Winterhanden Binnenland. De VOORZ. zegt, dat de plan nen door de commissie zijn toe gelicht en ook met t 300 subsidie kan worden volstaan. De inspec teur schrijft niet, dat een zwem inrichting, die door stadsriolen, enz. verontreinigd kan worden, afkeuring verdient, maar voegt er ook aan toe, dat hij geen oordeel kan uitspreken, dan na een plaat selijk onderzoek. B. en W. zullen dat nu afwachten en zouden er prijs op stellen, als het bad aan de eischen kon voldoen. Dhr. HAMELINK zegt, dat deze zaak een lange geschiedenis heeft. Sinds zijn kinderjaren is de Kleine Kreek hier de eenige badgelegen heid en het zwemmen is den laatsten tijd sterk toegenomen, zoodat er een sterke behoefte bestaat aan een goede gelegen heid; le omdat het water niet geschikt is door den modder- achtigen bodem, al zal dhr. van de Bilt wel wat gefantaseerd hebben destijds, omdat spr. zich niet kan indenken, dat hij de dames besnuffeld zal hebben, of ze naar modder ruiken. En ten 2e is dat water, ofschoon door allen gebruikt, steeds een gevaar geweest voor het leven dergener, die er baadden. En om dat nu in goede banen te leiden, wordt een poging gewaagd. Spr. heeft er reeds meer over gesproken, doch er is niets gebeurd, wat ten slotte weer' een menschenleven heeft gekost. Dat gevaar kan bij beter toezicht beperkt worden, ofschoon spr. niet wil zeggen, dat B. en W. er verantwoordelijk voor zijn, want dan zou de directeur van iedere inrichting als zoodanig beschuldigd kunnen worden, als er een ongeluk ge beurde. Maar in dit geval heeft spr. toch gehoord, dat de dren keling te redden was geweest bij beter toezicht. Nu heeft bij een vroegere be spreking de Voorz. gezegd, dat ais er van particuliere zijde een verzoek kwam, dan kon daar steun aan verleend worden. Wel nu, hier hebben we een plan ontvangen, dat zoo opgezet, een flink plan kan genoemd worden en de secretaris van het comité verdient wel bizonderen dank voor het vele werk hieraan be steed. Men is op onderzoek uit geweest in den omtrek en in Holland en tot resultaat gekomen, dat een deel van de inrichtingen te Terneuzen en Sas van Gent tot maatstaf hebben gediend. De tarieven zijn zoo gesteld, dat iedereen met dezelfde rechten er gebruik van kan maken. Het spijt spr. dat nu nog wordt ge sproken over particulier initiatief, terwijl nu iedereen eraan kan deelnemen en bijdragen. Wil men, dat de stichting door particulier initiatief wordt gedragen, dan zal het uitloopen op een standenbad en daar ben ik sterk tegen. Spr. wil meewerken aan een bad, waaraan iedereen kan deelnemen. Hij is overtuigd, dat geen geid uitgegeven moet worden, dat niet noodig is, maar als dit plan niet doorgaat, gelooft men dan er van af te zijn Zal dan het volk niet komen met nog meer aandrang een volgend jaar en zal de gemeente dan op den duur niet verplicht worden om het zelf te stichten. Er is nu een alzijdig comité, dat niet voor de 2e maal om steun zal komen. Het is een cultureel belang, dat onafwendbaar is en daarom doet spr. een beroep op den Raad om het verzoek niet af te stemmen, maar aan te nemen. De stich- tingskosten kunnen in 10 jaar afgelost zijn. De bedoeling is een explotatie van en door alle lagen van de bevolking. Iemand, met een gezin van 4 personen kan voor f2.50 een geheel jaar zwemmen. Spr. is overtuigd, dat allen het er voor over zullen hebben en ze desnoods er een boterham voor zullen uitsparen. Steunt men het voorstel niet, dan zullen de gegoeden zelf een inrichting stichten en zal de andere klasse naar de gemeente komen en een zwembad voor zich eischen Het verzoek komt wel in een zeer zwartgalligen tijd, maar toch hebben we den moed gehad, om in dezen tijd, voldoend aan den drang der bevolking, met dit verzoek te komen. De uitspraak van dhr. 't Gilde klopt niet met die van den insp. van de volksgezondheid. Maar hij heeft de tactiek om te doen alsof, zooals hij zelf dhr. van Kampen verwijt. Hij zegt er voor te zijn, maar dan moet ge 't toonen. Als men in Amsterdam vraagt, wat zegt ge van een zwembassin, waarin de stads riolen uitloozen, dan vragen ze ben je gek? Maar die voorstel ling is niet juist. Het riool loost in het kanaal, dat naar de Groote Kreek loopt. Op twee plaatsen wordt water uit de Kleine Kreek getrokken. Ook voor ratten is geen gevaar. Er is geen water, waar er zoo weinig zitten, en zeker niet op de plaatsen, waar het bassin komt. En nu denkt men mis schien, dat ze er zullen komen, als de gebouwen er staan, om resten van eetwaar, enz. maar het bestuur heeft ermee gerekend, om dat te voorkomen. De inloop zal met zand worden belegd, kortom men zal trotsch zijn op de in richting en de Raad zal er zei gebruik van maken. Spr. heeft nu het plan verdedigd en hoopt dat de post f 500 wordt aange nomen, want met f 30C is niets te beginnen. Dat is zoo miniem, dat het geen bespreken waard is Dhr. OGGEL zegt, dat hij de bespreking heeft bijgewoond, maar het college had toch ook liever gezien, dat er wat meer particulier initiatief was gebleken hij dacht dat er aandeelen ge plaatst zouden worden en met de opbrengst daarvan gebouwd zou worden, doch het blijkt van niet. De VOORZ. vindt het ook jam mer, dat nu alles van den Raad gevraagd wordt. Als we nu f 2500 toezeggen en na 1 of 2 jaar blijkt b.v. de zaak geen levensvatbaarheid te hebben, dan zijn we toch verplicht om het geld te voteeren en daarom hebben we gezegd, probeer zelf te krijgen, wat je kunt en dan zullen B. en W. voorstellen om hun gedeelte te geven er is toen gesproken van f1000 tot f1200. Dhr. DE RUIJTER was niet zoo enthousiast voor dit voorstel, al voelt hij er wel wat voor. Spr. heeft een onderhoud gehad met een bestuurslid en vernomen, dat het met f300 subsidie, plus f 1250 kapitaal ook wel zou gaan. We hebben dan het bezwaar ondervangen, dat als het niet goed gaat, er gezegd kan worden, daar drijven f500, ziet, dat je ze vangt en daar(om is gezegd, ze moeten de rest op tafel brengen. Spr. had gedacht, dat dhr. Ha melink dit nader zou hebben toe gelicht. Dhr. HAMELINK trekt die mo gelijkheid van bestaan niet in twijfel, maar hij dacht dat de opzet vanwege den Raad meer waardeering verdierdi en als de Raad geen f 500 toestaat, weet spr. niet welke concessie de ver- eeniging nog doet en wat de Raad wél zal doen. Spr. is niet zoo'n koopman, als dhr. De Ruijter. Het gaat er in hoofdzaak over, wat de Raad* wil. De VOORZ.-: B. en W. aan vaarden niet, wat gevraagd wordt. Dhr. HAMELINK: Neen, zoo wordt het verkeerd gesteld. Er is duidelijk gezegd, ten hoogste. Het is niet de bedoeling om jaar lijks f500 te vragen, maar aan vankelijk kan het niet minder en dan zit er voor de gemeente ook niet zoo'n groote last op. De VOORZ Het is jammer, dat niet wordt geantwoord op het geen we gevraagd hebben. Kan dhr. Hamelink zijn verzoek niet terugnemen en eerst probeeren wat geld bijeen te krijgen, om in de volgende vergadering een be slissing te nemen Dhr. HAMELINK Kunnen we niet eerst het verzoek in stem ming brengen De VOORZ.Ik geloof, dat het handiger is, om het adres terug te nemen. Dhr. HAMELINK zou liever de Raad er nog eens over hooren. Het behoeft niet te komen uit de gewone middelen en ook gaan we niet met het geld smijten j Als de begrooting meeval', dan j zullen we die f 500 ook niet ten volle*nemen. Dhr. 't GILDE zegt, dat hi. voorstelt om in geen enkelen vorm subsidie te geven en waar nu gezocht en gespeurd wordt en zelfs dhr. Hamelink met een goudschaaltje subsidie's van f 10 weegt, terwijl gekort is op uit gaven voor de muziek, enz., daar is spr. verwonderd, dat dhr Hamelink in dezen niet dankbaar is, in plaats van onvoldaan. En als van de overzijde steeds is betoogd, dat we van die subsidie's toch eindelijk eens af moeten, is spr. nieuwsgierig, wat die heeren nu zullen doen. Wat het water betreft, ja, in den winter is er veel stroom maar in der. zomer is het een vuile stinkput. Als het water scheikundig moest worden onder zocht, zou men verstomd staan van de ingrediënten, die het water bezit. Dhr. van de Bilt heeft volstrekt niet overdreven, als hi; zeize stinken ernaar. Waarom komen adressanten niet met wat geld op tafel Spr. heeft geen vrijheid om eraan mee te werken hoe zeer hij er ook voor is. Tal van menschen nemen de fiets en trekken ermee naar Terneuzen naar de badinrichting, omdat hier geen watei is voor een bad. Dhr. VAN BENDEGEM voelt ook meer voor particulier initia tief. Het grootste deel moet weer uit de gemeentekas komen. Dhr. VAN KAMPEN wil vra gen, als er subsidie wordt ver leend hoewel hij er tegen is welke voorwaarden dan ge steld worden. Er is nog altijd een groep, die van meening is, dat ze datgene wat ze meenen dat goed is, zelf moeten bekos tigen, en daarom staat spr. ook op het standpunt, dat vooral op het gebied van sport en kunst het niet de taak der overheid is om die te onderhouden. Dhr. HAMELINK: Die stelling gaat niet op. De Burgerwacht b.v. vond dhr. van Kampen zoo goed, dat hij ook voor subsidie stemde. Maar nu spr. het ge voelen van den Raad kent, stelt hij voor om f300 subsidie te verleenen en f 1250 aan rente loos voorschot als uiterste grens. De VOORZ.Vindt u het niet gevaarlijk om dat voorstel te doen? Neem aan, dat zoo besloten wordt, dan moeten die f 1250 ook ge vonden worden, Dhr. HAMELINKWe hebben er in het bestuur over gesproken en toen zijn tal van bezwaren ondervangen en ten slotte zullen we toch met dit plan voor den dag moeten komen. We willen toch aan de verwezenlijking van ons doel komen en spr. hoopt, dat de Raadsleden dit voorste! zullen aannemen. Als we een maal zoover gaan, zullen de hee ren toch moeten begrijpen, dat we later veel verder moeten gaan. Wat het water betreft, wil spr. nog tot dhr. 't Gilde zeggen, dat we dit aan een bekend medicus hebben gevraagd en deze het water geschikt achtte. De VOORZ. zou toch willen aanraden om het voorstel in te trekken en dan zullen B. en W. overwegen, wat hun tegen de volgende vergadering te doen Dhr. HAMELINK: lk heb er geen bezwaar tegen, het water is nog koud, maar spr. stelt zich dan voor, dat er een preadvies zal komen van B. en W. en de zaak zal worden afgehandeld in de eerstvolgende vergadering. Dhr. VAN KAMPEN wil zijn standpunt nader verklaren. Hij ziet het gevaar in van een groep, die de zaak niet zelf kan bekos tigen, juist door de belastingen die taak niet zal kunnen vol brengen. En alsdan zijn duizen den van armlastigen gedupeerd; dat is het bezwaar. 114. Aankoop drinkwater f 200. 115. Toezicht noodslachting 15. 116. Afslagen van visch f20 117. Subsidie Groene Kruis f 5. Dhr. ORTELEE vraagt of ook 5 wordt gegeven aan het Wit- Gele Kruis? De VOORZ. zegt dat het hier de Alg. Vereeniging geld. Dhr- OGGEL zegt, dat aan het Groene Kruis een ontsmettings dienst is verbonden, waarvoor we indertijd eens boeken hebben weggezonden en d&t het motie is, waarom die contributie wordt gegeven. 120. Voorschotten volkshuis vesting f 12765. 121. Rente en aflos hiervoor f 5600. 122. Huurtoeslag f 1500. Dhr. ORTELEE zou de huur van die woningen (Julianastraat willen verlagen met 50 ct. met de wintermaanden. De VOORZ In dien geest is al eens besloten. Dhr. OGGEL: De huur is door het Rijk vastgesteld en er is dikwijls gevraagd om die te ver lagen, maar ze doen het niet. Dhr. ORTELEE Dan kunnen we toch toeslag geven. De VOORZ.Dat is niet bil lijk tegenover menschen uit an dere woningen en die even duur wonen. Maar spr. heeft gelezen dat er in de Tweede Kamer over gesproken is en gelooft wel, dat het veranderen zal. f f IV//V TER VOETEN PUROL Dhr. ORTELEE zegt al^ het naar de loonen gaat, moest het al lang verminderd zijn. Hij zou de huur met 1 Dec. willen ver lagen. De VOORZ.De begrooting gaat met 1 Jan. in en dan moeten we daar op andere posten gele voor zoeken. Dhr. ORTELEE: Dan voor JanFebr., Maart en Dec. Is het niet noodig, dan zou ik het ook niet doen, maar het is hard noodig. Dhr. OGGEL: Dat kan toch niet voor allen gelijk zijn, er zijn menschen, die in den winter evenveel verdienen als in den zomer. Een veldwachter b.v. en zoo zijn er meer. Dhr, ORTELEEEr zijn ook velen, die hard moeten werken om het hoofd boven water te houden. Dhr. OGGEL: Dat moeten we allemaal. Er zijn velen die f 4 en meer per dag verdienen. Als ge die toeslag geeft, dan moeten daar de menschen die minder verdienen, belasting voor op brengen. Dhr. VERSCHELLING meent, dat er veel plaatsen zijn, waar het Rijk toeslag geeft. Hij heeft zoo'n lijst gezien, maar Axel staat er nog niet bij. Hij meende dat B. en W. dat ook wisten. De VOORZ Dat is nog in behandeling. Spr. heeft het den Minister gevraagd en vernomen, dat alleen in Limburg daar enkele gemeenten voor in aan merking kwamen. Miaar we kon den het nog wel eens vragen. Dhr. HAMELINK acht dat ook beter, want het bezit, waarop die huur is gebaseerd, heeft lang niet meer die waarde. De huizen zijn gezet in een tijd, dat ze 5000 kosten en nu is de waarde van het geld tot het dubbele daarvan opgelo'bpen. En al ver wacht spr. niet, dat van Axel de victorie zal uitgaan, toch is hij het eens met dhr. Dieleman, als deze zegt, dat de arbeiders onder dien maatregel gebukt gaan. Dhr. ORTELEE vindt het goed, dat het aan den Minister gevraagd wordt, als hij dan later maar met ïetzelfde voorstel mag komen. Dhr. 't GILDE ziet er niets in. De VOORZ. gelooft van wel. Dhr. HAMELINK wijst erop, dat een commissie is ingesteld om rapport uit te brengen en dit moet z.i. gesteund worden door tal van klachten. Het zou een goede daad zijn van de Vereen, van Volkshuisvesting, als ze in dezen meewerkte. (Wordt vervolgd). De erislspachtwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der crisispachtwet, De hoofdstrekking is den tuin bouw onder de wet te brengen, en de bepaling, dat een ver zoekschrift om ontheffing van betaling van een pachttermijn de verplichting tot betaling opschort, te verzachten. In de eerste plaats wordt voor gesteld, dat de kantonrechter, als zijn ingevolge art. 4 der wet ondernomen poging om tusschen partijen een minnelijke regeling tot stand te brengen is mislukt, een beslissing geeft, in hoeverre de betalingsplicht zal blijven opgeschort gedurende de verdere behandeling der zaak (behande ling door de kamer voor crisis pachtzaken). De kantonrechter kent dan de zaak en zal, zonder op de beslissing van de kamer voor crisis-pachtzaken nopens de ontheffing van betaling voor uit te loopen, in staat zijn in het concrete geval een regeling te geven, welke meer bevredigt dan een laten voortduren van de op schorting tot de uiteindelijke beslissing onder alle omstandig heden. In de tweede plaats is er geen reden, den verpachter blijvend te belasten met het nadeel, dat hij zelf de verminderde pachtsom ingevolge de wet geruimen tijd later ontvangt dan de betaling volgens de pachtovereenkomst had moeten geschieden. Hij zal zich, ingevolge de wet, met een lagere pacht dan de over- eengekomene tevreden moeten stellen, doch het nadeel boven dien, dat hij deze pacht later ontvangt, worde zooveel moge lijk weggenomen door hem aan spraak te geven op een rente over de lagere pachtsom, bere kend naar 5 pet. 's jaars, over den tijd, dat de verplichting tot betaling ingevolge de wet is opgeschort geweest. Tegenover den pachter is deze rentevergoe ding niet onbillijk, daar deze het voordeel van de latere beta ling heeft genoten. Eerst# Kamer. De opvolger op de lijst der a.r. partij als Eerste Kamerlid van mr. A. A. de Veer, is jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck te Doorn. AXEL, 16 Dec. 1932. Dinsdag aanst. zal de Gemeen teraad alhier openbare vergade ring houden ter behandeling van de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school. 4. Benoeming werkgevers en werknemers in de Commissie van Toezicht op de arbeidsbemidde ling. 5. Verzoek van J. E. Blansaart om de school te mogen gebruiken voor muziekonderwijs. 6. a. Verzoek om een kerst- gave voor de werkloozen. b. Verzoek van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw, Tuinbouw en ZuivelbedrijfNed. Chr. Landarbeiders en Ned. R.K. Landarbeidersbond om aan hunne eden bij de werkloozenkas-uit- keeringen een wekelijkschen brandstoffenbijslag te verstrekken. 7. Verzoeken van ouders van schoolgaande kinderen om ver goeding als bedoeld in de L. O. Wet 1920. 8. Vaststelling van de bedra gen voor de driejaarlijksche af- ekening met de Bijz. Schoolbe sturen. 9. Vaststelling suppletoir ko hier Hondenbelasting 1932. 10. Verzoek om jaarlijksche subsidie en renteloos voorschot voor stichtingskosten van een badinrichting. 11. Verzoek van Ged. Staten inzake de traverse in de gemeente. 12. Geldleening tot dekking^ van het verlies tengevolge van het faillissement Van Heel Co. Vóór Concordia. De ingezetenen onzer gemeente ontvingen dezer dagen een circu- aire, die wel waard is nader onder de aandacht gebracht te worden. Het is in 't bizonder Voor liefhebberij gezelschappen ook een zware tijd en nu kan <5T6ËMEZIH6^K c OOO" C Doos 30-60,Tube 80ct. Bij Apotken Drogisten

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2