gmmesé Gemengd Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Tocli geen oorlog. In verband met de gevechten in de Chineesche provincie Sjan- toeng zijn vier Japansche oorlogs schepen de haven van Tsingtau binnengeloopen. In de haven heerscht volkomen rust De „Daily Tel." verneemt uit Moekden, dat de Japansche strijd krachten een groot offensief tegen de Chineesche vrijscharen en ban dieten in Mantsjoerije zijn begon nen. Reeds heeft de eerste ontmoe ting plaats gehad, toen een Ja- pansch bataillon begon met een oppervlakte van 29.000 vierk. mij len, begrensd door de spoorlijnen Moekden Kirin en Moekden Antung, de Talurivier en het Changpai gebergte, schoon te vegen. derlandsche producten door on gemotiveerde contingenteering of invoerverboden belemmeien. 10. Dringende maatregelen tot verlaging der spoor-vrachttarie- ven ten behoeve van alle Nederl, producten van land- en tuinbouw bedrijven tot het niveau van voor 1914. 11. Oprichting van een Staats- hypotheekbank ten behoeve van hei boeren-, land- en tuinbouw bedrijf op een rentevoet als dien van de Rijkspostspaarbank. 12 Rentelooze Rijksvoorschot' ten ten behoeve van het boeren-, land- en tuinbouwbedrijf voor hen, wier inkomen lager is dan f 1500 en niet opvorderbaar dan na minstens 5 jaren tegen een rente als die van de Rijkspost spaarbank. Bij wetsontwerp wordt voor gesteld om 7 rechtbanken en 48 kantongerechten op te heffen. Hierbij behooren Goes, Oost burg, Hulst en Tholen. Goes en Oostburg komen dan bij het kanton Middelburg en Terneuzen krijgt er Hulst bij. AXEL. 14 Oct. 1932 Het trekt veelal de aandacht, met hoeveel zorgeloosheid som migen hun rijwiel uren neerzetten op een plaats, waar geen toezicht is, zoodat het voor dengene, die het met mijn en dijn niet rauw neemt, betrekkelijk gemakkelijk is, om een fiets in te pikken Natuurlijk neemt dan de wettige eigenaar de politie in den arm, die dan met eenige vage gege vens er op uit kan, om het ver kan vorderen, indien hij zijn ren- tekaart niet aan zijn werkgever in bewaring heeft gegeven, of aan den werkgever niet overlegt een rentekaart met voldoende open zegelvakken, om de zegels te plak ken ter voldoening der prem'ën. Werkgevers, vraagt dus, indien de rentekaart van den arbeider niet in uw bezit is, den arbeider bij de uitbetaling van zijn loon de rentekaart over te leggen en plak ten allen tijde zelf de zegels op de rentekaart. Met ingang van 1 Januari 1933 is benoemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B. S. te Middelburg, de heer H. W. J Priems, zulks met gelijktijdig eer vol ontslag als zoodanig te Ter- neuzen. teuren het recht op al hetgeen wat de liquidatie van den ven- nootschaps-boedel boven de 45 pet. zal opbrengen, alsmede, ech ter tezamen met de privé-credi- teuren van iedei der vennooten, op al hetgeen de liquidatie der privé-boedels van ieder der ven nooten boven opgemelde 46 pet, zal opbrengen. De verificatie-ver gadering zal 15 dezer plaats hebben. De Japanners maken gebruik moderne militaire uitvindingen, om dit gebied, waar tot nu toe nog geen politie-diensten zijn uit geoefend, van bandieten te zui veren. Deze bende telt ongeveer 35.000 man. Vermoedelijk zal de veldtocht drie weken durende troepen zijn geheel aangewezen op wat te paard kan worden toegevoerd. Ongeveer 10000 man Japan sche troepen nemen aan den veld tocht deel, verdeeld in verschil lende colonnes. Volgens te Moekden ontvangen berichten is een groote veldstag geleverd, welke zonder onderbre king 48 uur duurde, tusschen de vereenigde japansche en Manls- joerijsche troepen en de Chinee sche vrijscharen, die een verplet terende nederlaag leden. De Ja panners maakten gebruik van vliegtuigen, veldartillerie en zwaar geschut. De verliezen aan beide zijden zijn zeer zwaar. Ncd. Agrarische Party. Verzonden is het voorloopig program van actie van de op te richten Nederl. Agrarische Partij. Deze stelt zich ten doel, alle belemmeringen voor land- en tuinbouw te bestrijden, door alle haar ten dienste staande wettige middelen en te trachten verbete ring te verkrijgen van al hetgeen dringend verbetering behoeft. Op het program komen de volgende 14 punten voor 1. Trouw aan staat en Oranje. 2. Medezeggenschap der boe ren, land- en tuinbouwers door hun afgevaardigden in de wet gevende kamers. 3. Beperking van den minister van Economische Zaken en Ar beid in diens rechten op beslis singen te nemen bij maatregel van bestuur. 4. Instelling van een departe- ment^van Landbouw, zonder me.er.' 5. Aanspraak der boeren, land en tuinbouwers, om door hun gemachtigden mede zitting te hebben in de Staats-commissies van advies in land-en tuinbouw- zaken. 6 Ver lichting van de lasten, drukkende op den land- en tuin bouw, doora. ophtffing van de verzekeringswetten in den uitge- breidsten zinb. verlaging der inkomsten- en grondbelasting en afschalfing der grondbelasting voor de boeren, land- en tuin bouwers, die den grond slechts als arbeidsmiddel van bestaan bezitten en verlaging der regi stratiekosten c. afschaffing van wegenbelasting voor vervoermid delen, vereischt voor den land en tuinbouw. 7. Onderhoudskosten van we gen en dijken te brengen ten laste van Staat of provincie. 8. Regeling der pachtwetten door pachtcommissies met bin dend mandaat om de pachtprijzen vast te stellen. 9. Maatregelen te nemen tegen over die landen, welke de Ne- 13. Directe steunverleening van wege den Staat, aan hen, wier inkomens beneden f 1000 blijken te zijn, als crisis-steumaatregel. 14. Ten spoedigste geheele afschaffing van alle geldverslin dende crisis-regeeringsbureaux. Een driedaagsch Internationaa kapconcours. De Fine fleur uit het Neder landsche Kappersbedrijf zal men Zondag, Maandag en Dinsaag in Den Haag verzameld zien in ver band met het driedaagsche Kap persconcours, dat gehouden wordt in de zalen van de Dierentuin. Nooit tevoren was de belangstel ling zoo groot als voor dit Con cours, waar niet minder dan een veertigtal verschillende perma nent-wave toestellen het slechtste kapsel om zullen tooveren in de schoonste coiffure Het Concours is Internationaal. Er is deelname uit Italië, Frank rijk, Duitschland, België en En geland. Ook van officiëele zijde is de belangstelling zeer groot. Maandagavond heett de groot ste Modeshow plaats die in ons land ooit eerder te zien is ge weest. Niet minder dan 150 cos tumes van de fa. Lampe zullen de revue passeeren, terwijl het groote aantal mannequins als van zelfsprekend van extra coiffures wordt voorzien. De Koningin te Rilland-Batb. Dinsdag vertoefde de Koningin te Rilland. H.M. verbleef gerui- men tijd aan wachtpost 19 waar Zij heeft geschilderd. Ook op een ander punt der gemeente aan het paviljoen heeft zij een schets ge maakt. Toen enkele auto- en motorrijders bleven staan die H M. herkenden, vertrok zij per auto met gevolg in de richting Bergen op Zoom. Van andere zijden vernemen wij, dat de Koniqgin te 12 43 te Roosendaal aankwam en-zich van daar per auto naar Rilland begaf. Des avonds kwam H. M. weer te Roosendaal terug, waar de eerste klasse wachtkamer voor Haar was gereserveerd. Om 6.45 vertrok de vorstin weer naar Arnhem. Naar de „Grondwet" vernam, heeft de vorstin schetsen gemaakt van een polderkreek nabij Rilland- Bath en op den dijk van den Bathpolder, op welke laatste plaats zij een landschap schil derde met de Schelde en de stad Bergen p Zoom op den achter grond. Het gezelschap en de chauffeurs konden in de onmiddellijke na bijheid blijven, middelerwijl de Koningin met groote vaardigheid haar schetsen maakte. Overigens was H.M. voor allen de eenvoud en vriendelijkheid zelve. Op den terugweg, nabij Woens- drecht, werd even gestopt en gebruikte de Koningin uit een thermosflesch warme thee. Aangezien het weer zich min der goed leende voor den arbeid van de Koningin is men wat vroe ger dan oorspronkelijk in de be doeling lag, teruggekeerd. miste karretje te zoeken. Meti voelt het, dat hier iets niet in orde is. Zelf heeft men zijn eigendom ten prooi gezet en nu vergt men van andeien ijver en speurzin om het veilo- rene te vinden. Zeker, we weten wel, dat nie mand het recht heeft om de hand aan andermans goed te slaan, maar aan dat rechtsgevoel twijfelt men toch ook, als men slapen gaat en daarom doet men dan veiligheidshalve de deur maar op slot. En zoo was het gewers:ht, dat men ook zijn rijwiel waar we hier zoo kort bij de grens wonen wat meer onder toezicht liet, in plaats van ter wille van een paar centen de risico te loopen van veel onaangenaamheden, want dat er zijn, die trachten hun slag te slaan is een dezer dagen weer gebleken. Verdacht als zoodanig is zekere J- J., bankwerker en tijdelijk alhier gevestigd, ter beschikking van de justitie te Middelburg ge steld. Naar we vernemen is bi hem ook aangetroffen een elec- trische rijwiellantaarn met dyna mo, die eenigen tijd geleden te Hulst is ontvreemd, en werd bi huiszoeking ook verborgen in een bedstede gevonden een jas, die ter gelegenheid van de ker mis te Terneuzen in een café was opgehangen en verdwenen bleek, toen de eigenaar deze weer wilde aantrekken. Voor het examen voor wa terbouwkundig opzichter, uit gaande van den Bond van Tech nische Ambtenaren in Overheids dienst, zijn o m. te Middelburg geslaagd de heeren P. de Putter -•z. en J. H. de Kramer, beiden te Axel. Plakken van rentezegels. Naar de Raad van Arbeid te Middelburg ons mededeelt, komt het nog meerdere malen voor, dat de werkgevers niet zelf de rentezegels op de rentekaart van hun arbeiders plakken, doch het bedrag voor het zegel in geld uitbetalen boven het loou en den arbeider verzoeken zelf het zegel te plakken, of wel den arbeider het zegel ter hand stellen met verzoek het op de rentekaart te plakken. Blijkt nu bij de inlevering van de rentekaart ten kantore van den ?aad van Arbeid, dat de verschul digde zegels niet werden geplakt, dan worden deze zegels alsnog bij den werkgever nagevorderd, zoodat de weikgever in deze ge vallen tweemaal het bedrag der zegels moet betalen. In art. 199 der Invaliditeitswet wordt bepaald, dat de werkgever die in zegels betaalt, vóór, of ge lijktijdig met de betaling van het loon in geld de premie betaalt, terwijl volgens art. 228 iedere betaling bewezen wordt door het plakken van een rentezegel op de rentekaart. De werkgevers worden dan ook ten zeerste in hun eigen belang aangeraden zelf de zegels te plakken. Bij art. 268 der In"aliditeitswet is bepaald, dat de arbeider geen betaling van zijn loon in geld Te Oostburg had Woensdag een zeer ernstig ongeluk plaats. De 63-jarige G. was te circa 5 uur opgestaan om zich gereed te maken om op tijd gereed te zijn voor een voorgenomen uitstap door een mistrap of door uit te glijden is hij daarbij van den trap geva'len en zoodanig neer gekomen, dat hij zwaar aan het hoofd gewond was en eenige uren later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden Predikbeurten te Axel. Voorm. 9'/t ure D». van Oeveren. Nam. 2 D,zelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S Post. Catecli. Zond. 35 Naar. 2 Dezeifde. Tekst Hooglied 2:15 Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam.2 Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 11 Oct. 932 Veroordeel! zijn o.ru. J. A. v. d. B., 31 j., klompen maker te Clinge, omdat bij Ber- tna Blommaert en A'bert van Duijse heeft geslagen, gestompt en getrapt, 30 boete ot 20 da gen hechtenis. A. M B, huisvrouw van Tb. v. d. W., 30 j te Ter Neuzen, omdat zij Anna Harms een glag onder het linkeroog heeft gege ven, 15 of 5 dagen. A. H buisvrouw van R V., 30 j., te Ter Neuzen, omdat zij Anna Maria Eonue het Itgeschopt, 10 of 5 dagen. C. A. K, huisvrouw van E. L L 45 j te Ter Neuzen, om dat zij Silvia Beeldens heeft be- leedigd, 10 el 5 dagen. E. F., oud 62 j., landbouwster te Clinge, omdat zij Leontine de cbepper heett beleedigd, 10 of 5 dagen. Faillissement van Heel. Ter griffie van de rechlbank te Middelburg en van het kanton gerecht te Goes zijn gedeponeerd de lijsten van crediteuren in het faillissement Van Heel Co te Goes. In totaal komen op de lijsten der comm. vennootschap voor 993 crediteuren met een totaal bedrag van f 2.278.116 Het volgende accoord is aan geboden De crediteuren met f 100 of minder krijgen het volle be drag uitgekeerd: die met f200 tegen finale kwijting f 100. Zij die meer dan f200 te vorderen hebben ontvangen tegen fiinaie kwijting van de vennootschap en de beheerende vennooten, 40 pet van hun vorderingen met de rente tot 24 Augustus 1932. Tevens ontvangen zij een rentelooze schuldbekentenis, na afloop van de algeheele liquidatie opeisch- baar, voor 10 pet. van het restant hunner vorderingen of 6 pet. van de geheele vorderingen. De afgegeven schuldbekentenis geeft aan de vennootschap-credi- Dure steenen De commissie, belast met nazien der gemeenterefeenicg 1931 van Huizen, heeft ontdekt dat er onregelmatigheden l„_ gepleegd bij de levering van steensn en ander materiaal. Dj als aangekocht geboekte hoeveel heden zouden n.l. niet in over eenstemming zijn met hetgeen in werkelijkheid verbruikt is. Het op deze wijze verduisterde bedrag beloopt ODgeveer 3000. In een geheime raadsvergade- ring is besloten, de zaak in han den van de Justitie te stellen In een café te Oss is hevig gevochten. Een lichtelijk be schonken bezoeker beleedigde de vrouw van den herbergier. Deze laatste, die ziek te bed 1 wond zich hierover zoo op, hij uit bed sprong en den dron keman met een ijzeren staat te lijf ging. De aangevallene werd ernstig aan het hoofd gewonden is, na veïbonden te zijn, per auto naar huis gebracht. Van welken invloed deze strafexpeditie is geweest op den ziektetoestand van den herbergier, is niet be kend. Te Ouderkerk ontdekte een landbouwersknecht, zekere D. Rtusschen het plafond een wespennest. Bij het verwijderen van het nest werd by door wespen zoodanig gestoken, aldus de „Msb." dat De R zich ylinga onder geneeskundige behande ling moest stellen en in den loop van den dag naar een zieken huis moest worden overgebracht, Voor het behoud van een zyner oogen wordt gevreesd. Dinsdag is een felle brand uitgebroken in de boerderij van C. J. van Mil te Schipluiden op de grens van Vlaardingeram- bacht. De brand ontstond in het woonhuis, vermoedelyk tenge volge van het omvallen vaneen petroleumlampje. Spoedig stond het woonhuis in lichte; de vlammen sloegen over naar de aangrenzende veestallen en naar den karnmolen, Het vee had men de weidein gejaagd, zoodat dit gespaard bleef één koe, die naar de stallen te rugliep, kwam in de vlammen om. Ia den nacht van Maandag op Dinsdag keerden drie Belgi sche militairen, een korporaal en twee soldaten, van het derde regiment jagers te voet, per mo torrijwiel terug naar de kazerne te Doornick. Te Barry maulde raden alle drie moterryders, waarschijnlijk verblind door het licht van een uit de richting Doornick komen den automobiel, welke bestuurd werd door een handelsreiziger uit Brussel, met volle vaart tegen dit voertuig. Toen men de on- gelukkigen bu'p wilde verleenen bleek dat de drie jongemannen op slag waren gedood. Het parket uit Doornick heeft een onderzoek ingesteld ter plaat se, waarby gebleken is dat bet ongeluk te wyten is aan de on voorzichtigheid van de militairen. De automobilist is dan ook niet gearresteerd. De drie lyken zijn naar het m litaire hospitaal te Doornick overgebracht. Zoo jong nog. Een danseres te Parijs, de 18- jarige Sacha Lyo, heeft zich door het opeuzetten v&n de graskraan op haar kamer, van het leven beroofd. EenigeD tyd geleden had zjj kenn's gemaakt met een vreem deling. Sinds koit was gebleken, dat de twee joogemenschen niet al te best bjj elkaar pasten. Sa* ZONDAG 16 OCT. 1932. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2