„Zij" Crème 4 Binnenland. Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. Amerika en Engeland zijn het er over eens, dat de vaststelling der bewapeningsvermindering een zaak is, welke allereerst de nog niet ontwapende mogendheden aangaat. Aan de andere zijde, is men het er evenwel over eens, dat de ontwapeningsonderhande lingen te Genève eerst dan tot werkelijk prachtisch nut zullen kunnen zijn, indien Duitschland er aan zal deelnemen. Amerika stemt stilzwijgend in met de Engelsche opvatting, dat de kwestie hoe de moeilijkheden ontstaan door het vertrek van Duitschland uit de Ontwapenings conferentie, moeten worden op geheven door een bespreking tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland. Engeland en Amerika zijn het er over eens, dat onvoorwaarde lijk moet worden vastgehouden, aan het principe der niet-herbe- wapening. Bulgarije. Te Sofia is de herfstzitting van de Bu'gaarsche Sobranja door koning Boris geopend. Het kwam hierbij tot een ern stig incident, toen koning Boris zou beginnen met het uitspreken van de troonrede. De 31 communistische afge vaardigden verhieven zich van hun zetels en riepen in koor: „Weg met de fascistische re geering". In de zaal en op de tribune brak een oorverdoovend rumoer los. De communisten werden door de overige afgevaardigden uit de zaal geslagen, terwijTmen hun intkokers en deksels van de lessenaars achterna wierp. Zicht baar opgewonden en met scherpe stem las de koning daarop de troonrede voor. Hierna verliet de koning onder gejuich de Sobranja. minste wordt gehouden op het peil van 193! 60. de verho.iging der rente voor nieuwe voorschotten van 4s/4 tot 5 pet. ongedaan gemaakt wordt 7o. door de rijksfondsen weer kapitaal voor vereenigings- en gemeentebouw wordt beschikbaar gesteld onder voorwaarden om trent rente en aflossing, die niet bezwaarlijker zijn dan die der rijksvoorschotten 80. aan de verleening van voor schotten door het Rijk of door de rijksfondsen geen voorwaarden verbonden, waardoor het type der te bouwen woningen wordt ge drukt. Tenslotte wordt den minister gevraagd of hij thans niet het tijdstip gekomen acht, dat van overheidswege bijzondere maat regelen worden getroffen om het heffen van onredelijke huurprijzen tegen te gaan. Nationale Woningraad. De Nationale Woningraad heeft een adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin wordt aangedrongen op het treffen van een aantal maat regelen in verband met den in vloed van de huidige crisis op de woningvoorziening en woning exploitatie door vereenigingen en gemeenten. teneinde de moeilijkheden, welke de crisis bij de woning exploitatie veroorzaakt, en de ge varen, die de crisis voor het peil van de volkshuisvesting doet ont staan, zoo goed mogelijk het hoofd te bieden, verzoekt de Nationale Woningraad den Minister te wil len bevorderen, dat lo. de lastenverdeeling tusschen Rijk en Gemeenten met betrekking tot de tijdens de oorlogscrisis gebouwde woningwetwoningen wordt herzien in dier voege, dat het Rijk van nu af aan ook zal deelen in de z.g. extra-tekorten op de exploitatie van deze wo ningen, voorzoover die tekorten niet het gevolg zijn van verkeerde handelingen, verkeerd beleid of nalatigheid van de zijde der be trokken gemeente of corporatie; 2o. de rente der tegen 6 pet. door het Rijk ingevolge de wo ningwet verleende voorschotten wordt verlaagd 3o. in gevallen,'waarin, hetzij tengevolge van de daling van den loonstandaard, hetzij door andere oorzaken de huurwaarde in den zin van het rapport-Vliegen van met rijkssteun ingevolge de Wo ningwet gebouwde vereenigings- of gemeentewoningen lager is geworden dan de huidige huur prijs, deze huurprijs wordt ver laagd en in de kosten dezer ver laging naar evenredigheid door het Rijk wordt bijgedragen; 4o. in gemeenten, waar nog geen huurtoeslagen aan werkloo- zen gegeven worden, deze alsnog worden ingevoerd en dat de be staande Rijksregeling wordt ge wijzigd in dien zin, dat de huur- toeslag wordt gegeven los van het aan den werkloozensteun ge stelde maximum 5o. rijksvoorschotten ingevolge de Woningwet worden verstrekt op zoodanige schaal, dat de ver eenigings en gemeentebouw ten Havenwerken in Ternenzen, Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot ver klaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erf dienstbaarheden en andere zake lijke rechten noodig voor uitbrei ding van de havenwerken in Ter- neuzen, behoorende tot het ka naal van Terneuzen. De uitvoering van deze werken wordt geraamd op f9,330 000. Het ligt in de bedoeling reeds aanstonds alle benoodigde ter reinen aan te koopen, doch den aanleg voorhands te beperken tot de Noordelijkste haven. De kosten van dezen eersten aanleg worden geraamd op on- veer f3,000,000. Voor de uitvoering hiervan is overeenstemming verkregen met het provinciaal bestuur van Zee land en met het gemeentebestuur van Terneuzen, welke besturen in de kosten bijdragen toezegden van f 250,000 en f 200,000 te be talen in 30 jaren. Naar Het Volk meldt, zal een ooggetuigeverslag van den socialistischen „hoogtijdag" op gramofoonplaten worden opge nomen en op Woensdag 9 No vember door de V A.R.A. worden uitgezonden. AXEL, 1 Nov. 1932. Aan belanghebbenden zij mede gedeeld, dat met ingang van a s. Donderdag 3 November het kan toor van den Rijksontvanger is verplaatst naar de Prins Hendrik straat. De opbrengst van de speld jes-collecte ten behoeve van het plaatselijk crisis-comité, Zaterdag alhier gehouden, bedroeg f98. Het bericht in ons vorig nummer omtrent onze gemeente- begrooting eischt nadere toelich ting. Het bedrag ad f120476,62 betrof het fotaal van be saldo's over de verschillende hoofdstuk ken. Waar dit het laatst stond afgedrukt, hadden we het begroo- tir.gstotaal over het hoofd gezien. In werkelijkheid is het totaal der begrooting voor'33 f 244.199 59. Voor den nadenkenden lezer viel dit reeds in het oog, in ver band met een geraamde belasting opbrengst van f108 263, wat een bovenmatig percentage zou zijn. Nat najaar. Regen en nog eens regen is I wat we hooren en zien, zoodat tal van laag gelegen weiden en landen weer onder water staan, al is hierin de laatste jaren veel verbetering gekomen. Maar dan de wegen 1 De binnenwegen zijn van dien aard, dat men er niet dan per auto of ander rijtuig over kan. Men moet een buitenman zijn of dagelijks op de baan zijn om het zich te kunnen voorstellen. Een vaag beeld: Stel u voor een smalle steenweg, waarnaast aarden bermen, die doorploegd zijn van wielslagen, zóó diep, dat men er tot de knieën in staat. Bovendien zijn die gaten geheel met modderig water gevuld. Wee dus det) voetganger of wielrijder, die op zoo'n smallen keiweg een auto of bietenwagen ontmoet, zoodat hij genoodzaakt is van den weg te gaan En zelfs die voertuigen weten niet meer op de verharde baan te komen, als ze eenmaal voor elkaar hebben moeten uitwijken. Daarom kan het niet genoeg gezegd worden maak breede wegen. Maar ook voor de werkzaam heden op den akker is het natte weer erg storend, juist nu men midden in de bietencampagne zit en ook nog veel aardappelen moeten gerooid worden. Men kan met een wagen bijna niet op of van het land komen, terwijl de plotseling en met groote tusschen- posen gietende regenbuien het werk bemoeilijken en de men- schen soms doornat naar huis moeten terugkeeren. De keerzijde van de medaille is weer zoo zei men ons dat nu het werk wat langer duurt en er een heele week ge werkt moet worden voor hetgeen anders in 2 of 3 dagen gebeurt, zoodat de werkloosheid er wat mede wordt vertraagd. Maar toch geven wij de voor keur maar aan een heldere lucht en stralend zonlicht, waarvan we bij het schrijven dezer regelen, als bij uitzondering weer mogen genieten. R.K. Bewaarschool. De tijden, dat een bewaar school uitsluitend dient als bergplaats van kleuters, die men niet zonder toezicht kan laten en deze op ouderwetsche wijze worden bezig gehouden met spelletjes en liedjes, zijn ook voor bovenstaande inrichting voorbij. Sedert korten tijd zijn een tweetal Liefdezusters van Zuid- dorpe belast met de leiding dezer school en is mej. Marie de Rijke van haar taak ontheven. Het doel is om de „bewaarschool'' meer aan de eischen van den tijd te doen aanpassen en de kleuters te „onderwijzen" voor zoover de jeugdige hersentjes daar ontvankelijk voor zijn. Op zichzelf is dat een verbe tering en zal ook mej de Rijke dat hebben ingezien. Maar toch kunnen we ons voorstellen, dat het haar hard zal zijn gevallen van de kinderen afscheid te ne men. Ook verscheidene ouders zullen dat gevoeld hebben, want zij was toch de tweede moeder der kinderen en zoo kunnen we het alleszins begrijpelijk achten, dat er onder hen zijn, die uit er kentelijkheid en als souvenir nog wel het een of ander voor mej. de Rijke en haar trouwe zuster willen doen. Het is meestal maar de vraagwie begint ermee En als er één schaap over den dam is, dan volgen er meer. Autobus Axel - Gent. Naar we vernemen, zal de autobusdienst van Axel naar Overslag worden waargenomen door de garage „Cito" alhier, die dagelijks voorloopig twee diensten en bij voldoende deel name drie, zal inleggen, vertrek kend 6.45 en 7.45 nam. van hier en terugkomend 7 30 en 8 30 nam. Vrijdags is er een middagdienst op de markt te Gent en des Zondags zal gereden worden om 11.45 v.m. en 8 15 nam. Alles in aansluiting met de autobus Overslag-Wachtebeke— Gent, maar natuurlijk ook met de treinen Wachtebeke—Lokeren -Brussel en Wachtebeke—Sel- zaete Eecloo - Brugge. De cor respondentie is zóó geregeld, dat men om 6.45 vertrekkend, reeds te 11 uur in Brussel kan zijn. brievenbesteller te Westdorpe, in dezelfde functie verplaatst naar Kruisland. De heer Vercauteren, be steller te Sas van Gent, is over geplaatst naar Zevenbergen (N.- B). Tot kommies-verificateur der directe belastingen te Sas van Gent is benoemd de heer J. van de Putte, thans als zoodanig te Rotterdam. De brugwachter J. van Kerk- voort te Sas van Gent is met ingang van 1 Nov. a.s. overge plaatst naar Middelburg. werkt zacht en weldadig; Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoon heid onder haar aanraking. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Te Hoek ontstond Zaterdag brand bij den vrachtrijder W., toen hij zijn auto benzine gaf bij het licht van een stormlan taarn. De benzinedamp ontplofte en in een ommezien stond de auto in brand. Gelukkig stond de wagen op straat en werd door tal van menschen de brand ge- bluscht. De W. had eenige ernstige brandwonden bekomen. Laat het een waarschuwing zijn voor anderen Huisslachtingen. Nu de tijd weer aanbreekt, dat velen een varken voor eigen ge bruik slachten willen, is het wel licht niet van belang ontbloot nogmaals de aandacht te vestigen op de bepalingen van de Crisis- varkenswet, voor zoover zij be trekking hebben op de huisslach tingen. Vrijgesteld van het betalen van rechten zijn n.l. degenen, die a. lid zijn van de Gewestelijke varkenscentrale, binnen welk ge bied hij woonachtig is I b. hoofd zijn van een gezin, waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar, voorafgegaan aan dat, waarin hij een aanvraag, om een akte van vrijstelling doet, niet meer dan f2500 bedraagt. (Indien meer dan één varken in het kalenderjaar geslacht wordt, wordt rekening gehouden met het aantal leden, waaruit het gezin bestaat en is het maximum be drag van het zuiver inkomen op f 2000 gesteld) c. het varken ten minste 4 maanden zelf hebben gemest d. gewoon zijn varkens voor gezinsgebruik te mesten; e. in het bezit zijn van een akte van vrijstelling, af te geven door de Gewestelijke varkens centrale. Gevonden. Onderstaande goederen zijn door de eigenaars als gevonden te bekomen bij de daarachter staande adressen Portemonnaie met inhoud, veld wachter Griep. Boodschaptasch, M. Scheele, Julianastraat 114. Hcngstenkeuring Oostburg. De najaarskeuring vanwege de Prov. Reg. Commissie j.l. Vrijdag te Oostburg gehouden had den volgenden uitslag: Goedgekeurd en opgenomen in het keurstamboekLeon van Al. Bonte, St. Kruis, Brin d'Or van E. A. Temmerman, IJzendijke, Lion van P. Milliano, Oostburg, Burrhus van J. Nortier, Oostburg, Jarnac van Gebr. Aernoudts, Sluis en Priméra (pas ingevoerd) van dezelfde. Goedgekeurd voor 5 jaar Gaston en Gascon van Gebr. Aernoudts, Albion en Avenir van Wed. Lannoije, Aardenburg, Rip- polyte, Mars en Bonzar van G. Buijsse, Biervliet, Mastoc van F. d'Hoore, Sluis, Comte van F. Dieleman, IJzendijke, Pacha van S. de Vlieger, IJzendijke en Condé van L. Blondeel, Aardenburg. Goed voor 1933 en keurstam boek: Odin en Idéal van Gebr. Aernoudts, Walter en Lion van Milliano, Doris van Temmerman, César en Tsjaha van d'Hoore, Mayeur van F. C. Dieleman, Waterlandkerkje, Espoir van Blon deel en Estappé van Em v. d. Hauwe, Bouchaute. Goed voor 1933 (niet inge schreven) Jonas en Josseline van Aernoudts, Successeur van d'Hoo re, Willem van F. Dekker, Axel en Carlo van Wed. Lannoije. Uitgesteld 1, afgekeurd 9, ge toond 4. Goedgekeurd ondanks cornage Gaston van Aernoudts. Zeeuwsche Luchtlijnen. Vorige week Donderdag kwam de heer A. V. van Sas van Gent aan den Zwartenhoek in botsing met de tram, juist toen daar de weg werd overgestoken. De chauffeur kwam met den schrik vrij, doch de auto werd tamelijk beschadigd. Ged. Staten van Zeeland gunden het verbeteren van het gedeelte van den weg Koewacht— St. Jansteen, buurt Heikant, aan W. J. en A. de Bruijn te Ter neuzen voor f 38 092. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de heer Art, de Coocker Zaterdag kwamen te Vlissingen de burgemeesters van Vlissingen en Knocke met nog enkele andere heeren, die bij het Zeeuwsche vliegwezen zijn betrokken, bijeen ter bespreking van het uitbreiden der Zeeuwsche luchtlijnen naar België. Naar de „Midd. Crt." mede deelt, zal in 1933 vermoedelijk gevlogen worden van half April tot half Octobervan begin tot eind Juni 3 dagen per week, en ook in September. In Juli en Augustus dagelijks en dan ook van Vlissingen naar Knocke, zoo mogelijk in aansluiting met de luchtlijn Knocke-Londen. Ook zullen de tarieven belangrijk ver laagd worden, zoodat men b.v. voor f 25.50 een retourtje heeft op Vlissingen-Amsterdam en f 17 op Rotterdam. Dat Zeeuwsch-Vlaanderen geen stopplaats kreeg in dezen lucht- omnibusdienst, aldus schrijft de „Midd. Crt.", is, naar verluidt, te wijten aan het feit, dat men daar nog niet tot een bevredigende oplossing van de vliegveldquaes- tfe is kunnen geraken. Men ver zekerde ons echter, dat hieruit allerminst tot een onvriendelijke gezindheid van de K.L.M. ten opzichte van ZeeuwschVlaande* Ten besloten mocht wordem 15-jarig meisje verbrand. Vrij dagavond heett te Hans weert een ernstig ongeval plaats gehad. Omstreeks half zes was de ca féhouder P. Schouwenaar bezig wat benzine af te tappeD, waar in hy werd bijgestaan door zyn 15-jarig dochtertje Marie. Waar schijnlijk heeft het meisje haar vader bijgelicht met een kaars of lampje, althans de benzine in het vat, vatte vlam en een ont ploffing volgde. Het vat was ge plaatst in een klein gebouwtje achter het café, een voormalige bakkerij. De vlammen van de brandende benzine deelden zich direct aan de omgeving mede, en in een oogwenk stond het ge bouwtje in lichte laaie. Het was onmogelijk voor beide personen om door de deur een heenkomen te zoeken. Door het wegslaan van een paar dakpan nen wist S. zich uit het branden de gebouwtje te redden. De 15- jarige Marie kwam in de vlam men om. Haar vader werd met hevige brandwonden overdekt opgeno men. Dokter Nieuwenhuizen uit Kruiningen verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den man is ernstig. Zyn overbrenging naar het zieken huis te Goes was noodzakelijk. De motorspuit van Hansweert slaaagde er na een half uur in de brand te bedwingen. Alles brand de totaal af. Nader vernemen we, dat Zon dag ook de vader, de heer Sch. aan de bekomen brandwonden in het ziekenhuis is overleden. Te Heinkenszand zag een landbouwer zijn paarden met een wagen bietenblaren aan het hek van de hofstede staan, doch miste den voerman, zyn 75-jarige arbeider J. K. Toen de boer ging kyken, vond by den man op eenigen afstand voorover op den grond liggen. De levens geesten waren geweken. Als gevolg van het onder zoek naar het ledigen van offer bussen in de basiliek te Ouden- boscb, heeft de marechaussee aldaar, aldu9 de ,Msb.", een

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2