Eet nn beste Próen. VERHUISD eerste soort a 20 ct. per pond extra a 25 Gemengd Nieuws. Advertentiën. D. JANSEN. Aan den dood ontsnapt Op den Gestelschen weg onder Roo sendaal is zekere M. v. d. H., uit Fijnaart, met een vrachtauto door de afsluitboomeD van den bewaakten spoorbaanovurweg ge reden. De chauffer meende te zien, dat de boomen nog niet ge sloten waren en reed door, waar bij hy tot zyc schrik gewaar werd, dat hy een afsluitboom bad stuk geredeD en bovendien dat een trein naderde. Dit laatste liet hem geen tijd tot nadenken en als by intuïtie gaf hy vel gas en reed ook door den anderen af8lnitboom heen, waardoor hij zichzelf redde, aldus de „Msb.'\ Even later hoorde v. d. H., den trein achter zich voorby dave ren. Intussehen arriveerden juist ter plaaste een paar marechaus sees, die het geval van een anderen kant bekeken en pro ces-verbaal opmaakten. Aan den dood ontsnapt. Dinsdagavond 11 uur surveilleer de de agent van politie Koenen op het Kerkplein te Den Haag toen by daar een man ontdekte die in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde en voorby- gangers lastig viel. Toen K. den man wilde arre- ■teeren rukte deze zich plotse ling los en stiet onder den uit roep „ik steek je dood" met een grooten dolk naar den ageDt. Deze werd in de borst getrof fen, doch wonder boven wonder kwam de steek terecht in een gummistok, dien de agent onder zyn tuniek droeg. Do stoot werd met zulk een kracht toegebracht dat het lem met van den dolk afbrak. Een worsteling ontstond, waar- by het den agent gelukte den dronken woesteling te overman nen en met behulp van eei toe geschoten collega naar het poli tiebureau aan de Prinsestraat over te brengen. Op heeterdaad betrapt. In verband met de laatst plaats gehad hebbende brutale inbraak in de Torenstraat te De Bilt waren door de politie extra maatregelen getroffen, met het resultaat dat 8 uur Zaterdag avond op heeterdaad bij het plegen van inbraak by 8. werd betrapt een zekere W., wonende te Hilversum. Twee agenten grepen W. juist op het oogenblik toen hy het perceel verliet. De verdachte, die zich van een valschen knevel had voorzien, had zich toegang tot de woning verschaft door mid del van het verbreken van een ruit in de keukendeur. Met een houten schroevendraaier had hy het slot van een bureau verbro ken in de achterkamer. Op het bureau van politie werd de ver dachte aan een verhoor onder worpen. Aan ontkennen viel niet te denken. By fouilleering werd nog eea sleutel gevonden. Toen men met het verboor van W. bezig was, kwam er op het bu reau bericht binnen, aldus het U. D., dat ook in een woning aan den Waterweg was ingebroken. Deze inbraak werd ontdekt bi de thuiskomst van de bewoners. Men bevond, dat de linnenkast op de achterbovenkamer het hac moeten ontgelden. De laden wa ren uitgetrokken en de kast was geheel doorzocht. Niets werd ech ter vermist. Toen de inspecteur den ep W. gevonden sleutel van het politiebureau liet halen, bleek dat de deur daarmede geopend kon worden als was het de sleu tel van de deur zelf. Aanvankelijk ontkende W. zich aan dit binnendringen te hebben schuldig gemaakt, dech tenslotte bekende hy ook daar eerst ge probeerd te hebben zyn slag te slaan. Na het verhoor is W. in arrest gesteld. De verdachte is gehuwd en metaalslyper van be roep. Hy is geen onbekende van justitie en politie, Brand te Al jen. Zaterdag is brand uitgebroken in de woning van den heer De Loeuw te Alphen a.d. Ryn. Tstn de eigenaar, gewaarschuwd werd, itend de woning reeds in lichte aaie. Ook de moeder was afwe zig, zoodat de acht kinderen al- een in het huis waren. Van de ze konden er zeven met moeite door buren worden gered. Een kind vau tien maanden kon men niet meer redden. Later is het verkoolde lykje gevonden. De brandweer kon niet ver hinderen, dat de woning geheel uitbrandde. Ook aan het aangrenzende per ceel is door het vuur ernstige brand- en waterschade ontstaan. De oorzaak is denkt men dat de tinderen met lucifers hebben ge speeld. Nadat de brand gebluscht was bleek, dat nog een tweede kind om het leven is gekomen. By onderzoek vond men in een hoek van den kelder het lyk van een 4-jarig jongetje, dat zich daar vermoedelyk uit angst verstopt had en hetzy door verstikking, dan wel door verdrinking in het )luschwater om het leven is ge komen. In een R.-K. Kerk te Am sterdam is uit een offerblok een bedrag van 500 ontvreemd. Het blok was gedurende een viertal weken niet geledigd. Rookwedstrtyd. Er bestaat in het café „De Plantage" te Etten (N.-Br.), van den heer A. J. Hennekam, een pypenclub. Deze pypenclub is tevens een kaartclub. Alle Zater dagen komen do leden bjjeen om te kaarten, maar zyn tevens ver plicht een gouwenaar te roeken gedurende een uur tydens het kaartspelen. Wie zjjn pijp laat uitgaan, betaalt een dubbeltje boete voor den pot. Men is nu op de gedachte gekomen een rook wedstrijd uit te schrijven. En, aangelokt door de aardige pryzeu, de hoofdprijs bedraagt 15 of een kunstvoorwerp van geiyke waarde hebben zich tal van rookmededingers aangemeld, De wedstrijd is 1.1. Zondag be gonnen met de eerste 40 deel nemers. Voor hun inleggeld (40 cent) ontvingen ze allen een halt ons tabak met een Gouwe naar een en ander blyft het eigendom van den rooker. Naar de Tel. van „bevoegde" zyde vernam, zyn Zondag 1.1. reeds geduchte concurrenten versche nen en wordt er een genoemd, die ongeveer 3 uur zoek brengt met het leegrooken van zyn Gouwenaar. De groote kunst moet bestaan in de manier van stoppen. „Stop je de pijp te vast", deelde een deskundige mede, „dan kryg je pijn in je kaken en nekspieren stop je ze te los, dan is hy veel te gauw uitgerookt. Middelmaat moet je hebben". Maar dat weet iedere rooker veoi zichzelf alleen en dat verklapt hy aan geen mensch. Dat is het resultaat van jarenlange proefondervindelijke manier van rooken. Listige reokers baproeven bo vendien, om terwijl ze zelf, be hoedzaam zuigend, hun pyp aan houden, hun concurrent aan het praten te krygen en te houden, zoodat deze zyn pijp vergetend, deze laat uitgaan en daardoor onherroepelijk uitgeschakeld is. Zondagavond was een der meest gevreesde concurrenten, de 74 jarige Constant Hagenaars, uit Etten. Alle deelnemers aan het rookconcours hebben zich in een dichte rookwolk gehuld, die een langdurig verblyf in „De Plantage", onmogelijk maakte; niet minder dan 5 vrouwelijke mededingsters hadden zich aan gemeld. Voor hen, die mochten twijfe len aan den ernst van dezen rookwedstryd, zij medegedeeld, dat de rookers worden gecontro leerd door ervaren „duivencon- stateurs", die met hun gewaar merkte klokjes den „rookduur" •p een fractie van een seconde at weten aan te geven. Deze nauwkeurige controle bracht Zondagavond ten slotte aan het licht, dat A. van der Borst uit Ettan, de kunst ver staat om over een pijp 3 uur, 4 min. en 2 sec. ,te doen Het record die» avond, Als het stormt. De storm, welke over ons land joeg heeft veel schade en onge lukken veroorzaakt. In de Maasstad werden eenige boomen ontworteld schoorstee- nen bezweken en dakpannen sneuvelden in grooten getale. By de Bijenkort heeft men ee- nigen tyd met man en macht moeten werken om één der groo te spiegelruiten aan de voorzijde welke was losgatrild, weer in be dwang te krijgen. Met planken en balken wist men de waarde volle ruit weer in het rechte spoor te krijgen. De 20 jarige artiste L. V., kreeg op den hoek van de West- kruiskade een omwaaiende schut ting op het hoofd. Met een lichte hersenschudding werd zy naar het Ziekenhuis vervoerd. Twee mannen, die ook onder de schutting geraakten, kwamen vry. Aan boord van den lichter „Ida", liggende in de IJselhaven is de 34 jarige havenarbeider F. S., by het openleggen der luiken door een weg waaiend luik getrof fen. Hy bekwam een kneuzing aan het linkerbeen. In de Waalhaven sloegen drie stoomschepen van hnn trossen en geraakten op drift. Amsterdam is er goed afge komen. Eenige malen rukte de brandweer uit om omgewaaide boomen schoorsteenen e.d. uit den weg te ruimen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Boven Jubbega (Fr.) heeft 'n windhoos gewoed, die veel scha de heeft aangericht. Een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen sneuvelde, terwijl van verschillende wonin gen de ruiten eveneens werden ingedrukt en bovendien by een dezer huizen de achtergevel werd afgerukt. Tal van boomen werden ontworteld, terwyl op den weg Jubbega—Gorredyk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tientallen meters verder op den weg en in het land te recht kwamen. Een brug werd een heel eind verzet. De heer Stoelwinder, werd met zyn ry'wiel opgenomen en een eind verder neergeworpen. Ge lukkig bewam hy slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oos telijke richting voort. Het dorpje Westerlee by Win schoten is door een windhoos geteisterd. Eenige daken, onder meer die van de boerderij van den heer Horlings en van de woning van mevr. L'eftingh, werden op den weg geslingerd. Langs den weg naar Medum zyn een aantal pa len van het electrische net uit den grond gerukt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het zeilschip „Lena", schipper Braver, aan boord waarvan zich drie personen bevonden, is ter hoogte van Bruinisse door den storm aan lager wal geraakt Hot bergingsvaartuig „Trio" van do firma Hoogenboezem en van der Tak, heeft het in nood ver keerende schip waarvan de zeilen gescheurd waren, behou den de Dintel opgesleept. Wegens den storm is de post- motorboot van Vlieland niet uitgevaren. Post en passagiers voor Vlieland gingen door naar Terschelling. Huizenhooge golven beukten de duinen langs onze kast; een dikke lat-g schuim bedekte de hellingen van Nederlands na tuurlijke zeewering. Op zulke oogenblikken leert men inzien dat de strenge maatregelen, der Hoogheemraadschappen langs de Noordzee genomen om vernie ling der duinen door het publiek te voorkomen, niet uit lust tot plagerij voortkomen. Te Hoek van Holland bad de duinstrook het hard te verant woordon en ongetwijfeld za Delfland weer heel wat te her stellen hebben. De scheepvaart op den Nieu wen Waterweg had niet veel te bettekenen; slechts weinige ka piteins durven bet aan om by znlk noodweer in de nabyheid van onze gevaarlijke kust te komen of den Waterweg te ver laten. In den nacht van Maandag op Dinsdag is aan de Duitsche Noordzeekust een hevige wiid opgestoken, welke spoedig in een storm overging. Vele kleine schepen waren gedwongen 'n noodhaven binnen te loopen. Een windhoos trok over Reis- büttel in Dithmanschen en richtte belangryke schade aan. Iet dak van een schuur werd 500 tot 600 meter weggeslingerd en vernielde daarbij de masten van het hoogspanningsnet. De schuur woei volkomen in elkaar. Bij het instorten van een huisje werden een vrouw en een kind gewond. Ook elders zyn per sonen gewond. In totaal werden door den windhoos acht huizen vernield, vele andere beschadigd. De kapitein van het regee- ringivaartuig „Walther Koerthe" bemerkte in de bocht van Swi- nemüade een ondersteboven dry- vende boot. waaraan zich een uitgeputte man had vastgeklemd. Nadat de drenkeling aan boord was geholpen werd het lyk van een jongeman ontdekt, dat aan ket vaartuigje was vastgebonden. De geredde vissoher vertelde, dat hy met zyn zoon in dit bootje was uitgevareB. Door den storm was het omgeslagen en de beide inzittenden hadden zich aan het omgekeerde vaartuig vastgehouden. Toen de zoon teekenen van uitputting gaf, beeft de vader hem met een touw vastgebonden. Na eeBige uren was de jongeman echter toch bezweken, waarna de vader nog vele uren had rondgedob berd, alvorens er redding kwam opdagen. De Duitsche zeesleepboot „See- falken* heeft in de Golf van Gascogne 'a Belgisch vrachtschip in nood aangetroffen. De „See falken' heeft bet schip de haven van La Coruna binnengesleept. Ook te Leipzig heelt de storm danig huisgehouden. In het naburige plaatsje Rötha is met donderend geraas de kerk ingestort, als gevolg waarvan de electrische leiding werd gestoord en de geheele stad in het duister kwam te verkeeren. Perseonlyke ongelukken deden zich niet voor. Wegens het optreden van stormvloed moesten alle schepen in de haven van Hamburg hun vertrek uitstellen. Een trawler raakte aan den grond, doch spoedige hulp voorkwam erger. Ook Berlyn heeft van den storm te lyden gehad, doch dit beperkte zich tot materieele schade. Ook in Frankryk heeft nood weer gewoed, gepaard gaande met hevige regens. In de Maas vallei bestaat groot gevaar voor over8troomiDgen. Reeds staan groote landerijen onder water Ook in Champage heeft men van het water te lyden. De Bre- tonsche visschers keerden in alleryl naar bun havens terug Te Marseille kwamen verschei deue schepen met groot9 ver traging binnen. Te Chatelaillon is een zeedijk over een lengte van 40 meter doorgebroken. In Belgis zyn de rivieren ook buiten de oevers getreden. Men vreest voor overstroomingen in de dalen van de Amblève, de Vesdre en de Ourthe. De Maas by Luik is 1,20 Meter gestegen Ook het pail van de Sambre de Lasse en de Semois is onge kend hoog. Tengevolge van Btorm zyn Japansche visschers omgekomen Er worden nog 60 personen vermist. De storm der laatste dagen heeft aan de kust eenige schip breuken veroorzaakt. By de redding der schipbreukelingen werd veel heldenmoed betoond Negen en twintig leden der be manning van de Italiaansche vrachtboot „Monte Nevoso", die aan de kust van Norfolk strandde werden naar Gorleston gebracht door de reddingsboot ven Cro mer, welke, toen ze na 60 uur op haar standplaats terugkeerde, met gejuich door een groote menigte en met het luiden der rerkklokken werd ontvangen. De kapitein en de drie ofli- cieren van de „Monte Nevoio" weigerden van boord te gaan, maar toen het schip gebroken was, gingen ze in een van de scheepsbeotenzy werden later door een motorvaartuig uit Lo westoft die haven binnenge sleept. Na tien uur in een kleine open boot te hebben gezeten, slaagde de bemanning van het stoom schip „Braedale" uit Newcastle, dat by de Needies, nabij Wight schipbreuk leed, er in een haven binnen te loopen. Volgens een draadloos be richt van het Ned. Stoomschip St. Annaland", dat zich Dinsdag 5 mijlen van 't lichtschip Cross Sands, bij de Oostkust van En geland bevond, is tydenB den ievigen storm op ongeveer 'n mijl afstand van de „St. Anna- and", een onbekend schip ge zonken. Het schip verdween plotseling in de diepte. De „St. Annaland" heeft de omgeving afgezocht, doch heeft alleen wat drijfhout en een kleine boot ge vonden. Later is gebleken, dat beman ning het schip verlaten bad. Noodkreet in een haaienmaag De bemanning van het Britsche vrachtschip „Elisabeth Stone" heeft een haai gevangen. Toen men het dier opensneed, vond men in de maag een con- serveblik met een briefje erin. Voorzichtig werd het papiertje eruit gehaald en schoongemaakt, en het gelukte het geschrevene te ontcyferen. Het was een noodkreet van vier schipbreukelingen, uit het jaar 1930, en bevatte de nauw keurige aanduiding van een ko- raal-eilanë in den Marianen-ar- chipel. De „Elisabeth Stone" zette koers naar dit eiland, maar vond er geen schipbreukelingen. Wel werden eenige voorwerpen en kleedingstukken gevonden, die kennelyk van Europeanen al- komstig waren. Wat er met de vier ongelukkigen i« gebeurd, was niet vast te stellen. Een nader onderzoek zal worden in gesteld. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de vlieg- tuigenfabriek van de Fairey Avia tion Company te Hamble by Southampton (Eng). Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en de ge heele fabriek werd een prooi der vlammen. Negen gevechtsvliegtuigen van het snelste type, by het Engsl- sche leger in gebruik, zyn totaal vernield. Alleen deze toestellen reeds vertegenwoordigen een waarde van 120.000 pond sterling (ruim 1 millioen gulden). De Heer en Mejuffr. VAN BAAL-Le Feber, zeggen hartelfjk dank voor de talrijke en welgemeende bewijzen van belangstelling ondervonden vóór en tijdens hun huwelijk. Axel, 21 October 1932. naar Noordstpaat B IS R. W. DE BRUIJNE BAREMAN. Heeren- en Dames- Ondergoederen, Wij leveren zoete druiven Aanbevelend, Noordstraat Tel. 77»

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3