B(j Ruwe Handen Parol Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. belasting op goederen in de doode hand zou dhr. De Wilde wel te vinden zijn, als ze werd be schouwd als aequivalent van de successie-belasting. Vervolgens betoogde dhr. de Wilde nog, dat de s. d. a. p. andere partijen het moeilijke werk laat doen, maar dat zij de eerste zou zijn, om, als onverhoopt het herstel intreedt, zich de resultaten daarvan toe te eigenen. Dhr. Bierema (V.B.) meende, dat de financiëele toestand in de millioenennota te gunstig is voor gesteld. De ramingen der in komsten zijn te hoog. Er wordt slechts 6 millioen minder geraamd dan voor 1932, wat een te gering bedrag is. De oorzaak der crisis zag spr. in de eerste plaats in het verlaten van den levenden God. Gods geboden worden met de voeten getreden en geen enkele der z.g. Christelijke partijen maakt zich op om het volk tot God terug te brengen. In de zonde ligt de allereerste oorzaak der ellende en de^ regeering weigert niette min Gods wetten tot richtsnoer te aanvaarden voor haar politiek. In dit verband bestrijdt spr. de politiek der vroegere coalitie, die geenszins een bolwerk is tegen de revolutie. Spr. klaagde voorts over het slap optreden der Re geering tegen revolutionnairen en ook tegen het buitenland, dat de grenzen sluit voor onze pro- Bij de spoorwegen moet ook het tekort sterker worden inge krompen. Als middelen om tot een vlot tende begrooting te komen, achtte spr. onlogisch het verlagen der annuïteiten van het pensioens fonds en gaf in overweging om dé opbrengst van het muntfonds op de gewone middelen te brengen. De bezuinigingen zijn ook veel te laat gekomen. En als gezegd wordt, dat door de salarisverlaging de koopkracht van het volk achteruit gaat, is dit volgens spr. eveneens het geval bij belastingverhooging en ook daardoor daalt de koopkracht. Door belastingverhooging spant men de paarden achter den wa gen. Spr. betwijfelt of de opcenten- heffing op de gemeentefondsbe lasting wel 24 millioen zal op brengen hij meent dat geen rekening is gehouden met de daling der inkomsten. Spr. gaat met het principe van een weelde-belasing accoord, maar in de praktijk zijn groote moeilijkheden te duchten. Wat nu de invoerrechten be treft verheugde spr. zich over de nota van wijziging. Inzake het salarisvraagstuk drong spr. aan op het instellen van een glijdende loonschaal Wat de cumulatie van pensioe nen betreft, zou het wel wen schelijk zijn als daartegen maat- regelen genomen werden. Een deel van het volk ziet hierin corruptie. Spr. was tegen gedwongen conservie van Staatsleeningen, en drong op zeer groote bezuini ging aan om te voorkomen, dat later de vitale belangen van het volk niet meer zouden kunnen worden ontzien. De heer Vliegen (S.D.) verde digde het recht van demonstraties, die de heerschende klasse dui delijk maken wat in het volk leeft Hij zette uiteen, dat bijna niemand het ongebreidelde kapi talisme wil. Maar wanneer men de maatschappij gaat ordenen, komt men altijd op socialistisch terrein. De heer Floris Vos vond het volkomen in den haak, dat deze regeering voorstellen doet tot bezuiniging en rationalisatie. Dat wil niet zéggen dat zij evenals de commissie-Welter met het reactionaire potlood mag weiken. Spr. bepleitte belasting op goederen in de doode hand, afstand doen van Suriname, dat ons veel geld kost en werkver schaffing op groote schaal. De Regeering mag daarvoor leenen en bespaart werkloozenuitkeering. De heer Ter Laan (S.D.) be pleitte ook werkverruiming. De Regeering heeft crediet. Laat zij het staatscrediet hanteeren. Spr nam niet aan, dat het volk zou terug willen naar een lager niveau ondanks den grooten overvloed. Hij critiseerde de voorgestelde maatregelen, in 't bijzonder de salariskorting. De heer Kersten (S G.) sloot zich aan bij de pleidooien voor steun aan het schippersbedrijf. Ook de middenstand verkeert in grooten nood. De financiën van het Rijk staan er slecht voor. De rentelast mag dan ook niet worden verhoogd door het slui ten van leeninger» ducten. In deze omstandigheden achtte spr. het niet geoorloofd één cent te storten in verzekeringsfondsen. De verzekerings-wetgevhg mer gelt de bedrijven uit. Spr pleitte voorts voor inkrimping der hooge inkomens uit publieke kassen en kwam er tegen op, dat Roomsche kloosters met staatsgeld worden vet gemaakt. De schadeloosstel ling aan Kamerleden dient ge halveerd. Kunnen werklooze jon gens niet in militairen dienst worden opgenomen? Tenslotte dringt de heer Ker sten aan op een doelmatige werkverschaffing. AXEL. 18 Nov. 1932 De agenda voor de aanst. Dins dag alhier te houden openbare raadszitting bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mc- dedeelingen. 3. Benoeming Lid Commissie van Toezicht op het L. O, we gens periodieke aftreding van den heer Levs. de Putter. 4. Benoeming Lid Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den heer A. Eesel- brugge- 5. Benoeming lid Steuncom- missie wegens het bedanken van den heer A. P. de Ruijter. 6 Onbewoonbaar verklaren van perceel, wijk A. (Kanaalkade 7. Wijziging Steunregeling. 8 Diverse begrootingen, dienst 1933, en belastingverordeningen. Wetsontwerp Terpstra. Door de afdeeling Axel van Volksonderwijs" is adhaesie be tuigd aan het adres van „het Co mité van Actie tegen het wetsont werp-Terpstra*', in welk adres de verzocht wordt, het z.g. nood wetje Terpstra (vergrooting van het aantal leerlingen per klasse, verplichtingen van de gemeente besturen wachtgelders te benoe men, enz te verwerpen. Znid-Nedeil. Tooneel. Blijkens achterstaande adver tentie zal ook in onze gemeente het Zuid-Nederlandsch Tooneel optreden, ofschoon niet op eigen terrein, d.w.z. niet in eigen tent, zooais elders, maar op de boven zaal van den heer H P. Dieleman. Gezien de rjcensie's welke over het optreden van dit gezelschap ook in onze omgeving zijn verschenen, kunnen we de lief hebbers van tooneel gelukkig noemen, dat hun de gelegenheid geschonken wordt om van wer kelijk goed tooneelspel te genie ten. Ook de prijzen zijn zeer bil lijk gesteld. We twijfelen niet of een druk bezoek zal hier te con- stateeren zijn. Ook hét feit, dat de directie een viertal opvoeringen met klinkende titels geeft, is veel zeggend. De Bazar. Zooals was aangekondigd, is Woensdag en Donderdag alhier i een bazar gehouden ten bate van een kerktelefoon in de Ned. Herv. Kerk en de jeugdverenigingen, welke bij die kerk zijn aangeslo- j ten. Ofschoon bescheiden in op- zet is toch het doel volkomen bereikten en is ook hier weer bewezen, dar een welslagen niet i altijd gelegen is in groote onder nemingen. Toen Woensdag de bazar door ds. P. van Oeveren met een kort woord werd geopend, waren er nog niet veel bezoekers, doch de stands waren goed en dus meen de men goede waar behoeft niet veel reclame. En dat is gebleken. Verscheidene mooie koopgelegen heden welke niet boven de win- kelprijzen gingen, een aantal amu- semenljes als rad van avontuur, grabbelton, schietspel enz. lokten tegen den avond a' ras zooveel bezoek, dat men over de uitkom sten verbaasd stond. Gisterenavond was het bezoek niet minder druk en aangemoe digd door degenen, die er uit er varing van vroeger de stemming wisten in te brengen (namen zul len we maar niet noemen) kwam er wederom geld in 't laadtje, zoo dat bij elkaar zoo'n dikke duizend gulden werd ontvangen in een paar halve dagen. We meenen ver der niet te moeten uitweiden over het behaalde succes. De boerenpop droeg den naam Magdalena, het getal bezoekers was 746 en de datum van de da mespop was 31 October. De verlotingen zijn meer niet ge houden, wegens het late uur. De muziekverenigingen te Terr.euzen, Sas v.GentSt Jansteen en Hulst besloten toe te treden als lid van den Bond van Muziek, maatschappijen in het Vierde District. Benoemd tot leeraar aan de Handelsschool voor Verkoop sters te Amsterdam, de heer M Klok, leeraar aan de R.H.B S. te Terneuzen. Bij Kon. besluit zijn be noemd in de provincie Zeeland Tot dijkgraaf van den Clara- polder, de heer Th. M. J. de Clerck te Bieivliet en tot gezwo rene van dien polder de heer Th. van de Vijver te IJzendijke. Op de tramlijn Walsoorden —Hulst is nabij Terhole de auto mobilist C. S. met zijn auto tegen de trein gereden- De auto werd zwaar beschadigd, doch er waren geen persoonlijke ongelukken. Prov. Comité van anti rev. kiesvereenigingen in Zr.rland Zaterdag vergaderde te Goes onder voorzitterschap van den heer Mr. P. A Schwartz, burge meester van Riliand-Bath, het Prov. Comité van A. R. Kiesver eenigingen in Zeeland met de afgevaardigden der plaatselijke kiesverenigingen. De voorzitter heette na de gebruikelijke ope ning allen hartelijk welkom op deze belangrijke vergadering, waarop tal van voorbereidende maatregelen moeten genomen worden in verband met de ko mende Kamerverkiezingen. Allereerst kwam in behandeling het concept-verkiezingsmanifest zooals dat door het centraal co mité aan de kiesverenigingen is toegezonden. Deze hadden het recht daarop amendementen in te dienen bij het Prov. Comité, Alleen de kiesverenigingen te Goes en te Middelburg hadden van deze gelegenheid gebruik gemaakt. De voorzitter betreurde het dat het manifest was gepu bliceerd vóór het definitief was geworden. Het manifest aldus de voorzitter bepaalt zich tot de hoofdlijnen, is geen program van actie zooals bij vorige Ka merverkiezingen en dient zoo kort en zoo sober mogelijk ge houden te worden. De kiesvereniging te Middel burg had amendementen voorge steld, waarin werd opgekomen tegen extra-verkeer voor betoo- gingen op den Zondag, tegen het toestaan van demonstraties op den openbaren weg, waarin werd gepleit voor het grondwettelijk beginsel van autonomie der ge meenten en voor het centralisee- ren van rijkswege van de werk verschaffing, waardoor vooral in Zeeland meer op dit gebied zou i gedaan kunnen Worden dan nu door gemeenten en polders alieen. De kiesvereniging te Goes had o a. voorgesteld te bepalen, dat bij centrale werkverschaffing meer worde gelet op de geeste lijke en moreeie belangen der tewerkgestelden, dat de j-tijdige werkloojen lüovctl mogelijk worden bewaard voor de demo- raliseerende invloeden van den lediggang en dat een nieuw artikel worde ingelascht, waarin de A.-R. partij zich evenals in 1929 uitspreke tegen eenzijdige nationale ontwapening maar voor beperking der internationale be wapening. Enkele amendementen werden door het moderamen overgeno men. Besloten werd ook de an dere, ook al werden ze bestreden, ter kennis van het Centraal Comité te brengen. Daarna werd besproken de wijze van candidaatstelling voor de a.s. Kamerverkiezing. L)e ver gadering was van oordeel, dat het aanbeveling verdient iederen kieskring met een eigen candi- datenlijst te doen uitkomen, maar den naam van dr. H. Col ij n aan het hoofd van alle lijsten te plaatsen. Besloten werd aan ds L Bou ma te Hijum een telegram van gelukwensch te zenden in vel band met zijn vijftigjarig ambts jubileum (Ds. Bouma was vroe ger voorzitter van het Prov. Comiié.) Hierna werd deze vergadering, die mede werd bijgewoond door de heeren mr. P. Dieleman en G. van de Putte, leden van Ged Staten (de heer mr. A. A. de Veer, lid d r Eerste Kamer, zond een telegram van verhindering) gesloten. Onder de gemeente Graauw kwam de loondorscher A. de K bij het machinaal dorschen zoo danig met de machine in aanra king, dat hij ernstig gewond en met gebroken arm naar het zie kenhuis te Hulst moest worden vervoerd. Te Koewacht is benoemd tot ambtenaar ter secretarie dhr. A. Vermandei aldaar. Tusschen Schoondijke en Breskeis is WoeisJag de 53-jt- rige werkman Van den Bosscne bij het oveisteken van c e i weg aangereden door een vrachtauto uit Breskens. Hij werd naar het ziekenhuis te Oostburg overge bracht en is aldaar overleden. Predikbeurten te Axel Vsorm. 9Vt ure Di. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S Post. Cat. Zond. 39 Nam. 2 Dezelfde. Tekst Hoogl. 5:8. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelburg. In do zitting van Dinsdag 15 Nov. 1932 zyn de volgende von nissen uitgesproken A. P. d. M., oud 38 j., werk man te Graauw, omdat hy R9cé Deltorge een slag op het hoofd heeft gegeven, 10 boete of 5 dazen hechtenis. C. E D„ echtg. van G J. 26 j., te Ter N°uzen, omdat zij L^ouie Breijaert een stomp en krabben heeft toegebracht, 10 ot 5 d. J P. N 26 j, arbeider te Os- senisse, omdat hy een regenjas toebehoorende aan P J. M, Tie leman heeft weggenomen, 25 of 10 dagen, L w-, 21 j knecht te Ter NeuzeD, omdat hy een electrische rijwiellautaarn, toebehoorende aan Tb. van Hoorn, heeft weg genomen, 25 of 10 dagen. Dinsdagavond werd brand ontdekt in de confectiefabriek van de firma Roos aan de Hertog straat te Arnhem. De brand is ontstaan op de bontafdeeling, die op de boven verdieping is gevestigd. De ge- heele étage werd een prooi der vlammen. De lager gelegen verdiepingen hadden veel waterschade ge kregen. Oorzaak vermoedelijk kort sluiting. Ernstig autobus-ongeluk Dinsdagmorgen is op den Hel- derschen weg te Alkmaar een autobus van den dienst Alkmaar Den Helder, welke om 8 h 20 uit Alkmaar was vertrokken even voorbij de gasfabriek aan- eereden door een met grint ge leden Ford-auto. De bestuurder was doot het passeeren van eenige fintsers midden op den weg gekomen en zag zich toen plotseling voor de autobus ge- plaats, welke hij tengevolge van den dichten mist niet eerder bad gezien Hy had echter signalen gegeven en zijn lichten Dten branden. Da bus «erd met groot kracht ia de flank aangereden, waar door de linkerkant als een sar dineblikje werd opengescheurd. Nagenoeg alle passagiers be kwamen letsel. Da chauff-ur bleet ongedeerd. Het ergst was er aan toe, de 38 jarige W. A. Ilölzel uit Alkmaar, die behalve groote snij wonden aan 't hoofd, een zeer ernstige fractuur aan het linkerbeen had opgeloopen. Mevr. N. Govers—Nieuwland uit Otterleek, had eveneens het lin kerbeen gebroken. Vermoedelijk bee t ook de 36-jarige E. B kke - Kos uit Hoogwoerd bet been gebroken. Drie personen werden licht gewond Enkele passagiers kwamen met den schrik vry De autobus is ernstig beschadigd. Toen de heer E. M om streeks zes uur in zyn woning aan den Delftweg te Overschie kwam, trof hij daar een man aan die een schrijfbureau had opengebroken. De indringer, die door de achterdeur binnen ge komen was, vluchtte de voor deur uit en liep den Delftweg op, waar een verkeersagent hem wist te grypen. Hoewel de arrestant ontkende in het huis van M. geweest te zijn, bleek by in het bezit van een comp'eet stel inbrekerswerk tuigen, lerwyl by door den heer M. pertinent als de inbreker werd herkend. Hy weigerde, aldus de rMsb" zyn naam op te geven, waarna enkele recher cheurs uit Rotterdam ontboden werdeD, die hem onmiddellijk herkenden als den 40-jarigeu J. B. uit Rotterdam, een berucht inbreker, die reeds 7 vonnissen achter den rug heeft, waarvan één van vyf jaar wegens inbraak met geweldpleging van welke strat by sinds kort uit de gevau- genis was ontslagen. Een hevige storm heeft de Zwarte Zee geteisterd, waarbij verschillende scheepsrampen zijn te betreuren. De 39-jarige onderwijzeres J. C. D. te Rotterdam is aange reden door een autobus. D» chauffeur C. B trachtte om de aanrijding te voorkomen, zijn stuur nog om te gooien. Mej, D. werd echter gegrepen en met het hoofd tegen de straat ge slingerd, Zij werd bijna op slac gedood. De politie heeft de autobus in beslag genomen en den chauffeur am e 'ii verhoor cadervvorper! Gedurende eerste helfi Nov. 1932. Axel. Hu welijks-aangilteo. Geene. Gebuwd. 3. Richard Heiurieh Güth, 26 j jm (Doitsch onder daan) en Amelda Emma Celesima Smolenaers, 23 j. jd. 10 Arthur Alfons Noens, 23 j jm. en Eli zabeth van Bendegem, 20 j. jd. Geboren. 3 Pieter Cornelis, z. van Willem Pieter de Ridder en Johanna Suzanna Oppe 9 Aar- nout Pieter Andrieg, z. van Daniël Joost Freekenfcorst en Maria Geelhoedt. 10. Adria:-,n Abraham, z. van Adriaan Lui» nus Rtemera cn Maanje Catba- rina van Noord. Overleden. 3 MariDus GoosaeD, 93 jweduwn. van Catharina Dielemati, Gedurende de maand Oct. 1932* Boschkapelle Gehuwd. 19. Petras Msngrns, 33 j ea Maria ZONDAG 20 NOV. 1932. Ned. Herv. Kerk. tl

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2