Binnenland. Landbouw. nair worden als dhr. van Kampen s. d. a. p'er. Dhr. DIELEMAN zegt, dat men er aan herinnerde, dat hij zijn naam zette onder het voor- stel-'t Qilde inzake de intrekking der salarisvermindering voor de mindere ambtenaren. Spr. deed dat, omdat hij er geen degelijke bezuiniging in zag en daarom trachtte het voorstel daartoe in te trekken. Als dhr. Hamelink opmerkt, dat er geen eenheid is in de anti.-rev. fractie, dan zegt spr. dat zulks bij geen enkele partij het geval is, maar wel is er bij ons de eenheid ten opzichte van Eén. Dhr. HAMELINK wenscht nog op te merken, dat als dhr. van Kampen betoogt, dat de s. d. a. p, niet practisch is, omdat zij geen salarisverlaging wil, hij dan evengoed kan zeggen, dat de andere partijen r.iet practisch zijn, omdat ze geen oplossing in de crisis wilien. Over de Marxisti sche zienswijze zal spr. het niet hebben, want dan komen we vandaag niet klaar. Spr. ziet daarvan af met de opmerking, dat de onmacht van dit maat schappelijk stelsel meer en meer blijkt. Zelfs toen de salarissen laag waren, was deze maat schappij niet in staat om de maatschappelijk zwakken te be schermen. Spr. kan het niet plaatsen, dat er in de anti-rev. partij een politieke tegenstelling moet zijn, omdat ze de tegen stellingen verbergt. Spr. ziet het zoo in, dat de maatschappij meer en meer de socialistische richting moet uitgaan, wil het verbeteren. De VOORZ. sluit hierna de debatten en gaat over tot de ar- tikelsgewijze behandeling der begrooting. Provinciale Staten. Jl. Dinsdagavond half acht opende de Commissaris der Ko ningin jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford de 2e najaarszitting Aanwezig 41 leden. Allereerst vroeg de heer Dumo- leijn het woord en richtte zich als oudste lid der Staten tot den Commissaris der Koningin, om namens alle leden den voorzitter en zijn echtgenoote hartelijk ge luk te wenschen met het herstel van de gevolgen van het ongeluk hun en hunne familie overkomen Spr. hoopt van harte, dat het herstel spoedig volledig moge zijn en dat de Commissaris nog zeer vele jaren aan het hoofd der provincie zal mogen staan. De Voorzitter bracht den heer Dumoleijn dank voor deze woor den en de andere leden voor hun instemming daarmede. Het is spreker's gewoonte r.iet om in de vergadering van de Staten over zijn eigen persoon te spre ken, maar thans wil hij in het openbaar naar aanleiding van het hem en zijn familie overkomene toch iets zeggen. Spr. wil uiting geven in de eerste plaats van dankbaarheid jegens God, dat het nog zoo goed is afgeloopen. Maar in de tweede plaats is hij ook dankbaar voor de zoo tal rijke uit de geheele provincie van arm en rijk, ontvangen be wijzen van sympathie en belang stelling, wat werkte als een heil zame balsem. Reeds vóór het ongeval ge voelde spr. zich één met Zeeland en zijn bevolking, maar het wil hem voorkomen, dat die vele bewijzen van belangstelling hem nieuwen moed hebben gegeven. Kan het zijn om te werken ten bate van de provincie Zeeland en daarbij roept spr. bij voort during den steun van de Staten leden in. Spr. wil gaarne mede werken aan het Excelsior, zoo wel stoffelijk als geestelijk, voor het Zeeuwsche volk. (Applaus). De Voorzitter legt verschillende Koninklijke besluiten tot goed keuring van besluiten der Staten over en doet de gebruikelijke mededeelingen over den post on voorzien 1931 en 1932, over onderhandsche aanbestedingen, over 't op de griffie deponeeren van de presentielijsten van de Ged. Staten en het in de stukken opnemen van den staat van de provinciale ambtenaren en be dienden. De Voorzitter stelde hierna voor om op de agenda voorko mende voorstellen behalve dat inzake wijziging van het alge meen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland en dat tot oprichting van 'n afwate ringwaterschap onder den naam van Hulster- en Axeler-Ambacht, te behandelen in. de afdeelings- vergadering na afloop dezer open bare en in de openbare bijeen komst op 5 Jan. en de volgende dagen. De beide genoemde voorstellen en eventueel nog nieuwe van Ged. Staten te behandelen in de afdeelingen na afloop der open bare vergadering van 5 Januari en volgende dagen en in een openbare bijeenkomst op Dins dag 24 Januari. Alzoo werd be sloten. Bij punt 20, betreffende be stendiging van den stoomboot- dienst tusschen Vlissingen en Neuzen, is nog een schrijven van den Minister van Waterstaat overgelegd met een schema voor de verdeeling der baten en lasten over de verschillende lijnen van den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Hierna had de trekking der afdeelingen plaats. minste voordeel heeft. Sterk opgevoerde" varkens slachten belangrijk meer af, dan „leege" of „nuchtere" varkens. Boven dien zijn de laatste veel beter bestand tegen het vervoer dan de eerste. Daarom is het van belang, dat iedere leverancier in het vervolg „nuchtere" var kens aflevert. De tweede helft. Het Zendingsbureau giro 6074 schrijft ons Uit de gepubliceerde verant woording heeft men kunnen zien, dat de opbrengst van de inza melingen in de Zendingsweek gehouden de f 100,000 heeft over schreden. En in totaal hebben wij in deze maand bijna f 150,000 ontvangen. Het zijn groote be dragen, die ons zeer dankbaar stemmen tegenover allen, die er het hunne aan hebben bijgedragen Wij zijn over de helft heen van wat wij als uitkomst der Zen dingsweek hopen, wij zijn op drie vierde ongeveer, van wat de maand November in 1931 heeft ingebracht. Wij hebben nog enkele dagen, die nog het een en ander kunnen goed maken. Het is een feit van groote be- teekenis, dat ook dit jaar niet minder gemeenten en personen dan anders zich voor het zendings werk inspanning en offers aan tijd en geld hebben willen getroosten Daarom gaan wij met moed de laatste maand van het jaar tegen Hengstenkenrlng De Prov. Regelingscommissie voor de paardentokkerij in Zee land heeft, behoudens goedkeu ring door den minister, bepaald, dat de centrale hengstenkeuring zal plaats vinden te Goes op 9 Februari 1933. Zeeawsche Varkenscentrale. Het Bestuur der Zeeuwsche Varkenscentra'e heeft besloten, dat de varkenshouders, die als leden aangeslotenen der Zeeuw sche Varkenscentrale zijn toege treden en ongemerkte varkens hebben, vóór 15 Dec 1932 deze varkens nog kunnen laten mer ken tegen betaling van 0,25 per varken. De varkenshouder, die als wei geraar bekend staat, moet vóór 15 Dec. 1932 voor het merken 0,30 per varken betalen. Na 15 Dec. 1932 moet voor het mer ken van varkens, die niet meer by de moeder aanwezig zjjn, per varken l,worden betaald. Belanghebbenden worden er nog maals in hun eigen belang aao herinnerd, dat het verboden is ongemerkte varkens beven 10 K.G. in voorraad te houden, af te leveren, te vervoeren of doen vervoeren. Voor de leveranciers van var kens aan de Ned. Varkenscen trale is het noodig er op te wij zen, dat het sterk voeren der varkens kort voor de aflevering voor den leverancier niet het AXEL, 9 Dec. 1932 Het St. Nicolaasfeest was ouder gewoonte hier weer een beetje versnipperd. De een nam het op 5 en de ander op 6 December. Veel drukte bracht het niet mee, wat te begrijpen is. Maar toch zullen weer vele kinderharten blij zijn geweest, want ofschoon ook dé grooten gaarne meedoen, is het toch een kinderfeest bij uit nemendheid en laten we niet gaarne die jonge hartjes al be zorgdheid hebben. Aardig was daarom, dat vanwege de s.d.a.p. een kinderfeest was georgani seerd. Ook de kleintjes van de Frö belschool van den heer Van Hoeve in de Nieuwstraat gingen na het zingen van de bekende liedjes allen met een stuk suiker goed in een eigengemaakt papie ren draagkorfje naar huis. Mooi werk. We lezen in de „Tem. Crt dat door wijlen den heer A. Wie land, dezer dagen aldaar over leden, o m. aan de vereeniging tot ziekenverzorging een legaat is toegekend van f 20 000. 't Was te probeeren. Eenigen tijd geleden heeft de Gemeenteraad van Oostburg be sloten medewerking te verleenen tot stichting van een vierde klas selokaal aan de Chr. school al daar, welk besluit eveneens door Ged. Staten werd goedgekeurd. Verschillende ingezetenen gingen tegen het besluit in beroep bij de Kroon en deze heeft beslist, dat ten onrechte medewerking is verleend voor de stichting van het nieuwe schoollokaal, zoodat deze volgens de wet niet ver leend kan worden. Het practisch gevolg is, dat een vierde school lokaal bij de Christelijke school niet op gemeentekosten kan ge bouwd worden. Auto ongeval. Toen de heer A V. uit Sas van Gent met zijn auto op den weg reed tusschen Eecloo en Bassevelde botste hij, waarschijn lijk door defect aan de stuurin richting, in volle vaart tegen een boom. De schok was zoo gewel dig dat een der deuren van de auto vloog waardoor den naast V. zittenden A. N. uit de auto werd geworpen, en in een sloot terechtkwam, hij kwam er zonder kwetsuren af. A. V. die achter het stuur zat, kwam met de borst kas tegen de stuurstang aan waardoor hij bewusteloos werd, en bekwam ernstige kwetsuren aan beide beenen. Na geneeskun dige behandeling ter plaatse werd hij door den inmiddels gewaar schuwden dokter Van Loy, van Sas van Gent huiswaarts vervoerd. M. Crt. St. Jansteen. Onder voorzitterschap-van bur gemeester Geirnaerdt hield de Raad hier Dinsdagmiddag open bare vergadering. Na de opening richtte de Voorz. zich het eerst tot dhr. G. de Buck, dien hij onder hartelijke bewoording geluk wenschte met het feit, dat hij 25 jaren deel uitmaakt van den Gemeenteraad. Het is een bizonder voorrecht 25 jaren het vertrouwen van de burgerij te mogen genieten en het is aan de bescheidenheid van den jubilaris deels te wijten, dat dit niet vroeger is opge merkt. Niet alleen voor u, mijn heer de Buck en uw gezin is dit van beteekenis, zegt spr, maar ook voor de gemeente, die ge durende een kwart eeuw van uw diensten heeft geprofiteerd. Vele nuttige zaken zijn met uw mede werking tot stand gekomen, zoo als o.a. verbetering van wegen en de electrificatie der gemeente en in 't bizonder de voordeellge overdracht van het G. E. B aan de P. Z. E. M. Als blijk van sympathie werd den jubelaris hierna een mooi inktstel met inscriptie en ge meente-wapen overhandigd, ter wijl èn door de overige leden èn door het publiek geapplaudiseerd werd ter bevestiging van het gesprokene. Blijkbaar onder den indruk dankle dhr. de Buck voor de waardeerende woorden en het geschonken blijk van hulde. Hij wees erop, dat hij van degenen, die in 1907 gekozen werden, hij als de eenige is overgebleven. Ten opzichte van de verdiensten zei spr., dat hij, gedachtig aan zijn eed, slechts zijn plicht had gedaan, door naar zijn vermogen zijn krachten aan de gemeente belangen te wijden en sprak de hoop uit dat St. Jansteen, na de benarde lijden weer zal bloeien om aan de spits der om gevende gemeenten te komen. Hierna ging de Voorz. over tot de agenda. Het adres van St. Maartensdijk werd voor kennisgeving aange nomen. Een raadsbesluit tot vrijstelling van biljarts voor de pers. belas ting was voor 1933 te laat ge nomen en werd verdaagd tot 1934. Gunstig werd beschikt op een verzoek om de subsidie voor de R.K. bewaarscholen niet met 20 pet. te verminderen, zoodat een raadsbesluit daartoe werd inge trokken. Afgewezen werd een verzoek om f75 subsidie voor het Eucha ristisch Kruistochtenwerk in het Bisdom Breda. Als lid van het Burg. Armbe stuur werd herkozen dhr. J. Bleijenberg; eveneens dhr. J. van Dorsselaer als lid van de comm. van toezicht op het L. O. Ingevolge de overdracht van het electr. bedrijf werden desbe treffende besluiten en verorde ningen ingetrokken. Ten aanzien van het vervoer van schoolkinderen per autobus werd de burgemeester gemachtigd een regeling te treffen. De vergoeding "oor de bijz. lagere scholen (art. 101 l.o.) werd vastgesteld als volgt R.K. jongensschool f 1618, meis jesschool f2208 en school Hei kant f 1747. Hierna volgde het meest ge wichtige punt der agenda, nl. een voorstel van B, en W., om r.iet te aanvaarden de door de Vlascentrale te Goes, namens den Minister van Buitenlandsche Za ken, vastgestelde regeling d d. 23 September 1.1., tot het verleenen van steun voor bewerking van vlas van oogsten van voor 1932 en in verband daarmede afwij zend te beschikken op de terzake ontvangen adressen van de R.K Vereeniging van Vlassers, P. C. van Helsland e.a. en R. F. van Acker e.a. te St. Jansteen. De subsidie van het Rijk en de gemeente bedraagt f 12,50 per 100 K.G. vlaslint, waarvan voor het oogenblik door het Rijk 25 pet. en de gemeente 75 pet. be hoort te worden gedragen, het welk neerkomt op een subsidie voor de gemeente van f9,37 per week en per daarvoor in aan merking komenden vlasbewerker. Blijkens officiëele gegevens is momenteel 700 000 K G. ge root vlas aanwezig, welke voor raad binnen een tijdvak van 4 maanden geheel zal zijn ver werkt. Aangenomen, dat geen niéuw vlas meer zal worden bij- gekocht, zal de toepassing dezer regeling eene uitgaaf uit de gemeentekas vorderen van ten- min; te f 16500. Waar de uit deze regeling voortvloeiende lasten de draag kracht der gemeente in hooge mate overschrijden, stellen B. en W. zich op het standpunt, dat, evenals zulks met het verleenen van steun voor vlas van den oogst 1932, het geval is, het verleenen van steun voor het bewerken van vlas van oogsten van vóór 1932, uitsluitend ten laste van het Rijk behoort te worden gebracht. Dhr. van Helsland vroeg hier over het woord en opende een scherpe critiek op het beleid van B. en W. en den burgemeester persoonlijk, omdat deze, naar spr. zeide, een steunregeling had toegezegd. Nu dit niet volgt, is er onder de vlassers groote teleurstelling. Voorts verweet spr. B en W. dat zij niets heb ben gedaan om de steunregeling te bewerkstelligen en dit op de lange baan hebben geschoven. Spr. concludeerde, dat de belan gen der gemeentenaren eenzijdig werden gediend, nl. zóó, dat de vlassers worden uitgesloten. Spr. zei inlichtingen te hebben inge wonnen bij den voorzitter der vlascentrale, die van oordeel is, dat B. en W. ïeeds 2 maanden met de uitvoering zijn getraineerd en dus B. en W. zijn tekort geschoten in hun plicht. Tot op 25 Nov. is in de richting van steunverieening niets gedaan, in plaats van een onderzoek in te stellen naar de werking van de ontworpen steunregeling, zoodat spr. en anderen verplicht zijn geweest om personeel te ontslaan. Vlashandelaren en personeel stellen daarom B. en W. verant woordelijk voor de schade, die hieruit voor hen persoonlijk voort vloeit. Dhr, de Potter en ook dhr. Schiffer verdedigden het stand punt van B. en W., omdat de lasten, welke uit de steunregeling volgen zouden, voor de gemeente niet te dragen zijn. Dhr. Schiffer meende zelfs, dat door dezen steun ook anderen buiten de gemeente wonenden zouden zijn geholpen en zal zijn houding daaromtrent nader be palen, als hij gehoord heeft, hoe B. en W. zich tegenover de ge uite beschuldigingen verdedigd hebben. De Voorz. nam dan het woord en stelde voorop, dat B en W. zich niet hebben laten leiden door de vraag of steun noodig was, maar alleen door de wijze waarop, en meenen dan dat de gemeente financieel onmachtig is de gestelde regeling te volgen. Spr. wierp de beschuldigingen van zich af; zoowel die aan zijn aires, als die tct B. en W. gericht, welke berusten op onjuiste ge gevens, die dhr. van Helsland als voorzitter van een R. K. ver eeniging van vlassers heeft ge kregen van den schrijver van het ingezonden stuk in het Dagblad van N.-Brabant, dien spr. hier aanwezig ziet en welke met meer recht had kunnen onderteekenen „een landbouwer, die ook wel eens vlasser is", in plaats van te teekenen als vlasser. Dat B. en W. de vlassers heb ben verontrust en teleurgesteld, s hem niet gebleken. Ook is onjuist, dat tot 25 Nov. door hen geen onderzoek naar een steun regeling zou zijn ingesteld. Het verwijt van nalatigheid leeft slechts in de fantasie van den voorzitter van den R. K. vlassersbond (dhr. van Helsland) en spr. zal daar verder niet op ingaan, maar wil liever eens nader bekijken, waar toe de thans voorgestelde steun regeling leiden kan. Deze is z.i. meer een crisismaatregel voorde vlasseis, dan een plaatselijke steun en heeft ten doel om werk verschaffing te scheppen en is ais zoodanig meer te beschouwen als een verkapte steunregeling aan de vlascultuur in 't bizonder Eigenaardig is hierbij, dat hoe harder de vlasser werkt, hoe meer de werkgever aan de steun verdient. Immers is als maximum steun door den Minister gesteld op een dagloon van f2, d.i. f 11 per week, terwijl in dit geval aangenomen dat er slechts 100 Kg. vlas per week verwerkt wordt de werkgever dan f 12.50 ontvangt. Logisch gevolg is, zei de Voorz., dat dan de werkgever per week en per ar beider f 1.50 verdient. Het behoeft dus geen betoog, dat de toepas sing van zoodanige regeling die de gemeente voor onoverko melijk zware lasten zou stellen B. en W. hebben genoopt om een nauwkeurig onderzoek in te stellen, zoodat het onjuist is om het college te beschuldigen van nalatigheid. Reeds de 3e dag, nadat dit voorstel ons bekend was, heeft spr. zich in verbinding

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2