiedde met 11 st. Alleen dhr. de Feijter bleef stemde tegen. Tenslotte werd nog besloten tot het aangaan van een geld- leening groot f5000 a 5,50 pet., met een jaarlijksche aflos van f 500, tot dekking van het ver lies wegens het faillissement-Van Heel Co. Bij de rondvraag vroeg dhr. 1Z. DE FEIJTER nog hoe het kwam, dat de werklieden reeds begin October zand hebben vervoerd voor de gemeente en eerst Jl. Zaterdag hun loon ontvingen, waarop antwoord zal volgen. Dhr. VERSCHELLING vroeg naar vergoeding voor nacht- en Zondagarbeid op de gasfabriek, wat geregeld zal worden bij wijzi ging van het werkl.-reglement. Dezelfde vroeg ook naar de afwikkeling van de onteigening op Schapenbout, wat volgens de Voorz. nog dit jaar gebeuren zal. Dhr. DIELEMAN drong hierbij op spoed aan. Reeds de vorige zitting had spr. er voor de zoo- veelste maal op gewezen en dat begint te verdrieten. Het is een gevaarlijke hoek en als het in de kom van Axel was geweest, zou het al lang zijn verbeterd dus waarom ook niet hier? De VOORZ. zei, dat er een verschil bestond over den grond en het daarom was uitgesteld, maar het zal in de eerstvolgende vergaderihg behandeld worden. Hierna werd de openbare ver gadering gesloten. Kostelooze ouderdomsrente. Volgens de bepalingen der Ouderdomswet 1919 heeft iedere Rijksingezetene, die op 3 Decem ber 1919 65 jaar was wiens geboortedatum derhalve valt vóór 4 December 1854 alsnog recht op eên kostelooze ouderdomrente wanneer men aantoont niet in de Vermogensbelasting, noch in de Rijksinkomster.belasting naar een inkomen van f 1200.— of meer te zijn aangeslagen. De Rijksingezetene, die geen Nederlander was, doch tusschen 3 December 1913 en 3 December 1919 zijn woonplaats of hoofd verblijf binnen het Rijk had, heeft dezeflde rechten. Voor nadere inlichtingen wende men zich rechtsstreeks tot den Raad van Arbeid te Middelburg. AXEL, 23 Deo. 1932. Gisteravond werd op de bo venzaal van het „Gulden Vlies" alhier vergaderd, om te komen tot stichting van een „vereeni ging tot exploitatie van een ver- eenigingsgebouw". Er waren een dertigtal personen aaiwezig, on der wien we ook opmerkten de burgemeester onzer gemeente. Nadat de heer A. van Maale het doel uiteen had gezet en de commissie van onderzoek bij monde van den heer A. van 't Hoff rapport had uitgebracht van het financiëele plan, begrooting eener exploitatie, enz., werden de ontworpen statuten- en regle mentsartikels gelezen, die op gratis advies van den heer mr. W. Hugenholtz te Leiden, aldus waren geformuleerd. Vervolgens lichtte de.heerC.J. Schieman Jr. een en ander nog nader toe, waarna bij acclamatie werd besloten, dat het voorloopig bestuur, dat behalve uit de ge noemde heeren bestaat uit de h h. A. van Sabben en A. van Hoeve, terwijl er na stemming nog aan toegevoegd werden de h.h. A. J. Schieman en P. J. van Bendegem. Met nadruk werd erop gewe zen, dat alles nog in een voor loopig stadium verkeert. De com missie werd opgedragen zooveel mogelijk te trachten om aandeelen te plaatsen. Zooals bekend is h8t plan een kapitaal te vormen groot f 10.000, te plaatsen in aandeelen

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2