Reeiitszaken. Land- en Tuinbouw. Gemengd JNieuvrs. Burgerlijke Stand. 1932, uit de openbare kassen voor dit doel l'/j millioen is besteed. De Regeering zal voor 1933 een even groot bedrag geven Het Comité is in o vei leg ge treden met de Regeering om de grondslagen, waarop de uitkee ringen berusten, voor het nieuwe jaar te wijzigen. Tot nu toe werd de uitkeering bepaald naar het aantal inwoners eener ge meente. Voortaan zal meer reke ning gehouden worden met het aantal werkloozen. Wat betreft de uitkeeringen in steun, moet er bij het lenigen van nood zooveel mogelijk op gelet worden, dat er medege werkt wordt om de menschen in eigen land aan den gang te houdeD. Als een paal boven water staat, dat alles wat wij geven Nederlandsch tabrikaai moet zijn. Voorts kunnen wij natuurlijk in natura voor een grootere waarde geven, dan in contanten gedaan zou kuonen worden. De plaatselijke crisis-comité'» moeten 10 pet. van hun ont vangsten storten in de kas van het Centrale Comité. Dit bedrag is f203 524. Hieruit kan worden afgeleid, dat de comité's geza menlijk de beschikking hebben gehad over een bedrag van f 1 831.712, afgescheiden van het geen zy in giften in natura heb ben ontvangen. Men ziet dus, dat de particuliere offorvaardigheid in ons land, alleen reeds in geld, ongeveer 3 millioen byeen heeft gebracht. Ten slotte zeide de voorzitter „Wij kunnen de gevolgen van de crisis niet wegnemen. Er openbaart zich een algemeeue verarmiDg en het is ons comité niet gegeven de gevolgen daar van op zich te nemen De Re geering is er om zoo mogelijk maatregelen te treffen, dat ons laad en volk dryvende blijven. Wy trachten niet anders te doeD dan nooden te lenigen, die anders niet gelenigd zouden worden en alles doen om da directe nooden binnen zekere grenzen te hou den. Honger is er in Nederland in H algemeen nog niet gele den in de behoeften aan klee ding en dekking is op behoor lijke wijze voorzien zonder schoenen behoeft niemand op straat te loopen koude behoeit niet te worden geleden. In dit opzicht kan men over het be- reikta voldaan zijn." AXEL, 2 Dec. 1932. Dinsdag werd alhier door bet kantoor van W. A. den Boggendp, ten verzoeke van de wed. F. Dieleman alhier in „De Graan- beurs" geveild een woon- en winkelhuis met schuurtje en orf, groot 1 are 35 c.A., aan de Prins Hendrikstraat. Kooper werd de heer D. Jan sen Az., Kanaalkade alhier, voor 2610. De aanpalende bouwgrond, groot 1 are 37 c A. is io de koop begrepen. Woensdagavond hield dr. F. J. Krop van Rotterdam een lezing met lichtbeelden in de Ned. Herv. kerk alhier. Daar Ds. van Oaveren, pre dikant der N. H gemeente, door ongesteldheid verhinderd was de samenkomst te openen, leidde Ds. Post, Ger. predikant alhier, den spreker iD. Dr. Krop behandelde aan de hand van lichtbeelden verschil lende toestaodeD, zooals deze in den „heilstaat" van het Bolsje wistische Rusland te vinden zijn. Afschuwelijk weerzinwekkend is de terreur, die de Bolsjewis ten uitoefenen, vooral ten opzichte van den Godsdienst. De godloosheid wordt gepre dikt met marteling en nood. Een enkel voorbeeld eeD jonge man, gekeurd voor den militairen dieDst, wordt afgekeurd, omdat de geneesheer in zijn hart nog sympathie met den godsdienst zijner ouders constateert. Zulk een is ongeschikt voor het roode leger. De jeugd moet op 18-jari- gen leeftyd God en Godsdienst, vader en moedor loochenen. Spionnen loeren rond. Nie mand is veilig. Maar het. bloedroode Bolsje wisme in Sovjet Rusland heeft geen zin, ais niet over heel de wereld de revolutie raast. Daar om roept de SovjetProletariërs aller landen, vereenigt U tot de wereldrevolutie. Overal heelt het goed-geor ganiseerde Bolsjewisme zijn „cel len" zelfs tot in de Christelijke kerk. Cellen, die de wereldrevo lutie moeten voorbereiden. Aan de hand van schimp- en spotprenten (waaraan zeer zeker wat waars ten grondslag ligt) uit de Bolsjewistische pers, wees spreker ook op de taak, die de Coristelyke kerk heeft ten op zichte van de maatschappij. De causerie van Dr. Krop werd door een vol kerkgebouw aandachtig beluisterd, terwyi tot slot staande gezongen werd Myn schilt ende betrouwen syt Ghy, o Godt, mijn Heer Van de gelegenheid tot het koopen van lectuur over Rus land ten bate der ongelukkigen werd druk gebruik gemaakt. Pakketpost St. Nicolaas. Vanwege de posterijen geeft men het publiek de volgende wenken, in acht te nemen bij de verzending van postpakketten voor St. Nicolaas. 1. De pakketten doelmatig en stevig verpakken, met gebruik making van bouten kistjes of soliede cartonnen doezen. Verpakking in dun hout of slap carton is onvoldoende. 2 Er vooral op te letten, dat de adressen op pakket en kaart duidelijk en gelijkluidend zijn. 3. Een afschrift van het adres in het pakket sluiten. 4. Naam en woonplaats van afzender op pakket en kaart vermelden op het pakket ech ter zoodanig, dat geen verwar ring met het adres van den ge adresseerde kan ontstaan. 5. De adressen op het pakket te schrijven of indien op pa pierstrooken geschreven deze deugdelijk met goede lijm vast te hechten (niet met lak). Z.g. label-adreskaarten zyn stevig te bevestigen. 6. De verzending in verband met den Zondag niet uit te stellen tot 5 December, doch de pakketten tijdig aan te bieder. Het kantoor alhier is, zooals men weet des Zaterdags open V8D v.m 8.30 11 u. en Dam. van 12 u tot 4 30 u. Uitsluitend voor telefoon en telegraaf ook van 6 tot 7 uur. directeuren van de Zeeuwsche hypotheekbank. De benoemde is officier in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van den Ne- landschen Leeuw. M. Crt. Arend Hendriks. In opdracht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, zal Arend Hendriks een geteekend portret vervaardigen van Z K.H. Prins Hendrik. Het werk zal dienen als versiering van den salon der nieuwe stoomboot „Prins Hen drik" van den stooinbootdienst op de Wester-Schelde. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 4 DEC. 1932. Ned. Herv. Kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. Voorm 9.30 ure Ds. J. S. Post. Cat. Zond. 40 Nam. 2 Dezelfde. Tekst Hoogl 8 6 en 7 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelburg In de zitting van Diosdag werden de volgende uitspraken gedaan E. J., 43 j., caféhouder te Westdorpe, wegens beleediging 7.50 of 5 d. h. J. M. J., huisvr. van P. T 48 j., te Westdorpe, wegens als voren 15 of 5 d. b. M. H huisvr. van K L., 42 j., te Hontenisse, wegens alsvoren 10 of 5 d. h. F. B57 j., paardenslager te Clinge, omdat hij I. Vlaming heeft bedreigd met een geopend knipmes, 1 maand gev. voorw proeftijd 3 jaar. Het gisteren te Hoek door den Notaris Callenfels te Ter- aeuzen, ten verzoeke van de Erfgenamen van den heer Air. van de Wege Kzn, in hetopei- baar geveild hofsteedje in den Loven en Koudepolder te Hoek, groot 15 gemeten 126 roaden, werd in koop toegewezen aan den heer Abr. Dees Mzn. te 3oek, voor de som van ƒ610 per gemet of 9407,36. Directeur R. H. B. S. Terneuzen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart 1933, benoemd tot directeur van de R. H. B. S. te TerneuzeD, ir. G. Westerhof, thans leera.ar aan die school. B(j Kon besluit is met in- gaDg van 2 Januari 1933 be noemd lot burgemeester van Middelburg, mr. A A. de Veer. De benoemde werd 7 Juni 1898 voor de anti revoiutionnaire rartij lid van de Provinciale Staten van Zeeland, hetwelk hij bleet tot zyn verkiezing, in 1922, tot lid van de Eerste Kamer. Sinds 1899 is mr. De Veer lid van den gemeenteraad van Mid delburg en sinds 1918 wethouder dier gemeente. Mr. De Veer is rechter plaats vervanger in de rechtbank te Middelburg, voorzitter van den Raad van beroep (Directe Be lastingen), voorzitter van het Provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zee land, voorzitten van de vereeui ging De Ambachtsschool te Mid delburg, en voorzitter van den Chr. Militairen Bond, Mr. De Veer ia een der De Z. L M Maandag is te Middelburg een algemeene vergadering gehoudeD van de Zeeuwsche Lindbouw- maatschappy, onder voorzitter schap van den heer mr. P. Die leman, welke werd bygewoond o a. door den Commissaris der Koningio. Bij het openingswoord uitte de voorzitter verschillende klachten over den toestand en regeerings- maatregelen, maar wees ook ver schillende verbeteringen aan, waarop gewacht wordt. Ook spoorde hij aan tot eendracht en aansluiting bij de Z. L. M. Dhr. J. Siebenga, voorheen secr., werd tot eerelid benoemd. Medegedeeld werd o.a., dat ge vraagd is voor de tarwe-oogst 1933 1 12 als richtprijs vast te stellen en is geantwoord, dat de tarweteelt moet beperkt zyn tot een derde van het bouwland en voor minstens f 10. Uitvoerig werd gesproken over een verplichte stierenkeurmg en de melkprijzen. De begrooting 1933 werd goed gekeurd. De heer dr. H. J. Lovink hield een rede over binneo- en buiten- landsche moeilijkheden in den landbouw. Spr. hoopt, datDuitsch land eo Nederland elkander zul len vinden en begrypen en eenige stommen wijzen daarop. Ook Frankrijk en Engeland stellen teleur en spr. voorziet geen uit komst, nu ook de ecenom. con ferentie te Geiève op niets uit- Men zal op eigen kracht zyn toegewezen. Verschillende aanwezigen lieten zich nog hooien over den toe stand en gaven min of meer practische wenken, warop dr, Lovink antwoordde. De heer H. J. Dorst uit Stave- nisse stelde een motie voor het hoofdbestuur uit te noodigen via het N. L. C. aan te driugen op het nemen van zulke maatrege- die moeten dienen tot spoedige opleving van laod- en tuinbouw. Zulks do°r het verleenen van goedkoopecredieten namely k voor 3 pethet vaststellen van mim- mumpryzen voor land- en tuin bouwproducten, 30 pet. toeslag voor de kosten der landerijen, verruiming der railiogsoaogelylc* hedeD van objecten met landen met hooge tolmuren, productieve werkverschaffing en uitstel van de Kamerverkiezing tot 1937. Besloten werd sleehts het le deel hieivan aan te nemen en door te zendeD. De heer dr. Molhuyser, secr. van het Kon. Ned. Landb. Comité, wees er op, dat goede samen werking noodig is onder goede leiding en dit moet men zooveel mogelijk steunen en bevorderen. De were'd heeft behoefte aan v r rouweo, inschikkelijkheid eD samenwerking. Spr. hoopt, dat de Zeeuwsche boeren dit zullen be grijpen en zulleD blijven onder de vaan van de Z L M die zoo veel voor hen deed en doet. Gisteren is de gehuwde lood- gietarsknecht De W„ die werk zaamheden aan het dak van de Oostkerk te Middelburg verricht te, naar beneden gevaller. De man was op slag dood. Verdachte autohandel. In het begin van dit jaar werden in de groote steden van Duitsch land op zeer groote schaal auto diefstallen gepleegd. De naspeu ringen bleven langen tijd tever geefs. Thans ii komen vast te staan zoo meldt Het Handelsblad, dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure merken van t 15.000 tot t 20.000. Een onderzoek van de politie leidde tot het opsporen van een werkplaats te Düsseldorf, waar geregeld van uit verschillende groote Duitsche plaatsen gestolen auto's werden aangevoerd et vanwaar ze over de Nederland sche grens werden vervoerd. Een café je in het plaatsje Well is langen tyd het centrum geweest van een levendigeu au tomobielhandel tusschen Duitsch- land en Nederland. Daar werden besprekingen gevoerd door hee ren uit Düsseldorf, Berlyo en Rotterdam en Den Haag. Daar werden wekelyks eenige auto's gebracht, waarop de Dummers op zeer handige wijze waren verwisseld en die op zeer afdoen de wijze in een nieuwe kleur gestoken waren. De zoo in ons land binnenge brachte auto's werden zoo heett de Ned. recherche in sa menwerking met de Duitsche achterhaald voor het grootste gedeelte afgeleverd aau een fir ma te Rotterdam en aan een fir ma te Den Haag. Gestoorde inbrekers Te Amsterdam hebben inbrekers z ch door het zagen van een gat in den zolder toegaüg ver schaft tot een sigarenwinkel aan de NZ. Voorburgwal. Reeds hadden zij sigaren en sigaretten ter waarde van ongeveer f1600 gereed gezet, toen zij by hun werkzaamheden werden gestoord door de dochter des huizes, die toevallig in het anders om dezen tijd verlaten huis nog wat te doen had. Zij maakten zich uit de voeten zonder gelegenheid te hebben, hun klaargezetten buit mede te nemen. De zeventien jarige Alexan dria Peverelli, die sedert 13 October uit de ouderJyke wo ning te 'sGraveolag! werd ver mist en wiens opsporing door de politie was verzocht, is aange houden in ten percrel te Sche- voningen, waar zy vertoefde met den 27-jarigen H. J. A. E., die daar tydtlijk een kamer had gehuurd. Hat meisje is naar haar ouders teruggebracht, terwijl E. een zwerver in bewaring is ge steld. Tegen hem zal een ver volging worden iDgesteld wegens het onttrekken van een minder jarige aan het ouderlyk gezag In Saarbrüken reed Zater dag een msD, die een auto ge stolen had, met den wagen langzaam door de stad, toen hy toevallig den bestolen eigenaar voorbijreed. Deze sprong op den auto en wilde den man dwingen naar een politieposthuis te ry- den. De man vluchtte echter een buis binnen. Toen hij zich door de politic achtervolgd zag, sprong hij uit de derde verdie ping op straat fly was op slag dood. Kordate boer. To Mendota in den staat Illinois (Ver Staten) kwam de landbouwer Archie Smith tijdens het werk op het land te vallen, waardoor zjjn linkerarm door den tractor, waar hij mee werkte, werd verbrij zeld. Met een mes sneed hij den arm af, liep toen naar de dichtsbij gelegen telefoon, die ODgeveer een kwartier verwij derd was, en telefoneerde om hulp. Bij aankomst in het zie kenhuis werd de amputatie vol tooid en verklaarden de doctoren dat Smith door zijn energieke daad zyn leven had gered. Noodlottige grap. Een groep leerlingen van het Hed- wigsgymnasium te Neustettiü (Dtldie van een uitstapje waren 'teruggekeerd, wilden 's nachts een ontplofbaar mengsel voor de woning van een leeraar doen ontbranden. De explosie had echter reeds plaats, toen een der leerlingen, de 18 jarige Meinrat Mix, het mengsel nog in de hand had. Mix werd zeer zwaar gewond. Zyn lin kerhand werd afgerukt en een deel der lading vloog hem in het gezicht, zoodat zijn oogen en ooren zwaar beschadigd werden. In bopeloozen toestand werd hij naar hst ziekenhuis ove gebracht. De andere leer lingen kwamen er met den schrik al. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek dat de leerlingen slechts een grap hadden willen uithalen en hun leeraar schrik wilden aan jagen. In Portugeesch Guinea zijn zes soldaten onder aanvoering van een korporaal by het inza melen van belasting, door da inlandsche bevolking aange vallen De korporaal en drie man schappen werden doodgeslagen, de anderen werden licht ge wond. Gedurende 2e helft Nov. '32. Axel. Geboren. 18. Jacobus Levinus, z. van Pieter den Exter en Geertrui MeeseD. 21. Maatje, d. van Salomon Dieleman en Frar^oise van Kerk voort. 22. Catharioa Anna, d. van Abraham van Driel en Jacoba Levina Wie- les. 23 Maria Adriana, d van Jan Verhelst en Catharina Wil helm. 29 Paul Alpbons, z. van Frans Johannes Schouwaert en Johanna Coleta Freijser. Overleden. 17. Cornelia Goos- sens, 48 j., ougeb., d. van Mari- nus Goossen en Catharina Diele. man. 20. Augustus Josephus Ste- velinck, 24 j., echtg. van Irena de la Ruelle, (wonende te Sas van Gent). 25. Bastiaan Koekkoek, 52 jechtg. van Tanneke Cové. Sportnieuws. Zooals bekend reed in de 6-daagsche te Amsterdam ook mede de Zeeuwsch-Vlaming Cesar Bogaert van St. Jansteen. Hij won er o.a. een party siga retten, waarvan hy er nog een goede duizend over had by zyn thuiskomst. We vernemen, dat by deze ter beschikking van burgemeester Geirnaerdt heett gesteld, om ze onder de werk- loozen van St. Jansteen te ver doelen. Crisis en Sport. ,Der Mittag" meent te wetèb, dat de organisatoren van den Zesdaagsche te Amsterdam een netto-winst van 40 000 gulden zouden hebben gemaakt. Hier geldt hetwe vragen brood en spelen. Zoèuwsche Voetbalbond, Wedstrijdprogramma van dê Zaterdagcompetitie over dé maand December en Januari Afd. 1 10 Dec. OtheneHoek 17 Z S G—Othene 24 Hoek Z S C 31 Othene- Hoek

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 4