Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. prijzen, dan zou blijken, dat dhr. Oggel vastliep, met een salaris verlaging bij stijging van het in dexcijfer. De pressie van Ged. St. moge men wegcijferen van B. en W. is die niet weg te cijferen, al is het dat men daarom nog niet over stag behoeft te gaan. Ook in de bestuurszaken zit weinig lijn, niet alleen bij B. en W., maar in den geheelen Raad, want b.v. bij alle benoemingen wordt gelet op de politieke richting. Ten opzichte van de belasting- politiek wordt de toestand zwart geteekend. Zeer zeker zullen verschillende posten daarbij ver ruiming moeten ondergaan, om gedekt te zijn tegen de groote uitgaven, die o.a. voor steun ook noodig is. En daarom staat spr. niet tegenover alle voor stellen van B. en W. en wil hi;' ook voor iedere uitgave dekking vinden. Men doet een beroep op de Axelsche bevolking en in 't bizonder op het mindere deel, maar juist om de hulp te besten digen voor de gedupeerde groe pen wil spr. ook belasting ver hooging; al kan men in de wijze waarop nog spreken, maar dan toch in de wetenschap, dat we de armsten niet laten verhonge ren, zullen we halen waar te halen is. En als dhr. 't Gilde zegt, dat B. en W. beïnvloed worden door spr., en wil uitslui ten, dat men het geld moet halen waar het is, dan vraagt spr. hem, waar moet men het dan halen Spr. had dit van dhr.'t Gilde niet verwacht en het verheugt hem, dat B. en W. in zoover gehoor hebben gegeven aan de wenk, om de bezitters te treffen voor de niet bezittende klasse. Bo vendien is dhr. 't Gilde zelf de eerste geweest, die belasting op het vermogen vroeg en het politiek fatsoen eischt van hem, dat hij dat handhaaft. Als destijds zijn voor stel was aangenomen, was het nu niet noodig geweest en had den we veel sterker gestaai, terwijl dhr. 't Gilde nu zelfs al op de t.b.c.-bestrijding wil be zuinigen. Als men werkelijk met die menschen begaan is, dan zou men liever de laatste cent ophalen, dan de bestrijding van t.b.c. te staken. De werkloozenzorg alhier heeft ook niet spr-'s sympathie. De daarvoor uitgetrokken postbehoeft niet gebruikt te worden, als het niet noodig is, maar moet het, dan ook tot den laatsten cent. Spr. heeft altijd het gevoel, dat B. en W. niet doordrongen zijn van de noodzaak om de menschen voldoende te helpen. Daar is psychologisch inzicht voor noo dig. Arbeiders, die het paarden- werk in de booten moeten op geven, worden gestraft met een halve week steun. Er zijn geen woorden te vinden voor de minne wijze, waarop men te werk gaat. Men moet weten, wat het is met balen van 100 Kg. op den rug te loopen, met een baas achter zich, die vloekt, als het niet goed gaat en dan voor een loon, dat 30 pet. te laag is. In Terneuzen wordt 55 ct. betaald, terwijl de menschen op Sluiskil 30 ct. krij gen per uur. Spr. heeft arbeiders gezien, wier kleeren op den rug gehavend waren, zoodat die menschen weer meer kosten kregen. De VOORZ.Als er andere menschen werken, krijgen die dan meer loon Dhr. HAMELINK: Aan de cokesfabriek wordt contractueel 55 ct. loon betaald. Dan is de werkverschaffing ook niet geregeld, zooals spr. gaarne zou zien. Men moet een heele week werken voor f 10 en spr. is overtuigd, dat het college zelf zoo iets niet wil vergen. De woningpalitiek. Verschei dene krotwoningen zijn nog niet opgeruimd. Spr. leest van een steenen schuurtje, maar het is meer een varkenshok. En wat betreft het gezegde van dhr. 't Gilde, die de post werkloozensteun met f 15000 wil verminderen, gelooft spr. niet, dat 't G. daartoe bereid zou zijn, ofschoon de stokers van de gas fabriek met f20 loon per week slechts met moeite uit zijn be zuinigingsplannen waren te halen. Wat de Burgerwacht betreft, doet het spr. genoegen, te hooren, dat dhr. 't Gilde er nu tegen is. Dhr. 't Gildelk ben tegen al wat militairisme is. Dhr. HAMELINK En tenslotte zei dhr. 't Gilde, dat de s.d.a.p. groeit ais een koestaart. Spr. meent dat dit nu juister kan gezegd worden van de fractie- 't Gilde. Dhr. 't GILDE 't Is dema gogie, evenals dat de s. d. a p. meent tegen salarisverlaging te zijn. Dhr. HAMELINK tracht het tegendeel aan te toonen. Tot dhr. Dieleman vraagt spr. wat de religie met de practische politiek te maken heeft en van dhr. van Bendegem zou spr. gaarne hooren, hoe hij met een salarisverlaging van f 1600 een belastingverhooging kan ontgaan, die hier op f40,000 is geraamd. En als dhr. Verschelling meent, dat de kazernebouw geen bezui niging geeft, zet spr. daartegen over, dat we in Axel zonder de marechaussee's 4 agenten zouden noodig hebben, zoodat we er 2 uitsparen. Spr. komt dan nog even terug op de politiek, en wijst erop, hoe dhr. 't Gilde tuk was opeen wethoudersbenoeming, waartoe hij noodig had de gehate extre misten. Nu dat niet lukte werd hij reactionnair, wat zijn fractie een lid heeft gekost. De anti- rev. hebben in dhr. Dieleman een democraat bezeten, die aan vankelijk dhr. 't Gilde verweet met rood te vrijen. Nu is 't om gekeerd en zegt 't Gilde, dat Dieleman met rood vrijt. Het heeft hem intusschen een stem gekost en nu wil spr. dhr. 't Gilde toeroepen keer terug en helpt de arbeiders beschermen tegen de reactionnaire groepen, waarbij thans dhr. 't Gilde is ingedeeld. De opmerkzame lezer zal ge vonden hebben, dat in de 5e regel van onder af van de 5e kolom van de voorpagina in ons vorig nummer- een woordje was weg gevallen. De zin moet luiden Zii sjokken voort in hun oude versleten gareel, totdat hun taak enz. De Koningin is voornemens in het midden van deze maand eenige dagen op het Loo door te brengen de Koningin zal dan het personeel van de koninklijke houtvesterij met 'toog op Kerst dag een feestavond aanbieden. De Zondagssluiting. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Smeenk, in verband met het besluit van sommige gemeenteraden tot op heffing van het Zondagsregime voor winkels, op grond van art. 9, lid 3 der Winkelsluitingswet: Het is den Minister bekend, dat sommige gemeenteraden op grond-'van artikel 9, lid 3, van de Winkelsluitingswet 1930 be sloten hebben het Zondagsregime voor alle of eenige groepen op verschillende Zondagen op te heffen. Naar den Minister voorkomt, wordt op deze wijze inderdaad niet een juiste uillegging gege ven van bovengenoemd wetsar tikel. Dit toch bepaalt, dat de gemeenteraden bevoegd zijn, om ten hoogste 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de bij deze wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden of desgewenscht voor die dagen een later slui tingsuur, dan bij deze wet aan gegeven, te bepalen. Aangezien de Winkelsluitingswet nu geen algemeen sluitingsuur op Zondag leeft vastgesteld, kan, naar onder- geteekende meent, artikel 9, lid 3, der wet ten deze geen toe passing vinden voor wat den Zondag betreft. Hij geeft er echter de voorkeur aan, een be slissing in deze quaestie aan het oordeel van den rechter over te aten, Deze vraag behoeft in verband met het slot var. het onder 2 medegedeelde geen beantwoor ding. AXEL, 6 Dec. 1932. D.e heer M. Dieleman, onder wijzer alhier, slaagde Vrijdag te Amsterdam voor het examen Ge schiedenis M O. Ook is geslaagd mej B. A. C. Voerman te Philippine. Aan den Raad dezer ge meente is een verzoek gericht namens den Plaatselijken Raad van A.B.B. en S D A P. om een kerstgave voor de werkloozen en te werk gestelden in de werk verschaffing. De normen welke gevraagd worden, zijn gelijk aan die welke verleden jaar door de moderne organisatie zijn gevraagd. We dachten bij de behandeling van de begrooting al, dat dit eigenlijk vergeten was. Vrijdagavond werd alhier op de bovenzaal van mej. Gili- jamse de geluidsfilm Niemands land vertoond vanwege de Axel sche Bestuurdersbond- De boven zaal was geheel bezet en velen uit de omgeving waren gekomen om deze oorlogsfilm op het doek te zien. Na eenige vroolijke ta fereeltjes nam de heer C. Hame link desgevraagd het woord, om ter iniefding van het hoofdnum mer een woord te spreken. Hij schetste in 't kort den toestand van de crisis, die z.i. niet als gevolg van den oorlog, maar als gevolg van economische wantoestanden heerscht, evenals een oorlog niet wordt gevoerd cm een prinsen moord of uit vaderlandsliefde, maar om gewin van de magnaten en trustee's. Spr. spoort daarom alle ouders aan om te zeggen: we geven onze ktnderen niet ten prooi aan die hel van giuwel en vernieling. De film geeft er afgrijselijke beelden van en dringend rijst herhaaldelijk het „waarom op in het gemoed van den toeschou wer, ais men daar ziet hoe 4 mannen van verschillende natio naliteit bij elkaar komen gekropen en gesleept en eerst elkaar wan trouwend toezien, om daarna hoe langer hoe meer bevriend te wor den en ze elkaar bijstaan fn vreugde en leed, zonder verschil te kennen van grens en kleur, maar als mensch elkaar het leven dragelijk maken. Er zit een mooie moraal van naastenliefde in dit schouwspel Te Zaamslag werd jl. Za terdag aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen, nabij Reu- zenhoek. Ingeschreven werd als volgt a. Metselwerk. Gebr. van Driesche, Lamswaarde f 2099, A. Verstraten, Hulst f 1920, Gebr. de Bruijne, Hulst f 1850, C. van de Velde, Boschkapelle f 1845, S- G. Blommaert, Hulst f 1785, A de Visser f 1774, F. van de Veen, Boschkapelle f 1700 en J. de Vos f 1517. b. Timmerwerk. P. Burggrave, Hengstdijk f 1291, J. de Krijger, f 1194, Jos. Serrarens, Stoppel dijk f 1180, P. E. Boeijkens, Groenendijk f 1172, P. van Duijse, Graauw f 1129. M. Wisse f 1123, L Hamelink f995, Kr. Dieleman f974, D. P. Bastinck f '953, J. C. Kaijser, f 914, Wed. D. Galle f 892 c. Schilderwerk. A. Stallaert, Boschkapelle f 440, D. R. Rie- mens—van Driel f 216 50, C Haak, f 199, C. Wisse—Galle f 198, J. M. Wisse f 184, Corn. Kaijser f 164. d. Loodgieters. J. M. de Zeeuw f71, Gebr. van Rijn, Axel f 70. Gegund aan de laagste in schrijvers. Waar geen plaats staat, is Zaamslag bedoeld. Te Koewacht is de woning met garage van den melkhande- aar G. Borgt door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Ver zekering dekt de schade. M. Crt. weg Philippine—Driekwart. In verband met den zeer slech ten onderhoudstoestand van den weg Phllippine-Driekwart ver zochten de A.N.W.B. en de K. N A.C. aan Ged. Staten een spoedige verbetering in het be lang van het verkeer zooveel mogelijk te willen bevorderen. Hierop is bericht ontvangen, dat met de verbetering van dezen weg, waaraoor plannen momen teel worden gemaakt, wellicht weldra zal kunnen worden be gonnen. Geslaagd voor het candi- daatsexamen rechten aan de R.K Universiteit te Nijmegen, de heer W. E. Seydlitz te Hulst. Handelsregister. In de week van 21—28 No vember werd bij het bureau der Kamer van Koophandel voor Z. Vlaanderen aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen M. Simpelaar, Schoondijke, handel in consumptie en poot- aardappelen. N.V, Terneuzen's Veem- en Overslagbedrijf bevrachting, op slag, sleepdienst. Directeur: C- A. Jansen en L. F. H. Wagner. Gebrs. Wieland, Axel, Kerk- dreet E 31, handel in poot- en consumptie-aardappelen. Wijzigingen Behaegel fils, Hulst, St. Jan steen, tricotagefabriek, Ivan J L. M. v. Hollebecke is uitgetreden als beheerend vennoot. De mach tiging als procuratiehouder van Franz C. L. Behaegel is ver vallen. Verkoopcentrale voor Neder land en Koloniën Vandenbussche Ducloy en Cie., Walstraat C 44, verkoop van verpakte genees middelen. Opheffingen Fa. P. H. Veenhuizen, Axel, grossier in kruidenierswaren en manufacturen. Faillissementen. In het faillissement van Henri Wauters, wijnhandelaar te Sas van Gent, curator mr. J. Erasmns te Oostburg is ter Griffie van de Arrondissements-Rechtb. te Mid delburg een ontwerp akkoord nedergelegd voorstellende aan de preferente schuldeischers volle dige voldoening en aan de con currente 10 pet. van hunne vor deringen. De Hooge Raad heeft ver worpen de cassatieberoepen van vader en zoon van der Elzen, jachtopzieners te Putbroek, die door het Gerechtshof te Den Bosch wegens den bekenden moord aldaar, zijn veroordeeld, de vader tot 15 jaar en de zoon tot 6 jaar gevang. De Rotterdamsche banketbak kers hebben evenals vele andere winkeliers de Zondags sluiting met opzet overtreden omdat men den dag voor Sir - terklaas voor de bedrijven niet meende te kunnen missen. De politie was daardoor genood zaakt ongeveer tweehonderd pro cessen-verbaal op te maken. De groote ondernemingen, zooals de fTma Jamin, hielden haar fili alen ook geopend. Te Nieuwleusen is de land bouwer H. B. toen hij 's avonds huiswaarts keerde, aangevallen door een melkrijder, die hem met een mes in de wang stak. De dader is door de politie ge arresteerd. Zondagmorgen brak brand uit in de drukkerij van Arps en Zoon aan de Groote Markt te Rotterdam. De chef, die boven de zaak woont, zag plotseling rookwolken uit de ramen slaan. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer, die er met een tweetal stralen in slaagde het vuur te blusscher. Het bleek dat kortsluiting was ontstaan in een motor op de eerste étage, waarna het vuur zich had medegedeeld aan eei in de nabijheid opgeslagen hoe* veelheid papier. Een kostbare kleurendrükpers werd totaal vernield. De water schade is aanzienlijk grooter dan hetgeen door de vlammen is vernield. Zaterdagnacht te half vijf heeft te Vught op het spoor, dat a insluiting geeft op de lijn naar Eindhoven, een zeer ernstige treinbotsing plaats gehad, waar van de remmer v. d. Heuvel ut 's Hertogenbosch het slachtoffer is geworden. De botsing ge schiedde tusschen trein No 4598 uit Tilburg en trein No. 4602 uit Eindhoven. Deze laatstgenoemde trein werd door den Tilburgschen trein in de flank aangereden. Zondagmiddag werd de hulp van den G. G. D. ingeroe pen in een garage in de Tuin straat te Amsterdam waar drie mannen van 23, 30 en 33 jaar bewusteloos waren geraakt door benzinedamp. Nadat zij waren bijgebracht konden ze per zieken auto naar hun woningen worden vervoerd. Zonderlinge Vrijage. Za terdagavond tien uur heeft in het Haagsche Bosch by-den grooten vijver een dramatische vrijage plaats gehad, 'n Haagsch meisje, uit een net burger-gezin de 18 jarige G. M de H bevond zich daar met een jongeman, waarmee zij wel reeds eerder was uitgeweest, doch wiens ach ternaam zjj niet kende. Zonder dat daartoe eenige aanleiding be stond, greep de jongeman, toen zij een oogenblik met den rug naar hem toestond, plotseling het meisje beet en bracht haar met een scherp voorwerp een diepe snede in den hals, ter hoogte van den strot toe, waar na hij zich uit de voeten maakte. Niet zonder moeite heeft het meisje, dat hevig bloedde en doordat de luchtpijp was geraakt geen woord kon uitbrengen zich toen naar de Laan N.O. Indië gesleept, waar zy plotseling het café Vjjverhof kwam binnen- strompelen. De kellner van het café zag het bloedende meisje, dat geen woo:d kon uiten in gebaren om hulp smeken en wist niet anders te doen, dan Geneeskundige Dienst op te bellen. Daarna is het meisje in een apotheek voor- loopig verbanden en per auto naar het ziekenhuis gebracht. Aanvankelijk bestond vermoe den van zelfmoord, temeer waar het meisje tegenover den dokter van den G.G.D., zich in deza richting nitliet. Ia den loop van den nacht beett zij echter den bebandelenden medicus verteld, wat er gebeurd was De politie stelde onmiddellijk, een diepgaand onderzoek in Dit werd ten zeerste bemoeilijkt door het feit, dat het meisje al leen den voornaam kende van den dader en slechts een zeer vaag signalement kon opgeven en haar het spreken uit vrees voor verdere complicaties verbo den was. Zondag is de politie erin ge slaagd den dader van dezen gru- welijken aanslag te arresteeren, in de 19 j. C. E. v. F aldaar. De jongeman is kapper, doch werkloos. Hij werd aangetroffen in gezelschap van een meisje. Op het hoofdbureau van polbie heeft hij een volledige bekente nis afgelegd. Hij verklaarde uit louter moordlust en uit haat tegen de vrouwen te hebben gehandeld. Het meisje kende hij eerst kort en eenig ander motief voor zijn daad had bij in het geheel niet. De aanrander neemt een zeer onverschillige houding aan en toont in het geheel geen berouw over zijn gruwelijke daad. Het scheermes had by verborgen ia zyn kosthuis. In de nabijheid van Ber gen op Zoom was de voerman S. bezig met het rijden van zand. Zyn 4 jarig zoontje was met zjjn vader meegegaan. Het ventje had daarbij het ongeluk op een oogenblik, dat by voor den wagen uitliep, te struikelen. De jongen kwam onder een der wielen terecht en werd zoo ern stig gewond, dat by kort na het ongeval aan de gevolgen is oveC> leden,

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2