Rust, kalmte en zelfbeheersching Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. deelte van het jaar zal steun verleend worden naar gelang van de op de veilingen gemaakte prijzen. Die producten welke den richtprijs gehaald hebben, zooals appelen, peren, vroege sla en vroege peën, alsmede stoktomaten, zullen niet voor steun in aanmerking komen, daar zij door elkaar genomen wel den richtprijs opgebracht hebben. Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer L F. Guit als lid van de Tweede Kamer is benoemd verklaard jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck te 's-Gravenhage. Aangaande de benoeming van den heer H. H. Trienekens te Venlo, merkt de „Resb." op, dat de benoemdeeen paar jaar geleden overleden is Opvolger is sedert dien de heer Truijen, die nu benoemd zal worden verklaard. Nederlandsche Varkenscentrale De Nederlandsche Varkenscen- trale maakt bekend, dat vanaf Maandag 10 October levering van varkens over het geheele land rechtstreeks aan de vertegenwoor digers der Nederlandsche Var kenscentraie kan geschieden. Van af dezen datum zal inkoop van varkens in het zoutersgewicht, bestemd voor de Nederlandsche Varkenscentrale, op de markten niet meer plaats vinden. Degene, die varkens aan de Nederlandsche Varkenscentrale wil leveren, zal hiervan mede- deeling moeten doen aan den plaatselijken zaakvoerder der Ne- derlandsche Varkenscentrale in de gemeente zijner woonplaats. Ooftplukkcn. De verkleurende bladeren Jtondigen alweer aan, dat de natuur zich gereedmaakt voor haar winterslaap, 't Frissche gaat van de bladeren af en het schijnt wel, of de vruchten die glans overnemen, want overal kunnen we weer genieten van de volge laden fruitboomen. Hier en daar is men al bezig, de vroege soor ten van de boomen te nemen, 'k Wou zeggen van de boomen te plukken, maar dat zou buiten de waarheid zijn, want van pluk ken is in onze omgeving nog maar weinig sprake. De bij de hand hangende vruchten worden geplukt, maar de rest wordt af geschud of met een flink eind hout eraf geslagen. Op deze manier maakt men van zijn eer ste kwaliteit fruit uitschot, niet eens meer 2e kwaliteit, want appels, die door de boomen zijn komen rollen, hier een duw, daar een bons, worden op al die stootplekjes later beursch, zoodat zulke appels niet bewaard kun nen worden, terwijl toch de houdbaarheid een der voornaam ste waardebepalende factoren is. Is deze werkwijze dus verkeerd Och, wat zal ik zeggen, ja en neen De boer, die de appel- aanplanting heeft als bijzaak en over weinig personeel beschikt, komt op deze manier het mak kelijkst van zijn fruit af, hoewel het zonde van de appels is, op zoo'n manier te worden mishan deld. Maar hij, die meer „lood- deelen" uit zijn fruitplantage wil trekken, en zich dus wat meer op fruitteelt heeft ingericht, moet heel anders optreden. Alle ap pelen, stuk voor stuk, moeten dan geplukt worden, zoo voor zichtig mogelijk. Hiertoe worden lange, lichte ladders in de boo men geplaatst. De plukker is voorzien van een platte korf, van binnen bekleed, met baailinnen bijv.met een haak kan de mand aan de ladder of een tak worden opgehangen, zoodat de plukker beide handen tot zijn beschikking heeft. De appels worden nu voor zichtig van den boom genomen alle rukken zijn uit den booze. Plukt men op den juisten tijd, dan zitten de vruchten wel zoo log, dat ze zonder moeite van den boom te nemen zijn. Trekt men wild, dan gaan dikwijls de kleine zwakke twijgjes mee en juist de ze takjes zijn zeer voorname vruchtzetels. Gaan door ruw wer ken nu een groot deel van deze takjes verloren, dan heeft men reeds zijn opbrengst voor het vol gend jaar vernield, 't Bekende ver schijnsel, dat een vruchtboom slechts om de twee jaar goed draagt, vindt m i. voor een groot deel zijn oorzaak in ruw plukken slechte bemesting is de andere schuldige. De appels worden voorzichtig in de plukkorf gelegd, liefs slechts eenige lagen op elkaar Is de mand vol, dan wordt zij naar beneden gebracht, of aan een helper overgereikt, waarna de mand op een tafel of iets der gelijks wordt geledigd. Hierop worden de vruchten gesorteerd eerst de mooie, absoluut gave vruchten opzij als eerste kwaliteit de rest, ontdaan van het uitschot, gaat als tweede kwaliteit. De eer ste kwaliteit wordt dan gepakt in kisten, niet in manden of balen, want dan heeft men bij het ver voer geen zekerheid, dat het als le kwaliteit verzondene ook als zoodanig aankomt. Het plukken kost op deze wijze veel tijd, maar de meerdere op brengst zal de meerdere moeite ruimschoots vergoeden. Boven dien krijgt het Zeeuwsch-Vl. fruit daardoor een beteren naam, wat tot gevolg heeft, dat meerdere koopers op onze streek zullen af komen, wat weer hoogere prijzen veroorzaakt. Er wordt aan gewerkt om de behandeling van het fruit in g - schetste richting te leiden. Dat deze en gene in dat streven een poging ziet om eigen zak te spek ken, nu ja, kwaadsprekers en den kers zijn er altijd geweest en zul len er wel lang blijven, daar kan men zich niet aan storen. De zaak is op sommige plaatsen zóó ge regeld, dat iemand, die op de veiling verkoopen wil, plukkers kan kiijgen door middel van die veiling. Deze menschen plukken het fruit en brengen het naar 't veilingsgebouw, waar het gesor teerd, verpakt en in verkoop ge bracht wordt. Nu hebben som migen het niet ongegronde be zwaar, dat soms door weinig koo pers of door onderlinge afspraak der veilingbezoekers, de prijzen beneden normaal worden gedrukt Daarom zal steeds vooraf bepaald worden, beneden welk bedrag niet verkocht wordt. Stel, een partij fruit is op 15 cent getaxeerd happen nu de koopers boven dien prijs niet toe, dan neemt het vei- lingsbestuur, of liever een op te richten exportvereeniging, die par tij over en zendt dat fruit voor haar rekening naar de afnemers. De prijzen, die door het veilen of verzendgn worden gemaakt, komen dan, na aftrek van de ge maakte onkosten, aan de kwee kers Zoo'n kweeker heeft dus niets anders noodig dan een weinig vertrouwen in het veilingsbestuur. een gewone windmolen bezitten, wordt door ons geen vervoerbe- wijs ter schooning gegeven. Tenslotte verzoeken wij afleve ringen steeds te willen doen in zakken van gelijk stukgewicht, wegende bruto 76 K G. Steun aan de vlasindustrie Naar het „Dagbl. v. N.-Brab." verneemt, wordt in regeeringskrin- gen uitbreiding van den steun aan de viasindustrie overwogen. Naar verluidt zouden deze over wegingen gaan in de richting eener verhooging van de tot nu toe geldenden steun met wellicht f 100 per h a., dan wel middels een overname van het vlas door de regeering. keeren weer terug na het gebruik van Mjjnliardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 7 Oct. 1832. De weg welke jaren lang een struikelblok was vooral in het nu komende jaargetijde was zeker die naar Moerbeke, via Roode Sluis. Wat het Nederlandsche gedeelte betreft, is bekend, dat wijlen de heer Van Dixhoorn jaren heeft gestreden om verbe tering er. ofschoon diens plannen wel niet geheel zijn volvoerd, is toch thans reeds een groote verbetering gekomen in zoover, dat de aardenweg is vervangen door een goede keiweg, welke thans voltooid en voor het ver keer is opengesteld. Uitvoering tarwewet. Het bestuur van den Kring O. Z -VI. van de G. T. O. Z. ver zoekt ons opname van het vol gende Voor den oogst 1933 is het de bedoeling dat de leden niet meer dan een derde van hun bouwland met tarwe zullen bezaaien. Onder bouwland wordt dan verstaan het bouwland dat in 1932 als zooda nig in gebrutk was. Het is dus ook niet toegestaan meer tarwe zaaien dan dat één-derde deel en dan dat meerdere zoogenaamd vrij te verkoopen. Daarop is geen controle te houden. Verder wordl nog medegedeeld dat in den Kring O. Zeeuwsch-Vlaanderen in over leg met de handelaren de tarie ven voor schooning zijn vastge steld «Is volgt 1. Schoonen met trieur of mo len met verticaal windsysteem f0,10 per 100 KG. 2. Poetsen en trieuren f 0,30. 3. Drogen f0,50. 4 Drogen, poetsen en trieuren f 0,70. Het waaieren met een gewone windmolen wordt door ons niet als speciale schooning erkend. Voor de handelaren welke enkel Route Axel Gent. De dienstregeling, welke is ont staan door combinatie met de autobusdiensten van Axel naar Overslag en Overslag—Gent, is reeds in werking en wordt reeds door verschillende personen be nut. Het is nog een proef, maar een proef, waaraan bij welslagen het noodige perspectief niet ont breekt. Als de bus geregeld 's avonds van Sluiskil naar Over slag rijdt, om aldaar reizigers van Gent af te halen, kan diezelfde bus in correspondentie op de laatste bus uit Neuzen naar Sluis kil mooi correspondentie geven op de te Neuzen uit Hoedekens- kerke komende laatste boot. Dit is echter toekomstmuziek. Laat het voor nu voldoende zijn, dat er van hier uit een vlot tende correspondentie is ontstaan op den weg naar Gent, waar mo menteel trein of tram geen ge legenheid bieden. Vooral voor degenen, die ge regeld van de Vrijdagmarkten ge bruik maken, zal dit een goede oplossing zijn. En ook degenen, die de matinée's in de Vlaamsche Schouwburg wenschen bij te wo nen, wordt het nu gemakkelijk gemaakt, doordat o.a ook bij tij dige melding voor kaarten wordt gezorgd. Voor de uren van vertrek enz. verwijzen we naar de desbetref fende advertentie. Bij genoeg zame deelneming zal de reis da gelijks gemaakt worden. Voor- loopig is het alleen op Zondag en Vrijdag. Gevaarlijke luidjes. Het tweetal, dat een paar we ken geleden te Sluiskil door de marechaussee's werd aangehou den, waarbij echter de man wist te ontvluchten door in het kanaal te springen en zwemmend zich bij dikken mist aan het gezicht wist te onttrekken, werd verdacht van diefstal met inbraak te Ter neuzen. Zooals gemeld wierp de man den marechaussee een koffer voor de voeten, die heel wat papieren en adressen bevat ten, zoodat 's mans identiteit moeilijk was vast te stellen. Later is gebleken, hoe ze aan al die adressen, passen, kaarten en foto's kwamen. Zij hadden n.l. in 't Rotterd. Nwsbl. een ad vertentie geplaatst waarin zij per soneel vroegen dat zich met de noodige papieren had te melden aan een opgegeven adres. De vrouw gaf voor te zijn gouver nante bij een Hollandsche familie in Frankrijk en daarvoor een chauffeur en een dienstbode te zoeken. Zij moest haar patroon inzage verstrekken van de haar door de sollicitanten verstrekte paspoorten,- rijbewijzen enz. Ver schillende personen zijn op die aanbieding ingegaan, in de waan dat hetgeen werd medegedeeld, waarheid was Zij lieten bij de vrouw de passen enz. achter. Verder hoorden zij niets meer. Achteraf bleken de oplichters die stukken in hun eigen belang te gebruiken om met die valsche papieren zich vrijer te kunnen bewegen. De marechaussé te Oost burg heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie ge steld zekeren A. J. M. d. S 44 j., slager te Sluis en C. M. M., 32 j., landbouwer aldaar, verdacht van op 29 Sept. j.l. te Oostburg in den Sophiapolder een mijt maanzaad te hebben in brand gestoken, waardoor deze geheel en al in vlammen opging. Bij de mijt werd aangetroffen een zgn. groentenbusje, dat bleek pe troleum te bevatten. Na verhoor is M. vrijgelaten, doch de Sals verdacht van brandstichting naar het Huis van Bewaring te Middelburg»overge bracht. M. Ct. Naar we van officiëele zijde vernemen, is het gerucht volgens hetwelk onder de sollicitanten naar de betrekking van burge meester van Philippine ook zou voorkomen de heer C Stevens, burgemeester van Overslag, ge heel uit de lucht gegrepen. Voor de Ned Herv. Kerk te Hontenisse is beroepen ds W. G. van Vliet, eervol ontslagen N.O.I. predikant te Malang. Het op Woensdag 5 Octo ber ten overstaan van den Nota ris Ph. J Callenfels te Ter Neu zen krachtens art. 1223 in het openbaar geveilde huis, met het erfpachtsrecht van den bijbehoo- renden grond, aan de Lange Kerk straat 80 te Ter Neuzen en het pakhuis, met het erfpachtsrecht van den bijbehoorenden grond, aan den Nieuwediepweg 29, al daar, werden in massa in koop toegewezen aan den Heer J. de Regt, aldaar, voor de som van f 2000,—. De marechaussée te Hulst heeft dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een aldaar woon achtigen landbouwer, wegens die renmishandeling, die in een weide eeVi rund met een touw aan den kop zoodanig had vastgebonden, dat het dier voortdurend met ge- strekten hals en met den neus op den giond moest slaan. M. Crt. Te Biervliet is ten nadeele van den landbouwer M. dezer dagen uit een op diens erf staan de schuur een tweetal zakken in houdende ieder 70 kg. tarwe ont vreemd. De politie stelt een on derzoek in. liggende met zijn schip aan de suikerfabriek aldaar. Vermoed wordt, dat de onge lukkige bij het terugkeeren van de kermis naar zijn schip door de duisternis misleid van de loopplank is gevallen. Hij laat een vrouw en een kind achter. Door den kantonrechter te Oostburg is J. Ph. W., brood bakker en winkelier te Breskens wegens overtreding der Handels registerwet (het niet voldoen aan zijn verplichting tot inschrijving) veroordeeld tot een boete van f 75, subs. 20 dagen hechtenis. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Axel en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 16586.42, terugbetaald f 10424.13. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4629. Predikbeurten te Axel. Geref. 9.30 ure Geref. Voorm 9 ure Kerk. Gemeente. Ds. A. Verhage, In verband met de vele klachten over de hooge tarieven voor motorrijtuigen, alsmede voor goederenvervoer met motorrijtui gen op de veeren op de Wester- Scheide van den prov. Stoom- bootdienst, heeft de Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, zich met een adres gewend tot Ged. Staten van Zeeland. In dit adres wordt er op ge wezen, dat de hooge tarieven oorzaak zijn, dat autohouders zich laten weerhouden om naar Zeeuwsch-Vlaanderen te gaan, of wel daartoe hun weg over België nemen. Hierdoor worden inkomsten aan den prov. stoombootdienst onttrokken, handel en verkeer tusschen Z-Vlaanderen en het verdere deel van de provincie en overig Nederland geschaad, en de handelsbetrekkingen met België ten nadeele van het eigen land in de hand gewerkt. Op grond yan de genoemde bezwaren wordt op verlaging van het tarief aangedrongen. Te Selzaete wordt sedert Zondagavond vermist de onlangs gehuwde schipper Van de Wiele, Men weet, dat de vorige week een garnalenboot uit Zandvoort zonder bemanning is opgepikt, waardoor later bleek, dat twee visschers in de golven zijn om gekomen. Woensdag is een hun ner te ljmuiden aangespoeld, n.l. P. Loos. De collecte, die te Zandvoort is gehouden ten bate der betrek kingen van de beide omgekomen visschers bracht f 1600 op. Woensdag is op den zolder van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen en in den aanvang was er voldoende hulp aanwezig om al wat van waarde is uit het ge bouw te halen. Groote hoeveelheden water werden op het vuur geworpen. Tegen 10 uur was het vuur bedwongen en gevaar geweken. Wat de oorzaak van den brand betreft, kan worden mede gedeeld, dat eenige monteurs bezig waren met het lasschen van buizen met een steekvlam tegen het uitdrukkelijk verbod in, daar in rijksgebouwen nimmer op dergelijke wijze laschwerk mag geschieden. Te Weert geraakte het 6- jarig dochtertje van den molenaar L. N. bij het opendraaien van de draaibrug over de Zuid-Willems vaart, doordat het achter den af sluitboom was geloopen, met haar hoofdje tusschen brugleuning en de afrastering op den wal. In deerniswekkenden toestand werd het kind, aldus de Msb., opgenomen in het St. Jansgast huis. De kaak was verbrijzeld, de tanden afgeknepen en de tong gedeeltelijk afgekneld en boven dien had het kind nog ernstige verwondingen aan het hoofd. De toestand van het meisje is zorg wekkend. Tegen verkoop met cadeaux. In Twente zyn, in verband met de gewestelijke actie, welke daar tegen het cadeaustelsel be gonnen is, bijeenkomsten gebon den, waarbij o.a. een aanschou welijke demonstratie is gegeven van artikelen met en zonder ca- deaux, waarby op overtuigende wy ?e werd aangetoond, dat arti kelen met cadeaux veel duurder komen en ten cteele bovendien nog minder in kwaliteit zyn, dan die zonder cadeaux Het meest treffend was de de monstratie met gebrande» onge* ZONDAG 9 OCT. 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm, Nam.2 Nam.2 Ds. H. Scheele, van Hoogermilde. Dezelfde. van Middelburg, Dezelfde.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2