Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. No. 70. VRIJDAG 2 DECEMBER 1932. 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Binnenland. De te Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Gent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Tweede J31ad. Zitting van 22 Nov. 1932. Aanwezig alle leden benevens de Voorzitter, de heer F. Blok, burgemeester en de secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 8. Begrootingen 1983 De VOORZ. zegt, dat hij al vorens de posten te behandelen, gaarne gelegenheid geeft om algemeene beschouwingen te ge ven, doch verzoekt dringend om daarin beknopt te zijn en zich te beperken tot hetgeen de ge meentebelangen aangaat. Als woordvoerders geven zich op de h.h. 't Gilde, van Bende- gem, Dieleman, Verschelling, Or telee en Hamelink. (Dhr. Ortelee ziet bij nader inzien van het woord af). Na de beschouwing volgt nog re- en dupliek, waarna de VOORZ. de posten artikelsgewijze aan de orde stelt. UITGAVEN. (De nummers voor de posten zijn die welke de volgorde op de begrooting aangeven). 9. Jaarwedde burgemeester f 4585.- 10. Idem wethouders f 600.— Ik secretaris f 4585.— 12. ontvanger f 176850 Deze bedragen zijn geraamd overeenkomstig de regeling van Ged. St. De wethouders stellen hierbij voor om van de voorgestelde korting (zie vorig no. van dit blad) le de bij raadsbesluit dd. 23 Juli jl. toegepaste korting af te trekken 2e 10 pet. van de jaarwedden der wethouders te kortenen 3e dat deze tijdelijke korting niet wordt toegepast op de andere ambtenaren, als Ged. St. de kor ting op de tractementen van burg., secr. en ontv. beletten. Dhr. VAN BENDEGEM kan zich daarmede niet vereenigen. Hij stelt voor 3 pet. te korten op salarissen van f 1500—f 1750, en voor elke f250 meer loon 1 pet. meer korting en als G. S. de groote salarissen niet verlagen dan ook de lagere onveranderd te laten. Dhr. 't GILDE Is dat in het georg. overleg besproken De VOORZ.: Gedeeltelijk wel, maar het voorstel van B. en W. is van verdere strekking. Dhr. VERSCHELLINGDat is ook overeenkomstig het advies van het georg. overleg. Dhr. ORTELEE kan zich er niet mee vereenigen, dat in elke raadszitting over de salarissen wordt gesproken. Dhr. OGGEL meent, dat het voorstel-van Bendegem juist in de lijn van het voorstel der wet houders is, nl. f 1000 5 pet., f2000 10 pet., f3000 15 pet, f4000 20 pet. en tot f5000 sa laris 25 pet. korting, met bepa ling, dat de reeds toegepaste korting in mindering komt. De VOORZ. gelooft, dat het voorstel-van Bendegem niet het zelfde is, als datgene wat in het georg. overleg is besproken. Dhr. VAN BENDEGEM: Er zit een heel klein verschil in. Men moet in plaats van m e t 5 pet. lezen t o t 5 pet. Verschillende leden achten het hiet mogelijk om dit voorstel zonder het georg. overleg aan te nemen. Dhr. DIELEMAN vindt, dat de Raad zich toch niet aan het georg. overleg binden kan en wat het voorstel van B. en W. betreft ge looft hij, dat men er uren over kan praten en als straks Ged. St. zeggen, we gaan er niet op in, dan is alles tevergeefs. We zijn begonnen met verlaging der min dere ambtenaren en trachten daar door G. S. te verplichten, om de hoogere te verlagen. Maar is dat wel juist? Zou het niet beter zijn, om dat college nogmaals een dringend verzoek te doen Dhr. OGGELMen kan net zoo goed..Het is uit den treure gevraagd, al 10 jaar lang. Pas weer is ook het verzoek van St. Maartensdijk afgewezen, 8 dagen nadat het was ingekomen. En gezien die houding, zouden we G. S. voor een voldongen feit willen stellen en de salarissen aldus verminderd op de begroo ting brengen wat eigenlijk niet mag. Maar als ze dan de be grooting niet goedkeuren, dan kunnen we ons tot de Kroon wenden. De Raad van Axel moet een daad stellen, dat is het eenige wat wij doen kunnen. We doen het niet voor ons ge noegen, maar de index-cijfers wijzen aan, dat het goed kan en zoo draagt iedereen een steentje bij om elkanders lasten te dragen. Dhr. VAN BENDEGEM Maar als dit voorstel gewijzigd is, kan het evenmin worden behandeld, dan, nadat het georg. overleg ge adviseerd heeft. Dhr. 't GILDE zegt veront waardigd te zijn, nu hij het be sluit van G. S. hoort omtrent het verzoek van St. Maartensdijk. Maar hij vindt het opmerkelijk, dat er nu een voorstel is van de beide Wethouders en niet van B. en W. en waar deze met de verlaging z.i. te ver gaan, kan hij er niet aan meewerken. Dhr. DIELEMAN vraagt of de Raad gelooft, dat Ged. St. erop in zullen gaan. Hij vreest, dat alle gepraat tevergeefs is en acht een verzoek beter. De gestadige drop holt een steen uit en Ged. St. zullen toch op den duur wel begrijpen, dat het moet? Spr. is ook overtuigd, dat eenige ver laging noodig is, maar door dezen weg bereikt men niets. Dhr. HAMELINK bemerkt, dat het voorstel hierop neer komt, dat als de hoogere salarissen zijn gekort, de mindere volgen. Hij zou het ook liever nog eens vra gen, al is het, dat als men daar toe overgaat, hij nog niet zal meewerken aan verlaging der mindere sa'arissen, want spr. acht dat niet in den haak. De VOORZ. zegt dat hij zich over het salaris van den burge meester niet zal uitspreken en heeft dat ook nimmer gedaan De jaarwedde wordt geregeld door Ged. St. en nu kan spr. zich voorstellen, dat men dat te hoog vindt. Goed, dan kan men vragen om het te verminderen en zoo noodig herhaaldelijk. Maar als we den weg opgaan, dien de weth. voorstellen, en de regeling der hoogere salarissen aan de lagere vastkoppelt, dan wordt de begrooting gedrukt met 10 pet. Rekenen we met 10 pet. minder uitgaven en moeten ze er later weer bij, dan loopen de financiën in de war en missen we f2200 aan inkomsten voor 1933. Gaan we in beroep bij de Kroon •pr. laat in 't midden of men er recht toe heeft dan gelooft spr. niet, dat de Kroon wèl zal doen, wat Ged. St. niet doen. We moeten aan de Kroon vragen om uitzondering te maken voor Axel inzake de hooge salarissen en dan f 1020 sparen, terwijl de salarissen der mindere ambte naren al niet op peil zijn en deze zouden dan nog eens afgetrokken worden. Spr. acht't beter om den wettelijken weg te volgen en het nog maar eens te vragen. Als alles naar beneden gaat, moeten de salarissen ook minderen. Dhr. 't GILDE is het daarmee eens. Dhr. OGGEL: De heeren zul len zich wel herinneren, dat er steeds een groote strijd is ge voerd over die verlaging en het is juist daarom zoo moeilijk, dat die kwestie met ambtenaren be sproken moet worden, die er zelf belang bij hebben. De VOORZ.Dat mag u niet zeggen, mijnheer Oggel, ik heb nooit over mijn salaris gespro ken, maar wel heb ik verdedigd de salarissen der ambtenaren in 't algemeen. Ik ontken, dat ik bij die besprekingen moeilijkheden heb veroorzaakt. Dhr. VAN DE BILT herinnert eraan, dat zooeven is gewezen op de verhooging der personeele belasting, die op den midden stand en de arbeiders drukt. En nu is het juist het idee van ons, als wethouders, dat de ambtena ren daarin ook iets bij kunnen dragen. Er is ook verschil tus- schen korting en verlaging van salaris. Het eerste is maar tijde lijk en het is ook voor de amb tenaren van belang, dat het goed gaat in de gemeente en het frap peert spr., dat in het georg. overleg nog wordt gezegd, dat de amb tenaren op peil zijn. Maar wat is peil? Dat peil maakt de bur gerij. Spr. is ook tegen verlaging in normale tijden. Nü wordt er gezegd men mag geen rekening houden met het particulier be drijf, maar toen in de oorlogs jaren de verdiensten goed gingen, werd het omgekeerde beweerd. Het voorstel var. B. en W. is daarom eenigszins gewijzigd, omdat we voor de hoogere sala rissen te kort kwamen. Spr. wil ook voorstellen om Ged St. voor een fait accompli te stellen. Vra gen is vaak genoeg gedaan en dat brieven schrijven helpt toch niet. Dhr. HAMELINK: Meer.en de weth. dan, dat Ged. St. dan wel zullen toegeven. Het lijkt mij hoe langer hoe meer een come die. Ik heb al meer gezegd, dat de motieven niet in orde zijn. Als er niets verwacht wordt van het voorstel om het te vragen, dan is er ook niets te wachten van dit voorstel. Dhr. OGGEL: Maar we zijn geen afgevaardigden van de s.d. a.p., die de boodschap meekrij gen naar een vergadering: zóó moet je doen. We hebben wel degelijk gemotiveerd, waarom we die verlaging willen. Zeker, er kan, als 't moet nog wel meer bloed van onder de nagels getapt worden, men moet ook rekening houden met en zwichten voorde zeer velerj ook onder de midden stand, die in ellende zitten. We moeten het voor de burgerij in 't algemeen doen. En het is lang niet teveel geëischt en ook geen mooi gebaar, maar inderdaad een ernstige bedoeling om Ged. St. voor het feit te stellen. Dhr, HAMELINK: Maar dan moet u trachten de salarissen te verlagen op een wijze, die suc ces kan hebben en de lagere los laten. Dhr. OGGEL Dat heeft geen zin, want dan komen we nóg f 1000 tekort. Het voorstel moet in z'n geheel worden aangeno men, dan beteekent het iets. Maar geen 40 pet. verhoogen, zoodat Ged. St. zeggen kunnen, er kan nog wel wat bij. Dhr. DIELEMAN herhaalt, dat als men dit voorstel vastkoppelt aan de salarissen, die Ged. St- vast stellen, dan kunnen we heel de maand zitten praten, dat doen ze toch niet. Beter is het te vra gen en dan rust de verantwoording ook op G. S. en niet op den Raad. Dhr. OGGEL Daar voelen ze niets van. Dhr. DIELEMAN Dat kan ons niet helpen, maar mooie woorden en gebaar tegenover de burgerij helpen ook niet. De VOORZ Er zijn nu dus 3 voorstellen, maar bij aanneming van het voorstel-Dieleman zijn de andere overbodig. Dhr. OGGEL Maar dan zitten we met de begrooting en we hebben sanctie gegeven, dat de hooge tractementen op f4580 blijven, want dan wordt er ge zegd in Middelburgde begroo ting klopt, dus zouden we wel gek zijn, als we het salaris ver laagden hoe kunnen ze dat nog vragen De VOORZ.Neen, neen, dat wordt volledig toegelicht. Dhr. OGGEL: De begrooting is dan tóch sluitend, dus zullen ze er niets aan doen. De VOORZ.: We zitten dan toch met de moeilijkheid, dat er f 2200 minder inkomsten zijn Dhr. OGGEL Dat is nog niet zeker. We hebben van dhr. 't Gilde al gehoord, dat hij f 15000 minder wil voorstellen voor den post steunuitkeering en er kun nen nog meer bezuinigingsvoor stellen komen. De VOORZ.Dat gelooft u zelf ook niet. Dhr. 't GILDE Dat is het top punt, dat ik hier weer word bij gesleept. Alles wordt vooraf klaar gemaakt door B. en W. en ten opzichte van dit punt is men het niet eens, welk beeld ver toont de anti-rev. fractie daar tegenover Dhr. VERSCHELLING: Voor zitter, welk voorstel komt er nu in stemming, dat van.„van Ben degem, of dat der wethouders, dat van boven zoet en van onder bitter is De VOORZ.: Een van de drie Dhr. VERSCHELLING Als het voorstel van de wethouders in stemming komt, kan het georg. overleg wel opdoeken. B. en W. zitten daarover al veertien dagen te schipperen. De VOORZ.Een kleine wij ziging in het voorstel kan wel toegestaan worden. Dhr. ORTELEE: Als Ged. St. de korting niet toepassen, zitten we nog even ver als nu en dat is eigenlijk van te voren geweten. Daarom sta ik op hetzelfde stand punt als dhr. Dieleman om het eerst te vragen. De VOORZ. brengt eerst het voorstel van B. en W. in stem ming dat met 7 tegen 6 st. wordt verworpen. Het voorstel-van Bendegem wordt met 11 tegen 1 stem ver worpen, Het voorstel-Dieleman om een dringend verzoek aan Ged. St. te zenden tot verlaging der sala rissen van burg., secr. en ontv. wordt met 10 tegen 3 st. aange nomen. Tegen de h.h. Hamelink, Oggel, en van de Bilt. (Wordt vervolgd.) Nationaal crisis comité Mededeel! ogen van Prinses Juliana e a. Op 23 November was het een aar geleden, dat in een plech tige bijeenkomst te Den Haag door Prinses Juliana het Natio naal Crisis Comité, onder presi dium van Jhr. S. van Citters werd geïnstalleerd. Naar aanleiding hiervan is een redacteur van het Ned. C. B. in de gelegenheid gesteld de verga dering van het dagelijksch be stuur bij te wonen. Gaarne was Prinses Juliana bereid om in een kort gesprek enkele mededeelingen te doen omtrent den arbeid van bet Na tionaal Crisis Comité. Uiteraard kon B.K.H. niet in bijzonderhe den treden maar wensebte zich te beperken tot enkele algemee ne opmerkingen. „U beeft zelf" aldus de Prinses „een indruk kunnen krjjgen van het vele werk, dat er geschiedt en van bet vele goede, dat er bereikt is. Ik acht het een voorrecht mjjn groote vreugde en erkentelijkheid te kunnen uitspreken over de w(j- ze, waarop het crisiswerk aller- wege is aangevat en ontvangen. Uiteraard heb ik het meeste con tact met het Nationaal Comité, waarvan ik de vergaderingen zooveel mogelijk bijwoon en van welks werkzaamheden ik gere geld op de hoogte wordt gehou den. Daarnaast heb ik echter ook wel een indruk gekregen van het voortreffelijk werk der plaatselijke comité's. Met groote erkentelijkheid kunnen wjj terug zien op het achter ons liggende jaar, Veel belanglocze medewerking is er geweest, welke tot dankbaarheid noopt. Deze dankbaarheid gaat in het bijzonder uit naar de vele gevers in den lande die in geld of in natura ons hebben geholpen". H.K.H. beëindigde het onder houd met het uitspreken van den wensch, dat het saamhoo- righeidsgevoel, waaruit het Na tionaal Crisis Comité is ontstaan, in ons volk steeds sterker moge worden, opdat het comité wete, dat het zoowel door dpn moree- len steun als door den materi- eelen steun "an het geheele Nederlandsche volk wordt ge dragen. Na de mededeelingen van de Prinses heelt de voorzitter Jhr. Citters bjjzouderheden medege deeld, dat het totaalbedrag in geld ontvangen f 1.033 773 b:- draagt benevens een groot aan tal gitten in nature, vertegen woordigende een geldswaarde van i 694 624. Grootendeels is dit bedrag aan de plaat selijke crisisconaitë's uitgedeeld. De Regeering bad f750 000 beschikbaar gesteld om hulp te verleenen aan die werkloozen, welke behoefte hebben aan aan vullenden steun op voorwaarde, dat de gemeenten een evengroot bedrag beschikbaar 2ouden stel len. Hieruit volg', dat er in deur p het otes- nnen kind ek ts Ding- het >man iktu- bijn- ït op bank indt. verd, r een lood. zich ven- zoon ko of er. onen ank- vol- ver uit n te e 25 veek roof, itaat ouw ver- >rui- agen ouil- 3 op cans noen e te ibe- k na aval ren, een gde dat be- i de den leze zijn oick den ain- op, ch- otte len, Sen ads iats 'gel een seft het w- aal toe Ul- sen ran oth In tel bet dat le- op vol en oo- lei ek he en iet ns we er rn- er in >D, la an e- 1 Is ad e- ed I ag 0- 3g el AXELSCHEBi COURANT.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3