Raadsverslag. Binnenland. Bekendmakingen. Beëindiging Zomertijd. Over de uitwerking van zijn helsche machine vertelde Bar low „Een leger van 5000 man is voldoende om met behulp der machines iedere groote stad binnen 24 uur met den grond gelijk te maken zonder dat de mogelijkheid bestaat het vernie tigend werk van deze machine te verhinderen. De handgrepen die daarbij gedaan moeten wor den zijn zeer eenvoudig en iedereen kan de bediening in een minimum ran tijd leeren. Zooals reeds gemeld, heeft Barlow verklaard, dat hij met zijn nieuwe uitvinding voor goed een einde wil maken aan den oorlog. Hy zei daarbij letterlijk „Ik zal myn uitvinding aan den volkenbond bekend maken. Ik wil er geen geld mee verdienen of eer mee behaleD. Het Benige wat ik zou wenschen is dat dit wapen in de macht van den Volkenbond komt omdat hy er mee zouden kunnen dreigen en iedere oorlogspoging zou kun nen onderdrukken en zoodoende aan de wereld een blijvende vre de verzekeren", Daarom juist heeft het bericht dat Barlow zijn uitvinding aan Rusland verkocht zou hebben een geweldige opschudding te weeg gebracht. De uitvinder, die zoo juist uit sovjet-Rusland is teruggekeerd, weigert iedere ver dere mededeeling of verklaring. Uit San Juan wordt ge meld, dat de stormramp, waar door Porto Rico is getroflen, een reusachtigen omvang heeft aan genomen. De typhoon heeft, zoo als reeds gemeld, meer dan 200 doeden geëischt, terwijl duizen den personen zijn gewond, Tal van huizen zyn volledig vernield. De autoriteiten doen alle po gingen om comiié's tot hulpver leening op te richten en zooveel mogelijk te doen functioneeren. Ze worden echter in hun werk belemmerd doordat bjjna alle verbindingen zyn verbroken. Duizenden personen zyn dakloos. Donker Brussel. Woensdagmiddag ontstond to Brussel kortsluiting in de electr. centrale, hetgeen brand veroor zaakte in die mate, dat onmid dellijk 12 turbines werden aangr. tast. De geheele stad was zonder stroom, zoodat alles stil stond. Geen licht, geen trams, geen bi oscoop, geen theater, geen kran t9n De schade werd geschat 150 millioen francs. op (Vervolg van het Tweede Blad). .Dhr. IZ. DE FEIJTER kan met B. en W. meegaan, nu dhr Olyslager toch heeft het pensi oen, dat hy aanvankelijk vroeg. Maar spr. heeft van het afscheid nooit iets gehoord De VOORZ Dat is iets anders, daar gaat het nu niet over. Dhr. IZ. DE FEIJTER Ik wil het er mede in verband bren gen, omdat u vroeger zeide, dat ik te voorbarig was, doch sinds hoorde ik er niets meer van. De VOORZ.: Het behoort niet bij dit punt. Dhr. VAN KAMPEN zegt, dat deugd en ondeugd hebben stui vertje gewisheid, ais moreel hoogstaand wordt verklaard, als men van 300 te veel ontvan gen er 150 wil teruggeven, eeüerzijds j en anderzyds als men na breede discussie met één stem meerderheid, een zeker bedrag als toelage heeft vastgesteld, dat dus blijkbaar als voldoende acht, er geen bezwaar in ziet er nog een zoete honderd vijftig gulden by te doen. Er wordt dan blijkbaar niet gedacht aan de zoovelen die vandaag 150 als een „schat" gaan zien, en niet verwerkt, welk een indruk dit geven moet op velen, die met hard ploeteren nog geen 1.50 by elkaar krij gen. Olijslager heeft 26 als pensioen te verleven, zegge zes en twintig gulden. Twee land arbeiders moeten er een week voor werken. Phr. HAMELINK: Schande genoeg. Dhr. VAN KAMPEN: En niet omdat zij slecht betaald worden, maar omdat de resultaten van het bedrijfsleven het niet toe laten. En nog heeft men den zedelijken moed er drie guldon by te doen. Straks zal, mede als gevolg van zulk een politiek, ook c' e arbeider nog moeten meebetalen om dergelijke pensioenen in stand te houden. Inderdaad er wordt critiek uitgeoefen d op de hoogere colleges en terecht. Maar veilig zou in hun handen deze zaak ook niet zijn, waot die in het kleine niet getrouw is. hoe zal by het in het groote zyn. Wellicht vindt men 150 een bagatel, maar ik zeg u, dat in dezen hangen tyd niet zooder bitterheid in de ziel op deze zaak zal gekeken worden. En waar het wel onze taak is, om voldoende voor onze amb tenaren te zorgen, hebben we in het allerminst het recht om meer te doen, dan dat; want alle deze dingen moeten gedekt worden uit de zakken van de belasting- betalenden, waarvan er gelukkig nog velen zijn, die met hard werken en sober bestaan, zich zelf trachten te redden. Maar maak dat onmisbare in onze Maatscbappy Diet kapot, door onverantwoordelijk één deel uit te geven. Eere daarom het college, dat voet bij stuk hield. Dhr. HAMELINK komt er tegen op, dat dhr. van Kampen zegt, dat als iemand 300 neemt, maar Olijslager heeft niet gegapt, hy heeft 300 ge kregen en ook protesteert spr., als gezegd wordt, dat als men in het kleine niet getrouw is, men ook onbetrouwbaar is in het groote, alsof hier geld wordt ontfutseld, terwyl we hier geld voteeren willen, omdat het hem toekomt en uit piëteit. Spr. meent dat dhr. Olyslager hoog stond, toen hij van de 300 er 150 wilde terug geven, om niet. teveel te halen. Het is geeD fair play, om zijn mede-raads leden hier te betichten als zou den ze niet eerlijk handelen. Tegen zulke politiek wenscht spr. op te komen. Ik spreek volgens myn overtuiging en ver wacht dat ook van anderen en dan kan ik daarvoor respect hebben, maar het is geen ge woonte om elkaar verdacht te maken en zeker moet dat hier niet rond dien ouden man ge beuren en spr. zou bet op prijs «tellen, als de Raad bij zy'u laatste bemoeiing met hem niet zoo'n droeven toon aansloeg De last van die 150 komt Dief op ééo man, maar op de 6000 zielen en het begiftigen-van een zoo afgeleefde man is z i. in geen enkel opzicht een moreel laag staande daad. Spr. durft dat gerust voor zyn verantwoording oemen, en beveelt met warmte zijo voorstel aan. Dhr. VAN KAMPEN ontkent te hebben gezegd, dat dhr. Olij slager die 150 neemt. Spr. heeft dit naar voren geschoven, D.l. dai de tijden zóó zijn, dat in het vrije bedrijf er vele men- schen zijn, die heelemaal niet van een ocbezorgden ouden dag kunnen «preken en dat men dan door het omhoig dryven van pensioenen een politiek voert, waardoor men andere kleine menschen welke niet in die positie verkeereD, van zich stoo'. Als «pr. zegt in 't Kleine en groote Diet getrouw, bedoelt spr dat als men critiek uitoefent op de hooge salarissen, door de overheid vastgesteld, men ook voorzichtig moet zijn met het vaststellen van pensioenen voor onze eigen ambtenaren, olschoon de Raad zelt verantwoordelijk is voor wat hy doet. En hoe dhr. Hamelink denkt over 150 moet hy weten. Spr. kykt niet op de 150 uit de begrooting, zoo als dhr. H,, maar op de ver houding van 150 meer voor dhr. Olyslager Er wordt maar steeds geschermd met het bud get en dat is altyd het retrein maar vele kleintjes maken een groote en denkt men er niet aan, dat misschien de tyd komt, dat het niet meer te betalen is Ea als nu hier het pensioen twee maal het loon van een werkman bedraagt, dan hebban zegt spr. wij niet het recht om daar boven nog 150 te geven. De landbouw rendeert nief, han- d 1, in uurie, zeevaart, alles is met lamheid geslagen en moeten we dus de tering naar de nering zetten. In zoo'n tyd maakt het een verkeerden indruk op de velen, die in ontbering leven, en zeggenmoet dergelyk be drag gegeven worden, terwijl by het Diet noodig heeft? Dhr. DIELÉMAN is het niet eens met het betoog van dhr yan Kampen. AU allen er zoo over dachten zou het nog veel vlugger spaak loopen. Dhr van Kampen wil een bezuini ging, die kant nog wal raakt Als op elke galden wordt ge sproken, kan er niets meer ge daan worden en kan men ook Diets meer gedaan krijgeD. De noodzakelijke uitgaven moeten er blijven en nu kunnen mis schien sommigen 150 al een schat vindeD, dat is jammer genoeg, maar veel is het toch niet. De vergelijking met het loon van 2 arbeiders gaat ook niet op, want waar komt men dan, als men de menschen met hooge salarissen rekent? Het is toch een anti-revolutionnair standpunt, dat we rangen en standen eerbiedigen. Ook wordt nog gerekend met de ouderdomsrente, maar dat is een zaak van 't Rijk, waarvoor dhr. Olijslager lang genoeg heeft moeten tobben. Als dhr. van Kampen spreekt over de vele sommetjes, die een groote maken, dan weet spr. er weinig te nor men. Hy heeft dat voorbeeld z i. ODgelukkig gekozen, want toen spr. eenigen tjjd geleden in een vergadering gezegd heeft, dat er duizenden bespaard kon den worden, heeft dhr. van Kampen niets gezegd. Spr. haalt dit aan, omdat hy voelt, dat dhr. van Kampen niet tegen dhr Hamelink, maar tegen spr. zijn betoog heeft gericht. Dhr. 't GILDE durft gerust te zoggen, dat de Raad de uiterste plë.eit met O ijslager geeft be tracht. De h.h Dieleman en HameÜDk (ik heb het niet zoo breed, zegt spr.) laten het breed waaien en dhr. Dieleman gaat daarbij heel» maal tegen zijn auti rev. beginsel in. Dhr. DIELEMAN Dan zou ik moeten behooren tot de ner- geusparty. De VOORZ.HeereD, geen politiek debat als 't u blieft. Dhr. 't GILDE: Dhr. Diele man vryt met rood Da VOORZ.Ik laat hierbij geen politiek toe. Dhr. 't GILDE gelooft, dat als de Raad niet meegaat met het voorstel van B. en W., dan de geheele gemeente er schande van zal spreken. Trouwens de berekening van dbr. Hamelink deugt ook niet, Hij segt, dat ais een tegenwoordige veldwachter met pensioen gaat, hij meer heeft, dan het salaris van Oüj slager bedraagt, en spr. heeft vernomen, dat de veldwachter Griep hoogstens t 1342 pensioen kan behalen. Dat is een on juistheid van dhr. Hamelink om stemnrng te wekken. Dhr. H AMELINK interuppeer t, doch de VOORZ. sluit het debat en brengt het voorstel van B. en W. in st< mming, dat met 8 tegen 4 st wordt aangenomen. Voor de h.h. Oggel, 't Gilde, Verschelling, Iz de Feijter, van Bendegem, van Kampen, de Ruijter en J. de Feijter. Tegen de h.h. Ortelee, Ssghers, Hamelink en Dieleman. (Slot volgt.) AXEL. 30 Sept. 1932 Dat a s. Zondag de Zomertijd geëindigd is, zal wel ieder weten, die gaarne een uurlje langer onder de wol blijft. Maar dat dan ook Maandag daarop de winkels weer om 8 uur moeten gesloten zijn (behalve des Zaterdags) daaraan wordt misschien minder gedacht. We brengen het bij deze de belang hebbenden in herinnering, Bij een winkelier alhier werd deze week uit de lade een biljetje van tien gulden vermist, wat naar men vermoedde, zou gelicht zijn door een vreemdeling, die ook in de daarnaast staande werkmanswoning binnenging doch op het zien van de huisvrouw verdween, zonder overigens door iemand gezien te zijn. De politie doet onderzoek. Voor het vervoer van plm. 80 M. zand en grind van af de Sassing naar het Nieuwediep alhier, werd ingeschreven door de voerlieden A Dieleman, Sas sing voor f 115 en J. Scheele Markt voor f 1.80. Aan eerstge noemde is de levering gegund Ambachtsbelang. Woensdagavond werd bij mej Wed. Gilijamse ondei voorzitter schap van den heer A. E. C Kruijsse alhier de 21ste jaarver gadering gehouden van de ver- eeniging „Ambachtsbelang". Zoo als gewoonlijk was die slecht bezocht, zelfs het bestuur was slechts door de helft plus één vertegenwoordigd. De voorzitter schreef dit toe aan den goeden gang van zaken, al getuigde het auderzijdsch van te weinig be langstelling, waarom de aanwe zigen des ïe meer het welkom verdienen. Het jaarverslag van de veree- niging bevatte voornamelijk den loop der cursus van de „Avond- vakteekenschool" die een gun- stigen indruk maakt. De vorde ringen der leerlingen zijn goed en hun getal is toenemend. De voorzitter brengt hiervoor ook namens de veieeniging, zijn dank aan de leerkrachten, waar deze, gezien de wilde haren, die soms onder de schooljeugd schuilen, een niet altijd even gemakkelijke taak hebben. Dat er weinig verzuim is, pleit ook voor de gegeven lessen. De financiëele commissie bracht bij monde van den heer L. J. L Maris gunstig verslag uit. Zon der op- of aanmerking werd des wege de rekening over 193! goedgekeurd We ontleenen hier aan onderstaande cijfers: ont vangsten: schoolgeld f148 60, contributie f 46 50, pensioenver haal personeel f 115 58 en sub sidie f1692 70 Uitgaven: sala rissen f 1306.10, schoolmeubelen en onderhoud f 264.40, onkosten, wegens leerm ddelen, enz. f335 70 pensioenstorting f202 44 Aan hd tekort ontleent de voorzitter de wensch, dat maar niet te veel geknibbeld zal worden aan de subsidie's, want dat anders het saldo van vroegere jaren spoedig opgeteerd zou zijn. De reeds toegepaste korting noopt tot be zuiniging. Voor de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren A. Esselbrugge, H. J. Harte en J. de Kraker, die met bijna algemeene stemmen zijn herkozen. De nieuwe cursus zal aanvan gen met 30 leerlingen, waarvan 8 timmerlieden, 2 smeden, 5 bankwerkers, 2 metselaars, 6 schilders en 7 decoratief tee kenen. Door het bestuur zijn benoemd als tijdelijk leeraar de heeren 0. van den Berge voor vaktee- cenen en Joh. C de Ridder voor meetkunde, terwijl als vaste eeraren zijn verbonden aan de school de heeren Joh. J. Hoebé voor hand- en rechtlijnig- teeke nen, tevens belast met de alge meene leiding, en J. R. de Jonge voor Ned. taal, rekenen en boek- ïouden. De cursus zal op 3 October nvangen. Bij Kon. besluit ziju ber benoemd tot kaDtonrechter-plaa's- vervaDger in 't kanton Middel burg: mr. H. van der B^ke Callenfels Oostburg P. k ras mus en A. MysTerneuzec J. Huizinga. Te Hoek werd benoemd tot directeur van de Muziekver- eeniging „Elk naar ziin krach ten", de heer A. B. Schirres te j Terneuzen. Gevonden. Een spade, Duitsch model. Adres i Marechausseekazerne. Te Koewacht had tot voor enkele maanden in den Raad zitting de heer C. Hamerlinck, onderwijzer-wachtgelder, van ren O.L. school aldaar, wat volgens de wet geoorloofd is. Toen er een vacature kwam bij het O.L. onderwijs heeft de gemeenteraad hem benoemd tot tijdelijk onder wijzer. Daardoor kwam echter zijn lidmaatschap van den ge meenteraad te vervallen, want 'n onderwijzer in functie in tegen stelling met een onderwijzer wachtgelder mag geen raads lid zijn. Het ontslagen raadslid ging voor deze kwestie in beroep, doch bij koninklijk besluit is thans bepaald, dat hij na zijn benoeming en in functie treden als onderwijzer geen raadslid meer kan zijn volgens de wet. Midd. Crt. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 OCT. 1932. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9*/, ure Leeskerk. Nam. 2 Ds. van Oeveren. Geref. Kerk. Voorm. 9.20 ure Ds. J. S. Post. Catech. Zond. 34'. Nam. 2 Dezelfde. Tekst Hooglied 112. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk- Nam. 2 Generaal Snflders. Gisteren vierde generaal C. J. Snijders zijn tachtigsten verjaar dag. Generaal Snyders is het type van den (geestelyke-robusten), energieken vaderlander. De dorpsjongen uit Nieuwe-Tongs, soon uit een groot gesio, beett het tot een van de allerhoogste raDgen gebracht, die in ons land konden worden bereiktop perbevelhebber van land- en zee macht. De titel alleen duidde reeds op buitengewone rydea. Na zyn eervol ODtslag uit den dienst is hij «iet gaan rusten. Met hart en ziel ia hy de be langen der luchtvaart gaan die nen an da geschiedenis bier vat), en aan haar ontwikkeling, zal zijn naam voor goed verbon den blijven. Onvermoeid was en is by met bewonderenswaardi ge geestkracht is by nog op ve lerlei gebied werkzaam. Generaal Snyders is gisteren te Scheveuingeo op grootsche wijze gehuldigd. Oud-minister J. J. C. van Dijk, hield in het Kurhaus in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, admiraal Bauduin ais vertegenwoordiger van de Koningin, ministers, tal van ge neraals, burgelijke en militaire autoriteiten een toespraak tot den 80 jarige. 'a Middags werd e>n défilé ge houden door afdeelingen uit aile wapens van het leger. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter openbare kennis dat ingevolge het Konink lijk besluit van 11 Maart 1932 St bl no. 83) waarbij, in verband met art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (St bl. no. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St.bl. Ho. 130) is bepaald, dat in 1932 de vervroeging metéén nor van den wettelflken t(jd, bedoeld in art. 1 der wet van 23 uli 1908 (St.bl. no. 236) zal ein digen, den tw- eden October a.s. te drie unr in den voormiddag. Mitsdien moeten alle klokken om 3 uur in den nacht van 2 October a.s. (of wanneer men zich op den eersten October a.s. ter ruste begeeft) één uur achteruit gezet worden. Axel, den 29 Sept. 1932. Burgemeester en Wethouders van Axel, BLOK, Burgemeesteri MARIS, Secretaris*

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2