„Zij" Crème Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Daar is bijv. in de eerste plaats de critiek der zorgeloozen. Zij meenen, dat veel pijnlijks zou kunnen achterwege blijven, indien de Regeering maar wilde besluiten het tekort te dekken uit denk beeldige reserves, of ook door „een beroep te doen op het cre- diet van den Staat". Dit laatste denkbeeld is o.a. aan de hand gedaan door een financiëele spe cialiteit, die kort geleden ook ernstig gepleit heeft voor een los laten van de waardevastheid van den gulden. Van dit standpunt is het leenen voor begrootings- tekorten vanzelf niet zeer beden kelijk. Het standpunt van dien schrij ver is niet het standpunt der Re geering en zal dit ook nooit worden. Depreciatie van den gulden zou de Regeering een ramp achten en het aanvaarden van zulk een depreciatie om uit fiscale moeilijkheden te komen, zou haar in buitengewone mate verwerpelijk schijnen. Om tal van redenen. Niet het minst, omdat dit naar haar inzicht zou beteekenen een opzettelijken - en in zijn omvang onberekenbaren aahslag op de spaarpenningen der burgerij en op alle geregelde arbeidsinkomsten die nog genoten worden. En in de tweede plaats is daar de critiek dep eenzijdige belas- tingheffers. Dit zijn de mer.schen, die beseffen, dat men niet violen kan laten zorgen, maar die mee nen, dat nog zeer groote bedragen te vinden zijn uit verder opge schroefde belastingen, zoodat pijn lijke versoberingen vermeden kun nen worden. Zij willen in tegen stelling met oud-Nederlandsche wijsheid, de nering naar de tering zetten en loopen gevaar, daarbij de spankracht van de nering te overschatten. Op een oogenbltk, waarop het nationaal inkomen sterk gedaald en het nationaal vermogen ten deele verdampt is, achten zij het mogelijk daaraan onbeperkte eischen te stellen. Gepleit wordt o.a. voor een ver hooging der successiebelasting, hoewel bijv. een financier als dr. Wibaut reeds jaren geleden de besteding in 't algemeen van suc- schuwing, het herstel van het evenwicht niet te zoeken op een niveau, dat waarschijnlijk, gedu rende langen lijd niet in overeen stemming zou zijn met het ver zwakte draagvermogen der natie. In de derde plaats is er de critiek van de bezuinigers aan den wal. Dezen verzetten zich zoowel tegen leenen als tegen belastingheffen en wekken den indruk, alsof, indien de Regeering maar werkelijk gewild had, het geheele tekort in één jaar door besparing had kunnen zijn gedekt. Het zal wel nauwelijks betoog behoeven, dat deze opvatting on juist is en slechts gekoesterd kan worden vanaf dien veiligen wal, die vanouds bekend is om het klare inzicht dat hij geeft in de fouten dergenen die op het schip de verantwoordelijkheid dragen. Gewoonlijk zijn het trouwens deze zelfde bezuinigers, die het scherpst verzet aanteekenen, in dien de versobering zich uitstrekt over deelen van Staatszorg, waar aan zij een bijzondere waarde hechten De Crisis-boterme^ken De Regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melk veehouderij maakt bekend dat vanaf 9 Oct. de prijs der crisis- botermerken voor boerenboter verlaagd is tot 15 cent per K.G. Er zijn plannen in voorbe reiding, om werklooze land- en tuinarbeiders in het Noordelijk deel van N.-Holland bij wijze van werkverschaffing te plaatsen bij het diepspitten van ongeveer 400 H.A. land in den Wieringer- meerpolder, dat beboscht zal worden. Aan arbeidsloonen, enz. zal de uitvoering van dit werk ongeveer f400.000 vorderen. Alle vetten onder Rjjkscontrole. Met ingang van gisteren wer den alle plantaardige en dierlijke vetten onder controle van de cri- sis-zuivelcentrale gebracht. Het vervoer van deze vetten zal slechts geoorloofd zijn, indien zij voorzien zijn van de daarvoor vastgestelde banderollen, welke verstrekt WQrden voor alle vet, met uitzondering van reuzel, cessierechten voor den gewonen 1 waarvoor een speciale banderol dienst en daarover gaat het hier een „economische dood zonde" noemde. In tegenstelling met deze cri tici is de Regeering van oordeel, dat een verarming als thans de wereld en ook ons volk onder ging, onvermijdelijk moet leiden tot beperking van behoeften, hier bij inbegrepen collectieve' be hoeften. Zij stelt daarom den eisch van versobering vóórop en meent, dat slechts voorzoover deze voors hands niet voldoende effect kan hebben, het tekort tijdelijk over brugd behoort te worden door verzwaarde heffingen. Zij gaat te eer van deze gedachte uit, omdat zij zich afvraagt, of men van de eerlang te verwachten kentering zich niet veelal een te gunstige voorstelling vormt. Menigeen schijnt ook nu nog geneigd, deze crisis te beschou wen als een tunnel, waar wij doorheen rijden en die langer duurt dan verwacht was, maar waaruit wij ieder oogenblik weer in het volle daglicht kunnen ko men. Te vreezen is, dat dit op teleurstelling moet uitloopen. Er is terecht onderscheid gemaakt, zeide de Minister, tusschen de „structurale" en de „conjunctu rale" verschijnselen, in deze cri sis, waarvan dan de eerstgenoem de diegene zijn, welke voort vloeien uit een gewijzigde econo mische structuur en mitsdien een blijvend karakter dragen, ;en de laatstgenoemde slechts het gevolg zijn van tydelijke gegevens en verhoudingen. Indien ik die on derscheiding mag vasthouden, zeide Z Exc., dan komt het mij voor, dat te duchten is, dat de structurale verschijnselen tenslotte zullen blijken een breedere plaats in te nemen dan voor een vlot en gemakkelijk herstel te wen- schen ware. Deze overweging reikt natuurlijk verder dan het gebied van 's lands financiën, maar ten aanzien van deze laatste wordt verstrekt. Aanvraagformu lieren zijn verkrijgbaar bij de crisis-zuivelcentrale te 's-Graven- hage, Laan van Meerdervoort 84 De regeling gaat voor den groot handel op 9 Oct. en voor den kleinhandel 16 Oct. in. De klein handel kan dus nog tot en met Zaterdag 15 Oct. de nog voor radige pakjes en bekertjes afle veren zonder geleide-biljet. Deze biljetten zijn terstond aan te vragen. Do tarwe steun. Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld 1. Is het juisf, dat één der voorwaarden voor tarwesteun in 1933 zou zijn, dat elk landbou wer slechts een derde van zijn bouwland met tarwe mag betelen 2. Indien het antwoord op vraag 1 bevestigend mocht luiden, is de minister dan bereid deze voorwaarde niet toepasselijk te verklaren op landbouwers, die kunnen aantoonen normaal een grooter getal HA taiwe te hebben verbouwd, daar het toch wel zeer onbillijk is de uitbreiding van de teelt van anderen aan de normale verbouwers in mindering te bren gen AXEL, 11 Oct. 1932. Het herfstweer wordt guurder en menig vrouwtje haast zich om met den winterschoonmaak ge daan te krijgen, omdat met ver langen wordt uitgekeken naar de kachel. En ja, de zindelijke huisvrouw kan het niet ontken nen het wórdt koud. Maar die kachelsDat stof, die rook, dat gepoker, ze ziet er zoo tegen op, nu alles weer eens een goede beurt heeft gehad. En toch is het zoo eenvoudig om die bezwaren op te lossen. Evenmin als er nog iemand denkt aan een petroleumlampje, ook aarzelen om een gaskachel te nemen. Duur, och ja, prijzig was het tot heden toe, al is het, dat men ook in het prijsverschil met ko len moet rekenen met het meer dere werk en stof, dat die brand stof met zich brengt. Maar nu we in een advertentie in dit nummer lezen, dat de prijs voor kachelgas is verlaagd tot 5 cent per M5., zal men toch ongetwij feld willen Drofiteeren van het gemak van gasverwarming. We hopen, dat dit ons gemeentelijk bedrijf ten goede zal komen. Maar, a propos, zou het kwaad kunnen, dat ook de prijs voor licht- of kookgas eens een beetje daalde Economisch bekeken, gelooven we dat met de "ermin- ring in prijs van andere licht bronnen, ook onze gasfabriek goed zou doen, als ze de con currentie nog iets verder door dreef. Enfin, misschien komt dat nog wel, als er in den Raad wat min der gepolitiekt wordt. als er gas-of electrisch licht is te bevat zij toch de krachtige waar* j bekomen, evenmin moest men werkt zacht en weldadigUw huid ontwaakt tot nieuwe schoon heid onder haar aanraking. In prijzen van 20—30—45 en 75 cent. Heden werd alhier in „Het Gulden Vlies" ten overstaan van Notaris Van der Veen teTerneu- zen geveild een woon- en winkel huis met pakhuis en erf, eigendom van en bewoond door de firma P. H. Veenhuizen, alhier. Kooper werd de „Zeeuwsche Hypotheekbank" voor f 5990. Vrijdag slaagde te Utrecht onze vroegere stadgenoote mej. P. L. Bom voor het arts-examen. Vermoedelijk wegens defect of ongeval van de postauto, die van Lage Zwaluwe op Vlissingen rijdt, werd hedenochtend de aan sluiting gemist en ontvingen we alzoo de post een uur later. Te Sluiskil had de vorige week ten overstaan van notaris Fanoy te Axel, bij A. J. Krijger de verkooping plaats van een woon- en winkelhuis met erf aldaar, alsmede van bijbe- hoorende schuur met erf en 4 a. 75 c.a. tuingrond, alles in gebruik en bewoond door dhr. P. J. Cortvriendt. Kooper werd de heer A.J.van Gassen, bierbrouwer te Hulst, voor f 10 000. Het verbiyf in Z*'euwscli- Vlaanderen ontzegd. Velen zullen zich nog vanuit den mobilisatietijd herinneren, dat aan smokkelaars ontzegd werd te verblijven in bepaalde gebieden langs de grens. Zij werden dan „achter de water linie gezet". Zeeuwsch-Vlaanderen is ook thans nog evenals onder den oorlog bewakingsgebied. Thans nu de smokkelarij weer overal toeneemt, heeft zich, zoo meldt het „Dagbl. v. N.-Br." een geval voorgedaan, waarbij zekere B. uit Belgisch Clinge, die reeds eenige malen geverbaliseerd was vanwege smokkelarij, het bewa kingsgebied Zeeuwsch Vlaanderen ontzegd is. Onder de gemeente St. Jansteen is de 13 jarige R P. zoo danig met zijn rijwiel tegen een telefoonpaal gereden, dd hij op slag dood was. - Bij het te 's Hertogenbosch gehouden examen ter verkrijging van het P.ditiediploma van den Nederl. R. K. Politiebond St. Michael slaagde voor het gewone diploma J de Putter te Hoek. De huisslachtingen. Iu de Staatscourant van gis teravond is herplaatst wegens misstelling de beschikking van den minister van oeconomische zaken en arbeid van 6 October, betreffende de vrijstelling van de crisisheffing voor hen, die huis slachtingen voor eigen consump tie verrichten. Deen electrische i(j wielen op het rijwielpad. In antwoord op een desbetref fend verzoek van de Ned. Rij wiel padvereenigingen, heeft de minister van waterstaat geant woord, dat „een electrisch rijwie z.i. een motorrijtuig is in den zin van art. 1 onder a van het Mo tor-en Rijwielreglement. Volgens art. 66 van dat reglement is het verboden daarmede een rijwielpad buiten noodzaak te berijden". We gelooven niet dat de hee- ren van die rijwielpadvereeniging met den Minister een proefrit met een licht motorrijwiel gemaakt hebben over de Zeeuwsch Vlaam- sche straatsteenen, anders zou wellicht een dergelijke uitspraak niet zijn uitgelokt. Posterijen. De directeur van het P.T.T.- kantoor alhier deelt ons mede De gelegenheid wordt open gesteld om postpakketten (zonder aangegeven waarde) naar Neder landsch-lndië te verzenden met den luchtdienst Amsterdam Bandoeng. Voor deze pakketten, waarvoor overigens de gewone bepalingen zullen gelden, zal een luchtrecht zijn verschuldigd van f 1,50 per 100 gram met dien verstande, dat voor elk pakket ten minste f 15 wegens luchtrecht moet worden voldaan. Behalve vorenbedoeld lucht recht zal voor de per vliegtuig naar Ned.-Indië over te brengen pakketten het hieronder vermelde gewone port moet worden ge kweten Tot en met 1 Kg. f 1,35, boven 1 t/m 5 Kg. f 1,75, boven 5 t/m 10 Kg. f2,55. Voorts wordt met ingang van 1 October a s. voorloopig bij wijze van proef in het luchtver keer NederlandNed,-lndië v.v. het boven de gewone porten en rechten verschuldigde luchtrecht voor drukwerken monsters en akten verlaagd tot 50 cent per 50 gram. Gevonden. Een Portmonnaie met inhoud Terug te bekomen bij A.H J Sor- ber, Julianastr. E 118. Kantongerecht te Terneuzen Iq de S'rafzitting van 27 Sept. 1932 zijn o.m. veroordeeld wegens overtreding van Art. 426 W. v. S L A. d. B., Westdorpe, 6 d. h.de IJkwet: J. v. D., Ter- neuzen, 10 X 0,50 of 10 X 1 d. h. De TrekhondenwetJ. D. en A. D., beideö Terneuzen, ieder 0,:.0 of 1 w. tuchtsch. De Motor- en RijwielwetD. R, Axel, ƒ7 of 3 d. b., P. d. P., Axel, 5 of 2 d. b., J. D. Zaam- slag, 3 of 1 d. h, H T. d. J., Hulst, ƒ3 of 1 d. h., E. C, St. Jansteen, ƒ1 of 1 d. hR. C. J. D., Zuiddorpe. 1 of 1 d. h R G., Axel, ƒ7 of 3 d b. B. K., Westdorpe, f 1 d. of 1 h. De JachtwetW. J. d, M Zaamslag 10 of 5 d h. Het VisscherijreglementC. P Axel, 5 of 3 d. b Art. 460 W. v. S.D. C. F Axel, 3 of 2 d. h. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 27 Sejtitrbr zijn de vo'gende personen veroordeeld Aa. Ma. de R 37 j te Graauw, weg'ns mishandeling van Maria Immerzeel voor 7,50 s. 5 d. b. J. de Z., 38 j te Hulst, wegen beleediging van Anna Kayser, 10 b. 8. 5 d. h. C. V., 31 j., arbeider te Koj- wacbt wegens verduistering van een jachtgeweer, toebehoorende aan Jacobus de Feyter te Axel, ƒ80 s. 15 d. h. E J 27 jarbeider te Sint Jansteen, wegens poging tot zware mishandeling gepleegd tegen Selina van Acke, door met balve metselsteeaen naar haar te werpen, betgeen alleen niet lukte omdat zy een huis binnen liep, te St. Jansteen, 2 mnd. gev. voorw., proeftijd 1 jaar. Tb. B., 25 j., klompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van A, van den Branden, 10 b. 8. 5 d. h. J. A, K., 52 jschipper te Honteoisse wegens mishandeling van Josepbus de Rooy te Graauw, 10 b. 8. 5. d. b» Failliet verklaard P. A. Davidse, banketbakksr te Terneuzen, Noordstraat. Rechter-commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator Mr. G, Tichelman te Terneuzen. Zondagmiddag zijn de schepen van schipper Van Leuven en van Wessel Leunis van Terneuzen, geladen met regeeringsgraan, op de Oosterschelde gestrand. Sleep- booten waren ter assistentie uit gevaren om eventueele hulp te verleenen. M. Crt. De 61-jarige C. S. is Don- derdagmiddae te "s-Hertogen- bosch door een jeugdigen wiel rijder aangereden. Hij bekwam een scheldelfractuur, en is zon der lot bewustzijn te zijn geko men overleden. Trambotsing. Men meldt uit Assen aan de N. R. Crt. Gisterenmiddag is te Ekehoor op de lijn van de Eerste Drent- sche Stoomtramwegmaatschappij een goederentram op een perso- nentram, komende uit de richting Assen, geloopen. Beide locomo tieven werden van voren in el kaar gedrukt. Acht goederenwa gens liepen uit de rails en scho ven gedeeltelijk in elkaar. Van de zes passagiers liepen er drie eenige schrammen en bui len op. De conducteur Leysse- naar heeft eenige kwetsuren ge kregen, doch deze bleken niet ernstig te zijn. De machinist Krabben heeft inwendige kneuzingen opgeloopen en is op advies van dr. Rytma te Rolde naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De oorzaak van de botsing is waarschijnlijk, dat de goederen tram op de wissel te Ekehoor de personentram wilde laten pas- seeren. Deze kwam echter eer der dan verwacht werd en .te laat om door den machinist te worden opgemerkt. De materieele schade is nogal groot. Te Diepenheim is op het Diepenheimsche Broek de boer derij met schuur van den land bouwer E. Heetland afgebrand. De inboedel en de graanoogst werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De 17 jarige monteur S. v. d. Wal, uit Drogeham, werkzaam in de garage van da firma Pie- tersma, te Bargum, is het slacht offer geworden van een droevig ongeval. Terwijl hy bezig was een autoband om een velg van een kraan wagen te monteeren, sprong de band uit elkaar, welks bard was opgepompt, aldus de „Tel." De jougeman kreeg den weg8priugendon velgring tegen het hoofd. Bewusteloos en zwaar gewond vM by neereen ge neesheer, die spoedig ter plaatse was, constateerde een ernstige schedelfractuur. De jongeman werd naar de woning van zijn moeder, die weduwe is, vervoerd, waar v. d. Wal aan de bekomen verwondingen is bezweken. Da weesierichting te Neer- bosch heeft ƒ1000 ontvangen als legaat van wylen mej. H. J. T, te Zeist overleden. Een Canadeesche boef en zijn vrouw, wonende op een 100 K M afstand van Winnipeg, ont moeiten een zwarten beer, die bun vee lastig viel. De boer joeg het beest een boom in en s^poot er op met zijn jachtgeweer. Bet beest ontstak toen in woede, liet zich uit den boom vallen, liep op den boer toe en doodde hem met ééo slag van zyo machtigen klauw. De vrouw bleef van schrik dood toen zij dit aanschouwde, Later heelt een zoon van den boer den beer met een hooivork verjaagd en ten slotte hebben buren bet beest neergeschoten. j:a ji ii \irnrHf irorctrol/t A nnomofAr m 11

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2