Gemengd Nieuws. Rechtszaken. De Zuiderzeewerken. De directeur-generaal der Zui derzeewerken verzoekt het volgen de mede te deelen Volgens een bericht in eenige bladen, waren in de uitwaterings sluizen te Kornwerderzand in de afsluiting van de Zuiderzee, twin tig scheuren waargenomen. Deze geconstateerde twintig scheuren waren aan de directie ter plaatse aangewezen. Dit bleken echter te zijn de krimpvoegen, welke in de betonconstructie zijn aan gebracht om de uitzetting en inkrimping der constructie bij temperatuursverschillen te kunnen opnemen. In de uitwateringsslui zen in de afsluiting, zijn nergens scheuren ontstaan. Het vermeende waarnemen daarvan berust op een misverstand. De burgemeester van Den Haag heeft aan de S.D.A.P. en aan het N.V.V. vergunning ver leend tot het houden op 8 No vember van een optocht, welke om half twee van Houtrust zal vertrekken en op de Van Alke- madelaan zal worden ontbonden. AXEL, 4 Nov. 1932. De agenda voor de op aanst. Dinsdag alhier te houden Raads vergadering bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Korting jaarwedde der wet houders. 4. Benoemen keurmeesters jaarmarkt. 5. Verzoeken van J. Wisse en J. D. van Drongelen om aankoop van grond. 6. Plaatsing benzinepomp bij L. Mangold. 7. Belastingverlaging voor billards. 8. Verlaging tarief licht- en kookgas. 9. Reclames schoolgeld. 10. Vaststelling gemeente-re kening e.a. over 1931. 11. Wijziging gemeentebegroo- ting 1932. 12. Bouwen marechaussee kazerne. Gisteren overleed in den heer Marinus Goossen te Spui onze oudste ingezetene. We hadden de oude krasse baas nog best eenige jaren toegedacht, toen hij het vorige jaar en ook dit jaar de autotocht der ouden meemaakte en volgens de door den burge meester ingestelde informatie's daar niet het minste letsel van had gehad, terwijl hij toch ook als anderen de versnaperingen verwerkte en zich zelfs nog een sigaartje liet smaken. Maar de mensch wikt en de beschikking is in handen van Hem, Dien men dankbaar moet zijn, dat Goossen een zoo hooge ouderdom heeft mogen bereiken. Thans is, naar we vernemen de heer Iz. Provoost, de oude beurtschipper, onze oudste inge zetene, die de volgende maand eveneens zijn 93e jaar hoopt te bereiken. Een Fancy-Fair. Misschien klinkt dit woord sommigen nog iets vreemd, maar wie wil, kan er ook bazar tegen zeggen dat ligt maar een beeije aan den opzet. En deze hangt weer af van de medewer king. Welnu, laten we maar da delijk zeggen, dat we daar geen oogenblik aan twijfelenHet geldt hier Concordia en Orelio. de harmonie en de algemeene zangvereeniging, welke beide corpsen in onze gemeente hun sporen lubben verdiend maar ze daarom nog niet hebben Dat wii zeggen niet de .gou den" sporen, in den vorm van een stevige kas. En daarom zullen de besturen dezer vereênigingen in samen werking trachten een Fancy fair te organiseeren, ten einde hun inkomsten in die mate te verhoo- gen, dat ze önbezorgd de ook voor haar bezorgde toekomst tegemoet kunnen gaan. Verschillende omstandigheden toch zijn oorzaak, dat de inkom sten gedaald zijn en crediet is tegenwoordig ook een gevaar lijk woordi en dus zal men de burgerij een lijst presenteeren om deze in een of anderen vorm, hetzij door bankpapier munt waarde of in natura de gelegen heid te schenken van hare be langstelling te doen blijken. Ook zullen verschillende ver vaardigde voorwerpen (dat geldt misschien vooral de dames gaarne in ontvangst worden ge nomen. En waar men zich als datums 2224 Febr. voorstelt, kan er in de winteravonden nog heel wat geknutseld worden. Dus meisjes en jongens, da mes en heerenwerkt allen mede, maar zegt tegen niemand wat u gaat maken, want dan is de aardigheid» er af. Wie daar niet aan meedoet, zal men wel inlichten hoe hij op andere wijze I kan steunen. Werkverschaffing. Dat men noch van Regeerings- wege, noch van wege de Provin cie en ook niet in de gemeenten stil zit ten aanzien van de werk verschaffing, moge blijken uit het geen we deze week hieromtrent van bevoegde zijde vernamen. Zoo worden in onze gemeente eenige graafwerken uitgevoerd, voorzoover nog krachten beschik baar zijn, terwijl ook op den ak ker volop werk is en ook op de fabrieken te Sluiskil is weer een dreigende stagnatie tot oplossing gekomen. Dit laatste feit verdient zeker wel waardeering en voor de di rectie van de l'Azote en voor onze gemeentelijke bemoeiing, de be trokken commissie en met name den burgemeester. Het is een ietwat teer punt om aan de pu bliciteit prijs te geven en we zullen er daarom niet op ingaan. Maar vermeld mag toch, dat de houding van sommige werklieden aldaar van dien aard was, dat er ernstig over gedacht werd daar geen Axelsche krachten meer te werk te stellen. Dit zou een maatregel zijn, die voor onze ge meente van groote beteekenis zou zijn en zeer nadeelige gevolgen met zich zou brengen. We kun nen daarom niet genoeg erop aandringen, dat men het toch waardeere, als men te werk ge steld wordt en toone niet met woorden maar ook door daden, dat men in werkelijkheid „werk willig" is en men het niet aan zichzelf te wijten heeft, dat men in ledigheid zijn uren slijt, tot men geroepen wordt om van „steun" het hoognoodige in ont vangst te komen nemen. Het zijn gelukkig enkelingen, die een zoodanige raad van noode heb ben, maar zij kunnen het voor zooveel anderen bederven. Gelukkig, dat in dit geval door tusschenkomst van het hoofd onzer gemeente het gevaar schijnt geweken en het bij bedreiging is gebleven. Maar er zijn dan ook natuurlijk maatregelen getroffen, die een geregelden voortgang van den arbeid waarborgen, terwijl intusschen dat gevaar b I ij f t hangen. Een andere gebeurtenis op dit gebied is, dat Woensdag alhier een spoedeischende vergadering werd belegd van burgemeesters uit deze omgeving, teneinde be spreking te houden met den inspecteur der werkverschaffing in onze provincie, den heer Ir. C. Stevens te Goes. Aan dezen was ter kennis ge bracht, dat in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen een tekort aanarbeids krachten bestond in verband met den seizoensarbeid, terwijl in dit gedeelte, in Oost Z-VI, een teveel bestaat. En hoe aange naam tegenwoordig de vraag om arbeiders moge klinken, toch is het niet gemakkelijk daar een plotselinge oplossing voor te vinden, in verband met den afstand, huisvesting, enz. Maar we hopen dat in samenwerking met den Rijksbemiddelaar, den heer Melse, te Middelburg een en ander geregeld zal kunnen worden. De haren ran Terneuzen. Bij het wetsontwerp tot ve - klaring van het algemeen nut der onteigening voor uitbreiding van de havenwerken in Terneu- zen is een toelichting gevoegd, waarin o.m. het volgende is te lezen t De haven van Terneuzen is voor haar bedrijf bijna geheel aangewezen op het achtergelegen deel van België en Noord-Frank rijk als achterland, voor welk dichtbevolkt en nijver gebied haar geografische ligging zeer gun stig is. Het Terneuzensche havenbe drijf is voornamelijk gericht op het transitoverkeer. Uit den aard van dit bedrijf vloeit voort de behoefte aan uitgestrekte opslag terreinen. Sedert geruimen tijd voldoen de bestaande inrichtingen niet meer aan de verkeersbehoeften aldaar. Aan de toenemende vraag naar losgelegenheid en opslag ruimte kan niet steeds in vol doende mate worden voldaan. Het is te verwachten, dat, indien het economisch leven zich gaat herstellen, de behoefte aan uitge breidere haveninrichtingen te Ter- neuzen zich sterk zal doen gevoe len. Daarom is een plan ontwor pen, dat beoogt den aanleg van een 3-tal kanaalhavens nabij Sluiskil waarvan verwacht mag worden, dat zij in de naaste toe komst voor de ontwikkeling van het havenverkeer van Terneuzen voldoende zullen zijn. De werken omvatten le. Het maken van drie in open gemeenschap met het Ka naal van Terneuzen staande ha venbassins aan de Oostzijde van dit kanaal tusschen de Zevenaar- straat en de bruggen over het kanaal te Sluiskil, onderscheide- lijk lang, gemeten langs de as, ongeveer 640, 830, en 880 m, breed, gemeten loodrecht op de lengte-as. 125 m en een bodem diepte gelijk aan die van genoemd kanaal, thans 8.75 m onder ka- naalpeil, welke diepte zoo noodig I naar behoefte zal worden ver groot 2e. het maken van een haven terrein ten Noorden, tusschen en ten Zuiden van de havenbassins onderscheidelijk breed 120, 240 240 en 120 m, dat komt te lig gen op 1 50 m boven kanaalpeil 3e. het maken van kaaimuren langs de boorden der bassins, naar gelang van de behoefte; 4e. het aanleggen van goede rensporen op het haventerrein 5. het aanleggen van bestra- tir gen, alsmede het plaatsen van loodsen enz. 6e. het aanbrengen van een weg, loopende van den overweg ten Noorden van het station Sluis kil tot aan de Zevenaarstraat 7e. het graven van waterlei dingen in den Koegorspolder. De uitvoering van deze werken wordt geraamd op f9,350.000. Het ligt in de bedoeling reeds aanstonds alle benoodigde terrei nen aan te koopen, doch den aan leg voorshands te beperken tot de Noordelijkste haven. De kosten van dezen eersten aanleg worden geraamd op onge veer f 3.000 000. Voor de uitvoering hiervan is overeenstemming verkregen met het provinciaal bestuur van Zee land en met het gemeentebestuur van Terneuzen, welke besturen in de kosten bijdragen toezegden van f 250 000 en f 200.000, te be talen in 30 jaren. De ontvanger van het grens- kantoor te Koewacht, de heer J J. de Vuijst, wordt met 1 Januari a.s. verplaatst naar het grenskan- toor te Nispen (N.-B Versterking der Belgische douanediensten. In verband met de ta'iooze ge vallen van frauduleuzen invoer van vee uit Z.-Vlaanderen naar België heeft het Belgisch Tolbe- heer besloten de kommiezenpos- ten langs de grens te verdubbe len, terwijl nauwe samenwerking met de gendarmen voorgeschre ven wordt. Tevens is door ver schillende dienstoversten gevraagd een bijzondere strook te bepalen langs de grens, waarin na zons ondergang het vervoer van vee verboden zou worden. Muziekbeoefening in Zeeuwseh- Viaanderen. Men schrijft uit Breskens Het is algemeen bekend, dat in W. Zeeuwsch-Vlaanderen, se dert de oprichting van den mu- ziekbond aldaar, een enorme voor uitgang op muzikaal gebied is verkregen, hetgeen o.m. voldoen de reeds is gebleken uit de ver slagen der gehouden concoursen. Thans bleek een en ander op nieuw op een Zondag j.|. te Eec- loo (B) gehouden solisten-con cours voor blaasinstrumenten, dat stond onder toezicht der Federa tie voor Harmonieën en Fanfaren van België. Eerste prijzen werden behaald respectievelijk in de 3e, de 2e, de le en de hoogere af- deeling door de heeren Joz. Ris- seeuw te Oostburg op bugleA. Wage- te Zuidzande op bariton J- C. Rieteco te Oostburg op trompette; P. Verhage te Zuid zande op clarinet en een 2e prijs door Pn. de Vuijst te Oostburg op bugle. De heer J. A. Gossije te Oostburg, die reeds eerder te Bergen op Zoom er. Steenbergen eerste prijzen heeft behaald, ver overde te Eecloo in de afdeeling uitmuntendheid den eersten prijs, en den prijs, uitgeloofd door de stad Eecloo. Voor de beste groep van 4 blazers behaalden de vier leden van de Harmonie van Oost burg de onderscheiding in de eerste klasse te worden geplaatst. MI JNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Handelsregister. In de week van 17—24 Oct. werd bij het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen aan gifte gedaan van de volgende Inschrijvingen Van Acker en Compagnie, Sas van Gent, bouwexploitatie. Venn. C. F. van Acker, Sas van Gent, J. J. Colsen, Tcrhole (Hontenisse), G H. Kooman, Terneuzen (Sluis kil) en J. F. de Waal, Kuitaart (Hontenisse). „De Hoop" Breskens, brood- en banketbakkerij. Eigenaar I. Ph. Wesdorp. Ter Neuzen Watersupplying Service Doppegieter and de Doel- der, het voor gemeenschappelijke rekening koopen, verkrijgen, ver- koopen en leveren van drink- en voedingswater voor stoomketels aan schepen en particulieren, alles in den ruimsten zin. Venn. J. P. F. Doppegieter en P. C. de Doelder. Cornelis van de Wege, Groede, Kruisdijk, aardappelhandel. Opheffingen Gebr. de Boever, IJzendijke, Pyramide, vlasserij. N V. Eerste Zeeuwsche Textielonderneming „Zeelandia", Axel, Nieuwe weg 98, weverij van lijnwaad en katoen en den handel daarin. Vereffenaar J. A. van Rompu, Terneuzen. „La Maison de Com merce", IJzendijke, café. Armand Temmerman Co., Sas van Gent, import van het waschmiddel „Lessivite". Zeeuwsche Vuuraan- stekersfabriek Koopman en Van Dixhoorn, Terneuzen, fabriceeren van vuuraanstekers en aanver wante artikelen. Terneuzen Simon van Hoeve ge welddadig heeft gestompt, f 30 s. 10 d. h. J. A. A. Ph., 32 j., werkman te Terneuzen omdat hij Rachel Riemens op den gror.d heeft ge worpen, f 10 s. 5 d. h. D. R., 31 j., werkman te Ter neuzen, omdat hij A. L. Stoffels een stomp in het aangezicht heeft gegeven, 14 d. gevang. P. J. d. K., 25 knecht te Graauw, omdat hij A. Boënne vuistslagen in het gezicht heeft gegeven, f 15 s. 10 d. h. F. B., 56 j., paardenslager te Clinge omdat hij Isabella Vlae- ming heeft bedreigd met een mes, 14 d. gevang. J. B 36 j., arbeider te Philip pine, omdat hij zich heeft verzet tegen de marechaussée, toen hij wegens dronkenschap werd op gebracht, f 15 s. 10 d. h. J. M., 24 j varensgezel te Hoek, omdat hij te Terneuzen den Opperwachtmeester W. Don ker en den marechausée Hoog- strate heeft beleedigd, f25 s. 10 d. h. L. d. S-, echtgenoote van C. M., 40 j., zonder beroep te Clinge, omdat zij Leonore Ferket heeft beleedigd, f5 s. 2 d. h. Fr. de S., 47 j., arbeider te Clinge, omdat hij Philomena de Caluwé heeft beleedigd, f 10 s. 5 d. h. Fr. de K., 67 j., landbouwer te Hulst, omdat hij te Stoppeldijk een dier pijn of letsel heeft ver oorzaakt door een rund aan een zeer kort touw vast te binden, waardoor het dier voortdurend met gestrekten hals en met den neus op den grond van het wei land stond, f25 s. 10 d. h. Kantongerecht te Ternenzen. Strafzitting van 25 Oct 1932. Veroordeeld wegens overtre ding van de Motor- en Rijwiel- wet J- J- D., Sluiskil f 10 of 10 d. h.; P. L., Hulst, f5 of 3 d. h. D. d. V., Axel, f3 of 2 d. h. E. F. v. E., Sluiskil, f 1 of 1 d. h F. L. v. d. MClinge, f5 of 3 d. h.G. P. V., Axel, f 10 of 5 d. h.F. J. M., Axel, f5 of 3 d. h.E. M d. D., Philippine, f3,50 of 3 d. h.E. F. B., Phi lippine, f 1 of 1 d. h. Loterij wet W. A. d. J., Axel, ontsl. rechtsv. Jachtwet L. d. C., Westdorpe, vrijspr. Winkelsluitingswet C. P. R., Philippine, vrijspr. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 13698.53, terugbetaald f 10037.71. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4638. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 6 NOV. 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Vooim. 9.30 ure Ds. J. S Post. Catech. Zond. 38. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Hooglied 6: 10—13. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Politierechter te Middelburg. In de zitting van 1 November werden de volgende vonnissen uitgesproken J. W. den D., 19 j., varensge» zei te Zaamslag omdat hij te Slagersknecht gedood. Te Zutphen is de 21-jarige slagers knecht van Oach in aanraking gekomen met 'n anderen wiel rijder, waardoor hy kwam te vallen. Daar hij op weg was naar het slachthuis, had by de noodige Jagersmessen in één zyner zak ken geborgen. By het vallen op straat is een der messen hem ie de rechterlies gedrongen. Het slachtoffer is een uur na het gebeurde overleden. Een rmar schilder. Aan de woning van een caféhouder te Rotterdam vervoegde zich een man die zeide de patroon te zyn van eenige schilders, die aan den gevel werkten. Het dienst- meisj dat alleen thnis was, liet hem binnen, waarop de „patroon" zich naar den zolder begaf, om naar hy zeide vandaar het werk der schilders gade te slaaD. Even later hoorde het meisje echter geritsel in de slaapkamer. Zy ging kijken en zag den z g. schil derspatroon voor de linnenkast staan. De man, zich betrapt zien de. greep het meisje by de keel wierp baar een doek over het hoofd en bond haar aan het le dikant vast. Vervolgens nam by de vlucht, zonder iets buit te hebben kunnen makeD. Toen het meisje, dat tydons de worstelig in zwym was geval len, weer by kwam, riep zy luid' keels om hulp. Buren kwamen op het geroep at en bevrydden baar. De politie zoekt naar den voort" vluchtigen d»dert

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2