De dag begint goed opsettelyk respectiavelyk gelds bedragen van 75 39, 1356 53, 789.25, ƒ630.90, 892 96, ƒ395.51, 158 75, ƒ430.59, ƒ460 61, 12100 90; te namen 17300 46; welk geld toebe hoorde aan voornoemde polders, althans aan een ander dan ver dachte en welke geldsbedragen hij in zijn bediening onder zich had, heeft verduisterd. Verd. was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. G. Tichelman, advocaat te Ter- neuzen. Als eerste getuige werd ge hoord Wolfert te Terneuzen, voorzitter van het Polderbestuur. Getuige, door den president ondervraagd, zegt dat er geen instructie bestaat voor de ont vangers der Polders om de gelden van iederen polder afzonderlijk te houden. Verdachte moest volgens zijn instructie de gelden bij de giro beleggen. Uit een nadere ondervraging van den president blykt dat ongeveer ƒ11.000.in eenige maanden tyds zou zyn verduisterd. Ver dachte was in dienst sedert 1914. Vroeger was hy bankier van de Middenstandsbank, welke baDk het blijkbaar niet voor den wind ging- Op een nadere vraag vjd den President of het niet wenschelyk was geweest, verdachte scherper te controleeren, antwoordde get. dat verdachte volledig vertrou wen genoot. Nader verklaart getuige, dat de fraude door controle van de zijde van Gedeputeerde Staten is ,ontdekt, doch dat een derge lijke controle niet ieder jaar ge beurde. Op een vraag van den officier van justitie, hos die leening van ƒ3000 is geloopen, zegt get. dat verdachte van een bestuurslid dat geld in twee termijnen ad ƒ1500.heef! geleend en dat geld bestemd was voor zeewering en oeververdediging. Deze lee- ning is geschied zonder mede weten van Ged. Staten, die later is gevraagd en verleend. Een en ander is te goeder trouw ge beurd. Mr. Portheine merkt hierby op, dat dit een onderonsje is, dat betrekkelijk gevaarlijk was. Op een vraag van den ver dediger, of getuige verdachte aansprakelijk stelt voor de 3000 bestemd voor de waterkeering, antwoordt deze dat als verdachte volgens zijn geweten te werk gaa% dit wel het geval is. Get. Magendans, chef ter Prov. Griffie, zegt een onderzoek te hebben ingesteld naar de bij het verdachte berustende fiaantiëe! beheer. Verdachte gaf daarbij aanwijzingen en er bleek toen, dat er in de kas te weinig was. Een gedeelte van het tekort wordt goed gemaakt door het bedrag dat de polder als zeker heid van verdachte onder zich heeft. De getuige Wolfert nogmaals gehoord, antwoordt opeen vraa* van den president of hem be kend was dat die leening van 3000 was aangegaan, bevesti gend. Dit geld kwam niet in de boeken voor, omdat deze lee ning niet op offic ëele wijze was tot stand gekomen, n.l. zonder machtiging van Ged. Staten. Deze verautwoording beeft 2 jaar geduurd, vooraleer de toe- stemming kwam. Mr. Portheine merkt op, dat het toch gevaarlijk was ieder j aar de polderrekening af te sluiten, waarin dat bedrag niet vermeld was. De verdediger merkt op, dat het besiuur verdachte zelf ver zocht heeft het bedrag nist in het journaal te boeken. Uit een nadere ondervraging blijkt, dat verdachte op voor dracht van hot bestuur in 1914 door den Dykgraaf is benoemd eu beëedigd, en dat verdachte behalve voor de Waterkeering l vau den Calamiteuzen polder 1 Nieuw Neuzen, eervol is ont slagen. Op een vraag van den ver dediger aan getuige Magendans, of er geen ontvangers van andere polders zyn, die heel veel meer {efcsort zyn gekeaami daa ver dachte, doet de president op merken „Ja, dat weteo wy wel". De adj.-commies ter Prov. Griffie cie Munck heeft met ge tuige Magendans h^t deficit ge constateerd, waarvan kon wor den afgetrokken de waarborgsom en het nog restende salaris van 1000. Alle kassen werden door den verdachte gescheiden gehouden in sigarenkistjes. Ju verschillende kassen werd een tekort geconstateerd, dat door verdachte werd aangezuiverd. Verdediger merkt hierby op, dat de voorgeschreven wijze van kasopneming in deze niet is ge volgd. Verdachte, dorr den president ondervraagd, geeft de feiten toe, en erkent ook, dat hij tekorten in kas had. Op een vraag van den presi dent, hoe hij er toe kwam, zegt verdachte nog altyd moeilykhe- den te hebben gehad met de Middenstandsbank, waarvan hij bankier was en waarvoor bij niet berekend was. Hij erkent het geld ten eigen bate te heb- hcn aangewend, en daarmee v»d 1923 tot 1932 te zijn voortgegaan. De Officier van Justitie, aan het woord komende, is van mee- ning dat men niet kan zeggen van welke polder het tekort"is. De verdachte heeft eerst ver schillende kassen kloppend ge maakt en men kan dus alleen zeggen, dat hij als polderont- vaDger een zeker bedrag heeft zoek gemaakt. Volgens spreker zyn de feiten wettig en overtui gend bewezen, en moet verdachte als een ambtenaar worden be schouwd, belast met den open baren dienst en die als zoodanig geld onder zich heeft. Rest de vraag welke straf verdachte verdient, Spr. acht het bescha mend voor de polderbesturen als men ziet, dat men aan dezen man zooveel eervol ontslagen heeft verleend, omdat hy trouw en eerlyk beeft gediend' AUeeu van den polder Buitenbeheer is het ontslag niet eervol. Volgens spreker had men hem overal oneervol moeten ontslaan. Ver dachte is een oude bekende by de justitie. In 1923 had hy de geschiedenis mot de Midden standsbank, een zaak waarin ontzettend veel was geknoeid, doch waarvan hij werd vrijge sproken. Dit was niet, omdat verdachte onschuldig was, maar alleen omdat het er zoo'n jan boel was, dat men er niet uit wijs kon worden. De officier loont nog een krantenuitknipsel, waarin uitkwam, dat de publieke opinie met die vrijspraak weinig bevredigd was, doch het O.M. was het ook niet. Moreel was verdachte zeker schuldig. Ook de zaak tegen verdachte als kerkelijk ontvanger is toen zoo geloopen, omdat er niet uit wijs was te wordeu en nu verschijnt verdachte voor de derde maal. Spreker noemt verdachte een goedige lamzak of een lamme goedzak. Spr. acht deze zaak niet minder erg dan de zaak tegen den gemeente-ontvanger te 's Heerenboek, die wegens verduistering onder gely'üe om standigheden tot een jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, al heeft verdachte met eigen middelen de kassen aangezui verd, behalve die van den be- wusten polder. De verdediger van verdachte, die by den aanvang van de zit ting nietigheid van de dagvaar ding pleitte, hetgeen de recht bank bewoog zich in raadkamer te begeven, doch na heropening van de zitting verklaarde zich daarmede niet te kunnen ver- eenigeD, vaDgt thans zyn plei dooi aan met een scherpe schei ding te trekken in de aan ver dachte tenlaste gelegde verduis tering bij de verschillende pol ders. In de eerste plaats zegt spr., dat hier de principieels vraag naar voren bewezen is. Men dient daarbij te onderschei den tusscben de waterkeering voor den Calimiteuzen Polder te Terneuzen en tusschen de ande re. Immers al die andere pol ders komen aan verdachte geen cent te kart, en is door al deze osrerrol ontslagen Hier kaa al» leen nog de 7raag zyn, of het voltooid misdryt van verduiste ring nog aanwezig is, als zooda nig in dit geval de controle van dea ontvanger-griffier op een willekeurig tydstip in eene be paalde polderkas, niet het aan tal contanten aanwezig is, dat er volgens de boeken zou 'ue- hoorec te zijn, ook al wordt dit aanstonds aangezuiverd. Er bestaat voor hem geen ju- rydische verplichting om elke polderkas gescheiden ta houden van zijn privé fiaant ëa of van andere administraties. De circu laire die Gedeputeerde Stateu daaromtrent onder de aandacht van de Polderbesturen hebben gebracht, mist ofgens pleiter alle bindende kracht. Als dat an ders was zou geen enkele ont vanger, gemeente of Rijksontvan gers ooit vry uitgaan. Het is van geen belang of op elk willekeu rig moment elke cant er is, maar of die laatste cent terstond op tafel kan worden gelegd. Er blijkt dan ook uit het rapport van de rapporteurs Magendans en de Muynk dat verdachte in sommi ge polders zelfs in voor-chot stond. Volgens pleiter is hier dan ook geen sprake van verduiste ring van gelden, andere polders dan aan de waterkeering Nieuw Neuzen buiten beheer. De stuk ken in deze zaak spreken hier volgens hem zelt zoo duidelyk dat aan een veroordeeling te dier zake eenvoudig niet kan worden gedacht. Het probleem van het tskort by de waterkeering Nieuw Neu zen zit volgens pleiter vol angels en klemmen. Da voorzitter van die waterkeering heeft zelf ver klaard niet te weten waar het tekort feitelijk in zit en hoe het ontstaan is. Evenzoo verklaart het bestuurslid Moes. Beide be weren dat de boekhouding in hoofdzaak is bij de Gedeputeer de Staten en zij daarover geen inlichtingen kum-en verstrekken Volgens pleiter heeft Ged. Staten hier ook scüuld. In 1925 is bij verdachte ook al tekort gecon stateerd heigeen een gevolg was van onvoldoende controle. Over I de gemakkelijke manier waarop Ged. Staten met het geld om sprongen wijst pleiter er op, dat deze aan verdachte eens t 4000 meer zondeu dan waarom hij vroeg. Spr. legt daarvan de stuk ken over aan de rechtbank. Pleiter stipt nog eeB audere verzachtende omstandigheid voor verdachte aan. Het is n.l. over bekend dat Ged. St. in Mei j.l. een ware razzia hebben gehou den onder de secretarissen van polders waarbij toen is gebleken dat op een enkele uitzonderidg na, allen tekort hadden. Pleiter vraagt waarom die niet werden vervolgd en deze verdachte wel. Verdachte'8 floantieele omstan digheden zijn door zijn maunipu iaties o.a. met da Middenstands bank allesbehalve rooskleurig. In de e< r>te plaats is dit zijd eigen schuld. Doch bovendien is de verdachte de prooi van ziju eigen kinderen, die hem tot de ze dingen hebben aangezet. Zijn zoon is een doordraaier en zit in café's met meisjes die op hem teeren. De vad*r boet hiermede voor de streken vau zijn xoon. Pleiter hoopt dat de reentbank deze 67 jarige man het leed van de gevangenis bespaart én ver zoekt een voorwaardelijke ver- oordeeling, temeer waar Ged Staten zelf betreuren dat van deze zaak een strafzaak is ge maakt. De Officier van Justitie repli- ceerende, zegt dat indien Ged. Staten dat inderdaad betreuier, dat gevoelen alleen bestaat bij de niet-jurydische leden. Een en ander ontheft den man niet dat hij een strafbaar feit gepleegd Het belang der maatschap pij eischt dat die feiten worden gestraft. Volgens den Offici r is hier een voorwaardelijke veroor- deeling niet op syn plaats. Hier i geldt gelijke monniken gelijke kappen. AXEL, 8 Nov. 1932. De hedenmiddag te 2 uur al hier aangevangen openbare zif ting van den Gemeenteraad werd door 12 leden bijgewoond. Af wezig was de heer C. Hamelink. Voor het ter perse gaan van dit nummer kunnen we nog de volgende beslissingen melden. Aan de Kanaalkade (Noordzijde) zal nog geen straatlantaarn wor den bijgeplaatst. Aangaande verstrekking van brandstoffentoeslag aan werkloo- zen ad f 1 per week,zal ren nader voorstel volgen. Naar aanleiding van de door den heer A. Verschelling in de vorige zitting gestelde vragen om trent het in dienst nemen van personeel aan de gasfabriek, wordt door den Voorz. namens B. en W. het volgende antwoord gegeven Het is ons bij onderzoek niet gebleken, dat bij het aannemen en ontslaan van los personeel willekeurig wordt te werk gegaan. Los personeel wordt via de Ar beidsbeurs aangenomen. De Directeur is daarmede in regel en handelt zooals B. en W. hem opdroegen, nadat de Gas- commissie daartoe had geadvi seerd. De bepalingen van het Ambte naren-reglement zijn niet van toe passing op dat personeel, zooals U bekend is. Het is juist gebleken dat bij het opnemen der muntmeters een ongehuwde, die geen kostwinner is, heeft geholpen aan het opne men der meters. Het komt ons voor, dat die werkzaamheden niet aan werkloozen in het algemeen kunnen worden opgedragen. Daar voor wordt dan ook meestal een werklooze kantoorbediende aan genomen, daar hiervan kan ver wacht worden, dat ze bedreven zijn in 't rekenen (verbruikte gas en inhoud van den meter) en dat ze behoorlijke cijfers schrijven in de opneemboeken. Tegen den stank afkomstig van het Nieuwediep zijn maatregelen getroffen. Er wordt toezicht uit geoefend, dat slachtafval en an dere stankverspreidende stoffen behoorlijk worden afgedekt en „voor het vuurfje stoken" door de jeugd waren reeds maatregelen getroffen. Op de vraag van den heer P. van Bendegem over den aankoop van een strookje grond van J D. van Drongelen op den hoek van de Ds. Jan Scharpstraat, wordt verwezen naar punt 5. Op de vraag van den heer A. P. de Ruijter over het plaatsen van een brievenbus op het „Plaat je" wordt medegedeeld, dat vol gens mededeeling van den heer Directeur van het Postkantoor, zelfs met medewerking van hem, aldaar geen bus geplaatst zal worden, op grond dat het Post kantoor binnen 10 minuten loo- pens is te bereiken. Het voorstel van den heer Jan de Feijter, om 10 pet. te korten op de jaarwedden van de wet houders, waarover in de zitting van 20 Sept. j I. de stemmen staakten, werd verworpen. Toegestaan wordt het verzoek van J. Wisse om 450 M* grond in 4 perc. ad f2,50 per M. Ook wordt besloten van J. D. van Drongelen 8 Ms grond te koopen ad f3. Als keurmeesters voor de jaar markt werden benoemd de hee- ren P. de Klerk, C. A. Michiel- sen en J. K. de Putter. Toegestaan wordt het verzoek van dhr. L. Mangold om een benzinepomp te plaatsen. Het verzoek van de afd. Neu zen der Vereen, van Koffiehuis houders, enz., om de belasting voor biljarten te verminderen, wordt als ongezegeld ter zijde gelegd, met advies tot eventueel weigeren. Voorgesteld is om het tarief voor licht- en kookgas te bepalen als volgt Voor Axelde eerste 25 M8 tegen een prijs van f 0.13 per M8 en alle volgende f 0,10 per meter. Voor Neuzen 1 cent per M. hooger. Kachelgas komt op f0.05 per M8 en industriegas voor de eerste 100 M8 7 ct. en volgende 5 ct. per M. Omtrent ingekomen reclames tegen de aanslagen voor school gelden werd voorgesteld te hand haven de aanslagen van P. Rouw, GG 24, 3e klasse f 12,9b voor 3 kinderen. A. 't Gilde, 7e kl. f20,52 voor 2 ki. Jan Overdulve, I 36i, 3e kl f 5 40 voor 2 ki. TieIema". H 44, 2e kl. f 7,56 voor 2 ki. F Dieleman Flz. K 19, 2e kl f7,56 voor 2 ki. A. Koekkoek L 26, 4e kl. f 11 88 voor 2 ki. Adr. Dieleman I 89, 11e kl. f 19,20 voor 1 kind J- A. Overdulve L 33a, 4e kl. f 1188 voor 2 ki. G- Overdulve L 26, 3e kl. f5,40 voor 1 kind. L. Boeije, Q 21, 2e kl. f 10 08 voor 3 ki. Ontheffing wordt verleend aan: Ant. Riemens J lib (geen kinderen). Jac. v. Doeselaar, Oost Souburg, 3e ki. f4,05 voor 1 kind (9 maanden). ,o" J' Dieleman L 45, 4e kl. f 18,48 voor 4 ki. M. Oppeneer, Spui, 3e kl. f4,05 voor 1 kind. E. de Coninck, H 60, 9e kl. f 12,50 (10 mnd.) voor 1 kind. P- J Schelleman, f 11.02 voor 1 kind. J van den Berge, Wieringer- meer, 3e kl. f4,50 (10 mnd.) voor 1 kind. Nader verslag volgt. voor wie zich tot gewoonte maakt de huid na het scheren met een weinig „Zij"-Crême in te wrijven. Geen brandeiig gevoel of na- schrijnen meer, integendeel, Uw gezicht blijft den geheelen dag frisch en zacht. In prijzen van 20 30-45-75 ct. Heden werd ten overstaan van notaris Fanoy alhier in het hotel van dhr. H. P. Dieleman krachtens art. 1223 B.W. geveild: le de arbeiderswoning in de Oude wijk, in huur en bewoond door P. Dieleman. Kooper werd de heer Corn. Swets voor f360. 2e liet woon- en winkelhuis met smederij en erf, groot 2 Are 68 c.A., staande aan den Buthdijk alhier en bewoond door A. Maas. Kooper werd dhr. P. A. Butler q q. voor f2480. „Eerste Hulp." Voor de door de vereeniging „Het Groene Kruis," alhier te houden cursus „Eerste Hulp bij Ongelukken" gaven zich op 18 personen, n.l. 12 vrouwelijke en 6 mannelijke. Het bestuur liet allen toe. De lessen zullen gegeven worden in de Landbouwschool te beginnen met Donderdag 17 November a s. Voor deze eerste cursus neemt de heer J. C. Bom, arts alhier de leiding op zich. Te Philippine werden maat regelen genomen om den nieuwen burgemeester Dhooge feestelijk in te halen. R.«eds is een feest commissie benoemd, waarvan voorzitter is de heer Phil. M. Wijne. Autobus Axel Orerslag-Gent Blijkens achterstaande adver tentie is de autobusdienst op Gent reeds loopende. Wie het spoorboekje der Bel gische diensten nagaat, zal ont dekken, dat de bus van Overslag- Wachtebeke via Terdonck mooie verbindingen schept. Niet alleen, dat men aansluiting heeft op de lijnen via Moerbekt-Lokeren, naar Brussel, maat ook in de richting Brugge en Ostende heeft men die via Wacfatebeke, terwijl men bo vendien 's ochtends bij Terdonck de trein caar Gent kan halen, die om 8.07 te St. Pieterstation aankomt. Een tweetal comfortable bussen onderhouden den dienst in cor respondentie met elkaar. Het ware te wenschen, dat deze in derdaad gemakkelijke en vlugge dienstregeling voor de onderne mers rendeerend bieef. Vooral voor de afgelegen dorpen Zuid- dorpe en Overslag zijn ze een uitkomsh fe

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2