Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch-Vlaa n deren. No. 52. VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1932 48e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. tot 5 regels §0 Cent; voor Groote letters worden naar uiterlijk I Tweede J31ad. Zitting van 20 Sept. 1932. Aanwezig de heeren burge meester F. Blok, voorzitter, J. M. Oggel, C. T. van de Bilt, wet houders, A. Th. 't Gilde, A. Ver schelling, L. P. Ortelee, Iz. de Feijter, P. van Bendegem, B. Seghers, C. Hamelink, C. van Kampen, A. P. de Ruijter, F. Dieleman, J. de Feijter, leden, J. L. J. Maris, secretaris. III. 8. Landboawwintercarsus. Ingekomen is een verzoek van de R.-K. werkliedenvereeniging, de Axelsche besturenbond en de Chr. besturenbond om subsidie aan te vragen voor het geven van een landbouwwintercursus en om voor een verlicht en verwarmd lokaal te willen zorg dragen. Adressanten oordeelen het zeer nuttig en noodig, dat ook aan landarbeiders gelegenheid worde geschonken om vakonderwijs te ontvangen dat de landarbeiders de dag landbouwschool niet kunnen be zoeken, daar de lessen op tijd stippen worden gegeven, waarin zij verplicht zijn door arbeid in hun dagelijksch onderhoud te voorzien dat de arbeiders juist in de periode van werkloosheid, die dezen winter voor de landarbei ders zeker voor de deur staat, door het volgen van een land bouwwintercursus, zich uitstekend in hun vak kunnen bekwamen, maar tevens hunne vele ledige uren nuttig zullen kunnen ge bruiken, en zoo bewaard zullen worden voor een doelloos en nut teloos leven gedurende een langen wintertijd, welke anders een de- primeerende uitwerking zou kun nen hebben dat zij de heeren F. C. Zonne- vijlle en S. van Ham, beiden landbouwonderwijzers te Axel, bereid hebben gevonden, de les sen te geven dat in overeenstemming met art. 3, le lid, van het Koninklijk besluit van den 13 Dec. 1923, No. 549, deze materie regelende, de aanvraag om subsidie voor een landbouwwintercursus, door een gemeente kan geschieden dat de kosten voor een land- bouwwintercursu: door het Rijk worden gedragen, behalve de kosten voor een verwarmd en verlicht lokaal redenen waarom zij namens hunne respectievelijke organisa ties Uwen raad eerbiedig ver zoeken, vóór den 1 Oct. a s. aan den Minister subsidie te willen aanvragen voor een landbouw wintercursus te Axel, voor een verwarmd en verlicht lokaal te willen zorg dragen en de beide bovengenoemde heeren als leer krachten aan dien cursus te wil len benoemen. Het komt aan B. en W. voor, dat hieruit opvoedende kracht kan voortkomen, en daarom stel en zij voor het noodige subsidie bij den Min. aan te vragen en bij gunstige beslissing een ver- licht en verwarmd lokaal beschik baar te stellen of de daarvoor noodige gelden te voteeren. Dhr. VAN BENDEGEM zegt, dat het hem verheugt, dat hier een schrijven is binnen gekomen, van de gezamenlijke arbeiders- organisaties, om hun een land bouwwintercursus te schenken. En dan sta ik zegt spr. geheel aan de zijde van de arbeiders, wanneer ze zeggen, dat ze zich ook willen bekwamen in hun vak. En nu kan het natuurlijk voor de arbeiders het beste, door een wintercursus. Want ik wil wel mededeelen, dat ik zelf ook zoo'n cursus heb gevolgd en dat mij de ervaring heeft geleerd, dat daar heel veel te leeren valt. En nu is het mooie hiervan, dat het een openbare cursus is. Dus iedereen kan hier deel aan nemen. Zelfs heb ik gehoord, dat er landbouwers zijn, die zeggen wanneer die cursus komt dan stuur ik er mijn zoon ook heen, inplaats van naar de landbouw school. Want, zeggen ze, dan kan hij overdag in het bedrij arbeiden en kan hij 's avonds zijn ledige uren doorbrengen met leeren. En hierin zit natuurlijk ook voor de landbouwers een voordeel aan verbonden, omdat ze nu, als ze hun zoons naar de landbouwschool zenden, die over dag daar heen moeten en kunnen ze dus in het bedrijf niets uit richten. En daarom was het ook voor de landbouwers een voor recht, dat er een wintercursus kwam. Omdat ze dan overdag den steun van hun zoons hebben in het bedrijf, dat al met vele moeilijkheden te kampen heeft en ze 's avonds onverlet kunnen leeren. En ook voorzitter, wan neer hier een wintercursus kan voor elkaar komen, wordt er ge heel gehandeld in den geest van het rapport-Weiter. Want ook deze wil inplaats van landbouw scholen, wintercursussen, omdat dit het rijk groote besparing kan brengen. En daarom was het wel goed, dat ze dat overal deden. Inplaats van landbouw scholen, wintercursussen, omdat men er haast evenveel leert en het voor het rijk een groote besparing beteekent. En dan zit er nog wat anders achter. En wel dit: Er worden tegenwoor dig op landbouwgebied veel baantjes uitgedeeld. En wel aldus, dat er veel van die baantjes terecht komen in gezinnen, waar allereerst nog een bedrijf is. De VOORZ.Die baantjes zijn niet aan de orde. Dhr. VAN BENDEGEM: Dat zeg ik in verband daarmede, dat het door zoo'n cursus mogelijk wordt, dat ook arbeiders die baantjes kunnen waarnemen. Er worden er velen gegeven, aan menschen, die al een vak of be staan hebben, en die er nog ver schillende baantjes bij krijgen. Terwijl er om den werkeloozen arbeider, of iemand anders, die geen bestaan heeft, niet gedacht wordt in deze. En zelfs al moest momenteel een arbeider sollici- teeren, om. één van die baantjes, dan zou het antwoord zijn, u kent dat niet, want u hebt geen school gehad. En daarom hoop ik, dat hier zoo'n cursus voor elkaar komten dat de arbeider zich daar in het landbouwvak kan bekwamen, en mettertijd, dan ook eens de gelegenheid krijgt, om zoo'n baantje te bekomen. Dhr. HAMELINK Ook mij zou het genoegen doen dat, nadat het meermalen door ons is gevraagd, vakonderwijs voor werkloozen tot stand kwam. Dhr. DE RUIJTER juicht het ook toe, maar vraagt hoe B. en W. over de beschikking van een lokaal denken. De VOORZ.: Dat zullen we eens nader onder 'toog zien. Maar eerst moeten we weten, of het doorgaat en dan gaan we uitkijken naar een locaal. Heb ben we er geen, dan huren we. Dhr. DE RUIJTER wil sterk in overweging geven, om een lokaarf te nemen, dat ons niets kost. Dhr. DIELEMAN merkt op, dat dhr. Van Bendegem daar sprak over boerenzoons, maar spr. dacht, dat het alleen was voor werkelooze arbeiders en zou er tegen zijn om de landbouwschool leeg te pompen. De VOORZ. gelooft ook niet dat zulks de bedoeling is van de Regeering en in geen geval van B. en W. Dhr. VAN KAMPEN vindt het een bezwaar, dat er staat in het advies, dat de noodige gelden beschikbaar gesteld worden. Hij kan zich vereenigen met het ver strekken van vuur en licht, en mocht er geen lokaal zijn, dan zou hij willen, dat B. en W. dat opnieuw aan den Raad aanvragen. De VOORZ. Neen dat zouden we juist nu beslist willen zien. Hebben we geen geschikt lokaal, dan willen B. en W. gemachtigd zijn, om daarin te voorzien. Dhr. VAN KAMPEN Dan ben ik er tegen. De VOORZ.Maar als de Minister nu ons verzoek goed keurt, dan kunnen we toch niet anders z«ggen dan hier is f 100 om een lokaal te huren, als we geen lokaal hebben En daarop kan toch dit besluit niet stralen. Dhr. van Kampen wil den weg der bezuiniging volgen, maar dat zullen ook B. en W. doen. Dhr. VAN KAMPEN Ik ben het er niet mee eens. Als er geen lokaal is, moeten we dat opnieuw bezien. De VOORZ. Goed, dan kun nen we erover stemmen. Dhr. VERSCHELLING wil dhr. Dieleman gerust stellen, dat in het verzoek van de Besturenbond niet de bedoeling ligt, om de landbouwschool leeg te halen, maar ook boerenzoons kunnen we niet weigeren. En ook zal spreker niet ingaan op het geen dhr. Van Kampen wil, want dat geeft weer belemmering en uitstel voor de arbeiders. Dhr. SEGHERS zegt, dat het ook in geen geval de bedoeling is van den R -K Arbeidersbond om de landbouwschool leeg te pompen, maar als ze komen, moeten we ze nemen. Dhr. DIELEMAN acht ook uit stel gevaarlijk en zou liever voort gang maken. Dhr. VAN KAMPEN acht het een gemeenschappelijk belang en z.i. kan er toch niemand tegen zijn, dat voor die cursus de open bare school gebruikt wordt Dat htaat bij mij op den voorgrond, dat er een lokaal i s. Het is weer „maar f 100", maar we moeten op de kleintjes passen. Kunnen B. en W. zoo vraagt spr iiu hun voorstel niet zoo wijzigen, dat ze een 1 ikaal in de openbare school beschikbaar stellen De VOORZ Neen, we willen het voorstel ruim stellenmen moet Anig vertrouwen hebben in B. en W. Dhr. VAN KAMPEN Zou de Minister bezwaar hebben tegen een lokaal in die school, immers neen? Wat kan dan de Raad er tegen hebben De VOORZ Neen, dat is het niet, maar B. en W. willen hun houding daar niet voor verande ren, Wenscht u stemming? Dhr. VAN KAMPENAls B. en W. niet beloven, dat de cursus in de school komt, ben ik er tegen. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt met op 1 na alg. st. aange nomen. Tegen dhr. Van Kampen. 9. Aanbieding rekeningen. B. en W. bieden aan den Raad ter inzage aan de volgende reke ningen over het dienstjaar 1931 A. Gemeenterekening. Gewone dienst. Ontvangsten f 229656 17, uitgaven f 211783 68, batig saldo f 1787249 Kapitaaldienst. Ontv. f85718.82, uitg. f80937.85 goed slot f 4780 97. Deze rekening wordt ter onder zoek in handen gesteld van een commissie, waarin de Voorz, benoemt de h.h. Dieleman, Se ghers en Verschelling. B Gasbedrijf. Afd 1. Ontv. en uitg. f 104306.93. Afd. 11. Id. f24722.48. C. Vleeschkeuringsbedrijf. Ontv. en uitg. f5242.94 Deze rekeningen zijn goedge keurd door den accountant, wat voldoende wordt geacht. De rekening Burg. Armbestuur sluit met f7174.83 in ontvangst en uitgaaf en zal worden nage zien door de h.h. de Ruijter, van Bendegem en Ortelee. 10. Begrootingen 1938. Aangeboden worden a. de gemeentebegrooting, b. de begrooting van het gas bedrijf, c. de begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf, en d. de begrooting van het Burg. Armbestuur. De VOORZ. zegt dat de ge meentebegrooting met memorie van toelichting aan de leden ter bestudeering zal worden thuis- gezonden. Zij zal met de overige in een der volgende vergaderin gen worden behandeld. Het reglement van orde schrijft voor, dat de begrooting door afdeelin- gen wordt onderzocht, alvorens ze in behandeling komt. Spr. zou daartoe de raad in 2 afdee- lingen willen splitsen, bij loting aan te wijzen. Het vorige jaar is dat ook gebeurd, doch toen zijn sléchts 2 en 3 leden ter sectievergadering gekomen. Wil de Raad nu liever geen afdee- lingen, dan had spr. liever dat men zich uitsprak, ofschoon hij het beter acht, ook voor de leden zelf, om een goed inzicht in de zaken te krijgen, dat men de begrooting eerst in afdeelingen bespreekt en ook voor spr. is het gemakkelijker. Dhr. HAMELINK vindt het ook nuttiger om eerst de zaak te be kijken. Het is bevorderlijk aan den gang van zaken en kleine op- of aanmerkingen worden voor komen. Dhr. DE RUIJTER bevestigtdat Dhr. 't GILDE zegt, dat h t reglement spreekt van een com missie, niet van afdeelingen. Reeds jaren achtereen is hem geblckui, dat het afdeelingson derzoek geen vruchten afwerpt en dat er geen behoefte aan is De VOORZ. vindt het jammer, dat er niet meer prijs op gesteld wordt. Ze zouden het met beide handen moeten aangrijpen. Spr. zou er prijs op stellen, dat het weer gedaan werd Dhr J. DE FEIJTER zegt dat er veel voor te zeggen is. Vroe ger waren er ook maar 7 en r,u zijn er 13 leden. Dhr. DIELEMAN merkt op, dat er nog geen kwartier tijd mee gewonnen wordt. Je krijgt er een verslagje van en er is weer een avond mee kwijt. Ieder krijgt z'n begrooting thuis en kan zoo noodig nader inlichtingen vragen. Dhr. VAN BENDEGEM is het daarmede eens. Dhr. I DE FEIJTER vindt, het een nuttige zaak en is wel voor afdeelingsonderzoek. Na stemming wordt met 9 tegen 4 st. besloten tot het vormen van afdeelingen. Bij loting worden deze samengesteld als volgt Afd. I. Van de Bilt, Ortelee, 't Gilde, de Feijter, De Ruijter en Seghers. Afd. II. Oggel, Van Bendegem, Iz. de Feijter, Verschelling, Diele man, Hamelink en Van Kampen. De zitting wordt alsnu een kwartier geschorst voor de thee. Bij heropening blijkt dhr. Van de Bilt de vergadering te hebben verlaten. Dhr. VAN KAMPEN vraagt het woord en wil beschouwd worden te hebben voorgestemd bij punt 8, gezien de toezeggingen van B. en W., dat naar bevinding zal worden gehandeld. (Dit betreft de beschikking van een lokaal voor de landbouwwintercursus). De VOORZ. stelt dit op prijs en dankt dhr. Van Kampen voor zijn gewijzigde houding. 11. Wyaigins begrooting'33. B. en W. stellen voor de ge meentebegrooting voor 1932 te wijzigen als volgt: De inkomsten te verhoogen wegensbijdrage van het Rijk voor werkloozensteun f 2300, op centen gemeentefondsbel. f7300. De uitgaven te verhoogen we gens nijverheidsonderwijs f 1000, werkloozensteun f4600, subsidie werkloozenkassen f 5000, arbeids- bemidd. f62.50, tot. f 10662 50 de uitgaven te verminderen wegens salarissen secretarieper- soneel f20, idem van de veld wachters f40, personeel openb. werken f 92 19, gem. opz. f 45,83, onderhoud straten enz. f500, pompen f300, gemeentereiniging f2000, en onvoorzien f 2210,31, totaal f3362,50. Z.h.s. wordt aldus besloten. 13. Ontheffing schoolgeld. Met alg. st. wordt besloten algeheele ontheffing van school geld te verleenen aan de Wed. F. J. de Feijter, ingevolge de be slissing van den Inspecteur der Directe Belastingen. 13. Toeslag op het pensioen van A O (jslager. Ingekomen is een schrijven van dhr. A. 01 ijslager, waarin deze in verband met de nadere vaststelling van zijn pensioen verzoekt de hem toegezegde toe slag van f 300 te brengen op f 150. B. en W. deden mede, dat bij raadsbesluit van 3 Mei 1932 aan Olijslager een toeslag is toege kend van f300 per jaar in ver band nut een te verwachten pen sioen als gemeentebode van f 157 45. Met verwijzing naar de uiteen zetting naar aanleiding van de vragen var dhr. P. van Bende gem is bij zijn pensioenaanvraag melding gemaakt van zijn vroe gere betrekking als buitenbode en marktmeester en keurmeester' van vleesch en visch, waardoor het door ons berekende bedrag met 200 pet. vergrootte en door den Pensioenraad bepaald werd op f463, alzoo een verschil van f 305.55 te zijnen gunste. Waar de inkomsten tengevolge van zijn ANT.

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3