Binnenland. Land- en Tuinbouw. aanbieden, ten bewijze, dat hij inderdaad werkloos is. De' af stempeling geschiedt in den ge wonen werktijd. De regeling tot bepaling van tijd en plaats van stempeling wordt vastgesteld door B. en W.zij is aan de goed keuring van den Min. van B Z onderworpen, terwijl afwijking van de goedgekeurde regeling, anders dan in gevallen van drin gende oorzaak, b.v. bij ziekte of overlijden van een der bloed- of aanverwanten, zonder toestem ming van den Min. van B Z. niet geoorloofd is. Dhr. VERSCHELL1NQ vraagt, of iemand, die naar een streek- vergadering of dergelijke moet, daarvoor toestemming krijgt om niet persoonlijk te komen stem pelen De VOORZ.leder geval zal op zichzelf worden behandeld Dhr. OQQELIn den regel weet zoo iemand dat toch eenigen tijd van te voren en kan dan maatregelen nemen. Dhr. VERSCHELLINQ vindt het nogal ver doorgezet en zou gaarne zien dat met zulke ge vallen rekening wordt gehouden De VOORZ. zegt, dat hem nog geen klachten zijn bereikt. Dhr. HAMELINK is er tegen, dat er een wachttijd van een jaar wordt bepaald. Hij weet wel, dat een gemeente, waar iets voor de werkloozen wordt gedaan, vaak een trekpleister vormt voor iemand die verbetering van po sitie wenscht, maar een honger- kuur van een half jaar kan zelfs Qandi niet af! En daarom vindt spr. de overgangstermijn veel te lang en gaat het z.i. niet op, om werkloozen, die ergens tegen hun zin wonen, vogelvrij te verklaren Van de rechten van die menschen komt dan niets terecht en dus zou spr. dit voorste.l niet willen aanvaarden. En wat het stempelen betreft meent spr., dat die maatregel genomen wordt speciaal tegen menschen, die van spr.'s richting zijn. Het is gebeurd, om de menschen te beletten, dat ze konden mededemonstreeren tegen de h i. verkeerde wetten en be sluiten van de Regeering. Dat is een recht, dat bij de Grondwet is vastgelegd en spr. zou gaarne dit voorstel afzonderlijk instem ming brengen en daarvan mede deeling doen aan den Minister Dhr. SEGHERS vindt het voor stel van B. en W. ook niet han dig. Het kan toch voorkomen, dat iemand uit hoofde van 'zijn dienst verplaatst wordt naar een andere gemeente en wanneer hij dan enkele maanden later klaar krijgt, en weer naar hier terug keert, zou hij broodeloos staan Dhr. VERSCHELLING kan ook instemmen met dhr. Hamelink Het kan in dezen tijd gebeuren, dat iemand uit Axel gevraagd wordt elders een vergadering bij te wonen en dan zou hij niet kunnen stempelen of thuis moe ten blijven Dhr. VAN KAMPEN wil het voorstel van B. en W. steunen. Axel maakt ten opzichte van zijn omgeving een gunstige uitzonde ring inzake werkloozensteun. En daarom zouden sommigen liever in Axel wonen en om dat te voorkomen, vindt spr. het voor stel van B. en W. ad rem. En wat het 2e gedeelte van dit voorstel betieft, om te voorkomen, dat arbeiders door middel van verlof door de over heid gegeven, die overheid gaan bestrijden en dit een maatregel is om het gezag te handhaven, zal spr. het voorstel steunen. Dhr. HAMELINK hoort, dat de h.h. Verschelling er. van Kampen zich tegen zijn voorstel verzetten, maar spr. heeft gezegd, dat het stempelen een controlemiddel is, om te weten, of er al of niet gewerkt wordt. En als nu een werklooze een kaartje of een ander bewijs toont, dat hij op reis moet of ergens heen, is dat toch bewijs genoeg. Maar als het zóó gezien wordt, dat men iemand zou willen verhinderen naar een demonstratie te gaan en een be paalde partij wil dwingen om hün zin te volgen, dan wil spr. zeggen, dat zij het recht missen om zoo'n demonstratie tegen te werken. Dat gaat weer tegen menschen van den zooveelsten rang. Dat is niet het werk van een democratisch gezag, maar van fascisme. Dhr. Van Kampen moet be denken, dat aan een vierde deel van de bevolking niet kan ver boden worden, om zijn meening uit te spreken. Maar als het zóó gaat, zegt spr., moeten ze bij mi niet om steun komen voor demo cratische voorstellen. Men is bang voor revolutie en lokt ze uit en men zal ze hooren janken, als er maar een ietsje van komt. Men wijst zoo gaarne op de wan toestanden in Rusland, maar, zoo vraagt spr, hoeveel scheelt er hier nog van als men de dwang maatregelen nagaat De dicta tuur heeft de democratie ver vangen. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat het niet gaat over het goed recht van betoogen, ofschoon daar nog wel iets van te zeggen zou zijn, maar het gaat erover of de Re geering de mogelijkheid moet scheppen, dat getracht wordt zijn eigen positie omver te kegelen. Dhr. HAMELINK: Dan is er ook geen democratie. Dhr. VAN KAMPEN: Dhr. Hamelink spreekt var, vrijheid, maar het blijkt wel, dat als zijn partijgenooten het gezag in han den hebben, het ook anders gaat Dat heb ik persoonlijk wel onder vonden.. De VOORZ. brengt de beide voorstellen in stemming. Het eerste wordt aangenomen met 8 tegen 5 st. Tegen de h.h. 't Gilde, Verschelling, Ortelee, Seghers en Hamelink. Het tweede voorstel wordt aan genomen met 10 tegen 3 st Tegen de h.h. Hamelink, Seghers en Ortelee; 8. Behandeling van diverse begrootingen. Dit punt betrett de begrooting voor 1933 van de gemeente, het gas- en het vleeschkeuringsbe- drijf en van het burg. armbe stuur. De begrooting wordt aange boden met het onderstaand be geleidend schrijven van Burg. en Weth. aan den Raad Wij doen U hierbij toekomen de Gemeentebegrooting 1933 met hare memorie van Toelichting. Hetgeen in de verschillende dag bladen reeds geschreven is over de algemeene finanfiëele toestand van diverse gemeenten kan ook op onze gemeente van toepas sing worden verklaard. Ons College heeft op alle hoofdstukken zooveel mogelijk bezuinigd. Talrijke posten zijn door ons zóó geraamd, dat deze moeilijk meer kunnen worden verlaagd, teneinde van een goed functio- neeren van den gemeentelijken dienst verzekerd te zijn. Ondanks deze lagere ramingen zal de opbrengst van de belas tingen voor het jaar 1933 moeten worden geraamd op een onge veer even groot bedrag (zijnde f 103263.—als in 1931 aan be lasting is ontvangen (zijnde een bedrag van f 108698)*- De reden hiervan ligt in het feit dat het batig saldo van 1931 (thans f 9042.49) belangrijk lager is dan in 1930 toen het f 25532 93 bedroeg. Een verschil dus van f 16490,44. Vervolgens zijn de Hoofdstuk ken „Ondersteuning aan behoef- tigen" en „Ondersteuning aan Werkloozen" belangrijk hooger geraamd dan in 1932 bij de aan bieding van de begrooting. Teneinde dekking van die cij fers te krijgen, moeten, gelet op den sindsdien gewijzigden alge- meenen toestand, de belasting bronnen dieper worden aange boord, dan het thans bestaande stelsel gaan kan. De veranderingen die hiervoor raceten plaats vinden zijn de vólgende a. de opcenten Gemeentefonds- belasting te brengen van 70 op 80 b. de gemeente te rangschik ken in de 2e klasse voor de Fondsbc-lasting. c. een heffing van 50 opcen ten (maximum) op de vermo gensbelasting. d. de opcenten op de Perso- neele belasting te verhoogen van 40 op 140. Verder is door ons een nieuwe Leges-verordening ontworpen, die ons een hoogere opbrengst ver zekert, terwijl wij voorstellen om met ingang van 1 Januari 1933 voor het hebben van een ben zinepomp in gemeentegrond een belasting te heffen van f25 per jaar en per pomp. Overigens zijn verschillende objecten van belastingheffing door ons over wogen, doch deze bleken niet geschikt te zijn voor deze ge meente, zooals o.a. een precario- verordening Uit het vorenstaande zal het U reeds duidelijk zijn gebleken, dat de belastingen moeten ver hoogd worden om de begroo ting sluitend te krijgen. Wij doen U dan ook de noodige voorstel len daartoe. Waar de druk van de belastingen in deze begroo ting belangrijk is vergroot, mee- nen wij met een voorstel te moe ten komen met een tijdelijke kor ting voor dit jaar op de salaris sen van alle gemeente-ambtena ren, met uitzondering van der. len Commies ter Secretarie en Adj. Commies ter Secr., t.w. van de eerste f 1000 5 pet., van de volgende f 1000 (f 1000—2000) 10 pet, van de daaropvolgende 1000 (2001-3000) 15 pet, van de daaropvolgende f 1000 (3001 —4000) 20 pet., van de daarop volgende lÖOO (4001 en meer 25 pet. met dien verstande, dat aan gehuwde ambtenaren een kindertoeslag zal worden toege kend van 21/3 pet vanaf het der de kind beneden de 18 jaar. In dit bedrag zijn ook begre pen kortingen op de jaarwedden welke volgens Provinciale Re gelingen zijn vastgesteld en waar over de gemeentelijke autonomie zich niet uitstrekt. Wordt dit voorstel door den Raad aangenomen en later van overheidswege goedgekeurd, dan kunnen de opcenten Personeele- Belasting met 10 worden verlaagd. Wij vertrouwen dat U allen zult willen medewerken om deze ontwerp-begrooting aan te nemen, ter voorkoming, dat wij in 1933 en volgende jaren het gemeente lijk beheer niet op behoorlijke wijze kunnen voeren. Zooals bekend is de begroo ting in de afdeelingen behandeld. Het kort verslag daarvan kunnen we gevoegelijk achterwege laten, aangezien de daarin besproken posten worden herhaald in de openbare zitting. Bij het onderzoek waren in afd. 1 afwezig de h.h. de Ruijter en 't Gilde en in afd. II de h.h. Dieleman en Verschelling. In de begrooting zijn verwerkt de jaarwedden, zooals zij zijn geregeld bij besluit van 26 Juli 11. (Wordt vervolgd) Nederland en België. In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer van de begrooting van buiten- andsche zaken zegt de minister over de betrekkingen tusschen Nederland en Belg.ë dat vooruit gang wel degelijk dankbaar is vast te stellen. Een verhelderde atmosfeer overspant beide.landen, doch natuurlijk zou de regeering de voorkeur hebben gegeven aan een verdrag. Over de Rijn-Schel de verbinding zegt de memorie van antwoord, dat de kwestie van de verbinding langs de Eendracht vele stadia heeft doorlooper, zoo dat van een vast plan, dat van den beginne af ter tafel zou heb ben gelegen, niet kan worden gesproken. De regeering is voor nemens het kanaal door Z. Beve land, en vooral de hinderlijke brug bij Vlake te verbeteren, doch niet op zoodanige schaal, dat het kanaal noodeloos ruim zou wor den, indien een nieuwe verbinding tusschen Antwerpen en den Rijn tot stand zou komen. De regeering heeft aan België geen nieuwe groote zeesluis te Terneuzen toegezegd. Wanneer het tot onderhande lingen komt, zal de regeering tegenover inschikkelijkheid van Nederlandschen kant ongetwijfeld mogen rekenen op evenzeer van zelfsprekende inschikkelijkheid van vergelijkbare beteekenis van de zijde van België. Crisisnioeiljjkheden voor den middenstand. Het Algemeen Bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft in zijn dezer dagen gehou den vergadering opnieuw bespro ken de crisismoeilijkheden, waar onder vele middenstandsbedrijven gebukt gaan. Gebleken is, dat de geldmid delen van de crisiscomité's over 't algemeen te beperkt zijn om eenigerraate in de behoefte aan kleine bedrijfscredieten en voor schotten te kunnen voorzien. Weliswaar zullen thans verschil lende Kamers van Koophandel op verzoek van het Nationaal Crisis comité bedragen beschikbaar stellen ten behoeve van nood lijdende middenstanders, doch waar de Kamers in de provincie over 't algemeen slechts overeen bescheiden budget beschikken, kan ook langs dezen weg geen afdoende oplossing worden ver kregen. Derhalve blijft slechts over een beroep op steun van regeeringswege, bij de uitvoering waarvan de medewerking van het middenstandsbankwezen zou kun nen worden ingeroepen. Het Bondsbestuur is van mee- ntng, dat het oogenblik gekomen is om aandrang in deze richting te gaan uitoefenen. Crisis-Zuivelwet. Men meldt ons van de Afdee- ling Zeeland, dat bet Crisis-Zui- velbesluit 1.1. opnieuw is gewij zigd en daarin o.a. in art. Ibis wordt bepaald Het hebben van een inrichting tot het bereiden van boter, krach tens artikel 2bis aangewezen melkproducten en andere zuivel producten margarine A, en mar garine B, of van een of meer van deze producten slechts toe gestaan op voorwaarde, dat de houder is ingeschreven by de Centrale. De ingeschreven hou der is verplicht de door Onzen Minister te geven voorschriften na te komen. Onder de voor schriften ontbreekt niet een be paling over het houden van aan teekeningen omtrent het gebruik van de inrichting, en betreffende de productie. Uit deze bepaling volgt dus voor Zeeland, dat elke veehou der, die in het bezit is van een karn met bybehooren en dus at en toe karnt al is 't alleen voor eigen gebruik, verplicht is zich bij den Bond van Boerenboter- producten in Zeeland als lid te doen inschrijven. De gelegenheid om zich als lid te doen inschrij ven wordt opengelaten tot 5 De cember a 8. Houders van inrich tingen als hierbedoeld, die zich voor dien datum niet als lid laten inschrijven zijn dus in overtre ding. Zy die lid van den Bond zijn geweest, maar later van het lid maatschap zijn ontheveD, omdat zij nooit boter verkochten, kun nen we nu weer automatisch als lid beschouwen. Verder werd gewezen op de beschikking van den Minister van Economische Zaken en Ar beid van 18 November 1932 No. 148, waarin de bepaling voorkomt dat alle houders van een inrich ting tot het maken van boter verplicht zyu de door de Cen trale verstrekte boeken in te vul len overeenkomstig de door de Centrale te geven aanwijzingen en deze van dag tot dag bij te houden. Het gevolg zal zyn, dat het toezicht op het geregeld nauw keurig bij houden van boeken en 4-weeksche kaarten strenger zal worden dan tot dusverre het geval was. Eindelijk wordt er nog eens op gewezeD, dat de boterprodu- cant alleen boter mag vervoeren ot doen vervoeren die voorzien is van een merk. De merken moeten steeds op de boter ge plakt en ingedrukt zyn. Als de merken los op de boter liggen ot er los by worden vervoerd, wordt de boter beschouwd als j ongemerkt. AXEL, 29 Nov. 1932. Met ons bericht omtrent de winkelsluitingswet zyn we er leelijk in geïoopen en gelukkig maar, dat het spoedig hersteld kan worden, al is hst dat de zaken na 8 uur 's avonds du ook niet zoo vol loopen. Maar voor jl. Z.itïrdag was er geen bezwaar en dus riskeerde men alleen den avond van gisteren. Het zal nu al wel bekend zyn, dat de winkels hier van af 25 Nov. tot en met 6 Dec. tot 10 uur mogen geopend zyn. Ter excuseering van het verkeerd publiceeren van dez-m maatre gel zou Dogal een en ander te zeggen zyo, maar tenslotte moe ten we ons neerleggen by de uitspraak, die meestal een rech ter doet, nl. dat ieder Neder lander verplicht is de Neder- landsche wetten te kennen. Intus"- schen blykt nogal eens, dat dit niet zoo is en zelfs ambtenaren kan dat gebeureD, zoodat men kans loopt verkeerde berichten te lan- ceeren. Gelukkig, dat men van be paalde zyde zoo actief wa«, om reeds Zaterdagavond de winke liers mede te deelen, dat de winkels open mochten blyven en ook een ingezetene onzer gemeente bet aan de Terneuzen- sche Courant heeft meegedeeld, dat het bericht in de Ax. Crt. onjuist is, want anders was Lei den in last geweest. Alsof wy dat bericht niet zou den herstellen. Men verzoekt ons de aan dacht te vestigen op de lezing, die morgenavond in de Ned, Hervormde kerk zal worden ge houden door dr. P. J. Krop uit Rotterdam, vanwien men inte ressante mededeeliDgen ver wacht omtrent Russische toe standen. Do leziDg, die wordt opgeluisterd door lichtbeelden, vangt om 6 uur aan. - Ook jl. Zaterdag en giste renavond viel het Zuid-Ned. tooneel weer een druk bezoek ten deel, wat ons niet verwon dert Er is hier liefhebberij voor tooneel en zooals we schreveD er valt van dit vakkundig en arti stiek optreden veel te leeren voor dilettanten, ook al valt soms de inhoud van het opge voerde spel niet mee. Maar het is als met een boek de inhoud kan soms boeiend gemaakt wor den door stijl en omschrijving evenals hier door de innemende wijze van opvoering. Nu de zaal betrekkelyk klein is, is het voor de velen, die nog wel eens hadden willen gaan, een teleurstelling, dat Diet is toegestaan om nog een paar voorstellingen te geven. De jaarmarkt. Gisteren werd alhier de jaar- lyksche vee- en paardenmarkt wellicht voor het laatst gehouden. Aangevoerd waren 55 stuks hoornvee, 10 paarden waaronder enkele 1 en 2-jarige veulens, 9 vette varkens en 25 biggen. Prijzen bekwamen voor: het schoonste paard van 3-7 jaren le en 2e prijs M. van Fraaijenhove het schoonste hengstveulen van 1 2 jaren le prys lz. de Peijter het schoonste merrieveulen vau 1—2 jaren le en 2e prys Adr. de Putter, landbouwer te Zaamslag-Veer. het schoonste hengstveulen Victor IJsebaert, te Koewacht het schoonste veulen van 2 3 jaren Adr. de Putter vnd. de schoonste kalfdragende vaars E Dekker Fz. le prys en de 2e prijs P. B. van Hoeve het schoonste 2-jarig rund A. de Regt en 2e prys Gebr, Verstraten den schoonsten hokkeling Al, Picavet te Westdorpe den vetsten os of stier J. Ver- 4 straten Boer het vetste rund G. S. Blankert en het vetste varken Blankert vnd. De eigenaars bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Axel.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2