Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. het zilvervraagstuk een punt van bespreking zal uitmaken. Zoowel optimisme als pessi misme op financieel gebied kan met succes verdedigd worden omdat de toekomst zoo uiterst onzeker is. De vraag of er reden is voor een algemeen optimisme moet spr. intusschen beslist ontkennend beantwoorden. W. H. Vliegen. Een der voormannen van de S.D.A P., de heer W. H. Vliegen lid van de Tweede Kamer en "an den gemeenteraad van Den Haag oud-wethouder van Amsterdam en oud-voorzitter van het bestuur der S.D.A.P., werd Zondag 70 jaar. Geboren Limburger kwam hi op zijn 11e jaar als zetters-jong maatje in een drukkerij, en was op 27-jarigen leeftijd uitgever, redacteur, drukker en colportem van De Volkstribuun te Maastricht Daarna is hij verbonden geweest aan de redactie van de Sociaal- Democraat te Rotterdam, was van 1900 1901 correspondent te Pa rijs van de Hamburger Echo en de Leipziger Volkszeitung, vervol gens redacteur van Het Volk te Amsterdam. In 1906 werd hij in den Am- sterdamschen raad gekozen, en werd in 1914 wethouder. Ook in de Provinciale Staten van Noord- Holland heeft hij zitting gehad en, behalve, in de Tweede Kamer waarvan hij nog deel uitmaakt, ook enkele jaren (1917'22) in de Eerste Kamer. Hij is lid van de Nederlandsche delegatie ter Ontwapenings-conferentie te Ge- nève. Provinciale Staten. Verlaging van subsidiën. In de nota, waarbij Ged. Staten de begrooting 1933 aanbieden deelen zij o.a. mede, dat zij zich genoopt hebben gezien de Staten voor te stellen over te gaan tot verlaging der subsidiën. Daartoe leggen Ged. Staten nu een ont werp besluit over. Verschillende subsidiën zijn verleend tot een bepaald gedeelte van de uitgaven voor het gesubsidieerd-doel ge daan, terwijl tevens is bepaald dat bedoeld gedeelte ten hoogste tot een zeker bedrag zal worden uitgekeerd. Tot deze categorie behooren de subsidiën aan de Zeevaartschool te Vlissingen, de Vereeniging voor Handelsonder wijs te Middelburg, de Vereeni ging voor Handelsonderwijs te Goes, de Kath. Middelbare schoolvereeniging te Hulst en de gemeente Vlissingen voor hare Handelsavondschool. Daarnaast zijn er een tweetal subsidiën, nl. die ten behoeve van de verple ging van kinderen in kinderher stellingsoorden, vacantiekoloniën en gezinnen en aan den A. N. W. B. verleend tot een bepaald bedrag per eenheid, terwijl het totaal van die subsidiën evenzeer aan een maximum bedrag is ge bonden. Uit deze omstandighi i 1 vloeit voort, dat de bedoelde sub- sidiëi op verschillende wijzen kunnen worden verlaagd Het ge deelte der uitgaven of het bedrag per eenheid kan worden vermin derd de verlaging kan op het ma ximumbedrag worden toegepast; een combinatie van beide wijzen van verlaging is mogelijk. De keuze hebben Ged. Staten doen vallen voor de hierboven genoem de subsidiën op de tweede mo gelijkheid. Wat de eerste 5 met name ge noemde subsidiën betreft is naar hunne meening niet redelijk het bepaalde gedeelte der uitgaven te verlagen. Hier door toch zou, wanneer de bestaande maxima bleven behouden, een premie worden gesteld op het opvoeren der uitgaven. Bovendien en dit geldt ook indien tegelijkertijd de maxima worden verlaagd zou alsdan de vermindering van de subsidie niet worden opge vangen door bezuiniging. Ten slotte geeft een verlaging van de maxima de zekerheid dat in de begrooting uitgetrokken bedragen waarop de verlaging reeds is toe gepast, niet zullen worden over schreden. Ten aanzien van de subsidie ten behoeve der kinder verpleging is de toestand steeds aldus geweest, dat werd uitge keerd een bedrag per kind en per dag, welk bedrag verminde ring onderging wanneer het ma ximum niet toereikend was. Hoe wel uit het bedrag der uitgaven over 1931 blijkt dat een dergelijke vermindering over dat j aar niet behoefde te worden toegepast, geeft toch alleen een verminde ring van het maximum de zeker heid, dat de voorgestelde verla ging van uitgaven zal worden ver kregen. Een vermindering van het eenheidsbedrag zou ten aanzien van de subsidie aan den A. N. W. B. niet tot een voldoende ver- laging van uitgaven leiden. De overige subsidiën waarvan 10 pet vermindering wordt voor gesteld zijn de volgendevoor aanmoediging van de paardenfok kerij voor verbetering van het rundvee, het geitenras, 't varkens ras en het schapenras, voor den aanleg van proefvelden, ten be hoeve var. land- en tuinbouwcur- sussen, aan het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Verder aan de afdeelingen Mid delburg en Vlissingen van den Nederl. Militairen Bond, aan de R.-K. Militairen vereeniging St. Mauritius te Vlissingen, ten be hoeve van de verpleging van be hoeftige doofstommen en blinden aan de Prov. Zeeuwsche veree niging tot bestrijding der t b. c. en aan de Prov. Zeeuwsche ver eeniging Het Groene Kruis, aan de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland, ten be hoeve van de drankbestrijding, aan de Nederl. Heidemaatschap pij en aan de Centrale Vereeni ging tot behartiging der maat schappelijke belangen van zenuw en zielszieken. een tijdelijke korting op de jaarwed den der Wethouders en Ambtenaren van den Burg. Stand, overwegende dat een korting op de jaarwedden van deze functionnarissen de gemeente weinig voordeel zal op leveren, dat de tijdsomstandigheden veel I meer een weddevermindering boven de maximum te verhalen pensioens bijdrage vorderen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, dat als gevolg hiervan de jaarwed den van de overige ambtenaren in dienst der gemeente zijnde zouden kunnen worden verlaagd, dat het immers hoogst onbillijk zou zijn, zoo de wedde der hoogstbezol- digden ongewijzigd werd gelaten, terwijl degenen, wier wedde door het Gemeente-bestuur wordt geregeld, zoude worden verminderd, Besluit le. Heeren Ged. St. van Zeeland beleefd doch dringend uit te noodigen met den meesten spoed voorstellen in te dienen tot vermindering der jaarwedden boven de maximum te verhalen pensioensbijdrage voor Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers der gemeenten in zeeland, 2e. de gemeenten in Zeeland te verzoeken daaraan adhaesie te ver leenen. Van dhr. 't Gilde is bericht ingekomen, dat hij zijn motie aangaande de salariskorting en gerichf aan Ged. Staten intrekt. Het is voor kennisgeving aange nomen. Inzake het te bouwen slacht huis is voorgesteld om dien bouw op te schorten en het bestaande in behoorlijken toestand te bren gen, doch B. en W. zijn van oordeel, dat de leening ervoor geplaatst is en men nu niet terug kan, en het genomen besluit weer intrekken. Ingekomen is een verzoek van W. A. den Boggende en F. N Hiemstra, resp. voorzitter en secretaris van het voorloopig be stuur der Bad- en Zwemvereeni- ging te Axel, die te kennen geven RUWE HUID AXEL, 22 Nov. 1932. In de heden alhier gehouden openbare vergadering van den Gemeenteraad werd naar aanlel- dirg van in de vorige vergade ring gestelde vragen door den Voorzitter geantwoord, dat het vuilnis vóór de brug van hel concoursterrein wordt gestort, omdat vanwege de V.V.Z.F. be zwaar is gemaakt, dat de zware wagens te veel over de brug zouden rijden, waardoor deze zou slijten en dan de kosten van vernieuwing van het brugdek voor gemeente-rekening zouden tomen. Aangaande het verzoek om bij de woning van A. Kalle in de Pr. Hendrikstraat een lantaarn te plaatsen, is door B. en W. be sloten dit voorloopig nog niet te doen. Op grond van de zindelijke bewoning meenden B. en W. niet te moeten ingaan op een destijds ingediend voorstel om de noodwoning op het Plaatje on bewoonbaar te verklaren Nu het perceel niet meer bewoond wordt, acht het College, gehoord de Gezondheidscommissie het gewenscht die woning onbewoon baar te verklaren Het voorstel daartoe werd z.h.s. aangenomen Ten opzichte van de gemeen tebegrooting 1933 werden door B. en W. o.m. de onderstaande voorstellen gedaan, mede naar aanleiding van de gehouden be sprekingen in de afdeelingsver- gaderingen en ingekomen ver zoekschriften. Het afdeelingsonderzoek werd |niet bijgewoond door de leden A. P. de Ruijter, A. T. 't Gilde (afd. 1), A. Verschelling en F. Dieleman (2e afd.) Voorgesteld werd voor kennis geving aan te nemen een verzoek van den Raad van St Maartens dijk om adhaesie, omdat B en W. daaromtrent andere voorstel len hebben. Het schrijven luidt aldus: De Gemeenteraad van St. Maartens dijk verzoekt om adhaesie aan het volgende adres t Gezien de circulaire van Heeren Ged. Staten van Zee'and. aangaande dat deze vereeniging voornemens is een badinrichting te openen in de zoogenaamde Kleine Kreek, dat zij daarvoor reeds met het be trokken polderbestuur en den aanpa- lenden eigenaar tot overeenstemming kwamen, dat een dergelijke inrichting in een gemeente als de onze, geen overbodige weelde is, doch zoowel uit cultureel als hygiënisch opzicht een noodzake lijkheid vormt, dat ook uit moreel gezichtspunt de inrichting gewenscht is, dat in verband met het feit, dat een badmeester aan de inrichting zal ver bonden zijn, gevaar voor het leven van zwemmenden en badenden tot een minimum wordt teruggebracht, dat hierbij worden overgelegd con cept statuten, huishoudelijk reglement waaruit blijkt, dat van de vereeniging iedereen lid zal kunnen zijn, dat voorts hierbij worden overgelegd verschillende begrootingen, dat naar sommiger meening het meer op den weg van de Gemeente ligt een bad- en zweminrichting voor de inwoners beschikbaar te stellen, doch dat dit naar ons oordeel veel te duur zou uitkomen, dat nl. de exploitatie door een ver eeniging van particulieren belangrijk minder zal kosten, dat echter een dergelijke vereeni ging dit niet zal kunnen, zonder een belangrijke bijdrage uit de kas der Gemeente, dat hiertegen ook geen bezwaar kan bestaan, aangezien van de inrichting door iedereen zonder onderscheid van rang of stand zal kunnen worden gebruik gemaakt, Reden, waarom zij zich tot den Raad wenden met het beleefd verzoek aan de op te richten bad- en zwem vereniging te willen verstrekken a. een renteloos voorschot, groot f2500, terug te betalen in 10 jaar en b. een jaar- lijksche bijdrage van f500. Bij het adres is gevoegd een teekening van de inrichting met 36 kleedkamertjes, enz. -welke is begro t op f 2500 De begrooting der explo tatie beloopt in ontvang en uitgaaf f 1200 B. en W. vinden het jammer, dat dit plan in dezen financiëel moeilijken tijd ter sprake komt Vanwege den inspecteur der volksgezondheid wordt voorloo pig bezwaar gemaakt, omdat in de kreek stadsriolen loozen. Een nader rapport zal hiervan volgen, waarvan steun van het gemeente bestuur afhankelijk is. In het gunstigste geval wordt f300 sub sidie per jaar voorgesteld. Nader verslag volgt. kiezen, want al is het opgevoerde i u niet bepaald nieuw, toch doet dat oudere ook sympathiek aan. De leiding zit in goede handen en vooral de heer Antoon Mer- tens weet zijn rollen te spelen met artistieke onderscheiding. Wat ons juist zoo opviel, was, dat het spel er niet het minst door lijdt, al is het dat misschien de stukken meer dan honderd malen zijn opgevoerd. De rollen worden alle nog frisch en met zorg vertolkt. Dit geldt zoowel het dramatische als humoristische spel. De dames en heeren weten de tranen aan hun gehoor te ontlokken, hetzij van medegevoel en weemoed, hetzij wegens den schaterenden lach om het komische. Een prachtgelegenheid voor jongens en meisjes, die aan too- neel doen om nu eenige lessen op te nemen, want men kan nu echt spel zien van beroepsspelers van naam Zondag is te Sluiskil weer een droevig ongeluk gebeurd. De 25 jarige werkman Aug. Ste- velinck, wonende te Sas van Gent, doch van Belg. nationali teit, is op een onbewaakt oogen blik doof een drijfriem gegrepen en alzoo tusschen de machine gesleept, zoodat de ongelukkige in letterlijken zin is geradbraakt. Het lichaam en de kleeren waren als het ware dooreen gemengd en geruimen tijd was noodig om d.e massa uit de raderen te be vrijden. De man laat een jeugdige we duwe na. Met ingang van 1 Januari is onze vroegere stadgenoot de heer A. A. A. Minjon, thans on derwijzer te Oosteind (gem. Oos- terl out) benoemd tot hoofd der school, aldaar. Beroepen te West-Terschel ling (toez.) cand. J. W. van Swigchum, hulpprediker te Ter Neuzen. Bij Kon. besluit van 15 dezer is de hoofd-inspecteur der directe belastingen J. M. Mulder, te Amsterdam vroeger o m. inspecteur te Terneuzen, met ingang van 1 Januari benoemd tot directeur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te 's Hertogenbosch. Het Zaid-Ned. Tooneel. Zooals werd aangekondigd treedt dit gezelschap hier op en laten we dadelijk zeggen, dat het, evenals in de omgeving ook hier zich in een warme belangstelling mag verheugen, De directeur, tevens regisseur en acteur weet aantrekkelijke programma's te Predikbeurten te Axel. DONDERDAG 24 NOV. 1932 Dankdag voor 't gewas. Ned. Herv. Kerk. Vo>rm. 9V« ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Ds. van Dis Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. A. Verhagen, van Middelburg, Nam. 1.30 Derelfde. 'sA--. 6 Dezelfdr. In de algemeene vergadering der Zeeuwsche Lan Jbouwmaat- schappij, welke op Maandag 28 Nov. a.s. te Middelburg plaats href1, zal de heer.dr. H. J. Lo- v.nk, vo( ratUr van de Holl. Maatschappij van Landbouw 'n lez ng houden over 't onderwerp „Binnen- en buitenlandsche moei- lijkhetei in den landbouw". Te Hoofdplaat zijn onder het vee van een drietal landbou wers gevGlen van mond- en klauwzeer geconstateerd. M. Crt. Vrijdag werd voor de rechtbank te Middelburg o.m. behandeld de zaak van de „dame", die op 17 Sept j.l. door den wachtmeester le Sluiskil :s aangehouden en verschillende gestolen voorwer pen bij zich bleek te hebber. Om aan passen enz. te komen, had ze in het Rott. Nieuwsblad een oproeping gedaan voor een echtpaar, dat in Frankrijk dienst wou nemen en daartoe identi teitskaarten moest opzenden. Zij was afkomstig van Tongeren (B.) en 26 jaar oud Haar man is voortvluchtig en had reeds vier jaar straf achter den rug, De officier van justitie achtte het een gevaarlijke vrouw en eisciite 1 jaar gevang, om er de schrik in te brengen voor de Holl. politie. Aardschokken. Gisternacht omstreeks 12 uur zijn op verscheidene plaatsen van ons land aardschokken gevoeld. In Amsterdam werden deze schok ken heel licht gevoeldin Den Bosch echter nogal hevigde meubelen dansten, en de ruiten rinkelden; vol schrik snelden de menschen naar buiten. Ook te Helmond, waar de schokken zoo hevig waren, dat menschen, die reeds waren gaan slapen, uit bed vielen. Te Veghel, den Dunge en ver schillende andere plaatsen in het Z. werden reeds om half tien aardschokken gevoeld. In Den Dunge scheurde in de R.K. Pastorie op tal van plaatsen den muur in. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het persbureau V. D. verneemt van bevoegde zijde dat men de beving, die in den afgeloopen nacht zoovelen in ons land deed ooschrikken, vooral niet moet ver warren met verschijnselen van vulkanischen aard. Het betreft hier een zgn. tectonische aarbeving, ontstaan door spanningen in de aardkorst, die gewoonlijk gepaard gaan met verschuivingen van groote aardschollen. Het vorige jaar in den nacht van 6 op 7 Juni is een dergelijke beving in Nederland waargeno men. De haard lag toen in de Noordzee. Thans schijnt deze in het Z.O. des lands te moeten worden gezocht. - GatontploffingTa Rot terdam werd een aeel van do bewoners van den Schiedam- scheoSingel '«ochtends omstreeks half vier, door een hevig »n knal, uit hun slaap gewekt. Spoedig bleek, dat in perceel 67 een gas ontploffing bad plaats gehad, waardoor tal van ruiten van bui zen en winkels in de omgeving werden vernield. Het perceel zelf werd als het ware in een ruïne herschapen. In het bovenhuis bemerkten de bewoners omstreeks 10 nur een brandlucht, waarvan zy ech ter de oorzaak niet konden vin den en evenmin ook de politie. Urenlang werd het geheele huis doorzocht, tot om hal» vier de eerste ontploffing plaats had, geuolgd door een tweede, nog heviger slag. In een oogwenk was de benedenverdieping, waar in de meubelzaak van de firma Ch. Herincx was gevestigd, in een ruïne herschapen. In de bo ven verdieping bleet geen ruit heel. Aan de achterzyde van het perceel brak een telle brand uit, die echter door de brandweer spoedig kon worden gabluscht. Men vond hier den ernstig eewonden majoor van politie, den heer Boelhouwer, die wonden had bekomen aan hoofd en ar men, Hy werd naar 't zieken huis vervoerd, vanwaar by, na te zijn verbonden, naar huis kon woorden gebracht. Vlak bij den stukgeslagen ach tergevel vond men, onder een boom den 37-jarigen majoor B. Hagoort. Eod zware bint lag over hem heen. In hopeloozen toestand werd de man naar het ziekenhuis ver voerd. Zyn beide beenen waren op verschillende plaatsen gebroken, terwyl by aan hals en hoofd ver wondingen had opgeloopen. Na ongeveer een uur overleed ma joor Hagoort. In den winkel is de geheelis voorraad stalen kantoormeube len en machines totaal vernield, Groote binten zijn er dwars door heen geslagen. Ook het plafond is naar beneden gekomen. De muur, gelegen tusschen het trap penhuis van het pension en den winkel is weggeslagen. De kel derverdieping is verniald. De achtergevel is tot de eerste étage weggeslagen. De voor het pand staande 53 jarige nachtwaker C, J, Spaattj Schrale Lippen Gesprongen Handen

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2