Man en vrouw zijn één Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. daarvoor te zorgen. Dit moet worden overgelaten aan het par ticuliere initiatief. De VOORZ. zegt, dat dit ook een punt van bespreking heeft uitgemaakt in het college van B. en W. Op grond dat een school vereeniging destijds tengevolge van andere omstandigheden groote kosten heeft moéten ma ken, heeft men het raadsbesluit van het vorige jaar gehandhaafd Een ander lid zei, dat men op die post goed kan beknibbelen, doch dan geraken die besturen nog dieper in de put en wanneer de gemeente een dergelijke school zou moeten exploiteeren, zou het veel duurder komen. Bij hetzelfde volgno. vroeg een lid in de 2e afd. of de subsidie aan de fröbelscholen niet ver laagd kan worden. De VOORZ. gaf in overweging daartoe niet over te gaan. De scholen voldoen aan de behoefte, die daaraan gesteld wordt Een ander lid deelde een en ander mede, over het ontstaan van deze subsidie en de verla ging die reeds is toegepast en wees op het laatste schrijven aan die besturen verzonden, dat zij niet meer krijgen dan werkelijk de exploitatie kost tot een maxi mum van f 12,50 per kind. Een ander lid kon zich met het bedrag per kind niet veree nigen, gezien er maar een be paald gedeelte van de inwoners der gemeente hiervan kunnen profiteeren. Spr. zou het willen verlagen tot f 10 per kind. Een ander lid zou nog lager willen gaan B en W. wenschten over deze post hun ingenomen standpunt te handhaven. De fröbelschool bouw van gemeentewege ligt nog niet zoo ver achter ons (in 1930 is de raad voor deze kwes tie geplaatst). Wanneer wij toen die zaak op ons als plaatselijke standpunt om, nu de school er is, deze er netjes uitziet en een sieraad voor de gemeente kan genoemd worden, terwijl er wer kelijk f 17.50 noodig is en er dus bijgepast moet worden, dat men nu de toegezegde subsidie tel kens wil verminderen. Spr. wil daarom in overweging geven om de post te handhaven. Dhr. DE RU1JTER wijst erop, dat de stichting der chr. bewaar school een groote besparing heeft gegeven voor de gemeente. Ze kost het schoolbestuur nog f 1000 a f 1200 en daarom is het een moreele verplichting, dat de Raad die post aanneemt. Er moet toch een exploitatie-rekening overge legd worden, zoodat men kan zien, waar de centen blijven. in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en on berispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. niet van het kleine verschil van f 2,50 per kind tegenover de f1200 die ws op de school bij passen. De VOORZ. brengt het voor- stel-'t Gilde in stemming. Het wordt aangenomen met 7 tegen 6 sf. Vóór de h.h. Van Kampen, Ortelee, Verschelling, van Bende- gem, Iz. de Feijter, J. de Feijter en 't Gilde. Wordt vervolgd. overheid hadden genomen, zei de VOORZ., had deze ons veel zwaarder gedrukt. Het particu- liore initiatief kwam naar voren, die met de steun van de ge meente het voorbereidend onder wijs op zich wilde nemen. Hun wensch werd niet geheel inge willigd. De Raad stelde een subsidie vast met gelijkstelling van andere plaatselijke instellin gen. Allen hebben zich daarop ingesteld, zoodat het B. en W. voorkomt dat zij die toezegging, zoolang mogelijk gestand moeten doen. Dhr. 't GILDE zegt verwon derd te zijn, dat B. en W. die post handhaven op het bedrag van 1932 en zou die willen brengen op f2000, door f 10 per kind te geven, wat een bezuini ging zou geven van f 500. De VOORZ. zegt, dat die zaak in de afdeelingen uitvoerig be sproken is. Ook verleden jaar is f 10 genoemd, doch is het op voorstel van dhr. De Ruijter ge,- bracht op f 12,50. Dhr. VAN BENDEGEM is het eens met dhr. 't Gilde. Dhr. VAN DE BILT zegt, dat hij indertijd geen voorstander was van fröbelscholen. Maar als er een gemeenteschool was geko men, had het misschien f30 a f35 gekost per kind. We hebben toen f 12,50 beloofd en daar is rekening mee gehouden door de besturen dier scholen, waarbij dan ook werd opgemerkt, dat het geld gebruikt moest worden. En om nu, terwijl aan de eischen is voldaan, te zeggen, nu geven we die subsidie niet meer, dat zou spr. een verkeerd systeem vinden. De scholen kunnen die subsidie niet missen en als de vermindering doorgaat, zal dat weer drukken op de mindere klasse, die dan meer schoolgeld zal moeten geven. Dhr. OGGELEen wettelijke verplichting is er niet, maar wel een moreele. Destijds is de chris telijke bewaarschool gesticht, waarbij een exploitatie-rekening was ingediend van f 17.50 per kind en op die raming kon de school bestaan. Het slot was, dat er f 15 was toegezegd en het vorig jaar is daar nog f 2,50 af genepen, terwijl er nu weer een rijksdaalder af zou moeten. Spr. acht het geen moreel hoogstaand Dhr. 't GILDE zegt, dat dhr, Oggel de post heeft verdedigd naar het moreele inzicht van den Raad. Maar spr. zegt volkomen in de lijn van het college van B. en W. te zijn, dat zelf eerst had voorgesteld om f 10 per kind te geven. Dat weet dhr. Oggel als voorzitter van de christelijke frö belschool even goed als dhr. de Ruijter. Maar in hun verdediging van f 12,50 zit niets dan een grondslag van bezuiniging op eigen kosten. Je hebben een dure school gebouwd en nu het school bezoek niet aan de verwachting voldoet zitten je met de gebak ken peren. Laten je nu eens too- nen, dat het ernst is met de be zuiniging op de begrooting. Het bedrag van f 10 is vergeleken met hetgeen de lagere school krijgt, nog een royale gift. Dhr. OGGEL bestrijdt deze meening van dhr. 't Gilde en zegt, dat het niet waar is, dat het schoolbestuur dcor den bouw met de gebakken peren zit. Het is voldoende bekend, dat erover het plan met B. en W. is gecon fereerd en toen ook de Raad, omdat men er voordeel in zag f 15 heeft toegezegd en als we nu tekort komen, dan is dat de schuld van den Raad, die zijn woord niet houdt. De school is op particulier initiatief gebouwd en is een groote bezuiniging voor de gemeente. Andere plaatsen zijn veel duurder uit. Goes en Vlissingen betalen wel f 50. Maar als we geweten hadden dat het zoo loopen zou, dan hadden we erover gedacht om een school van gemeentewege te zetten. Dhr. DE RUIJTER merkt op, dat er niet om meer gevraagd wordt aan de gemeente, maar dat het schoolbestuur zich zelfs offers getroost. En deze post van f 12,50 heeft niets te maken met den bouw der school, of het aantal leerlingen. Dat nemen we gaarne voor onze verantwoording, maai het gaat er over, of het billijk is. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat er veel gepraat is over het mo reele van deze zaak, maar zegt hij, er bestaat ook een moraliteit tegenover de belastingbetalers. En nu brengt de tijd mee, dat er bezuinigd moet worden- Dat is voor de school een practisch bezwaar. Maar een principieel bezwaar is voor spr. ook, dat het voor de overheid niet noodig is, om de kleuters bij elkaar te houden en er dus geen subsidie verleend moet worden. En als er subsidie gegeven wordt dan moet de schoolvereeniging zich ook instellen op een gift van f 10. Dhr. 1Z. DE FEIJTER is het eens met dhr. t Gilde, dat op deze post bezuinigd kan worden. Bovendien kunnen de buiten- menschen er niet van profiteeren, die toch moeten helpen betalen. Dhr. 't GILDE zegt dat het hem spijt, dat B. en W. met zulke drastische voorstellen ko men. Spr. wil op de begroofing besnoeien, maar krijgt geen me dewerking. Dhr. OGGEL: Als gesproken wordt over riemen snijden van andermans leer, dan geldt dit Tweede Kamer. Bij de behandeling van de be grooting van economische zaken en arbeid is na eenige discussie de minister aan het woord ge komen, waarvan we hier het vol gende resumé geven De Minister zal zooveel moge lijk aan de wenschen ten aanzien van de dierenbescherming vol doen. Bevordering van den paar dcnhandd met Duitschland door ruiling is te onderzoeken. De re geering heeft groote belangstel ling voor de toestanden onder de landarbeiders. De minister betreurt, dat het lannbouwonderwijs niet verder opgevoerd is kunnen worden we gens de tijdsomstandigheden Wat den export betreft behoeft de rol van Nederland als expor teur in de toekomst niet verke ken te zijn. De landbouw moet zich in elk geval aanpasseu bij de zich wij zigende verhoudingen. Inmenging van de regeering in het hypotheekwezen heeft groote bezwaren. Behalve een voorstel tot steun van den roggebouw zal eerlang een tot nieuwen steun voor de fabrieksaardappelen de Kamer be reiken het zal zeer hooge eischen aan de schatkist stellen. Hij voelt niet veel voor aardappelmeel in brood. Voor de vlascultuur zal de steun het volgend jaar niet ver der gaan dan dit jaar. T.a.v. de bietenteelt moet de regeering zich nog beraden, doch aan de 80 pCt. uitzaai en f8 25 toeslag wordt vastgehouden. De crisiszuivelwet heeft tot zeer weinig klachten aanleiding gegeven. De tarwewet en de var- kenswet hebben de zelfde grond beginselen. Een wetsontwerp volgens het welk het mengewijspercentage van inlandsche tarwe in het brood van 25 op 40 wordt gebracht, is te verwachten. De bestaande uitzaaibeperking voor tarwe blijft gehandhaafd. Het zou een ramp voor den landbouw zijn als de varkenswet er niet was. Bij de replieken zeide de mi nister nog, dat de boeren voor taan binnen 10 dagen kunnen re kenen op betaling van hun varken. M.Crt. AXEL, 20 Dec. 1932. Van betrouwbare zijde verne men we, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben afgewezen het verzoek van den Raad dezer gemeente, om de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger te verlagen in verband met de crisis en met de verlaging van de overige ambte naren. De Winkelslnitingswet. Het is misschien van belang erop te wijzen, dat deze week de winkels weer geopend m igen zijn tot 's avonds 10 uur. En Maan dag 26 Dec. tot half elf uur. Sedert een paar weken werd door de bewoners van den Nieu- wendijk alhier geklaagd, dat de gasleiding niet in orde was; al thans had men nu en dan weinig of geen licht. Natuurlijk werd hiernaar een onderzoek ingesteld en al moge het zijn, dat ook niet aUe lampen, comforen of buis leidingen binnenshuis in orde waren, toch bleek ook, dat er ondergronds ernstige storing was. De buizen waren grootendeels met water gevuld en leegpom pen hielp slechts tot het weer geregend had, zoodat het duide lijk was, dat er hier of daar een lek mocht zijn, waardoor water in de buizen strooide. Natuurlijk eischte het vinden van dit lek tijd en overleg. Wel was gebleken, dat het lek niet zat in de laatst gelegde leiding naar Neuzen, maar in het buizennet, dat bij de stichting was gelegd, doch hier mede wist men nog niet in welke richting en stond men voor het probleem van welke richting in de gemeente het water kwam Na onderzoek kwam men tot het vermoeden, dat het lek gelegen moest zijn onder de spoorbaan der lijn MechelenTerneuzen, hetgeen bevestigd is, toen men na bekomen vergunning der Spoorweg Mij. de leiding kon opgraven. Een gasbuis was let terlijk doorgeknapt, vermoedelijk door de schokken van ran- geerende machines of wagens Gisteren is men met alle man aan 't werk geweest en is de buis zoodanig hersteld, dat men menschelijker wijze kan zeggen dat die niet meer zal breken. Een vereenigingsgebonw. We schreven reeds vroeger hoe nijpend eigenlijk het gebrek aan een geschikt gebouw is in onze gemeente en het moet eigen lijk verwondering baren voor een buitenstaander, dat dit er nog niet reeds lang staat Enfin er wordt weer aan gewerkt. Er is aan een aantal ingezete nen een circulaire verspreid, waarin op de noodzakelijkheid der stichting wordt gewezen en een oproeping gedaan is om de vergadering van aanst. Donderdag te bezoeken. Alsdan zal de com missie, die een en ander heeft onderzocht, berekend en. beraamd, rapport uitbrengen en hopen we, dat dit aanleiding zal geven aan ieder om een steentje bij te dragen. Ook in dit nummmer komt een advertentie voor, waarin nog maals wordt herinnerd aan deze inderdaad dringende behoefte. Ten overvloede vroeg men ons nogeens daarop de aandacht te vestigen. Ten overvloede zeggen we, en toch blijkt het noodig, gezien de lauwe geest, die nog in velen onzer burgers vaart. Kom, lezer, draal nu niet langer en gaat aanst. Donderdag op, om uw krachten dienstbaar te stellen aan een al gemeen belafig, opdat men uit ruime beurs in staat gesteld worde een gebouw te zetterj waarop door eeuwen heen onze gemeente trotsch kan zijn. We twijfelen of die hoop verwezen lijkt zal worden, maar ach als het dan maar op wat minder schaal lukt is het ook goed. Hoofdzaak is een goede wil. Donderdagmiddag had de 70-jarige C. van Sweeden ver- sleegde in het diaconiehuis te Zaamslag een bezoek gebracht aan zijn alhier wonende dochter en keerde des avonds te voet terug. Even voorbij Ronde Put ten ging hij aan den dijk zitten, vermoedelijk om te rusten. Toen hij evenwel zijn weg wenschte voort te zetten, viel de man na een paar stappen ter aarde en werd dood opgenomen. Zaamslag. De heer H. P. Oggel, thans tijdelijk onderwijzer aan de Ger. school in de buurtschap Knol te Hoek, is benoemd als onderwijzer aan de Ger. school te Reuzen- hoek, gemeente Zaamslag. Bas Neazen Breskens. Naar uit welingelichte bron aan het „Dagblad van Noord- Brabant" wordt medegedeeld, koestert een autobus-exploitant te Terneuzen het voornemen eerst daags bij Ged. Staten concessie aan te vragen voor het Instellen van een autobusdienst Terneuzen —Breskens via IJzendijke. De al of niet wijziging (eventueel op heffing) van den bootdienst Ter neuzenVlissingen heeft op dit voornemen geen invloed geoefend, ofschoon het o.i. toch niet uit kan blijven, dat een der drie diensten naar den overkant als overbodig wordt beschouwd ook daar, waar het liever niet zoo gezien wordt. Er is reeds vroeger gewezen op een snelverbinding Neuzen Breskens van de tram, en als die nu sluimert, dan komt de auto bus, tenziji Van onze adverteerders. Onder de kalenders die we zoo nu en dan ontvangen, trok bizondere aandacht een exem plaar van de firma Gebr. Duve- kot uit Goes. Op zeer beschei den plaatsje prijkt de firma-naam zoodat het voorwerp gerust voor een salon-kalendertje kan dienen, ook wat de uitvoering betreft. Boven elk maandblaadje komtnl. een prachtfoto voor van plaatsen, gebouwen en feiten, die ons land met zijn bewoners doen kenmer ken, minstens als evenarend, wat men uit andere landen toont. De naam ons eigen land-kalender is op zijn plaats. Tram-ontsporing. Zaterpagvoormiddag is van de uit Hulst komende stoomtram, toen de locomotief deD wissel bjj het dubbel spoor te Walsoorden reeds was gepasseerd, de post wagen uit de rails geloopen en gekanteld. De-ze viel tegen een telefoonpaal, die daardoor af knapte, waardoor de telefoondra den een aarden buis op den schoorsteen der woning van den slager E. afrukten. Door den druk der draden brak ook een verderop staande telefoonpaal. Aangezien de tramtrein uit Zaamslag reeds binnen was, kon deze over de versperde lyn niet passeeren. Voor den dienst op Zaamslag is daarop terstond een locomotief met rijtuigen uit Drie Schouwen vertokken om den dienst uit te voeren, hetgeen een vertraging van ongeveer ander half uur veroorzaakte. Langdu riger was de dienst op Hulst ga- stoord, of.-choon aanstonds de werkzaamheden voor het vry maken van de lijn zijn aange vangen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, terwyl de mate- rieele schade gering was. Om trent de oorzaak der ontsporing staat nog niets vast. Tem. Crt. Aan den besteller R. H. d® Pau van het hulppost-, tele graaf- en telefoonkantoor te Hoek is met ingang van 31 December a.s. op zijn verzoek eervol ont slag verleend, zulks wegen re organisatie in syn dienstvak. Tot tydelijk onderwijzer aan de O. L School te Hoek is benoemd de heer Abr. Lutejjn Jr. te Sluis. Te Terneuzen heeft de po litie aangehouden en ter beschik king van de justitie te Middel burg gesteld, zekeren J. M. S.. 27 j., werkman te Terneuzen, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelin gen met minderjarige meisjes. Zeenwsch Vlaamsche Water leiding. Naar we vernemen is in een j 1. Donderdag gehouden verga dering van commissarissen per N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleidingmaatschappij besloten in de eerste dagen van het vol- gend jaar een vergadering der aandeelhouders byeen te roepen en daarin aan de orde te stellen een voorstel tot ontbinding der maatschappij. Arrond. Rechtb. te Middelburg. De volgende vonnissen werden uitgesproken A. v. d. W., 34 j., vrachtrijder te Axel, is wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld, veroord. fot f40 boete of 20 dagen hecht. W' A. d J., 39 jschilder en winkelier te Axel, is wegens over treding van de Loterijwet, ver oord. tot f3 boete of 2 dagen hecht. A B. W., 56 j., landbouwer te Hulst, is wegens bedreiging veroord. tot 2 maal f 15 boete of 3 maal 5 dagen hecht. De kinderen van den land bouwer H. te Reuver zyn onwel geworden na het eten van bon bons. De ontboden geneesheer constateerde vergiftigingsver schijnselen. Enkel® bonbons wer den voor het onderzoek in be slag genomen. De kinderen zyn niet gevaarlijk: siek. 1?.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2