en hoopt, dat er de hand aan gehouden zal worden. 3. Jaarwedden wethouders. In stemming komt het voorstel van dhr. J. de Feijter, om aan Ged. St. te adviseeren de jaar wedden der wethouders met 10 pCt. te verminderen, waarover in de vorige vergadering de stem men staakten. Vóór stemmende h.h. Van Kampen, De Ruijter, Van Bendegem, Iz. de Feijter en de Feijter. Tegen de h.h. 't Gilde, Ortelee, Seghers, Verschel ling en Dieleman, zoodat de stemmen weer staken en diens volgens het voorstel als verwor pen wordt beschouwd. De wethouders bleven buiten stemming. Dhr. 't GILDE zou nu aan gaande dit punt nog een ander voorstel willen doen, want zonder dat, wordt de circulaire van Ged, St. voor kennisgeving aangeno men. En omdat de wethouders zelf met een voorstel tot vermin dering zijn gekomen, zou hij hun in overweging willen geven, om die 10 pCt. in de gemeentekas te storten, want met een voorstel voor den dag komen, daarmee schiet men niet op, als de wil tot bezuinigen niet door daden gevolgd wordt; ofschoon spr. toch tegen beperking is, omdat een arbeider met een heldere kop ook in de gelegenheid gesteld moet worden, om wethouder te zijn. Spr. zou de volgende motie bij Ged. St. willen indienen De Gemeenteraad van Axel, Kennis nemende van het schrij ven van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 2 Sept. afd. no. 27 omtrent de jaarwedden van wet houders en ambtenaren van den Burgerlijken Stand van meening zijnde, dat een methode van bezuinigen als in dit schrijven bedoeld in flagranten strijd is met de overheerschende meening, dat bezuiniging van bovenaf noodzakelijk is, van welke meening de Raad dezer gemeente meermalen aan Uw college heeft doen blijken; overwegende daarom, dat het voor de Raad pijnlijk is steeds weer te moeten ervaren dat met gevraagde adviezen geen reke ning wordt gehouden besluit het bovengenoemde schrijven voor kennisgeving aan te nemen, doch geeft het college in over weging een salarisregeling voor burgemeester, secretaris, enz. te ontwerpen die in overeenstem ming is met de tijdsomstandig heden. De VOORZ. kan zich daar niet mee vereenigen. Het gaat over de wethouders en ambt. van den Burg. stand. Hierover kan een nieuw voorstel gedaan wor den, maar dhr. 't Gilde brengt de salarissen van burgemeester, enz. in bespreking en dat is niet aan de orde en dus zou men dat er uit moeten laten. Dhr. 't GILDE Dan heeft de motie geen zin. De VOORZ. Dat geloof ik ook. Dhr. 't Gilde: Maar in Ter- neuzen is toch ook een dergelijk voorstel gedaan, omdat de Raad geëergerd was over het voortdu rend negeeren van gemeente-ad viezen. De VOORZ Goed, maar daar was het aan de orde. Ik kan met uw principe wel meegaan, maar dan moet u een schriftelijk voor stel indienen, vóór den aanvang der vergadering Dhr. 't GILDE Maar dan kun nen Ged. Staten wel denken, dat de Raad van Axel niets van bezuiniging weten wil. De VOORZ.: Neen, dat weten ze wel. 4 Benoemen keurmeesters jaarmarkt. Zooals gemeld werden geko zen de h.h. P. de Klerk, met 8, C. Michielsen 7 en J. K. de Putter met 7 stemmen. Met dezen waren nog voorgedragen de h.h. C. de Putter, die 5, Jos. Michiel sen, die 2 en M. van Fraaijen- hove, die 4 st. kreeg. 5. Verkoop bouwgrond. Z.h.s. wordt [besloten aan J. Wisse aannemer alhier desge vraagd 4 perceelcn bouwgrond te verkoopen naast het slachthuis, ter totale grootte van 450 M2, ad f 2,50. 6 Aankoop grond B. en W. stellen voor om van J. D. van Drongelen 8 Ms grond te koopen. Na den bouw van de woning van Van Dr. bleef er een schuine hoek over, groot onge veer 8 M. Daar van Dr niet ge negen was, dit als tuintje te bezigen, is het door de gemeente met tegels belegd en alzoo ten nutte van den publieken dienst gekomen, waarom thans wordt voorgesteld dien grond te koopen ad f 3 per M. Z.h.s. wordt alzoo besloten. 7. Plaatsing benzinepomp Naar aanleiding van de bespre kingen in de vorige raadszitting over het plaatsen van een ben zinepomp voor de woning var. dhr. L. Mangold, is thans door de directie van de American Pe troleum Company een gezegeld verzoek ingekomen, waarin erop gewezen wordt, dat de door den Gem.-Opz. aangewezen plaats voor de pomp niet de juiste is, omdat dan de aanvoer- en ven- tilatiebuizen hinderlijk zouden zijn voor het verkeer. Ook adviseert de benzine-com- missie, dat een pomp, indien mogelijk, niet in garages geplaatst moet worden. En bovendien wijst dhr. Man gold erop, dat hij zijn gevel en etalageruit zou moeten verande ren, terwijl de andere in Axel staande pompen eveneens op het trottoir staan (en veel meer last veroorzaken. Red.) B. en W. stellen voor, gezien de zienswijze van den Raad in de vorige zitting, het verzoek tot wederopzegging in te willigen, in overleg met den gem.-opz. en behoudens nader eventueel op te leggen bepalingen. Dit in ver band om met 1 Januari a.s. een vergoeding ti heffen van derge lijke instaüatie's op gemeente grond. Dhr. VERSCHELLING is er voor, maar vindt het jammer, dat op de zaak wordt vooruitgeloo- pen, wat de Voorz. ontkent. Dhr. VAN KAMPEN herinnert eraan, dat hij op het gevaar van de tram gewezen heeft en nu mag men zeggen, dat de gemeente daarvoor geen verantwoording heeft, toch vindt spr. dat de over heid verplicht is om ongelukken te voorkomen. Hier moeten auto's, die benzine innemen, op de tramrails siaan en is gevaar niet uitgesloten. Ook zal de pomp daar een ontsiering zijn van het kerkgebouw en 3e is niet uitgesloten, dat als er na Mangold een ander komt wonen, die de Zondag niet als rustdag besehouwt, zooals Mangold doet, dan de pomp niet alleen dient tot ontsiering maar zelfs tot ont heiliging nabij de kerk. Om die redenen zal spr. tegen stemme Dhr. VERSCHELLING Maar, maar! Dhr. ORTELEE wijst op het lossen en laden bij Wieland, naast het perceel van Mangold en waarbij de wagens eveneens op de rails staan en nog wel met paarden. Maar als de tram komt, maken ze, dat ze wegkomen en de tram komt toch niet uit de lucht vallen, die ziet men toch komen. Spr. ziet er geen ge vaar in. Dhr. VERSCHELLING ziet ook de bezwaren van dhr. Van Kam pen niet in en vindt het erg kleinzielig van hem, dat hij hier de kerk bij een bezinepomp in opspraak brengt. Het verzoek wordt met op 1 na alg. st, ingewilligd. Tegen stemt dhr. Van Kampen. 8. Ontheffing personeele bo- belastiDg. Het verzoek van de afd. Neu zen van herbergiers enz. om den grondslag biljarten in de pers. belasting te laten vervallen of verminderen, wordt als ongeze geld terzijde gelegd met advies desondanks afwijzend te be schikken. 9. Wyzlging gastarieren. De in ons vorig nummer ge melde wijzigingen in de gasta- rieven worden z.h.s. aangenomen, zooals door B. en W. was voor gesteld, nl. voor Axelde eerste 25 Ms 13 ct. en de volgende 10 ct. per M Voor Neuzen 1 ct. hooger. 5 ct. per M. en industrie- gas de eerste 100 M. 7 ct. en volgende 5 ct. per M. Dhr. DIELEMAN vraagt, waar om die eerste 25 M. duurder moeten zijn dan de volgende. De VOORZ.Dan zouden we tekort komen. Hoe meer gasver bruik, hoe voordeeliger de pro- di^ctie en hoe goedkooper het gas is. Dhr. DIELEMAN: Dat kan toch op die manier niet aangezet worden, men steekt toch maar het licht aan als het donker wordt De VOORZ.: Ja, maar het kookgas is er ook in begrepen. Dhr. OGGELIn de eerste 25 M8. zitten ook de kosten van aanleg, enz. Als alles aan lOcent werd berekend, zou de fabriek niet kunnen bestaan. Dhr. DIELEMANHet is dus niet mogelijk om die prijs te verlagen De VOORZ.Neen, gezien de berekening is het reeds een be duidende verlaging voor de ver bruikers. Wie 26 M. heeft, betaalt maar 10 cent tegen vroeger 14. Dhr. DE RUIJTER: Maar bij kachelgas begint het bij de le Meter en bij industrie pas na 100 M., zou het niet beter zijn, om dat alles gelijk te stellen De VOORZ.: Daar zit natuur lijk eenige aanmoediging in. Dhr. DE RUIJTER Maar zou dat met meer afname niet voor deeliger zijn Dhr. OGGELWe moeten er rekening mee houden, dat we met kachelgas moeten concur- re'eren tegen andere brandstoffen er. ook bij de industrie trachten we dat de afnemers bij de fabriek blijven. Volgens de nu voorge stelde tarieven is die concurrentie mogelijk, zonder verlies, maar verder kan men ook niet gaan. Dhr. DE RUIJTER: Dus is de regeling gebaseerd op concur- reerend tarief De VOORZ.: Zeker, we moe ten de fabriek beschouwen als een zaak. Dhr. DIELEMANIk dacht dat Terneuzen 1 cent meer be taalde per Meter, maar bij kachel gas is dat toch gelijk? De VOORZ.Ja, we zijn daarin iets verder gegaan, ook weer om te concurreeren tegen electr. verwarming. 10. Reclames schoolgeldheffing Ingekomen zijn verschillende reclames tegen schoolgeldheffing, waarop beslist wordt, als in ons vorig nummer is vermeld, met dat verschil, dat de aanslag van P. R >uw, G G 24 ook vernietigd is. 11. Vaststellen rekeningen. B. en W. stellen voor, nadat de rapporten van de verschil lende commissie's zijn uitgebracht, om te besluiten tot voorloopige vaststelling van de navolgende rekeningen, met de daarbij ver melde cijfers. Gemeenterekening. Gewone dienst. Ontvangsten [f229,656 176, uitg. f211,783,68, batig slot f 17,872,496. Kapitaaldienst. Ontvangsten f85,718 82, uitgaven f80,937,85, batig slot f4,780,97. Gasbedrijf. Afdeeling I: Totaal baten f104,306,93, tot. lasten f104,396,93 sluitende quitte. Afdeeling II Kapitaalsinkom sten f 24,722,48, kapitaalsuitgaven f 24,722,48, sluitende quitte. Vleesch keu i ings bedrijf. Afdeeling. Baten f 5242,94, las ten f5242,95, sluitende quitte. Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten f 7174,83; uitga ven f7174,83, sluitende quitte. Dhr. VERSCHELLING zegt tegen een bepaalde post bezwaar te hebben, omdat die nogal hoog is, n.I. betreffende den weg van de Prins Hendrikstraat naar den Buthaijk. Met die klinkers is hit treurig. Ze kosten f 43 per 1000 en eer het een jaar verder is, is de weg er totaal aan. De VOORZ. staat erop, dat dit goed genotuleerd wordt, n.I. dat de weg volgens dhr. Verschelling binnen 1 jaar versleten zal zijn. Spr. heeft de steenen bekeken met den opzichter en gezien, dat er hier en daar enkele stukjes af zijn, maar geen een was er ge scheurd. Hij kan niet inzien, dat het zoo erg is. Dhr. VERSCHELLING zegt dat hij ze ook heeft bekeken, maar er zijn niet enkele, maar honder den stuk. Die weg ligt heel slecht voor zoo'n prijs. Dat mocht met zulke dure steen niet kunnen. Als men er tegen schopt, zijn ze kapot. Spr. houdt vol, dat de weg niet voldoet, naar hetgeen die gekost heeft. De VOORZ. gelooft, dat het wat sterk is uitgedrukt. Men moet aannemen, dat het opge voerde grond is en de steenen dan bij druk vervoer verzakken en daardoor stuk gereden worden. Daarom moeten de putten telkens worden gelicht. Maar de heeren kunnen het zelf ook gaan zien.... Dhr. VERSCHELLING herhaalt met den gem.-opz. gekeken te hebben en toen is geconstateerd, dat er veel halve steenen in zaten. Maar als men die er telkens uit haalt en door nieuwe vervangt, zal ik na een jaar wel ongelijk hebben, maar zonder dat niet. De rekeningen wor.den hierna z. h. s. goedgekeurd. 13. Wijziging gemeentebe- grooting 1933. Burg. en Wefh. stellen voorde gemeentebegrooting voor den dienst 1932 te wijzigen als volgt de ontvangsten te verhoogen wegens vermoedelijk batig slot 1932 f8830; de uitgaven te verhoogen we gens schrijf- en bureaubehoeften f150, druk- en bindwerk f250, verlichting en verwarming f 100,' telefoon f 50, geneeskundigen be handeling van ambtenaren f30, brandbluschmiddelen f 100, on derhoud huizen, torens, enz. f150, rente f50, aflossing f500, verzekering en pensioeneering van ambtenaren f 14, instandhou ding bijz. scholen f 3 74, uitkee ring aan gemeenten ingevolge art 86 der L.O. wet f 250, uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de be lastingen f4 590, teruggave aan het Rijk wegens gemeente-opeen- ten pers. belastingen f 10, totaal f 9.984 de uitgaven te veriagen wegens presentiegelden leden van den raad f 140, meubelen, enz. f 100, abonnementen f90, toeslag op pensioenen f200, officiëele ont vangsten f 30. brandbluschmidde len f 100, beerruiming f200, ver goeding bijz. scholen f264, terug gaaf van belasting f 10, totaal f 1.154. Z. h. s. wordt aldus besloten. overwegen en rekening te houden met de ingezetenen der gemeente en ti rug te komen op het geno men besluit, en genoemd werk aan te besteden onder de plaat selijke patroons. Een adres van gelijke strekking is ingezonden door de Vereeni- ging van schilderspatroons te Axel. De VOORZ. wil hierover in besloten vergadering een en ander bespreken, alvorens te beslissen, maar stelt dan eerst aan de orde punt 14. 14 De Omvraag. a. Dhr. VAN BENDEGEM vraagt waarom het vuil aan den Kinderdijk niet direct in de putten wordt gestort, in plaats van eerst op het terrein en later met schop jes verder De VOORZ. zegt, dat er werk verschaffing in zit, maar overigens is hem de reden niet bekend. b. Dhr. VERSCHELLING dankt den Voorzitter ook namens de bewoners van Sluiskil voor het plaatsen van een brievenbus a'daar. c. Voorts vraagt hij plaatsing van een lantaarn bij de woning van Kalle; d. wanneer de menschen aan de gasfabriek een vaste aanstel ling krijgen, want er is o a. nog iemand, die met pensioen wil en nóg geen aanstelling heeft, en e of er geen andere staan plaats is voor woonwagens Het ligt er in de Oude Wijk vol steenen en dan staan er soms 4 tot 5 wagens met 20 a 30 men schen, die geen behoorlijke ge legenheid hebben om aan hunne behoeften te voldoen. Het is dringend noodig dat te veran deren. De VOORZ. ze'gt le, dat Kalle ook hem heeft gevraagd naar een lantaarn en B. en W. zullen het onderzoeken. Wat het personeel betreft der gasfabriek, meende spr. dat allen een aanstelling hadden. Jammer, dat de bewuste persoon danni.t zelf eens komt vragen, het is soms zoo moeilijk dat van hieruit te behandelen. En wat de woonwagens betreft, ja daar hebben we geen geschikt terrein voor in eigendom. We zouden daartoe moeten overgaan tot aankoop van grond, maar het heeft de aandacht van B. en W. 13 Boawen marechaussee kazerne. Door de Vereeniging van bouw- patroons te Axel is een verzoek ingezonden, waarin zij te kennen geeft dat de Vereen, met teleurstel ling kennis heeft genomen van het besluit van den Raad, om de kazerne publiek aan te besteden, dat zij de vrijheid neemt te wijzen op de ingezetenen, die bijna uitsluitend onder de Axel- sche patroons aanbesteden, dat het een gemeentebelang is, dat door de Axelsche werkgevers zooveel mogelijk Axelsche werk menschen in dienst vierden ge steld, zoodat zij wel mogen ver wachten, van de gemeente, als werkgever, dat ook zij met dat belang rekening houdt, dat adressante niet uit het oog verliezen, datdegemeente rekening houdt met de. geldmiddelen en deze zoo zuinig mogelijk beheert, doch het zal haar ook wel be kend zijn, dat er onder de Axel sche patroons sterk wordt ge concurreerd, dat haar inziens de gemeente niet publiek behoeft aan te be steden, om te profiteeren van den algemeenen noodtoestand, dat de Raad in het bezit van een betrouwbare raming, toch geen bezwaar kan hebben om plaatselijk aan te besteden en te gunnen, mits het de raming niet overtreft, Waarom zij den Raad eerbiedig verzoek', dit ad'es wel te willen f. Dhr. DE RUIJTER vraagt welke de objecten zijn, die de gemeente heeft voor werkver schaffing De VOORZ.Dat zijn ver schillende karweitjes aan riolen en wegen, welke te boek staan voor den Inspecteur. g. Dhr. VAN KAMPEN zou gaarne zien dat de margarine distributie over de winkeliers liep. Het is wel niet ioonend, maar om het principe. De VOORZ. antwoordt, dat die distributie in Axel weinig betee- kent. Slechts 8 a 10 gezinnen kun nen ervan profiteeren. En dan is er geen winst op. De prijs is 40 cent inkoop öngefrankeerd en verkoop 44 ct. Dhr. VAN KAMPEN: Dat wist ik, maar sommige kleine winke liers zouden het toch willen doen. VOORZ: Dat zou een koopje zijn voor de gemeente. h Dan vraagt dhr. VAN KAMPEN of er ook crisis steun in natura gegeven wordt. De VOORZ.Alle steun wordt in natura verstrekt. i Dhr. SEGHERS zegt, dat hij eens gesproken heeft over de lantaarn bij den Oudenweg, die in den weg staat. Die zal zeker eerst stuk gereden worden voor ze verplaatst wordt Is dat nog niet opgedragen of zit de oorzaak op de gasfabriek? Evenzoo bij de lantaarn op het Plaatje bij Van der Linden. Daar is ook nog niets aan gedaan. De VOORZ.Dat denkt u maar. Er is een onderzoek inge steld en de directeur acht ver plaatsing niet noodig, terwijl ook geen klachten zijn vernomen. Spr. begrijpt dat eigenlijk niet goed, dat dat in den Raad altijd zoo erg wordt voorgesteld

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2