De g. t. z een Dynamo voormotorlamp. Een Haard of Kachel Bevelanders en Rooi Star UITVERKOCHT 1 i m L. MANGOLD - Kerkdreef - Axel. UA ADflkAPUn KENNISGEVING. Bekendmakingen. OBLIGATIE No. 20 OBLIGATIE No. 15 Ad verten tien. C. J. SCHIEMAN een Prachtsorteering Onafbrandbaar gelakt TE KOOP: De groote reiziger - Mer Joos van Ghistele Geen cadeau doch laagste prijzen, daar profiteert iedereen van! A. KREYMBORG Co. Tjerkgaast is een 4l/s-jarig zoon tje van den heer k. Hepketna oa een ongesteldheid van slechts een dag overleden, terwijl het 27s-jarig dochtertje uit hetzelfde gezin nog ernstig ziek ligt. Ver der zijü aldaar, volgens de Tel., twee gevallen geconstateerd ty twee zoontjes van den heer J. Huitema, resp. van 2 en 9 jaar Te Donkerbroek is een 2-jarig zooitje van den heer De Bruin aan deze ziekte overleden. Bij een 3 jarig zoontje van den heer De Glee te Rondebroek delen zich eveneens verschijnselen van kinderverlamming voor. Per auto werd het patiëntje naar het zie kenhuis overgebracht, doch or- derweg bleek het knaapje reeds te zijn overleden. Vrijdag is een agent van po litie te Leeuwarden, die lydende was aan kinderverlamming, in de gemeentelijke barak voor be smettelijke ziekten aldaar over leden. Te Eede heeft zich bij een 10 jarig jongetje een geval van kinderverlamming voorgedaan. Groote verduistering. Een ingeoieur uit Haarlem had in Hamburg een bedrag van plm. 100 000 in effecten en baar geld liggen. Om dit geld in zyn bezit te krijgen had hij een goede kennis, een 34-jarigen jon ge man, wonende te Amsterdam gevraagd het geld mee te nemen. De jonge man heeft het geld in een handtasch gedaan. By hun ontmoeting in Amersfoort, deelde de man uit Hamburg mede, dat hij den koffer met geld kwijt was. Hij had een valies bij zich. Waar de vewisseling had plaats gehad, kon hij niet verklaren. De Haarlemsche ingenieur heeft de zaak bij de politie te Amster dam aangegeven. Deze heelt gisteren den man en ook zyn vrouw in verzeker de bewaring gesteld. De verwisselde koffer is in beslag genomen, de inhoud be stond uit 2 overhemden en een scheerkwast. Het onderzoek van de politie en justitie wordt voort gezet. Naar de afkomst van den inbeslag genomen koffer en diens inhoud wordt een onderzoek in gesteld. Da 34 jarige bewoner van de Jan Luvkenstraat en de 32 jarige vrouw zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld resp. verdacht van ver duistering en heling. De man is al reeds eerder verdacht geweest van minder eerlyke bedoelingen. Het slimme boertje. Toen een boer te Heerenveen bij het waaggebouw aankwam, bleken zyn varkens niet het voorgeschreven gewicht van 80 K.G. te hebben, waardoor ze niet voor den pry's van 0 30 per K G. konden worden ver kocht. Ze wogen maar 79 K G., zoodat ze niet meer dan 0 24 de K.G. konden opbrengen. „Dat is jammer", zei de boer, „want nou moet ik weer naar huis om andere te halen want ik heb natuurlyk wel meer". Ras werd de wagen gekeerd, aldus de „Tel." doch by het eerst het beste café aangeland reed de boer met paard en wa gen in de doorreed en vroeg den eigenaar of deze hem soms ook aan een 40 liter karnemelk kon helpen waarop bevestigend werd geantwoord. De boer gaf elk der beesten 4 liter karnemelk en vertrok toen weer naar het marktterrein. Bij weging bleken de varkens nu ruim 80 K.G. gewicht te hebben. Vergenoegd streek ons boertje hu zijn 800 X ƒ0.30 ƒ240 op, terwyl hy anders maar 790 X ƒ0.24 189 60 had ont vangen. Met de 40 liter karne melk, die hem 2 kosten had hij 50 40 verdiend. Een brutale roofoverval heêft plaats gehad te Weert, op den Rijksweg naar Eindhoven, onder het gehucht Hushoven. De heer F. Mieriks keerde omstreeks 12 uur huiswaarts en werd door twee personen aan gevallen, en met een zwaren steen op het hoofd bewusteloos Seslagen. Daarna beroofde men hem van zyn geld ruim 200 aan bank papier. De gemeentepolitie van Weert wist 2 verdachte personen aan te houden, n.l. den pas uit de gevangenis ontslagen C. Faas en N. Jacobs, beiden uit Weert. De laatste werd pertinent als één der overvallers herkend Sportnieuws. Voetbal. Axel-De Zeeuwen 7-0. Ooze stadgenooten hebben de competitie met een klinkende 7—0 overwinning op De Zeeuwen ingezet, he'geen moed geeft voor de toekomst. Daar de aangewezen scheids rechter niet opgekomen was, werd met goedvinden van beide partijen de wedstrijd geleid door dhr. J. v. d. Berg, secretaris van De Zeeuwen, die zich op lof waardige wijze van zijn taak heeft gekweten. Axel had ééo invaller en speelde eerst tegen den vrij sterken wind, wat evenwel geen beletsel was om reeds na vijf minuten een 2 0 voorsprong te bebalen. Beide partijen hadden toen enkele malen pech met schoten op de doelpaleD, doch na een half uur bracht de Axel- sche Huksbalf meteen tam boog schot den stand op 3—0. Over het algemeen bleef Axel sterker en wist die meerderheid nog voor de rust in een vierde doel punt uit te drukken. Na de hervatting was het spel meer verdeeld, voomamelyk een gevolg van het windvoordeel dat De Zeeuwen thans hadden. Axel had bepaald ongeluk met eeD mooi schot op de paal, doch kort daarop weer geluk, toen de be zoekers hard op de bovenlat schoten. Zoo verliepen de eerste 20 minuteD, zonder dat er ge doelpunt werd, ofschoon zich aan beide zijden talryke kansen voor deden. Eindelyk waren het weer de Oranjemannen, die na vele vergeefsche aanvallen no. 5 in het Vlissingsche net schoten. Ondanks den grooten achterstand verloren de gasten den moed niet en stelden hardnekkige pogingen in het werk om althans de eer te redden, wat evenwel niet is gelukt. De Oranjeman nen bleken intusschen met hun grooten voorsprong nog niet tevreden. Het Vlissingsche doel beleefde nog vele benauwde «ogenblikken, met als gevolg, dat Axel kans zag den eindstand tot 7 0 op te voeren. Werd het alzoo een groote en vrij gemakkelijke overwinning, die ongetwijfeld het vertrouwen in de capaciteiten van de Axel- sche ploeg heeft versterkt, men verlieze toch vooral niet uit het oog, dat het nog slechts een begin is, waarbij van de onder linge krachtsverhouding nog wei nig vult te zeggen. De uitslagen van de overige wedstrijden zijn als volgt: Terneuzen 2 Zeelandia 2 5-1 Sassche BoysVlissingen 2 05 Middelburg 2—Hulst 3-3 Zeeuwsche Voetbalbond. De competitie voor den Z.V B. zal op 2 October aanvangen Indeeling. Ie klasse A. Zeeuwsche Boys, Goes 2 (tenzij toelating tot den K.N.V B volgt), Zeeuwen 2, Vlis singen 3, Middelburg 3, Zeelandia 3, Walcheren 1, R C S. 1. 2e klasse A Hansweert 2, Goesche Boys, Kruiningen, ler- seke, 's-Heer Hendrikskinderen, Goes 3, Kortgene. 2e klasse C. Vlissingen 4, Middelburg 4, Zeeuwen 3, Wal cheren 2, Veere, 's-Heer Arends- kerke, R C.S. 2. 3e klasse A. Zeeuwen 4, Mid delburg 5, R.C.S. 3, Vlissingen 5, Zeelandia 4, Heinkenszand. Ie klasse B. Hulst 2, Clinge, Steen, Hontenisse, Stoppeldijk, F.C. Sluis, IJzendijke, Breskens 1. 2e klasse B. Sluiskil, Axel 2, Terneuzen 3, Oranje, Koewacht, J V.V. Westdorpe. 2e klasse C. Breskens 2, IJzen dijke 2, Hoofdplaat) Biervliet, Qostburg (bij toetreding). 3e klasse B. Boschkapelle, J.V.V. 2, Terneuzen 4, West dorpe 2, T.V.V. Stoppeldijk 2, Sluiskil 2. Ingezonden Stukken. Onbevredigd rechtsgevoel Uit het verslag eener verg. der Chr. Fabr. Arb. en uit de daarop gevolgde ingezonden stukken in dit blad, komt duidelijk naar voren, dat de modernen meer geld hebben moeten uitkeeren voor hun werkeloozen dan de Chris- telijken. De spreker der Chi. prees de werk lust zijner broeders, het welsprekend aan hun overlatend de oogen ten hemel te slaan en te stamelenHeere wij danken U dat wij niet zijn als dezulken Maar, door het verslag in de krant kwam de moderne bestuurder en ver dedigde zijn makkers. En de Chr. best. kwam en verdedigde zich „zon der er verder op in te gaan" dus iets verbergend, wat de buitenstaander niet weten mag. Waarom krijgen de chr. meer Werk dan de modernen Is dit wel een vraag? Ligt het niet voor de hand dat de werkgevers hun chr. broeders in dienst nemen. Wanneer ze bovendien/ voor weinig loon willen werken, (was dat niet zoo, dan konden ze beter Belgen nemen) dan spreekt het toch vanzelf. Is bovendien het bestuur van dit dorp ook niet overwegend van dezelfde chr. gemeenschap En is het goed- koope hemd niet nader dan de zon dige rok? Maar slaat U dan niet op de borst Chr. makker, en voelt U niet beter dan de anderen. Want dan zegt de buitenstaander: „Wat een farizeeër". Want het komt er op neer, dat U en Uw makkers boterhammen met wat er op aten, terwijl de modernen van een schamele uitkeering moesten leven. En als we dan weten waarom, dan past U eerder schaamte dan trots, en is het geen wonder dat een modern arbeider niet zoo erg met zijn chr. klassegenooten wegloopt. Waar U overigens zelf de vruchten plukt van Uw samenwerking met Uw maatschappelijke tegenstanders, in den vorm van toch bestaans-onzekerheid, laag loon en een slechte steunrege ling, heeft U daarin tenminste loon naar werken. Wat ik hoop dat U voldoende vrede schenken zal. U geachte Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. Een Modern Georganiseerde. We ontvingen van dhr. J. Dieleman voorzitter van de afd. van het N.V.V. alhier, nog een uitvoerig schrijven, waarin hij erop wijst: dat vele arbei- beiders met hem verontwaardigd zijn over de beschuldiging van werkschuw heid door dhr. van Tatenhove; dat het hem niet verblijdt dat het getal werkloozen een gun stige uitzondering maakt met andere vereenigingen, waar de chr. fabrieks arbeiders voor veel te lage loonen in den landbouw gaan werken dat hij zijn medearbeiders daar ook niet toe zal aansporen, omdat het belang der arbeiders daarmede niet gediend is; dat het hem niet verwondert, dat dhr. v. T. niet ingaat op de bevoor rechting van chr. arbeiders, omdat er dan een tip opgelicht zou worden van de interne aangelegenheid in de chr. organisatie, waar „in ruimere mate" steun wordt verleend dat het beter was, dat de boeren minder pacht en meer loon betaalden en ten slotte, dat er mogelijk door het schrijven van dhr. v. T. in de verg. van diens organisatie aangele genheden ter sprake komen, die niet verblijdend zijn voor die organisatie in 't algemeen en van T. in t bi- zonder. Het schrijven was te uitvoerig om in zijn geheel te worden opgenomen. Red. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag j.l. waren de prijzen als volgt Tarwe f 4,— f 4,50 Rogge f4,k f 4.50. Wintergerst f 4,— a f 5,Zomergerst f 4,— a f 5,—. Haver f 4,— k f 4,50 Erwten f 8,- Af 11,—. Paarden- boonen f 0,a f 0,—. Duiven- boonen f 0,— a f 0,Bruine- boonen f 4,k f 6,—. Lijn zaad f 4,— a f 5,—. Blauwmaan- zaad f 8,a f 10,—. Groen Vlas f 0,03 k f 0,05. Gebookt Vlas f0,03 a f—,06 Gezwingeld Vlas f 0,30 k f 0,35 Aardappels f 0,70 k f 0,80. Slroo f 5,— k f 7—. Koolzaad fAf Mosterdzaad f A f— Boter f 1,70 Af 1,80, Eieren f3,- A f4,-. HULST. Ter graanmarkt van Maandag jl. waren de prijzen als volgt i Tarwe f 8,25 A f 9,75. Rogge f 4.50 A f 5,50. Wintergerst f 5.-*- Af 550. Zomerg. f4.50 A f 550 Haver f 4.75 Af 6, Erwten f 7.50 A f 10,50. Paardenboonen f 6.— A f 7.Duivenboonen f 7.— A f 8.Witteboonen f 0,A f 0.Bruineboonen f 5 50 A f 10.Boekweit f A f Lijnzaad f 5.50 A f 6,50. Blauw Maanzaad f 24.—, A f26,— Mosterdzaad f A f—Groen Vlas f A a Gebookt Vlas f -.— A f Gezwingeld Vlas f a f Aardappels f 0.00 A f 0.00. Koolzaad f8 Af 10.00 Stroo fEieren 100 stuks f 4,50. Slachtvee aangev. 4, verk. 1. Varkens aangev. 23, verk. 11. Eierveiling stuks f 0,per 100 stuks. Burgemeester en Wet houders van AXEL, brengen ter kennis van belang hebbende, dat van de geldleening, ooispronkelijk groot f15000,— opgenomen in 1909 en van de geldleening, oorspron kelijk groot f25000,— opge nomen in 1925 is UIT6EL00T De obligaties zijn respectieve lijk op 15 November en 1 De cember a s. aflosbaar. Axel, den 16 Sept. 1932. Burgemeester en Wethouders van Axel, BLOK, Burgemeester. MARIS, Secretaris. deelt mede, dat aanvragen voor importvergunningen door leden-aangeslotenen voor tarwe bloem B aan de Nederlandsche Meelcentrale, niet kunnen wor den verleend. Men raadplege de mededeeling in dit blad. Verloren Tegen belooning terug te be zorgen aan het bureau dezer Courant. 1ST aar Noordstraat AXEL Denkt aan onze reclame waarbij wij een kachel cadeau geven ZIET ETALAGE! voor winterprovisie. Aan huis bezorgd. P. OPPENEER, Prins Mauritsstraat. is het boek nog niet, maar we raden toch ieder aan, om spoedig aan te schaffen het historisch- interessante werk door Mr. P. DIELEMAN. Al wie de lezing volgde over dit onderwerp, door den heer Mr. P. Dieleman te Axel in 1931 gehouden, zal met voldoening zijn vervuld, nu hij (zij) door de ver schijning van dit werk meer nauwkeurig de reisbeschrijving van Zuiddorpe naar Jeruzalem in 1481 op zijn gemak kan lezen. Het werk is voor AXEL en omgeving verkrijgbaar f 1,75 (franco per post f 1,90) bij J. C. VINK, Boekhandel. Ruime sorteering nieuwe modellen AANBEVELEND, ALS BOVEN. g'jioiitaiiaiLDiis.'iBTrïTrsTnrrT'oionXTrsTriUi'*?! ai'immrr Aan de inwoners van AXEL en Omstreken berichten wij, dat onze vertegenwoordiger weer eiken WOENSDAG Ie Ter Neuzen za! zijn bij den Heer ALLAART, Lange Kerk straat 5, tot het aannemen van bestellingen op Heeren-, Jongens- en Kinderkleeding, Confectie en naar maat. Onze kleeding is chique van coupe en van prima bewerking. Beleefd aanbevelend, JUDDELBtJBC L1NGE DELFT H 18. Met 30 eigen MagaEtyncn. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie 1 nAAnUlvAlrltLo 1

Axelsche Courant | 1932 | | pagina 3