Bij Ruwe Handen PÜRÖL. Doos 30 et. Binnenland. Gemengd Nieuws. overdreven overheidsbemoeiïng, die van eiken boerenzoon een ambtenaar zou maken en die ons maakt tot willooze slacht offers en werktuigen van Vadertje Staat! Wat wij daar allemaal van te aanschouwen krijgen dagelijks is een doorloopende ergernis. Aan B. en W. nu de taak om eens krachtiger dan tot dusver thans aan de zaken leiding te geven. Niet het heil zoeken in belastingverhoogingen tot den allerhoogsten top en ook geen overdreven manie tot bezuinigen Zooals nu de voorstellen van B. en W. luiden, zijn deze onaan vaardbaar en bovendien moet men niet al te onbarmhartig zijn, hetgeen ook weer tot excessen zal leiden. B. en W. zien dit zelf ook in trouwens, want ze zijn al een paar weken aan het schipperen met hun voorstellen. Het is ongeloofelijk dat deze voorstellen ernst zijn en de ver wachting is dan ook, dat slechts een enkel raadslid zal stemmen voor deze voorstellen. Ook mijn advies is aan B. en W.stem tegen uw eigen voorstellen 1 Wij begrijpen voikomen, dat B. en W. in een netelig parket zitten, omdat de bevolking ziet dat het College ook op het pad van de bezuiniging niet wegwijs is. Daarom zien wij in hun voor stellen een wanhopige poging om hun geschokte vertrouwen te herstellen. Maar deze poging moet o.i. falen Wij zijn te nauw verbon den aan de arbeiders en ambte naren, dan dat wij het zouden willen doen als B- en W. Wij hopen daarom, dat B. en W. ons zullen volgen en tot in hoogste instantie znllen trachten te helpen bereiken het doel waarnaar wij streven, nl. door aanpassing vari het levenspeil aan de veranderde tijdsomstandigheden weer te ko men tot een tijdperk van voor uitgang en «welvaart. B. en W. behooren in het algemeen be lang en losstaand van enge partij banden, zooals wij en zooals de heer van de Bilt, b.v. ook zou kunnen, als hij geen wethouder en vriend was van de sterkste fractie, te handelen. Arbeiden en niet vertwijfelen dat zij ons de leus. Maar dit woord kan men wel van toepassing brengen op het College van B. en W. van Axel voor dezen dag met hun voorstellen Wat ook vall' trouw staat pal, maar voor ik val lig ik al. Dank u, Mijnheer de Voor zitter. Tien jaar Minister-President Het hoofd van het kabinet, de huer Ruys de Beerenbrouck, is onlangs tien jaar minister-presi dent geweest. Niet onafgebroken. Hij was het eerst 7 jaar, namelijk van 9 September 1918 tot 4 Augustus 1925; en is het nu weer 3 jaar; sinds 10 Augustus 1929. Tus- schen die twee perioden in was hij voorzitter der Tweede Kamer. In ieder geval heeft de heer Ruys de Beerenbrouck tien jaar lang aan het hoofd van de regeerings zaken gestaan. Dit is zonder twijfel voor ons land een bijzon derheid Er zijn niet veel staats lieden, die gedurende zulk een lange periode minister-president, of minister, waren. Een andere bijzonderheid is. dat hij in onze parlementaire his torie drie kabinetten op zijn naam zal hebben staan. Men kan hier misschien over twisten; namelijk over de vraag, of het na de ver kiezingen van 1922 opgetreden ministerie als een tweede kabinet- Ruys kan worden beschouwd, dan wel als eer. voortzetting van het eerste. In ieder geval traden er eenige nieuwe ministers in op. Cbk de samenstellers van het be kende boekje Parlement en Kie zer" gewagen van drie kabinetten- Ruys. Hij deelt aan de onder scheiding van zijn naam aan drie ministeries verbonden te zien alleen met Thorbecke en Heems kerk-Vader. Een derde bijzonderheid is dan nog deze, dat de heer Ruys de Beerenbrouck zoowel gedurende zijn vroegere als gedurende zijn huidige regeerings-periode met zeer abnormale en buitengewoon moeilijke omstandigheden te kam pen heeft gehad. Hij was nau welijks als minister president op getreden, of Troelstra deed zijn revolutie-poging. Hoewel zij, door de manier, waarop zij werd beproefd, van meet af de kiemen van een mislukking in zich droeg, wist niemand dit toch met zeker heid. De Regeering moest han delen. Zij hééft gehandeld. On der leiding van den toen nog zoo jongen, pas-opgetreden Ruys. Niet alle ministers bewaarden hun kalmte en hun koel overleg. Ruys wél. Hij gaf leiding. Toen hij in 1927 werd benoemd tot Minister van Staat (een onder scheiding, op zoo jeugdigen leef tijd verleend, dat er hier en daar, begrijpelijk, eenige verbazing over ontstond) zal op die benoeming het beleid, door hem in het na jaar van 1918 getoond, ongetwij feld van grooten invloed zijn geweest. En nu, onder zijn huidige ka binet, treft hem de crisis, en staat zijn regeering voor moeilijkheden, als waarvoor geen vorige nog heeft gestaan. Waarlijk de weg van zijn ministeries gaat niet over rozen. Er is over de staatsmans-be- kwaamheden van den heer Ruys de Beerenbrouck wel eens ver schillend geoordeeld. Tegenover een minder-gunstig oordeel staat het onloochenbare feit, dat hij dan toch maar tien jaar minister president is geweest en dat hij gedurende al die jaren zijn eigen departement heeft geleid, zonder in het parlement ook maar één werkelijk ernstige nederlaag te lijden. Een bewindsman zonder beteekenis is onmogelijk instaat, een dergelijke krachttoer te vol brengen. Deze minister weet wat hij wil. Hij is een man van grooten en eerlijken eenvoud. In heel zijn levenshouding. Deze geestelijke democratie siert den edelman. Hij is wars van alle pose; ook in het gesproken woord. Een groot redenaar is hij niet de vonken en vuurpijlen van schit terend oratorisch talent doet hij niet knetteren. Zijn woord is, ais heel zijn persoon, onopgesmukt, eenvoudig, weinig geschikt om enthousiasme te wekken. De functie van minister-president, hem in 1918 toegevallen, heeft hij niet gezochthij was bereid volkomen bevrediging te vinden in het ambt van Commissaris der Koningin in Limburg, waarin hij slechts enkele maanden vroeger was benoemd. Sinds dien tijd is hij, onafge broken, in hooge functies het land blijven dienen. De Minister-President, die deze week 59 jaar wordt, en na zijn zeer ernstige ziekte van eenige jaren geleden weer een voortref felijke gezondheid geniet, heeft, voor tien jaar toegewijden arbeid aan het hoofd der Regeering, op den dank der natie alleszins recht. Die taak is met toewijding en bekwaamheid volbracht en, wat het persoonlijke betreft, en zonder de beteekenis van het hooge ambt ook maar een oogenblik prijs te geven, met een eenvoud en een soberheid, welke overeenstemmen met onze volks tradities. (Avp.) Tumult in de Tweede Kamer. In de vergadering van de Tweede Kamer van Woensdag middag hebben bij den aanvang heftige incidenten plaats gehad tusschen den voorzitter en den heer De Visser (C.P.) naar aan leiding van een ingekomen tele gram van den Bond van Marine- waarin geprotes- tegen opgelegde Rusland de menschen zonder meer worden neergeschoten. De voorzitter stelde daarop voor, den heer De Visser voor den dag van heden den verderen toegang tot de vergadering te ontzeggen. Dit voorstel werd met 69—23 stemmen aangenomen. De socialisten stemden tegen. De beide communisten weiger den te stemmen. Daarop werd de vergadering geschorst, ter,- einde den heer De Visser gele genheid te geven, zich te verwij deren. Toen de vergadering werd her opend bleek, dat de beide com munisten waren verdwenen. Bezuiniging L. O. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs (be zuiniging ongeveer 6,5 millioen) met 22 tegen 38 siemmen aan genomen. Tegen stemden de lin kerzijde, behalve de heer Braat schepelingen, teerd wordt straffen. Er ontstond in de Kamer een geweldig rumoer. De heer De Visser schold den heer Joekes uit voor een onbeschaamd lid en tegen den heer Ketelaar zei hij „Daar staat nog zoo'n schoelje"; een en ander, omdat de heer Joekes interrumpeerde, dat in Te Scherpenisse kwamen Maan dag de omwonenden rond de ha ven tot de minder aangename ontdekking dat het zeewater hen had verra8t. Doordat de wind was gedraaid werd het water hoog opgedreven en daar nie mand aanwezig was en dus geen vloedplanken stonden, stroomde het zeewater 't dorp binnen en liep hier en daar de woningen binnen. Slim en slecht. Voor den politierechter te Utrecht werden iu de algeloo pen week eenige zaakjes beban dela tegen vrouweü, die stof zuigers in huurkoop kochten en ze dan bij de bank van leening bëleenden, voordat ze waren af betaald. Uit het verhoor bleek het vol gende, meldt de Utr. Courant: De knecht van de Bank van Leening is gehuwd. Zyn vrouw maakt er haar werk van om lieden op te sporen, die geld nood hebben. Zy maakt hun wijs, dat het gemakkelyk is om aan geld te komen, als zij een stof zuiger in huurkoop nemen en dezen onmiddellijk naar den lommerd brengen. De reizigers in stofzuigers kennen haar en geven haar voor iedere „klant" die zij aanbrengt 15 premie. Hiermede houdt de verdienste niet op. Want de huurders van de stofzuigers, die er tegenop zien, deze naar den lommerd te brengeD, kunnen dit laten doen door den knecht, die daarna het geld bij hen thuisbrengt en daar bij ook weer 'n gulden vergoe ning ontvangt. Doch dan is het nog niet af geloopen. De vrouw van den knecht is genegen het lommerd briefje van den huurder (of huurster; meestal zijn bet vrou- wen) te koopen. Dit briefje kan zij dan met winsc weer verkoo- pen of zy kan den stotzuiger uit den lommerd halen en maakt zoo weer een zoet winstje. De huurders loopen er in komen voor den rechter wegeDs verduistering, doch de man en de vrouw bleven tot nu toe bui ten schot. Deze vreemdsoortige handel van het echtpaar heelt zulk een omvang aangenomen, dat ver leden week een getuige onder eede aan den politierechter ver klaarde, dat de vrouw hem niet minder dan dertig lommerdbrief jes te koop had aangeboden. Voor de rechtbank te Winschoten hebben terechtge staan de 18 jarige timmerman A. M. en de 21-jarige bakkers knecht H. U. uit Musselkanaal, die den 77-jarigen grootvader van M, in diens woning hebben overvallen en met een beitel zoo danig hebben gestoken, dat de oude man overleed. Het O.M. eischte tegen beide verdachten 15 jaar gevangenis straf. Vermoedelijk tengevolge van een defect stuur is 'n auto bus van de Brockway Mij. van den dienst Leiden Haarlem te Oegstgeest tegen een tram-paal gereden. De autobus werd bijna geheel verwoest. Van de 16 in zittenden werden er 8 gewond, de meesten door glasecherven. De bestuurder en een voorin ge zeten passagier waren het ern stigst gewond. Ze werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. BÜ Vierlingsbeek is de groote hoeve van den heer Arts bswoond door twee gezinnen, door een geweldigen brand ver woest. In den brand zijn 25 var kens, 16 koeien en 5 paarden omgekomen De bewoners waren op het moment van het uitbreken van deo brand niet thuis, zij waren naar Vierlingsbeek gegaan, waar een missie werd gegeven. Alleen een kleine jongen was tbuis. Hij kon door buren worden gered. De oorzaak is onbekend. Mislukte bankroof. Bank- roovers hebban getracht hun slag te slaan by de Noord-Hollandsche Bank te Amsterdam. Tegen zes uur's avonds kwam een man het bankgebouw, dat gevestigd is aan het Damrak no 24, binnen en wilde geld «isse- len. Terwijl de kassier aan dit verzoek voldeed, kwam een tweede man binnen, die een re volver op den kassier richtte. Deze schrok natuurlijk, maar had toch de tegenwoordigheid van geest om een ruit stuk te slaan en om hulp te roepen Bjide indringers kozen toen het hazenpad en verdwenen tusschen de menigte, welüe op het gerin kel der glasscherven en het hulpgeroep was toegesneld. In de bank wordt niets ver mist. Autobus omgeslagen. In de Tilsiterstrasse te Breslau (Dtl.) heelt een ernstig verkeersonge luk plaats gehad. De chauffeur van een autobas wilde voor 'n wielrijder uitwij ken en reed daarby tegen den stoeprand waardoor de autobus omsloeg. De wielrijder kwam on der den wagen terecht en werd gedood. Elf passagiers van de bus werden min of meer zwaar gewond. Nachtclub in vlammen. Op Broadway te New York is een geweldige brand uitgebroken, welke bet geheele verkeer in het ammu8ementscentrum tot stilstand bracht. Het vuur was ontstaan in een door Russen ge leide nachtclub en greep snel om zich heen. Ter bestrijding van den brand was de brand weer met zeer veel materiaal aanwezig. De localiteiten der club brandden evenwel geheel uit. Er was een sterke rookont wikkeling, zoodat 30 brandwachto onwel werden en naar het zie kenhuis moesten worden over gebracht. De materieele schade bedraagt 35.000 dollar. Slachtoffers van den storm. De hevige storm, welke Zondag en Maandag boven Engeland heelt gewoed, heeft 4 dooden ge eisebt. Iu de haven vau Gorleston by Yarmouth, aan de Engelsche Oostkust, is een auto te water geraakt. De beide inzittenden verdrocken. Bij het eiland Wight zya twee zeilbooten omgeslagen, Twee personen kwamen om bet leveD, Te Margate aan de monding van de Theems en op andere plaatsen werden deelen van de boulevards door de golven ver nield. De huizen werden bescha digd en de kelders liepen vol. In den nacht van Maandag trachtte de dienstbode van een professor te Müncben zich door het openen der gaskraan van het ItTOQ te berooven, In de nabu rige kamer, waarvan de deur open was blijven staan, sliep het 13 jarig zoontje van den profes sor. Het ga3 drong daar binnen mat het gevolg, dat het kind den volgenden ochtend bleek t« zyn overleden. Bloedige roof overval Dins dagnacht drongen roovers het buis binnen van den koopman en herbergier Genies te Piktu- poenen (Lithauen) waarschijn lijk hadden zy het gemunt op de kas van de Raffeisen-bank te Mame', die zich daar bevindt. Mevr. Genies, die wakker werd, werd door de inbrekers door een schot in het strottenhoofd gedood. Haar zoon en man, die zich wilden verdedigen werden even eens neergeschoten. De zoon werd door een groot aantal ko gels geraakt ea stortte dood nrer. Een aantal verdachte personen is gearresteerd. Gevangenis drama. De beruchte New-Yorksche bank- roover Mc Cormick heeft vol gens de „Daily Tel." een ver twijfelde pogiDg gedaan om uit de gevangenis te Brooklyn te ontkomen. Mc Cormick, die 25 jaar oud is, moest deze week terechtstaan wegens bankroof, waarop een gevangenisstraf staat van 30 jaar. Zijn jonge vrouw vroeg en verkreeg speciale ver gunning om hem na bet gebrui kelijke bezoekuur te mogen spreken. Hoewel zij was gefouil leerd en men geen wapeüs op haar vond heeft zij toch kans gezien om bij het afscheid nemen haar man een revolver toe te stoppen. Toen de gevangenbe waarder Noland Mc Cormick na afloop van bet bezoek beval naar zijn cel terug te keeren, richtte de bandiet plotseling een revolver op hem en verlangde de sleutels. Noland zeide, dat deze zich bij den hoofdcip er be vonden, waarop Mc. Cormick de gaDg afrende om zich naar den hoofdcipier te begeven Deze greep een revolver uit zijn schrijfbureau, doch Mc Cormick vuurde eerder en scboot den boofdcipier op slag dood. Mc. Cormick snelde de bin nenplaats der gevangenis op, voortdurend vurend op zyn ach tervolgers. Toen hy ten slotte inzag dat by was ingesloten, schoot bij zichzelf dood. Een priester, die zich, niets kwaads vermoedend, op de binnenplaats bevond, werd door een kogel van Mc Cormick in bet been getroffen. Mevrouw Mc Cormick heeft bekend, dat zy haar man het wapen heeft gegeven, Groote overgang. Donald Buckley, de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ierland, heeft tot nu toe zyn bestaan verdiend als krui denier en garagehouder in een klein dorpje, 25 kilometer van Dublin verwyderd, Maynooth gebeeten, dat nog geen 1000 in woners heeft. Buckley's winkel is er het middelpunt van het openbare en politieke leveD, dat in alle Iersche dorpen zeer le vendig is. De winkel, die op een hoofdstraat ligt, j8 altijd vol menscbeD, die er niet alleen een verscheidenheid van zaken koo pen, maar er ook druk allerlei kwesties van Iersche politiek bespreker, steeds in de Iersche taal. Al sedert eenige maanden heeft een zoon de zorg voor het bedrijfje van de schouders zijns vaders genomen, zoodat de nieuwe gouverneur-generaal zich over zyn zaak in bet dorp niet onge rust behoeft te makeD, wanneer by in zyn ambtspaleis in Dublin zyn intrek heeft genomen. In politieke kriDgen in DubliD, evenals in de naa3te dorpsom geving, heeft de benoeming van Buckley groote verrassing ge bracht, aangezien zyn naam zelfs niet gefluisterd was in verband met bet hooge ambt en de be noemde zelf had het geheim goed bewaard. Als gevolg van zijn benoeming moet Buckley naar Londen ko men om daar door den koning te worden ontvangen en formeel de hand van zyue majesteit te kussen»

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2