Uw wensch Kerknieuws. Gemengd Nieuws. gend noodzakelijk is, dat maat regelen worden getroffen le. om zooveel mogelijk exe cuties en faillissementen te voor komen 2e. om credit te verschaffen en spreekt als haar overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dat de regeering met den meesten spoed overgaat tot ingrijpende maatregelen terzake het crediet- vraagstuk in den landbouw, draagt aan het bureau op, de regeering te verzoeken deze motie te mogen toelichten". Bij de rondvraag werd de wen- schelijkheid uitgespraken, dat het maalpercentage, ingevolge de tarwewet, zal worden verhoogd, dat de roggeteelt spoedig zal worden gesteund, vooral in de veenkoloniën. Vanuit de vergadering werd hulde gebracht aan de groote werkkracht van den voorzitter van het K N.L.C., die zeer veel voor den Nederlandschen landbouw doet. De Crisis varkenswet. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld Wat is de meening van den Minister omtrent de volgende be zwaren van de boeren tegen de Crisis-varkenswet dat de prijzen der varkens op zettelijk ver beneden de pioduc- tiekosten gehouden worden dat de boeren te lang moeten wachten aleer zij geld voor door hen geleverde varkens ontvangen dat de boer noch bij het we gen der geslachte varkens, noch bij qualiteitsbepaling tegenwoor dig kan zijn dat het gewichtsverlies abnor- normaal groot is, omdat de tijd tusschen leveren en slachten te ruim is, soms 3 a 4 dagen, en in dien tijd de dieren voedsel noch drinken krijgen Is het den Minister bekend dat het „merken" door velen in strijd geacht woidt met de die renbescherming en hoe is zijn meening ten aanzien van deze opvatting Is de Minister overtuigd dat de uitvoering der wet in goede handen is Wil de Minister meedeelen waarom „de handel" uitgescha keld is Is de Minister bereid alles in het werk stellen om de uitvoe ring van de Crisis-varkenswet te doen beantwoorden aan de be doeling om de varkensmesterij te steunen en loonend temaken? De Nederlandsche Maat schappij van Handel en Nijver heid dringt er bij de Tweede Kamer op aan de voorgestelde verhooging van invoerrechten niet aan te nemen. De Tweede Kamerleden Feber en Kortenhorst hebben amendementen ingediend op het wetsontwerp tot het heffen van opcenten op de invoerrechten, waarvan de strekking is Indische uitvoerproducten als alcohol, suiker en thee van deze verhoc- ging vrij te stellen. Het Tweede Kamerlid Kor tenhorst heeft een amendement voorgesteld, strekkende om de voorgestelde verhooging van den accijns op bier niet aan te nemen Examen üyksTeld wachter. Officieel wordt bekend gemaakt dat in den vervolge voor het deelnemen aan het onderzoek naar de geschiktheid voor de be trekking van Rijksveldwachter, een examengeld van vijf gulden is verschuldigd, welk bedrag op de postrekening van den voorzit ter der examencommissie vóór een door dezen te bepalen datum moet worden bijgeschreven of gestort. AXEL, 25 Oct. 1932. Reeds eenigen tijd werd in den boezem van de Chr. Besturenbond aihier de vraag in overweging genomen, wat er met de nade rende wintermaanden gedaan zou kunnen worden voor de werk- loozen. Het weer is dan niet steeds van dien aard, dat men zich buiten kan ophouden en het zoeken of vragen naar arbeid heeft dan voor de meesten geen zin, om de eenvoudige reden, dat er geen werk te verrichten is. En waarmede zal men dan de uren, dagen en weken van gedwongen ledigheid slijten Zeker, die vraag dringt zich op en vooral voor de ongehuwde werkloozen en hen die nog in de kracht van hun leven zijn en enereïe'genoeg bezitten, om hun tijdj b;nuttenen hun zinnen te verzetten. Meer en meer heeft intusschen het antwoord op die vraag vasten vorm gekregen en zoo is uit enkele ingezetenen een comité samengesteld, ten einde de gele genheid voor ontwikkeling en ontspanning te scheppen. Voor zitter van dit comité is de Edel Achtbare heer F. Blok, burge meester, en secretaris de heer Joh. van Driel, terwijl naar we vernemen, naast tal van andere notabele personen ook de heeren wethouders dezer gemeente hunne medewerking hebben toegezegd Als gevolg van een en ander is door de Chr. Besturenbond een cursus in het leven geroepen en worden reeds gedurende eeni gen tijd Fransche taallessen ge geven in een lokaal van de Chr school onder leiding van het hoofd dier school, den heer J de Ridder. Het zou eenigszins voorbarig zijn om erop vooruit te loopen omdat het arbeidsveld in dezen ruim is, maar toch kunnen we ons voorstellen, dat de commissie nog zeer veel nuttigen arbeid op dit terrein zal kunnen verrichten en hopen we dat zij in de ge legenheid zal zijn tal van avonden te organiseeren, die tot ontwik keling en ontspanning zullen leiden van de talrijke menschen, die door de werkloosheid tot ledigheid genoopt zijn. Ofschoon los van bovenge noemd comité, mogen we ook in dit verband wel aanstippen, dat gisterenavond de cursus is aan gevangen voor land- en tuin bouw, welke is ingesteld op initiatief van den heer F. C. Zonnevijlle, alhier. Bekend is, dat deze zich in verbinding heeft gesteld met de verschillende werkliedenorgani- satie's hier ter stede, met het gevolg, dat de besturen aan den Gemeenteraad een verwarmd en verlicht lokaal in de openbare school vroegen en verkregen. Behalve door den heer Zonne vijlle worden ook door den heer S. van Harn, hoofd der bijz. school te Spui, lessen gegeven aan dezen cursus. De lessen duren 3 uur en worden des Maandags- en Vrijdagsavonds ge geven. Reeds een twintigtal deelnemers waren aanwezig. Ofschoon geen openbare op roeping is gedaan, vernemen we van bevoegde zijde, dat werk loozen uit allerlei gezindte aan deze lessen mogen deelnemen en ongetwijfeld zal er nog wel gelegenheid tot aanmelding zijn, daar nog pas de eerste les heeft plaatsgehad. Wekunnendielessen niet anders dan warm aanbevelen en raden de ouders aan om hun zonen aan te sporen tot het zoo nuttig mogelijk besteden van hun nog betrekkelijk jqnge jaren. Men begrijpe goed het' is hier niet nog eens ter school gaan, maar het geldt hier een les nemen door volwassenen, wat heel iets anders is en waarvan de ervaring leert, dat men daaraan jaren lang met voldoening terugdenkt. We twijfelen niet, of de heeren onderwijzers of besturen zullen volgaarne nog meerdere deelne mers inschrijven Als commissie van toezicht fungeeren de heeren P. C Mangold (van de Christe- lijken), E. Thieieman (van de Katholieken) en J. Goossen (van de Modernen We willen ér ook nog op wij zen, dat zij die genegen zijn een onderdeel van de lessen te vol gen, moeten worden toegelaten en als toehoorders worden inge schreven. Inkomstenbelasting. Belanghebbenden worden er ter voorkoming van vervolgingskos- ten aan herinnerd, dat de ver" schuldigde termijnen op de aan slagbiljetten der Inkomstenbelas ting 1932-1933, gedateerd in Juli 1932 vóór 1 November a.s. vol daan moeten worden. St. Jansteen. De vorige week vierde de R K. Jongensschool haar 25-jarig be staan terwijl tegelijkertijd de plechtige inzegening plaats had van de R K. School in de buurt schap Kapellebrug. De schoolkinderen van St Jan steen en Kapellebrug werden in het Jongenspatronaat op een keu rig ontbijt onthaald. De heer van Waterschoot, onderwijzer, reeds 30 jaren aan de school te Kapellebrug verbon den, heeft thans het onderwijs vaarwel gezegd en gaat met pen sioen zijn verdere levensdagen slijten. wordt werkelijkheid, wanneer gij „Zij"-Crême een vaste plaats op Uw toilettafel geeft. De charme en frischheid van Uw teint zal dan Uw stoutste verwachtingen overtreffen. In prijzen van 20 30—45 en 75 cent. Chr. vakbeweging. In de maand November zullen over het geheele land, overal waar een Chr. Besturenbond bestaat, propagandavergaderingen voorde Chr. vakbeweging worden ge houden. In al deze vergaderingen zal door twee sprekers het woord worden gevoerd en wel over de onderwerpen „In den storm" en „Arbeid, die wacht". Wat Zeeland betreft, zullen op Donderdag 10 Nov. vergaderingen worden gehouden te Goes, Mid delburg, Serooskerke en Vlissin- gen en op Vrijdag 11 Nov. te Terneuzen en Zaamslag. Prov. verg. Chr. Onderwijzers. Zaterdag werd te Middelburg de Provinciale vergadering van Chr. Onderwijzers in Zeeland ge houden, welke vergadering druk bezocht was. De voormiddag- vergadering werd geopend met Psalmgezang, gebed en 't lezen van 'n gedeelte der Heilige Schrift. (De geschiedenis van Kaïn en Abel). Naar aanleiding van deze geschiedenis merkte de voorzitter op, dat in dezen tijd van crisis te veel gehoord wordtBen ik mijn broeders hoeder? Er is te weinig gemeenschapszin. Moge deze vergadering medewerken tot meerdere saamhoorigheid, tot heil van de taak en de roeping der christelijke onderwijzers. De aanwezige inspecteurs van het Lager Onderwijs in de inspecties Middelburg en Terneuzen werden welkom geheeten. De inspecteur te Goes was verhinderd. De heer A. Jarse van Bigge- kerke sprak over: „Leve. de zie len". De vraag„Wat is de mensch?" die in de levensbe schouwing ten allen tijde weder keert, bëar.twoordde hij bij het licht van Gods woord en aan de hand van de practijk. De middagvergadering werd geopend met het zingen van twee coupletten van het „Wilt heden nu treden". De heer A. de Jonge Ezn. te s-Gravenhage, directeur der ver- eeniging van Chr. Onderwijzers, sprak over„Bezieling". Bij zijn bezoek aan het onlangs gehouden internationaal schoolcongres te Wuppertal heeft hij o.a. gehoord, hoe daar in Duitschland het com munisme beslag tracht te leggen op de jeugd. De Duitsche Chr. onderwijzers sluiten zich daarom, met voorbijzien van alle verschil- en nauw aaneen om zoodoende sterker te staan tegen het drei gend gevaar. Ook in ons land, is het noodig dat de onderwijzers zich niet alleen nauwer vereeni gen, maar pok, dat zij meer be zieling voor hun taak hebben. M. Crt. Mej. E. D. van den Broecke De „Midd. Crt." meldt het overlijden van mej. E. D. van den Broecke, te Oostkapelle, als degene, die „Zonneveld" heeft gesticht. Deze stichting belastte zich met de verpleging van prae t.b.c. en andere zwakke kindeten tegen geen of geringe vergoeding. Mej. van den Broecke was daar van 20 jaar eigenares-directrice, toen ze in 1928 „Zonneveld" aan de Prov. Zeeuwsche Vereen, tot bestrijding van de t.b.c. overdroeg met een kapitaal van f12500 om eventueel op te nemen kinderen nog zoo goedkoop mogelijk ver pleging te bezorgen. Haar werk is bekroond gewor den door hare benoeming als Ridder van Oranje-Nassau Bededag. De Christelijk Geref. kerk in Nederland heeft besloten een bededag uit te schrijven met het oog op den crisisnood en wel op Zondag 6 Nov. a.s. Opmerkelijk is, dat anders juist in deze week (Woensdag 2 Nov. ook vallen zou de bekende dank dag voor het gewas. Daar zoo wel dankdag als biddag voor den crisisnood wezenlijk hetzelfde onderwerp hebben, zal dus nu waarschijnlijk grootendeels dank dag en biddag samenvallen op Zondag 6 Nov. Misschien zegt het officiëele besluit der Chr. Geref. kerk met het oog hierop, dat de classis ,nu eens op Zondag dit biduur wilde doen houden, omdat dan alle gemeenten vergaderd zijn en in de week de uren en dagen van vergaderen verschillend zijn". De Bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Hulst den weleerw. heer M. Uyt- dewilligen, tot kapelaan te Nieuw- Namen den weleerw. heer A. Stulemeijer, priester van het Se minarie. Spoorweg-malaise, Naar het „Alg. Handelbl." ver neemt zullen 1 Nov. a.s. bij de Nederl. Spoorwegen dertig ma chinisten en een leerling-machi nist worden ontslagen, waarna, als gevolg van de malaise, nog 249 locomotiefbeambten overcom pleet zullen zijn. In verband hiermede zullen met den winterdienst geen on dermachinisten tot machinist be vorderd worden, t rwijl voorloc- pig geen examens zullen worden afgenomen voor hen die nog niet aan een examen hebben deelge nomen. Bij de Nederlandsche Spoor wegen zijn thans in dienst 1884 machinisten, 901 ondermachinis ten, 1785 leerlingen-machinisten en dertien leerlingen-machinisten voor lichten dienst. Machinist en Conducteur. Dat het syn out heeft, dat op vervoermiddelen, die mecha nisch worden bewogen, en meestal uitsluitend door één machinist of chauffeur worden bediend, ook een conducteur of hoe de titel moge wezen, maar in elk geval een tweede per soon aanwezig is, die eenigszins met de bediening van het voer tuig op de hoogte is, blijkt meermalen. Zie hier weer een voorbeeld De locomotief van de tram naar Coevorden botste te de Krim tegen een vaarboom, die een schipper vergeten had in te trekken. Een stuk brak van den boom. Dit kaatste terug en trof den machinist zoo ernstig, dat hy bewusteloos werd. Toen de tram in de nabybeid van de stopplaats Horstra nog geen vaart verminderde, kreeg de conducteur argwaan. Hy ging zien en trof den machinist in bewusteloozen toestand op de machine. Gelukkig kon hy de tram nog bytijds tot staan bren gen. Ook de bewusteloosheid van den machinist bleek van voorbijgaanden aard te zyn, zoo dat het ongeluk vry goed is af- afgeloopen. Te Atphen is de 66-jarige veekoopman I Mulder, per fiets aangereden door een auto. Mulder, die weliswaar Diet op den fietsweg, maar toch ge heel rechts van den ry weg reed, werd over den weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij bekwam 'n schedelfractuur en een kaak-fractuur en werd in zorgwekkenden toestand naar bet Ziekenhuis te Leiden over gebracht. De autobestuurder verklaarde door de lichten van een tege- moetkomenden auto te zijn ver blind en Mulder eerst op het laatste oogenblik te hebben op gemerkt. Donderdagnacht werd een wachter, die in het „Cinema Parisien" te Eindhoven slaapt, wakker van het geluid, dat ver oorzaakt werd, doordat men met een breekijzer op de brandkast in het kantoortje sloeg. Hij belde de politie op, die onmiddelyk ter plaatse verscheen. De politie deed direct een inval in het kantoor en verraste daar twee jongelui, terwyl zy bezig waren de brandkast te forceeren. Zy schrokken hevig op, maar gaven zich aanstonds gevangen. Het waren de 20 jarige K. v. d. W. en de 20-jarige v. W. Zaterdagavond heeft onder Doetinchem, een vechtpartij plaats gehad, waarby de arbei der G. L. een zestal messteken in hoofd en schouders kreeg, zoodat by in ernstigen toestand naar het Ziekenhuis is vervoerd. Geooemde L. kreeg een woor dentwist met den arbeider P. van H., welke spoedig in een vuistgevecht overging. Plotse- liog trok Van H. een mes, ook L. haalde een mes te voorschijo. Beiden brschten el kander steken toe, terwijl zy al vechtende op den grond terecht kwamen. Door een trein cegrepen. Op den onbewaakten spoorweg overgang aan de Zwarteweg te Gouda iB de 31-jari e juffrouw Van R. van den Wethouder Ventewog (gem. Reeuwijk), toen zy per fiets de spoorbaan over stak door een uit Utrecht komen den trein gegrepen en op slag gedood. Waarschijnlijk had de ongelukkige tengevolge van den hevigen striemenden regen den trein niet zien aankomen. Hondentrouw De heer J. van Kooy, te Soest, had een maand geleden zyn jachthond verkocht aan een familie te Ny- megen. Het dier was per auto naar deze stad vervoerd. Na een week kwam het dier terug, doodmoe en mager. Na weer op verhaal te zjjn gekomen, werd Bruno weer naar zyn nieu wen eigenaar gebracht. En nu dezer dagen kwam het dier op nieuw terug, geheel ontdaan en met een blik, die zaoveel voor de familie Van Kooy beduidde, dat Bruno nu wel in Soest by zijn baas zal blyven. Hij ligt nu trouw voor de sponde van zijn ouden baas, die juist dezer dagen ziek was geworden. Misleidende advertentie. Door een advertentie in een der dagbladen aangelokt, stortte een Eaagsche theetante het bedrag van een kwartje, om, zooals de advertentie vermeldde „in het bezit te komen van een prach tige tbeemut8". Zij zond dit naar het aangegeven adres „V. A. M." te Rotterdam, Postbox 1120. Na eenigen tyd tevergeefs ge wacht te hebben, deed z(j bij de Roiterdamsche politie aangifte, die, na onderzoek, baar aan raadde op de kwestie niet nader in te gaan daar de Hoofdcom missaris meende met zwendel te doen te hebben. De motor weigerde. Te Bod*in in Cornwallis (Eog.) heeft een vader vergezeld door een aantal jongelui, gepoogd zyn dochter te „ontvoeren", toen z(j op bet punt stond een bureau binnen te treden teneinde la den echt te worden verbondeD, Het meisje ging het huis binnen, toen eensklaps haar vader en zijn makkers uit een aan den over kant van de straat gelegen café te voorschijn sprongen. De va der greep zyn dochter en werktf

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2