Bij Ruwe Handen Purol Raadsverslag. Ook is spr. tegen het verstrek ken van steun in naturade werkloozen moeten zelf uitmaken wat zij zich aanschaffen willen. Ook de soc.-dem. fractie ziet de noodzakelijkheid van bezuini ging in om ons staatscrediet te handhaven. Maar niet ten koste van de volksgezondheid, onder wijs en de sociale voorzieningen. Dan moeten de hooge vermogens en inkomens door een heffing ineens aangesproken worden, al gaf spr. toe, dat thans de groote vermogens geslonken zijn. Spr. wil het geld vinden door bezui niging op militaire uitgaven. Die 80 millioen zijn voor ons land nutteloos geld. Het onbruikbare en gevaarlijke oorlogswapen moet worden afge schaft, daar kan men niet mee wachten tot de ontwapeningscon ferentie resultaten heeft opge leverd. Voor de crisis-uitgaven stelde hij voor een heffing van 1 pCt van de vermogens, betaalbaar in 2 a 3 jaar. Verder kan een betere progres sie worden ingevoerd bij de meentebelasting en zouden de goederen in doode hand kunnen worden belast, zoodat aan deze bijzondere bevoorrechting een einde wordt gemaakt. Waarom eerst in 1934 een cou ponbelasting ingevoerd kan wor den, is niet duidelijk geworden. Er ligt een hoop geld in de banken renteloos of bijna rente loos. De particulieren weten er in dezen crisistijd geen belegging voor. Daarom moet men trachten dit geld beschikbaar te krijgen voor de uitvoering van produc tieve werken, waarvan in de eerste plaats de voortzetting van de Zuiderzeewerken moet worden genoemd, vooi versnelde uitvoe ring van het wegenplan, stations plannen, waterleidingsplannen, bruggen- en woning-bouw. De kwestie van de salarieering der onderwijzers-kloosterlingen zal niet meer bestaan, als men de salarieering naar behoefte laat varen. Komende tot zijn politieke be schouwingen, betoogde spr. dat de democratie in de crisis een moeilijken tijd doormaakt. De overheid treedt te vergelijkend op tegen de fascisten. Het fascisme doet zich ook onder millitairen voor. In de genie-kazerne is pro paganda onder onderofficieren gemaakt voor het nationaal-socia- lisme. De Regeering zegt van niets te weten. Maar spr. toonde de daar verspreide circulaires en vroeg door wie de regeering is misleid. De heer Colijn (A-R.) wijst op den twijfel die gerezen is, of dit kabinet levend of dood is. Dien twijfel deelt hij niet. Nu het kabinet een discussie over zijn beleid aanvaardt, mag de Kamer verwachten, dat de regee ring zulke voorstellen zal doen, waarvan verwacht mag worden, dat zij een meerderheid zullen vinden. De millioenennota geeft vol gens spr. een te gunstig beeld van den financiëelen toestand. Spr. denkt aan 229 millioen ach terstand in de afschrijvingen op de spoorwegen en een gat van 230 millioen in het pensioenfonds en aan de afschrijvingen op wo- ningbouwcredieten. Van dit alles noemt de millioenennota niets. De afzet mogelijkheden zullen in de toekomst voor ons land minder zijn dan in het verleden. Onze export zal dus blijvend afnemen. De voornaamste taak dezer re geering is dus de uiterste krach ten in te spannen om de handels belemmeringen weg te nemen. Spr. bepleit sociale rechtvaar digheid tegenover iedereen waar voor wederzijdsch begrijpen noo- dig is. De crisis heeft het moreele weerstandsvermogen des volks verzwakt. Door de werkloosheid is 1/8 der Nederlandsche bevolking ge doemd tot een uiterste bestaans minimum. De gevaren van mo- reele degeneratie worden steeds grooter. Spr. ziet geen andere oplossing dan vergrooting van ons bodemoppervlak In dit ver band pleit spr. voor dadelijke voortzetting der i ïpoldering van de Zu derzee. Na de verkiezingen wenscht spr. een parlementair kabinet, dat den moed heeft te doen wat ge daan moet worden, omdat wij nu pas aan het begin staan van de te lijden smarten. De heer Aalberse (r.-k.) de crisis besprekend betoogt, dat de leuze van loonsverlaging over de geheele linie even simplistisch is als de veel gehoorde koopkracht theorie, wegens de gecompliceerd heid der economische samen leving. Spr. brengt hulde aan de com missie Weiter voor het vele on dankbare werk door haar verricht Spr. vertrouwt, dat in deze crisis de parlementsleden geen vrees voor den kiezer zullen toonen het Nederlandsche parlementaire stelsel is gezond en sterk. Spr meent dat de loonen in den land bouw gedaald zijn beneden een rechtvaardig peil. Hij geeft in overweging minimumloonen te eischen bij steunmaatregelen. Een 40-urige arbeidsweek is niet mo gelijk zonder loonsverlaging. Spr. hoopt, dat geen conflict met de regeering zal ontstaan dit zou aanleiding zijn tot een grertzelooze verwarring. De heer Fleskens (r.-k.) be sprak de mogelijkheid van con versie van staatsleeningen. Hij zou het niet bezwaarlijk vinden als deze met een stok achter de deur kon plaats hebben. Dit middel mag in dezen buitenge wonen tijd niet buiten toepassing blijven. Spr. dacht wat nieuwe belas tingen betreft, aan een omzet- of verteringsbelasting. Hij verwachtte daarvan een op brengst van 100 tot 140 millioen gulden. Verder herhaalde spr. hetgeen hij gezegd heeft over de tabaks belasting bij het opcenten-ont- werp. Een couponbelasting zou onbillijk zijn en eenzijdig. De minister neme echter in dezen een spoedige beslissing. Voor belasting op goederen in de doode hand is geen rechtsgrond aanwezig en de opbrengst zou niet groot zijn. Een heffing in eens achtte spr. onmogelijk. D opcenten op de gemeentefonds belasting maken deze belasting zóó hoog, dat men de groote in komens over de grens jaagt door die nog meer te belasten. Spr. besprak voorts de moei lijkheden der gemeenten en vroeg voorziening ten opzichte van de gemeenten, die het meest in nood verkeeren, eventueel door wijzi ging der wet op de financiëele verhouding, die niet de ge- wenschte nivelleering van belas tingdruk heeft gebracht. Gift ran de Koningin, Naar de „Avp." verneemt, heeft H M. de Koningin een belangrijk bedrag doen toekomen aan den heer G de Jong, Directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, om aan te wenden voor de steun- verieening aan schippers en schipperskinderen, waarvoor door het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, zooals bekend, een landelijk comité in het leven is geroepen. Do winkelsluitingswet Het Tweede Kamerlid mr. Boon heeft 'n wetsvoorstel ingediend tot wijziging van de eerste zes artikelen van de winkelsluitings wet. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat inder tijd groote groepen van belang hebbenden, zooals de Kon. Ned Middenstandsbond en de R. K Middenstandsbond, verzocht heb ben om uitstel van de inwerking treding der wet, uit hoofde van ontwrichtin der bebdrijven. Thans blijkt, welke groote be zwaren aan die invoering verbon den waren. Het wetsvoorstel geeft een groo tere uitbreiding van de gelegen heid om den winkel open te hou den, in het bijzonder voor de banket- en chocolade, visch- en fruitwinkels, benevens voor slij terijen, terwijl tegemoet gekomen wordt aan het bezwaar voor Jood sche winkeliers, dat zij slechts onvoldoende compensatie hebben gekregen. Voorts wordt aan de gemeen tebesturen grootere vrijheid van handelen toegekend. T(Jdeiyke opheffing van opcenten De regeering heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging op het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten ingediend, waarbij wordt voorgesteld 30 opcenten te heffen op den invoer van goederen, die hier te lande niet worden voortgebracht. Ten einde te voorzien in de vermin dering van inkomsten, die uit deze wijziging zal voortkomen, stelt de regeering voor 20 op centen op den suikeraccijns te heffen. Nu de behandeling van het wetsontweip vertraging heeft on dervonden, stelt de regeering voor den datum van inwerking treding op 1 Januari a.s. te stellen. het volgende Betreffende het verhandelde aangaande het adres der patroons- vereeniging, om de te bouwen marechausseeskazerne onder de Axelsche patroons aan te beste den, deelt men ons mede De VOORZ. stelde namens B en W. voor om de besteding te doen geschieden onder de Axel sche aannemers. Dhr. OGGEL vond het beter te zeggen trachten te besteden, want we kunnen niet boven de begrooting gaan. Dhr. VERSCHELLING ging er mee accoord. Dhr. VAN BENDEGEM kon er ook mee meegaan aangezien er weinig werk is, zullen de men- schen hun best wel doen, om het werk te hebben. Dhr. VAN DE BILT was er ook voor, ofschoon hij in't alge meen ertegen is om zich te be perken tot de plaats. Als er overal zoo gehandeld werd, zou het er donker uitzien. We zien het reeds, nu de landen tegen over elkaar die moeilijkheden brengen door tariefmuren en contigenteering, tengevolge waar van ons eigen land met zijn fabrieken en productie aan bloed- armoe lijdt. Op een vraag van dhr. DE RUIJTER of het werk in per ceelen wordt besteed, antwoordde de VOORZ. bevestigend. Dhr. SEGHERS vroeg, of de Raad opnieuw beslissen moet, als de som boven de raming gaat. Dhr. VERSCHELLING meende, dat de Raad een bedrag heeft toegestaan en als het daar boven gaat, moet de Raad een nieuw besluit nemen. De VOORZ. zei dat B en W. zijn gemachtigd tot de som, die op de begrooting staaf en als het zoover is zal de Raad ervan in kennis gesteld worden. Dhr. 't GILDE zei in principe tegen den kazernebouw te-zijn, en heeft zich daarom gewend tot de hoogerë»autoriteiten (Mi nister, Kamerleden en Ged. Sta ten), om die te voorkomen. Maar al; het gaat over de wijze van besteding, zou hij ervoor zijn, dat het onder de Axelsche aan nemers geschiedde. Maar om reden van bezuiniging is hij tegen den bouw. Dhr. VAN KAMPEN was het eens met dhr. Van de Bilt, dat we met een dergelijk systeem van protectie vast Ioopen en ook in principe is hij daar tegen Het is juist dat systeem, dat ons zooveel internationale ellende te aanschouwen geeft. Spr. becriti- seert daarom de houding der bouwvakpatroons. Ten opzichte van slachthuis en kazerne wilden ze, dat de overheid haar macht niet zou misbruiken door over te gaan tot bouwen in eigen be heer en stelde zich op het vol gens spr. juiste standpunt, dat de overheid de ontwikkeling van krachten en energie in het vrije bedrijf dient te eerbiedigen en het eigen initiatief niet neer te drukken. En daarom achtte spr. ten dezen opzichte het verzoek op zijn plaats en heeft dat ook verdedigd. Met feiten en cijfers is vol doende aan te toonen, dat het vrije bedrijf steeds voordeeliger werkt, dan de overheid. Maar nu deed het spr. won derlijk aan, dat die patroonsbon den een heel ander standpunt innemen, als ze op eigen terrein staan. Want nu roept zij ook de macht van dezelfde overheid in, om voor hunne belangen op te komen. Spr. vond dat dat misbruik maken is van overheids macht en dat die vereenigingen daartoe zijn gekomen, schrijft spr alleen daaraan toe, dat er men schen in zitten, dieniet dooreen vast beginsel worden geleid. Spr meent dat het de taak der aan nemers is, om buiten de hulp van de overheid om zich vast aaneen te sluiten en te zorgen dat het werk in hunne handen blijft. Spr. voorziet uit het voor stel van B. en W. verdere con sequentie's. De VOORZ. ging hierna tot stemmen over met gevolg, dat zooals we meldden, het voorstel van B. en W. met 8 tegen 2 st werd aangenomen, waarna de ver gadering met dankzegging is gesloten. AXEL, 15 Nov. 1932. Vrijdagavond hield de Chr Besturenbond alhier hare propa- gandavergadering, die door vele arbeiders en belangstellenden werd bijgewoond. Na het zingen van Psalm 84 ging de heer Joh. van Driel in gebed voor, als voorzitter en heette allen welkom. Met een opwek king tot aansluiting bij de orga nisatie gaf hij het woord aan ds. P. van Oeveren, alhier die de inleiding gaf en begon met de hoop uit te spreken, datdezeavond aan haar doel moge beantwoorden nl. dat de christelijke organisatie zich ontplooie op het terrein van het maatschappelijk en sociale leven. Zoo dikwijls toch is dat „christelijk" maar een woord, maar men is niet klaar door alleen dat woord voor den naam zijner vereeniging te zetten. De leden dienen zich dan ook chris telijk te gedragen en te handelen naar den geest van Christus en diens beginselen uit te dragen. Het ideaal is misschien te hoog, zoodat we het neerhalen, opdat de taak en het doel wat gemak kelijker is te bereiken en de critiek niet zoo streng zij. Maar juist daarom voelt spr. de toe voeging christelijk dikwijls zoo gevaarlijk bij organisatie's, omdat de beteekenis ervan zoo licht geschat wordt. Het is „elkanders" lasten dragen en dat kan men niet, of men moet z'n eigen pakje met blijmoedigheid torschen. Dan alleen is het mogelijk nog ande ren te helpen. Maar dat eigen pak is vaak zoo zwaar, dat we er niet mee weg kunnen. Ge lukkig dat er dan is de genade, die we zoo hard noodig hebben. Spr. hoopt dat die allen ten deel moge vallen. De tweede spreker was de heer A. Kooij, hoofdbestuurder van de Chr. metaalbewerkers- bond, te Amsterdam. Deze begon met het onderwerp „ln den storm* en schetste den toestand van een ranke boot, die worstelt in de branding en waarvan de beman ning in angst en vrees zit Dit is zegt spr. het beeld van den huidigen economischen toestand in ons land en ook van dien dtr arbeiders. Allerwege roept het socialisme om hulp tot verbete ring, maar neen, zeggen wij, want op den bodem aller vragen ligt de zonde en Gods oordeel blijft niet uit: Bij groote overproductie van voedsel, kleeding en huis vesting is er gebrek aan alles. Spr. waarschuwt tegen het gevaar der »2n> modernen, wier wasdom blijkens de cijfers het grootste is. Daarom roept spr. allen toe werkt allen mede aan de uitbrei- d ng van het Ko. i krijk ook in uw organisatie. Na de opvoering van een tooneelstukje, waarvoor wel wat betere krachten te vinden waren geweest, sprak de heer M. Ruppert uit Utrecht, propagandist van de Ned. Chr. Landarbeidersbond, over „Arbeid die wacht". Deze spreker is meer optimistisch en ziet betere tijden naderen, zoodat aan een nieuwe taak dient ge dacht te worden. Er komen nieuwe ideeën en dus opgepast, dat ge uw leden in goede banen leidt, dat we hen houden en hun het doel leeren kennen. Niet in lawaai van demon straties, maar in 't beginsel zit de kracht. Communisme, socia lisme en fascisme strijden om den voorrang, en wij zien toe, dat de C. N. V. veld wint door kernvorming en massavorming. Spr. wijst nog op de historie der arbeidersbeweging, die algemeen was, doch waarbij men niet kon blijven, toen deze ontaardde in klassenstrijd. Het slotwoord werd gespro ken door ds. J. S. Post, die in een resumé van het gesprokene kon waarnemen, hoe de sprekers elk voor zich beslag hadden ge legd op de aanwezigen. Zeker, het is goedkoop ontevredenheid te zaaien en ook om zich chris telijk te noemen. Maar men moet in de diepte werken en trachten te begrijpen wat men voorstaat. Spr. wijst ook op de overdreven eischen en kreten van honger, terwijl men geen honger kent gelukkig. Maar evenals de leuzen zijn ook de uitkomsten in strijd met de waarheid, want revolutie brengt geen redding, maar nt- reddering. Slechts geloof in de kracht van het woord, dat ons het onzienlijke belooft, leidt tot het goede einde. Na het zingen van vers 1 uit de Avondzang (Gezang 180) sloc t ds. Post den welgeslaagden avond met dankzegging. Vermeld zij nog dat de har monie Hozanna ter opluistering verscheidene nummertjes ten beste gaf. Georg Overleg. Vrijdagavond de Commissie seerd Overleg van een viertal vergaderde alhier voor Georgani- ter behandeling punten. We ontvingen daarvan de vol gende samenvatting Omtrent het eerste punt van de agenda nl. het verzoek om voor ambtenaren in doorloopen den dag-, nacht- e ondags- dienst,.de dienst zoo te regelen, dat zij in de week volgende op een diénst-Zondag een vrijen dag hebben, wordt met alge- meene stemmen geadviseerd daar aan te voldoen. Over het verzoek om aan de ambtenaren in doorloopenden dag nacht- en Zondagsdienst een billijke vergoeding te geven voor arbeid op dagen, die vol gens het ambtenarenreglement of op aanwijzing van Burgemeester en Wethouders een vrijen dag is voor de andere ambtenaren, is gestemd, om op die dagen 100 act. meer te geven. Bij de vertegenwoordigers van den gemeenteraad staken hier over de stemmen en de beide vertegenwoordigers van de amb- tenarenorganisaties stemmen er voor. Het derde punt van de agenda, nl. om het loon van hulpstokers aan de gasfabriek na vaste aan stelling op een hooger bedrag vast te stellen, dan het thans geldende, wordt na toelichting door een vertegenwoordiger van de ambt.-org. niet verder in be handeling genomen. Het vierde punt behelsde een voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor 1933 een tijdelijke korting op de salarissen van alle gemeenk-ambtenaren toe te passen, met uitzondering van den eersten commies en den adjunct-commies ter secretarie, t.w. van de eerste f 1000:5 pet., van de volgende f 1000 (f 1001 f2000) 10 pet, van de daarop volgende f 1000 (f 2001 -f 3000|

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2