Binnenland. voor de voetgangers. Het verkeer neemt toe op de trottoirs en om dat daarop ook kinderwagens zijn toegelaten, die tegenwoordig nog al breed zijn, zou er te weinig ruimte over blijven. Dit verzoek is reeds enkele maanden aanhan gig en spr. heeft er eenigen tijd geleden met Mangold over ge sproken en gezegd er zijn eigen lijk in Axel al pompen genoeg. Ook deelde ik hem mede, dat we elders pompen gezien hadden die met een beugel uit het ma gazijn kwamen en dan heb ik ook gesproken over een nis. Mangold zei toen ik persoonlijk geef er niet zooveel om, maar de Company zit erover te mieren. Nu zou die Company natuurlijk ook wel die nis betalen, zoodat Mangold geen kosten heeft. Maar ik heb er verder niets meer van gehoord als nu. Dhr. OQGEL zegt, dat het de bedoeling heelemaal niet is om dien man in zijn bedrijf te be lemmeren, want juist daarom is een andere weg aangegeven. Als het de Company was, zouden we dat niet adviseeren, want als er zooveel ingezetenen zijn, die benzine verkoopen zou het niet in orde zijn, dat we zorgden, dat ook vreemden dat gingen doen. Dhr. VAN KAMPEN gelooft, dat er wel eenig gevaar aan verbonden is en vraagt of de gemeente niet aansprakelijk is, als er iets gebeurt, b.v. met de tram. Dhr. OGGEL zegt, dat de pomp dan op de helft van het trottoir moet komen in verband met de breede lading der tram wagens. Dhr. HAMELINK gelooft niet dat de tram een bezwaar is. Tijdens de winkelweek stonden er naast het trottoir verscheidene licht- palen, die ook geen hinder gaven. Dhr. VAN BENDEGEM Als hij een nis moet maken, heeft Mangold meer kosten en gaat de zaak ermee achteruit. Dc VOORZ.Kosten zijn dat niet voor hem, want dat betaalt de Maatschappij en Mangold zal wel zoo handig zijn het zoo in te kleeden, dat zoo noodig alles weer in z'n oorspronkelijken toe stand komt. Maar dat is zijn zaak en daarom moet men het niet voorstellen alsof wij den man in zijn zaken willen belemmeren. Men moet de zaak in geen ver keerd daglicht stellen. We zullen nu afwachten tot een volgend verzoek. j. Schrijven van den Directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, houdende bericht dat hij wet het oog op de hui dige omstandigheden, welke het noodzakelijk maken de staatsuit gaven zooveel mogelijk te beper ken, geen vrijheid kan vinden te bevorderen, dat een hoogere bij drage in het salaris' van den agent der arbeidsbemiddeling wordt toegekend, dan in vorige jaren is verleend. De grondslag voor de bereke ning van de rijksbijdrage in de jaarwedde van genoemden func- tionnaris dient naar de meening van genoemden Directeur, in verband met het bovenstaande, op f 250 te blijven bepaald. Waar de verhooging van het salaris van den agent der arbeids bemiddeling een besluit is van den gemeenteraad, in afwijking van het voorstel van Burg. en Weth., achten deze dit de oor zaak, dat niet overeenkomstig de arbeidsbemiddelingswet eerst het advies kon worden gevraagd van bovengenoemden directeur van den rijksdienst, hetgeen na be slissing is geschied B. en W. meener,, gezien het Rijk in deze verhooging geer. 40 pCt. bijdraagt, te moeten voor stellen dit jaar niet tot verhoo ging van dat salaris te moeten overgaan, overeenkomstig hun vroeger voorstel. Dhr. HAMELINK geeft toe, dat er reden is voor het advies, dat B. en W. hier geven, maar omdat de vergoeding van het Rijk maar op 40 pCt. komt, d i. f 100, en het voor de gemeente niet opgaat om dat werk voor een zoo laag loon te laten doen, is f 100 z,i. niet de moeite om over te spre ken en wil spr. die f 100 ook nog maar voor rekening van de gemeente nemen, ongeacht de houding van den Rijksambtenaar. Dhr. DE RUIJTER zou die f 150 ook niet willen terugne men, omdat de directeur van het Rijk weigert om toeslag te advi seeren. Spr. wil het besluit handhaven en zou er bij ver nieuwing den directeur er op wijzen, dat de ambtenaar inder daad meer verdient. Het kan toch ook voor het Rijk niet als steekhoudend argument gelden, dat de menschen voor te weinig loon werken. Spr. wil daarom voorstellen het salaris op f500 te brengen. Dhr. VAN BENDEGEM staat op het standpunt van B. en W., om dit jaar niet te verhoogen. Dhr. DIELEMAN gaat met dhr. Hamelink mee. De Raad heeft duidelijk uitgesproken in de vo rige zitting, dat de agent best f500 mocht hebben. Er is veel werk aan die betrekking en spr. had daarom liever een voorstel gezien, om ook die f 100 erbij Ie leggen. Er kan dan toch nog ge probeerd worden, om die 40 pet te krijgen. Dhr. HAMELINK stelt dan voor nu het salaris van f500 te hand haven, want als het Rijk weigert, dan is de agent de dupe. Het huidige salaris is een bespotting en iemand die van arbeid leven moet kan geen eerebaanljes in schikken dat kan de Visser niet en dat kan geen enkele arbeider. In de vorige vergadering is al ge zegd, dat er iets haperde en nu beteekent die weigering van het Rijk voor ons slechts f 100. De VOORZNiet geheel, slechts van af Augustus tot De cember. Dhr. DE RUIJTER zou, als het voorstel-Hamelink verworpen wordt, willen voorstellen, om f 400 I te geven. Het voorstel-Hamelink wordt hierna verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heeren Ver schelling, Ortelee, Seghers, Ha melink en Dieleman. Dhr. DE RUIJTER stelt nu voor het salaris met ingang van 1 Aug. op f400 te betalen, welk voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen de h.h. Oggel, Van de Bilt,'t Gilde, Iz.de Feijter en Van Bsndegem. (In ons vorig nummer stond in plaats van f400, f500, wat abuis is). k. Verzoek van den bond van koffiehuishouders, enz. om ver laging of intrekking van de be lasting voor biijards werd in handen gesteld van B. en W., om advies, wegens te late in zending. 1. Schrijven van Ged. Staten, waarbij zij B. en W. uitnoodigen in de eerstvolgende raadsverga dering het oordeel van den Raad in te winnen omtrent de wensche lijkheid van een tijdelijke korting op de jaarwedde van de wet houders en de ambtenaren van den burgerlijken stand in den geest als voor de burgemeesters, enz, is bepaald en indien men mocht meenen, dat daarvoor reden bestaat, welk percentage deze koating dan naar 's Raads oor deel zou moeten bedragen. B. en W. stellen voor, om ge zien de finantiëele toestand, waar in de gemeente komt te ver- keeren, aan Ged. St. mede te deeleu, dat zij op dien grond ad viseeren tot een korting van 25 pet. voor de wethouders en 51/, pet. voor den ambt. van den Burg. Stand. Dhr. 't GILDE 'staat op het standpunt, dat die vraag voor kennisgeving kan worden'aange- nomen, althans niet te beant woorden, alsB. en W. hier voor stellen. Da wethouders hebben veel werk en worden niet royaal betaald. Het is bespottelijk om een mooi gebaar te maken, nu de weth. het oog hebben op hun verzoek aangaande de gevraagde 25 pet. korting op het salaris van burgemeesters en secretarissen. Zij zijn inconsequent en gaan hier buiten de orde. De VOORZ. zegt, dat de sala rissen van Burg. en Secr. hier buiten beschouwing "moeten blijven. Dhr. VAN BENDEGEM vindt het bespottelijk, dat Ged. St. zoo iets van den Raad vragen en wel om deze redenen le. Zij weten in Middelburg, hoe de meerderheid van den raad in Axel denkt over salarisver mindering. En nu begrijp ik mij niet, hoe ze nog steeds zoo'n groot gebaar durven maken, als of ze voor bezuiniging zijn, ter wijl ze al meermalen de meening van den raad hierover gevraagd hebben. Want een poos geleden, is er al een meening van den raad naar Middelburg gezonden En wat zien wij dan Als dan de Raad spreekt, over de sala rissen van BurgSecr. en Ontv. met een groot percentage tever- minderen, dan zeggen ze ijskoud neen Raad, wij deelen uw mee ning niet. En wij zullen ons eigen weegs gaan. En dan komen ze voor Burg. en heeren Ontv. met zoo een bespottelijke verminde ring voor den dag, dat het voor die heeren, alles tezamen nog geën honderd gulden bedraagt Voorz., volgens mij staat het in Middelburg zóó: wanneer het over verhoogen gaat, dat ze er dan als de kippen bij zijn, maar verlagen is bij hen geen sprake van. En nu komt het hier weer naar voren, in hun schrijven. Ze willen de salarissen van weth. en ambtenaar van den Burg. Stand verminderen, in dien geest, als geschied is voor Burg. en Secr., enz. Maarwanneer nu op zulke hooge salarissen, volgens voorstel Ged. St. nog geen honderd gul den tezamen vermindert, dan be grijpt toch iedereen, dat het voor Weth. en Ambtenaar van den Burg. Stand hier in Axel heele maal niets beteekent. Dat is een bezuiniging van enkele guldens. En dan over salarissen spreken van 300 guldens per jaar. Het is volgens mij van die heeren daar in Middelburg, een groot gebaar, maar het is al wind en geen regen. Neen, als het daar in Middelburg mannen zijn, die een beetje open oog voor de werkelijkheid hebben, laat ze dan eerst het salaris van Burg., enz. met een grooter percentage ver minderen, zooals door ons als meerderheid van den Raad, al eens naar Middelburg bericht is. Want ze moeten afnemen, waar af kan, terwijl er voor die heeren dan nog een goed bestaan over blijft. Spr. wil van deze plaats mededeelen, dat hij er niets voor voelt, om van een salaris van f 300 25 pet. af te nemen, zonals B. en W. voorstellen, want zoo iets vloekt tegen elkaar in. Bij een salaris van een kleine f 5000 V» pet. en bij een salaris van f300 25 pet. Neen Voorz.om dat het hier betreft, bijbaantjes, dus niet rechtstreeks een salaris, waarvan de betrokkene personen thans van moeten leven, gevoel ik er veel voor, ook hierop eenigs- zins te bezuinigen, maar dan op een andere basis. En wel van Weth. en ambt. Burg. Stand niet 25 pet. maar b.v. 10 pet. En zal ik er dus ook een voorstel van maken, om hierop 10 pet. te verminderen. De V'OORZ acht hetgeen dhr. van Bendegem zegt aangaande de korting van nog geen f 100 in totaal van de hoofdamb tenaren, niet juist en zou willen dat dhr. van B. de waarheid sprak. Dhr. VAN BENDEGEM kan het niet anders vinden. Dhr. OGGEL wil dhr, 't Gilde even wijzen op zijn vergissing, dat de gevraagde korting' buiten de orde is. Spr. meent dat het i consequent is, omdat spr. de vorige zitting nog gezegd heeft, dat als het voor jezelf is, men eveneens op geen korting moet zien. Ged. St. hebben hier ook V* korting gevraagd. Er zijn menschen die als het op henzelf i neerkomt, zij tegen bezuiniging j zijn, maar als het anderen geldt, ervoor. Om dien schijn te mijden, I heeft spr. dit voorstel gedaan. Dhr. HAMELINK acht dit ook consequent, maar zal er niet mee meegaan, omdat het is als I gevolg van de verkeerde gedachte, om te halen, waar te halen is. Spr. denkt dat dergelijke sala rissen niet verlaagd kunnen wor den. Men kan het desnoods ook nog gratis doen, maar we eischen, dat de wethouders de zaken van de gemeente volledig onder de knie hebben en dan is er veel werk aan. Ook f270 voor den Ambt. v. d. Burg. Stand is te weinig om nog te beknibbelen. Spr. zal tegen het voorstel stemmen. Dhr. VAN KAMPEN kan met deze 10 pet. korting meegaan, gezien den fi lanciëelen toestand der gemeente, zooals het advies luidt, maar niet met 25 pet. en gaat dus mee met het voorstel- van Bendegem. Dhr. DIELEMAN vindt het sop de kool niet waard. De wethou ders genieten f300 en waar da gemeente steeds uitbreidt, neemt het werk toe. Ook kan het zijn, dat iemand wethouder wordt, die zijn dagloon niet kan missen, en dan zou het voor een arbeider niet te doen zijn. Spr. vindt dat de finantiëele toestand der ge meente geen motief kan zijn. Als we met zoo'n bezuinigingsmanie behebt zijn, dan kan men van el ke gulden wel wat afknijpen. En daarom zal spr. niet meegaan met het voorstel-van Bendegem en ook niet met dat van B. en W. Dhr SEGHERS sluit zich aan bij de woorden van dhr. Hamelink. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt verworpen met 11 tegen 2 stemmen van de beide wethouders.* Dhr. VAN BENDEGEM hand haaft zijn voorste], dat gesteund wordt. De VOORZ ontraadt het en zegt, als men op de hoogte was van het werk van den ambtenaar men niet vóór zou stemmen. Dhr. VAN BENDEGEM be schouwt het als een bijbaantje. Het voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen Vóór de h.h. I. en J. de Feijler, van Kampen, Oggel, de Ruijter en van Bendegem. Tegen de h.h. van de Bilt, 't Gilde, Verschelling, Ortelee, Seghers, Hamelink en Dieleman. Dhr. J. DE FEIJTER stelt nu voor om alleen de wethouders met 10 pet. te verlagen, waar over de stemmen staken. Voór de h.h. Iz. en J. de Feijter, van Kampen, de Ruijter en van Ben degem. Tegen de h.h. Verschel ling, Ortelee, Segers, van Kampen en Dieleman. Dhr. 't GILDE was afwezig en de weth. bleven buiten stem ming. m. Schriftelijke vragen van den heer P. J. van Bendegem. Deze vragen luiden als volgt 1- ls het B, en W. bekend, dat A. Olijslager f 1186 80 totaal pensioen heeft in plaats van f881.25 totaal pensioen, zooals in de raadsvergadering van 19 April j l. aan de raadsleden door B. en W. is medegedeeld 2 Wanneer deze vraag be vestigend moet beantwoord wor den, willen dan B en W. in de eerstvolgende raadsvergadering mededeelen, hoe dat komt, dat ze niet direct het juiste bedrag hebben voorgelegd am den raad 3. Daar nu A Oiijslager in totaal met ouderdomsrente inbe grepen jaarlijks een inkomen van f 1642.80 zou hebben, oordeelen dan B. en W. het ook noodig, om in de eerstvolgende raadsver gadering met een voorstel bij den raad te komen om de f 300.- toe slag, welke hem met een kleine meerderheid is toegekend, terun in te trekken B. en W. antwoorden op bo venstaande vragen, inzake het pen sioen van dhr. A. Oiijslager, het volgende 1. Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord, onder voorbe houd dat de vragensteller in het j bedrag van f 1186.80 ook begre pen heeft den destijds door den Raad toegekenden toeslag f206 80 op zijn veldwachterspen- i sioen. 2. Bij de in het voorjaar ver richte berekening van het pensi oen is rekening gehouden met de diensttijd van den heer Olijslager als gemeentebode sinds 1 Mei 1918. Die berekening is aan den heer Olijslager medegedeeld, die daar tegen geenerlei bezwaar heeft kenbaar gemaakt. Toen was het aan geen der thans ter secretarie werkzame ambtenaren bekend, dat de heer Olij lager in 1918 alleen als veld wachter is gepensionneerd en niet tevens ook als buitenbode uit welke betrekking hij tegelijkertijd is ont slagen. Aangezien het gemeentebestuur geen bericht krijgt van de door den Pensioenraad genomen beslis singen en dus uit het gemeente archief te dier zake niets blijkt, kon derhalve geene der na den heer Olijslagers vroegere pensi- onneering ter secretarie gekomen ambtenaren daarmede bekend zijn. Wanneer onze inlichtingen juist zijn, is thans ook de diensttijd als buitenbode, uit welke betrek king hij 1 Mei 1918 is ontslagen, voor pensioen verrekend en het door den pensioenraad hooger berekende bedrag daardoor ont staan. 3. Reeds voor dat deze vraag bij ons College was ingekomen hebben wij overwogen, wat in deze gedaan dient te worden en is in de vergadering van ons col lege dd. 6 Sep. j I. 1. besloten, in verband met 'sRaads beslissing, welke o.i. beoogde aan den heer Olijslager een bepaald miniuin bedrag aan inkomsten te garan deeren, nu zijn pensioen f 305.55 meer bedraagt, U voor te stellen den bij raadsbesluit van 3 Mei j 1. toegekenden toeslag a f300.- als niet verleend te beschouwen en dat raadsbesluit in te trekken. (Wordt vervolgd). Bewflzen van trouw. Da Koningin heeft na thuis komst van de opening van de Stateu-Generaal een groot aan tal telegrammen ontvangen, later gevolgd door brieven uit vele deelen des land, waarin Hare Majesteit treffende bewjjzen van verknochtheid werden gegeven. Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is tot voor zitter van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting benoemdmr. J. R. fl. van Schaik, lid van die Kamer. Woensdag heeft de ope ning plaats gehad van het nieuwe raadhuis te Katwjjk die geschied de door Prinses Juliana, die. zoo als bekend, tydens haar studie jaren aan de Lsidsche Universi teit, te Katwijk haar verbljjf heeft gehad. Uit Den Haag. Er is Dinsdagavond in Den Haag nog vry wat te doen ge weest voor de politie. Toen da betoogingen der communisten waren afgeloopen en deze de I straat opgingen kwamen ver- j schillende botsingen voor op straat, met de politie die streng optrad in vet band metdegroote drukte in de stad van vreemde lingen en ouk eigen volk, zooals trouwens altyd by de Kamer opening het geval is. Tweeper sonen werden ernstig gewoDd. Kon verkeersagent kreeg een steek in de rug van een com munist en oj/ een andere plaats, waar de politie zich genoodzaakt zag om te schieten, werd een 24-jarige communist door een revolver getroffen. Beider toe stand is ernstig. AXEL, 23 Sept. 1932. Gisteravond hadden we dan bet afscheidsconcert voor dit seizoen. Wegens de filmvertoo- n:ng van Nad. Fabrikaat was het uitgesteld. Het weer was intusschen minder mooi gewor den. Toch bleef bet na een buitje bij het begin gedurende het concert van Concordia droog. Iu afwisseling met „Hozanna" hebben we dezen zomer, dank zij ook het mooie weer, ver scheidene coacerten gehad en blijkens het drukke bezoek, dat er iederen keer op de Markt was, vallen 29 w«l in den simaKi 1,1 "«in

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 2