De Goedkoope Winkel Kerst- en Nieuwjaarsbrieven, Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Openbare Vergadering op Dinsdag 20 December 1932, Advertentiën. men denken, dat liefhebberij ge mist kan worden, maar dan den ken we aan den dichter, die zong Was muziek en zang er niet, 't leven had geen waarde. En zoo is het. Vandaar dat de muziek verenigingen moeten gesteund worden al was het maar alleen om onafhankelijk te zijn van den openbaren steun, want evenmin als iedereen trekt ook „Concor dia" liever geen steun van de gemeente, als het zichzelve kan redden. We vernemen nog, dat het plan bestaat, dat dezen winter weer een uitvoering zal gegeven wor den, die zooals bekend, steeds zeer aantrekkelijk zijn. Het is daarom van belang om reeds nu lid te worden, om die uitvoering te kunnen bijwonen, ofschoon we weten, dat zonder die „bon" ook velen sympathie hebben vóór „Concordia". Waarschuwing. De Brigadecommandant der Koninklijke Marechaussee alhier deelt de inwoners van Axel en omliggende dorpen mede, dat H. E. Keyser, ontslagen vertegen woordiger der firma Molyn en Co te Rotterdam, niet meer ge rechtigd is, loopende rekeningen dier firma te innen. Bedoelde persoon bezoekt nl. zijn vroegere klanten, schilders en garagehouders, discht dan een verhaal op, dat hij een ongeluk heeft gehad met zijn auto en tracht dan geld te leenen of wel de rekeningen te innen van voor noemde firma, waartoe hij, door zijn ontslag, niet meer gerechtigd is. Door deze handelingen, maakt bedoelde persoon zich aan op lichting schuldig. Bij aantreffing van bedoelden persoon, verzoekt genoemdeBrigadecommand; n on verwijld bericht. R. R W. Y. Maandag werd onder voorzit terschap van dhr. R. van den Berg weer de maandelijksche vergadering gehouden van de R. K. werkl. vereen. „St. Joseph", die door ongeveer 60 leden bezocht was. De voorz. drukte zijn spijt uit, dat de Eerw. Heer Adriaan- sen, kapelaan te Sas van Gent, wegens ziekte verhinderd was en noemde dit een groote teleur- leurstelling, daar het reeds maan den geleden is, dat een Geeste lijke in hun midden vertoefde. Kapelaan Adriaansen heeft zich voor de volgende maand bereid verklaard. Met genoegen werd herinnerd aan den feestavond op 23 Nov., welke goed geslaagd was en slechts een tekort van f4.45 had opgeleverd. Hierna werden plannen be sproken voor het a.s. kinder kerstfeest. Wegens gebrek aan localiteit zal dit plaats hebben op de bovenzaal van mej. Gili- jamse en als f 50 wordt gecol lecteerd de helft is reeds binnen hoopt men te slagen. Reeds veel is bereikt in de op offering der leden. De bedoeling is om een kin derrevue op te voeren met me dewerking van de R.K. jeugd- meisjes van Sas van Gent, onder leiding van kapelaan Adriaansen. Voorts zal ieder kind al of niet aanwezig bedacht worden. Bij de omvraag vond de ge combineerde aanvrage om steun en werk algemeene instemming en het bestuur zegde hare mede werking toe. Na een passend slotwoord en den gebruikelijken groet ging de vergadering uiteen. Dinsdag werd alhier in het hotel van den heer 1. M. Ver hulst door notaris J Fanoy alhier en ten verzoeke van dhr. Lev. de Putter en Kinderen geveild de hofstede in de Magrette alhier, tot heden door hem bewoond en groot 35.8275 H.A. (80 gem. 120 r.) met gebouwen, enz. Köoper werd de „Levensver- zekerings-Maatschappij „Utrecht" voor f46.200. De heer G. J. A. de Jonge radio- en electr. bureau alhier, verraste zijn cliëntèle met een opvallende wandkalender, die ge heel in het teeken staat van philips radio-reclame. Dezer dagen werden door de Rijkspolitie alhier twee nog schoolgaande jongens aangehou den, die bij herhali ig zich schul dig hadden gemaakt aan diefstal van cigaretten in winkels, in de gemeente Axel. Na verhoor werden de jongens aan hun ouders teruggegeven. Jl. Zaterdag en Zondag werd te Bergen op Zoom een tentoonstelling gehouden van ras konijnen, waar onze stadgenoot E. H. Schoof 5 Vlaamsche reuzen inzond en alle met een eersten prijs werden bekroond, terwijl hij bovendien nog drie eereprijzen bekwam voor de mooiste jonge voedster, den mooisten ram, wit, oud, en de mooiste collectie groote rassen dus 5 eerste en 3 eereprijzen. Het hofsteedje van de Wed. en Kinderen F. D. de Potter te Koewacht, groot 53 aren 70 c.a. (1 gemet 53 r.) is ten overstaan van notaris Fanoy te Axel ver kocht voor f3040 aan dhr. R. van Damme, aldaar. Zaamslag, Herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Kerk, de heeren C. Maas en H. K. Markusse en be noemd tot diaken de heeren J van Herman en J. Hamelink Jacz. zulks in de plaats van de heeren A. de Putter en A. Snap, welke niet meer in aanmerking wensch- ten te komen. Tot onderwijzeres aan R.-K. school te Stoppeldijk is benoemd mejuffrouw G. J. de Rijk aldaar. Te Hoek is overleden de heer J. J. van Doeselaar, hoofd der openbare school aldaar. De nienwe rechterlijke in deeling. Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer over de opheffing van rechtban ken en kantongerechten, en de daardoor ontstane nieuwe rechter lijke indeeling ontleenen wij nog, dat het arrondissement Middel burg zal omvatten de kantons Middelburg, Oostburg, Neuzen en Zierikzee. Het kanton Middelburg wordt vergroot met het kanton Goes. Het kanton Oostburg blijft on veranderd. Het kanton Neuzen krijgt het geheele kanton Hulst Het kanton Zierikzee blijft on veranderd. Een strop. De Midd. Crt. meldt, dat er groot gevaar bestaat, dat de Zeeuwsche luchtlijn volgend jaar niet door de K.L M. zal worden geëxploiteerd en wel omdat het vliegterrein te Haamstede, dat aanvankelijk twee maal door wa terstaat als noodlandingsterrein was goedgekeurd, thans, nu het gaat om een vaste lijn, naar het oordeel van den betrokken dienst, niet voldoet aan de gestelde eischen. Ook de K.L.M. heeft volgens het bericht ondervonden, dat dit terrein niet voor 100 pet. goed is. Mocht niet te Haamstede kun nen worden geland dan zal de heele Zeeuwsche luchtlijn verval len, want de dienst Rotterdam— Vlissingen is van te weinig be- teekenis de luchtlijn dreef voor namelijk op den dienst Rotterdam Haamstede. Een jabilenm. Gisteren herdacht de weleer waarde heer ds. J. H. Lammerts- ma geref. predikant te Appinge- dam, vroeger succ. te Tholen en Axel, zijn 25-jarige ambtsbedie ning. Een vriend van ds. Lammerts- ma, tevens abonnee, vond in dit feit aanleiding, om aan diens ver blijf in Axel nader te herinneren en verzocht ons ter gedachtenis daarvan een en ander op te ne men. Zoo b.v. dat ds. L. zijn arbeid ook wel buiten de kerke lijke zaken zocht, indien deze van algemeen belang waren en zoo nam hij het initiatief tot oprich ting van „Het Groene Kruis" al hier, wat gezien den bloei dezer vereeniging, reeds genoeg zegt. Geboren in 1877 genoot hij zijn opleiding aan de theol. school te Kampen en volgde zijn leeraar, dr. Bavinck naar Amsterdam, op de Vrije Universiteit. In 1907 deed hij zijn intrede te Tholen, na te Hardenberg gehuwd te zijn met mej. J. Los, onder wijzeres aldaar, en oud-leerling van de Rijks Normaalschool te Axel. Te Tholen bewerkte ds. L. de ineensmelting van de beide Geref. kerken en na aldaar 2 jaar te zijn geweest, kwam hij in 1909 te Axel, waar hem een zware taak wachtte in de vereeniging van de beide kerken A en B, hetgeen hem in samenwerking met ds Chr. Bruins is gelukt. Wie ds. Lammertsma van nabij kenden, kunnen beseffen wat een ijver en stiptheid hij steeds aan den dag legde en waarvan nog heden de sporen zijn waar te nemen. Toen in 1914 de oorlog uit brak, was ook hij de man, die met liefde en opoffering de ge- mobiliseerden hulp bood en de vluchtelingen ter zijde stond, zoowel in de militaire tehuizen als in de barakken. Steeds von den zij ook in de pastorie een vriendelijk onthaal en dat in dit werk ook mevrouw Lammertsma een werkzaam aandeel had, moge blijken uit de onderscheiding, die zij ontving van de Belgische regeering in de Elizabeths-me- daille. De schrijver eindigt met Ds. en Mevr. Lammertsma Gods Zegen toe te bidden voor hun verderen levensweg. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Tabaksbelasting. Houders van tabaksvergunnin gen worden er aan herinnerd dat zij bij staking van den verkoop van tabaksfabrikaten een schrif telijk verzoek om intrekking der bedrijfsvergunning vóór einde December 1932 moeten inleveren bij den Rijksontvanger onder overlegging der vergunning. Bij gebreke hiervan zal tusschen 1 en 20 Januari 1933 wederom het vergunningsrecht ad f5 be taald moeten worden onder ver tooning der vergunning. Inkomstenbelasting. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat vóór 1 Januari 1933 de verschuldigde termijnen van de aanslagbiljetten Inkom stenbelasting 1932/33. gedagteo kend October 1932, aangezuiverd dienen te zijn. Maandag overleed te Mid delburg na kortstondige onge steldheid op 61-jarigen leeftijd de heer mr. A. A. de Veer, die zoo als bekend, met ingang van 1 Januari a.s. was benoemd tot bur gemeester dier gemeente. De overledene was algemeen gezien en bekleedde velerlei func- tie's. Hij was lid van de Eerste Kamer, wethouder, directeur van de Zeeuwsche Hypotheekbank, officier in de orde van Oranje- Nassau en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De gemeente Middelburg lijdt in dit heengaan een gevoelig verlies. Posteryen. Naar gemeld wordt ligt het in het voornemen van het Hoofdbe stuur der Posterijen om met in gang van 1 |anuari a.s. het bus recht te verlagen van f 2,50 tot f2 per kalenderkwartaal. Nu we vernemen, dat zelfs de directeu ren der kantoren is verzocht om dit bericht aan de pers mede te deelen, kunnen we dit „voorne men" wel als een besluit aan vaarden. Gezien de algemeene beperking van de postbestellingen zal het getal houders van busrecht wel toenemen, ofschoon het geen kwaad had gekund, dat het tarief nog wat verder was verminderd, want groote kosten kan dit toch voor het postwezen niet mee brengen. Van belang is intusschen ook, dat dank zij de welwillendheid en ruime opvatting van zijn taak door den Directeur van het Post kantoor alhier, den heer J. L. M. Boot, groote soepelheid wordt betracht bij het afhalen van de post, zoodat zelfs veelal, als het kantoor voor het publiek gesloten is, deze als hij ten kantore aanwezig is zich niet ontziet de deur open te houden voor degenen, die hun box wenschen te ledigen. We vernemen, dat aan de Ka mer van Koophandel een verzoek in dien geest was gericht, doch wellicht is men daar niet op de hoogte geweest met den maat regel, dat steeds van af 8 uur vm. het kantoor voor busrecht houders opengesteld was, of schoon niet officieel, dus per gratie. Alweer uitstel Bij de artikelsgewijze behan deling heeft de heer v. d. Bilt (lib.) gezegd dat de minister niet moet overgaan tot het doen graven van een nieuw kanaal AxelHulst, zoolang dat oeco- nomisch niet verantwoord is. We melden dit bericht niet als een bericht dat verwondering baart. Wie weet hoe van uit deze streek in Den Haag wordt „ge werkt" en waartegen men hier vrijwel machteloos staat, begrijpt dat. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Nov. ingelegd f30184.86, terugbetaald f7832.45. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4651. Gevonden. Vulpenhouder. (Wachtkamer Postkantoor.) Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Ds. E. Raams, van Hoek. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zondag 41. Nam. 2 Deze fde. Tekst Jeremia 31 .-31-34 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Te Wassenaar is Zondag een 3-jarig zoontje der familie T. aldaar door een auto van de Wassenaarsche Wasschery over reden en gedood. Het kind stak plotseling de straat over, kwam te vallen en kreeg een der wielen over het hootd. Het ongeluk geschiedde byna vlak voor de ouderlijke woning. Uit Belgrado wordt gemeld, dat by een boottocht van de twaalt inzittenden van een roei boot, elf verdronken zyD, toen de boot by het plaatsje Buma (Z -Slavië) omsloeg. Slechts een der opvarenden wist aich zwem mende te redden. Toestel in brand geraakt. By een oetenvlucht is het toestel van een Franschen luitenant vlieger by Versailles in brand gevlogen en neergestort. De lui tenant vond den dood in de vlammen. Een passagier gedood. Vier autobandieten hebben kans gezien by Bahia Blanca (Argen tinië) een trein aan te houden. Een der passagiers werd dood geschoten, een tweede gewond. De roovers ontkwamen met een bedrag van byna '20 000 dollars. Te Edmonton, in de Cana- deesche provincie Alberta, is in een boerdery een hevige brand uitgebroken. Vier kinderen kwamen in de vlammen om. Hun geheel ver» kooide lykjes zijn later gevondeD, Hun vader en moeder, bene vens twee kleinere kinderen, konden op het laatste oogenblik aan den vuurdood ontsnappen, Te Maidstone (Engheeft een 13-jarige schooljongen Ed win win Baily, terecht gestaan op beschuldiging van doodslag op een medeleerling. Ter terechtzitting bleek, dat Baily den 8-jarigen Laurence Mercer in de kleedkamer een schop tegen de lies heeft gege ven, die zoo erg aankwam, dat de jongen direct naar een zie kenhuis moest worden overge bracht. Den volgenden dag stierf het kind. Baily verklaarde, dat Mercer aan een kapstok was gaan heen en weer zwaaien, hetgeen ver boden was. Hy had hemdaar om toegeroepen er mee uit te schei den en, toen de jongen toch zoo bleef spelen, heeft hij hem wil len dreigen met een trap. Dat hy hem geraakt heeft, was lou ter toeval Een andere jongen zei, dat Baily bekend stond onder zyn kornuiten als een „praatsmaker" en geschopt heeft, zonder dat dit, waarom dan ook, noodig was geweest. Verdachte werd door de jury schuldig bevonden aan doodslag. Vreetelijk familiedrama. Te Didenheim by Mulhouse (Fr. departement Boven-Ryn), heeft zich een ontzettend familie-dra ma afgespeeld. Een arbeider, de 35-jarige Jo seph Obringer, had iu September j.l. een vechtpartij gehad inet twee van zyn zwagers. Hy werd opgeroepen om voor het kanton gerecht te verschynan en zag hier zoo tegen op, dat hij, in een oogenblik van verstandsverbys- tering, zyn 41-jarige vrouw en zyn 7-jarig zoontje vermoordde en daarna zelfmoord pleegde. Toen de ongelukkige vrouw het ontbyt in de keuken gereed maakte, trad hij plotseling op haar toe en sneed haar met een scheermes de keel at. Het kind, dat getuige was geweest van deze vreeselyke daad, vluchtte, nog maar half gekleed, bet huis uit, maar werd door den woes teling nagezet, gegrepen eo op dezelfde vreeselijke wyze omge bracht. Daarna sneed de moor denaar zich zelf de keel at. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Geachte Redactie, Naar aanleiding van hetgeen in het verslag van de op 22 No vember j.l. door den Raad dezer gemeente gehouden vergadering in de „Axelsche Courant" van 6 December 1932 staat vermeld ten opzichte van het inkomen van den veldwachter Griep, ben ik zoo vrij op te merken aangezien rectificatie tot heden achterwege bleef dat het inkomen van dezen veldwachter geen f2000 of meer bedraagt OPMERKER. Onzerzijdsch is die rectificatie niet te verwachten. Red. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel des namiddags ten twee ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 16 Dec. 1932. De Burgemeester, BLOK. AXEL. (11) ZONDAG 18 DEC. 1932.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3