Laadbeiwiasgaa Plakkaatverf mJL Woensdag 21 December 1932, verschillende kleuren. J. C. VINK, Recntszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Bekendmakingen. Regiement der Wegen en Voetgaden Art. 42 3. AANKONDIGING. Advertentiën. 4 Paarden 9 stuks Hoornvee Varkens Gereedschappen HUISRAAD: Een Werkmanswoning, gesteld met den heer Stevens te Goes, om te weten welk percen tage de gemeente daarvan zou moeten opbrengen en vernamen we, dat dit 25 pet. was. Spr. zou het meer fair gevon den hebben, als dhr. Van Hels- land ook had getoond het des betreffend schrijven van dhr. Stevens, dat hij nota bene ir. zijn zak heeft en waarin dezelfde mededeeling is gedaan. Dhr. van Helsland interrum peerde, dat die brief niets ter zake deed, doch erkende ten slotte toch de waarheid ervan en dat die last te zwaar werd. De Voorz.Het blijkt dus wel, dat steun hier meer Rijkszaak dan gemeentebelang is en wel temeer, waar slechts 3 van de 18 gemeenten, deze regeling hebben gevolgd. Spr. toonde aan in welk licht de werkgevers ko men, die hun personeel het zwijgen oplegden en daardoor het onderzoek van B. en W. hebben gesaboteerd. Spr. zal de beoordeeling van die houding overlaten aan den Raad en de publieke meening. En ten slotte zou spr. gaarne vernemen het oordeel over een en ander niet van het bestuur, maar van de leden van den vlas- sersbond, omdat spr. overtuigd is, dat dhr. van Helsland wei spreekt als voorzitter van dien bond, maar niet namens den bond in't algemeen. Spr. meende hiermede voldoende zijn stand punt en ook dat van B. en W. te hebben verdedigd. Onder de Raadsleden volgde hier nog een tamelijk heftige en persoonlijke discussie, welke ten gevolge had, dat dhr. Schiffer de volgende motie voorstelde De Raad van St. Jansteen in openbare vergadering bijeen, gehoord de besprekingen over de door den Minister voorge stelde steunregeling voor de vlassers, gelet op de groote financiëele offers, die daardoor van de ge meente zullen worden gevraagd van meening, dat die regeling niet voor uitvoering in aanmer king mag komen, draagt B. en W. op, om zich met den Minister, hetzij persoon lijk of in commissie in verbin ding te stellen, om alsnog een steunregeling te krijgen, die ge zien den financiëelen toestand der gemeente, hare draagkracht niet te boven zal gaan en dus voor uitvoering vatbaar is. Deze motie werd bij accla matie aangenomen. Woensdagvoormiddag reed de heer V. uit St. Jar.steen met zijn rijwiel huiswaarts, toen hij op den weg aan de 3e verkorting een auto ontmoette. Blijkbaar moet er weinig ruimte tot uit wijken geweest zijn, terwijl het al geen pretje is, om met aulo of rijwiel in de doorweekte zij bermen te geraken, zoodat men tracht op „den harden" te blijven. Door de gladheid van den zeer beslijkten weg kwam de heer V. echter te vallen en zou er leelijk aan toe zijn geweest zijn, indien niet de auto tijdig had kunnen stoppen, want hij lag vlak voor den wagen. Spoedig overeind geholpen door de passagiers van den auto, kon-.hij gelukkig weer ongedeerd zijn weg vervolgen, al is het dat hij kennelijk de tee kenen droeg van het modderbad. We vernemen, dat te Sint Jansteen een paar vlasfabrieken hun bedrijf hebben stopgezet, als ook de breifabriek, waardoor een 50-tal arbeiders werkloos werden. Varkenssmokkelen. De Gentsche Rechtbank heeft in eerste instantie behandeld de groote smokkelzaak van varkens uit het Land van Hulst in de buurt van Overslag in de richting Wachtebeke. Uit het onderzoek is gebleken, dat de hoofdbetichte A. P. aan de grens twee groote stallen heeft, één op Belgisch en één op Nederlandsch gebied. Des nachts werden de varkens van den eenen stal naar den an deren gebracht. Was dit eenmaal gebeurd, dan werden valsche {nvoerpapieren gemaakt door de vrouwen I. van G. en C. P., die in betrekking stonden tot de Bel gische douanen. In verband hier mede zijn nu ook een tweetal Belgische douanen in hun betrek king geschorst, tot een ambtelijk onderzoek zal hebben uitgemaakt welke rol zij in deze smokkel zaak hebben gespeeld. De plei dooien in deze zaak beginnen op 13 December a s. M. Crt. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9l/i ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dhr. Ozerdulve, van Moerbeke. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Bed. H. Avondm. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Hoogt. 8 7. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelbarg. In de zitting van 6 December werden de volgende uitspraken gedaan S. F. B 21 j., werkster te Ter Neuzen, wegens beleediging f 5 of 2 d. h. J. L., 45 j., koopman te Ter Neuzen, omdat hij iemand met een ongeopend knipmes heeft geslagen, f 10 b. s. 5 d. h. K. v. P., 25 j-, arbeider te Wachtebeke (B.), omdat hij te Zuiddorpe een aantal biggen, waarvan de uitvoer naar België verboden was, heeft uitgevoerd, f 10 b. s. 5 d. h. C. C., 46 jschipper te Nieuw Namen, omdat hij iemand een stomp of slag in het aangezicht heeft gegeven, f5 b. s. 2 d. h. Waarschuwing aan chauffenrs. De Koninklijke Nederlandscbe Automobiel Club acht het voor de veiligheid van groot belang, de automobilisten te waarschu wen voor het groote gevaar, dat in dezen tyd van het jaar de nachtvorsten opleveren. In de vroege ochtenduren toch wanneer het vochtig is in de lucht of er zelfs geringe neerslag is, is de kans zeer groot, dat ten gevolge van grondvorst de we gen glad worden, hetgeen veel al pas bemerkt wordt, wanneer men moet remmen. Iu de laatste dagen hebben het secretariaat der K.N.A.C. tal van waarschu wingen van automobilisten be reikt, die tengevolge van de gladheid waren geslipt, ofschoon aan den weg noch aan de weers gesteldheid ook maar iets van vorst te bemerken was geweest. In het belang van een veilig verkeer zullen de automobilisten dus goed doen, ernstig rekening te houden met de mogelijkheid van grondvorst en daarnaar hun snelheid en remwerk te regelen. In ieder geval zal men er voor moeten waken, plotseling en sterk te remmeo, aangezien dat de slipkans aanzienlijk verhoogt. Waar is men veilig Ten gevolge van de gladheid van den weg, botste een groote ge laden veeauto naby Groningen tegen een stilstaande postauto Door de botsing schoot de post auto met den kop in de langs den weg loopende sloot, met zich meesleurend drie kinderen, die voor de auto stonden. Twee hun ner geraakten in de sloot onder den wagen. Omstanders gelukte het, hun spoedig op het droge te breogeo. Het bleek, dat zy slechts onbe duidende wonden hadden opge loopen. Auto ie water. Nabjj de Liebrug op den Haarlemmerweg ta Amsterdam geraakte de beer Bekker uit Heemstede teDgevol ge van de gladheid zijn stuur kwjjt en kwam met zyu auto in de op dit punt vrij breeden en diepen sloot langs dan weg terecht. Het voertuig geraakte grootendeels onder water. De heer Bekker slaagde erin de ruiten stuk te slaan en zich op het droge te werken, waarna bij door eeo passeereaden automo bilist naar dr. J. P. Baumann te üalfweg werd vervoerd. Hier werden zyn verwondingen aan pols en elleboog verbonden en werd hij vao droge kleeren voorzien. Gevaarlijk speelgoed. Te s Hertogenbosch wilde een vader aao zyn kleine jongen een film toestel demonstreeren, doch er ontstond kortsluiting, waardoor in een oegwenk de heele kamer in brand stond. Voorbijgangers, buren en politie slaagden erin den brand te blusschen, doch de heele kamer en alle meubelen zijn veroield. Autj en trein. Op den onbewaakten overweg naby Schagen is een luxe auto in vol le vaart tegen den sneltrein uit Den Helder gereden. De machi nist trachtte nog te remmen, maar kon den trein niet ty dig tot stilstand brengen de auto werd geheel vernield en de drie inzittenden 2 onderwijzeressen en een fabrikant werden allen gewond. Het gezelschap was op weg naar Heiloo, waar zij het St. Ni- colaasfeest zouden vieren. De trein had aanzienlijke ver traging. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Opmerkelijk is, dat de overweg goed zicht baar is, terwijl het uitzicht op de spoorbaan geheel vry is. Toch is dit in enkele jaren tij ds reeds het vierde ongeluk op de zelfde plek. Bloedig familiedrama. Te Parys heeft zich ten huize van den 34 jarigen René Lalune, een drama atgespeeld. Lalune leetde tot voor betrekkelijk korten tyd gelukkig met zijn vrouw en zijn 14 jarig dochtertje Yvonne. Zyn drankzucht speelde den mso echter parten en herhaalde twis ten waren het gevolg van zyn zwakheid. Dronken door alcohol en ether kwam Lalune dezer dagen thuis. Om een kleinigheid wond hy zich al spoedig zoo op, dat hy een scheermes greep en zich als een razende op zyn vrouw stort te. Het meisje wist zich tusschen baar ouders te werpen en een hevigeu klap te geven tegen den arm, waarmede haar vader haar moeder bedreigde. Door een noodlottig toeval kwam het scheermes terecht tegen den bals van den woesteling, die vreese- lijk gewond in elkaar zakte. Hy werd in levensgevaarlijken toe stand naar een ziekenhuis ver voerd. Internationale dievenbende In den nacht van 23 October werd ingebroken in de Munster kerk te Saeckingen, waarbij voor een waarde van meer dan een millioen mark aan kunstvoor werpen werd gestolen. Uit Trier wordt thans gemeld dat aldaar is gearresteerd een 36-jarige Rus Iwan Federoclow. Tijdens zyn verhoor verklaarde hy te behooren tot een interna tionale dievenbende. De gesto len kostbaarheden waren naar Antwerpen overgebracht en van daar naar verschillende Fransche steden verkocht. De politie slaag de er in een groot gedeelte der gestolen voorwerpen weer op te sporen, Twee handlangers van den Rus een Franschman en een Belg, konden door de Fransche en de Belgische po litie gearresteerd worden, terwijl nog twee andere personen wer den gearresteerd en nog eenige arrestaties in Duitschland en in het buitenland te verwachten zijn. In den nacht van Maandag zyn te Berlyn de 46-jarige Erna Sommerfeld en haar 23 jarige dochter Helèae op den straat weg die van het station Wütl- heide naar Biesdorf Zuid voert door een 50 jarigen man neer geschoten. De man had naar den weg gevraagd en liep toen voor het tweetal uit op een afstand van ongeveer 10 meter. Plotse ling trok hij een revolver en loste zes schoten op de beide trouwen. De oudste werd door drie schoten »waar gewond, ter wyl de dochter slechts een schampschot aan den schouder kreeg. De dader vluchtte in het aan den weg grenzende bosch. Mislukte roofoverval. Te Londen stelde een drietal ban dieten Zaterdag j.l. in een der buitenwijken van Londen een poging in het werk om de kas van een postkantoor te rooven. Met den hoed diep over de oogen slopen zij in bukkende houding binnen. Achter de toon bank bevonden zich 'n vrouwe lijke postbeambte en de 70-jarige Mr. Richards, de schoonvader van den chef van het kantoor, Mr. James. Toen de beambte het drietal zag, slaakte zij een gil, waarop eenige revolverschoten op haar werden afgezonden. Mr. James, die in een kamer achter het kan toor, thee zat te drinken, snel de ter hulp. Hij zag een der ban dieten reeds halverwege over de toonbank geklommen, bezig zijn ouden schoonvader met de vuist te bewerken. Niettegenstaande de bandiet zijn revolver op Mr. James richtte, sprong deze op hem af en bracht hem zoo'n he vigeu slag tegen de knie toe, dat de maD achterover van de toonbank sloeg en in de armen van zijn collega's terechtkwam. Deze plotselinge tegenaanval verraste de roovers zoodanig, dat zij rechtsomkeert maakten en de biezen pakten. Mr. James liep hen na, maar zag hen spoe dig daarop wegrijden in een auto, die blykbaar op hen had staan wachten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie CORRESPONDENTIE. Den heer P. W. Wij hebben niet geschreven door wie het vergeten is, zelfs niet den min sten indruk gegeven, waar de schuld o.i. ligt, maar enkel het feit geconstateerd, wat u intus- schen erkent en daarom achten we woordenwisseling hierover overbodig. Red. Axel-Kykuit, 8 Dee. 1932. Mynheer de Redacteur, Het is me bekend, dat U meer malen belaDg8telliog toont en op wekt voor verbetering van wegen. Het is daarom, dat ik U wilde verzoeken om onderstaand geval te melden in 't belang van 't algemeen. Misschien is U reeds bekeDd, dat hier een ongeval plaats had, dat gelukkig goed afliep. Maar dan komt natnurlyk de vraag, waar de oorzaak en wie desehuid Inderdaad is hier naar myn mee ning schuld en wel in de grove nalatigheid en verwaarloozing der wegeD. Niet genoeg kan in dezen tyd gewezen worden op de groote verantwoordelijkheid, die ook onderhoudsplichtigen dragen voor de gevolgen van slechte wegen. Het is nog niet erg ge noeg, dat de wegen meestal veel te smal zijn, zoadat hier en daar naast een voertuig nog zelfs geen wielryder kan passeeren, maar dan zijn de gladde klei en de janhagelvlakte daarom het ver keer levensgevaarlijk te makeD. Zoo ook hier. Het ongeval bad plaats op den drukken weg vod Kijkuit naar de Huis'ersche weg. De weg is naar ik verneem in onderhoud by de Absdale-, Riet en Wnlfsdijkpolder, waarvan dyk- graat is dhr. C. Plasschaert, die o.a. ook lid is van den Zeeuw- schen Polder- en Waterschaps- bond. Men zou dus alleszins kunnen verwachten, dat bij die parade ook behoort het behoorlyk schoonmaken en onderhoudeu van de wegen nn de bietencampagne uit is en het droog weer er zich zoo mooi toe leeDt. Afgezien nog van het feit, dat die weg al lang verbreed had kunneD zyn, even als zooveel andere wegen. (De naburige polder Bewesten- en Baoosteoblij steekt daar gun stig by af, waar zy een wegsver breeding van 4 M. liet uitvoeren, over 2 èi 3000 M. lengte). Want als men weet, dat op het bovenbedoelde wegvak in de maandeD Sept. en Oct. dagelyks wagens met bieten, vlas, aard appels en stroo rijder, plus de vracht- en luxe auto's, op den verkeersweg Axel-Hulst-Antwer pen, dan is het zeker geen luxe, maar een noodzakelijkheid te noemen, dat de weg verbreed wordt, althans minstens behoorljjk onderhouden. Met dank voer da plaatsing. SECURITASt Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op 15 December 1932, vanwege de Gemeente eene ALGEMEENE OPNE MING zal worden gehouden van de VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. AXEL, den 5 December 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. Notaris FANOY te Axel, zal ten verzoeke van de Weduwe en Ki deren F. D. DE POTTER, op het nog dcor hen bewoonde hofje te Koe wacht, Ferdinanduspolder, op des voormiddags 11 anr, ver- koopen DEN GEHEELEN bestaande in «MIES" oud 13 jaar, QM „MARBA1X" oud 8 JeSuJÊm jaar, Looppaard oud 3 jaar, Hengstveulen. 2 Melkkoeien, CsTljgÉf bekalfde Vaars, 1 tweejarige Vaars, UÊasSiÈ 4 eenjarige Vaarzen, Stierkalf. 5 vette Varkens, Zeug. 40 Kippen en Hanen, 9 Eenden. 1 Menwagen met toebehooren Drie- wielskar, diverse Eggen en Ploegen, Windmolen, Snijmolen, Bie tenmolen, Zwingelmolen, Bookmachine, Slijpsteen, Roi- blok, partijtje bruine Boonen, Hooi en Stroo, +4500 KG. Roode Star en 4500 K.G. Industrie, 2000 K.G. Eigen heimers, Mest in den bocht, Rieken, Vorken, Mesthaken, Touwwerk, Brandhout, enz. Melkgerief Ontroomer (Melotte), Karn, Emmers, Teilen. Tafels, Stoelen, Kasten, Bedden met toebehooren, Regulateur, Kachels, Spiegels, Opschik, Glas-, Geleierd- en Aardewerk. BETALING CONTANT. Uit de hand te koop: staande Kanaaldijk K 21. Te bevragen bij D. JANSEN. Markt. ZONDAG 11 DEC. 1932. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3