Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. betalingspapier noodzakelijk op de halve waarde. Dan is 'n gul den nog twee kwartjes waard. Dan moet ge, om in 't buitenland b.v. rijst of petroleum of hout te koopen, twee gulden betalen voor 't geen feitelijk maar één volwaardigen gulden kost. Doch de arbeiders en overige loon- trekkenden in ons land behouden hun loonpeilzij krijgen idem zooveel heele guldens per week of per maand, die maar halve guldens zijn geworden. Totdat de toestand te benauwd wordt, er wrijvingen ontstaan, en er met moeite loonsverhoogingen worden toegekend, die in feite toch niet tot het oude deugde lijke peil reiken. De eenigen, die er direct mee verdienen, zijn de schuldenaars. Als ge een hypotheek van 10 000 goede guldens te uwen laste hebt, lost ge die af met 10.000 slechte. Is dat eerlijk?.. Uw spaarbankboekje luidt nog op f 1200.—, maar feitelijk hebt ge nog maar een werkelijke waarde in koopkracht van f 600.—. En zoo zal 't gaan met de fondsen van sociale en andere instellingen, met de reserves van levensverzekeringen en fabrieks- ondernemingen. „Depreciatie van den gulden zou de regeering een ramp ach ten", zei minister De Geer, en men voelt thans, hoezeer elk nadenkend mensch 't hierin met hem eens moet zijn. Het inflatie systeem, zei de minister, „is niet het standpunt der regeering en zal dit ook nooit worden". Men mag hem voor" deze woorden dankbaar zijn. Indien onverhoopte omstandig heden ons land reddeloos in die richting drongen, zou 't al erg genoeg zijn, maar een vrijwillig grijpen naar zulk een legale op- lichtings-methode ligt beneden de waardigheid van het Rijk der Nederlanden. (Utr. Crt.) De Prins bezocht ook nog enkele bezienswaardigheden van Den Haag, zooals het Mauritshuis en het Huis ten Bosch, en enkele winkels, waar Z. K. H. souveni;s kocht. Er was ook van de zijde van het publiek veel belangstel ling voor den Engelschen Kroon prins. Brandstoffentoeslag. De Minister heett aan de col leges van Burg. en Weth. der gemeenten een ci culaire gericht volgens welke hy heeft besloten goed te keuren, dat over het tijd vak 80 October tot en met 1 April aan ondersteunde gehuwde en ongehuwde kostwinners een brandstoffanbijslag van'ten hoog ste een gulden per gezin per week wordt verstrekt. AXEL, 18 Oct. 1932. Heden werd alhier in het hotel van dhr. 1. M. Verhulst ten over staan van notaris J. Fanoy geveild een kavel bouwland, genaamd „den Blikken", eigendom van dhr. Lev. de Putter Jzalhier en ge legen onder de gemeente Zaam- s'ag, nabij de Ronde Putten. Het perceel, groot 3.07 20 Heet., of 6 gem. 268 roeden werd ver kocht aan dhr. J. D. Haak-Diele- man, landbouwer te Hoek, voor f4110. Werkloosheid. Op 24 Sept. stonden in 1036 gemeenten met 7.780 037 inwo ners ingeschreven 276 005 geheel werkloozen en 18 089 gedeeltelijk werkloozen. Van 41 gemeenten met rond 140.350 inwoners wa ren nog geen gegevens binnen gekomen. Op 27 Augustus stonden bij 1065 gemeenten met 7.855.288 inwoners ingeschreven 267.314 geheel werkloozen en 21.484 ge deeltelijk werkloozen. De rarkenswet. De Nederlandsche Varkenscen trale heeft aan den Minister van economische zaken en arbeid ver zocht te bepalen, dat van 24 Oc tober af het in voorraad houden afleveren, vervoeren of doen ver voeren van varkens, zwaarder dan 10 K.G., slechts zal zijn toege staan wanneer deze voorzien zijn van de voorgeschreven merken. Belastbare vetten. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat de voorraden belast bare vetten, die op 9 dezer aan wezig waren en na dien datum niet met toestemming van de cri siszuivelcentrale zijn vervoerd, be last zullen worden met 35 cent resp. 70 cent per kilo, voor zoo ver de voorraden meer dan 1000 kilo bedragen. In afwijking van hetgeen aanvankelijk in de be doeling lag zal dus niet .500 kilo maar 1000 kilo onbelast blijven voor zoover die hoeveelheid ter plaatse wordt gebruikt. Hoog bezoek. Vrijdag bracht de Prins van Wales een bezoek aan Den Haag, wat in de wereld der hooge oome's nog al wat drukte te weeg heeft gebracht. Behalve dat onverwacht bericht kwam, dat Z. K. H. bij den Engelschen gezant te gast zou komen, was eraan verbonden een bezoek aan Prins Hendrik en in de eerste plaats een partijtje golfspel, ter wij! het slot was een diner, ge volgd door bal en besloten met een souper. Blijkens gewisselde telegram men tusschen den Prins van Wales en Koningin Wilhelmina, was er voor ben bezoek aan onze Koningin tot beider spijt geen tijd, Op de werkplaats, afdeeling metaalbewerking van de Z. VI. Tramweg-Maatschappij nabij Drie Schouwen had een dezer dagen een ernstig ongeval plaats. Ter wijl de bankwerker C. Riemens bezig was met lasschen sprong hem in het gelaat een stukje staal via de neus in het oog het welk zoodanig gewond werd, dat operatief ingrijpen noodzake lijk was. Getroffene is daar ot in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. Zijn toestand is van dien aard, dat nog op behoud van het oog kan gehoopt worden. Feestvergaderlng. Vrijdagavond herdacht de af deeling Axel van de Nederl. Ver- eeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel het feit, dat zij 15 jaar geleden werd opgericht en sedert in groei en kracht is toe genomen. Men schrijft ons van de viering van dit jubileum het volgende Om 7VS uur opent de voor zitter der afdeeling, de heer P. Warnier, de bijeenkomst en me moreert het feit, dat voor 15 jaar I eenige Z.V.T.M.'ers de hoofden bij elkaar staken om te beraad slagen wat er moest gedaan worden om aan hun rechteloos heid en slechte arbeidsvoorwaar den verbetering te brengen. Dat deze menschen tenslotte besloten toe te treden tot de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel pleit voor hun vooruitstrevende opvattingen. Deze daad was de eerste steen legging voor de moderne arbei dersbeweging in Axel en heeft er toe bijgedragen dat thans de arbeidsvoorwaarden heel wat beter zijn dan toen, ofschoon er nog heel wat aan ontbreekt. De voorzitter feliciteert tevens P. van de Sande de eenige mede oprichter der afdeeling die nog b'd en nog in dienst van de Z.V.T.M. is. Vanuit dezen feestavond, die geheel in het teeken van de mo derne arbeidersbeweging zal staan en niet te vergelijken is met vele burgerlijke feestavonden wil de voorzitter een telegram zenden aan Kees Riemens wien verleden week op zijn werk een ongeval is. overkomen, hem een spoedig en geheel herstel toewenschend. Hij hoopt dat allen hier aanwe zig deze avond aangenaam zal zijn en heet allen, in'bijzonder de hoofdbestuurders, de heeren L. W. Peterse en Johan Verton, hartelijk welkom. Op de receptie voeren het woord de afgevaardigden van de volgende afd. organisaties: A. Vermaas voor de Axelsche Be- stuurdersbond, J. Dieleman Fa- brieksarbeidersbond, P. Jeras afd, Axel der C.N.A B., J. Goossen Bouwvakarbeidersbond, J. Over- j dulve, Landarbeidersbond, J. den Engelsman, afd- Axel van de V.A R.A., C. van Bendegem A.J.C. en Tooneelvereeniging, A. Cort- hals afd Draaibrug van Spoor en Tram, C Hamelink afd. Axel der S.D.AP. De heer Johan Verton booi namens het Hoofdbestuur een prachtige bloemenmand aan en sprak zijn tevredenheid uit over het feit dat hem de eer te beurt viel deze afdeelingen te mogen feliciteeren. De verhouding tus schen H.B. en de afdeeling is uitstekend. Er zijn natuurlijk momenten geweest dat er verschil van mee ning was, doch dan juist bleek steeds de zakelijkheid en de taaie volharding van dit bestuur. Nog werden bloemen aange boden door de afd. Axel der C.N.A.B. en een enveloppe met inhoud door Draaibrug. De tooneelvereeniging „Naar het licht" voerde „De Heilige Dienst' op. De uitvoering was schitte rend, de rollen werden „gespeeld.' De heer Peterse hield de pro paganda rede en toonde de groote contrasten tusschen de begrippen van de arbeidersklasse en die van de kapitalistische klasse. Zijn rede werd met een merk waardige belangstelling aange hoord, een daverend applaus bewees de instemming van de aanwezigen. Om 11.45 sloot de voorzitter de vergadering, dank uitsprekend aan allen die dezen avond tot een onvergetelijken hadden ge maakt. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. J. de Vries, is tot secretaris van de Vereeniging „Hulp in Nood" te Zaamslag benoemd de heer J. L. de Krijger aldaar. Tot onderwijzer aan de R.K. school te Hengstdijk is benoemd de heer C. J. Flos van St. Jan steen. Schipbreuk. Zaterdag kwam de schipper Fl. de Rooy uit Hulst van af Hansweert gesleept met een schip zand, bestemd voor Gent. Voor den wal van Othene en Terneuzen was het door den Zuidwester storm zeer moeilijk om het schip binnen te krijgen en weldra maakte het zoodanig slagzij, dat de schipper het geraden achtte I met zijn vrouw en den knecht plaats te nemen in de roeiboot en verdere hulp af te wachten. Van uit den wal te Terneuzen werd het gevaar bemerkt en trok ken een paar sleepbooten te hulp. Nauwelijks was de roeiboot op gepikt, of de vrachtboot zonk in de diepte. Ook op de sleepboot had men inmiddels den sleeptros gehakt. Was het schip verloren, de levende have was intusschen be houden, want ook een hondje had men nog tusschen (Je wrakstuk ken weten te redden. In verband met de tijden was het schip laag verzekerd. De mo9sel visscher J. van Liere te Ierseke, heett onder Terneuzen in de Westerschelde een geheele verzameling been deren uit het prae-historische tjjdvak opgevischt. De beende ren zijn bewaard gebleven en zullen eerstdaags naar Middel burg worden opgezonden ter onderzoek. Noodlottig verzuim. Te Alphen heeft een tragisch ODgeluk plaats gehad, waarvan de 15 jarige A. G. Luyben, te Aarlanderveen, het slachtoffer ge worden is. De Oost-Kanaalweg, waaraan gewerkt wordt, is reeds sinds eenige maanden voor het verkeer gesloten. Een gedeelte van den weg is voor wielrijders wel berijdbaar, doch op het ge deelte, dat aansluit op den weg naar Aarlanderveen, wordt voort durend puin gestort, waardoor de weg onbegaanbaar geworden is. Naar het schijnt zijn hier echter geen waarschuwingsborden ge plaatst en waar elke verlichting langs dezen weg ontbreekt, le vert de toestand ter plaatse 's avonds, gevaar op. Dat ondervond allereerst de heer v. d. Kreeke, notaris te Aar- laüderveen, die langs den weg kwam gereden. Hij hield zooveel mogelijk het midden van den weg. Plotseling reed hy tegen een hoop puin op, met het ge volg, dat hij met fiets en al in het Kanaal terecht kwam. Geluk kig slaagde de notaris er spoedig in, vasten grond onder de voe ten te krijgen, waardoor het hem mocht gelukken zichzelf op het droge te brengen. Een kwartier later passeerde de 15-jarige Luyben op weg naar zijn woning te Aarlanderveen, per rijwiel dezelfde plaats. Ook hij moet daarby tegen den puin hoop zijn gereden, en te water zijn geraakt. Toen hy midder nacht nog niet thuis was, wer den zijn ouders ongerust en to gen zij op onderzoek uit. Men vond zijn fiets tegen den hoop puin. Onmiddellijk werd de po litie gewaarschuwd en nadat men eenigen tijd gedregd had werd het lijk van den jongen opgehaald De tarwewet De akkerbouwcommissie der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft aan het hoofd bestuur dier organisatie geadvi seerd met klem aan te dringen op le. opheffing van de beper king van den steun tot 1/g van het bouwland 2. verhooging van het maal- percentage. De commissie wijst er het hoofd bestuur op, dat het laatste boek jaar zoowel voor akkersbouwers als veehouders zeer slecht is ge weest en het weerstandsvermogen sterk is ondermijnd. Tarwestenn. De dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisa ties hebben telegrafisch aan den Minister verzocht maatregelen te willen nemen, opdat de in uit zicht gestelde tarwerichtprys van twaalf gulden per honderd kilo voor doorsnee kwaliteit wordt be reikt en verzoeken dringend geen beperking voor de tarweteelt voor te schrijven, Dezer dagen ontdekte men, dat er was ingebroken in het eierenpakbuis van de firma C. Bakker te Landsmeer. Een 3000 smks eieren waren medegeno- mea. Het geval werd onmid dellijk ter kennis van de politie gebracht en heel gauw viel de verdenking op den 23 jarigen H., die voorheen ook een gedeelte van het pakhuis in gebruik heeft gehad, doch thans een kelder in Amsterdam #heeft gehuurd. De ryks- en 'gemeentepolitie togen per auto op onderzoek uit naar Amsterdam, alwaar zij den verdachte in zyn opslag plaats aantroffen. In dezen kei der bevonden zich 2000 eieren, welke de eigenaars als de ge stolen eieren herkenden. H. ont kende eerst iets met den diefstal uitstaande te hebben, doch ten slotte bekende hy Men zal zich herinneren dat in Juni j.l. uit het gebouw van 's Rijks Munt te Utrecht, 1640 nieuwe gouden tientjes zijn vermist, welke daar pas waren aangemaakt. Thans heeft, naar de Tel. meldt, wederom aan de Rijks munt een diefstal van goud plaats gehadzy het dan dit maal voor een geringe hoeveel heid. Een arbeider had kans gezien zes randjes goud te bemachtigen. By zijn pogingen om dit goud te verkoopet), is hij echter ge saapt. De politie heeft den man een verhoor afgenomen en vervol gens proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Daarna is hy weer op vrije voeten gesteld. Er blykt toch wel iets te haperen Ban de contróle by 's Ryks Munt. Gevaarlijke personen. Op 24 September j.l. werd te ScheveniDgen ten Dadeele van een daar wonende dame op klaar lichten dag een bedrag van f 2200 gestolen. Uit alles bleek, dat de dieven met de situatie ter plaatse uitnemend op de hoogte moesten zyn geweest. Bij politieonder zoek bleek, dat 's middags, toen de bewoonster afwezig was, een luxe-auto voor het huis had ge stopt. Twee jongelui stapten er uit, openden met een sleutel de voordeur, om eeDigeoogenblikken later weer naar buiten te komen en met den auto weg te ryden. Aanvankelijk verkeerde men omtrent de jongelui in 't onze kere, totdat geruchten bij de po litie binnenkwamen, dat twee Scheveniogsche jjngens zekere M. en Den H. uit de ouderlyke woning waren verdwenen. In Holland was geen spoor meer van hen te ontdekken. Wel waren er aanwijzingen, dat zij naar België de wyk hadden ge nomen, zoodat samenwerking met de Belgische politie werd gezocht. Daarbij bleek dat in een hotel te Brugge sinds eenigen tyd twee 19-jarige Hollanders logeerden, waarvan het signalement met dat van de gezochten overeenkwam. Aanstonds ging de politie tot aanhouding der beide jongelui over, die na eanig tegenstribbe len toegaven inderdaad M. en Den H. te zijn. Eveneens gaven zij toe den brutalen diefstal te hebben gepleegd. De Haagscbe politie heeft thans hun uitlevering gevraagd. Zaterdagnacht omstreeks een uur werd outdekt dat brand was uitgebroken op de zolder verdieping van hotel „Albion" te Vlissingen. Dit hotel is ge sloten en er was dan ook op 't momert van het uitbreken van den brand, niemand in het ge bouw. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien en fel sloegen de vlammen uit het dak. De Vlissingsche brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur krachtig aan. Groote mas sa's water werden in het bran dende gebouw geworpen. Binnen korten tyd was men den brand meester. De bovenverdiepiog van het hotel is uitgebrand. Het gebouw heeft zeer veel waterschade. Een saatal pla fonds is ingestort. Het hotel zilver kon in veiligheid worden gebracht. Ondanks het nachtelijk uur trok de brand zeer veel belang stelling. De politie te Utrecht heeft aangehouden een werkloozen kleermaker en diens vrouw. De man heeft zich bezig gehouden met het overigens nogal slor dig namaken van guldens en kwartjes. In de woning werd een vol ledige installatie voor het maken van valsche munten gevonden. Toen deze met volledig mate riaal ter plaatse verscheen, was van brand niets meer te bespeu ren. Het was bij die ééne vlam gebleven. De beide mannen waren zoo danig door het vuur gewond, dat zij ter verpleging in het zie kenhuis moesten worden opge nomen. Gevaarlijke schoonmaak. Aan boord van het petroleum- schip „Standaard 6", dat aan de Petroleumpier te Antwerpen voor anker lag, heeft een ODgeval plaats gehad. Twee werklieden, de 38 jarige K. Moutens en de 28-jarige A. Oppen, wilde de tanks van het schip gaan schoonmaken. Nau welijks echter waren de tanks geopend of een drie meter hooge vlam sloeg naar buiten. Onmid dellijk werd de brandweer ge waarschuwd. Echteljjk drama. Te Parys heeft zich een vree- selijk drama afgespeeld. Omstreeks halt vyf in den morgen riep een man tot zyn huurlieden „Kom gauw", „ik heb mijn vrouw gedood". Zwaar verminkt en hevig bloe dend lar de 54-jarige Alice flu- guet in haar bed, In alle baast werd het slacht offer naar het ziekenhui» over-

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2