Bieten rooien Land- en Tuinbouw. in? p°n Landbouw» H» üo. f 29,922,869, tegen f 34,690,642 over de maand Sept. 1931. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt f34,850,714 Stenn voor tuinbouw. Het wetsontwerp tot steun aan den tuinbouw kan, naar de Stand, verneemt, zeer spoedig worden verwacht. Het moet in de be doeling van de Regeering liggen om enkel steun te bieden aan voor export geschikte producten. Voor het jaar 1932 zou een be drag van f5 000.000 beschikbaar worden gesteld. Ingrijpende maatregelen. Blijkens de verschenen gemeen- tebegrooting van Delft voor 1933 moet worden voorzien in een tekort van f385,000. B. en W. stellen als dekkingsmaatregelen voor: le verhooging van het aantal opcenten van 65 tot 80; 2e een korting van 51/» pet. op de salarissen en loonen voor de weduwen- en weezenpensioenen 3e verlaging van de subsidies met 20 pet. en 4e het putten van f275,000 uit de algemeene reserve. De uitgaven voor werkloosheid en armenzorg zullen in 1933 rond 1 millioen bedragen op een totaal begrooting van 6,3 millioen. Goedo vooruitzichten. De contingenteeringspoiitiek van de Belgische regeering zal blijkens het jongste besluit van den kabinetsraad worden herzien. Wat de vischcontingenteering betreft, vernam de „Tel.", dat de invoerregeling met groote soepel heid wordt toegepast en aan de behoefte van de markt wordt aan gepast. Zoo werd aan de drie belangrijkste vischmijnen van het land, Ostende, Brussel en Ant werpen, telegrafisch medegedeeld, dat tot 30 Oct. wijting voor 50 PCt. van den vroegeren invoer mag worden ingevoerd. Zulk een verhooging van den invoer houdt verband met de behoeften van de visscherij en verbruikers. Ook is het waarschijnlijk, dat in de naaste toekomst, in November n.l., grootere hoeveelheden wijting, pietermannen en dergelijke visch ingevoerd zullen worden. Wat de contingenteering van vleesch en boter betreft, gaan van verschillende zijden stemmen op om gedurende de eerstkomende wintermaanden een grooteren in voer toe te staan. Verwacht wordt dan ook, dat de aange kondigde herziening van de con tingenteering ook op boter en vleesch zal slaan. Regeeringsmargarine. Blijkens een brief van Minis ter Buys de Beerenbrouck aan de gemeentebesturen, is de re geering van plan om met ingang van heden een begin te maken met de verstrekking van goed- koope margarine aan behoeftige groote gezinnen, die drie maan den of langer werkloos dan wel armlastig zyn sn vijf of meer kinderen hebben, die eveneens werkloos of armlastig zyn gedu rende ten minste drie maanden. De margarine, die ter beschik king zal worden gesteld in een hoeveelheid van een half pond per hoofd per week, zal door de Crisis-zuivelcentrale ongetran- keerd aan de gemeentebesturen worden toegezonden tegen 20 cents per pond en moet aan de gegadigden worden geleverd voor 22 cents rer pond. Het ver schil van 2 centen per pond is bestemd voor* de gemeenten als vergoeding voor de distributie- kosten. De margarine wordt dus door de Crisis-zuirelcentrale „en mas se' (wellicht verpakt in pakjes van een half pond toegezon den aan de gemeenten, die zélf voor de distributie moeten zor gen. De gemeenten moeten te voren by de Centrale lysten inleveren, vermeldende het aan- tal personen, die voor levering in aanmerking komen. Per ge meente zal niet minder gele verd worden dan 10 K.G. per week. VVy wyzea er ter verduide lijking op, dat deze margarine onversneden is, dus niet de voorgesohreren 2b pet. boter en dat er óók geen accijns (40 ceots per K.G gemengde mar garine, n.l. 141 /4 op het vierde part boter en 24 cents op de drie kwart margarine) op ligt. Een gezin van 8 personen zal dus thans ontvangen 8 X 2 K.G. margarine ad 44 cents, dus voor 88 cents, terwyi het totdusver op die 2 K.G. moest betalen 2 X 40 80 cents ac cijns, benevens de extrakosten van het kwart boter, waartegen over echter het ontvangen van 25 pet. natuurboter staat. Het komt er dus op neer, dat de in aanmerking komende ge zinnen thans een kilo margarine zullen ontvangen voor het zelfde bedrag dat zij tot dusver aan kunstmatige kosten ingevolge de Crisiszuivolwet per K.G. extra moesten betalen zegt het .Han delsblad". aardappelen rooien en andere landarbeid, veroorzaakt klo ven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit ver zacht en geneest men mei Doos 30, 60 en 90 ct. PUROL Lymbanden om vrochtboomcB. Vanwege den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen meldt men ons Tegen het eind van October, of in het begin van November, als het eens flink koud is geweest, komen de wintervlinders uit don grond te voorschyn. De vrouwelijke vlinders van deze soort zijn ongevleugeld en kunnen dus niet vliegen om in de kronen van fruitboomen by de knoppen te komen om daar haar eitjes te le gen, waaruit in het voorjaar de rupsen (bekend als trekmaden) zullen komen, moeten zij tegen de itammen opkruipen. Daar de trekmaden zeer ern stige schade kunnen veroorzaken door vretery aan knoppen, bla deren, bloemen en jonge vruch ten, moet de wintervlinder, waar hij voorkomt, bestreden worden en in verband met zyn levens wijze kaD dit gemakkelyk door om de stammen der vruchtboo- men lymbanden te bevestigen. Op een vlak gedeelte van den stam, plm. 1 meter boven den grond, wordt eea strook perka ment papier of geolied papier ter breedte van plm. 15 cM. met twee touwtjes stevig vastgebon den. Op deze strook wordt zg. rupsenlijm, d. i. een speciaal voor dit doel vervaardigde maan den lang klevend blijvende lym uitgesmeerd. Nadere inlichtingen over scha delijke insecten en over planten ziekten worden kosteloos ver strekt door den Plantenziekten- kundigen Dienst te WageniDgen en door de ep verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van den Dienst, zoomede door de heeren Rykstuinbouwconsu lenten. Het Belgische Staatsblad van jl. Zondag bevat de mede- deeling dat de uitvoer van vee uit Zeeuwgch-Vlaanderen naar België van af Maandag 17 Oct. tot nader order verboden is. AXEL, 21 Oct. 1932. Na met gunstig gevolg afgelegd examen is door de Ned. St. Gregorius-vereeniging, afd. Ward-Instituut, het Ward-diploma cursus ill (Gregoriaansche zang) uitgereikt aan den heer E. van den Berg, onderwijzer alhier. R-K. Werklieden voreeniging St. Joseph. Op de bovenzaal van mej. de Wed. Gilijamse hield Woensdag avond onder voorzitterschap van dhr. R. van den Berg bovenge noemde vereeniging alhier een algemeene ledenvergadering, wel ke tamelijk druk bezocht was. Na de gebruikelijke groet en een welkomstwoord deelde de voor zitter mede, dat tot heden nog in een café vergaderd moet worden, daar alsnog geen zekerheid be staat, of in de voormalige R.-K. school mag worden vergaderd. Het bestuur heeft daartoe het verzoek gedaan en daar de moge lijkheid tot toestemming nog niet is uitgesloten, blijft men nog in afwachting. Voorts werd medegedeeld, dat tegen 23 Nov. een feestavond zal worden georganiseerd, waar voor reeds medewerking is ge vraagd aan en is verkregen van de tooneelafdeeling van de zus tervereniging te Terneuzen, die zich voorstelt om op te voeren het sociaal tooneelstuk „De Ade laar". Voorts zal het r.-k. man nenkoor alhier ter opluistering enkele nummers ten beste geven. Staande de vergadering werd met succes propaganda gemaakt vo®r het r.-k. arbeidersblad „De Volkskrant". Ook werd de aan dacht gevraagd voor het „Hulp in-nood-fonds", waarvoor ver schillende vrijwillige bijdragen zijn toegezegd. Plannen bestaan om uit de leden een tooneelafdeeling te vormen, waarvoor reeds 14 lief hebbers werden genoteerd. Bij de rondvraag kwamen nog enkele vraagpunten aan de orde, die door den voorzitter bevredi gend werden beantwoord. Met een opwekking tot samenwerking werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. spreiden van de kolen het blus- schingswerk meer succes had. Woensdag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. W. Maar leveld werd benoemd tot secre taris van de gemeente Biervliet. Later werd hij ook burgemeester dier gemeente. De jubilaris werd bij deze tot ridder van Oranje-Nassau be noemd. Tijdens een huldigingsbijeen komst van den Raad, gemeente ambtenaren en onderwijzers werd een serenade gebracht, waarvoor veel belangstelling was. Naar de „Midd. Crt." verneemt, is de heer Maarleveid voornemens eerlang voor zijn functies te be danken. Gemeld wordt, dat hij gedu rende de 40 jaren nooit op een raadsvergadering afwezig is ge weest. I De molen ran Duvelshoek. Zaterdag is de bekende oude standaardmolen van de gebrs. De Schepper, aan den weg Graauw naar Kruispolder, door een rukwind tegen den grond ge slagen. Als bijzonderheid vernam het Dagbl. van N.Br." nog, dat de molenaars druk bezig waren in hun bedrijf, toen de molen plot seling begon te wankelen. Ijlings vluchtten zij uit den molen en nauwelijks hadden zij deze ver laten, of de geheele molen stortte naar be ïeden. De beide molenaars kwamen met den schrik vrij. Nu thans de molen van Duivels- hoek verdwenen is, bestaan in O. Z.-Vl. nog skch's standaardmo lens in Groenendijk, Zuiddorpe, Zaamslag, Zandberg en Lams- waarde. Het eigenaardige van den mo len van Duivelshoek was, dat zij reeds jarenlang in scheeven stand stand stond en in dien stand de zwaarste stormen getrotseerd werden. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand September 1.932 be droeg in de provincie Groningen 7, Friesland 13, Drenthe 441 Overysel 811, Gelderland 1334,' Utrecht 11, Noord-Holland 19 Zuid-Holland 224, Zeeland geeD, Noord-Brabant 54, Limburg 215. De cyfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconstateerd. Tarief voor nitvoer van aardappelen. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bepaald, dat de verklaringen van gezonde herkomst voor zendingen aard appelen naar België slechts mogen worden afgegeven, nadat de zendingen door of vanwege den Piantenziekteiikundigen Dienst zijn geïnspecteerd en dat voor deze inspectie berekend wordt het tarief, sooals dat is vastge- «teld by ministeriëele 'beschik king dd. 10 Oct. 1929, Directie Maandag 24 October a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Graauw en Langendam, Hengstdijk, Bosch- kapelle en Ossenisse. Zuiddorpe. In tweede instantie werd hier de begrooting behandeld eno.m besloten aan Ged. Staten van Zeeland te berichten, dat hij zich verklaarde tegen vermindering der salarissen van de wethouders. Vervolgens deed een der leden het voorstel, het presentiegeld voor de raadsleden te brengen van f 100 op f 150 met terugwer kende kracht voor 1932. Het voorstel van B. en W. om deze post op f 100 te handhaven, is verworpen, evenals het voor stel om de presentiegelden met terugwerkende kracht voor 1932 op f150 te brengen. Over de verhooging voor 1933 staakten de stemmen. Bij de post „inkomsten op de openbare vermakelijkheden" maakte een der leden de opmer king, dat de belasting welke de gemeente heft op de danslokali- teiten tijdens de kermisdagen, zou moeten worden afgeschaft, waarmede de Raad het eens was. Namens Gedeputeerde Sta ten van Zeeland is aanbesteed het verbeteren van het gedeelte van den weg Koewacht—St. Jan steen, no. 25h, provinciaal we genplan in de buurt Heikant. Raming f46,300. Inschrijvers: A. L. en A. J. Blommaert te Hulst f45,190, W. Adriaansens Hontenisse f44300, W;, barrens Hontenisse f44080,' N.V. Nederl. Bazalt Maatschappij Zaandam f43900, J. v. d. Bent Terneuzen f43880, J. C. vai Drongelen Walzoorden f43000, P Blommaert St. Jansteen f 42980, f ;o7^°°^steger Wemeldinge f42745, N.V. Noord-Nederland- sche Wegenbouw v.h. Van Drooge te Harlingen f 42280, L. Wandel Oosterhout f 42103, P. Andriessen Walzoorden f41800, W. de Bokx en A. P. Kerkaert Hontenisse en Westdorpe f41500, L. G. J v d Ven en M. Wandel Koudekerke en Schoondijke f41175, J. H. v. d Ven Vlissingen f40884, Jos. de aagt en P. Dees Hontenisse en Sas van Gent f40571 en W. J. f38092' dC BfUiJn Terneuzen Ls. van Waesberghe— janssens, weer de stereotype maandkalen- der, die ook in veel kantoren, magazijnen, winkels en werk plaatsen weer welkom zal zijn om zijn practische bruikbaarheid' eenvoudige en nette uitvoering! met een flinke ruimte voor aan- teekeningen, die het geheugen behulpzaam kunnen zijn. Zij is tevens een mooie en waardige reclame voor den handel in wijnen en gedistilleerd, die onder den naam Van Waesberghe—Janssens sedert 1871 te Hulst gevestigd is. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgenomen wekelijksche open- biaimakingen i.z. het Handels register betreffende Zeeland, ont- ieenen we het volgende Nieuwe inschrijvingen Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneu zen). N.V. Zeeuwsche Groothandel in Sigaren, Oostburg, Oude Stad 16, sigaren-, sigaretten- en ta- bakshandel. Dir. Izaak Cornells Fremouw, Oostburg. Comm Sm and Grosve|d, Roosendaal. Wijzigingen Zeeuwsch-Vlaanderen. Fa. Corn, van Kampen, Axel, Nieuwsfraat G 70, kruidenier. Adres gewijzigd inPrins Hen drikstraat 5. Bedrijf gewijzigd in Grossierderij in Kruideniers waren. Opheffingen A. Risseeuw—Cornell's, Zuid- zande, Dorpstraat M 94, winkel in manufacturen en kruideniers waren. V A. 1 Risseeuw, Zuid- zande. Faillissement. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. C. Verlinde, bakker te Axel. Gevonden. Poriemonnaie met inhoud. M. Haak, Oude wijk F 6. 2 paternosters. L. Kaijser, Oudeweg I. F J Paternoster. G. Agterhuis, Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente. Te Terneuzen werd waar genomen, dat in een opgeslagen hoeveelheid steenkolen van den heer F. Verstraeten brand was ontstaan, door broei. Ofschoon dit aanvankelijk van geen betee- kems was, achtte men het toch in verband met het stormachtige weer raadzaam om den haard le blusschen. Het bleek toen dat de brand van grooter omvang was, dan men vermoedde, want j na een uur spuiten met de mo torspuit, was deze nog niet gebluicht, waarna door uiteen- ,Iot leeraren aan de R.K. Middelbare Handelsdagschool te Hulst zijn benoemd de heeren 1 n. Giele te Beverwijk voor Han delswetenschappen J. Huijger te Maastricht voor Fransch F. van Baars te Alkmaar voor Engelsch en tot leerares mej. L. Swagema- makers te Bergen op Zoom voor aardrijkskunde. Bij Kon. besluit is met in gang van 1 November a.s. be noemd tot burgemeester der ge meente Retranchement A. I. Leen- houts. De heer Leenhouts is te fQu'dza"de. pboren op 7 Juli iHij is landbouwer en sedert 9 jaren wethouder van eerstge noemde gemeente. Voorts is hij gezworene van het Waterschap Gad zand en voorzitter van den Kring Oostburg en lid van het dagelijksch bestuur der Z. L. M. 1933. De tijd vliegt snel. Als we denken, dat we nog een heel eindje van 1933 af zijn, dan zijn net de kalenders in velerlei vorm en smaak, die er ons aan herin neren, dat weldra ook 1932 weer voorbij is. Zoo ontvingen we van de firma Kunst en Wetenschap. Prins Willem I. Naar aanleiding van de her denking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, wiens beteekenis voor ons land in dezen bynaam voldoende is geschetst voor den tyd waarin hy leefde, maar welke beteekenis ook voor ons nog van ontschatbare waarde is. Toch meent het Dietsch Stu denten Verbond, dat die betee kenis voor ons volk nog ver van voldoende bekend is. En daarom is een 12-tal bevoegde fi™. ren ia Nederland en Vlaanderen verzocht die nader te behande len. Onnoodig te zeggen, dat deze beschouwingen in één boek vereenigd een standaardwerk zullen vormen, dat van biyvende waarde is. Met deze uitgave is belast een Zeeuwsche firma, nl. de firma O. W. den Boer te Middelburg, terwyi de inteekening by den boekhandel is opengesteld. On getwijfeld zal hiervan ruim gp- bruik worden gemaakt, voor zoover onze provincie nog tal van Oranje en Vaderlandslie vende bewoners telt, die trotsch zyn op de geschiedenis van ons land niet alleen, maar daarvan nog gaarne lezen en aanvullen de kennis, die zy ervan dragen, te Leiden een werk ter perse is, geschreven door A. den Hertog, te sGravenhage, die beelden geoft uit het leven van den groeten Zwijger, Avi i ,Ut (22b9). ZONDAG 83 OCT. 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97. ure Ds. van Oeveren. N (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 9 Dezelfde. (Dankzegging). Geref. Kerk. Vsorm. 9.30 nrc Ds. J. S. Post. kt.— n Catech. Zand. 36. NaB1, 2 Dezelfde. Tekst Hooglied 4:16. 5; Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 xr ^errTernemeD' dat °°k by de N.V. üitgeversmy' A. W. Sythoff

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2