fftywmtts 'zemuM&itm heeft ook beteekenis voor het natuurleven. De Zondag is ook een sociale zegen en daarom is het ook de roeping der overheid die rust te gebieden en zooveel mogelijk te bevorderen. Alleen in uiterste noodzakelijkheid zal dus de overheid geroepen zijn Zondagsarbeid te laten verrich ten. Wij kunnen dus dit College steunen, wanneer het in deze richting werkt en mocht het ooit in onze gemeente blijken, dat het College haar standpunt ten aan zien van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging zou gaan wijzi gen, en met wat ruimere maat zou gaan meten, dan zal zij de a.r. raadsfractie onverbiddellijk tegenover zich vinden. Wij zullen dus, AL d V., in algemeene lijnen dit College kun nen steunen, maar toch moeten wij er onze afkeuring over uit spreken dat er in B. en W geen eenstemmigheid te bereiken schijnt over die posten op de begroo ting, waarvan men toch zeker zou mogen verwachten, dat het College schouder aan schouder zou staan, of er al dan niet aan salarisverlaging zou worden ge dacht, gezien de pas enkele weken genomen besluiten. Ik zeide in het begin, M. d. V., dat wij ten volle beseffen de groote moeilijkheden, waarin thans ook de burgerij van Axel gaat deelen. Immers heel de land bouwende bevolking onzer ge meente ligt als het ware met lamheid geslagen. Een overvloe dige oogst en geen koopers en geen koopkracht meer, en dien tengevolge ook de handeldrij vende middenstand in onze ge meente, enz. enz-, want zelfs de koning wordt van het veld ge diend, en dan daartegenover be- lastingverhooging. M. d. V., zou den we eigenlijk wel mogen rusten, voordat we van de Rijks- regeering gedaan gekregen had den, dat de financieele lasten die van Rijkswege op onze schou ders worden gelegd, met een aanzienlijk percentage worden verminderd Wij hopen, M. d. V., dat bij de bespreking en de behande ling van deze moeilijke begroo ting toch bij ons allen zal voor zitten dit eene Hoe en op welke wijze koren we als gemeente van Axel het best door de moei lijkheden heen AXEL, 25 Nov. 1932. Gezien de agenda voor de Raadsvergadering van Dinsdag jl. was het te verwachten, dat het voor de verslaggevers een zware dag en niet minder moeilijke taak zou worden om de beraad slagingen te volgen. Niet alleen wegens de breedsprakerigheid van sommige leden, maar ook wegens den langen duur van de zitting. Die verwachting werd evenwel nog verre overtroffen. Begonnen om één uur, werd tot ruim 11 uur 's avonds vergaderd met onderbreking van slechts een half uur pauze. Een werkdag dus, die men in den tegenwoordigen tijd geen proletariër zou moeten opleggen, of men kwam met den strafrechter in aanraking. En als daarnaar den ijver en den lust van de leden om de gemeente belangen te behartigen, kan worden afgemeten, dan is die zeker boven allen lof verheven, als we daarbij bedenken, dat ook den volgenden dag de zitting werd voortgezet en duurde van half twee tot 6 uur, zoodat het een zitting is geweest van 14 uren. En dat voor een presentie geld van f2.50, d.i. dus nog geen 18 cent per uur Maar ter zake. Daar het ver slag niet in enkele kolommen is weer te geven, zullen we hier een resumé geven van de voor naamste besluiten. Als lid van de steuncommissie werd benoemd dhr. C. van Kam pen, die echter bedankte en waarna is gekozen dhr. P. Or- telee, die de benoeming aannam. De noodwoning op het Plaatje werd onbewoonbaar verklaard. De steunregeling werd zoo danig gewijzigd, dat men voor taan een jaar in de gemeente moet wonen, om als werklooze ateur. te kunnen krijgen, De behandeling der gemeente- begrooting begon met algemeene beschouwingen van de beide leden der zgn. bezuinigingspartij, de h.h. 't Gilde en Verschelling, Dieleman, a.-r., van Bendegem, chr. hist, en Hamelink, s. d. a. p., waarbij inzon. e heid critiek werd uitgeoefend op de bestuurslei- ding, de verlaging van de sala rissen van de lagere ambtenaren en de belastingverhoogingen, die waren voorgesteld. Repliek lever den de h.h. Van Kampen, Oggel en de Voorzitter, die zich tegen de aanvallen verdedigden, oa. op grond van den economischen toestand, waardoor meerdere steunuitgaven tot verhooging van belasting nopen. Bij de artikelsgewijze behan delingen kwamen verschillende voorstellen tot verlaging der sala rissen voor de ambtenaren aan de orde, doch men kwam niet tot overeenstemming, zoodat alles ongewijzigd blijft, behoudens de reeds vroeger gevallen besluiten. Aangenomen werd een voorstel om nogmaals Ged. St.te verzoeken de salarissen aan burgemeester, secretaris en ontvanger te verla gen, waarna dan verdere kortin gen op de ambtenaarssalarissen zouden volgen, hetgeen zou be- teekenen, dat dan de opcenten der pers. belasting met 10 pet. kunnen verminderen Ook zal den Commissaris der Koningin worden gevraagd om de vergoeding voor kleeding, fiets enz. te verminderen voor de veld wachters. In afwachting daarvan werd de buitenbode (dhr. Oosting) met de helft van zijn salarisver minderd. Dhr. Verschelling sprak op de levering van de consumptie voor de stembureaux en scheen er een goedkooper adres voor te weten, zoodat het voortaan wordt aan besteed. De straatverlichting is f 4C0 goedkooper geworden wegens den verminderden gasprijs. Over het nog te bouwen slacht huis werden heel wat woorden gewisseld, omdat men meende, dat het bestaande goedkooper kon worden verbouwd, doch het bouwplan bleef behouden. Ook de aanvraag om subsidie enz. voor de badinrichtig eischte een zware verdediging, die ten slotte uitliep op uitstel, zoo geen afstel. Voor pensioenen van boven tallige onderwijzers aan de bijz school werd f300 op de begroo ting gebracht. De subsidie voor de fröbel scholen werd van f 12.50 op f 10 per kind gebracht. Besteding van het vervoer der schoolkinderen naar Kijkuit werd niet noodig geacht, ondanks het feit, dat dit volgens sommige leden een paar honderd gulden voordeel kon opleveren. Wel werd besloten met April het ver voer der leerlingen van Sluiskil op te heffen, indien hun aantal niet vermeerdert. In de Woensdagmiddag voort gezette vergadering waren afwe zig de h.h Van de Bilt, 1. de Feijter en van Bendegem. Bij de voortgezette behandeling der be grooting werd het salaris van de verloskundige naar aanleiding van geuite klachten over het tarief verminderd met f 100 De post voor overbrenging van zwak- en krankzinnigen werd verhoogd met f1500. Langdurig werd gedebatteerd over de bedragen, die voorarm- bestuur en steunuitkeering waren geraamd, nl. f 10.500 voor het armbestuur, f7750 voor werkver schaffing en f 20.000 voor werk- loozensteun. Dhr. 't Gilde wilde dit bedrag geraamd zien op ongeveer de helft, in afwachting van wat noo dig is, doch wist niet aan te wijzen, waar dan later meerdere uitkeering vandaan moet komen, zoodat „de fractie" er zich ten slotte maar bij neerlegde en de posten ongewijzigd bleven. Inmiddels was dhr. 1 de Feijter ter vergadering gekomen. De jaarwedde van den corres pondent der arbeidsbemiddeling werd met f 100 verhoogd. De jaarmarkt kon niet gered worden en is dus afgeschaft, Men zou kunnen zeggen, dat men den stervende den genadeslag gaf. De onvoorziene uitgaven wer den verminderd met f2000, we gens verhooging van andere posten. Bij de inkomsten komen voor namelijk naar voren de belas tingplannen, maar ook de uit- keeringen, die blijkens verschil lende gegevens uit krantenver slagen enz. vanwege het Rijk aanmerkelijk zullen verhoogd worden en waarmede blijkbaar niet B. en W., doch wel dhr. de Ruijter gerekend had en ook dhr. Hamelir.k steunde die voorstel ling van zaken met het gevolg, dat de voorgestelde opcenten op de personeele belasting konden dalen van 140 op 110. We voelen behoefte van deze plaats hulde t_* brengen aan het Raadslid, dhr. A. P. de Ruijter, voor de degelijke en zakelijke wijze waarop hij zijn gegevens en berekeningen documenteerde en die een zeer gunstig pendant vormde tegenover het ijverzuchtig en aanstellerig gescharrel van sommige leden om enkele gul dens te bezuinigen, zonder dat daar ook maar iemand een cent minder belasting om behoeft te betalen, terwijl hier niet minder dan 30 opcenten werden bezui nigd voor iederen belastingbeta ler. Inderdaad is dit een groot succes, ofschoon daartegenover de honding van B. en W. wel een beetje vreemd aandeed, nu dit college een en ander grif moest toegeven. Een schaduwzijde is daaren tegen de plaatsing in de 2e klasse voor de fondsbelasting. Ten opzichte van den kazerne bouw opperde dhr. 't Gilde twij fel, of die door zal gaan, op grond van gegevens, die hij al leen in besloten vergadering wenschte mede te deelen. De begrooting werd alzoo vast gesteld op ongeveer f 243900 De begrootingen van het Arm bestuur, Vleeschkeuringsbedrijf en Gasbedrijf werden z.h.s. of bespreking vastgesteld. Hierna deed de Voorz. mede- deeling van een schrijven van dhr. van Bendegem, waarin hij excuus vraagt aan dhr. 't Gilde voor mogelijke krenking, indien hij zich minder juist mocht heb ben uitgedrukt, waarop ook dhr. 't Gilde zijn excuus aanbood. Naar B. en W. werden om advies verwezen verzoeken om wijziging ambtenarenreglement, georg. overleg en afschaffing gebedsformulier. Eveneens een verzoek van een commissie tot vorming van een ontwikkelingscursus om f 400 sub sidie en gebruik van de school en een verzoek van dhr. J. E. Blansaart om gebruik van de school voor muzieklessen. Besloten werd om aan werk loozen van af 1 Dec. tot eind Febr. 1933 een kolenbon uit te reiken ten bedrage van f 1 per week. Na de omvraag bood het slot voor velen nog een verrassing, waar dhr. 't Gilde den Voorz. dank en hulde bracht voor diens correcte leiding en tijdig ingrij pen op momenten, waarop de orde dreigde verstoord te worden R K. W. V.-Avond. Woensdag 1.1. gaf de Roomsch Katholieke Werklieden vereeni- ging „S Joseph" alhier voor haar leden en verdere belang stellenden een ontspannings avond op de bovenzaal van m-j. Gilijamse. De zaal was iotaal uitverkocht, zoodat eenigen te leurgesteld moesten worden. De avond mag goed geslaagd haeten en 't bestuur der R. K. W. V. komt wel 'n woord van lot top, want voorzeker zfjn dergelijke avonden zeer leerzaam en aan genaam. De voorzitter, de heer R v. d. Berg opende met den Chris telijfcen groet en hield een korte toespraak, waarna het programma werd afgewerkt. Het hoofddeel was de opvoe- iing van 't sociale tooneelspel „De Adelaar", door de R. K. tooneelclub, onderafdeeling van Nenzens R. K. W. V. Het stak gespeeld door enkele liefhebbers, genoot Teel bijval, Vooral de rol van den directeur werd uitstekend gespeeld. Ook het waardige spel van den jfrias" 72-jarigeD Lieshout was uitste kend, maar ook de overige rollen werden goed vertolkt. Het stuk geett een sterke tegenstelling weer van de men taliteit van 'n God-vergeten fabrieksdirecteur en het waardig optreden van z'n gploovigen zoon Frans, ten opzichte van R. K. georganiseerde arbeiders. Grof goddeloos is Hugo, die het met z'n vader eens is, in 't geheim vrijmetselaar is en die het durft bestaan uit te roepen „Er is geen God." Tra gisch is dan, dat kort na die uit roep hem het vreeselijk ongeluk treft in de fabriek, wat den dood tengevolge heelt Gelukkig nog, dat hjj geloovig sterft. De 8lot-scèae is aangrijpend als de oude Liesbout afscheid komt nemen en den (abrikant in gepaste woorden wijst op het verwaarloozen van zijn christen plicht. en hem bet kruisbeeld terugschenkt, dat 20 jaar geleden, door den fabrikant na het smar telijk verlies van zijn ecbtge- noote, uit zijn kantoor was ver wijderd. De woorden van den grijsaard, de herinnering aan z'n vrouw, 't goede voorbeeld van zijn zoon Frans, zij doen den fabrikant besluiten hetmensche- lijk inzicht te breken en zich weer met God te verzoenen. Hij zal thans aan de wenschen van zijn stakende arbeiders vol doen en bet collectief arbeids contract onderteekenen hi) wil de onrechtvaardigheden goed maken, die de laatste jaren zijn voorgevallen. Het krui3 wordt weer in eere hersteld en ook de staking, die op de fabriek was uitgebrokeu, wordt opgeheven. Onder Gods zegen vertrouwt men nu, dat „de Adelaar" zijn vleugels ver der en breeder zal uitslaan. Het tooneelspel werd afgewis seld door zangnummers van het mannenkoor „Hooger Op" onder leiding van den heer E. v. d. Berg. Ook dit gedeelte van 't programma viel in den smaak en directeur kon tevreden zijn over z'n mannen. Het is te voorzien, dat onder deze leiding en met den getoonden lust der leden er nog veel van mag ver wacht worden. De voorzitter bracht na sfloop een dankwoord aan alle mede werkers aan den avond Hij dankte het publiek voor de be- angstelling en de aandacht waarmede ze alles hadden ge volgd. De christelijke groet was het teeken van afscheid en ieder ging kalm zijns weegs. De R.K W.V. kan met genoegen terug zien op dezen succes vollen avond. Om 8 aar sluiten. Vele winkeliers vragen ons en niet teD onrechte ol' met de St. Nicolaasdagen ook de winkels niet langer mogen open blijven, dan 8 uur 's avonds, zooals dat op verscheidene plaat sen het geval is. We moeten hun tot hun schade antwoorden neen. Alleen op 6 December (waarom niet 5 Dec. mogen de zaken tot 's avonds half elf geopend blyven, als die datum niet op Zondag of Zaterdag valt Het blijkt nu ten volle, dat de regeling dier afwijking niet erg practisch is getroffen. Zooals bekend is, wordt op 21 dagen per jaar afwijking toagestaaD, en dus had men er wel een paar dagen voor St. Nicolaas kunnen bij nemen. De meeste inkoopen worden dan toch 's avonds ge daan. Vanmorgen trok een wiel rijder in onze gemeente veler aandacht. Het was wel geen deelnemer aan de zesdaagsche te Amsterdam, waarvan man van nacht kon hooren getuigen, maar het feit, dat hy op een wieltje van hoogstens 40 cM. diameter balanceerde, ter hoogte van 1 M en [zoo zich over de hobbe lige 3traten vooruitwerkte, is toch een kunstje, dat weinigen hem zullen nadoen. Het was weer eens iets anders dan een wereldreiziger, die kaarten ver koopt met z(jn foto, Een onderscheiding. Gisteren waren de man schappen van de brigade der Kon. Marechaussee alhier getuige van een plechtig oogenblik In hun tegenwoordigheid toch werd hun chef, de heer P. C. Ver- sluijs, opperwachtmeester dier brigade de zilveren medaille op de borst gespeld voor 24 jarigen trouwen dienst, en wel door den ^heer Van Waldmeijer, le luit. bij dat Wapen te Vlissingen. De heer Van Waldmeijer deed dit vergezeld gaan van een korte, doch hartelijke toespraak, waarin bij lot uitte voor de plichtsbe trachting van den wachtmeester Versluys en hem tot voorbeeld stolde aan zyn manschappen. De heer Versluijs dankte zijner zijds voor de hem toegesproken woorden en zeide dat het hem tot een onvergetelijk oogenblik was geworden, dat de uit reiking van de medaille namens H. M. de Koningin persoonlijk plaats had door den districts commandant. voor wien hij alle achtiDg zal blijven behouden. Nog een onderscheiding Naar men ons schrjjft, is door Dr. W. H. de Vlugt, burge meester van Amsterdam, in naam der Koningin als blijk van goed keuring en tevredenheid een getuigschrift uitgereikt aan den heer M. P. Ortelee, vroeger te Axel, thans agent van politie te Amsterdam, en tevens de bron zen eerepenning voor menscta- lievend hulpbetoon (moed, vol harding en zelfopoffering.) Men verzoekt ons nogmaals de aandacht te vestigen op de beide uitvoeringen, die alhier nog gegeven worden door het Zuid-Nederlandsch Tooneel. Het feit, dat de ruimte beperkt is, maakt het wenschelyk om zoo spoedig mogelyk de kaarten te koopen, te meer, daar na hetgeen is vertoond, de liefhebberij tot bijwoning der opvoering is ge stegen. Het zou o.i geen kwaad kunnen, dat de tooDeelisten nog een paar avonden meer gaven, want die perzik smaakt beslist naar meer. Men zie advertentie. Tot hoofd der Chr. School te Hoensbroek is benoemd de heer E. J. Reijaudt te TerneuzeD. Toen dezer dagen de land bouwer B. te Biervliet mor gens op zyn erf kwam teneinde zyn hond, een zwarten herders hond, van eten te voorzien, ont dekte hy dat het beest bij zijn hok in een grooten bloedplas lag te kermen en niet meer kon opstaan. Aangezien geen hulp meer kon baten, heeft hij het dier terstond moeten afmaken met een schot hagel. Men ver moedt dat een onverlaat het dier met een riek de doodelijke ver wonding heeft toegebracht. De politie stelt een onder zoek in In de vacature van wylen den heer A C. M. Poppe is tot lid van den gemeenteraad te Hulst benoemd de heer C. C. van Arenthals. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 27 NOV. 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vt ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Derelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. A. Kok, van Zaamslag. Nam. 2 Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct BijApoth en Drogisten Tl r

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2