Met één stern, die dan nog bij vergissing was uitgebracht en dus was eigenlijk de meerderheid tegen. Dhr. Ortelee heeft dade lijk gezegd, dat hij verkeerd ge* st.md had en er zelfs spijt van had, want dat hij tegen verlaging was. Onder deze omstandigheden zouden B. en W. consequent moeten zijn en met het motief, dat ze eveneens tegen loonsver laging waren, moeten zeggen we maken dat besluit ongedaan. Er zijn menschen, die het anders zien en dat is hun recht, maar ik heb eveneens het recht mij meening te zeggen. Dhr. 't GILDE vindt het be vreemdend, dat reeds thans een poging wordt gewaagd de be zuiniginsvoorstellen in te trekken De onderteekenaars zijn gewis niet zoo naief, dat zij in ernst verwachten, dat het nu, omdat iemand, die in wezen tegen wil en dank een, zij het oo zeer tragisch vaderschap, van dit besluit bezit en sinds eenige uren na de laatste raadszitting zijn beruchten draai heeft gemaakt het besluit met dezelfde stem menverhouding ongedaan zou zijn te maken. Er is gelukkig bi B. en W. zooveel waardigheids besef aanwezig, dat zij een der gelijk voorstel onmogelijk kunnen accepteeren. De taal van het College is niet alleen duidelijk maar zelfs krachtig en als zij in meerdere mate zoo flink en rui terlijk voor den dag kwamen zouden zij ook in meerdere mate op onzen steun mogen rekenen Het is duidelijk, dat het niet in de eerste plaats te doen is om het succes, doch het ligt er duimen dik op, dat het gaat om onze fractie andermaal uit te spelen en daarmede de meerder heid van den raad, die in het kamp van de heeren Hamelink en Dieleman misschien voor conservatief geldt, nog eens in het ongunstigste daglicht te stel len en dat onder het motto „wi zijn de eenige en waarachtige democraten Welnu, de vreugde daarvan zi den heeren gegund Daartegen over stellen wij er een eer in, den eersten stoot te hebben ge geven in de richting van bezui niging. Het gemeentebelang en de toekomst onzer gemeente en hare financiën schrijft ons dezen weg gebiedend voor. Maar de «wasechte democraten" staren zich waarschijnlijk blind op het overschot van f 17.000 van 1931, zonder er zich rekenschap van te geven dat het volgende jaar door onze belastingbetalers een 40 procent meer za! moeten wor den opgebracht. En onder deze belastingbetalers zijn er honder den die het water al meer en meer aan de lippen voelen, in zonderheid ook arbeiders die in sommige gevallen maar een kwart tot een vijfde hebben van de salarissen die hier worden gekort. Het getuigt van de grootst mogelijke onverantwoor delijkheid, eiken stap in de rich ting van bezuiniging uit te bui ten tegen een bepaalde persoon of richting en deze zonder meer te saboteeren. Waar de econo mische toestand alles terugdringt naar een lager levensniveau, moet men ook gezamenlijk weten te helpen de toestanden normaal te maken, vooral waar het hier nog zulk een gering offer is dat ge bracht moest worden, omdat de hier getroffenen het nog dubbel zoo goed blijven hebben als de arbeiders en ambtenaren in de particuliere bedrijven, die voor een groot gedeelte, gedurende een groot deel van het jaar op „steun" zijn aangewezen. Onver antwoordelijk is zulke politiek. Zelfs voor menschen als de heer Hamelink. Hij toch komt uiteen milieu waar men er toch niet tegen opziet er met de botte bijl op in te hakken Spr. houdt ten bewijze daarvan een uitvoerig betoog en ondanks het verzoek van den Voorz. om zich te beperken en niet de po litiek in het debat te halen, maar zich tot het onderwerp te bepalen, zegt hij met aanhaling van uit spraken uit verschillende dag bladen, als «Residentiebode", gTribune" en de arbeiderspers, te beiichten het standpunt van dhr. Hamelink en diens soc.-dem. partijgenooten, welke volgens sotnmiger uitspraken de gang makers zijn voor loonsverlaging Voorts wijst spr. aan de hanc van het partij-congres van de S.D.A P. te Amsterdam gehouden, op de daling van hefnationaa vermogen, de vermindering van den uitvoer, den slechten toestand van industrie, land- en tuinbouw en zegt, dat wie de vrijheid van persoonlijkheid veilig wil stellen, goed doet zich verre te houden van de soc.-dem. politieke parli en de daaraan vastgeklonken mo derne vakbeweging. Dhr. VERSCHËLLING vraagt het woord naar aanleiding van het feit, dat dhr. Ortelee zei zich vergist te hebben, waar deze in zijn fractie beweerd had De VOORZ.: Verschillen de fractie betreffende komen nu niet in bespreking. Dat kunt u bij de behandeling van de begrooting doen. Dhr. VERSCHELLING zal het dan uitstellen. Dhr. SEGHERS zegt ook niet in te zien, dat de gemeente-finan tien loonsverlaging noodig maken terwijl bovendien er nog 2 van de minstbehoeftigen worden uit geschakeld. Hij is ook voor in trekking van dat besluit. Dhr. VAN KAMPEN is verwon derd, dat er geen argument ir. het verzoek is genoemd, waarmede het recht tot intrekking van de loonsverlaging bewezen wordt en acht zich daarom verplicht te wijzen op de debatten, die bij de herziening der salarissen zijn ge houden. Die discussie bevestigt z.i., dat een goed anti-revolution- nair met een socialist kan samen werken ten opzichte van de salariskwestie. Dhr. Hamelink wil geen salarisverlaging en wi ook niet van bovenaf beginnen, opdat de kleineren niet getroffen zullen worden, vindt ook zelfs een tractcment als wat de bur gemeester geniet niet te veel. Neen, de heer Hamelink ge looft niet, dat het maatschappe lijk raderwerk in gevaar is, in brand staat. Dus geen blusschen van bovenaf, nog minder van onder. En als er gebluscht most worden, dan moet dat erg voorzichtig gaan, want hij ziet liever 10,000 gulden in handen van een sociaal-democratisch overheidspersoon dan 1000 gld. in handen van een burgerlijke autoriteit, om de eenvoudige reden dat de één nuttige arbeid verricht en de ander niet. Hier wordt bevestigd het woord van Johannes in de Openbaring, dat het degenen die niet het teeken van het beest dragen, onmogelijk zal worden gemaakt plaats te krijgen in het productieproces. Wordt wakker, mijnheer Diele man De heer Dieleman echter ziet den brand wel, maar er moet gebluscht worden van bovenaf en of je nu al zegt, maar man, heel het vrije maatschappelijk leven draagt de gevolgen van de crisis, dan roept hij toch eerst van boven blusschen. En als ge vervolgens zegt, maar man, de regeering paste ook reeds een korting toe op haar ambtenaren, waarmede onze korting geheel in de' lijn is, vraagt het maar aan de mannen van de Waterstaat en Posterijen, dan luidt het antwoord: eerst van bovenaf, want de bur gemeester en secretaris moeten eerst getroffen worden. En als ge dan bedenkt, dat Ged. St. ook een korting invoerden tot 8VS pet., hetgeen hier voor Axel geen ef iect gaf, omdat de pensioenpre mie hier verhaald wordt, dan moeten desniettegenstaande eerst bedoelde personen toch verlaagd worden. Mijnheer de Voorzitter. Al zou geheel het Rijkspersoneel geen korting hebben ondervonden, dan nog blijft op ons de verantwoor ding rusten, om onze financiën in orde te brengen en de loonen van het geheele gemeenteperso- neel in overeenstemming te bren gen met de loonen van het vrije bedrijf en den gedaalden levens standaard. Want, mijnheer Die leman, u kunt u, met de verant woordelijkheid die God u oplegt, niet dekken achter anderen. De fouten die anderen maken, ont* heffen U nooit van den plicht om getrouw te zijn. En zoo staan dan hier 2 over heidspersonen, met een hemels breed verschil van uitgangspunt broederlijk aanéén, om gezamen lijk de ingevoerde salarisverlaging ongedaan te maken. De heer Hamelink heeft kans gezien, om met behulp van een anti-revolu- tionnair en een Katholiek, ook hier de salarisverlaging te ver storen. Maar stel eens dat de aanne ming een crisis veroorzaakte in het college, dan kwam het woord aan de oppositie. In dit geval Seghers, Hamelink, Dieleman, een aardige combinatie, zwart-rood- zwart, ik weet niet welk land zulk een vlag voert, maar het zal wel geen Calvin stisch zijn. Dhr. DIELEMAN zal kort zijn. Het verblijdt hem, dat de schrijf- bureaux van de h.h. 't Gilde en Van Kampen niet den ganschen nacht open geweest zijn, anders zaten we hier morgen nog. Maar als dhr. 't Gilde opmerkt, dat er geen motief is voor intrekking van de loonsverlaging voert spr daartegen in, dat de commissie voor georg. overleg het motief voor de loonsverlaging niet eens staande kon houden en men eenvoudig zeide„ik handhaaf toch mijn voorstel". Wat de groep-'t Gilde betreft fractie is het niet meer, het is een losse groep Dhr. 't GILDE Precies als u, want je staat ook in je hemd Dhr. DIELEMAN Dhr. 't Gilde heeft collega van Bendegem een vlieg af willen snoepen en het voorstel zoo lang gewijzigd tot er slechts f 100 in totaal werd bezuinigd en het toen werd aan genomen met 1 stem meerder heid. De slag valt nu in hoofd zaak op den directeur der gas fabriek, die f425 per jaar zal moeten missen, als gevolg van het politiek gedoe van dhr. 't Gilde, waarin zich nu ook dhr. Van Kampen mengt, terwij! deze spr beschuldigt in plaats van met Colijn, met de S D.A P. mee te gaan. Spr. zal dat wel op een andere plaats met dhr. Van Kampen uitvechten. Spr. vindt het niet verstandig van dhr. Van Kampen om hem hierin openbare vergadering daarop aan te vallen. Spr. had moed te hooren, dat ook dhr. Van Kampen abuis was geweest evenals dhr. Verschelling. Het was dan ook niet uit vriend schap of solidariteit, dat spr. het verzoek teekende, maar uit volle overtuiging, dat dit besluit eigen lijk door een vergissing was aangenomen. Dhr. HAMELINK zegt, dat hij- in zijn antwoord het uitvoerig betoog van dhr. 't Gilde tegen de politiek van de soc-demo- craten niet volgen zal. Spr zal kort zijn, al wil dat cog niet zeggen, dat hij zieh tegenover hem niet zou kunnen verdedi gen. Maar spr. stelt voorop, dat het 't Gilde weer niet heeft ont broken aan persooclijke aan vallen, ofschoon spr. daar geen aanleiding toe heett gegeven. H> t gaat niet om het succes maar om het beginsel bij dhr iamelink' zegt dhr 't Gilde maar spr. ontkent dat, als''t G. goed ziet, zal hij \óór stemmen en dan is veel in hem te ver geven. Zoo ook dhr. van Kampen, die zegt, dat het voorstel der ODderteekenaars is een gevolg van onderlinge vriendschap. Spr. vindt dat niet verstandig ge zegd. Immers waoneer men het als lid van een bestuurscollege over een bepaald onderwerp met een andersdenkende eens is, dan wil dat toch niet zeggen, dat men met de tegenpartij heult. Dhr. van Kampen is toch ook geen vriend van dhr. 't Gilde, al zijn ze het nu over dit aan hangige punt eens in de bestrij ding vap dhr. Dieleman Spr. dacht juist dat men in de anti- rev. party daar vrij in was, omdat dhr. Oggel spr. ook eens j toevoegde, dat ik maar sprak op consigne van de parljj. Spr. meent dat men alzoo spreekt, omdat men in de aoti-rev. partjj meer steunt op geloof dan op de maatschappelijke zaken. In- tuascben meent bij dat bet standpunt van dhr. Dielamau dichter bij de leer van Christus staat, dan hetgeen dhr. van Kampen naar voren brengt. Door dhr. 't Gilde werd ge zegd, dat by zich door den staat der gemeeuts-tioanciën verplicht voelt om aalarisvermindering voor te stellen. Spr. vindt dat vreemd, waar dhr. 't G. onlangs zeide, dat onze financiën er goed voor staan. Als die goed zijo bij een mogelijke belastingver- booging, dan zijn ze het ook nu. Spr. acht het niet noodig om met geld te smijten, maar ook niet om enkele procenten van het salaris ai te pingelen. De strijd gaat niet om personeo, maar om aanvaarding van poli tiek inzicht en spr. is er ook niet voor de gemeente aan den raud van den afgrond te brengen, maar er is verschil van ziens wijze. Vervolgens verdedigt spr. zich tegenover hetgeen dhr. 't Gilde zeide aangaande gangmakers voor loonsverlaging in de s.d.a.p., die integendeel steeds stelling neemt tegen vermindering van loon. Vervolgens verdedigt spr. zich tegen dhr. van Kampen en ge looft wel als deze dhr. Dieleman afgevaardigde van de arbeiders noemt, hijzelf het voor de bour geoisie is. Spr. kan aannemen dat er verschil van meening is, maar laat man zich onthouden van persoonlijke aanvallen. Hij- juicht het toe, dat er onder de anti-rev. partij menschen zijo die naar recht en billijkheid streven. En als spr. eens zeide dat het salaris van den burgemees ter niet te hoog is, dan was dat in vergelijking met hetgeen de directeuren van fabrieken, enz. verdienen. Men praat hier of de bezuini- gingsactie uitgaat van den Raad, terwijl in de maatschappij nog tallooze kapitalen worden ver brast aan directeuren en inge nieurs. Spr. beveelt ten slotte met warmte aan om het raads besluit in te trekken. Dhr. VAN BENDEGEM werpt van zicb, hetgeen dhr. Dieleman zeide over de notulen van het georganiseerd overleg, doch de VOORZ. laat daarover geen be 8prekiog toe, daar deze geheim zij D. Dhr. 't GILDE beroept zich nog maals op hetgeen gebeurd is in de arbeiderspers. (Hetgeen wjj als niet ter zake zijnd, ook niet hebben gevolgd). ;pr. zegt toe dhr. Hamelink hier nader over te spreken bij de behandeling van de begrooting. Tot dhr. Dieleman zegt spr., dat diens verdediging kant noch wal raaktde bezuiniging beloopt niet totaal 300, maar f 1500 a 2000 en de salariskorting van den directeur der gasfabriek beloopt niet 400. maar slechts 175 a f 180 Spr. zegt, dat een partijgenoot van dhr. Diele man zeide, dat deze de leugen preekt. De VOORZ.: Dergelijke uit drukkingen laat ik niet top. Dbr. 't GILDE Ik zeg het ook niet na, maar het heeft de schijn. Spr. vervolgt hier met een scherpen, beleedigenden aan val tot dhr. Dieleman, welke eindigt door den hamer van den Voorz. Dhr. DIELEMAN zegt op de scheldpartij niet te zullen ingaan en weerspreekt het feit, dat hij ta weinig loon betaalt volgens dhr. 't Gilde, die z.i. door zyn persoonlijke verwijten en houding den Raad neerhaalt. Dhr. HAMELINK vraagt het woord nogmaals om zich tegen dhr. 't Gilde te verdedigen en z.i. verkeerde meeningen recht te zetten en meent dat by cu mulatie men niet moet rekenen de privé inkomsten. Spr. heett zich tot heden niet geprepareerd, omdat hij zulks niet noodig had, maar als men voortgaat om de politiek zoodanig in het debat te brengen, heeft by er wel een nachtzitting voor over, om ook eens zoo'n thuis klaargemaakte redevoering te lezen. Spr. past ervoor, om te blijven debatree- ren op een wijze, zooals tot heden gebeurde. Wil men zijn motieven vordedigen, goed, maar dan op zakelijke gronden en niet op zoo'n persoonlijke ma nier. De VOORZ. brengt hierop het ▼oorstel-Hamelink in stemming, dat met 8 tegen 4 st. wordt ver worpen. Voor stemmen de h.h. Hamelink, Ortelee, S-ghers n Dieleman. Omvraag. a. Dhr. VERSCHELLING stelt de volgende vragen lo. Is het juist dat ondanks aanschrijving namens Burg. en Weth. er als gevolg van den meermalen uitgedrukten wensch van de Gascommissie en Ge meenteraad, de losse werkkrach ten werkzaam in hat gasbedrijf, door den directeur op de meest willekeurige wijze werden te werk gesteld of ontslagen 2o. Bestaat de mogelijkheid, dat dit optreden van den Di recteur te w\jten is aan zijo tegenzin tot aanstelling van vast personeel, volgens het Ambte narenreglement door B. en W. om zulks te voorkomen of te belettep, waar het in dit geval toch werklieden geldt die 5 jaar, 4l/s jaar en circa 37sjaar in lossen dienst werkzaam zjjn geweest in het gasbedrijf 3o. Is het ook aan B. en W. bekend, dat er de laatste weken een ongehuwde en geen kost winner mede gaat tot opname van de gasmeters Zoo ja, zijn B. en W. dan niet van oordeel dat èuin het belaDg van het bedrijf èa in het belang der werkloozen, aan deze wille keurige manier van optreden met opzettelijke bevoorrechting van bepaalde personen eens ten spoedigste een einde worde ge maakt en zoo de Directeur in bepaalde gevallen afwijkt, hij dan geen menschen tot slacht offer maakt, die tal van jaren in het bedrjjf werkzaam zijn? De VOORZ. zegt, dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken. b. Dhr. VERSCHELLING vraagt of niets gedaan kan wor den tegen den verpestenden stank in het Nieuwediep De VOORZ. zal het laten on derzoeken. c. Dhr. VERSCHELLING vraagt of ook een onderzoek is ingesteld naar het beruchte Spuipad De VOORZ. „Beruchte" Spui- Er is een onderzoek in gesteld en bij de begrooting zullen daaromtrent voorstellen komen. d. Dbr. VAN BENDEGEM vraagt hoe het komt, dat Van Drongelen nog niet het geld heett ontvangen van den grond, dien by aan de gemeente heeft ver kocht De VOORZ; B. en W. zullen daarop schriftelijk antwoorden. e. Dhr. VAN BENDEGEM zegt gezien te hebbeD, dat in den brandput 2 menschen bezig waren met modderscheppen en daarbjj met een emmertje aan een stok stonden té sukkelen. Spr. zou liever zien, dat daar voor materialen waren, zooals bij de Waterstaat worden gebruikt. Dhr. OGGEL: Werkverscbaf- fin De VOORZ. Het kan over wogen worden. f. Dhr. IZ DE PEIJTER zegt, dat er 's Zaterdags by marktdag tal van flitsen worden neergezet op het trottoir en o.a. legen den muur van Schutz, waardoor de muur wordt beschadigd en de etalage's niet meer zichtbaar zijn. Spr. vraagt of zulks ook veran deren kan De VOORZ Omdat het markt is, wordt bet oogluikend toege laten, maar als de menschen ef 'ast van hebben en een klacht indienen, zullen er ook maat* regelen genomen worden. Dhr. 1Z. DEFEIJTERzegt gehoord te hebben, dat de pomp bjj C. de Ooninck stuk is. De VOORZ zegt, dat hij nog meer kan noemen die allemaal p slot liggen. De pompen zijn niet stuk, maar er is geen water in den grond en als er nu zjjn, die van 's ochtends 4 uur de pompen leeg balen, is voor an- A eren geen water meer te krijgen

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2